mMDBLAD WOORSCHIEDAM EK OMSm/SKEH. FEUILLETON. \V ee rge keerd 50ste Jaargang. Dinsdag 21 Juni 1927. No. 14891 Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij levenslange geheele invaliditeit I 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duina;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam Suitenlandseh Nieuws DE VLOOTCONFERENTIE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085^Postbus.: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- cn girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven^35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcdeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De driemogendhedenconferentie voor de ont wapening ter zee is hedenmiddag in de groote ve randa van het Volkenbondspaleis door den Ame- rikaanschen gezant te Brussel, Gibson, geopend. Aan de groote raadstafel ziet men slechts weinig bekende gezichten Gibson, lord Robert Cecil, den Japanschen gedelegeerde Isjii. Nieuws gierig wijst men elkaar voorts aan admiraal Jel- bcoe, den grijzen eersten lord der Britsche Admi raliteit Bridgeman en den niet minder grijzen admiraal Saito. De formaliteiten nemen een aanvang met het verzenden van een begroetingslelegram aan den president der Vereenigde Staten, Coolidge, die de conferentie bijeengeroepen heeft. Na afdoening der technische details neemt daar na onder groote spanning de voorzitter der conferentie, Gibson het woord, die een uiteen zetting geeft van de voorstellen, die de Vereenig de Staten voornemens zijn te doen. Spreker leest allereerst een boodschap van Coolidge voor,waar in deze als doel der conferentie noemt de uitbrei ding der principes van de conventie van Was hington van 1922 en waarin de president het eensgezinde gevoelen van het Amerikaansche volk vertolkt om een overeenkomst in den aan- geduiden zin tot stand te brengen. De Amerikaansche delegatie dient de volgende voorstellen in De verhoudingen en grondbeginselen', die m de conventie van Washington zijn vervat,gel den ook voor kruisers en torpedojagers. Elke overeenkomst der drie mogendheden tot beperking van den bouwvanhulp-oorlogsschepen zal verband houden met de conventie van Was hington. Ten behoeve van de toekomstige bewapening ter zee worden de hulp-oorlogsschepen in vier categoriën ingedeeld, namelijk kruisers tusschen 3000 en 10-000 ton torpedojagers van 000 tot 3000 ton en met een snelheid tot 17 knoopen onderzeebooten en ten slotte alle andere schepen van geringer gevechtswaar- de. Met betrekking tot de verhouding wordt door de Vereenigde Staten voorgesteld ten aanzien der kruiserklasse voor Engeland en de V. S. elk totaal 250.000 300.000 ton, Ja pan 150.000 a 180.000 ton torpedojagersklasse voor Engeland en de V. S. elk in totaal 200.000 a 250.000 ton, Japan 120.000 h 150.000 ton onderzeebootklasse Engeland en de V. S. elk totaal 60.000 a 90.000 ton, Japan 36.000 a 54.000 ton. De Vereenigde Staten zullen een algemeene overeenkomst met betrekking tot de afschaf- t'ng der onderzeebooten niet ongaarne zien zulk een overeenkomst moetfdan echter ook in derdaad algemeen zijn. De Japansche premier Tanaka, heeft te Tokio 'n een rede de beste wenschen uitgesproken voor het wélslagen der conferentie te Geneve. F r a n k r ij k en Italië. De Franse he en Italiaansche toehoorders op de Maritieme ontwapeningsconferentie zijn resp. graaf Clauzel en prins Ruspoli. De Britsche voorstellen. De eerste lord der Britsche admiraliteit, Brid geman, heeft de Engelsche voorstellen tot beper king der vlootbewapening uiteengezet. 15 -- ,,Wat doen wij zelf, vriend Wij zijn ook zwak en geneigd tot het kwaad in hoevele °pzicht.en zondigen wij zelf nieL Het zijn r.og 'naar meisjes, die arme vrouwen, die soms op Lvintigjarigen leeftijd al uittrekken oin de kin- neren van anderen te gaan verzorgen. Ik zeg dat niet om je verdriet te doen, Jean Louarn, rnaar ik heb altijd gemeend, dat daarmee geen 'eed te vergelijken was. Als ik de huisgezinnen Ruziën, zooals het uwe, waar de man en de kinderen alleen zijn achtergebleven, dan moet je zeggen, dat ik bet. meest medelijden gevoel jhet de vrouw, die door den nood gedwongen was heen te gaan." i,En wij dan vroeg Louarn. »Jij blijft in ons goede oude Bretagne, in ket huis waar je gewoon bent en je hebt altijd tJ°g iemand naast je om lief te hebben en be huwd te worden. Jij hadt Noémi, Lucienne en kleine Joël, je hadt het veld, waarop je brood Roeide. Zij is van alles gescheiden, in een oogen- hk is zij ver van alles wat haar lief was, wegge- s ';Urd. Als jij het zaad op den grond werpt, i,lag je het dan dat zaad wijten dat het ver- Deze omvatten le. verlenging van den leef tijd der slagschepen var. 20 tot 26 jaar, waardoor de mogendheden dan tevens een verandering zouden moeten aanvaarden van de bepalingen, vastgesteld te Washington, ten aanzien van het vervangen van geschrapte schepen door nieuwe. Te dien aanzien zou echter een zekere elasticiteit moeten bestaan. 