in zake Tanger. De nota zal aan den Spaanschen gezant te Parijs worden gezonden zij gaat niet geheel accoord met de Fransche voorstellen. OOST-INDIE. De gou v.-s ecretaris naar Europa. Naar de „Pr. Bode" meldde, vertrekt de gouvernements-secretaris mr. B. Ph. A. Weste- rouen van Meeteren met ziekte-verlof naar Europa. Een geheime moord- vereeniging. Door den Landraad te Soerabaja is een aan vang gemaakt met de zaak betreffende de ge heime communistische vereeniging „Petjat Ton- do Panggroeat", uit de buurt van Soerabaja, welke eenigen tijd na de Novembergebeurte- nissen ontdekt werd en die ten doel had roof partijen, het vermoorden van Europeesche en Inlandsche ambtenaren en het weigeren van alle belastingplichten. Onder het zevental beklaagden, die het be stuur dezer vereeniging vormden, komen o.m. voor een inlandsch onderwijzer, een dorpshoofd, een inlandsch politie-rechercheur en een „toe- kang pestol", d.i. de man, die belast was met het vervaardigen of repareeren der vuurwapens voor de vereeniging. De beruchte Tan Malaka weer in actie. Geruchten doen de ronde ter Sumatra's West kust, dat Tan Malaka, de beruchte hoofdleider der communisten, die vanuit Singapore den opstand heeft voorbereid, zich, als Chinees vermomd, in dat gewest zou bevinden, teneinde daar persoonlijk dg organisatie weer op te bou wen. Inderdaad werd een paar maanden geleden door een patrouille onder luitenant Gout een spoor van zijn verblijf gevonden, dat toen echter reeds ongeveer twee maanden oud was o.a. werden toen sterke aanwijzingen verkregen, dat hij een bezoek had gebracht aan een Chi- neeschen ingezetene te Priaman. Vermoed wordt echter, dat Tan Malaka sedert weer naar Singa pore is teruggekeerd. systematische koelie mis handeling. Rechtsingang is verleend tegen de twee em- ployé's van den koeliedienst der Deli-Planters- vereeniging, Van K. en v. d. S. wegens syste^ matische mishandeling van contract-en vrije koe lies, tegen den chef van dien dienst wegens het opzettelijk gelegenheid geven tot en hulp ver- leenen bij die mishandelingen. De mishandelin gen hadden plaats om weggeloopen koelies, die weer opgespoord waren, te dwingen tot mededee- lingen betreifende de onderneming van herkomst en de ronselaars,die hen tot drossen hadden ge prest. ZUID-AFRIKA. De vlagkwestie. Gistermiddag is, zooals gemeld, de vlagwet, waarin de nieuwe oranje-blanje-bleu vlag voor komt met het reeds eerder besproken schild in de middenbaan, door de Nationale Vergadering met twintig stemmen meerderheid aangenomen. De regeering heeft het plan opgegeven om alsnog een commissie bijeen te laten roepen, die nog maals zou moeten trachten, een ander ontwerp te vinden, omdat daarvan toch geen resultaat kan worden verwacht. Het zal thans moeten blijken, hoe de bevol king over het nieuwe ontwerp denkt. De ver tegenwoordiger der regeering verklaarde giste ren, dat dit ontwerp aanvaard is omdat het een bewijs levert van de verzoeningsgezindheid der regeering jegens het Engelsch sprekende deel der Zuid-Afrikaansche bevolking. ALLERLEI Uit Berlijn De sociaal-democratische Rijks dagfractie stelt voor, dat de Rijksdagaigevaar- digden verplicht zullen zijn, den president van den Rijksdag mede te deelen, of en zoo ja, bij welke ondernemingen zij lid van den raad van commissarissen zijn. De Rijksdag-president zal dan een lijst opstellen van die afgevaardigden, die lid van een raad van commissarissen zijn en de ze lijst halfjaarlijks ter kennis van den Rijksdag brengen. Uit Atlantic City Victor Thompson van Pleasantville heeft een schadevergoeding toege wezen gekregen van 25.000 dollar, omdat zijn hart, naar hij verklaarde, bij een spoorwegonge luk verplaatst was geworden. Uit Weenen Voor de jury-rechtbank alhier is gisteren onder zeer groote belangstelling een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces tegen mevrouw Nelly Grosawescu, die, naar bekend, beschuldigd wordt van moord op Daar man, den operazanger Trajan Grosa wescu. Beklaagde verklaarde onschuldig te zijn. Voorts deelde zij mede, dat het huwelijk aan vankelijk gelukkig was geweest, doch dat later de verstandhouding minder goed was geworden. