DAGBLAD WGQM SCHIEDAM EN OMSTNEKÈEM* FEUILLETON W eergekeerd. 50ste Jaargang. Zaterdag 18 Juni 1927. No. 14889 Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3£maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 cent per regel. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus.,: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcbèque- en girodienst No. 81440. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, toegezonden. Incassokosten worden berekend. Tarieven worden op aanvraag verlies van een Gïatis Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f20Ubqdood; f100 vt; v ,Q duins;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verliesj^i^k^anderenvingen^ Ve^kering_wordt^ door deJN.Ha^-Alg EERSTE BLAD. ®ij of krachtens wetten of verordeningen voor- Besehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KENNISGEVING. Rouwverbod Rotterdamselie Dijk. De Burgemeester van Schiedam gelet op artikel 30 der Woningwet maakt bekend dat het ontwerp van een raadsbesluit, strek kende om in het belang van stelselmatige be bouwing te verbieden, dat gebouwen worden gebouwd of herbouwd op grond, welke in de Naaste toekomst voor den aanleg van een straat is bestemd, met kaarten en grondteekeningen beden op de Gemeente-Secretarie, afdeeling Algemeene Zaken (Stadhuis) voor een ieder Lr inzage is nedergelegd, tenminste voor den tijd van vier weken. Schiedam, 18 Juni 1927. Bultenlandseh Nieuws. moeten leiden. Getracht zal worden alle in komsten, die geind worden in de provincies, welke onder het bewind der noordelijken staan, in de schatkist der nieuwe regeering te doen vloeien. DE ONTWAPENING TER ZEE. Geen vast omlijnd programma. De leider der Amerikaansche delegatie bij de conferentie tot beperking der maritieme bewapening te Genéve, Gibson, heeft aap een Vertegenwoordiger van Reuter medegedeeld, dat de door de delegatie voor de conferentie meegebrachte plannen een algemeen karakter zwllen dragen en niet te strak omlijnd zullen zijn. ,,Wij zullen er niet toe overgaan," aldus Gibson, „de principes van het verdrag van Washington ook op andere klassen van schepen We te passen. Ik ben vol vertrouwen, dat ieder- een van den ernstigen wensch zal doen blijken °m iets te bereiken. De door Groot-Brittannië eN Japan gezonden vertegenwoordigers toonen, dat zij de kwestie zoo ernstig opvatten, dat men Waarschijnlijk tot eenig resultaat zal moeten komen." CHINA. Een dictatuur in het Noorden. Het hoofdkwartier van het Ankwotsjuun (de Partij der Noordelijken) bevestigde gisteren het bericht, dat de conferentie van leiders der Noordelijke partij Tsjang Tso-lin tot generalissi- mus van alle noordelijke legers heeft benoemd, Wn einde eenheid in het opperbevel te brengen eN een reorganisatie door te voeren. Hierdoor wordt aan den feitelijkcn toestand Niets veranderd, daar Tsjang aïs hoofd van bet Ankwotsjuun reeds het opperbevel over a'le noordelijke legers had, terwijl de bevel voerende generaals hun commando's zullen be houden. Tegelijk wordt echter een kabinetswijziging W Peking aangekondigd. Pan-foe zal door den Nieuwen generalissimus tot premier benoemd Worden, zoodat het heengaande kabinet, dat 'N elk geval nog eenigermate een constitutio- Neele basis had, vervangen wordt door een re geering, die haar autoriteit uitsluitend ontleent NNn de positie van den generalissimus, Tsjang Tso-hn. Verwacht wordt, dat verscheidene mi- Nisteries samengevoegd zullen worden, terwijl °°k nog enkele andere wijzigingen tot stand zullen worden gebracht, die tot bezuiniging POLEN. Kowerda's veroordeeling. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het volgens Russisch oordeel zeer milde vonnis, in zake den moord op den Sovjet-gezant Wojkof aldaar, de noodige beroering gewekt. Een der gelijke buitengewone rechtbank, aldus wordt verklaard, bad nimmer een dergelijk vonnis mogen vellen, daar een „standgerecht" slechts tot vrijspraak of terdoodveroordeeling mag concludeeren. Nadat de rechtbank uitspraak had gedaan, is de ex-zaakgelastigde der Sovjets te Londen, Rosengolz, die als getuige in het proces gehoord werd, onmiddellijk naar Moskou vertrokken ook de Warschausche zaakgelas tigde Uljanof werd naar de Russische hoofdstad ontboden. De Moskousche communistische or ganisaties eischen van de regeering, dat zij te Warschau zal aandringen op fusilleering van Kowerda. Uit Warschau wordt nog aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, dat men in politieke kringen aldaar van oordeel is, dat de straf van Kowerda veel te zwaar is. Men is er vast van overtuigd, dat de staatspresident gevolg zal geven aan het verzoek van de rechtbank om de levenslange gevangenisstraf te wijzigen in een gevangenis straf van vijftien jaar. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Ontwerp tot w ij z i g i n g der leerplichtwet. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is dc behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Leerplichtwet op verzoek van minister De Geer geschorst tot October om te overwegen, of wellicht in het ontwerp wijziging te brengen is in verband met de mogelijkheid Van invoering van den. zevenjarigen leerplicht tegen 1 Juli 1928 In Verband hiermede is het Amende- menL-Suring aangehouden. Na voortgezet debat nam de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aan het wetsont- wer strekkende tot invoering met 1 September a. s. van het zevenjarig leerplichtplan, en met 57-13 verworpen het voorstel der S. D. A. P. in zake de zevenjarige leerverplichting. S ui) s i d i e voor de K. L. M. Zonder hoofdelijke stemming is aangenomen het wetsontwerp in zake deelneming Van den Staat tot een bedrag van vijf ton in het kapitaal van de Kon. Luchtvaart Mij. en tot toekenning van een subsidie aan deze maatschappij van ten hoogste 2.800.000 verdeeld over zeven jaar. B i n n e ii I a n d. i3 i,lk vraag je om nieuws, ik zou mijn leven wil len geven, als ik iets van haar wist en dat durft Je mij te zeggen Je weet niets, dat dacht ik wel, Je weet. even weinig van haar als ik. Je bent een Nieid van niets 1" Ze deed een stap achterwaarts. nEen meid van niets nep zij langzaamach- '-eruitloopende, zij is een meid van niets. Ieder een weet het. Het kind is dood Zij heeft geen 'Nd meer le verzorgen. Ze is heel ergens anders Het meisje was b.eek geworden van woede. nWi. je wat van haar wten, schreeuwde zij, N zal het je zeggen, zij woont op een zesde ver- leping en verhuurt kamers aan huisknechts en °etsiers ze maakt pleizier." >,Ga weg, Annette Domerc, maakt dat je weg komt De man was buiten zich zelf hij zou haar de eur hebben uitgesmeten maar zij was al weg °Narn hoorde haar lachen, lachen over zijn on geluk over de schande van Donatienne. Zij komt nooit meer terug,, nooit, nooit Dep zij buiten zichzelf. En daarbuiten hoorden hij en tartenden spotlach, hij raapte steenen op om Ze haar achterna te werpen, zooals men met een Het 60-jarig bestaan van het Roode Kruis. Onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik is gisteren te 's-Gravenhage de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van het Ned. Roode Kruis, ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan. Nederlandseh-Chinceseh Verdrag. "Volgens een bericht uit Nanking heeft de Chi- neesche regeering heloten, het Nederlandsch- Chineesche verdrag zoo spoedig mogelijk op te zeggen, omdat de consulaire overeenkomst van 1911 tusschen China en Nederland niet op den zelfden voet behandelt als de Nederlanders, wijl de Chineesche onderdanen in de Nederlandsche kolomen onderworpen zijn aan de Nee erlandsche consulaire rechtspraak. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. par. prop.-club „St. Jan." Bovengenoemde propaganda-club hield Woens dag 1.1. een feestvergadering, waarbij alle leden met hun dames aanwezig waren. De voorzitter zette in het kort den uitslag der 1.1. gehouden verkiezingen uiteen. Vervolgens feliciteerde hij den geest, adviseur, pater Schuurmans met diens verjaardag en sprak den wensch uit, dat Z.Eerw. dit feit nog vele malen als adviseur van de club zou mogen herdenken. Pastoor Ligthart, die, als blijk van waardee ring voor het werk der. propagandisten, eveneens ter vergadering aanwezig was, deed, na het welkom hem toegeroepen, eenige mededeelingen omtrent de te voeren propaganda, o.a. inver- band met de bezorging van het vanaf den eer sten Zaterdag van Juli te verschijnen parochie blad. Verder dankte spr. alle propagandisten voor hun betoonden ijver bij de H. Missie en de verkiezingen. Hierna nam de vergadering een meer feestelijk karakter. De piano, door den heer II. v. d. Meer voor zijn rekening genomen, bracht heel spoedig de aanwezigen in de vereischte stem ming. Verversingen e.a. werden rondgediend, terwijl een tombola zonder nieten niet weinig tót ghet succes bijdroeg. De prijzen daaraan verbonden, vooral de extra-prijzen, werden onder groote vreugde aan de gelukkigen ter hand gesteld. Inmiddels waren ook de kapelaans der