in een proclamatie als haar voornemen bekend, het land zijn wil te laten uitdrukken door vrije verkiezingen, allen burgers bescherming van hun nationaliteit en geloof te waarborgen, de positie der monarchie te verzekeren en de politiek van vrede met. de overige landen voort te zetten. BALKAN. Wat deed de Joegoslavische gezant? Naar de „Times" uit Tirana verneemt, zou de Joegoslavische gezant aldaar kort voor zijn Vertrek naar Belgrado twee telegrammen van Marinkowitsj hebben ontvangen, waarin hem gelast werd te blijven. De gezant zou echter een employé van het gezantschap gelast heb ben de ontvangstbewijzen te teekenen en de telegrammen niet hebben geopend Geen ongerustheid. De toestand, die geschapen is door het Ver breken der diplomatieke betrekkingen tusschen Belgrado en Tirana, heeft geen. enkele wijziging ondergaan. Er is geen symptoom van ontspan ning geconstateerd. Niettemin wordt er in politieke kringen op gewezen, dat de Albaneesche gezant te Bel grado en de Joegoslavische consuls te Skoetari, Kortsja en Vallona, nog geen bevel hebben ont vangen hun post te Verlaten. OOST-INDIE. Gratie voor ter dood veroordeelden. Den twee communisten die door den Landraad te Bandoeng op 19 Januari, wegens den moord te Nagrek ter dood veroordeeld waren, welke straf door den Raad van Justitie te Batavia op 1 April j.l. werd bevestigd, is door den G.-G. gratie verleend, waarbij hun straf gewijzigd werd tot levenslange gevangenisstraf. De moord op het Negari-hoofd. De Landraad te Sawaloento veroordeelde den hoofdbeklaagde in de zaak van den moord op het Negari-hoofd te Siloenkang tot 15 jaar ge vangenisstraf. BRITSCH-INDIE. Nieuwe onrust. Uit Allahabad wordt gemeld,dat al daar dui zend soldaten met pantserauto's door de sLaten van de .nlandsche stad trekken als Voorzorgs maatregel tegen te verwachten godsdienston lusten tusschen Hindoes en Mohammedanen. Te Delhi en Amritsar en ook elders hebben honderdön Vooraanstaande Hindoes zich laten aanwerven voor een speciale politie ter bewa ring van den godsdienstvrede, terwijl anderen zich op hun woord verplicht hebben, te zorgen, dat hun geloofsgenooten zich rustig houden. Desondanks is de toestand niet geruststellend, vooral daar het Bakrid-feest nadert. Op tal van conferenties tusschen Hindoesche en Moham- medaansche leiders is men er niet in geslaagd, een oplossing te vinden. De laatste dagen wor den uit verschillende plaatsen kleine relletjes gemeld. ALLERLEI. Uit Stockholm De internationale sjooorweg- conferentie is alhier heden begonnen. Er zijn tweehonderd gedelegeerden uit Zweden, En geland, Nederland, Cechoslovakije, Italië, Duitschland, Frankrijk, België, Polen, Oosten rijk, Hongarije, Roemenië, Luxemburg, China en Japan aanwezig. Uit Mekka In een bedehuis te Mekka, waarin zich zestig geloovigen bevonden, is plot seling brand uitgebroken, waardoor twintig der aanwezigen om het leven zijn gekomen. Staten-Generaal EERSTE KAMER. I.n de gisteravond gehouden bijeenkomst Van de leden der Eerste Kamer sprak de voor zitter, baron van Voorst tot Voorst, naar aanleiding van den plaats ge had hebbenden stormramp .n den Achterhoek het volgende Geachte medeleden, Na den watersnood, waarvan de nadeelige gevolgen door de natie nauwelijks gelenigd zijn, heeft een gedeelte van ons vaderland een nieuwe ramp, die, behalve den dood van eenige mede burgers, groote schade berokkende. Wij allen werden bij het vernemen dezer nieuwe beproeving diep ontroerd.Ik ben er dan ook zeker van, uw aller tolk te zijn, wan neer ik onze hartelijke deelneming betuig aan de diep getroffenen. Het is haast overbodig, hun te Verzekeren, dat ook thans onze landgenooten zich zullen beijveren zooveel mogelijk hulp te verleenen. Met het oog op onzen gemeenschapszin, niet minder op onze algemeen bekende hulp vaardigheid, meen ik ook nu het recht, te heb ben, gezien het reeds geschiedde en hetgeen verder in voorbereiding is, te verwachten, dat gelenigd zal worden en dat de zwaar beproefde bevolking, met vertrouwen op God, het door haar ondervonden leed met berusting zal kun nen dragen. De rede werd staande aangehoord. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Juni. Aan de orde is het wetsontwerp tot wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van marine en van oorlog en van de instelling van een departement van defensie. De hser Duymaervan Twist (A.R.) meent, dat samenvoeging van de militaire departementen niet los van vloothervorming is te beschouwen. Waar dit laatste punt nog in studie is, acht spr. het niet geWenscht omtrent het andere reeds nu een beslissing te nemen. Echter heeft spr. ook het bezwaar, dat de minister zichzelf met werkzaamheden overlaadt. Hij zou alleen voor het ontwerp kunnen stem men, als de minister bereid is, én voor marine én voor oorlog een directeur-generaal aan te stellen. De heer "Van den Bilt (R.K.) neemt gaarne aan de verklaring van den minister, dat dit ontwerp niet vooruitloopt op het vraag stuk splitsing van de marine. Spr. hoopt, dat dit laatste voorgoed van de baan is. Spr. wijst op verschillende belangrijke marine zaken, die de aandacht van den minister vragen, en meent voorloopig. afwijzend tegenover het ontwerp te moeten staan, omdat deskundige leiding van de marine den geheeleu mensch eisebt. Spr. gelooft bovendien, dat door samen voeging geen noemenswaardige besparing wordt verkregen. De heer „noeck IT e n k e m a n s (C.H.) wijst erop, dat als de samenvoeging tot stand komt, er voortaan geen minister zal zijn in de Kamer, die bij uitstek deskundig is in marine vraagstukken. Ten aanzien van de splitsing van de marine is spr. niet gerustgesteld, omdat onder minister Lambooy's eerste ministerschap de regeering die splitsing urgent verklaarde. Ge bleken is niet, dat de minister dit plan geheel heeft laten varen. Voor spr. is een en ander aanleiding zijn stem tegen het ontwerp uitte brengen, öl De heer Ti 1 a n u s (C.H.) vraagt zich af, of hier niet een ontwerp, behandeld wordt, waarvan de gevolgen niet goed onder de oogen zijn gezien. De heer Van Rijckevorsel (R.K.) zegt, dat het vraagstuk der fusie van de beide militaire departementen reeds veel te lang hangende is. Hij hoopt, dat nu eindelijk een definitieve beslissing mag volgen. Het vraagstuk hangt samen met dat der splitsing van de marine, waarbij Indië ten nauwste is betrokken. _pr- zou gaarne van den minister vernemen of hij thans afziet van de plannen tot splitsing der marine, die in de memorie van toelichting waren opgenomen. Van die splitsing is spr. beslist tegenstander. Nederland is een groote koloniale mogendheid, en wel de tweede van de wereld. De taak der Indische marine is zéér Veelomvattend. Spr. acht het niet ondenkbaar,datin de gefusioneerde defensie de geest der landmacht zal gaan domi neeren, hetgeen zeer ten nadeele van de Indische marine zou zijn. Spr. verzoekt den minister, diens plan aldus te wijzigen, dat althans van, niet-samenvoegbare diensten de leiding ondei afzonderlijke direc teuren-generaal wordt gebracht. De overige leiding zou dan onder een secretaris-generaal met aan het hoofd een politiek minister kunnen komen. De heer Brautigam (S.D.) neemt, aan, dat de minister door middel van. dit ontwerp tot splitsing der marine wil geraken hij had echter de vraag der splitsing moer op den voor grond willen zien gesteld, aangezien dit toch te eeniger tijd behandeld zal moeten worden. Mede omdat het vraagstuk der ontwapening door dit wetsontwerp zal worden \ereenVoudigd, zal spr. vóór stemmen. Te 5.10 werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag I uur. Binsenhnd. Medcdeelingen van de R. K. Staatspartij. De part ij raadvergadering van 2 Juli a. s. wordt niet uitgesteld. Het Partijsecretariaat verzoekt ons het navol gende mede te deelen Naar aanleiding van eenige ingekomen Ver zoeken om uitstel der Partijraadvergadering van 2 Juli a.s. heeft de voorzitter van het Partij bestuur aan de leden van dit bestutjr de vraag voorgelegd, of dit uitstel gewenscht werd ge acht. Het besluit van het Partijbestuur is, de Partij vergadering niet uit te