Staten-Generaal Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. HET ALBANEESCII-SERVISCH éi CONFLICT. Het afbreken der betrekkingen. Gisteren heeft Zena bei, Albaneesch gezant te Belgrado, met het personeel van. het gezant schap Belgrado verlaten om zich te Ragusa in te schepen voor zijn vaderland. De breuk tusschen Albanië en Zuid-Slavië is hiermede geheel voltrokken. De Zuid-Sla viscb-Albanee- sche grenzen zijn geheel gesloten. De Zuid-Slavi sche consuls zouden Albanië gisteren verlaten. De Zuid-Slavische belangen in Albanië zullen door Frankrijk worden behartigd, terwijl de bescherming van de Albaneesche belangen in Zuid Slavië aan den pauselijken nuntius is toe vertrouwd. OOST-INDIÉ. De botsing in t Soppengsche. Het is zeer waarschijnlijk, dat de oorzaak van de plaats gehad hebbende botsing bij kampong Tellang jn het Soppengsche (Zuid-Celebes) te zoeken is in het feit, dat de oude Karaeng Datu- beweging onder communistische invloeden ge komen is. De beteekenis van de roode vlag is on bekend. Vermeldt wordt, dat het Adat-bestuur de beweging volledig in de hand heeft, dank zij het zeer krachtig optreden. Hoofdagent van politie, gearresteerd. De hoofdagent van politie H. L. W. is gearres teerd, onder verdenking van zich te hebben laten omkoopen door Chineesche dobbelhuizen. IERLAND. De Valera over het resultaat. De Valera heeft een verklaring afgelegd, waar in hij beweert, dat de lersche regeering zwaar verslagen is bij de verkiezingen en dat „de candidaten van Fianna Fail hun zetels zullen opeischen." De groote vraag, of de aanhangers van De Valera nu bereid zijn, den eed van trouw aan den koning af te leggen, wordt door deze ver klaring niet beantwoord. De volledige uitslagen van de verkiezingen in Ierland zijn thans als volgtregeering 46, Fianna Fail 44, Labour 22, boeren 11, nationale liga 8, Sinn Fein 6, onafharikelijken 15. De Dail komt op 23 Juni a.s. weer bijeen, zoodat op dien dag de houding van De Valera tegenover de eedskwestie bekend zal zijn. AMERIKA. Coolidge over den wereld oorlog. Coolidge heeft te Hammond in een rede o.m. gesproken over den wereldoorlog. Hij zeide, dat de voornaamste inzet bij dat groote conflict was, of onder de groote volken der aarde de autocratische dan wel de republikeinsche r?- geeringsvorm de overhand zou behouden of de democratische, dan wel de autocraUsche re- geeringsvorm zou worden gekozen. De over winning werd ten slotte bevochten door het volk. Een belangrijke stap werd gedaan tot hechter bevestiging van de volkssouvereiniteit en Coolidge wees in dit verband op het demo cratische stelsel van onderwijs in de Vereenigde Staten, waar de wetenschappen en kunsten niet het privilege blijven van een veronderstelde aristocratie, doch waar zij het domein zijn van het geheide volk. Hoewel onze regeeringsvorm deugdelijk en onze gerechtshoven uitstekend zijn, verklaarde Coolidge, komen er nog al te veel gewelddadig heden en misdaden voor, doch wij mogen ons niet laten ontmoedigen. Intelligentie, moed en karaktervastheid, oat is ons erfdeel. ALLERLEI. Uit Brussel Prinses Astrid is thans begonnen Nederlandsch te Ieeren. Zij krijgt les van Herman Teirlinck, die destijds ook prins Leopold les in Nederlandsch gaf. Uit Batavia Pangerang Adipati Ario Mangkoz Negoro VII, commissaris van het Mangkoenegorosche legioen te Soerakarta en hoofd van het Mangkoenegorosche huis, is voor nemens een studiereis naar Nederland te maken. Uit Rome Op voorstel van Mussolini heeft de ministerraad in principe besloten tot een belangrijke belastingverminering en den mi nister van financiën verzocht, de modaliteiten van die maatregel te bestudeeren. Uit Berlijn: Naar de Vossische Zeitung meld heeft de rechtbank te Kattowitz vandaag het proces tegen de beruchte Opper-Silezische roo- versbende geëindigd. De beide raddraaiers zijn veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De twintig overige leden van de bende kregen bij el kaar 126 jaar tuchthuis en 11 jaar gevangenis. Uit Riga Eergisteren zijn dehoofdbureaux van de