parochie een kijkje komen nemen, welke attentie natuurlijk ze'er op prijs werd gesteld. Aan het einde dankte de voorzitter allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, vooral den Middenstand, die door het beschikbaar stellen van vele geschenken in natura, de schitterend geslaagde tombola had mogelijk gemaakt. Tenslotte bracht pater Schuurmans dank den voorzitter en den heer v. d. Meer en te beijveren voor het parochieblad den christelijken aan na nog een opwekking zich goede verspreiding van een werd groet de vergadering gesloten. met Na volgt toch hond doetmaar zij maakte zich uit te voeten en verdween bij een wegkromming. De drie kinderen, in een hoek van de kamer bij- eengedoken, hadden alles aangezien en schrei den. „Houdt je stil kinderen vermaande Louarn. Hij was haastig en opgewonden binnengeko men, nam het portret van Donatienne van den den wand, trok de deur achter zich dicht en liep weg. Bij een andere boerderij naast Ros Grignon zag hij een vrouw, de zuster van de boerin, die de kippen en kuikens naar 't hok dreef. „Jeanne Marie riep hij, om Gods wil ga naar mijn kinderen en pas er op, ze zijn alleen thuis. Morgen wordt alles verkocht ik ben vannacht niet thuis. Ze had hem maar aan te zien, om de tranen in de oogen te krijgen; ze vroeg niets eischte geen opheldering, maar zei ja. Hij ging door. Een pas of wat verder verdween hij in het bosch. Hij wist den weg in het kreupelhout. Hij herkende eiken opgaanden boom om sneller te vorderen liep hij dwars door het bosch, zonder naar de wegen of paden te zien. De wolken waren hier en daar nog even ver licht een bolle wind woei met afgebroken zuch ten door het hout, 'n voorbode van regen, en rol de verder door de takken der boomen als het rui- schen van de zee. Jean Louarn had den hoed op het voorhoofd gedrukt, als een zinnelooze stapte Dc plechtigheden der Consecratie van de II. Hartkerk. II. de inbezitneming van het kerkgebouw de zuivering en heiliging der kerk. Deze is niet alleen een bedehuis voor de ge- loovigen, maar ook het Huis Gods, de woonplaats va,n Jezus Christus, Die in het tabernakel dag en nacht verwijlt en van daaruit Zijn rijkste ga ven aan de menschen mededeelt. Om deze reden heeft de zinrijke en indrukwek kende plechtigheid der zuivering en heiliging plaats, waardoor het kerkgebouw wordt gerei nigd van alle besmetting des duivels, en gewijd tot een heilige plaats. Tot driemaal toe bidt nu de bisschop „O God, wil mij te hulp komen, Heer, haast U om mij te helpen. Glorie zij den Vader, en den Zoon en den H. Geest, gelijk het was in den beginne, nu en altijd, en in de eeuwen der eeuwen. Amen. Daarna wordt het z. g. „Gregoriaansche water bereidt en gewijd, n. 1. een mengsel van zout, water, asch en wijn. De H. Paus Gregorius heeft dit water voor kerkwijdingen voorgeschreven. Het gewijde water wordt gebruikt bij de bespren keling van de kerk en het altaar. Het water be- teekent de Menschheid van Christus, de wijn be duidt zijne Godheid, het zout verzinnebeeldt Zijn leer, de asch Zijn bitter lijden. Na de wijding van het Gregoriaansche water begeeft de bis schop zich naar de kerkdeur, en hij teekent deze van binnen met Zijn staf met twee kruisen, één van boven, en één van onderen, terwijl Hij in een indrukwekkend smeekgebed vraagt, dat alle aanvallen van de booze geesten worden verdreven en de Engel des vredes, der reinheid, der liefde en der waarheid, ons moge beschermen en ver dedigen, wanneer wij de kerk binnengaan. Nu begint de heiliging der Kerk. Na de anti- phoon „Ik zal opgaan tot het Altaar Gods, tot God, Die mijn jeugd verblijdt", wordt de psalm Judica" gezongen. De bisschop doopt Zijn rech terduim in .het Gregoriaansche water en maakt daarmede een kruis op het midden, en op de vier hoeken van het altaar. Vervolgens gaat Hij zeven maal rondom het altaar, besprenkelt het met het gewijde water en zingt zevenmaal de anti- phoon „Asperges me... Besproei mij, Heer, met hysop, en ik zal gezuiverd worden, wasch mij, en ik zal worden witter dan de sneeuw", met tel kens drie verzen van de „Miserere" waarin Ko ning David vol berouw om vergiffenis smeekt. Vervolgens gaat de bisschop driemaal de kerk om de binnenmuren te besprenkelen omlaag, in het midden en omhoog, terwijl de psalm „Lactatus sum" wordt gezongen, het vreugdelied der terugkeerende ballingen bij hunne aankomst te Jeruzalem. Het kerkgebouw is immers ook een afbeelding van de stad Gods, het hemelsch Jeru salem. Na de muurbesprenkeling