2e. de levensduur van kruisers gewapend met 8-inch kanonnen, dient vastgesteld te worden op 24 jaar, van torpedojagers op twintig jaar, or- derzeeëers vijftien jaar. 3e. de maximum-tonnage van nieuw te bcu- schea slagschepen te verminderen van het hui dige limiet Van 35 duizend ton. tot beneden de dertigduizend ton. 4e. Het maximum van 16-inch kanonnen voor kleine schepen te verminderen tot 13| inch." 5e. De waterverplaatsing van moederschepen voor vliegtuigen te beperken tot 25 duizenci ton in plaats van 27 duizend ton. 6e. Het maximum van 8 inch op deze sche pen te brengen op 6 inch. 7e. Het aanvaarden van het bestaande ratio 5/5/3 voor kruisers Van tienduizend tonbewapend met 8-mch kanonnen. Se. Het aanvaarden van een beperking tot een maximum van 7500 ton en 6 inch-kanonnen voor alle later te bouwen liclitkruisers, wanneer vastgesteld is, welk aantal kruisers van, 10.000 ton gebouwd zal worden. 9e. Beperking der waterverplaatsing vau groote torpedojagers tot 1750 ton en die van tor pedojagers tot 1400 ton. 10e. Beperking van liet kaliber der bewape ning van torpedojagers tot 5-inchkanonnen. 11e. Beperking der groote en zoo mogelijk ook van het aantal duikbooten. In comp o t tegen Saito. Gemeld wordt., dat de Zwitserschë politie een complot van Koreaaasche nationalisten op het spoor is gekomen, gericht tegen het leven van Saito, den leidir der Japansche delegatie der vloot-conferentie. VAN IIET VATICAAN. De paus over het bolsjewisme. De paus hield gistermorgen een geheim con sistorie, in den loop waarvan de benoeming tot kardinaal plaats had van den aartsbisschop van Mechelen, mgr. Van Roey en den aartsbisschop van Gnesnae (Posen) Hlend. De paus hield vervolgens een rede, waarin hij wees op de verschrikkingen van den burgeroorlog in China, welke in veel mindere mate moeten worden toegeschreven aan het Ghineesche volk dan aan de leerstellingen, die China van elders zijn binnengedrongen. De paus beloofde het Chineesche volk een nieuw blijk van zijn achting en liefde te zullen geven en sprak met lof over de Christelijke missionarissen. Met betrekking tot Mexico zeide de paus, dat de houding van het episcopaat en van de trouw gebleven geestelijkheid een der schoonste blad zijden vormt in de geschiedenis der kerk. Hij prees vervolgens het episcopaat der Veree nigde Staten, dat de openbare meening heeft ingelicht omtrent den toestand der kerk in Mexico en dat hulp heeft verleend aan zijn colle ga's. De paus voegde eraan toe, dat men]de oor zaak. van dit toenemend barbarisme en van deze verbitterdheid tegen den godsdienst moet zoeken in de openlijke en geheime verspreiding van revolutionnaire theorieën van allerlei aard, welke als vergif in het leven der volken binnen sluipen, zonder dat de regeeringen maatregelen droogt, wegkwijnt en sterft? Ik ben zeker, dat zij gestreden heeft, je Donatienne. Dat zij meegesleept is in haar verderf omdat zij jou steun en geluk miste en omdat al de verleiding van het leven nieuw voor haar was. Als zij terug kwam De boer wilde antwoorden, maar hij kon niettratien, de eerste die hij in al dien tijd schreide, beletten het hem. „Neen," zei hij, „voor mij zal ze niet terug komen, ik heb liet haai gesmeektook laat zij mijn inboedel verkoopen." „Louarn," sprak de geestelijke delijken loon, „zij is ook moeder, dat zij den een of den anderen dag haar schrijven ik zal trachten het je „In mijn verslagenheid en mijn lijden," sprak Louarn, „heb ik wel eens gedacht en gehoopt, dat ze omwille van de kinderen tenminste terug zou komen. Zij hield meer van hen dan van mij, maar, dan zijn wij ver weg." „Waar ga je heen De man strekte de hand iu de richting van het venster. „Naar de Vendée, mijnheer pastoor, daar schijnt werk te zijn voor de armen, want het is de