.DAGBLAD WGGMSCHIEDAM FEUILLETON. W eer gekeerd 50ste Jaargang. Woensdag 22 Juni 1927. No. 14892 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal (180115 Poslbus.: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco pen post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer inet Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèqne- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven" 35 cent, 3^maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis Ongevallenverzekering .',00 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood 100 bij verlies van een duim;£ 60 'bij verlies van een wijsvinger; 'f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De VerzekenngYvordtgewaarborg^^;^^ hij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. SCHIE DAMSCHE CARTONNAGEFABRIEK om Vergunning tot uitbreiding hater cartonnagefa- hriek in de panden Lange Haven 17 en Westvest 14, kadaster Sectie C. nos. 479, en 478, met 5 electromotoren van resp. J, J, en 1/4 P. K., zulks met verwijdering van een electromotor van 3 P. K., drijvende diverse cartonnagemachi- hes. Dit verzoek is met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 6 Juli 1927, des voormid dags ten 11 uure, zal ten raadhuize gelegenheid "Worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan Van dit verzoek in te brengen en die mondeling °f schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen,kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtig zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde bun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van der. 20sten Juni 1927 Vergunning verleend aan J. M. KOOGJE tot oprichting van een sigarenfabriek met -drogerij in liet pand Brouwerstraat 24, kadaster Sectie L. ï.o. 2626, met een droogkast. Sc'hieda n,22 Juni 1927. Buitenland^ Nieuws, DE VLOOT-CONFERENTIE. Het Japansche progra m. Nadat op de vloot conferentie de Amcrikaan- sche en Engelsche vertegenwoordigers het pro gram hunner regeeringen hadden ontvouwd, zette als derde spreker, de Japansche gedele geerde, admiraal Saito, de Japansche richt snoeren uiteen, volgens welke geen program Voor den aanbouw van oorlogsschepen mag wor den verworven met het doel de vloot van het betreffende land te vergrooten. De sterkte van else mogendheid moet voor hulpoorlogsschepen en onderzeebooten rekening houden met de Voorhanden en in aanbouw zijnde schepen en voorts mot de in overeenstemming met de over eenkomst tusschen de mogendheden voorge stelde, maar nog niet op stapel gezette schepen en ten slotte met die schepen, welke tijdens de ten-uitvoerlegging van het geoorloofde program de ouderdomsgrens bereikt hebben. Voorts zullen volgens het Japansche voorstel de nieuw bouw en de aankoop beperkt, moeten worden tot de noodzakelijke vernieuwing binnen de Voor elke mogendheid voorgeschreven grens. Daarbij zal er zooveel mogelijk naar gestreefd Worden, den omvang van den jaarlijkschen nieuwbouw zoo gelijkmatig mogelijk te ver- deelen. Ten slotte stelt de Japansche delegatie nog voor, dat de kleinere schepen en die met een, beperkten straal van actie van de conventie Uitgezonderd zullen worden namelijk schepen beneden 700 ton, schepen met zwakke bewape ning en minder dan twintig knoopen loopend en vliegtuigmoedersehepen van minder dan 10.000 ton. Met betrekking tot de leeftijdsgrens stelt de Japansche delegatie voor 16 jaar voor schepen boven 3.000 ton, 12 jaar voor schepen beneden 3.000 ton en eveneens 12 jaar voor onderzee booten. 16 De meeste dorpsbewoners waren nog in rust. De "weinigen, die door ds deuren k,.ken, lachten niet en zwegen het ongeluk ging voorbij, dat voelden zij en ook hadden zij deernis met den urmen Louarn. De gewezen boer zocht zich te ver bergen. Hij ging den onbekenden weg op en zon der doel of zonder hoop op, terugkeer. Nu was hij de zwalker aan wien niemand zich hecht en niemand zich bemoeit. Maar hij was nu zeker van het medelijden van hen hem vroeger gekend had den en getuige van zijn ondergang waren ge weest. Toen hij een bakkerswinkel voorbij ging, kwam een jonge vrou w juist uit. Zij keek eens in den i nderwagen, en zonder een woordje t,e zeggen, egde zij