Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen BAGBLAB VOOR SCHIEDAM EN FEUTT J ETON. AV eergekeerd. 50ste Jaargang. Donderdag 23 Juni 1927. No. 14893 Postbus: 39. Advertentiën: 15 regels 1.75, eikeregel daarboven 35 cent, 3J7maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Teleïoon Intercommunaal 68085J Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20:cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering: f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duira;f gg j^j verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd doordej^jïolkAlgen^Ver^ Bultenlandssh Nieuws. DE VLOOTCONFERENT1E. Japans bezwaren tegen Coo- 1 i d g e's voorstellen. Met betrekking tot de vlootconferentie bren gen alleJapansche bladen hetzelfde standpanttot uiting, als in marine-kringen wordt gehuldigd. Aangaande de te Genève gedane voorstellen ver klaren de bladen zich verrast, dat de Amerikaan- sche gedelegeerden hebben voorgesteld, dat het ratio 5-5-3 zal worden toegepast op huipscnepen. De bladen meeoeo, dat dit voorstel den goeden gang der onderhandelingen zal bemoeilijken en in dien het wordt aangenomen alleen voor de Ver. Staten voordeelig zou zijn. Compromis tusschen Japan en de Ver. Staten? De hoofden der aan de driemogendheden- conferentie deelnemende delegaties, Gibson,Brid- geman en Saito, hebben gisterochtend een lang durige conferentie gehad. In goedingelichte kringen neemt men aan, dat deze bespreking betrekking had op de politieke kwesties, die rnet de conferentie in verband staan en dat ook het principieele Verzet van Japan tegen het voor stel der Vereenigde Staten, om ook voor de kleinere schepen de verhouding 5:5:3 vast te stellen een onderwerp der besprekingen heeft uitgemaakt. Naar men zegt, moet er kans be staan, dat tusschen Japau en de V. S. een com promis tot stand komt, niet slechts ten aanzien der 5:5: 3-verhouding, doch ook met betrek king tot andere punten. De marine-deskundigen der drie delegaties zijn gisterochtend eveneens bijeengekomen ten einde de technische gegevens, die in de in gediende voorstellen vervat zijn, nvt elkaar te vergelijken. band hiermede een onderhoud gehad met den bevelvoerenden generaal, doch voor zoover bekend heeft deze bespreking niet tot een resul taat geleid. De zout gabelle als garantie. De legaties der betrokken mogendheden heb ben door haar consuls te Sjanghai bij het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Nanking laten protesteeren tegen het voorstel van de regeering te Nanking, om de buitenlandsche inspectie op de zoutbelasting op te heffen en van de zoutabelle weer een nationaal monopolie te maken, waarvan de inkomsten uitsluitend onder Chineesche controle zouden staan. Dit zou een schending der leeningovereenkomsten beteekenen. Een dergelijke stap, zoo betoogen de consuls, zou de betrekkingen tusschen China en het buitenland zeer compliceeren. Het voor stel wordt krachtig gesteund door een groot aantal nationalisten, die verwachten, dat na de opheffing der buitenlandsche controle de' zoutgabelle als garantie voor nieuwe leeningen zou kunnen dienen. Ontmoeting tusschen Tsjang K a i-s j e k en Feng J o e-s j i a n g. Feng Joe-sjiang is gisteren te Hsoetsjaufoe aangekomen en heeft daar een ontmoeting gehad met Tsjang Kai-sjek. De beide generaals werden door de opgestelde troepen luid toegejuicht. Volgens de „North China Daily News" heeft Soen Tsjoean-fang bij zijn terugtocht uit Kiang- soe een groot gedeelte van zijn munitie en zijn manschappen over het Groote Kanaal kunnen brengen, naar de provincie Sjantoeng. Hij zou over tachtig duizend man beschikken. CIIINA. Waarover zijn alle Chi neezen het eens? De nieuwe minister van Buitenlandsche Za ken, Wang Yin-tai, verklaarde bij het aanvaar den van zijn functie, dat alle Chineezen eens gezindheid zijn wat betreft den eisch tot her ziening der buitenlandsche verdragen en het vaststellen van een behoorlijken internationalen status voor China. Met betrekking tot de rechtspraak en de Chineesche wetten verklaarde de minister „Wij moeten daarin de noodzakelijke wijzigingen en verbeteringen aanbrengen, opdat wij den vreem delingen geen stof voor nieuwe weigeringen zullen geven." De besprekingen tusschen Feng en Tsjang