Sovjet-autoriteiten te Zhitomir in de Oekraïne door brand verwoest. De oorzaak van den brand is „onbekend". Het vuur verspreidde zich zeer snel en de brandweer had de grootste moeite het vuur meester te worden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 15 Jn'ii. De heer L. de Visser (comm.) krijgt verlof tot het richten van vragen aan de regeering in ver band met den inval in de woningen van Indone sische studenten in den Haag en Leiden. Zijn in terpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. Het wetsontwerp houdende bepalingen tot re geling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken wordt verzonden naar een commissie van voorbereiding. De voorzitter deelt mede, dat heden bij de Kamer zal inkomen de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het regeeringsont- werp betreffende het zevende leerjaar. Waar schijnlijk zal dit ontwerp met het voorstel-Alber- da te dier zake Vrijdag kunnen worden behandeld Het ontwerp tot nadere regeling van de collec- tievearbeidsovereenkomst wordt aangenomen met 74 tegen 5 stemmen. Op de eerste voordracht voor twee raadsheeren in den Hoogen Raad wordt geplaatst als no. 1 prof. mr. J. V. van Dijck te Amsterdam, op de tweede voordracht als no. 1 mr. O, W. Sipkes te 's-Gravenhage. De heer Kleerekoper(S. D.) interpelleert hierna over de niet-erkenning van den Nieuw- Malthusiaanschen Bond en in verband daarmede over de herziening van het vereenigingsrecht. Spr. betoogt, dat de minister bij een beslissing over de al of niet-erkenning niet mag treden in ee beoordeeling van het doel der betreffende ver- eeniging. De rechter heeft dit uit te maken, of men hier met een verboden vereeniging te doen heeft. De Zuiderzeewerken. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft gisteren aanbesteed het maken van den onderbouw hoofdzakelijk van gewapend beton, van een vaste en een beweegbare overbrugging over het Balgzandkanaal nabij Van Ewijcksluis met bijkomende werken. Raming 665.000. Het laagst heeft ingeschreven de N. V. Beton bouw Kool en Wildeboer te Groningen, met 589.500. Min Lambooy ontvangt de Zweden. Gisterochtend hebben de minister van marine a. i., de heer Lambooy, de secretaris-generaal van het departement van marine, vice-afmiraal Zegers Ryser, de chef van de marinestaf schout bij nacht Sluys, en eenige andere op het departe ment werkzame autoriteiten het officieele bezoek ontvangen van de commandanten van de te Rot terdam liggende Zweedsche oorlogsschepen Man- ligheten en Tapperheten. Commandant van de Manligheten, tevens com mandant van het door de twee schepen gevormde eskader, is de kommandor kapten Söderbaum. Deze was vergezeld van zijn adjudant, luitenant ter zee Alex Simonsson. Commandant van de Tapperheten is kommandor kapten G. A. Wester. De vreemde zeeofficieren werden aan de Neder- landsche autoriteiten voorgesteld door kapi- tein-Iuitennt ter zee Cassel, marine attaché der Zweedsche legatie. Onredelijk; Er was weer iets gaande in het Zuiden, waar over tal van liberale bladen van leer trekken. Waar het om gaat, blijkt uit het volgende Op vragen van het raadslid Cohen te Breda in zake weigering van de collecte van het Roode Kruis ten bate van de slachtoffers van de storm ramp, hebben B. en W. geantwoord, dat zij reeds steun hadden toegezegd aan de door het R. K. Huisvestingscomité voorgenomen inzameling, toen het verzoek van het Roode Kruis hen be reikte. Alsnog andere Vereenigingen te later, col lecteeren, kwam hun onjuist voor. Er is huns in ziens geen reden aan te nemen, dat niet ieder, tot bijdrage geneigd, niet aan het Huisvestings comité zijn gave zou willen afstaan, wijl gewaar borgd is, dat de gave wordt afgedragen aan het Algemeen Landelijk Comité, waarin geen gezind te de voorkeur genier. Dus eerst het R. K. Huisvestingscomité en daarna het Roode Kruis verzochten om een col lecte t,e mogen houden. Die voor liet Tluisvestings comité was reeds toegestaan,toen het RoodeKruis er ook om verzocht. Wat dan natuurlijker dan dat de laatste geweigerd werd