een groot brood naast het zwaarte mand ie van Donatienne. Misschien voelde Jean Louarn, dat de vracht zwaarder was geworden. Maar hij keerde zich aiet. om. Honderd meter verder op het punt, waar de weg het dorp verlaat, stond een ander e wachten tot Jean Louarn voorbij ging. Deze stoop langs den muur zonder de oogen op te slaan. oolang dc regelmatige zware stap van den man ca het gepicpvan de wielen van het wagentje CHINA. De Ankwotsjuun en Tsjang K a i-s j e k. Gemeld wordt, dat de Ankwotsjuun (de Noor delijke nationale partij)en Tsjang Kai-sjek zonder bemiddeling van derden besprekingen hebben geopend. De Borodin s. „De Temps" verneemt uit Sjanghai, dat vol gens een bericht uit Chineesche bron, de weg zending van Borodin, den sowjet-gezant, uit Hankau thans een feit is. De Ghineezen, zoo gaat het bericht voort, hechten echter weinig waarde aan dezen maatregel, daar zij er van overtuigd zijn, dat Borodin, ook zonder een of- ficieelen post te bekleeden, toch de buitenland- sche politiek van Hankau zal blijven leiden. Over het. verhoor van mevrouw Borodin en de drie Bussische koeriers, die tegelijk met haar gevangen genomen zijn, meldt een bericht uit Peking, dat men haar eenige stukken heeft ge toond, die haar, naar zij zeide, onbekend wa ren. Vervolgens toonde men andère stukken aan de koeriers, die men in hun koffers zou hebben gevonden en waaronder een tiental afdrukken waren van proclamaties in het Rus sisch en het Chineesch, die te Wladiwostock ge drukt zijn. De koeriers merkten op, dat men hij het drietal fouilleeringen, die in hun tegen woordigheid zijn uitgevoerd, niets heeft ge vonden dan gewone diplomatieke stukken. RELGIE. Kanaal Antwerpe nL u i k. De Belgische Staatscommissie voor de uitvoe ring van groote werken adviseert thans een directe kanaal verbinding Luik—Antwerpen U maken en de „enclave" bij Maastricht te ver mijden, ten einde de scheepvaart vrij te maken van de afhankelijkheid, welke het huidige ka naal op buitenlandsch gebied heeft voorts om het verkeer door het eigen land uit de Maas- en Moezelbekkens, uit Elzas-Lotharingen en N.O. Frankrijk uit te breiden. De commissie adviseert voorts tot een zoo spoedig mogelijke verbetering der bestaande kanalen. De minister-salarissen. Naar aan de „Soir" wordt gemeld, zal de be zoldiging der Belgische ministers gebracht wor den op 4|- maal het bedrag, dat in 1914 werd genoten en op ongeveer honderdduizend francs per der per jaar worden vastgesteld. De bezoldiging Kamer-afgevaardigden zal op 25,000 francs jaar worden gebracht. DUITSCHLAND. De nieuwe Nederlandse he gezant in Berlijn. De nieuwe Nederlandsche gezant te Berlijn graaf van Limburg Stirum is gisterochtend op het Station Zo6I. Garten aangekomen. Hij werd begroet door de leden van het gezant schap en onzen consul-generaal. Reeds des ochtends nam hij de zaken over en hij zou nog gisteren of anders heden zijn opwachting bij minister Stresemann maken en daarna door hoorbaar was, bleef de groote hreede- schaduw, die zich tegen den muur afteekende, onbe weeglijk. Maar toen het groepje half Verborgen achter een lieg, op het punt stond te verdwijnen, toen balde pastoor Houtier de vuist- tegen de on bekenden, die Donatienne in 't verderfd hadden gestort, tegen de ver verwijderde wereld van groo- ten en kleinen, die Louarn's ongeluk hadden be werkt, toen hief hij de liaud op naar de zon, die in rossige tinten speelde op de lage takken der hoornen, toenherinnerde hij zich wat hij den vorigen dag tot Jean Louarn had gezegd en de arm daalde langzaam en de vloek over de onbekenden maakte plaats voor een zegenbede voor de ongelukkigen, die daar henen trokken, een twijfelachtige toekomst tegemoet. De man was met het kinderwagentje ver dwenen achter de hoornen. De blijde morgen weerklonk over het land van Ploeuc. Bretag- ne had een armen man minder onder zijn be woners. VIL He reis. president Hindenburg worden ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrief. Scherpere bepalingen tegen land verraad. Naar het „Berliner Tageblatt" van goedin- gelichte zijde verneemt, heeft de Rijksweer- minister aan het rijkskahiuet een wetsontwerp voorgelegd tot wijziging vanhet