Kai-sjek. Na zijn onderhoud met generaal Tsjang Kai- sjek is generaal Feng naar zijn hoofdkwartier teruggekeerd. Gemeld wordt, dat zij in hun onderhoud een gemeenschappelijk offensief tegen het Noordelijke leger hebben besproken. De actie tegen Japan. Ondanks het protest van den Japanschen consul zijn gistermorgen in de Chineesche bladen aankondigingen verschenen van een boycot tegen Japan, welke geteekend zijn door bet protest-comité tegen het zenden van Japansche troepen naar Sjantoeng. Alle winkeliers wordt opdracht gegeven geen orders meer in Japan te plaatsen, alle bankiers is van Juni tot Novem ber verboden Japansche katoentransacties te financieren. Een koopman, die 13Juni j.l. Japan sche goederen gekocht had, is eergisteren voor genoemd comité geleid, dat betaling eener boete eischte. De Japansche vice-consul heeft in ver- 17 Hij bleef staan, alsof hij er verwonderd over waa, hij zag rond alsof hij eerst moest begrijpen wat het beduidde. Het was de oudste geweest, die naast het krakende, piepende wiel van den ■wagen was voortgesukkeld, tot het kind niet meer kon. Zii trok den eenen bezeerden voet op en bleef op het andere been staan, als een vogel, in rust. Haar oogen spraken van hoop, dat die ongewone weg toch eenmaal zou eindigen van de vragen, die bij de kleine waren opgekomen van de tranen, waarvan de vader niets bemerkt had, verdiept als hij was in zijn eigen leed. Een ronde muls van zwarte stof met een half dozijn goudkleurige loovertjes zooals de kinderen in Bretagne ze veel dragen, bedekte het hoofd van het kind een dun ranaje kwam er uit te voorschijn van het licht bruine haar, dat don kerder zou worden tegen het twaalfde jaar. Zij had dien droevigen trek in 't gezichtje, die aari- cluidt, dat de kindsheid ten onder is gegaan in het kind, die aan een klein oud vrouwtje doet den ken en te lezen geeftZoo zal het eens wezen en zoo blijft het i,'k Heb zoo'n honger," herhaalde ze, „is het nog ver, vader Louarn had zich naar gen termijn met wederzijdsche verlaging der douanetarieven, welke zoover moet gaan, als slechts mogelijk is 3. autonome maatregelen der staten, ten einde te geraken tot verlaging der douane muren. De Duitsche rijksregeering heeft besloten, naar alle drie richtingen werkzaam te zijn, ten einde het gestelde doel eener geleidelijke en ge- lijkclijke verlaging van het tariefniveau zoo spoe dig mogelijk te bereiken. De 8 Os te verjaardag van Hin denburg. Naar aanleiding van de vele bij de rijkskanse larij en de regeering ingekomen aanvragen hoe zij den 80sten verjaardag van den rijkspresident denkt te vieren, wordt officieel meegedeeld De president heeft den nadrukkelijken wensch te kennen gegeven dat zijn 80ste verjaardag op 2 October a. s. zonder kostbare en rumoerige fees telijkheden moge verloopen.Ieder die vonHinden- burg op deze dag gedenken en eerenwil,vindt hier toe de beste gelegenheid door een bijdrage te schenken voor de „.Hindenburg-gave" waardoor de talrijke medeburgers, die, tengevolge van den oorlog verminkt zijn, en m nun of meer grooten nood vërkeeren, beter geholpen kunnen worden. De rijkspresident heeft toegestemd om op zijn verjaardag een huldebetuiging van, de Bcrlijnsche schooljeugd te ontvangen, en 'smiddags zullen studenten, vereenigingen en corporaties gele genheid krijgen langs de Linden voorbij het pale.s var den rijkspresident te defileeren. Verdere of- ficieele feestelijkheden zullen niet pjaats hebben. DWTSCHLAND. Rede van min. Curtius. Gisterochtend is te Hamburg de 47ste in dustrie- en handelsdag geopend met een toe spraak van den president, Von Mendelssohn. Nadat de verkiezing der vice-presidenten had plaats gevonden, hield de rijksminister van Economische Zaken, dr. Curtius, een rede over de economische problemen. Allereerst wees de minister er op, dat de Duitsche wisselkoers door de uit de Dawes- regeling voortspruitende verplichtingen geen ge vaar meer loopt. Voorts constateerde hij, dat ondanks het feit, dat Duitschlands handels balans passief is, de waarde van den uitvoer langzaam blijft stijgen. Het vervolg zijner rede vormde een warm pleidooi voor verlaging der invoerrechten. Spreker betoogde, dat het doel der rationali seering moet zijn vergrooting van den afzet als grondslag voor