Het spre'ekt toch van zelf, dat men geen twee publieke collectes vóór hetzelfde doel vlak achter elkaar laat hou den. Toch schimpen allerlei liberalen weer op deze beslissing. Enmatuurlijk krijgt het Huisvestings comité er ook van langs Och, 't is het oude liedje. Maar de Katholieken doen wijs, dat ze aan dat Huisvestingscomité vasthouden,want vorig maal, is gebleken, dat als het comité er niet voor zorgt Katholieke streken „vergeten" worden. Het zevende leerjaar. •In de gisteren gehouden Tweede-Kamerzitting verklaarde de voorzitter, dat de regeering hem heeft medegedeeld, dat heden nog de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp nopens de inrichting van het verplichte zevende leerjaar zal verschijnen. Dit wetsontwerp zal aan de agenda worden toegevoegd, evenals het wetsontwerp-Alberda, in zake, den zevenjarigen leerplicht, zoodat de behandeling van beide wetsontwerpen Vrijdag te wachten is. Zoo noodig zal de Kamer ook mor genavond vergaderen. Onderzoek naar het Nijverheidsonderwijs. Gistermiddag werd in het departement van Onderwijs geïnstalleerd de Commissie van On derzoek naar het Nijverheidsonderwijs. De in stallatie geschiedde door luit.-generaal W. F. Pop, zoorzitter der Bezuinigingscommissie. Het Nederlandsebe Roode Kruis zes lig jaar. Een herdenking s-w oord van prins Hendrik. Morgen, Vrijdag 17 Juni, bestaat het Neder- landsche Roode Kruis zestig jaar. De voorgeno men feestelijkheden zijn, in verband met de jongste stormramp, afgelast. Alleen zal er mor genmiddag 4 uur in het gebouw Princessegracht 27 te 's-Gravenhage een receptie plaats hebben, waar gelegenheid bestaat den voorzitter, Prins Hendrik der Nederlanden, en de overige leden van het hoofdbestuur geluk te wenschen. Naar aanleiding van dit jubileum heeft Z. K. IT prins Hendrik een enkel woord voor de pers wil len schrijven, dat als volgt luidt „Morgen herdenkt het Nederlandsche Roode Kruis zijn zestig-jarig bestaan. Deze herdenking zal op de meest eenvoudige wijze geschieden, met het oog op den nood in verschillende provinciën, tot de leniging waarvan wij thans al onze krach ten moeten inspannen. Het vijftig-jarig bestaan, vallende in den rampspoedigen oorlogstijd, werd eveneens zonder eenige feestelijkheid herdacht. Wanneer ik terugblik op alles wat het Roode Kruis, sedert zijn oprichting door wijlen Koning Willem III, in Nederland, zijne koloniën en be zittingen, en in den vreemde heeft mogen ver richten, dan gevoel ik mij gedrongen om aan hen die in het verleden het Roode Kruis hebben ge steund met hun persoonlijken arbeid, met hun ambtelijken invloed en met hunne giften, mijn hartelijken dank uit te spreken voor hetgeen zij door onze bemiddeling voor de lijdende mensch- heid hebben gedaan. Zij zijn zoo overtalrijk en zoo over het geheele land verspreid, dat ik niet beter weet te doen, dan ook ditmaal daarvoor de hulp van de dagbladpers in te roepen. In de geschiedenis van de menschheid beteeke- nen zestig jaren zeer weinig. En wievan de mensch heid spreekt, gewaagt van het Roode Kruis, dat geen onderscheidt kent van ras, nationaliteit, godsdienst of politieke overtuiging, dat gereed staat voor vriend en voor vijand. De verloopen zestig jaren zijn dan ook te beschouwen als een eerste begin-tijdperk in de vlucht van de Roode- Kruis-gedachte over de wereld. Een groote toe komst ligt nog voor ons open. Moge het Roode Kruis ook in die toekomst steeds kunnen rekenen op de liefde en toewijding van allen, wien het lot des naasten ter harte gaat" Koninklijk bezoek aan Katwijk. Gistermorgen waren H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, vergezeld van eenige dames te Katwi jka/Zee ter bezichtiging der villa's die door H. K. H. Prinses Juliana bewoond zullen worden. Deze villa's zijn thans door de bewoners verlaten, zoodat de noodige restauraties hieraan kunnen plaats vinden. H. K. H. Prinses Juliana heeft het voornemen zich reeds de volgende maand te Katwijk te Vestigen. Prov. begrooting van Z.