artikel betreffen de landverraad. Krachtens dit ontwerp zullen mededeelingen in de pers over overtredingen van het volkenrecht of schendingen van het verdrag van Versailles' strafbaar zijn, ook als zoodanige mededeelingen niet in overeenstem ming met de feiten zijn. Het rijksministerie van Justitie moet reeds zijn ingenomenheid met het ontwerp hebben betuigd. FRANKRIJK. Weer de kwestie van vertrouwen. De Fransche Kamer heeft, nadat minister Painlevé de kwestie Van vertrouwen had gesteld, met 351 tegen 160 stemmen een amendement van Renaudel op artikel 1 van het ontwerp tot algemeene reorganisatie van het leger ver worpen. Volgens dat amendement zou een mo bilisatie niet gelast mogen worden dan na con sultatie van het parlement. Vervolgens werd artikel 1 aangenomen. Jean Louarn liep uren door met het wagent je achter zich, waarin de twee kinderen slie pen met het zwarte mandje, de schop en het ROEMENIE. Kabinetscrisis? In politieke kringen te Boekarest uit men zich zeer pessimistisch over de toekomst, van het kabinet-Stirbey. Dit pessimisme is gebaseerd op de omstandigheid, dat de onderhandedingen tusschen Bratianu en Maniu over oen samen gaan hij de aanstaande parlementsverkiezingen op niets uitgeloopen zijn. In verband met een en ander verwacht men reeds deze week de vorming van een kabinet Bratianu Prins S t i r b e y's val verwacht. Maandagmiddag heeft de Roemeensche premier, prins Barbu Stirbey, zijn pogingen voortgezet, om overeenstemming tusschen de liberalen en de nationale boerenpartij te ver krijgen dit is hem evenwel niet gelukt. Gister middag dienden de liberale en onafhankelijke ministers hun ontslag in, waarop Stirbey zich om vijf uur naar het buitenverblijf van koning Ferdinand te Skrobiret begaf, waar hij waar schijnlijk de demissie van het geheele kabinet zal indienen. Men nam aan, dat Bratianu nog gisteravond met de vorming van een nieuw kabinet zou worden belast. SOVJET-RUSLAND. De leiders maken het volk angstig door het gesel) reeuw over oorlog. Uit Moskou wordt gemeld, dat de autoriteiten aldaar ernstig verontrust zijn door berichten uit alle deelen der Sovjet-republieken, waarin hij de regeering wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen ten einde de schadelijke gevolgen van de door de regeering zelf gewekte V) ees voor oorlog weg te nemen.De reclame, door de Sovjet-regeering overal gemaakt voor het „antwoord aan Chamberlain", d.i. het fonds voor een luchteskader en de waarschuwingen omtrent een komenden oorlog, door Worosjilof, Rykof en andere vooraanstaande Sovjet-leiders tot de bevolking gericht, hebben blijkbaar geleid tot een paniek onder de boeren. De Sovjet-regee ring heeft nu besloten, een groot aantal arbei ders naar de plattelandsdistricten te zenden, ten einde die vrees weg te nemen en de boeren er van te overtuigen, dat in ieder geval voor dit jaar een oorlog hoogst onwaarschijnlijk is, al zal deze later ook onvermijdelijk zijn. De Sovjet-regeering heeft gisteren ook een circulaire gezonden aan alle labrieken, waarin den. arbeiders wordt opgedragen om, wanneer zij hun vacantie ergens huiten gaan doorbren gen, alles in het werk te stellen om de vrees der boeren voor een onmiddellijk dreigenden oorlog weg te nemen. brood van zes pond tusschen en naast hen. Anders had hij niets," onophoudelijk rolde het houten wagentje voort en vooraan als een lastdier zwijgend Jean Louarn, het lichaam voorovergebogen, den blik recht uit over de hoof den der menschen, die hij ontmoette, zonder eeni ge verandering in het strakke gelaat. Hij trok verder. Eenige arbeiders op het veld langs den weg, bezig de rijpe haver te maaien, die in den vroegen morgen het troepje zagen voorhij gaan, vroegen elkander „Wie is dat „Jean Louarn. Je weet wel die arme kerel, wiens boeltje verkocht is om wille van die Donatienne, die naar Parijs is gegaan. Zij is niet terug gekomen en wilde geen geld sturen ik herinner 'r me wel Waar zou hij heen gaan „Ik denk naar de Vendée." „Daar gaat het ook niet altijd voor den wind. „Niet altijd, maar laten wij maar voort wer ken, hij kon ons eens hooren.'" Dat was zijn geheele geschiedenis met een paar woorden. Later, midden iri een