OAOBLAD VOOR SCHIEDAM EM OM3TREKBSM* FEUILLETON. W e ei-gekeerd. 50ste Jaargang. Vrijdag* 24 Juni 1927. No.|14894 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal C8085 Postbus.39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven|35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60'bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de NJdolKJ^em^rz^bajikSchiedam Buitenlandseh Nieuws. DE VLOOT-CONFERENTIE. Wat kan Japan niet aanvaarden? Een hooggeplaatst officier van den Japan- schen marinestaf gaf den ,,Times"-correspondent gisteren zijn openhartig oordeel over de voor stellen, welke op de conferentie te Genéve zijn gedaan. Wat het Engelsche voorstel betreft, beeft Japan vooral bezwaar tegen de verlenging van den levensduur der oorlogsschepen. Japan, dat Je kleinste vloot heeft, kan zich niet veroor loven kruisers, die 24 jaar oud en dus verouderd zijn, in zijn vloot te handhaven.Wanneer voorts de levensgrens voor slagschepen tot 24 jaar zou worden opgevoerd, zouden de scheeps werven van Japan stil komen te liggen, daar de aanbouw van koopvaardijschepen te gering is om dit verlies goed te maken. Japan heeft geen bezwaar tegen een vermin dering van de tonnage der slagschepen van 30.000 tot 28.000 ton. Ook deze schepen kun nen echter kanonnen dragen van 16 inch, zoo dat Japan de noodzakelijkheid niet inziet het kaliber tot 13J inch terug te brengen. Het in voeren der verhouding 553 voor kruisers van 10.000 ton en de vermindering der bewa pening van andere schepen tot 6 inch-kanon- nen zijn voor Japan onaannemelijk, daar groo- te mailbooten, bewapend met 6 inch-kanon- nen, het gemakkelijk kunnen opnemen tegen een kruiser van 5000 ton. Dit voorstel zou dus aan Engeland met zijn geweldige koopvaardij vloot een enorm potentieel voordeel geven. De Engelsche vlootbasis te Singapore, aldus de Japansche deskundige, brengt de derde Brit- selie slagvloot in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan en verhoogt haar beweeglijkheid aanzienlijk, zoodat deze vlootbasis onmogelijk kuiten beschouwing kan blijven. VOLKENBOND. Argentinië weder Volken- b o n c. s-1 i d Naar de Romeinscbe „Tevere" uit. Buenos Aires meldt, is het zoo goed als zeker, dat Ar gentinië weder tot den Volkenbond zal toetreden. Het Vólkern© nbdspaleis. De Voss. Zeit. verneemt uit Geneve, dat .ie tentoonstelling der ontwerpen voor het Volken hondspaleis op 2 of op 9 Juli in de „Saalgebaude zal worden geopend. De groote zaal wordt er thans voor ingericht,doch daarnaast is een pavil J°en noodig, daar de 377 ontwerpen anders niet kunnen worden geëxposeerd. Er zal een geïllus treerde catalogus verschijnen. Communisten be str ij dihg te Ningpo Verwacht. De nationalistische generaal Jang-hoe, com mandant van net district Sjanghai, is te Nmgpo aangekomen met zijn lijfgarde Van 200 soldaten en 12 scherprechters. De generaal zou voor nemens zijn de activiteit der communisten te onderdrukken en men verwacht dan ook bloe dige maatregelen. De Japansche boycot. De berichten uit Canton staan nog steeds onder censuur, doch het staat vast, dat de groote demonstratie, die werd gehouden ter herdenking van de incidenten te Sjanuen op 23 Juni 1925, waarbij het tot een botsing tusschen de Chinee- zen en de buitenlandsche bezettingstroepen is gekomen, zonder ongeregeldheden heeft plaats gehad. Door de Cbinéesche autorite.ten waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen en de bctoogers mochten niet Sjamien, de buiten landsche nederzetting, nadëren. De boycot alhier van Japan en alles wat Japansch is, begon Vandaag. De kooplieden hebben van de boycot-Commissie opdracht ge kregen zich vóór dién van alle Japansche goe deren te ontdoen. Protest der Sovjet-regeering. Volgens de bladen heeft de Sovji.t-regeering te Tokio geprotesteerd tegen de Japansche troepenversterkingen in Mandsjoerije. CHINA. Opmarsch der Zuidelijken. De opmarsch der Zuidelijken naar het Noor den zal thans hervat worden als gevolg van de onderhandelingen, welke Zondag j.l. tusscnen Eeng Joe-sjian.g er Tsjang Kaï-sjek zijn gevoerd. De „roode speren", oorspronkelijk boerea- korpsen, die gevormd waren om weerstand te kunnen bieden aan de afpersingen van het Kwomintsjuun, beginnen thans den Fengtien- leg