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 22 Juli. De voorzitter deelt mee, dat de Centrale afdeeling heeft besloten de volgende week Woens dag een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. De heer de G ij s e Ta a r (C. H.) stelt voor, eerst na het reces te behandelen in de afdeelingen de ontwerpen betreffende de instelling van een departement van defensie, de collectieve arbeids overeenkomst en de centrale middenstandscre- dietbank. (De centrale afdeeling wilde ook deze ontwerpen voor het reces onderzoeken). Het voorstel wordt aangenomen met 20 tegen 11 stemmen. Naturalisatie. De heer De G ij s e 1 a a r (C. H.) handhaaft zijn bezwaren tegen naturalisatie op groote schaal. Het is hem opgevallen dat zoovele Duitsche dames en heeren wenschen Nederlan ders te worden. Is dat omdat zij zoo graag de nieuwe belasting betalen of omdat de regee ring zooveel aandacht wijdt aan ia het buiten land wonende Nederlanders. De heer Hermans (S. D.) begrijpt de be zwaren van den heer De Gijselaar niet. Spr. is er trotsch op, dat zoovelen naar de eer stre ven, lid te worden van onze natie. Dikwijls duurt het veel te lang, eer de zaak in orde is, zelfs als alle stukken er reeds zijn. Spr. dringt m die gevallen op bespoediging aan. De ontwerpen 8, 9 en 10 worden zonder stem ming aangenomen. Curacao. Aan de orde is de begrooting van Curacao over 1927. De heer De Jong (R. K.) verheugt zich over den beteren economischen toestand van Curacao. Echter gaat het onderwijs onrustba rend achteruit tengevolge van slechte betaling van het personeel. De gelijkstelling laat ook nog steeds op zich wachten. Er zijn nog meer factoren, die van invloed zijn. Zoo is bij het bijzonder onderwijs het aantal leerlingen per klas grooter dan bij het openbaar onderwijs. Spr. dringt op spoedige gelijkstelling aan. Hij meent, dat een beroep op den financieelen toe stand niet meer kan opgaan, nu die toestand beter is dan ooit. De heer A n e m a (A. R.) bespreekt eveneens de kwestie der financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Minister Koningsberger zegt, dat men met een te gunstig beeld moet hebben Van de haven van Willemstad, waar hoofdzakelijk beurtverkeer plaats heeft. Ook van den gelde- lijken toestand, waarin Curacao verkeert, mag men geen. overdreven voorstelling hebben. In de naaste toekomst ziet spr. vele uitgaven- die het moederland zich ten bate van Curacao zal moeten getroosten. Spr. heeft uit Curacao rooit een klacht vernomen over vertraagde doorvoe ring van de financieele gelijkstelling op onder wijsgebied. Reeds eergisteren had de minister een onderhoud met den dezer dagen hier te lande aangekomen gouverneur van Coracao. Deze deelde in een vluchtig onderhoud reeds mede, dat op Curacao in de betrokken krin gen de financieele gelijkstelling allerminst als een Ideaal wordt beschouwd. De argumenten daarvoor heeft spr. nog niet kunnen doorgronden. Spr. zal dan ook gaarne medewerken om tot fi nancieele gelijkstelling te komeu. Hij wenscht echter eerst te onder zoeken de moeilijkheden,die worden ondervonden, waar de gouverneur van Curacao meende, dat op die gelijkstelling geen prijs wordt gesteld. De heeren Anema (A. R.) en De Jong (R. K.) repliceeren en nadat de minister nog heeft geantwoord wordt de begrooting z. h. sL aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. Doorzitten j ■j-jttts Stukloopen PUROL 1848 5 Binnenland Verlaging der paspoorten. