FEUILLETON ~W eergekeerd 50ste Jaargang. Vrijdag 10 Juni 1927 No. 14882 Advertentie n 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Postbus39 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. plaatsen wordt Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post /S.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Incassokosten worden berekend. toegezonden. met Officieel' Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440.T 6 ;r f on» hii Hnnil f 1 ftll hii verlies van een met Officieel Kerkbericht 10 ets. Bultenlandsch Nieuws. INTERN. AR BEIDSCONFERENTIE. Een Nederlandse h voorstel verworpen. De commissie der internationale arbeidscon- ferentie voor de ziekteverzekering heeft heden Diet 32 stemmen tegen 22 stemmen en 6 onthou dingen een voorstel der Nederlandsche regee- ringsvertegenwoordigster Mej. dr. Stemberg ver- Worpen, om in de conventie geen dwingende be paling op te nemen aangaande de verdeeling dei- kosten der verzekering, doch dit geheel over te laten aan de nationale wetgeving. De commissie heeft met meerderheid van stem men besloten, dat de conventie voorschrijven moet dat in de verzekeringskosten zal moeten Worden bijgedragen zoowel door de arbeiders zelf als door de werkgevers, terwijl de nationale Wetgeving verder bepalen kan of ook de staat °f gemeenten een bijdrage zullen hebben te geven. CHINA. Aankomst van troepen te Tientsin. Het tweede Engelsche Border-regiment te Tientsin aangekomen en ingekwartierd, gedeel telijk in de kazerne der Britsche concessie, ge deeltelijk in loodsen van een handelsfirma, die ook tijdens den Bokser-opstand als kazernes heb ben dienst gedaan. De 2000 Amerikaansche matrozen, die hier Maandag zijn gearriveerd, verkeeren, in verge lijking met de Engelsche troepen, in een weinig benijdenswaardigen toestand. De Amerikaanen hebben geen concessie dus ook geen permanente kazerne, doch bovendien hebben de Amerikaan sche autoriteiten geen voorzorgsmaatregelen ge- Domen, zoodat de Amerikaansche matrozen in tenten bivakkeeren, bij een zeer hooge tempera tuur. De plaatselijke Chineesche autoriteiten heb ben protest aangeteekend tegen de plaatsing der Amerikaansche tenten op Chine.esch grond gebied, hoewel de barakken van de reeds aan wezige Amerikaansche infanterie-troepen ook Op Chineesch grondgebied staan, zonder dat daar tegen ooit bezwaar is gemaakt.DeAmerikaansche bevelhebber heeft echter eenvoudig aan de Chi- Deezen medegedeeld, dat de betreffende terrei nen voor legerkampen gebruikt zullen worden, zonder daarvoor vergunning te vragen. De Engelschen hebben voorzorgsmaatregelen genomen, die hen in staat stellen een veel grooter troepenmacht dan thans aanwezig is, te herber gen. De Franschen hebben voldoende kwartieren buiten de stad, terwijl de Japanners binnen de concessie toereikende ruimte hebben. De sterk te der buitenlandsche bezettingstroepen zal waarschijnlijk tot 20.000 man worden opgevoerd en in Chineesche kringen verwacht men, dat de bezetting minstens een jaar zal duren. Het door Tsjang Tso-lin voorgestelde verbond Diet. Tsjang Kai-sjek en den toetsjoen van Sjansi windt in Chineesche kringen aldaar een enthou siast onthaal. Al de Russen die de regeering op een zwarte lijst had gezet, zijn inmiddels uit Londen ver trokken. In Engelse li-I n d i e. Uit Peshawar De stammen, die onlangs een aanval hadden gedaan op de versterkingen der Engelschgezinde stammen, zijn thans voorgoed uiteengejaagd. DUITSCHLAND. Duits che Kabinetsraad. Gistermiddag vond op verzoek van Stresemann een kabinetsraad plaats waarbij de voorberei dingen voor de aanstaande zitting van den Volkenbondsraad, van Duitsche zijde, zullen getroffen worden. Met het oog op den algemee- nen politieleen toestand zal Stresemann opnieuw vragen om zonder bindende instructies naar Genéve te kunnen gaan. De regeeringscom missie over het Saargebied. Stresemann heeft als voorzitter van den Vol kenbondsraad sir Ernest Wilton t,ot voorzitter en lid van de regeeringscommissie over het Saar gebied benoemd. De benoeming strekt tot 31 Maart 1928. De benoeming is geschied op voorstel van Scialoja, rapporteur voor Saar-kwesties en na raadpleging van alle leden van den Raad. Wilton heeft tal van functies in het Verre Oosten bekleed en is enkele jaren buitenlandsch hoofdinspecteur van het Chineesche zoutmono polie geweest. Verder is hij Engelsch