tijd van den aardappeloogst. Ik ga naar de Vendée." Voor Louarn cn veel andere Bretons was op vrien- Misschien ik zal ik beloof nemen om de volken tegen dit gevaar immuun te maken. Ten aanzien van de godsdienstige aangele genheden in Frankrijk betreurde de paus de gevallen van ongehoorzaamheid en koppigheid, welke zich hebben voorgedaan. Hij behoofde vergiffenis aan degenen, die zich zullen beteren en herinnerde er aan, dat hij geprotesteerd heeft tegen verschillende beleedigende bewe ringen, o.m. dat de paus, uit liefde voor deze of gene natie, de grenzen van zijn bevoegdheid overschreden zou hebben en bevelen zou hebben gegeven, welke met de vaderlandsliefde in strijd zijn. Met nadruk wees de paus op de eenheid der kerk, niet alleen wat betreft de dogma's en het geloof, doch ook met betrekking tot het gezag en de gehoorzaamheid. De DUITSCHLAND. wet op het oorlogs materiaal. Bij den Rijksdag is het ontwerp van de zoo genaamde wet op het oorlogsmateriaal ingediend. De ontwapenmgsvoorwaarden, die aar Du tscb- land waren opgelegd, zijn geheel en al vervuld. Dit wetsontwerp is dus als het slot der ontwape ning te beschouwen. Reeds in 1921 is er een dergelijke wet gemaakt voor de regeling van de kwestie van het oorlogs materiaal. Deze had echter in den opzet slechts een voorioopig karakter en werd daarom door de Entente ais met voldoende verklaard. Het was er Duitschland toen eerst om te doen, in den een of anderen vorm de heele kwestie te regelen. Na dien tijd werd er over dit probleem telkens weer onderhandeld. In het protocol van Genéve van 12 December 1926 werd nu definitief bepaald dat de diplomatieke bespreking van deze kwestie door de gezanten-conferentie zou worden voort gezet. In dit protokol werden de kwesties oor logsmateriaal en Oost-vestingen als de zooge naamde restpunten der Duitsche ontwapening geregistreerd. Er werd de nadruk op gelegd, dat wanneer het niet mocht gelukken, de uitvoe ring van deze beide punten tot 31 Januari 1927 door te zetten, (de dag, waarop de militaire controle-missie zou worden ontbonden) artikel 213 van het vredesverdrag zou worden toege past. De onderhandelingen te Berlijn tusschen vertegenwoordigers der Duitsche regeering en gezanten-conferentie, waaraan ook Ver- de tegenwoordigers der Duitsche industrie hebben deelgenomen, hebben tot een positief resultaat geleid, dat nu in de nieuwe wet op oorlogs materiaal is vastgelegd. De gelijktijdige onder handelingen te Parijs over de Oost-vestingen zijn ook tot een definitieve regeling gekomen en zoo kon de gezanten-conferentie op 1 Februa ri vaststellen, dat men het was eens geworden over de „restpunten" der Duitsche ontwapening. De bepalingen van deze wet zijn niet van toepassing op de binnenlandsche bestellingen Van ambtswege. Voor den tijd van 6 maanden, nadat deze wet in werking is getreden, is ze niet van toepassing op verdragen, in verband met den uitvoer van voortbrengselen, waarvan de uit voer niet verboden was door de wet van 26 Juni 1921. Door het aannemen van deze wet wordt de verdere behandeling van alle kwesties, die met oorlogsmateriaal samenhangen, aan dc Duitsche rechtspraak overgelaten en daardoor krijgt de Duitsche industrie de waarborg, rustig verder te kunnen werken. de Vendée al het overige van Frankrijk, bet land dat begint, waar Bretagne ophoudt. „Dan weten wij nog niet, waarheen wij schrij ven moiten, als ze eens terug kwam." Een droeve glimlach kwam over net som bere gelaat van Jean Louarn. „Dat is waar," zei hij. „Ik heb haar por tret, waarvan ik geen afstand heb willen doen. Ik kan het toch niet meenemen, want onderweg zou het glas breken. Nu heb ik gedacht, dat gij dat moest houden. De brieven, die gij mocht ontvangen, kunt ge daarbij bewaren tot dat ik schrijf. Als ze dan terug komt, zal ze tenminste iets vinden, dat van haar atkomstig is. Hij was opgestaan en met het lijstje in de hand wees hij aan, waar en hoe de brieven, die hij verwacht te, bewaard konden worden bij het portret. Ook de geestelijke was opgestaan. Hij was even lang maar breeder dan Louarn, één in de smart, maar ook een in gevoelens omh lsden zij elkaar als vrienden, die voor lang, misschien voor altijd van elkander afscheid namen. „Ik beloof je, dal ik zal doen wat ge wensebt," sprak de geestelijke ernstig. Er was nog heel veel te bespreken geweest, maar zij begrepen elkander zij