over een verloving tusschen den prins van Wales en de infante Beatrijs. Men weet, dat deze ge ruchten pas opnieuw gelogenstraft zijn. OOST-INDIE. Een nieuwe spoorweg. „Aneta" vernam, dat op 12 Mei j.l. de heer Franssen Herderschee zich vergezeld van eenig S.S.-personeel, teekenaars, enz. te Priok in scheepte voor Padang. Dit vertrek hield verband met een in Midden- Sumatra te maken studie over den mogelijken spoorweg-aanleg Padang-Medan en/of van de Padang-Palembang-lijn. Het onderzoek zal vier maanden duren. AMERIKA. Lindbergh's aankomst. Omtrent Lindbergh's aankomst kunnen nog de volgende bijzonderheden gemeld worden. Hij zette om 1.40 n.m. voet aan wal. Voor het eerst werd mevr. Lindbergh de aandoening te machtig, toen het publiek de politie-cordons verbrak en haar omringde om haar te begroeten. Bij Lindbergh's aankomst in de haven, spoten de drijvende spuiten machtige waterstralen als een eereboog naar boven. De eskaders vliegtui gen lieten vijftigduizend bloemen uit den hemel neerdalen. Langs den gebeelen weg waren waarnemers met microfoons opgesteld, die direct een be schrijving van elke fase van den tocht gaven, zoodat meer dan dertig millioen luistervinken over het geheele land verspreid, den zegetocht van minuut tot minuut volgden. Langs Broad- way-street moesten de brandweerlieden her haaldelijk dreigen water te zullen geven en de politie moest van de knuppels gebruik maken om het publiek in toom te houden. Desondanks werd telkens weer de .afzetting verbroken en op een gegeven oogenblik was zulk een gewel dige menigte om den auto van mevr. Lindbergh samengedrongen, dat tweehonderd bereden po litieagenten charges tusschen het publiek moes ten maken om den auto te bevrijden. Nu de oorlog in Nicaragua geëindigd is, zullen de Amerikaansche soldaten or middellijk uit Nicaragua worden teruggetrokken, behalve on geveer 3500 marine-fuseliers, die in het land zullen blijven. Binnenland. Mr. J. Schokking burgemeester van Katwijk. Gistermorgen vroeg was de gemeente Katwijk reeduin feesttooi. Van de openbare gebouwen en de meeste particuliere woningen was de vlag uit gestoken. Des middags werd mr.dr. J. Schokking bij de grens der gemeente door een comité en de leden van den gemeenteraad ontvangen. In rijtuigen begaf men zien vervolgens naar hetraadhuis.Over al langs den weg werd het nieuwe hoofd der ge meente door de bevolking hartelijk begroet. In het raadhuis waren zeer veel belangstellenden. De oudste wethouder, de heer R. Ouw.hand, die den voorzitterszetel innam, hield een toe spraak, waarin hij den huidigen toestand van Katwijk besprak. Deze is momenteel weinig be moedigend. De moeilijke taak om het economi sche leven langzamerhand weer in normale ba nen te leiden,zal nu op den nieuwen burgemeester komen te rusten. Spr. zegde hem hierbij de volle medewerking van den gemeenteraad toe. Nadat aldus de burgemeester geinstalleerd was en de ambtsketen en voorzittershamer had ontvangen, wenschte het oudste raadslid, de waarn. wethouder, de heerP. Meerburg, namens den raad den nieuwen voorzitter hartelijk geluk met zijn benoeming, waarna de burgemeester zijn ambt met een korte rede aanvaardde. Groote plannen. Met het oog op het behoud van natuurschoon hebben B. en W. te Nieuwer-Amstel besloten, in de eerstvolgende vergadering d?r Raad een voorstel te doen om over te gaan tot onteigening van den geheelen welbekenden „Amstelveensche Poel". Het ligt in de bedoeling wanneer hiertoe besloten