gezant in Letland en Estland, Engelsch commissaris in Litauen en lid van de internationale commissie voor Teschen geweest. Oecon.omische onderhandelin gen met F r a n k r ij k. De Duitsche delegatie, die de onderhandelin gen over een handelsverdrag met Frankrijk zal voortzetten, is eergistermiddag te Parijs aan gekomen. Haar leider is ministerialdirector Posse. ITet gerucht, dat de besprekingen ditmaal te Berlijn zouden plaatsvinden, is dus onjuist. Land- en hoogverraad. Het „Berl. Tagebl." ontleent aan een sta tistiek gegevens over de „ontstellende toe neming van het aantal vonnissen wegens land en hoogverraad cn wegens verraad van militaire geheimen." In 1919 was het 276, in 1924 516 in 1925: 561. Zelfs tijdens den oorlog was het veel en veel ge ringer, in de jaren 19131917 bijv. slechts 264, voor den oorlog nog veel minder. Thans is het dertigmaal zoo hoog als toen. Het blad wijt dit accres aan eenzijdige samen stelling van de rechterlijke macht, welke voor namelijk uit nationalisten bestaat. De ontruiming van het Saar gebied in vollen gan; ENGELAND. De te Londen achtergebleven Russen. Er zijn nog Russen die tot het personeel van de Arcos behooren te Londen. Zij hebben vergunnin gen om daar nog^een tijdje te blijven, maar na verloop van den termijn zullen hun vergunningen vernieuwd moeten worden. De ontruiming van het Saargebied door de Fransche troepen is in vollengang.Een compagnie van het 153e regiment is per spoor in de richting van Saargmund vervoerd en eergistermiddag ver liet een bataljon de stad in de richting Forbach. De algeheele ontruiming, kan dus binnen drie a vier dagen verwacht worden, derhalve nog voor het bijeenkomen van den Volkenbondsraad te Geneve. studie heeft genomen. Het rapport maakt in het bijzonder melding van de betrekkingen met Ne derland en zegt, dat de commissie den weerklank heeft vernomen van de diepe teleurstelling, te weeg gebracht door de verwerping van het Ned. Belgisch Verdrag. Deze teleurstelling wordt het meest gevoeld, aldus het rapport, in die kringen, die op den grondslag van wederzijdsche eerbiediging van grenzen en souvereinitiet willen scheppen een politiek van vriendschappelijke samenwerking, van wederkeerige toenadering en van een groeiende belangengemeenschap, ondanks de verwerping van het tractaat. Indien wij de verklaring van de Nederland sche regeering, welke zij aan de Staten-Generaal gedaan heeft, goed begrijpen, zoo vervolgt het rapport, schijnt zij verlangend te zijn den afge broken draad der onderhandelingen te hervatten en bevestigt zij haar vo<#nemen om tegemoet te komen aan de Belgische economische wenschen in' verband met de geografische ligging van Neder land t. o. v. België. Wij hebben deze bereidwilligheid met groote voldoening ontvangen, want wij zijn met den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken cr van overtuigd, dat een entente Ilolland- België niet alleen voor beide partijen, maar ook voor geheel Europa van belang is. Het zou met de waarheid in strijd zijn en het werk van toenadering der beide landen schade toebrengen, als ontveinsd zou worden, dat een oprechte en duurzame samenwerking alleen tot stand zou kunnen komen, indien België de noo- dige garanties voor toegangswegen tot zee en tot den Rijn zou hebben verkregen. Wij twijfelen er niet aan of de Nederlandsche regeering zal niet nalaten om die waarborgen, die van vitaal be lang zijn voor het land, te verleenen. Kanaal Antwerpe n—L u i k. De commissie inzake het kanaal Antwerpen- Luik heeft goedgekeurd het project voor een kanaal direct van de Maas naar Antwerpen, op Belgisch grondgebied. Als de Staat hiertoe niet de noodige middelen zou kunnnen vinden zou een particuliere instelling het werk kunnen on dernemen met steun van de publieke diensten. FRANKRIJK. Een anti-oorlogsverdrag. Volgens een bericht uit New-York zou Briand, door bemiddeling van den Amerikaansehen ge zant te Parijs, te Washington hebben laten pol sen naar de mogelijkheid van het sluiten van het anti-oorlogsverdrag tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten. Nungesser en Coli. Het bestuur van de provincie Quebec (Canada) heeft last gegeven, dat de nasporingen naar Nun gesser en Coli en hun vliegtuig, die twee Canadee- sche watervliegtuigen nog steeds voortzetten, thans moeten worden geëindigd. Het ontwerp strekte in hoofdzaak