een goedkoope productie. Stijging der prijzen, aldus Curtius, leidt niet tot verbetering van den levensstandaard der bevolking, doch moet leiden tot vermindering van den afzet naar het buitenland. Op deze gronden heeft de minister geweigerd zijn goed keuring te hechten aan de voorgestelde ver hooging der kolenprijzen en hij kan zich niet voorstellen, dat eenzelfde voorstel binnen en kele weken opnieuw zou worden gedaan, tenzij onvoorziene gebeurtenissen een andere beslis sing zouden rechtvaardigen. Doch ook de practische middelen, die door de economische wereldconferentie zijn aange geven zijn naar spreker opmerkte, van zeer groote beteekenis. Zij hebben namelijk betrek king op 1. een actie van den Volkenbond tot alge- meene verlaging der verhoogde douanetarie ven 2. het sluiten van handelsverdragen op Ian- het kind gebogen en streelde het kleine ge zichtje. Hij haalde de schouders op „Ja, kind, nog heel ver 1" Hij wist niet waar hij heen ging. Maar hij voelde, dat het nog ver moest wezen, hij wilde zijn vreugde, zijn geluk, maar ook zijn ongeluk en zijn verdriet ontvluchten hij zocht den vrede, de rust en de berusting, die nog ver van hem waren. En toen hij den pijnlijken bedroef den trek op hot gezicht van het kind zag en zij antwoordde,dat zij den weg niet meer zou kun nen gaan, toen had hij berouw over zijn woorden „Maar we gaan niet ineens door verbeterde bij- „We zuilen ook eens rusten. Dat kunnen we nu wel doen we hebben den tijd om wat te eten. Op eenige passen rechts kwam een weg uit, even breed als die welken zij volgden, met beuken er langs, een mooie, goed beschaduwde weg, die zeker weinig gebruikt werd, want overal groeide gras en mos. Waar voerde die heen Naar een buitenplaats, een boerderij of een ruine Hij liep naar beneden heel ver; men kon de dubbele rij van hooge boomen lang met het oog volgen, totdat boomen en velden onduidelijk werden in 't zelfde sazige grijs. Louarn dorst den neg niet op te gaan, hij trok het wagentje in de schaduw van een der eerste beuken, nam Lucienne er uil en ook het groote brood. „Ziezoo, nu gaan we hier wat rusten en eten." Hij ging lang-uit liggen. Hij had ook honger, POLEN. De politieke toestand verscherpt. Dinsdagmiddag werd een langdurige conferen tie gehouden tusschen den Staatspresident Mos- cicki en maarschalk Pilduski, evenals tusschen den Staatspresident en den vice-minister-presi dent dr. Bartel in Landdagkringen wordt het vermoeden uitgesproken, dat de regeering uit het tegen de voornemens van maarschalk Pilsudski gerichte Landdagbesïuit, waardoor de Landdag weer het recht van zelf-ontibinding gekregen heeft, verder gaande consequenties zal trekken. Men houdt daarom rekening met de mogelijk heid van ontbinding van den Landdag door den Staatspresident. IERLAND. Cosgrave blijft vermoedelijk premier. De regeeringspartij heeft het denkbeeld eener coalitie definitief van de hand gewezen. Cosgrave en zijn ministers zijn bereid, het bewind aan een nieuwe regeering over te dragen. De andere partijen leggen echter volstrekt geen verlangen aan den dag het gezag in handen te nemen en het is daarom niet waarschijnlijk, dat er een andere regeering zal optreden. ROEMENIE. Stirbey neemt ontslag. De Roemeensche premier Barbu Stirbey heeft zich gister naar 's konings jachtslot begeven, ten einde den koning het ontslag van het kabinet aan te bieden. De koning zal morgen de partijleiders raadplegen. Draadloos wordt nog gemeld, dat de koning van-Roemenië Bratianu met de vorming eener nieuwe regeering heeft belast. Nader wordt gemeld Joanel Bratianu heeft de opdracht tot vorming van een nieuw Roemeensch kabinet aangenomen en het volgende ministerie samengesteld Joanel Bratianu, minister-president en Bui tenlandsche Zaken Duca, Binnenlandsche Zaken Ventile Bratianu, Financiën Generaal Angelesco, Oorlog. YOEGO-SLAVIE EN ALBANIË. De formule der mogendheden aanvaard. Het „Giornale d'Italia" verneemt uit Bel grado en Tirana, dat de Joegoslavische en Alba- neesche regeeringen de formule hebben aan vaard, welke door de vier mogendheden is voor gesteld, ten einde het geschil tusschen beide landen op te lossen. ENGELAND. Het B r i t s c h e Hoögerhuis. In antwoord op een in het Hoogerhuis door lord Haldane gestelde