worat, rond dit veel natuurschoon bie dend water, een grooten wandelboulevard te doen aanleggen en terreinen vrij te nouden voor villa's. Niet onwaarschijnlijk wordt het geacht, dat dan daar ter plaatse zal wore en gesticht een groot hot J-café restaurant, terwijl ook de reeds oude plannen tot oprichting van een luxe bad-en zwem inrichting wellicht in uitvoering zullen komen. De toestand in den gemeenteraad te Bergen op Zoom. In de „Volkskrant" geeft een inzender het volgende relaas omtrent het besluit van de leden van de R. K. Staatspartij om geen zitting te ne men in den gemeenteraad, en verdedigt dit als volgt „De z. g. dissidenten te Bergen op Zoom zijn van geheel ander gehalte dan elders doch ook geheel anders.Zijstaan in alle opzichten lijnrecht tegenover allen, die een ordelijken toe stand willen, een toestand, waarin geregeerd kan worden volgens de elementaire beginselen van christelijke naastenliefde en onderlinge verdraag zaamheid. De campagne die door de dissidenten tegen het gezag, tegen de candidaten van de r/k. Staatspartij en tegen de geestelijkheid is ge voerd, is zoo laag bij den grond, dat die door geen enkele partij ergerlijker had kunnen gevoerd worden. Er is gelasterd, er zijn verdachtmakingen geplaatst, er is gelogen, zooals nergens in ons land. In één woord 't is weerzinwekkend ge weest. De weidenkenden gruwen ervan. Circa 4000 Katholieke lezers zijn door die campagne op den dwaalweg gebracht en om alle mogelijke drogredenen hébben zij op de dissiden- tengroep en op de S. D. A. P. gestemd, daarbij geholpen door tal van liberalen, en andere poli tieke tegenstanders, die er belang bij schenen te hebben, den boel in de war te sturen. (Is het niet teekenend, dat o. m. „eenige anti-revolutionnai- ren (i)" een pamflet verspreidden, waarin zij aanspoorden op de dissidentenlijst te stemmen Is het niet teekenend, dat de aanvallen der S. D. A. P. zich speciaal richtten tot de R. K. Staats partij en de dissidenten (R, K.) zooveel mogelijk werden gespaard Met dat al ontstond de navolgende toestand. Doordat de dissidenten onmiddellijk gemeene zaak maakten met de S. D. A. P. en den geko zen Vrijheidsbonder, stelden zij zich tegenover de 7 R. K. Staatspartijers en terwijl zij d. w. z. de dissidenten zelve met hun zetels in de minderheid blevenin hun orgaan„De Avond ster" verklaarden felle tegenstanders te blij ven van, de Staatspartij ers. Als dit spelletje zou moeten gaan beginnen, (op die manier zooaals blijkbaar alleen in Ber gen op Zoom mogelijk is), dan zou de toestand in 1931 nog veel slechter zijn en nog veel meer in de war komen te geraken net al de gevolgen van dien voor het politieke, doch ook voor het godsdien- stig leven. Dat moet noodwendig een funest ge volg krijgen. Eerst dan zou er met recht kunnen gesproken worden van „ongelukken maken." Nu de nieuw geschapen toestand. Door het niet-zitting-nemen van de R. K. Staatspartij zullen er in den Raad komen 9 dissidenten, 3 S. D. A. P. 1 Vrijheidsbonder, 1 Vrijz. Democraat, 1 Anti-Revolutionair, 1 Ghr. Historische, 1 Wilde (Katholiek). Daardoor hebben de dissident-katholieken op zich zelf, als groep, de meerderheid en zullen zij hun verant woordelijkheid moeten gevoelen. De ertiek-op-hun-manier houdt dan op. Voor ge hoon, en gelaster-zooals-tot-na-toe is dan geen plaats meer de rust in de gemeente kan weerkee- ren haat, nijd en verdeeldheid kan ophouden enz. Alles te zaïnen en alles afzonderlijk brood- en