ers ernstige moeilijkheden te berokkenen. Zij zijn bewapend met moderne wapenen, die vermoedelijk geleverd zijn door Feng Joe-sjiang en tellen ongeveer 250.000 man. De beweging heeft thans een bolsjewistisch en tegen de* vreemdelingen gericht karakter gekregen en uien vreest, dat zij zich zal uitbreiden, evenals de Bokser-beweging in 1900. FRANKRIJK. Ant i-m ïlitaristische agitatie. De Fransche minister van Oorlog, Painlevé, heeftWoensdag een verklaring afgelegdbetreffen- de anti-militaristische demonstraties onder de voor het ec-rst sedert 1920 opgeroepen reser visten. De eerste twee demonstraties hebben op 20 en 23 Mei plaats gehad te Bourges (dep. Cher) en de derde demonstratie eenigen tijd later te BourgLastic (Puy-de-Döme). Op een totaal van twintigduizend reservisten hebben slechts 250 aan deze demonstraties meegedaan. In de rapporten der leger-eommandanteo wordt gemeld, dat de soldaten over het algemeen opgeruimd hun plicht hebben gedaan on dat de incidenten uitsluitend een gevolg waren van propaganda onder dc mannen, vóór zij in dienst traden. Door sommige bladen was aangedrongen op zwaarder bestraffing, doch, aldus de minis ter, de commandanten kunnen het beste de op te leggen straffen beoordeelen en het is zaak de 'beteekems d er incidenten niet te overdrij ven, daar men daardoor in de kaart der agita toren speelt Het legercommando weet, daf het den algeheel en steun geniet van de regiering Er dient op gelet t? worden, dat er geen ernsti ge inbreuk wordt gepleegd op Je discipline. Men zal de misdadige propaganda echter in de hand werken, als men te veel aandacht schenkt aan op zichzelf staande incidenten. IERLAND. Cosgrave herkoz en. Het lersche parlement heeft Cosgrave tot president der regeering van den Vrijstaat her kozen. 18 Hli droeg geruite wollen kousen, een wijde kor te broek, een fantasie-jasje in verschillende-kleu- r°b en een strooien hoed. Louarn meende eerst, dat die mijnheer het hem dadelijk kwalijk nam, dat hij met zijn armoe de in die laan was gaan liggen. Juist daarom wei gerde hij te vertellen de Bretagners Zijn nu enmaal dat -onafhankelijke, koppige volk.Maar sPoedig zag hij in, dat hij 't. mis had. De rijke ruoest met de streek en haar bewoners en met die '-igenaardige fierheid bekend zijn. Zijn gelaat nam uitdrukking van medelijden, bijna van teeder eid aan, terwijl hij 't oog liet gaan over het groep Je en de armzalige plunje, die ze meevoeren en op uenzelfden eenigszins ruwen toon zei hij n t Kan mii ook niet schelen, of je al of niet %Vl't zeggen, wie je bent je kunt geheel je gehei men voor je houden ik zal je wel helpen zonder lc te kennen. Zeg mij alleen maar of je werk zoekt Beiden zagen tegelijk naar de schop, die uit c kinderwagen te voorschijn kwam. nik ben nog niet lang op weg, ik heb nog geen werk gevonden. Als ge mij kunt gebruiken "Ik heb een scheepstimmerwerf.Volg deze laan ITALIË. Tegen de duurte. De Italiaansche regeering heeft, volgens de Times, bekend gemaakt, dat de staatsinkomsten over de elf afgeloopen maanden van het dienst jaar zoo ruim geweest zijn, dat tot een verminde ring van belasting en een Verlaging van de spoor weg- en tramtarieven zal worden overgegaan. Wanneer voorts de vermaningen des regeerings ten opzichte van de hoog opgedreven prijzen van levensmiddelen en kleeren geen resultaat zouden opleveren, zal de regeermg tot'drastische maatre gelen overgaan om prijsverlaging te verkrijgen. Tegen den hoogen prijs van de sigaren en siga retten, zal de regeering echter geen matregelen nemen. Het leven moet goedkooper worden, De populariteit van Mussolini, aldus de Engel sche berichtgever, is door de maatregelen tegen de duurte, nog grooter geworden dan ooit. Ook zijn decreet ter verlaging der huishuren heeft bij het volk voldoening gewekt en heel wat zege ningen over hem doen uitspreken. RUSLAND. Rooverbende veroordeeld. De arrondissementsrechtbank te Koresten in de Oekraine heeft uitspraak gedaan in het proces tegen een bende, die plunderde en moord de in het aan Polen grenzende gebied en na elke in Sovjet-Rusland gepleegde misdaad de wijk nam naar Polen. Tien der bendeleden werden ter dood veroordeeld, negentien andeien tot gevangenisstraffen van verschillenden duur. De