SGHI'EOMM Elf r* FEUTT T .ETON, W eergekeerd. 50ste Jaarqanq. Maandag 20 Juni 1927. No. 14890 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus,: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco pei post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zatcrdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Grïïtis-Onqevallenverzekerinq f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;! 60 bij'verlies van een wijsvinger; 'f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de NHoIl.Algem. Verz.bankSchiedam Set Balkanfront tegen het bolsjewisme. Onder Engelschen invloed. Heeds enkele weken geleden is van Athene uit. het plan gemaakt voor een gemeenschappelij ke conferentie der veiligheidsautoriteiten van alle Balkanstaten, om front te maken tegen het steeds groot er wordende bolsjewistische gevaar. Intusschen heeft een gedachtenwisseling plaats gehad, die tot principieele overeenstemming der politieke veiligheidsautoriteiten in Roemenië Joegoslavië, Bulgarije en Griekenland heeft ge leid, terwijl Turkije, waarschijnlijk door zijn ver strekkend verbond, met Sowjet-Rusland, tot uu toe zijn meening nog niet heeft te kennen ge geven over dit voorstel. Wanneer en in welke P»aats het tot de gemeenschappelijke bespreking der hoofden van de politieke veiligheids-autori teiten zal komen, is niet bekend, daar om begrij pelijke redenen door de deelnemende persoonlijk heden stilzwijgen wordt bewaard wel is waar, zonder het feit zelve te bespreken. Het bolsje wisme brengt de rust op het Balkanschiereiland steeds meer in gevaar en van Athene gaat de Wensch uit, om een gemeenschappelijk front er tegen op te richten, omdat de communistische beweging in Noord-Griekenland en op verschei dene Grieksche eilanden geweldig toeneemt. De Werkstakingen en de bloedige botsingen tusschen de communistische agiatoren en arbeidswilligen Vooral onder de tabakarbeiders, hebben de Atheen- sche regeering aanleiding gegeven, de kwestie Van haar verhouding tot de Sowjets, in verband ntet dg actie van de Derde International in Griekenland, nu te berde te brengen. Be minister van Buitenlandsche Zaken Mi- chalckopulos heeft in een gesprek met den Sow- Jet-Russischen gezant in Athene er op gewezen, dat de Grieksche regeering op vriendschappelijke Wijze de exterritorialiteit van de Sowjet-Russi sche liandelsdertegenwoordiging wenscht op te heffen. Dit vooral, omdat de werkzaamheid van deze m.ssie stellig boven het voorgeschreven bader uitgaat en als uitgangspunt gediend heeft Voor een agitatie die de veiligheid van Grieken- land in gevaar brengt, op dezelfde wijze als de Arcos het in Londen heeft gedaan. De Minister het doorschemeren, dat hij zijn beweringen met bewijzenkanondersteunen.De vertegenwoordiger Van. Sowjet-Rusland moet op barsche wijze de eisch, de exterritorialiteit der handelsvertegen woordiging op te heffen, geweigerd hebben, door te wijzen op het handelsverdrag. Daarop ver- blaarde minister Michalckopulos, dat de regee- rmg onder deze omstandignheden gedwongen Zou zijn, het onder Pangalos gesloten handels- Verdrag met Sow-jet-Rusland te herzien en hier bij de bepalingen over de handelsmissie te wijzi gen. De regeering heeft onmiddellijk stappen gedaan na dit onderhoud, om het Grieksch-Rus sische handelsverdrag te herzien en Minister Xandakis in het Atheensche ministerie van Bui tenlandsche Zaken de uitvoering der actie toever trouwd. Deze slap van Griekenland schijnt, als het begin der Balkan-actie tegen het Moskousche Bolsjewisme belangrijk, vooral ook omdat de houding der Atheensche regeering van Londen uit wordt geleid. De