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de zegelwet en van de wet op de kanselarijrechten, strekkende tot verlaging der kosten van het paspoort tot 1 en tot verlenging van den geldigheidsduur tot twee jaar. Wanneer de wet is aangenomen en afgekondigd moeten er eenige koninklijke besluiten worden gewijzigd en instructies aan de overheden worden gezonden. De datum van inwerkingtreding is dus niet zoo gemakkelijk te bepalen. Omtrent dien datum kon de minister dan ook geen enkele toezegging doen, doch waarschijnlijk zou dit niet mogelijk zijn op 1 Juli a. s., doch in elk geval wel voor 15 Juli en spreker hoopt op 8 Juli. De datum zal intusschen zoo spoedig mo gelijk worden bekend gemaakt. Congres van de Internationale Kamer van Koophandel. De Neder 1. afvaardiging. In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over het aanstaande congres Van de Internationale Kamer van Koophandel te Stockholm wordt ons nog het volgende gemeld Het groote aantal deelnemers aan dit congres, n. 1. de vertegenwoordigers van meer dan acht honderd groote federaties en vereenigingen, Van industrieelen, reeders, bankiers en kooplieden als afgevaardigden van een 24-tal nationale afdeelin gen van de Internationale Kamer van Koophandel belooft dit cogres zeer belangrijk te maken, ook in Verband met het oogenblik, waarop het ge houden wordt. Immers, de economische conferen ce te Genève is juist geëindigd en hare conclusies schijnen vrij algemeen weerklank te zullen vin den bij de verschillende regeeringen. Dit wekt de verwachting, dat deze conclusies, gesteund door de daadwerkelijke belangstelling van de repre sentatieve figuren uit het bedrijfsleven over de geheele wereld, thans een goede kans krijgen om ook in practijk te worden gebracht. Voor Nederland zullen o. a. aan het congres deelnemen voorzitters of vice-voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam, te Roterdam en te 's-GraVenhage, de voor zitter van de Nedcrlandsche Reedersvi r- eeniging, vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Eindhoven, Til burg, Utrecht en Vlaardingen, de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor den Vrijhan del, de algemeene secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, Vertegenwoordigers van de Vereeniging Voor den Effectenhandel te Amsterdam. In totaal ongeveer dertig Neder landsche deelnemers. De heer H. Rud. du Mosch is president en de heer Van der Houven v. Oordt vice-president van de Nederlandsche afvaardi ging- Op verzoek van de Nederlandsche organisatie is de heer prof. dr. G. W. J. Bruins bereid ge vonden aandit congres deel te nemen, evenals de heeren mr. H. J. Knottenbelt, mr. dr. J.F. W. G. Snijder van Wissenkerke, ir. J. W. van der Vegt, en O. G. Pierson, leden van Studiecommissies. Aan de Nederlandsche afdeeling valt de eer te beurt, dat zoowel twee secties van de groep Finan ciën als twee secties van de groep Nervoer door leden van de Nederlandsche organisatie gepresi deerd zullen worden, namelijk de groep Finan ciën (Wissel, Cheque en Documentaire Credieten) door den heer W. Westerman en de groep Zee vervoer en Cognossementen door den heer mr. H. J. Knottenbelt. De invoer van Nederlandsch vee voor Parijs toegestaa Naar Havas meldt, is bij besluit van den minis ter van landbouw de invoer van rundvee uit Nederland, bestemd voor de slachthuizen te Parijs, toegestaan. De Economische conferentie. Een vertaling in het Nederlandsch. In antwoord op de vragen van den heer Colijn betreffende het rapport der Int. Econ. conferen tie te Geneve gehouden, beeft de voorzitter van den ministerraad thans geantwoord, dat de re geering bereids en met veel belangstelling kennis heeft genomen van den inhoud van het rapport De aanbevelingen en resuluties daarin vervat hebben de instemming der regeering. Zij acht, die welke betrekking hebben op de handelspoltiek, het meest belangrijk en erkent dankbaar, dat dé daarin aanbevolen weg die is, welke door Neder land tot dusver gevolgd werd. Indien de beginse len te dezer zake door de conferentie gesteld door de verschillende landen