stellen. Verschuiving der Kiesreglement-behandeling naar de November-vergadering is zonder schade voor het vastgestelde werkprogram van den Partijraad niet mogelijk, zooals is uiteengezet in het perscommuniepivan Woensdag 25 Mei i-1- Verschuiving der Partijraadvergadering naar September werd evenzeer ongewenscht geacht, wijl twee vergaderingen zoo dicht op elkaar gesteld de belangstelling en deelname ongunstig zouden kunnen beinvloeden. Maar vooral nu men zich alom over het be zwaar der gelijktijdige actie voor de gemeente raadsverkiezingen heeft heengezet, io verschil lende plaatselijke kiesvereenigingen de behan deling Van het rapport op behoorlijke wijze heeft plaats gevonden en de Rijkskieskringver- gaderingen zijn uitgeschreven of reeds gehou den, werd het verkeerd geacht i.n de tern jj.ien nu wijziging te gaan brengen. De ervaring heeft geleerd, dat degenen, wien 't onderwerp interesseerde, voldoende gelegen heid wisten te vinden, om Van het onderhavige rapport rustig kennis te nemen en zich een oordeel te vormen. Het Partijbestuur wijst er op, dat volgens art. 15 lid 6 van het Partij reglement nog tot 28 Juni a.s. amendementen door de besturen der Rijkskieskringen kunnen worden ingezon den. Alleen kan over deze amendementen van zelfsprekend door het Partijbestuur geen prae- advies worden gegeven, 't Was terwille hier van, dat de termijn van inzending op 13 Juni werd bepaald. Mocht men hier of daar niet gereed kunnen komen vóór 13 Juni, dan kan met het boven staande rekening worden gehouden. Met verder uitstel acht het Partijbestuur de zaak van het Kiesreglement niet gediend, wijl bij zoodanig uitstel de aanwezige belangstel ling in het rapport van hen, die de behande ling onmiddellijk ter hand nemen, gevaar loopt te verslappen. Terwijl voor het andere partij- werk, dat dringend uitvoering behoeft, uitstel evenzeer nadeelig zou zijn en moet worden ver meden. Waarom de „Flores" naar China. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen, deelt de minister van Buitenlandsche Zaken mede namens den minister van Marine a. i. mede, dat het in het voornemen der regeering ligt, indien dit ter bescherming van Nederlandsche onderdanen en hun belangen, noodig zou blijken, een schip van het charter van Hr. Ms. „Flores", naar de Ghinsesche wateren te zenden. Met het oog op die eventualiteit zijn de noodige orders gegeven. Het ernstig karakter der ongeregeldheden, die in den laatsten tijd in China plaats hadden en de nog bestaande onzekerheid ten aanzien van de vraag of aan de landsoverheid de genoemde be scherm;ng kan worden overgelaten, doen de regeering vreezen, dat in het gesteld geval de zending van een ander schip, geen oorlogsschip, onvoldoende zou kunnen blijken. Dc Koninklijke Familie naar Den Haag. De Koningin en Prinses J uliana worden heden avond te 6.2.0 per Staatsspoor van Het Loo te Den Haag verwacht. Bijzetting van gen. Van Heuts. Gistermorgen arriveerde te Zevenaar te 10.28 aur uit Clarens (Zwitserland) het stoffelijk over schot van generaal J. B. van Heutsz, Vergezeld van een deputatie der Commissie tot huldiging van de nagedachtenis van dien generaal, bestaan de uit luit.-generaal H. N. A. Swart, kol. Th. J. Veltman en den heer C. G. Vattier Kraane. De kist was geplaatst in een lijkwagen der Zwitser- sche spoorwegen. Op het stationsemplacement te Zc-venaar was aanwezig een eerewacht der politietroepen, bestaande uit 20 man, onder com mando van kapitein jnr. Snoeck. Onder de aanwezige autoriteiten werd ook opgemerkt de beer W. C. Buschhammer, vice- consul van Duitschland. De trein met het stoffe lijk overschot en militaire bezetting vertrokken om 11 uur naar Amsterdam. De strijd om de radio. Nieuwe adviseurs. Het secretariaat van de K. R. O. schrijft ons ITct schijnt bij sommigen vast te staan, dat de staatscommissie voor den Nationalen Omroep door minister Bongaerts in het Lven is geroepen, maar niet in staat was een deskundig advies uit te brengen aan de regeering. Immers van het oogenblik af, dat het rapport Verscheen, werd