wisselden geen woord meer en in den tuin namen zij afscheid, schijnbaar even onverschillig en weinig aange daan als twee menschen, die elkaar toevallig in het leven ontmoetten, waar tusschen geen ENGELAND. De hervorming van het Engelsche Hoogerhuis. Bij het debat in het Hoogerhuis over de her vorming daarvan heeft de lord-kanselier, zonder den datum van de indiening van de daartoe strekkende wet te noemen, gezegd De regeering is van meening, dat het Hooger huis inplaats van uit 740 leden, ZOüais thans, uit ten hoogste 350 leden zou behooren te bestaan, als volgt le. de pairs van koninklijken bloede, dc gees- lijke lords en de law lords 2e. erfelijke lords, voor twaalf jaren door de erfelijke lords te benoemen 3e. een bepaald aantal lords,door den Kroon op voorstel van de regeering, die aan het bewind is, voor twaalf jaar te benoemen, waardoor een eventueele labour-regeering in staat zou worden gesteld, behoorlijk in het Hoogerhuis vertegen woordigd te zijn. De twee laatste kategorieën zouden om de vier jaar voor een derde moeten worden herkozen. De vertegenwoordigers van de erfelijke lords zouden herkiesbaar zijn en de lords, die niet in het Hoogerhuis zitten, zou den voor het Lagerhuis herkiesbaar zijn. IERLAND. De Valera en de Dail Eireann. De Fianna-Fail, dc partij van de Valera, die bij de pas gehouden verkiezing in den Ierschen Vrijstaat 44 zetels in den nieuwen Landdag heeft behaald, heeft aan de af deelingen een omzend brief gezonden tot bijwoning van een groote betooging Donderdag te Dublin. Op dien dag zullen de Valera en zijn volgelingen zich bij de Dail Eireann, het parlement van den Vrijstaat, aanmelden en hun zetel opeischen zonder den eed van trouw aan den koning te hebben afge legd. De brief zegt, dat het welslagen van deze betooging van grooten invloed zal zijn op het succes van de partij bij de volgende algemeene verkiezing, die binnen het jaar te wachten is. Dat belooft een woelige dag te worden in Dublin POLEN EN RUSLAND. Besprekingen tusschen Warschau en Moskou. De Poolsche gezant te Moskou, Patck, is naar Warschau ontboden, ten einde rapport over zijn besprekingen met den waarnemenden Russi- schen gezant van buitenlandsche Zaken,Litwinof uit te brengen. De Poolsche minister van Bui tenlandsche Zaken, Zaleski, die heden uit Geneve te Warschau is teruggekeerd,.zal Polens antwoord op de 2c Russische nota eerst na Patek's rapport verzenden. Men gelooft, niet, dat de Sovjets er naar streven, de diplomatieke betrekkingen met Polen te verbreken. Integendeel wordt erop gewe zen, dat tusschen de beide betrokken regeeringen reeds inofficieele onderhandelingen zijn geopend over de benoeming Van een nieuwen Russischen gezant te Warschau. Hiervoor wordt genoemd de voorrricdige Russische handelsvertegeuwoordiger te Berlijn, Stomoniakof. Baron Gevers uit Berlijn vertrokken. De aftredende Nederlandsche gezant te Berlij n heeft zich gisteren naar Interlaken begeven de Duitsche rijksspoorwegen hadden een salonrijtuig te zijner beschikking gesteld. Aan het station hadden zich, behalve een aan tal autoriteiten, eenige leden der Nederlandsche kolonie verzameld, om afscheid te nemen van den heer en mevrouw Gevers. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Nederlandsche consul-gene raal, de heer Wolf, en verscheidene leden van het personeel der Nederlandsche delegatie. herinneringen liggen en geen band bestaat. VII. IIET VERTREK VAN LOUARN. Den volgenden morgen, in den eersten bleeken schijn van de aanbrekende schemering, op het uur, dat de vensters worden geopend, onder het gesjilp der musschen, trok een man door Ploeuc om den weg naar Moncontour in te slaan. Het was Louarn, wiens inboedeltje den vorigen dpg onder den hamer was gebracht. Hij was reeds vroeg bij nog duisteren nacht van Ros Grignon vertrokken, alvorens nog een laatsten keer de appelboomen, de heide en het bosch te kunnen zien. Alles wat hij nu nog in de wereld bezat, nam hij mee. Noémi liep links van hem, met een klein pak aan den arm. Hij zelf trok een eenvoudigen kinderwagen voort, waarin neus aan neus de beide kleinsten sliepen. Tusschen hen in stond een zwart mandje, dat eens aan Donatienne had toebehoord. Achter stak een schop door de kap van het voertuigje bij eiken stoot, over den oneffen weg schudde alles heen en weer. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1