medewerking van den Engel schen gezant in Athene bij dit optreden is geen geheim, omdat de Engelsche diplomatie hier met °Pen kaarten speelt. Ze heeit het des te gemakkelijker, omdat pas Sedert het verschijnen der zoogenaamde handels missie van Sowjet-Rusland in Athene de commu nistische beweging vormen heeft aangenomen,die reeds een bedreiging zijn geworden. De Atheen- De oude man, die bijna geen woord gezegd had, sprak nu „Als je niet terugkomt, kan je toch dat brood Wel opeten, 't is je van harte gegund." Maar Jean Louarn trok zonder te antwoor den den hoed over de oogen en ging naar de deur. Hij ging heen en liet daar alle herinne- r'ngen achter aan de liefde zijner jonge jaren, een liefde, die niet alleen de zijne was geweest. De oude Le Clech stond een oogenblik in grachten maar spoedig greep het leven en het bedrijf hem weer aan hij hoorde het klotsen Van het water tegen de oevers van de Urne hij rook het zeewier, dat de vloed en de wind aanvoerden aan het strand. De visscher en de Zeeman behaalden d overhand op den vader ei) grootvader. VI. BE LAATSTE ZONDAG IN DE STREEK. Het gelui der klokken weerklonk in de hel dere, frissche lucht na de regenbuien van den sche Sowjet Russsische handelsmissie stelt er zich volstrekt niet mee tevreden, haar werkkring in Griekenland uit te breiden. Ze heeft haar werkzaamheid nu ook over Bulga rije uitgestrekt. De Gr.eksche veiligheidsautori teiten hebben de in het land rondreizende Russi sche emissairs onder scherpe controle gesteld, en sedert men bewijzen in handen heeft, dat geld zendingen en financieelen hulp voor de met ter- rerisme verbonden communistische acties van de Atheensche Sowj et-Russische handelsverte gen woordigmg uitgaan. Het lijdt geen twijfel, dat de Moskousche pro paganda haar grootste aandacht weer op het B a I k a n Sch i er ei 1 a n d heeft gericht. Ze gelooft niet geheel ten onrechte - bij de halfbeschaafde en onbeschaafde menigte in de Balkanlanden ge makkelijk aanhangers voor haar ideeën te kun nen vinden. De veelvuldige reizen van invloed rijke leden der Moskousche propaganda in de Balkanlanden toonen aan, dat men het er voor houdt, dat het tijdstip voor een groote beweging in afzienbaren tijd gekomen is. Griekenland schijnt als uitgangspunt te moeten dienen voor den aanval van het Bolsjewisme op den Balkan omdat de labiele politieke toestand en stemming onder den ontevreden arbeidersstand, voorname lijk in het Noorden van het land, voor de plannen van de Derde Internationale gunstig schijnen te zijn. De Atheensche regeering is zich het gevaar, dat haar van dien kant dreigt, wel bewust. Het is een dwaling, wanneer het gerucht wordt ver spreid, dat Engeland door de leeningkwestie een druk in Athene uitoefent, om het kabinet te dwingen met energie tegen de bolsjewistische beweging op te treden. Het is een levenskwestie die de Atheensche regeering er toe brengt, den strijdt tegen het Bolsjewisme op te nemen, dat de rust van het land bedreigt, en tegelijkertijd van alle overige Balkanstaten, die daarom tot een gemeenschappelijk optreden worden opgeroepen. Dat Engeland het oprichten van een Balkanfront tegen het Bolsjwisme oudersteunt, isna den breuk tusschen Londen en Moskou verder niet te ver wonderen. üuitenlands&li Nieuws. CHINA. Een geheele ommekeer. Tsjan tso-lin zal de Russen uit China jagen. De installatie van Tsjang Tso-lin als dictator had met een zekere plechtgheid plaats en na den eed te hebben afgelegd, hield Tsjang een korte rede. Vervolgens werd hem uit 108 vuurmonden een saluut gebracht. De militaire leiders kwamen hun hulde betuigen door drie