worden aanvaaard en con sequent doorgevoerd, dan zal daardoor naar haar meening het economisch herstel m hooge mate worde bevorderd. Tevens zal dan een belangrijke stap gedaan zijn in de richting van een blijvende goede verstandhouding tusschen de volken. Welvaart en vrede zullen ermede gediend zijn wanneer de economische saamhoorigheid, welke in onzen tijd van nature tusschen de naties be staat, niet langer miskend wordt door het op werpen van kunstmatige scheidsmuren,welke bier en daar een tijdelijk schijnvoordeel kunnen op leveren, maar die op den duur alle gezamenlijk schaden. Een vertaling in het Nederlandsch van het bedoelde rapport zal verschijnn, welke teges be taling algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Het Kon. Paleis te A'dam. Het wetsontwerp tot verhooging van het eer ste hoofdstuk der staatsbegrootirg voor 1926, in verband met kosten van werkzaamheden aan het Koninklijk Paleis in de hoofdstad is heden door de Eerste Kamer goedgekeurd. Stads- en Gewestelijk Nleaws. Het Uurwerk der II. Hartkerk. Morgen, 24 Juni, op het feest van het H. Hart wordt het door het gezelschap Heggelman aange boden uurwerk, met het daaraan Verbonden me chanisch Angelus-luidapparaat in gebru.k ge nomen. In een geestig speechje dankte pastoor Moller Dinsdagavond den heer en mevr. Heggel man en de speelsters van het laatste seizoen, en memoreerde hoe 2 jaar geleden de heer Heggel man aanbood 1000 bij elkaar te spelen, met het reeds bekende stuk „de Vestaal- sche Maagd". Het Voordeelig saido groot 900 was nog niet toereikend, zoodat den volgenden winter weer met frisschen moed be gonnen werd nu met het door den heer Heggel man vervaardigde stuk „Mana's macht te Lour- des". Dit seizoen bracht een batig saldo van f 700 een sohitt.erend totaal dus van 1600.waar mede ook pastoor Möller's verwachting verre werd overtroffen. Hij was er zeker van, dat het als straks het uurwerk in gebruik genomen is, voor het gezelschap Heggelman een groote vol doening zal zijn, medegewerkt te hebben aan de vervolmaking van Gods Huis. Nogmaals dankte pastoor Möller allen voor de moeilijkheden en opofferingen die zij zichgetroost hebben. Spr. bood den heer en mevr. Heggelman een groote photo van het kerkgebouw aan, ter wijl den speel,ters een kleine reproductie ervan toegezegd werd. Propagandaclub St. Clemens. Pa roc hie H. Hart van Jezus. Vrijdag 24 Juni des avonds ten 9 uur zal bo vengenoemde club vergaderen in het patronaats gebouw. Deze vergadering is toegankelijk voor alle parochianen, die bereid zijn hun medewer king te verleenen aan de propaganda. Daar het voor de propaganda van groot belang is, dat zij in elke straat een vertegenwoordiger der propagandaclub heeft, verwachten wij een goede opkomst. St. Ambrosius. Voor belangstellenden zij vermeld, dat nummer 5 op het programma van het hedenavond door St. Ambrosius te geven concert op de Groote Markt n. 1. Ouverture Egmont van L. v. Beet hoven het verplichte nummer uitmaakte op den concertwedstrijd in Gouda, waar zooals bekend, St. Ambrosius bekroond werd met den eersten prijs in de afd. Uitmunter.dhe.d. Algemeene Middenstandsvcrceniging Schiedam. In de j.l. gehouden vergadering van boven genoemde vereeniging in hotel Beijersbergen, waren als gasten aanwezig alle bestuursleden der algemeene Vlaardingsche middenstands- vereeniging. De voorzitter, de heer S. Hijman, bracht in herinnering het welslagen der gehouden tentoon stelling (A.S.M.I.T.). Onder algeheele instemming werd besloten f 50.