het door links bestreden. Eerst kregen wij tegelijk met het rapport een afzonderlijke memorie van den afgevaardigde der S.D.A.P., en daarop volg den in meer of minder snelle tempo's steeds nieu we adviezen, die met elkaar hierin overeen kwa men, dat het rapport der staatscommissie niet deugde. Nu weer een nieuw advies aan de regeering. Eenige heeren, die behooren tot het Algemeen Ned. Verbond, een organisatie die met de radio niet het minst in verband staat, vormde een com missie en dienden hun rapport in als proeve van een nationalen omroep. Met heel grooten ophef wordt in dat rapport aangekondigd, dat de Na tionale Omroep zooals zij zich die voorstellen een trouwe afspieeliug moet zijn van de ziel van ons volksleven (-wat dc staatscommissie allang reeds bij haar rapport had vooropgesteld, en waarmede een ieder het wel eens zal zijn-) doch als het er op aan komt, dat idee te verwezelijken lijkt de poging daartoe een jammerlijke misluk king. Vooreerst zal er volgens het plan dier heeren, een bestuurscollege moeten gevormd worden van niet minder aan 18 personen, bene vens een door den Staat aangestelden directeur. En nu, afgezien van. dit groot getal bestuur ders, dat de zaak zonder twijfekniet ten goede zal komen, is het Verwonderlijk, hoe dit college moet worden samengesteld. De regeeïing benoemd er van die achttien, maar even twaalf, dus twee deraen, de overige zes zullen Kerkelijke personen zijn, ten minste Kerkelijke vertegenwoordigers door de respectievelijke geestelijke overheid aan te stellen.Neemt men hierbij nog aandat ook de directeur een regeetingspersoon moet zijn, dan komt het Vrijwel hierop neer, dat wij even als in Duitschland een nationalen omroep krijgen, die geheel afhankelijk is van de regeering,en die dus vrijwel de kleur zal aannemen Van de vlag, welke van de Haagsche regeeringsgebouwen zal waaien. Dat is iets waartegen wij ons Van meet af aan verzetten. German ia docet. Duitschland leert ons op dat gebied, wat wij moeten voorko men. Wij achten het gewenscht, dat de regeering de noodigé controle uitoefent, doch ongewenscht, dat de nationale omroep een regeeringszaak wor de. Dit van algemeen standpunt beschouwd. Voor ons katholieken heeft het rapport van het A. N. V. nog een andere schaduwzijde. Wanneer de nationale omroep zou komen, zooals deze zich opgeworpene commissie zich voorstelt, zal het dagelijksche bestuur, bestaande uit twee of vier leden met een regeeringsdirecteur voor de samenstelling der programma's verantwoordelijk zijn. Welnu van de achttien kiezers voor dat be stuur zijn er slechts Iwee met zekerheid Katholiek Het is dus zoo goed als uitgesloten, dat deze ee- nigen invloed kunnen uitoefenen op de samen stelling van het dagelijksch bestuur en dus ook niet op de samenstelling der programma's. En hierdoor alleen reeds is het rapport der commissie van het A. N. V. voor ons onaanneembaar. Onze positie in ons land is van dien aard, dat bij iede re nationale instelling, wij naar ons beVolkins- cijfcr en naar de cultureele plaats, die wij inne men, minstens door een derde moeten vertegen woordig zijn en moeten in te brengen hebben. Laten we dit nu maar eens vierkant, zeggen, er. daarom, waarschuwen wij allen met nadruk er voor, dat het hier weer te doen is, om onder den schijn Van een trouwe afspiegeling te geven inden omroep van de volksziel en het volksleven, heen te sturen naar een overhcersching van het zgn. neutrale element. Ook de Nederlandscne Omroep Vereerigiwg heeft zich op Pinkstermorgen aan ons volk voor gesteld als degene, die liet heen wil sturen naar een nationaale omroep, en zich daarin de leiden de positie wil verzekeren. Ook hier wordt ge daan alsof geen rapport al reeds was uitgebracht- door een officieele staatscommissie. Wil oud minister Posthuma weer voor den dag komenmet de ideeën, welke hij trachtte te verwerken in zijn befaamde omroep-commissie van tien, on zaliger gedachtenis Een commissie, die hij een maal zoo samenstelde, dat de twee eenige recht- sche mannen,Mr. v. d. Deure en prof. van