keer voor den nieu wen dictator te buigen. Door de benoeming van het nieuwe kabinet wordt, naar uit Peking aan de „Daily Telegraph" wordt gemeld, een einde gemaakt aan de anoma lie van twee afzonderlijke regeeringen, de eene bestaande uit een te Peking gevestigd ministerie voor heheel China en de andere uit een privé- kabinet van Tsjang Tso-lin. Van nu af is het burgerlijk en militaire 'bewind geconsolideerd met Tsjang Tso-lin als generalissimus. Velen zullen weinig verschil zien tusschien Tsjang Tso-lin met zijn nieuwen titel en zijn vroe gere positie. Het is echter een feit, dat Tsjang vroeger door Soen Tsjoean-fang of Tsjang-tsoeng tsjang nooit in werkelijkheid als opperbevelheb ber erkend is. In een interview met den correspondent van genoemd blad zeide Tsjang o. a. „Onze krachten zullen thans geconcentreerd worden, om den ge- meenschappelijken vijand één front te bieden. Soen Tsjoean-fang enTsjangTsoen-tsjang hebben zich uitdrukkelijk onder mijn leiding geplaats, d. w. z. wij vormen nu een vereenigd leger van de Ankwotsiuun met een gemeenschappelijke poli tiek de communisten en Russen uit China ver jagen. Wij zullen niet slechts een verdedigende houding aannemen. Zoodra onze reorganisatie voltooid is, ben ik voornemens tot het offensief over te gaan en ik zal niet rusten voor ik de Han- lcau- en Nankinglegers over den Jangtse heb te ruggedreven. Ik ben vol vertrouwen dit te kunnen volbrengen. De financieele post levert mij echter groote moeilijkheden op en dit is de eenige hinderpaal op onzen weg naar het succes. Ten slotte wees Tsjang Tso-lin nog op den hachelijken toestand, die zou ontstaan, indien Rusland zijn macht tot Peking zou kunnen uit strekken. Dit zou het einde van China beteekenen als een onafhankelijke natie. Tsjang wees erop, dat deze kwestie van internationaal belang is en hij gaf dan ook duidelijk te kennen, dat het in Engelands belang ligt hem te steunen. De V. S. en Noor d-C h i n a. De regeering.der Ver. Staten heeft besloten het bewind van Tsiang Tso-lin in Noord-China de facto te blijven erkennen. we onderhandelingen niet vóór Augustus zullen beginnen. vorigen nacht. De menschep uit Ploeuc stonden in groepjes te praten aan de deur van de kerk bij het einde van de Mis... Dienstmeisjes, die thuis verwacht werden door haar meesteressen moeders, die zich haastten om de vaders af te lossen, die op de kinderen haddèn gepast, ver spreidden zich op de straten en over de wegen. Allerlei geluiden vermengden zich met de tonen der klokken. De voetstappen der boeren op klompen, deuren, die knerpten bij 't openen sleépendé en heilige menschenstemmen, gelach en gegichel van de jongeren. Louarn zag er tegen op de menigte te ontmoeten gij ging achter de huizen om ten einde niet gezien te worden met zijn vuil schoeisel en zijn armzalig uiterlijk. Als hij zich haastte kou hij zonder bijna iemand te ontmoeten nog den Weg bereiüen, die van Ploeuc naar Moncontour leidt. Daar ging hij de vier treden van een stoep op, die toe gang gaf tot een tuin, hij liep langs eer beuken haag en zonder aan te kloppen treedt hij binnen in de kamer van den eerwaardeik heer Hour- tier, die vroeger aan de zeekust deken was geweest en aan wiens zorgen nu op lateren leeftijd de parochie van Ploeuc was toever trouwd. De priester had dien morgen de Mis gezongen en zat uit te rusten op een matten stoel, met de handen onder 't hoofd in afwach ting van zijn middagmaal, waarvoor reeds ge dekt was. Het heldere daglicht, dat door het DUITSCHLAND. Het centrumscongres. Het jaarlijksche congres van het centrum zal 3 Juli en volgende dagen te Berlijn worden gehou den. Op de agenda zal o. a. de bespreking van de nieuwe schoolwet staan. Voor de onderhandelin gen die met de Beiersche volkspartij over de fusie met het centrum worden gevoerd, zal een bij zondere commissie worden benoemd. Hevig onweer. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag barstte boven het westelijk deel der stad Berlijn een he vig onweer los, dat gepaard ging met een wervel wind en zware regenbuien, die op wolkbreuken gelegen. In weinige minuten waren de straten overstroomd en daar de electrische lichtvoorzie ning uitgeschakeld moest worden,heerschte er in de geheele stad diepe duisternis, die slechts nu en dan door felle bliksemschichten werd onderbro ken. Boomen werden ontworteld, muren omver geworpen en in vele huizen drukte de orkaan de venstrruiten in.Vaneen woonhuis is het achterste deel weggeslagen. Vele ijzeren palen, die de ge leiding der tram dragen, zijn eveneens door den bliksem getroffen en omver geworpen. In een enkele straat zijn 50 boomen ontworteld. Ook in verschillende andere deelen van het landhebben onweders en hagelbuien plaats gehad. BELGIE. De betrekkingen tusschen Nederland en België. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Vandervelde, is gistermorgen om 11.15 uur uit Genève te Brussel teruggekeerd. Tegenover eenige journalisten verklaarde de minister, ten op zichte van de besprekingen met den Neder- landschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beelaerts van Blokland „Ik voel mij bijzonder gelukkig, door het zeer vriendschappelijke on derhoud, dat ik gehad heb met mijn Nederland- schen collega van Buitenlandsche Zaken. Door deze besprekingen is mij duidelijk geworden de wensch van onze Hollandsche buren, om tot een overeenkomst te komen, welke het jong ste besluit van de Eerste Kamer zal herstellen." De minister bepaalde zich slechts tot deze mededeelingen. Uit, goede bron meen ik te weten, dat de nieu- ZWITSERLAND. Motta als leider der Zwitser se he delegatie. De Zwitsersche regeering is na een grondig on derzoek van alle zijden van het vraagstuk tot de slotsom gekomen dat de omstandigheid dat de minister van butenlandsche zaken Motta dit jaar tevens president van Zwitserland is geen on overkomelijk letsel behoeft te zijn dat Motta ook dit jaar weder aan de Volkenbondsvergade- ring zal deelnemen. De regeering heeft daarom besloten dat ook in September aanstaande Motta weder aan het hoofd der Zwitsersche delegatie ter Volken bondsvergadering zal staan. venster binnenstraalde, zou andere oogen da i de zijne verblind hebben. Toen Louarn tegenover hem had plaats ge nomen, was bet gemakkelijk te zien, dat hier twee mannen bijeen waren van gelijken lichaams bouw, van één ras, van dezelfde gemoedsbe wegingen. Sedert langen tija reeds waren zij vrienden als ze elkaar op den weg tegenkwamen, groet ten zij elkander zonder te spreken. De priester was dus in 't geheel niet verwonderd, dat Louarn hem zijn leed kwam klagen en hem tot vertrouw de maakte van alles wat bem terneer drukte. Hij had al zooveel verhalen van verdriet en leed aangehoord en zoovelen den troost aangeboden, waarover hij beschikte de man, die zijn vrouw en de vrouw, die haar man verloor de echtge- noote die met de kinderen onverzorgd was achtergebleven als de vader hen trouweloos verlietouders, wien de dood veelbelovende kinderen had ontnomen weduwen en weezen, wier verzorgers in een zeeramp gebleven waren kleine burgers, die hun fortuin, vrienden, die hun vriend verloren hadden, jonge mannen, die teleurgesteld waren door hunne uitverkorene jonge meisjes, die vergeten werden door hen; die