broodnoodig. Alleen op deze manier bestaat de kans dat er ook m Bergen op Zoom nog eens behoorlijke toestanden Voor de verhouding in de samenleving komen. Niet waar is, dat de „stille verwachting" be staat, dat de dissidenten de verantwoordelijkheid niet zullen kunnen, dragen. Er wordt veeleer ge hoopt, dat van toepassing zal kunner zijn „Za lig zijn zij die zich bekeeren." En al mocht dit riet verwezelijkt worden, dan nog zal de toestand over 4 jaar heel wat neter kunnen zijn. Hij, die den toestand in Bergen op Zoom kent en weet Le beoordeelen op de juiste waarde, zal moeten erkennen, dat—alhoewel in het algemeen de oplossing zeer ongewoon en ongemotiveerd schijnt, deze toch de eenig juiste is, wil men uiteindelijk orde scheppen in den chaos. Het moment der saneering is door dezen maat regel 4 jaar vervroegd. De afsluiting en droogiegging der Zuiderzee. Bij het maken van den afsluitdijk door het Amsteldiep, zijn ervaringen opgedaan, die van groote beteekenis zijn bij de nog uit te voeren werken. Gebleken is in de eerste plaats, dat de gekozen werkwijze juist is en datmen er op deze wijze binnen den vastgestelden tijd vrij zeker in zal slagen den grooten afsluitdijk te leggen. Daarbij zijn zeer waarschijnlijk geen grootere moeilijkheden te overwinnen dan reeds thans bij de afsluiting van het Amsteldiep zijn over wonnen. Nog belangrijker is het feit, dat gecon stateerd kon worden, dat de berekeningen van Prof. Lorentz inzake de verwachte veranderingen in de waterstanden ten opzichte van de afslui ting van het Amsteldiep juistzijngebleken. Hier door toch heeft men de zekerheid dat de vastge stelde hoogte van den afsluitdijk voldoende zal zijn om ook de stormvloeden te weerstaan. Met deze zekerheid en met volle vertrouwen in eigen kunnen zijn de hoofdingenieurs onder leiding van den Directeur-Generaal Dr. Ir H. Wortman en bijgestaan door hun ingenieurs thans, nadat van 1921 tot 1925 de werkzaamhe den in verband met den slechten financiëelen toestand van 's rijks schatkist slechts langzaam konden worden voortgezet, thans met kracht aan het werk getogen. Aan den Oostkant van Wieringen, waar te Den Oever om de vroegere visschershaven heen een groote werkhaven is gebouwd, is het werk thans in vollen gang. Daar rijden de zandtrein tjes de in dezer dagen na drie weken malen droog- gekomen ongeveer 30 Hectare beslaande sluis- put, af en aan, daar staan zes pompen op den 3.2. H. M. langen (tijdelijken) ringdijk van de sluis- put, waarbinnen talrijke kranen het zand ver zetten, heimachines reeds de sluiswanden heien, zwaartedrukproeven worden genomen om té onderzoeken of de sluizen direct op de ongeveer 8 M. dikke kleileemlaag kunnen worden gebouwd of dat er geheid zal moeten worden. Maar, in de sluisput, den eersten drooggelegden Zuiderzee bodem komen drie groepen sluizen voor de afwa tering, elk van vijf sluizen ter breedte van 12 M. en een schutsluis voor schepen tot 2000 ton. Op 6. M. beneden den waterspiegel zijn onge veer vierhonderd arbeiders thans bezig met deze sluiswerken en alles wat er mede in verband staat. Over een tweetal jaren hoopt men de slui zen gereed te hebben. Ziet men hier de sluisput gereed, aan de Friesche kust, waar de werkzaam heden pas in het begin van dit jaar zijn aange vangen, is zij nog in wording, is zij „groeiende". Op het Kornwerderzand, 4 K. M. van de Frie sche kust,waar twee groepen,elk van vijf uitwate ringssluizen ter breedte van 12 M. en twee schuts- sluizen