dorp, stonden er eeni ge Vrouwen aan de deur, die elkander zeiden Dat is zeker een man uit Ploeuc je ziet het wel aan zijn kleeding maar ik ken hem niet. Waar zou hij die kinderen heenbrengen Zeker naar familie". Nog wat verder kende niemand hem meer. Hij was huiten den kring, den kleinen kring, waar ZWEDEN. Het congres van de Int. K. v. K. Het vierde congres van de Internationale Kamer van Koophandel zal zooals reeds gemeld van 27 Juni tot 2 Juli te Stockholm worden gehouden. Het zal gepresideerd wor den door den oud-minister van Buitenlandsche Zaken Van Zweden, Wallenberg. Op het program, dat ons door het Zweedsch Telegraaf-agentschap wordt toegezonden, komt als algemeene kwestie voor het puntWeg neming van de belemmeringen Voor den handel, onderverdeeld in de punten a. financiën, b. handel en industrie, c. verkeer. Hierbij komen dan de verschillende technische kwesties ter sprake. Voorts komen statutenwijzigingen ter sprake en de economische situatie van verschil lende landen. De eerste drie dagen wordt iedere kwestie in een bijzondere sectie onderzocht, die voor elk onderwerp een specialen voorzitter heeft.. Op 30 Juni en 1 en 2 Juli hebben dan plenaire zittingen plaats. Het congres te Stockholm zal zich hebben uit te spreken over het definitief rapport van haar commissie voor de handelsbelemmeringen. Ten tweede zal het de resultaten onderzoeken van dc economische conferentie van den Volken bond, de meening der zakenlieden weergeven ten aanzien van deze resultaten en de middelen onder de oogen zien voor een actie ten einde de resoluties, die door het congres te Stockholm worden goedgekeurd, ten uitvoer te brengen. In de derde plaats zal het congres de kwesties bestudeeren, die nog aan de agenda van de commissie voor de handelsbelemmeringen wor den toegevoegd. Hiertoe zal belmoren een mede- deeling van prof. Gassel over regeeringssubsidies aan den handel, de kwestie der spoorwegtarieven in centraal Europa, etc. D r OOST-INDIE. inlanders ter dood veroordeeld. De Landraad te Solo heeft wegens den moord op een rechercheur van politie, in November j.l. gepleegd, drie personen ter dood, zes tot twintig jaar, tic-n tot vijftien jaar en vier en der tig tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. ALLERLEI. Uit New-York Het meteorologisch bureau deelt mee, dat het tengevolge van den atmor- ferischen toestand onmogelijk is, dat Byrd gis teravond of vandaag vertrok. Uit New-York Een pessimistisch verslag werd ingezonden door de leden der expeditie, die 1 Juni vertrokken is om Nungesser en Coli op te. sporen. Het rapport zegt, dat het vliegtuig het verlaten gebied van New-Foundland over vlogen heeft waar volgens de boschwachters de vliegers in leven hadden kunnen blijven, indien zij er geland waren. Uit Mannheim In den afgeloopen nacht men Jean Louarn kende en den naam van de plaats in hun dagelijksche gesprekken voor kwam. Hij was reeds de onbekende geworden, dien men aanziet, maar waarmee men zich niet verder bemoeit of bekommert. Als hij voorhij ging, zei men „Ellende, armoe Hij zelf kende de menschen, die hij zag en de plaatsen, die hij doortrok, evenmin. De akkers waren anders dan hij ze vanaf zijn kindsheid had gekend; het waren andere weiden andere bos- schen, andere velden, met boekweit, waarop de schaduw der appelboomen, kleine eilandjes scheen af te teekenen. Hij had naar dat nieuws, dat onbekend verlangen, want daar waren geen getuigen van zijn vroeger leven en van zijn onge luk, daar zou men niet praten. Nu hij er was, keek hij er niet na om. Zijn lichaam was er, maar zijn geest was achtergebleven wat hij om zich zag, veranderde niets aan zijn leed. Altijd ging het voort. Zijn korte huis, zijn groote breedgerande hoed bewogen zich op de maat van den regelmati- gen pas. Zijn hand trok het wagentje, Maar een enkele maai had hij halt gehouden om Koel wat te laten drinken. Het was warm. Aan alles merk te men, dat het tegen den middag liep. „Ik heb zoo'n honger vader klonk het. Had hij dan de kinderen, die hij bij zich had, geheel vergeten (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .IJLA_M-.l-M.IU-m'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1