tot ver vanging van het leger door een grenswachtcorps en van de marine door een kustbewaking en visscherijinspectiedienst, beide juist voldoende voor de handhaving van de neutraliteit van het land. POLEN. Schadevergoeding aan de Sovjet De houding van de Poolsche regeering met be trekking tot den moord op den Sovjet-gezant Wojkof is gisteren in een uitvoerige beraadslaging van het kabinet vastgesteld. Hierbij werd be sloten, aan den Russischen eisch, een Russische gedelegeerde tegenwoordig te doen zijn bij het onderzoek en het proces, gevolg te geven. De Russische vertegenwoordiger zal de rechten be zitten eener civiele partij. Hij zal niet optreden als vertegenwoordiger van het gezantschap, doch als vertegenwoordi ger der weduwe van den overleden gezant. Voorts is besloten, aan de regeering te Moskou het betalen eener schadeloosstelling aan de we duwe van den vermoorde aan te bieden. Protestdemonstraties wegens den moord op den Sovjetgezant te Warschau, Wojkof, hebben hier en in andere Russische steden plaats gehad. Naar officieele schatting marcheerden verschei dene honderdduizenden betoogers langs het volks commissariaat voor buitenlandsche zaken. De omgeving van het Poolsche gezantschap werd streng bewaakt. RUSLAND. Een communiqué. In het officieele communiqué der Sowjet- regeering over de aanslagen op vertegenwoor digers der Russische regeering wordt er op ge wezen, dat Engelsche bladen, onmiddellijk na den moord op Wojkof, een intervieuw met Sa- blin, den leider der monarchisten bevatten, die den moord en zijn bedrijver poogde te recht vaardigen. De aanslag op de communistische club in St. Petersburg en nog andere aanslagen wijzen er duidelijk op, dat Engeland's hand de wapens der moordenaars bestuurd heeft. Hierdoor volgt dan woordelijk „Het is duide lijk, dat de Engelsche regeering haar oorlogs toerustingen op alle wijzen en door alle soort van middelen in snel tempo voltooit en het er op toelegt den vreedzamen arbeid van de Sowjet- republieken te verstoren. De Russische regeering doet een beroep op het arbeidende volk der geheele wereld om op deze pogingen van Enge land te letten en zij heeft de Gee-poe-oe opge dragen bijzondere maatregelen te nemen tegen vreemde spionnen, moordenaars en brandstich ters, die door Engeland op Rusland afgestuurd worden." 6 Snel verminderde de afstand, dien ze n.og kon overzien. Zij trachtte den vorm te onderscheiden van ver verspreide woningen, die ze herkenden aan het licht, dat door de lage vensters naar kuiten drong. Zij had er willen binnengaan, om er veiligheid te vinden, zich te goed doen aan de warmte van de huiselijkheid, die er Daoest heerschen te midden van hen, die daar bijeen waren. Zij onderscheidde niets meer. Zij sloot de oogen en dacht met een angstig gevoel aan den langen weg, die nog afgelegd Droest worden op de sporen, waarvan elke schok haar pijnlijk aandeed, te midden van onbe kende reisgenootendie evenals zij heen en ^eer geschud werden, tot ze ongevoelig werden voor het slingeren van het rijtuig. Toen zij de oogen weer opende, zag zij aan het andere einde der bank in het twijfelach tige licht van het lampje een jonge vrouw, die met één hand een wit pakje vasthield, dat ztj op de knieën had. Haar kleed was aan beide Mjden wat opgenomen met twee vingers van de andere hand hield ze een nummer vast van een opengeslagen krant, die de reizigster had BELGIE. België en Neder 1 a n d. Gisteravond is aan de leden van de Kamer voorgelegd het rapport, opgemaakt door den heer Poullet namens de parlementaire commissie, die de begrooting voor Buitenlandsche Zaken in DENEMARKEN. Het ontwapeningsontwerp verworpen. Het Landsting heeft Woensdag met 39 stem men (liberalen en conservatieven) tegen 24 stem men (socialisten en radicalen) het ontwapenings ontwerp verworpen, 't welk nog afkomstig was van de vorige (socialistische) regeering. Liet Folksting had het in Maart 1926 aangenomen, dus lang voor de algemeene verkiezingen wier uitslag in December het kabinet-Stauning tot aftreden noodzaakte. Dat er in het Landsting geen meerderheid voor zou zijn, stond trouwens al bij voorbaat vast. trachten te lezen en die langzamerhand op het Witte pakje teruggevallen was, dat ze geheel bedekte. Donatienne sclioof stilaan verderop. De on bekende sloeg de oogen op, eerst ongerust, maar dan werd baar blik vriendelijker en