haar trouw hadden beloofd zij allen kwa men bij pastoor Hourtier om troost te vinden en steeds waren ze gesterkt en opgebeurd heen gegaan. Hij leefde voor de kudde, die aan zijn BULGARIJE. De koning geinterrumpeerd. Uit Sofia wordt gemeld, dat tsaar Boris in een buitengewone zitting het Sobranje heeft geopend. In zijn troonrede wees de tsaar op de vredelievende politiek der regeering en op de opheffing der militaire controle, welke hij een resultaat dezer politiek noemde. Toen de tsaar over de vrijheid der verkiezingen sprak, interrumpeerde de socialist Sakasof met den uitroep „Onwaar I" De tsaar bleef echter vol komen kalm. Als protest tegen deze interruptie werd den tsaar aan het slot van zijn rede een geestdriftige ovatie gebracht. Ook toen hij de zaal verliet werd hij luide toegejuicht. De voor zitter Tsankof werd als zoodanig herkozen. EGYPTE. Koning Foead's reis naar Europa. De Egyptische premier Sarwat Pasja zal koning Foead bij zijn bezoek aan Engeland vergezellen. De koning zal zich waarschijnlijk einde dezer week aan boord van het koninklijke jacht „Mahroussa" begeven, waarmede hij naar Marseille zal vertrekken. Ook op 's konings reis naar Parijs zal de premier hem waarschijnlijk vergezellen. Men verwacht niet, dat het parle ment voor 10 Juli a.s. bijeen zal komen. POLEN. Het Russisc h-P oolsch conflict b ij g e 1 e g d. Volgens de bladen zou het Russisch-Poolsche conflict na een langdurige gedachtenwisseling tusschen den Poolsehen gezant te Moskou en Litwinof zijn bijgelegd. UIT HONGARIJE. Mgr. Otto Prohèszka. De katholieke kerk in Hongarije heeft door het overlijden van den Bisschop van Székes- fehérvèr, Ottokar Prohaszka, een zwaar verlies geleden. Bisschop Prohèszka werd in de Ste- phanskerk te Budapest door eene beroerte ge troffen en overleed den volgenden dag, zonder weer tot zijn bewustzijn te zijn gekomen. Na de plechtigheid in de Universiteitskerk, waaraan de hoogste kerkelijke en burgerlijke autoriteiten deelnamen, begeleidde eene geweldige menigte het lijk naar het station, om naar Székesfehérvar te worden overgebracht, alwaar het lichaam van den Bisschop voorloopig zal worden bijge zet. Het volk wenscht, gist zijne laatste rust plaats de Stephanskerk te Budapest moge zijn. Mgr. Prohaszka stond als een groot redenaar bekend, de grootste in Hongarije sedert Kar dinaal Pazmèny als theoloog en docter was hij zeer beroemd en werd in dit opzicht gaar ne met Bossuet vergeleken. Gedurende 40 jaar hoede was toevertrouwd en wat em zijner scha pen gebeurde, trof ook hem. Hij nam deel in hun vreugde en in hun droefheid. Was het won der, dat zijn gelaat de uitdrukking droegvan liefde en medelijden, dat Jean Louarn den in vloed gevoelde van den blik, die reeds balsem was voor zijn gemoed. „Jean," sprak de pastoor, „vertel het maar niet, dat doet het leed maar sterker gevoelen, dat schudt alles wat tot rust kwam weer wakker. Ik weet alles." „Ik weet alles," hernam de boer, „en ik ben zoo ongelukkig. Ik lijd als Hij, die daar aan 't kruis hangt." Met het hoofd wees hij naar het kleine cru cifix, dat dicht bij het raam hing, het eenige sieraad in het vertrek, waarvan de muren gewit waren en waarin zich maar enkele meubelen bevonden. De geestelijke sloeg den blik naar hetzelfde kruisbeeld met een uitdrukking van steeds grooter medelijden en zeide „Het is niet genoeg Hem te gelijken in de smart. Ben je ook Zijn gelijke, waar het ver gevensgezindheid betreft „Dat zou ik niet durven beweren. Maar wat heeft zij gedaan om mijn vergiffenis te verdie- Wordi vervolgd). nen DAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1