DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUTT T .ETON. "W eer gekeerd 50ste Jaargang. Maandag 13'Juni 1927. No. 14884 v Advert.ntiSfiil—B regel, f 1.75, sik# regal «urfccvan 35 plaatsen wordt 2 maal b.rekend. Ingezonden m.dedselingsn 75 Speciale conditiën voor herhaaldelijk toegezonden. Boresn i KOEMARKT 4. Telefoon IntereommoMBsl 68085 Postbus 39. Abonnem.ntsn per 3 maanden 2./O, per we.k 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijk, nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. advertssr.n. Incassokosten worden ber.kend. Tarieven word.n ni, maai o per regel, op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele Invaliditeit1 298 hij verlies van een hand, veel ®f «eg f 298bij 1108 duim; 180 hij verlies van een wflsvinger; f. 15 bij verlies van eiken anderen vimgegJDe verzekering wordt gewaarborgd do»i W.Hg»U.Aigem.\ f 100 bij verlies van eea a**, bank Scfaiedaia Oorzaken en oplossing der Roemcen- sche crisis. Voor de ingewijden kwam de crisis niet onver wacht. De oneenigheid tusschen Averescu en de liberale partij waren zoo op de spits gedreven dat een verandering in het systeem onvoorwaar - delijk noodig werd. De gebeurtenissen hebben zich zoo verrassend en buitengewoon vlug af gespeeld, dat de algemeenheid pas hoorde, dat de positie van Averescu geschokt was, toen hij reeds besloten had, af te treden. Wat er achter de schermen gebeurd is, weten slechts weinigen. De rondloopenden praatjes klinken phantastisch. de strijd tusschen de liberalen en de aanhangers van Averescu ging om niets anders, dan om de ölacht in de eerstvolgende jaren. De liberalen hadden bij de afdanking van kroonprins Karol de kwestie van het regentschap geregeld en wel op zulk een wijze, dat hun de mogelijkheid gebo den werd, hun invloed op het politieke leven van het land, gedurende het tijdperk van het regent schap, met nadruk t.e doen gelden. Averescu nu had het plan, deze wet zoo te wijzigen, dat hij de leidende rol zou hebben gekregen gedurende dien tijd. Op deze wijze alleen is de scherpe strijd in het Parlement te verklaren om een oogenschijn- l'jk weinig beteekenend wetsontwerp der regee ring Averescu zijn levenslange benoeming tot corpscommandant De liberalen zagen in de plannen van Averescu het voornemen, zich de ondersteuning van het leger te verzekeren en ze hadden wel reden de verwezelijking van dezen stap te vreezen, daar wel daar reden Averescu de meest beminde generaal van het leger is. Of Bra- tianu konkrete bewijzen ter beschikking had, is niet hekend. Men zegt intusschen algemeen, dat Averescu reeds maatregelen had genomen, om op het geschikte oogenblik te kunnen handelen. Dit oogenblik scheen nu niet meer al te ver ver wijderd te zijn. Al geeft de gezondheidstoestand van den koning ook geen aanleiding tot ernstige zorg, moet er toch gerekend worden met de spoe dige mogelijkheid, dat de zes-jarige Kroonprins Michail Koning van Roemenië wordt. Wie op dit tijdstip de macht in handen lieeft, zal ze ook stellig behouden tot aan de meerderjarigheids- Verklaring van den kleinen Kroonprins. Bra- tianü wist precies, waar de meest verwondbare pleK bij Averescu te vinden was. Bij de Kroon was de invloed van Bratianu altijd sterker en hij schijnt erin geslaagd te zijn, Koning Ferdinand ervan te overtuigen, dat hij vlug moet handelen Daarom beslöot de koning in te grijpen, voor het in het belang van het land te laat was geworden en droeg Prins Barbu Stirbey den zwager van Bratianu op een Kabinet van nationale concen tratie te vormen. De nieuwe regeering heeft, zooals haar samen stelling reeds aantoont, een overgangskarakter. Het tegenwoordig hoofd der regeering is tot nu toe op politiek gebied nog nooit naar voren ge komen, en heeft enkel en alleen de taak,voor een ontspanning van den toestand te zorgen en nieu we verkiezingen voor het Parlement uit te schrij ven. Van uit het nieuwe Parlement moet dan de eigenlijke regeering der concentratie worden gevormd, men verwacht met Bratian.U aan het hoofd, In de Roemeenscbe pers worden op het oogenblik zware beschuldigingen tegen de afge treden regeering Averescu gehoord. Men zegt, dat Averescu en zijn ministers, toen ze merkten, dat ze moesten aftreden, alle fondsen in de ver schillende ministeries, evenals de overschotten van het budget onder elkaar en hun partijgenoo- 8 Voor het eerst trof het hem, hoe dicht de brem