Koe- vorden genoopt waren hun ontslag te nemen Zit bij hem nog steeds de tendenz voor om den oin roep te maken tot een onderdeel van de niet- rechtsche volksuiversiteit Nieuwe adviseurs, schreef ik, maar adviseurs die ons duidelijk maken, dat wij te waken hebben voor onzen eigen K. R. O. Heel de linksche radio wereld is in beweging. Piet woelt en het werkt om ons heen. Alleen wij gaan met de christelijke kalm onzen weg. Onze zender is weldra gereed, de uren hebben wij reeds verdeeld. Half Septem ber eindelijk zullen wij zenden, zoo God bet wil. Maar Iaat wat er om ons heen geschiedt het voor ons Katholieken duidelijk zijn, van welk groot gewicht de radio is, en vergeten wij even min dat wat er op het oogenblik buiten ons ge- schiedt, Heroclus en Pilatis zelfs ook nu nog vrienden kunnen worden. En daarom nog eens en nog eens herhaald onze vraag om medewer king. Wij vragen de hulp van onze geestelijkheid de hulp van onze Katholieke pers, de hulp van onze vereenigingen, de hulp van ieder Katholiek in het bijzonder. Wordt nu nog lid van den K. R. O. Neemt he den nog een abonnement op de volledige R- K' Radiogids. De tijd dringt. Wij moeten steeds vooruit naar het ideaal. Tegen den Postraad. Georganiseerd overleg. De Postale Commissie van Georganiseerd Over leg heeft in haar vergadering van 31 Mei be sloten den minister van Waterstaat te advi- seeren te bevorderen, dat in aanmerking ge* nomen den invloed en het toezicht welke door het parlement op de bedrijfsvoering kunnen worden uitgeoefend, geen nieuw instituut van toezicht wordt ingesteld en dat dientengevolge het wetsontwerp tot instelling van een Post raad wordt teruggenomen. Zevenjarige leerplicht. Volgens de „Tel." is men in Kamerkringen van oordeel, dat de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot wijziging van de L. O.-wet en de Leerplichtwet (invoering van den zevenjarigen leerplicht) niet zoo tijdig zal inkomen, dat het wetsontwerp nog in deze zitting door de Tweede Kamer zal kunnen wor den behandeld. Het Voorloopig Verslag is, gelijk bekend, reeds 5 Mei j.l. ingediend. „Ilel Volk" en de Katholieke arbeiders beweging. Na de bespreking in de Tweede Kamer over de wettelijke regeling der collectieve arneidsovei'- eenkomst is het tot de redactie van „Het Volk' doorgedrongen, dat juist de leiders der katholie- ke arbeidersbeweging, door de ervaring geleefd, aan samenwerking met de sociaal-democraten den gruwelijken hekel hebben. Met reden! De ervaring, op nationaal en internationaal terrein, leert, dat zooals de voorzitter van het R- Is" Werkliedenverbond het uitdrukte - „waar de socialisten de macht hebben treden zij het recht en het belang van anderen, met name van de katholiekeo, met voeten." In haar booze bui vertelt de hoofdredactie van „Het Volk" hoe zij de katholieke arbeiders beweging ziet „Van huis uit is de katholieke arbeidersbewe ging in Nederland een onderkruipersorganisatie, gesticht om de socialistische beweging te breken- De heeren Engels en Kuiper hebben Donderdag in het Parlement bewezen dat zij nog altijd met deze zorg zijn behept, de kruik zal lang den reuk bewaren, waarmee zij eens doortrokken is. Het is niet het doel, waarmee de katholieke bonden zijn opgezet, die ze tot vakorganisatie heeft gemaakt." De katholieke vakorganisaties moeten kapot De sociaal-democraten willen met de katholieke arbeidersbeweging samenwerken om haar in een liefdevolle omhelzing dood-te drukken. En als de heeren De Bruin, Kuiper, Engels c.s. te veI' standig zijn om in deze fuik te loopen, dan klinkt het orde-woord in „Het Volk" er op los met grove klompen Intusschen droomt de heer Albarda van sa menwerking met de katholieken „Tijd.^ Stads- en Gewestelijk Nieaws. Dienstplicht. Inschrijvingsregister en a 1- phabetisch register lichting 1 928. Belanghebbenden zij medegedeeld, dat het inschrijvingsregister van den dienstplicht vooi de lichting 1928 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register, gedurende tien dagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2