zach ter en ze glimlachte om het boersclie kapsel van Donatienne. Ze raadde de onuitgesproken vraag van deze, nam de krant weg en zeide.: „Mijn kind, een meisje. Ze slaapt al van Le Mans af." „Ik heb ook kinderen," zei Donatienne. „Ik i naar Parijs." Zij nam den brief van den dokier uit haar keurslijf. „O," zei de jorge vrouw, „Boulevard Males- herbes Dat moeten rijke lui zijn." „Zoudt ge denken „Ja, 't is een van de mooie straten van Parijs. Dat treft ge „Gaat ge ook naar Parijs „Neen, maar toch dicht daarbij naar Ver sailles." Langzamerhand zwegen ze weer. Donatienne trok zich wegr terug in haar hoekje. Zij was zóó vervuld van alle nieuwe indrukken, dat zij het niet eens opmerkte, toen de onbekende te Versailles uitstapte. Uit alles, wat ze onderweg gehoord en ge zien had bleef slechts één zaak over, die voort durend meer op den voorgrond kwam en haar geheel vervulde de gedachte aan Parijs, dat zij snel naderde en waar zij in aanraking zou komen met weelde en rijkdom. Met elke mi nuut voelde zij dat het wonder, de geheimzin nige stad, haar meer beheerschte. Zij zag den rooden gloed, die de wereldstad aankondigde, de honderden en duizenden lichten, die nu en dan zichtbaar waren en ook weer verdwenen. Zij had een gevoel als haar vader en haar ooms en verdere verwanten als zeelui moest beheerscht hebben, wanneer zij het land herkenden met zijn vuurtorens en lichten, na den opgewonden droom van weerzien en weervinden. Ook zij had de ontbering en d e ellendeachtergelaten het eentonige leven. En heen en weer geschud over de kruis punten der sporen, verblind door de signaallich- ten nabij het station, verdoofd door het gerom mel der wielen en het gefluit der machines, ver loor zij de herinnering aan de reis en zelfs van de verre streek met haar bremstruiken, zij glim lachte als verjeugdigd, opgebeurd door het vage verschiet van hoop en vreugde. Een oude kamenier wachtte haar op het per ron. Ze namen plaats in een gereedstaand rijtuig met het magere pakje tusschen hen Donatienne antwoordde gejaagd op de vragen van hare hege leidster, zonder den blik af te wenden van de lan ge en breede straten, die voor haar oogen sche cn te vluchten. Niettegenstaande hét late uur baadde Parijs nog in een zee van licht; het leven BALKAN. Het S e r v i s c h-A lbaneesch conflict. Volgens den correspondent van de „Vossische Zeitung" zou de Albaneesche gezant te Belgrado Zuid-Slavië wel degelijk verlaten hebben. ZZena bei, die er nog vertoeft, is oud-gezant van Al banië in de Zuid-Slavische# hoofdstad. Zena bei is een zwarger van Achmed Zogoe en werd reeds vier weken geleden door zijn regeering teruggeroepen, maar gehoorzaamde niet. Zena Bei, die Zuid-Slavisch staatsburger is, zou van meening zijn. dat in Albanië zijn leven in gevaar verkee'rt. Sakowitsj, de Zuid-Slavische zaakgelastigde te Tirana, is met het personeel van het gezant schap te Belgrado aangekomen en heeft daar Marinkowitsj, den minister van buitenlandsche was er nog in vollen garg. Toen zij de Seine over staken, dacht zij een vuurwerk te zien. Op de Cordordeplaats vroeg zij, terwijl zij naar de Champs Elysées wees, of dat een bosch was. Van verre al zocht zij de groote huizen cn hield ze in 't oog, tot ze verdwenen waren, telkens meenen- de, dat dit hare nieuwe woning was Toen zij de zware eikenhouten deur van het groote huis, waar zij ging diepen, hoorde openen, toen zij uit het rijtuig gestapt de zoele lucht van het huis inademde, bezwangerd met do geur van broeikas-bloemen, toen voelde zij zich zoo op gewekt en zoo los van de oude, tot nu toe geken de ellende, dat de vrouw die haar vergezelde de anderen toeriep „Deze zal wel spoedig gewend zijn, zij zal geen heimwee krijgen. Zij gingen de trap op. Bijna op hetzelfde oogenblik, voordat de dag nog opgegaan was over het land van Ploeuc in Bretagne, stond Jean Louarn al weer op den heuvel van Ros Grignon. Hij had niet geslapen. Èij vond het beter maar terstond naar zijn werk te gaan en door de velden en bosschen te dwalen dan in de eenzame kamer te blijven, waar alles hem aan haar, aan Donatienne herinnerde. [Wordt vervolgd). oujit" üiuii ij.i.Kj. -n mmHB NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IJJ a Cl U3V-U YY UI U O /w J.ÜW.W.* wvO A U U 11 U C 111 *3 li u v- X v a 1 r i.i 1 TVTr* 01/411 <->

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1