voor schepen tot 600 en 2000 ton komen, ziet men hoe de dijken in zee ontstaan. Zoolang de werkzaamheden onder den zeespiegel geschie- en, wordt keileem dat op korten afstand uit den zeebodem opgedelfd wordt door onder- lossers De totale kosten van de afsluiting der Zuider zee worden geraamd op 90 millioen gulden. Dé te bereiken voordeelen door het veranderen van het zoute in zoet water, door de betere afwate ring voor de omliggende provincies, door het vervallen van het onderhoud der tegenwoordige Zuiderzeedijken, door de mogelijkheid in droge zomers zoet water uit het IJsselmeer in de pol ders te laten, enz., worden geraamd op een kapi- taalswaarde van 120 a 150 millioen gulden. De afsluiting van de Zuiderzee is dan ook op zichzelf, zonder de drooglegging van de vier ontworpen Zuiderzee-polders, economisch ver antwoord en afsluiting en drooglegging zijnook financieel gescheiden gehouden, zoodat de kosten van de afsluiting in de toekomst niet zul len drukken op het nieuwe uit den bodem der zee te verrijzen gedeelte van Nederland. Tegelijk met de afsluiting der Zuiderzee wordt de eerste polder (Wieringermeerwolder) droogge legd. Reeds is met de werkzaamheden een aan vang gemaakt. Over ongeveer zeven jaar zal hierdoor ongeveer 20.000 H. A. culturugrond meer in ons land beschikbaar zijn, welke grond volgens de berekeningen van de staatscommissie- Lovink zeven jaar daarna een normale opbrengst zal opleveren. Ter bestudeering van de beste wij ze van cultiveering wordt thans een proefpol- dertje van 40 14. A. nabij Andijk aangelegd, dat binnen korten tijd gereed zal komen. De kosten van de aan te leggen polders worden geraamd op ongeveer 454 millioen gulden, waar tegenover een geschatte opbrengst (kapitaals- waarde staat) van 510 millioen gulden. Op het oogenblik zijn bij de Zuiderzee werken bijna 2000 arbeidskrachten te werk gesteld. Zij komen uit alle deelen van ons land. Voor het steenzetten, een vak, dat men niet zoo spoedig leert, zijn in ons land geen voldoende arbeids krachten. Reeds zijn eenige Italianen te werk ge steld en zullen spoedig waarschijnlijk eenige Spanjaarden volgen. Een groot en grootsch werk wordt daar ver richt, in mooi en in stormarachtig weer. Binnen afzienbaren tijd zal een vruchtbare provincie aan ons land zijn toegevoegd, niet door oorlogs geweld, doch als resultaat van kennis van Neder- landsche geleerden en Nederlandsche ingenieurs, gepaard gaande met energie en volharding, een vredeswerk ons land waardig. De samenvoeging der vlicgdiensten. Aan het rapport van de commissie ingesteld door den Minister Van Marine a. i. en van Oor log, om van advies te dienen inzake de samenvoe ging der vliegdiensten, is het volgende ontleend De aan de commissie verleende opdracht was gegrond op de overweging, dat de gevolgen onder de oogen moeten worden gezien van het besluit om de watervliegtuigen uit de oorlogs formatie in Nederland te doen vervallen en ad vies werd verlangd omtrent de r.avolge/ide pun ten le. Op welke wijze zou een samenvoeging (geheel of gedeeltelijk) van den Marinelucht- vaartdienst en van de Luchtvaartafdeeling moe ten worden tot stand gebracht, om bij behoud van de volledige ontwikkelingsmogelijkhei&van liet luchtwapen te geraken tot een meer eco nomisch bedri j f 2e. Hoe zal daarbij zijn te voldoen aan ei- Schen in verband met de behoefte der Marine in Indië 3e. Welke zijn de financieële gevolgen der voorstellen De commissie moest zich stellen