doodvonnissen zijn reeds vpltrokken. Trotski. Naar de Moskousche correspondent van de Socialististjeskiej Wjestnik meldt, is, niettegen staande de door het centraal bestuur der com munistische partij op Trotski en Zinowjef toe gepaste strafmaatregelen, de populariteit van Trotski onder het volk sterk toegenemende. Dit geldt niet slechts voor de groote steden, maar ook voor de bevolking van kleinere steden. De vraag is daarom gewettigd, of de achteruit- stelling van Trot.ski ook ditmaal wel van langen duur zal zijn. maar. Je kunl aan den meesterknecht zeggen, dat ik je heb aangenomen. Hij deed een paar passen naar het rijtuig en keerde zich toen om. ,,Je kunt ook aan de vrouw van de boerderij die ik daar heb, zeggen, dat zij voor dat kleine goedje zorgtje zult wel in de schuur kunnen sla pen. Hij zag den mar», die voor hem stond, nog eens in de blauwe oogen, trok de schouders op en zei ,,Ik geloof, dat ik meer van je weet dan je denkt." Dat was inderdaad zoo. Dies, dos dij den mon kende, moor dij hod opgeinerks, die eigenoordige schuwheid, die een gevoig is von hes ongeink en die niets von de menseden verwoeds. Een oogenblik later was het rijtuig verdwenen en stond Jean Lanorn alleen in de beukenlaan. Hij telde het geld, dat hij in een ouden zak had, zijn heel vermogen bestond uit vier ranken, en eenige centimen. ,,Dat is niet veel," mompelde hij. „Het is toch maar beter om aan het werk te gaan nu ik hier althans den kost kan verdienen." Maar lust om te werken, opgewektheid om zich in te spannen, zooals hij die gevoeld had, toen hij de hei van Ros Grignon ontgon, neen, die had hij nietde nood dwong hem. Hij zuchtte diep hij dacht aan den haast, waarmee hij den vori- gen winter was opgestaan om de bremstruiken YOEGO-SLAVIE. Bemiddelingspogingen. De gezanten der vier groote mogendheden hebben eergisteren den Joegoslavischen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Marinkowitsj, om een audiëntie verzocht, ten einde hem een collectieve nota in zake de minnelijke schikking van het conflict met Albanië te overhandigen. Marinkowitsj zou de gezanten der groote mo gendheden gistermiddag ontvangen. In ver-band met de Verzoenende houding der regeering te Belgrado tijdens het. geheele con flict met Albanië acht men het in diplomatieke kringen zeker, dat Marinkowitsj de wenschen der groote mogendheden tegemoet zal komen, op voorwaarde, dat ook de Alban.eesche regee rmg gevolg geeft aan de wenken der mogend heden. Het herstel der diplomatieke betrek kingen tusschen Joegoslavië en Albanië wordt in verband hiermede binnenkort tegemoet ge zien. De Joegoslavische tolk over twee dagen in vr ij beid? De „Grazer Tagespost" verneemt uit Bel grado, dat Achmed Zogoe volgens een bericht uit Tirana den ver tegen wroordigcrs der groote mogendheden heeft medegedeeld dat de Alba- neesche regec-ring besloten heeft den gearresteer den tolk Dsjjoeraskowitsj .in vrijheid te stellen. De invrijheidstelling zal echter eerst over twee dagen plaats hebben. De Albaneesche regeering verbindt hieraan de voorwaarde, dat de Joego slavische regeering haar protestnota intrekt en een nieuwe, in zachteren toon gestelde nota Verzendt. OOST-1NDIE. Goedang te Makassar afgebrand. Een goedang te Makassar, waarin rottan en damar was opgeslagen, en toebehoorende aan de N. V. Handel Mij. Heng Hong is uitgebrand. Alles was verzekerd. De schade bedraagt drie ton. De oorzaak van den brand is onbekend. Binnenland. De villa's van prinses Juliana. In de villa's „Hoogcate" en ,,'t Waerle" te Katwijk aan Zee, welke begin Juli door prin ses Juliana met het oog op haar studie aan de Leidsche universiteit zullen worden betrokken, zullen ook eenige meisjes-studenten, vriendinnen van de prinses, haar intrek nemen. Men is thans druk doende deze villa's voor de bewoning" door prinsies Juliana in orde te bren gen. uit te roeien en den grond zwart te maken om haar te verrassen, die niet terug was gekomen, om haar te kunnen verschaffen, wat zij tot nog toe ontbeerd hack En hij voelde een oogenblik later de onweer staanbare behoefte om zijn besluit mee te deelen, om cr een goedkeurend woord over te hooren, om iemand te hebben met wiet» hij kon overleggen, zooals hij dat vroeger had gehad, toen zij er