struiken werden, hoeveel zonneschijn ze onder schepten, hoeveel grond ze in beslag namen. Sedert het kreupelhout gekapt was, scheen het,, dat ze weliger tierden en sneller opschoten aisof hun deel van den algemeenen maaltijd grooter was geworden en zij teerden op hetgeen üoor de vroegere mededingers ongebruikt was gelaten. Ze staken den kop ver boven Jean Louara uit. Hij bleef eens stilstaan. Tusschen de struiken waren de oude voren, uit vroegere dagen nog zichtbaar, waarin insecten en mollen hun werk hadden verricht dikke stronken rezen uit den omgewoelden bodem op en fier verineven zich de bovenste takken en stengels, Waaraan de bloemknoppen het rood reeds ver toonden' waaruit later de gele bloemen te voor schijn zouden komen. ,,Onze voorouders hebben de hei ook vel ontgonnen als ik het eens beproefde Daar zit wel wat m dacht hij. Hij deed een pas'of tien, zag over het be zaaide veld heen en voor zijn geest rees reeds het beeld van het gansche stuk ontgonnen heide cn daar zijn gedachten altijd naar haar afdwaal den, zei hij ten hebben verdeeld. Het moeten bedragen van bonderden millioeuen lei zijn. De nieuwe regee ring is in deze affaire flink opgetreden en heeft bevolen, geen rekeningen der afgetreden regee ring uit te betalen. Bij of krach tebs wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij lien is in gekomen een verzoek van JOHANNA MARIA ZUCHOWSKI, alhier, om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in de beneden-localit.eit van bet perceel Hoofdstraat 11 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleene» van het ver lof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. S c h i e d a m, 13 Juni 1927. diensten verricht hebben, volkomen ongegrond zijn. Hodgson zeide verder, dal, de beweringen, als zou de Vice-consul White betrokken zijn bij de complotten om het Kremlin en het Groote Theater m de lucht te laten vliegen, eenvoudig absurd zijn. Hij wees er op, dat de zoogenaam de bekentenissen van de gearresteerde personen met het grootste wantrouwen moéten worden beschouwd, want de Gepeoe-anibtenaren trach ten gewoonlijk bekentenissen af te dwingen door bedreigingen of door vrijlating te beloven, indien de gearresteerden gedicteerde verklarin gen onderteekenen, terwijl zij de afschuwelijk ste dwangmaatregelen toepassen, ten einde het volk er toe te brengen als agenten van de Gepeoe op te treden. Een dienstmeisje van. de Britsche missie werd in de gebouwen van het colkscommissariaat van, Buitenlandsche Zaken met levenslange ge vangenisstraf bedreigd, als zij niet wilde op treden als aanklager van Hodgson en zij werd met den dood bedreigd, als zij durfde vertellen, dat men met dit verzoek tot haar was gekomen. tusschen de politie en de camelots du roi. De royalisten gebruikten stokken en grepen spuit- watersyphons, glazen en zelfs stoelen uit de naburige café's om zich te verdedigen. De komst van een aantal gardes républicaines en een lievige regenbui, deden de betoogers uiteen gaan. Er hadden eenige arrestaties plaats en twee mannen werden in verzekerde bewaring gesteld. Elf politieagenten werden gewond twee hunner moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Buitenlftndseh Nieuws. VOLKENBOND. 4 5ste zitting van den Volkenbondsraad. De Raad van den Volkenbond opent heden zijn 45e zitting onder voorzitterschap van sir Austen Chamberlain, den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. De vraagstukken van de vermindering van de bezetting in het Rijnland, het onderzoek van de nakoming van Duitschland's verplichtingen inzake de slechting van de vestingwerken in het Oosten, het En- gelsch-Russische en het Servisch-Albaneesehe geschil komen niet op de agenda voor, maar zullen behandeld worden in vertrouwelijke be sprekingen tusschen de ministers van buiten landsche zaken van Frankrijk, Engeland Duitsch land, België, Polen, Tsjecho-Slowakije en den vertegenwoordiger van Italië. Op de officieele agenda van den Raad staan o.a. het rapport over de resultaten en besluiten van de internationale economische conferentie, het voorloopig verslag over de zitting van de commissie van voorbereiding voor de ontwape ningsconferentie, de petitie van een deel van de bevolking van Memel, de leening voor Dantzig, het Roemeensch-Hongaarsch geschil over de competentie van het Hongaarsch geschil over de competentie van het Hongaarsch-Roemeensch scheidsgerecht