op het stand punt dat de voorgenomen vereeniging van de Departementen van Marine en van Oorlog tot stand komt en daarbij tevens aangeven in hoever wijziging noodig is in haar voorstellen, zoolang die vereeniging nog geen voldongen feit is. Wat, de behoefte der vloot in Indië aangaat, moest worden aangenomen, dat er naar zal wor den gestreefd zooveel mogelijk in Indië de aldaar benoodigde zeevliegers en zeewaarnemers op te leiden. Siads- en Gewestelijk Nieuws. Muziekuitvoering. Het programma voor de uitvoering op Woens dag den 15 Juni 1927 des n.m. 8 uur in de Plan tage, te geven door het Stedelijk muziekkorps, directeur H. H. van Vleuten, luidt als volgt 1. Sounds of Peace. March, F. von Blon. 2. Ouverture Leichte Cavallerie, F. von Suppé. 3. Zomeravond. Wals, E. Waldteufel. 4. Berlin bei Nacht, Potpourri, P. Lincke'. 5. Lettre, Ar mand, A. Haagman. 6. Hongaarscne Dans, J. Brahms. 7. On tho Victoty. March, L. Bidgood De inbraak in liet radio-magazijn. Betreffende den inbraak in het radio-magazijn van den heer van Meurs, aan het Broersveld,'is gebleken, dat de daders zich aan de achterzijde van het gebouw toegang hebben verschaft, door over een muur te klimmen, grenzende aan een open gang, gelegen naast het magazijn. Ontvreemd zijn twee gebruikte, complete drie lamps radio-toestellen, met eikenhouten kasten drie gekleurde platte Philips luidsprekers, 10 zes kantige radio-spoelen, merk Zenith, twee Philipsgelijkrichters, genummerd 732.35 en 48738 en een Philips plaatsstroomapparaat. De inbrekers hebben het magazijn langs den zelfden weg verlaten als waarlangs ze gekomen zijn. De politie stelt een onderzoek in. Volks badhuis. Op 10 en 11 Juni 1927 werden genomen 482 baden. le. klasse 25 kuipbadem 59 regenbaden. 2c. klasse. 40 kuipbaden 340 regenbaden en 18 kinderbaden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags glacé dameshandschoea, kinderhandschoen, rij- wielbelastingplaatje, zilveren bedelkettmg, kin- dermuts, sierspeld, enveloppe inn. papieren, sleu tel, ceintuur, portemonnaie inh. 2 ct. zweep, glad de ring. Bij vinders rij wielbelastingplaatje, J. van Kan, &t. Lidui- nagesticht', M. Bijüerk, idem, Groenelaan. 19; kinderportemomiaie, A Winkel, Ro zenburger straat 28 A. deel van een fototoestel, C. Heijkoop van Beverenstraat 19A sleutel, J. Fredeiiks, Nieuwe Haven 168/6 kirdermuts, J. Verver, Stationstraat 9 duif, Rectoraat Warande 159 bril, in étui, P. Laarschot, Anth. Muys,straat 75 los geld, J. Entrop, Oostsingel 82; rij wielbelas tingplaatje, J. Volk, Öpinhuispad 14 kmderpor- temonnaie met inh. A. van der Most, Damlaau. 53 portemonnaie met inh. W. Wissink, Broers- veld 3 portemonnaie met inh. K. van Munster, Thomas 5 Kempisstraat 5B rijw.elbelasting- plaatje, G. Vrauwdeunt, Pr. Fr. Hendrikstraat 12 ceintuur, Baron, Huijsmansstraat 42 zil- veren kinderarmband, F. de Lange, Ploegstraat 29 jockeypet, J. Blom, Weezenbuurt 11 sleu teltje, B. Bons, Mariastraat 16A protestantsch kerkboekje, Dr. de Leeuw Wesrvest 12 vaatje bier, B. van Eyk, Groenelaan 62 stift van tee- ken.passer, P. van der Kooy, Westfrankeland- schestraat 49 E kindertaschje, G. Koender- man, Rozenburgerstraat 13B zilveren gulden, W. Mak, Hoofdstraat 123 fantasiebroche, H- Verlinde, Nieuwe Maasstraat 48 zilveren man chetknoop, G. de Regt, Streijenschestraat 52 bus van auto, H. van Es, Zalmstraat 30 riem met koker en gereedschap, P. van Pelt, Mariastraat 32 doublé armband, W. Groof, Warande 63 wit