nog was. Nu had hij niemand bij zich dan Noémi, die er iets van begrijpen kon, boog hij zich voor over naar het kind, dat bezig was een goot te maken in den berm van den weg. Zeg Noémi, weet je wat ik zal doen Het kind zag hem aan met een mengsel van vertrouwen, van tecderheid en eigenliefde en dat deed hem aan alsof Donatienne hem zelf had toe gelachen. ,,Ik blijf hier vele dagen dan kim je uitrusten en spelen met Lucienne en Joël, wil je dat Ze sloeg de oogen neer. „Ja dat wil ik wel*', „Lelui krijgt dan een huis en dan ga ik aan 't werk. Ik moet maar aan 't werk gaan, vindt je niet Ja, dat vond het kind ook. Zij begreep den zin van de vraag niet en evenmin haar antwoord. Daar kon een kind van zes jaar nog niet bijMaar dadelijk verdween de vroolijke trek op haar ge- De Nederlandsehe Maatschappij voor nijverheid en handel. De herdenking van het 150- jarig bestaan. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel te Haarlem herdacht gisteren haar 150-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feest worden geduren de drie dagen daar ter stede behalve de jaarlijk- sctie Vergadering verschillende ol'ficieele samen komsten en excursies gehouden. Het feest is gistermorgen geopend niet een sa menkomst van de directeuren, afgevaardigden en donateurs bij Brinkmaan, op de groote Markt. Om half twaalf is dit. gezelschap officieel ten stadhuize ontvangen. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, begroet te de aanwezigen met een toespraak. De voorzitter der Maatschappij, Dr. F. E. Posthuma, beantwoordde den burgemeester. In de officieele bijeenkomst, die 'smiddags in de gemeente-concertzaal ter herdenking van het 150-jarig bestaan der Maatschappij werd gehou den heeft de voorzitter, Dr. F. E. Posthuma een herdenkingsrede uitgesproken getiteld „Voorheen en Thans I" Waar socialisten regceren De Algemeene Raad van de Belgische Werk liedenpartij heeft het wetsontwerp besproken, waarbij het inkomen van den koning van België van 3.300.000 frank tot 9J millioen frank wordt verhoogd. De correspondent te Brussel van „Het Volk" bericht hierover Er bestaat in de partij heel wat oppositie tegen dit voorstel. De argumenten van. de tegenstander zijn gemakkelijk in het kort samen te vatten. Daar is eerst het republikeinsch beginsel, dat de socialisten trouw moeten blijven. Daar is verder het feit, dat de arbeidersklasse er niets van zal begrijpen vat de koning een verhoogingkrijgtvan zes millioen, terwijl het land in armoede leeft, vaak op de kleinste en kleinzieligste wijze bezui nigingen worden doorgevoerd en het minste crediet voor sociale hervormingen geweigerd wordt. De verdedigers van het voorstel beweren van hun kant, dat aanneming van het voorstel niet in het minst de republikeinsclie gevoelens aan tast. Elk jaai keuren dc socialisten de begrooting goed, en daarin is ook d.e van den Koning opge nomen. Wat het voorstel doet, is niets anders dan het mkomen van den Koning aan te passen bij de waardevermindering van den frank. Zou den de socialisten weigeren voor de begrooting zicthje de oogen werden grooter, alsof er een heel andere, droevige gedacht in haar opkwam. „En dan, vroeg ze, gaan we dan weer naar Ros Grignon „Neen kind." Het gezichtje werd treuriger. „Gaan we dan zoeken waar moeder is „Misschien Hij zag haar niet aan, toen hij antwoordde „Later, ik zeg niet neen Later misschien, lieveling." Bij zich zelf dacht hij „Wat bedenkt zoo'n kind alIk mag met haar wel voorzichtig zijn Zij lijdt ook. Zoo goed als een volwassene." „Komaan kinderen," liet hij er luid op volgen Sta op, we moeten verder, we moeten leven." Zij gingen de laan ie ze trokken vorder alseen troepje landloopers onder dc zware hoornen, waar op de takkejf wijduit neerhingen en waarop de zontintelde de armoede in de rijke natuur, het geknars en het gepiep van het wagentje wedijver de met het gesjirp van de krekels in 't gras. Het was een van die warme, stille dagen, die Brctagne dankt aan de nabijheid der zee en die het koren doen rijpenen de appelen doen blozen. Voor dat de dag om was, voor de zon onder ging, die in Augustus nog geen haast heeft, was Jean Louarn al aan 't werk met een groot aantal anderen. I^Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1