-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de Prov. Staten aangeboden het ontwerp van de provinciale begrootixig voor 'liet dienstjaar 1928, vergezeld van een ontwerp-besluit tot heffing van opeenten op de grondbelasting, personeele belasting vermogensbelasting en inkomstenbe lasting. Voorgesteld wordt te besluiten ter be strijding van de uitgaven der provincie voor het dienstjaar 1928 te heffen a. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting voor ongebouwde eigendommen over 1928 b. 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor gebouwde eigendommen over 1828 c. 20 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting over 1928 d. 2 opcenten op de hoofd som der inkomstenbelasting over 1928-1929, be treffende de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. 1. a der wet op' de inkomstenbe lasting 1914. De inkomsten en uitgaven worden geraamd voor wat den gewonen dienst betreft op 5.4G7.334.37 en wat den buitengewonen dienst betreft op 11.843.032.55. De begrooting sluit derhalve met een bedrag van 17.310.366.92. R. K. Algemeen» Micklenstands- bedrijfsraad. In de laatst gehouden bestuursvergadering van den R. K. Algemeenen Middenstandsbe- drijfsraad, werd mst voldoening geconstateerd, dat de voorstellen van deo raad betreffende de civielrechtelijke regeling der collectieve arbeids overeenkomst, in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontwikkeld, vrijwel volledig door dit college zijn overgenomen. Het bestuur besloot zoodra het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet zal zijn versche nen, te overwegen, of het aanleiding kan vinden ook dit wetsontwerp in een algemeene vergade ring aan de orde te stellen. In de eerstkomende algemeene vergadering zal alsnog besproken worden een ontworpen re geling voor de leerling-opleiding, met het doel na te gaan, of een dergelijke regeling ook voor ande re bedrijven zou kunnen worden uitgevoerd. Met genoegen vernam het bestuur, dat de be- drijfsraad schoenreparateurs op 29 Juni zal wor den geinstalleerd, alsmede, dat met twee an dere middenstandsorganisaties onderhandelingen gaande zijn, om de stichting van een bedrijfs- raad voor te bereiden. Verlaging posttarieven. Met ingang van 1 Juli a. s. wordt het port der binnenlandsche brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram verlaagd van 10 tot 1\ cent. Voor brieven, zwaarder dan 20 gram, blijft het tarief ongewijzigd. De bedoelde verlaging is mede van toepassing in 't grensverkeer naar Duitschland en België en in het verkeer met Suriname en Curacao. Voor brieven naar deze bestemmingen is dan verschuldigd voor een gewicht tot en met 20 gam 1\ cent en voorts voor elk gewicht van 20 gram 5 cent daarboven. Het overleg, dat met de Nederlandsch-In- dische postadministratie, gevoerd wordt omtrent invoering van een soortgelijke tariefsverlaging is nogniet beëindigd, zoodat voor verzending naar Nederlandsch-Indië het bestaande tarief nog van toepassing blijft. Coll. arbeidsovereenkomst. Het wetsontwerp aangenomen Gisteren heeft in de Tweede Kamer de eind stemming plaats gehad over het wetsontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbeidsover eenkomst. Het wetsontwerp werd met 74 tegen 5 stemmen aanvaard. Tegen stemden de heeren Kersten en Zandt (s. g.) Braat (plattelander), De Visser (comm.) en Veraart (r. k.). Nederl. Spoorwegen. Baron C. R. F. Krayenhof. Naar wordt vernomen, is Baron C. R. F. Kray* enhoff, chef van publiciteit der Nederlandscbe Spoorwegen voornemens in den loop van 1D2Ö als zoodanig ontslag te nemen. Hel Robaver-ontiverp. Het is nad?r gebleken, dat het Robaver-ont- werp nog niet aan de agenda der Tweede Kamer is toegevoegd CycJoonra.iip. Hedenavond komt het „Plaatselijk Comité Hulpverleening Cycloonramp" met de wijldeiders samen, waarbij alle inteekenlijsten worden in' geleverd. Voor hen, die nog niet op de lijsten geteekend hebben zal morgenavond nog gelegenheid worde11 gegeven een gift aan het Comité af te dragen. Het Stedelijk Muziekkorps heeft zich daarl0e bereidwillig aangeboden om een rondgang door de stad te