-uit de kas der vereeniging toe te staan voor de slachtoffers van den stormramp. Vervolgens kwam in bespreking het door den minister ingediende vóór-ontwerp op dewettelijke winkelsluiting en werktijden-besluitvoor winkel personeel. Uitvoerig werd deze zaak op verzoek van het hoofdbestuur van den Nederlandsche Midden standsbond besproken, waaraan vooral deel namen de heeren Vlug, Papenhuizen, Hooger- werf (Vlaardingen), Nauman, Both (Vlaardin gen), Leenders, welke laatste vooral betoogde, dat het een schande zou zijn als Zondagssluiting werd ingevoerd waardoor duizenden kleine winkeliers broodeloos werden gemaaktwij moeten vrij blijven, zegt spreker en desnoods in den Haag voor onze belangen demonstreeren. Na eenige toelichting door den voorzitter, werd besloten het hoofdbestuur te advisecren 1. Geen verplichte Zondagssluiting ook geen verplichte wekelijksche rustdag hetzij op Zon dag of op een werkdag. 2. De werktijd voor het personeel te bepalen op 55 uur per week. 3. De avondsluiting der winkels te bepalen op 8 uur, uitgezonderd op Zaterdag. Tevens werd op voorstel van den heer Nauman besloten, aan te dringen op de scheiding van de ontwerpen winkelsluiting en werktijdenbesluit, opdat de belangen van werkgever en werknemer beter behartigd kunnen worden. De leger- en vlootdag te Rotterdam. De tramdiens t. De directie der R. E. T. M. deelt ons mede, dat zij, in verband met de morgen te houden leger en vlootdag niet voor een geregelden tramdienst kan instaan. Een 5-jarig meisje door een motorrijwiel aangereden. Gistermiddag te omstreeks kwart voor drie, is het 5-jarig meisje, Willy van Rijswijk, wonen de Broersveld, in de Lange Nieuwstraat aan gereden door den motorrijder J. W. Schmid, wo nende Plein Eendragt, met het gevolg dat het kind tegen den grond smakte. Door een agent van politie is het kind opgenomen, en ten huize van dr. de Leeuw binnengedragen, die consta teerde, dat het meisje het rechteronderbeen ge broken had. Na een voorloopig verband gelegd te hebben is het kind vervolgens per polilie- brancard naar het gemeente-ziekenhuis overge bracht. Volgens ooggetuigen zou het kind plotseling de straat hebben willen oversteken. Een minderjarige aangehouden. Gisteren is door de politie te Utrecht aangehou den en ter beschikking van de Schiedamsche po- litie gesteld, de 16-jarige C. v. d. V. wonende al hier, die gedurende enkele dagen uit de ouderlijke woning alhier vermist werd. De jongen is bij zijn ouders teruggebracht. Nog wat op zijn kerfstok. Door de politie is aangehouden zekere P. wonende alhier, die nog een vonnis te goed had van 3 d hechtenis of f 5.- boete. Nadat de boete betaald was, is hij weer op vrije voeten gesteld. Rijwiel ontvreemd. Hedenmorgen te omstreeks 8 uur is op het ter rein van de scheepsbouwmaatschappij de Nieuwe Waterweg, alhier, ten nadeele van den 20-jarige» loswerkman uit R'dam een nieuw heeren rij wie' ontvreemd. De fiets draagt het merk „Record Cycle" en is zwart gelakt met rooze biezen. Op de kettingkast komt de naam „Bisschop voor. Voor het examen adjunct-co i'1' mids directe belastingen is te Amsterdam ge' slaagd de heer M. J. Rotscheid, alhier. Toen de 25-j arige chauffeur A- W. uit Vlaardingen, in dienst van de grossierde rij van den heer A. Jurgens, eergistermiddag staande met zijn vrachtauto naast het trottoir rechts op de Broersvest wilde wegrijden in e richting van de Koemarkt, stonden voor hem eenige handwagens, zoodat bij vrij scherp naai' links moest uithalen, kwam juist op dat moment een auto, bestuurd door den heer A. F. u't Amsterdam, aangereden, die zfch ook in de rich- ring van de Koemarkt wilde begeven. Door de botsing werd een spatbord van den auto van den heer F. beschadigd. Daar W. teekens heeft ge geven naar links uit te widen wijken, treft hem in deze vermoedelijk geen schuld. Gistermorgen is de 76-j a r i g e J. J. P. wonende in den Bommelschenstraat, i» de R. K.-Kerk in de Gorzen plotseling dood ge bleven. Dr.Geerdes constateerde hartverlamming UIT ROTTERDAM. Aanbesteding Koninginncbrug. In het stadstimmerhuis werd gisteren aanbe- sed het maken van de stroompijlers, laiul' hoofden en vaste betonbruggen met bijkomend'5 werken voor de nieuwe Koninginncbrug (derde bestek).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2