in zake onteigeningskwesties en de vestiging van Grieksche, Bulgaarsche en Armeensche vluchtelingen. d e ENGELAND. De Britsche zaakgelasti in Rusland. Sir. A. Hodgson, gewezen Britsch zaakgelas tigde te Moskou, hoeft in eeo intervieiw in bijzonderheden de beweringen van Moskou weerlegd, aangaande onwettige praktijken, die door leden der Britsche missie zouden zijn be dreven. Hij verklaarde niets te weten van de verschillende personen, die door Moskougenoemd zij o en verklaarde nadrukkelijk, dat de beschul digingen jegens sommigen van hen geuit als zouden zij voor de Britsche missie spionnage- IERLAND. De verkiezingsuitslag. Een der meest op den voorgrond tredende feiten bij de verkiezingen, ia den Ierschen Vrij staat, is de scherpe strijd tusschen de regeerings- partij en de republikeinen. Volgens de verkie zingsuitslagen, voor zoover die gistermiddag bekend waren, was de sland der partijen als volgt regeeringspartij 24 zetels, republikeinen 24 zetels, Labour-party 11 zetels, onafhanke- lijken 6 en andere partijen 9 zetels. Er heerscht in de kringen der regeèrings- partij een gedrukte stemming. De verwachting is thans, zooals reeds gemeld, dat president Gosgrave een coalitie-regeering zal moeten vor men Wat zou Donatienne er van zeggen Wat zou ze opzien Zoodra hij in de kamer van Ros Grignon was, wees Anete Domerc, die op een lagen stoel bij het vuur zat, naar de tafel. „Er is eindelijk een brief gekomen, Louarn. Ze heeft toch geschreven." Hij smeet het stuk gereedschap neer, greep begeerig naar den brief en ging in de deur staan te lezen, waar het nog licht genoeg was. Op een anderen keer zou hij gevonden hebben, dat de brief niet lang was. Maar zij schreef Ik voel mij gelukkig, behalve dat ikde kinderen niet om me heb. Geef ze een kus voor mij." Hij had zoo'u behoefte om zich gelukkig te gevoelen, dat hij al het overige vergat. Den gel)eel3n avond dacht hij aan haar in de blijde gedachte aan de uitvoering van zijn plan en. dan zij had hem geschreven, zij vergat Ros Grignon niet, zij had liem, den vader, ver zocht de kinderen voor haar een kus te geven. Tevreden slak hij den brief in den zak van zijn buis en stapte naar binnen. Noémi en Lu- cienne speelden bij de kleerkist. Een voor een tilde hij ze op en kuste ze meer dan ecus. „Moeder heeft me gevraagd je een kus te geven. Je herinnert je je moeder Donatienne toch nog Terwijl hij zich boog over Joël, die op den schoot van Annette lag te slapen, hoorde hij een gesmoord gegrinnik van het meisje. FRANKRIJK. Franse hA m erikaansc. h vredespact. Uit Washington wordt gemeld, dat het Ame- rikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken den Arnerikaanschen gezant, te Parijs, Myron T Herrick, heeft opgedragen, den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Briand, mede te deelen, dat het den Vereenigde Staten aange naam zal zijn van gedachte te wisselen over een eventueel eeuwigdurend Fransch-Ameri- kaansch vredespact, zooals dit door Briand werd voorgesteld. Heftige botsingen. Wanordelijke incidenten speelden zich Zater dagavond Le Parijs in de straat tegenover de bureaux van de „Action Franeaise" af, waar Léon Daudet, die, zooals bekend, zich had moe ten aanmelden om zijn gevangenisstraf te on dergaan, thans verblijf houdt. Het gebouw staat in de Rue de Rome, recht tegenover de Gare St. Lazare. In verhand met de mogelijkheid van een arrestatie door de politie, had een menigte zich in de buurt verzameld, voor namelijk bestaande uit nieuwsgierigen en een groot aantal camelots du roi, de royalistische organisatie voor jongemannen. Om halfzes kreeg men twist en politieagenten, die daar in grooten getale aanwezig waren, moesten tusschenbeide komen om de orde te handhaven. Een half uur later veroorzaakte de persoon lijke verschijning van Daudet op het balkon van het gebouw een ernstiger rustverstoring. Het incident ontwikkelde zich tot een conflict POLEN. De moord op Wojkof. Het grootste doel der in verband met den moord op Wojkof gearresteerde monarchisten is niet vrijgelaten, nadat bewezen was, dat zij bij den aanslag betrokken waren. Geen uitlevering van den moordenaar. Alvorens naar Genéve te vertrekken, heeft de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, verklaard, dat Polen den moordenaar van Wojkof beslist niet zal uitleveren. Hij ver klaarde voorts, dat het hier een moord van een Rus op een