maken, waarbij dan met bussen z0' worden gecollecteerd. Ter navolging. Het personeel der gistfabriek „Hollandia alhier, heeft besloten één uur arbeidsloon af te staan voor de slachtoffers van de stormramp. Het vertrek van pastoor I Paul ussen. Een hartelijk afscheid van de vereenigingen. In den R. K. Volksbond- Reeds aanstonds bij het binnentreden ckr zaal viel op te merken, dat er iets bijzonders ging gebeuren. Het podium was een feestelijk kleed aangetrokken fraaie palemen en witte hortensia's waren ter weerszijde opgesteld. H®* cachet werd nog verhoogd door een tiental 10 de zaal opgestelde prachtige vaandels, ve'e geestelijken, een groot aantal eerw. broeders 00 een bijna geheel gevulde zaal. Een bij uitstek verdienstelijk Schiedamm®1"' een priester, kap. Paulussen, ging afscheid ne" men van zijn katholieke stadgenooten, waar mede hij gedurende 16 jaar lief en leed heef1 gedeeld. Onder de vroolijke tonen van „St. Ambrosius' wordt pastoor Paulussen door het bestuur va« den R. K. Volksbond binnen geleid. Nadat dir®c' teur Smits een fraai nummer heeft ten gehoor® gebracht neemt de voorzitter van den R. Volksbond, de heer Th. Mouwens, het woord e" zegt ongeveer het volgende Op 28 Januari 1912 waren wij hier ook bijeer1. Ook toen droeg die vergadering een eenigszin3 plechtig karakter en wel door het afscheid val1 onze toenmaligen geest, adviseur, den hoog' eerw. deken Coppens en meebracht kap. Pau lussen, nu pastoor Paulussen. Hij meende toert dat de taak hem opgelegd een zware zou zij11' omdat zijn voorzitter niet alleen gezien, maat ook bemind was en zich geheel gaf in het belang der vereeniging. Thans, ruim 15 jaar later, zijn we weer bij eengekomen om op de eerste plaats onze geluk' wenschen te brengen nu de bisschop van Haar lem onzen geest. adv. tot pastoor te Heemskerk heeft benoemd. Deze gelukwenschen zijn van ganscher harte gemeend, hoewel ze niet van gemengde gevoelens vrij zijn. Vijftien jaar in deze waardigheid zich zóó verdienstelijk maken wil heel wat zeQgen en spr. is er dan ook van overtuigd, dat de onuitwischbare indrukken door kap. Paulussen in Schiedam opgedaan nog lang zullen voortbestaan. Welke gebreken wij ook mogen hebben, hebben altijd getracht zijn adviseursschap waar dig te zijn. Dat hij ons niet zal vergeten, daar zijn zeker van, getuige de groote liefde, die hij <je vereenigingen toedroeg. De vaandels hier 1,1 de zaal opgesteld getuigen van den veelomvaP tenden arbeid van kap. Paulussen. (Er war011 er van den R. K. bond van handelsreizigers Ghristoffel", afd. „St. Liduina", Ned. R^' Metaalbewerkersbond, afd. Schiedam, R. R' Volksbond, R.K. bond van Overheidspersoneel' Ned. R.K. Transportarbeidersbond „St. Bon1' facius", Ned. R.K. Grafische bond en Eerbiea in Gods huis). Het past ons, zoo vervolgt spr. de verzekerieg te geven dat wij hem niet zullen vergeten. PaS' toor Paulussen heeft niet alleen voor onze geeste lijke belangen maar ook voor de stoffelijke belan gen altijd op de bres gestaan. Zonder te weten wie zijn opvolger zal zijn v®r' klaren we ook den nieuwen adviseur dezelhP aanhankelijkheid en liefde. Kap. Paulussen wacht een zware, schooi^ taak hij kan van onze gebeden verzekerd zijn e" wij hopen, dat hij lang een even krachtige herdef voor de katholieken van Heemskerk zal zij0' Een klein stoffelijk bewijs van dank zal pasto°r Paulussen worden aangeboden. De waarde daaIj van kunnen wijzelf niet bepalen, daarom ieder-een in de gelegenheid worden gesteU' daartoe mede te werken. Vervolgens bood spr. onder luid applaus, paS' toor Paulssen het eerelidmaatschap aan van 111 afd.-Schiedam van de R. K. Volksbond. Als z°° danig hopen wij hem nog vele malen in ons mia den te mogen aantreffen. Met nog een aanbeveling voor de broederschaP van de H. Familie, eveneens door kap. Pauluss®' tot bloei gebracht, sluit spr. zijn toespraak. Vervolgens worden hartelijke woorden, waar1 een groote aanhankelijkheid aan den dag w'e' gelegd, gesproken door de afgevaardigde der v«'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2