volgt de besproeing van den kerkvloer, gaande van bet altaar naar de hoofddeur, en van den eenen muur naar den anderen, tenslotte staande in het midden van dc kerk, besproeit hij den grond naar de vier windstreken. Deze veelvuldige besproeiingen dienen tot zuivering en tot heiliging van altaar en. kerk. Tot afsluiting van het tweede deel der conse cratie zingt de bisschop een plechtig dankgebed, waarin hij den almachtigen God prijst om Zijn grootheid en goedertierenheid en smeekt om de gebeden door de geloovigen, die het kerkgebouw binnengaan, gestort steeds te verhooren. Bij een kerkwijding behoort ook de consecratie van min stens één altaar. Zulk een altaar moet zijn een z. g. altare fixum, een „vast altaar". Een vast altaar bestaat uit een groote steen, de altaarta fel. Daarin zijn vijf kruisen uitgebeiteld, in eiken hoek één, en één in het midden. Aan de voorzijde is uit gehouwen een z.g. „sepulchrum" of graf voor de relikwieën der martelaren. Deze altaartafel moet rusten en zijn vastgemetseld op een steenen onderbouw, welke van den grond uit is opgetrok ken. Door den altaarsteen wordt zinnebeeldig Christus met zijn vijf heilige Wonden voorgesteld. In de eersten eeuwen van het Christendom werden de altaren opgericht boven de graven der martelaren. Lees hierover eens het interessante pas verschenen standaardwerk van den ZeerEerw pater F. Hendriks S. J„ Het Christelijke Getuige nis der Catacmben. De eerste Christenen konden wel geen waardiger plaats voor het vieren der hei lige Geheimen uitkiezen. Toen het aantal kerken zich vermeerderde, moest men van deze gewoonte afwijken. De Kerk gaf nu het voorschrift, dat in de altaarsteen een klein «graf zou worden uit gehouwen, waarin de relikwiën van het gebeente hij voort, zonder voor iets op zij te gaan. Waar ging hij heen In dit oogeblik van ver latenheid was de gedachte bij hem opgekomen om naar Moulin-Hayen,aar de ouders van Dona tienne te gaan. Hij had ze sedert 't huwelijk maar eens gesproken en nooit had er werkelijke gene genheid tusschen hem en hen bestaan. De vader van Donatienne hield nu eenmaal niet van land rotten. De moeder was tegen net huwelijk ge weest van een meisje als Donatienne met een armen kerel als Louarn- Maar nu hij. in 't ongeluk was, hechtte hij zich aan elke hoop op hulp en troost. Hij vroeg geen geld van hen en mochtniet Verwachten, dat zij bericht van de verdwenen dochter ontvingen maar de verlaten echtgenoot vernam een stem in zijn binnenste, die hem toe riep „Ga naar hen toe. Zij zullen zeggen, dat het een leugen is, wat dat meisje zei. Zij zullen een Verklaring vinden voor het zwijgen van hun doch ter ouders kunnen dat beter, want zij hebben hun kinderen zien opgroeien. Ga naar hen toe. En hij volgde die inspraak van zijn hart. Het bosch was geheel donker geworden. Groote wol ken bedekten .de sterren, die nog maar even zichtbaar waren geweest. Nu en dan vloog een zwerm kraaien op, die gestuurd werden in hun rust en hun somber gekrijsch was in overeenstem ming met de onrust van den boer. De eerste re gendroppels vielen en schenen den wind tot beda- Ten te brengen, maar de duisternis nam toe. Aan een kruipsunt van tien wegen, sloeg bij den ver keerden weg in. Hij kwam terecht in diepe wagen sporen of stootte met oe voeten tegen de stron ken van pas gekapt hout. Soms kwam zijn arm aanraking met het papieren lijstje van het portret, dat hij in den zak van zijn buis had. Het beeld van Donatienne, zooals zij daarop stond, jong, bedeesd, met heldere zachte oogen onder de Bretonsche muts, zag hij dan voor zich en tel kens als dat beeld weer voor zijn vermoeiden geest kwam, werd hij vaster in zijn overtuiging, dat het niet waar kon zijn, wat die meid had ge zegd. Zij zullen ook niet al het kwaad gelooven, dat men over Donatienne vertelt, dacht hij. Dan vergat hij \oor een paar minuten den mod der, die hem h ;t voortgaan bemoeilijkte^ heb slijk, dat aan zijn zolen kleefde, den regen die hem in 't gezicht sloeg maar een oogenblik later, als de begoocheling weer week en de werkelijk heid hem weer duidelijk voor den geest stond, begon hij weer te gevoelen, dat de laarzen vastzo gen aan den grond en het water over zijn buis liep. Een heviger regenbui noodzaakte hem een schuilplaats te zoeken achtereenhollen boom aan den zoom van het bosch. Hij bibberde van de koude en dwaalde verder door de akkers en langs de heggen tusschen Plaintel en Plédran- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1