vraag verklaarde lord Birkenhead, dat de regeering voornemens is, het wetsontwerp tot reorganisatie van het Hoo gerhuis in den loop van de huidige parlementaire periode te doen behandelen, overeenkomstig de door Baldwin tijdens de jongste verkiezingen afgelegde verklaring. De Arcosgebouwen worden verkocht. Nu de Russische handelsdelegatie uit Lon den is vertrokken, heeft de Arcos opdracht gegeven het z.g. Sovjet-huis, waarin zoowel de Arcos als de handelsdelegatie gevestigd waren, te verkoopen. De koopprijs van het gebouw, zonder den grond, bedraagt 300.000 pond, ter wijl de huur voor den grónd 3378 pond per jaar bedraagt. TURKIJE. De a.s. verkiezingen. In verband met de verkiezingen in Turkije, die in Juli zullen plaats hebben, zullen Moes- tafa Kernal en de premier Ismet pasja een be zoek brengen aan Constantinopel, de vroegere Turksehe hoofdstad, welke Moestafa Kemal de laatste jaren hardnekkig gemeden heeft. Kemal zal in het oude sultanspaleis Dolma Bagdsje zijn intrek nemen. De nieuwe nationale vergadering zal niet meer als tot dusver hoofdzakelijk uit ambte naren en officieren bestaan, maar meest uit vertegenwoordigers van de verschillende be roepen. Officieren, die zich candidaat willen stellen, moeten eerst uit den dienst treden. Kemal zelf zal het goede voorbeeld geven. Van voorbereidingen voor de komende ver kiezingen is niet veel te bemerken alleen de vrouwenvereenigingen laten veel van zich hoo- ren. Het is nauwelijks te verwachten, dat er ergens andere dan regeeringscandidaten zullen gesteld worden, zoodat de verkiezingen niet meer dan een vorm zijn. DE TANGERKWESTIE. Spaan sc he nota aan Frankrijk. Primo de Rivera heeft na afloop van de zit ting van den kabinetsraad te Madrid verklaard, dat de raad kennis heeft genomen van de ant woordnota op de jongste Fransche voorstellen 1679 6 dat merkte hij eerst, nu hij de tanden zette in dat heerlijke brood van Ploeuc. Met een mes, dat heel wat afgesleten was door het aanhou denden slijpen, sneed hij groote stukken af voor zich zelf er kleine stukken voor Lucienne en Noémi de eerste stond, de andere zat bij haar vader hij gaf ze nu en dan een stukje met een vriendelijk woord er bij of als ze het hoofd had den afgewend, om te zien hoe 't er daar uitzag, dan maakte hij een geluid met de lippen, zooals iemand doet, die jonge vogels voedert. Och, ze was nog zoo klein, die Noémi telkens moest hij aardigheden bedenken om de opgewektheid er in te houden en dat viel zoo zwaar, 't Was of ze al begon te begrijpen, hoeveel ellende haar wachtte, zij scheen baar ongeluk te raden en er over te willen praten. Ik moet haar vooral niet laten gelooven, dat ze geen moeder meer heeft, ze is wijzer dan men zou denken, dacht Louarn. En hij praatte vroolijk maar hij deed dat zoo onhandig, dat zij telkens weer met dezelfde vragen terug kwam, omdat het vorige antwoord haar niet bevredigd had. Joël begon te schreien en dat was een nieuwe oproep tot de Werkelijkheid voor den vader. „Hoe zal ik dien bij mij houden gedurende den tocht vroeg hij zich af. Hij nam den kleinen jongen uit den wagen, hield hem in de armen, schudde hem wat op en neer, terwijl hij met hem heen en weer liep. Dat hielp en een poosje later hadden de warm te en de schaduw der boomen haar invloed laten gelden en het viertal sliep gerust. Half een, een uur, half twee Op eens werd Louarn gewekt door een krach tige stem. „Wie ben je, man Een stevige gehandschoende hand greep hem bij den kraag en schudde hem wakker. „Kom aan, wordt wakker Ben je hier uit den omtrek „Neen 1" „Waar kom je vandaan „Dat zeg ik niet „Wil je niet „Neen 1" De twee mannen zagen elkander aande een was blijven zitten, de ander liet hem los en stond weer rechtop. De laatste was uit een licht rijtuigje gestapt, dat aan den weg stond met een ponney er voor. Hij had een rond, blo zend gezicht, waarin een paar oogen schitterden, die gewoon schenen te bevelen. Aan zijn vrije ongedwongen bewegingen en de gemakkelijk heid, waarmee hij Noémi hielp om op te staan zag men, dat hij tot de gegoeden, misschien de rijken behoorde. Zijn kleeren bevestigden die meening. Wordt vervolgd). SCHIEÜAMSCHE COURANT J -2 ,*»n J'I,u.■"'.."JW-k.1. JU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1