kinderbroekje, K. Zwanenburg, KI.Groenen dal 23/9 rozenkrans in étui, N. Vos, Grofbaan 19/16 kindermuts A. Pijl, Gustostraat 4 B kindertaschje met inli. A. de Vries, Streijensche- sr.raat 20 heerenportemonnaie met inh. P. van Put, Streijenschestraat 29 rijwielplaatje, F- Verboeckx, P.oegstraat 26rijwielbelasting" plaatje, H. Muijlwijk, Laan ons Genoegen 7/6 papieren geld, H. Batenburg Pastoriedijk, 18, Pernis. AUTO IN EEN SLOOT. Een doode, een ernstig gewonde. Te w ij ten aan dronkenschap. Men meldt ons uit Stiens Hedennacht om streeks 2 uur heeft op den straatweg van Stiëns naar Leeuwarden onder Britsum een ernstig auto-ongeluk plaatsgehad. Een automobiel wna;- in twee dames en twee heeren, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerden, reed op eén gegeven oogenblik den weg af en kwam in een sloot terecht. Alle inzittenden bekwamen verwondingen. De kwetsuren die de twee mannen bekwamen, waren van dien aard, dat zij kort daarop overle den zijn. Omtrent het autoongeval le Britsum wordt ons nog uit Leeuwarden geseind In de auto,die hedennacht omstreeks 2 uur, nabij Britsum is verongelukt, zaten behalve de chauffeur 3 heeren en 1 dame. Op zeker oogenblik reed de auto tegen een boom en kwam aan de overzijde van de sloot terecht. Alle inzittenden kwamen in de sloot terecht. De heer W. Scheepstra uit Leeuwarden werd on middellijk gedood ae chauffeur H. Fransen kon zich door het stukslaan van een ruit uit de auto werken en op den wal komen hij is ernstig gewond en naar het St. Bonifacius-ziekenhuis te Leeuwaraen vervoerd. De twee anderen die in den auto zaten een reiziger uit Groningen en de heer A. Scholstra uit Leeuwarden en mej. A. Onclin uit Leeuwarden wisten zich te redden. Zij bekwamen een nat pak en enkele lichte ver wondingen. De oorzaak van het ongeval is aan oronkenschap te wijten. Deensch stoomschip vergaan. Alle opvarenden omgekomen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat het Deen- sche stoomschip „Hugo" dat op 22 Mei j. 1. van Groenland is vertrokken, op 59 gr. N. B. 27 gr- W. L. vergaan is,waarbij de geheele uit achttien personen bestaande bemanning en vier passa giers om het leven zijn gekomen. Locomotief te water. Zondagochtend vroeg was een extra-trein met reizigers voor het eiland Ameland naar Holwerd vertrokken. Daar aangekomen werd de locomotief afgehaakt, die onmiddellijk daarop in de richting Leeuwarden vertrok. Even ten Zuiden van het station te Hal- lum, bij de vrij hooge spoorbrug liep de locomo tief uit de rails en kantelde om, om daarna met groot geraas in het water te storten. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt en konden de drie in zittenden, die zich in een benarden toestand be vonden, worden gered. De conducteur bleef on gedeerd en kon spoedig daarop naarLeeuwarden terugkeeren. De machinist en de leerling-machi nist werden door een arts ter plaatse verbonden en daarna per auto naar het ziekenhuis Ver voerd. Een van hen werd vooral aan het hoofd vsriyond. Het mag inderdaad een wonder heeten, dat de visschers door de vallende locomotief niet zijn verpletterd, daar zij zich onder het ge vaarte bevonden. Echter werden zij mede in de vaait gesleurd. Naar wij vernemen zouden 100 meter rails zijn venield. In den namiddag kon de spoor baan worden vrijgemaakt en het verkeer langs den localen spoorweg Leeuwarden-Dokkum wor den hersteld. Met het ophalen van de locomotief

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2