Rus betreft. Polen kan daarvoor geen aansprakelijkheid aanvaarden. Polen is bereid tot financieelen steun aan Wojkofs fa milie, maar zal geen schadevergoeding aan de Sovjet-regeering geven. Ten slotte zei Zaleski, dat het onderhoud, hetwelk hij 's morgens met Poincaré had, vooral ging over een leening, die Polen met de Ver. Staten wil sluiten, hetgeen invloed zal hebben op de buitenlandsche geldmarkt. RUSLAND. Anti-bolsjewistische aanslag. Een nieuwe aanslag op een vooraanstaande persoonlijkheid van het Sovjet-regime is ge pleegd in de nabijheid van Moskou, te Bitza. Door nog onbekend gebleven daders is het lid van de Communistische Academie Wladimir Toeroi vermoord. Toérof was in 1923 plaatsver vangend chef van de Handelsvertegenwoordi ging te Berlijn. Nadere bijzonderheden omtrent den aanslag zijn nog niet bekend. „Vrouw Louarn schrijft dus goed nieuws Ze komt. toch terug Louarn stond weer op het meisje zag hem aan met die vreemde oogen, dien onnoozelen glimlach, onnoozel of boosaardig, dat wist hij niet. „Hoe zou ze nu al terugkomen Zij kan nog niet gemist worden,." „Ik dacht maar zoo je zag er zoo blij uit." Het gezicht van Annette hernam de gewone onvriendelijke uitdrukking en Louarn, die dien avond behoefte had het weinigje hoop en \rcug- de, dat in hem wakker was gewonden, aan een ander mee te deelen, ging ver van haar op den rand van het ledikant zitten. Hij riep Noémi, zijn oudste, die al wat begrip van het een en ander Lego a te krijgen en zette haar. na ast zich r.eer. „Zeg kleintje, ik heb een plan je kent de hei wel „Jawel, vader." „Die wil ik geheel kaal maken, alle on kruid en alle brem moet er uit. Dat zal ik alleen doen. Dan zal ik den grond omspit ten "en omwerken en dat alles in orde zal zijn als moeder terugkomt. Wat zal ze blijzijn, wanneer ze daar een veld met aardappelen of koolzaad ziet Ik denk, dat ik er koolzaad op ga verbouwen. Denk je ook niet, dat ze blij zal zijn „En de nestjes in de struiken vroeg het OOSTENRIJK. Moordenaars worden niet gestraft. Twee jaar geleden meldde een jongeman, zekere Otto Rothstock, zich aan de apparte menten van den Weenschen schrijver en uit gever Hugo Bettauer en schoot dezen dood, omdat, zoo zeide hij, Bettauer's schrijverij hem niet naar den zin was. Eenigen tijd geleden is hij door de rechtbank deswege ontoerekenings vatbaar verklaard en vrijgesproken, waarbij echter zijn opneming in een krankzinnigengesticht werd gelast. Thans is hij uit dat gesticht ont slagen op grond, dat hij volmaakt gezond van geest is en men geen recht meent te hebben een gezond persoon in het gesticht opgesloten te houden De publieke opinie in Oostenrijk is echter het spelletje beu, dat er onverantwoord cle ment tegenover gevaarlijke misdadigers wordt opgetreden. Vooral de vrijspraak van een sla ger, zekeren Wimpassinge, die zijn vrouw heeft stukgehakt en de stukken achtereenvolgens in de Donau geworpen, heeft veel kwaad bloed gezet en dit geval-Rothstock doet de deur dicht. De ergernis is zóó manifest geworden, dat de kind. „Die geef ik jou." Hij bemerkte de vreugde, die bliksemsnel in Noëmi's oogen op flikkerde en 't was hem of hij de andere zag, de afwezige, die hem toelachte in dat kind om hem aan te moedigen. Llij liet het kind wat langer dan gewoonlijk opblijven en maakte zich vroolijk met haar, ofschoon hij van nature stil was en niet kwistig met liefkoozigen was deed hij zijn best liaar te doen lachen omnog eens weer dien glans van blijdschap van zooeven te zien. Den volgenden dag reeds begon hij zijn aanval op het midden van de donkere groene heg met gele bloemen, tegenover Ros Grignon. Hij ging in de droge sloot •staan, waarlangs de brem groei de, zette de knie tegen den wal en halite met zijn scherpe bijl in de harde stronken. Het was alsof de geheele heide sidderde onder den woesten aanval. Het was of de wind woei door de toppen der struiken. Twee merels namen angstig schreeu wende de vlucht. Louarn zag allerlei grootere en kleinere dieren van schrik in den'grond kruipen nu hun paradijs dreigde verwoest te worden. Met een lach op 't gelaat hakte hij opnieuw op dezelf de plaats dat de houtsplinters hem om de ooren vlogen, hij voelde dat de zware massa begon t.e wankelen hij ging vlug op zij, toen de eerste, de grootste der struiken met haar kroon vangoud- gele bloemen omver viel. [Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1