reinigt en verft alles. i867 i0 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws, Laatste Berichten. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Onderwijs. Luchtvaart. te stemmen, dan zou zij verworpen worden en een regeeringscrisis zou er het gevolg van zijn. Het is niet wenschelijk op een dergelijke kwestie de regeering te verlaten. Door sommige leden van den algemeenen raad werd voorgesteld de geheele fractie te doen voor stemmen. Anderen wilden de fractie laten tegen stemmen. De algemeene raad heeft besloten ieder Kamerlid zijn vrijheid te laten. Met andere woorden: de vier socialistische Minis ters steunen het voorstel en de meerderheid der Roode Kamerleden zal hen ook in deze quaestie wel volgen. Toen hier te lande door het kabinet Ruys om dezelfde reden een verhooging van het inkomen der Koningin werd voorgesteld, stemden alle sociaal-democraten tegen. Kleinzielige peuteraars „Tijd." Invoer levende schapen in Frankrijk. Volgens telegrafische mededeeling van den rijkslandbouwconsulent te Parijs is de invoer in Frankrijk van levende schapen, afkomstig uit Nederland en bestemd voor de slachthuizen te Parijs, toegestaan. Bij aankomst te Parijs dient elke zending ver gezeld te gaan van een verklaring van den service vétérinaire, gevestigd in het Fransche douane kantoor, waarlangs de dieren worden ingevoerd, dat zij in Frankrijk zijn toegelaten. Deze verkla ring wordt aangeduid met „laisser passer." Aanvullingsagenda. 5bis. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan de roeiersvereeniging „V. I. O. S." te Schiedam van de voor de uitbreiding van een wachthuisje aan de Havenstraat benoo- digden grond, ter oppervlakte van 8 M2, tegen een huurprijs van 0.50 per M2 per jaar. De Consecratie van de H. Hartkerk. Betreffende de consecratie van de H. Hartkerk kunnen wij nog het volgende meedeelen Maandagavond te 7 uur doet de bisschop zijn blijde intocht in de Gorzen en zal voor de pastorie verwelkomd worden door de jongens en meisjes der parochie, die Mgr. een welkomslied zullen toe zingen. Alle parochianen worden vriendelijk uitgenoo- digd de vlag uit te steken. Dinsdagmorgen wordt er geen H. Mis in de kerk opgedragen alsook geen H. Communie uit gereikt. De plechtigheden der kerkconsecratie beginnen te half 8. Tegen half 10 worden de ge- loovigen binnengelaten. Circa half elf begint de Pontificale Hoogmis. De autoriteiten en genoodigden ontvangen een gereserveerde plaats, terwijl alle parochianen, die een vaste plaats hebben gehuurd, op hun eigen plaats recht hebben. Dinsdagavond te half 8 is er een plechtig Lof van dankzegging, waaronder pastoor Moller een dankwoord zal uitspreken, en de 4 kerkkoren dezer stad de 8 stemmige „Te Deum" van Hubert Cuipers zullen ten gehoore brengen. Moge en de blangstelling van Roomsch Scliie- da, en een goede weersgesteldheid dit heerlijke parochiefeest in alle opzichten doen slagen. Het rectoraat van het gymnasium. In verband met het aannemen der benoeming tot rector van het gymnasium te Gouda heeft der H. A. Mulder zijn sollicitatie naar liet recto raat van het gymnasium alhier, ingetrokken. Hierdoor vervalt het eerste punt van de a- genda van de hedenmiddag gehouden gemeen te- raadsziting, behelzende de aanbeveling ter be noeming van dr. H. A. Mulder als rector van het gymnasium alhier. Goed afgeloopeu. Toen gistermiddag C. E., wonende Lange Nieuwstraat, komende van deWestvest,de Korte Haven opreed, zonder zijn vaart te verminde deren, kwam hij, mede door te veel uithalen naar links, in botsing met een auto, bestuurd door H. v. R. uit Vlaardingen. Het rijwiel werd geheel vernield. Het ongeval is volgens den autobestuur der te wijten aan het onbewust rijden van E., die verder geen letsel bekwam. Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor bouwkundig ingenieur de heer J. Scheurkogel, alhier. Aan de R. K. kweekschool St Lucia te R'dam zijn geslaagd voor de akte L. O. de dames Paula van Alphen en Theodora de Brinker, beiden van hier. UIT ROTTERDAM. Hot telefoon-tarief. Geen gesprekke n-t a r i e f. Naar aanleiding van het voorstel om voor de Amsterdamsche gemeentetelefoon een gesprek- kentarief in te voeren, heeft de „Tel." een onder houd gehad met ir. H.C.A. Boom, directeur van den gemeentelijken telefoondienst alhier, ten ein de hem te vragen, of te Rotterdam ook eerlang een dergelijk voorstel is te wachten. Het is bekend, alsdus ir. Boom, dat meer en meer het gesprekkentarief word| ingevoerd en hoewel Rotterdam langzamerhand in dit opzicht een uitzonderingspositie blijft innemen, kan ik u wel verzekeren, dat. van mij een voorstel om over te gaan tot invoering van het gesprekken tarief, niet is te verwachten. In principe ben ik er tegen. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 24 Juni. Tel. Voorzitter de Burgemeester A. J, Gijsen. Tegenwoordig zijn 24 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Hoek en L. v. Pelt. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan wordt allereerst de heer N. Scheurkogel, die de plaats inneemt van den heer I. Ingelse, beëedigd en geïnstalleerd. Hierna wordt mededeeling gedaan van eenige door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten, en voorts van de navolgende stukken Van den Voorzitter van het Centraal stembureau schrijven waarin hij, ter voldoening aan het be paalde bij artikel 13 der Gemeentewet, bericht, dat van alle op 24 Mei j. 1. benoemd verklaarde leden van den gemeenteraad de mededeeling is ingekomen van de aanneming van hun benoe ming. Als kennisgeving aangenomen. Van B. en W. voorstel om aan de heer G. J. Goes, leeraar aan de Nijverheidsavondschool, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag uit zijn betrekking te verleenen. Overeenkomstig het voorstel wordt het ont slag eervol verleend. Van B. en W. schrijven waarbij ter goedkeuring worden angeboden een wijziging der bedrijfsbe- grooting en een wijziging der begrooting van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van de ge meente-reiniging voor het jaar 1926. Goedgekeurd. Van de Vereeniging voor Chr. M. O. te Vlaar dingen adres, waarin zij voor de hare vereeniging uitgaande Christelijke H. B. S. voor het curcus- jaar 1927/28 wederom subsidie verzoekt voor ie- deren leerling uit de gemeente Schiedam, die deze school bezoekt. In handen van B. en W. om advies. Van de arbeiders-woningbouw vereeniging „Schiedam Vooruit" schrijven waarbij worden aangeboden de balans en exploitatierekening van hare vereeniging over het jaar 1926. In handen der commissie voor het onderzoek der rekeningen. Van de commissie voor het Stedelijk Muziek korps schrijven, waarbij wordt toegezonden de rekening en verantwoording harer instelling over 1926. In handen van de commissie voor 't onderzoek der rekeningen. Van de commissie voor de gemeente-reiniging schrijven, waarbij ter vaststelling wordt aange boden 1. de rekening van kapitaalsontvangsten en -uitgaven 2. de nota van winst en verlies 3. de balans. harer instelling over het jaar 1926. In handen van de commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van B. en W. voorstel om het op de begrooting voor 1927 uitgetrokken bedrag ad 1000. als subsidie voor de Schiedamsche Burgerwacht aan genoemde Vereeniging te verleenen. Op de gemeentebegrooting voor 1927 is een post als boven genoemd hiertoe uitgetrokken. Na stemming wordt de subsidie verleend. (De zitling duurt voort Autongeval in België. Op een autotochtje in België is de auto van mevr. PhilipsDe Jong, de echtgenoote van den heer Philips, directeur van de N. V. Gloei lampenfabriek Philips, tegen een boom gereden en daarbij ernstig beschadigd. De chauffeur werd licht geblesseerd. Mevr. Philips werd eveneens gewond. Zij moest naar het ziekenhuis te Leuven worden overgebracht, waar bleek, dat zij een rib had gebroken. Mevr. Philips is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Door d:e tram overreden en ge- do o d. De 30-jarige boerenknecht J. C. uit Mui den, die eergisteravond per fiets naar Hilversum vertrokken was, is bij zijn terugkeer te omstreeks halftwaalf op de Amsterdamsche Straatweg ter hoogte van het stoomgemaal, door de Gooische stroomtram gegrepen en gedood. De machinist heeft van het ongeval niets bemerkt. Een chauffeur van de Gooi Express vond het deerlijk verminkte lijk op de tramrails liggen. De Legerdag te Rotterdam. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct." Wat is het verschil tusschen expressionnisti- sche kunst en een sloep van de genie De booten, die gisteren in 't gesmoorde licht van den Steiger tegen de ouwe versteeningen van die Verslibte achteruitjes lagen, waren complete schilderijen van Kandinsky. Zij waren beschilderd met- doffe groenen, met tomge roodjes, met ivoor- matte geeltjes en vuile violetjes en dat alles in dezelfde grillige vormen als de onderdeden van een passtime-puzzle. Pal onder den aromatischen, adem Van de Vischmarkt lagen twee groote bakken in veld- grauw, als U me dat afschuwelijke germanisme vergeeft, maar ik bedoel de kleur der uniformen, die, als ik vergelijkingen ging maken, oneer biedig zouden klinken, hoewel er geen affront in erwtensoep is gelegen. U voelt de beteekenis van de samenkoppeling genie-booten, bemand met soldaten in Jan- Steen-stemming en de Vischmarkt, bevrouwd met van pret doorstookte vischverkoopsters, wier legendarische jolijt kan knetteren als een binnenbrand. Wie is de humoristische regisseur geweest, die deze levensfilm voor de, over de SI 61 leuning hangende Rotterdammers aldus heeft, geënsceneerd die dit drijvende soldatenhome een ligplaats gaf, welke gemakkelijk onder vuur genomen kon worden door de nazaten van Kaat Mossel Be lucht was doorgierd van hitsende guitig heden, die neerkwamen op de tartende soldaten, men juist het middagmaal van dampende aard appelen met sla en eieren geserveerd werd, ten aahschouwe van wie maar een gratis plaatsje kon- bemachtigen. Een der geniale soldaten in een slobberend werkpak stak het versterkende eitje even in z'nbroekzak en kreeg natuurlijk onmiddellijk een fikschen klap op de onvoldoend beschermde hróbsheid van deze versnapering. Men moet in den tijd van Breero geboren zijn, om te be schrijven en gemoedelijk te aanvaarden, wat het mallootige slachtoffer, dat z'n omgekeerden broekzak stond uit te wasschen in een roeiboot, over z'n „pliesiemussie" heeft uitgestort ge kregen. Razende schateringen zochten een echo onder de overkapping van de Vischmarkt en, doelende op het klassieke gebaar der berooidheid, waarmede deze soldaat z'n zak binnenste-buiten keerde, inviteerde een schelle stem „Zeg, lllei- lelce beroepswerkelouze, ga j'is memme na de bièskoup Op een trein geschoten. Woens dagavond is nabij Borne geschoten op den motor- trein,diehalftien uit Borne naar Almelo vertrekt. De kogel ging langshet hoofd van den wagenbe stuurder. Uit een cake-walk gevallen. Woens dagavond is op de kermis te Schiebroek een 72- jarige man uit een cake-walk gevallen. Hij brak den halswervel en is kort daarop overleden. Tegen een boom aangereden. Gisternacht ongeveer 12 uur is een motorfiets met zij span wagen, bestuurd door G. G. uit Den Haag, rijdende van Leiden in de richting van Deo Haag, nabij de houtzagerij van de firma Noordmans op den Haagweg in Volle vaart tegen een boom gereden.De motorfiets sloeg over den kop, waarbij de bestuurde» zeer ernstig verwond" werd. De inzitttende van den zijspan, de heer H. K., eveneens uit Den Haag, kreeg slechts lich te kwetsuren. Na dit ongeluk reed een auto uit Den Haag over de motorfiets heen. G. is in bc- wusteloozen toestand naar het diaconessenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand was van morgen iers vooruitgaande. De geheimzinnige vuurseinen. Het raadsel van de Vuurseinen, die men in een afgelegen gedeelte van de provincie Qebec voort durend waargenomen en met Nungesser en Coli in verband gebracht heeft, is nog steeds niet opgelost. Maandagavond waren zij slechts van één tóren op een afstand van ongeveer 50 K.M. te zien'. Het station te Sliipsaw River meldde dat dien avond omstreeks 10 uur .roode lichten gezien en ^enigen tijd zichtbaar gebleven waren. Het vliegtuig dat nasporingen doet, heeft Dinsdag vruchteloos over de streek gevlogen. Maar 1 »L zal zijn onderzoek nog voortzetter. Wie bedriegt komt bedrogen u i t. Onlangs hebben verscheidene groote res taurants van Berlijn een bezoek gehad van ie mand die zich directeur van een hotel in Binz noemde. De man liet zich steeds bij den bedrijfs leider aandienen, om zoodra hij met dezen alleen was, in extase uit te roepen ,,U moet ik hebben. Ik engageer u onmiddellijk als chef voor een hoog salaris. Kom, laten we direct het contract slui ten." Aangelokt door het hooge salaris, lieten ver scheidene menschen er zich toe overhalen, het inderhaast opgestelde stuk te teekenen, waar in de hotel-directeur van Binz dan handig een waarborgsclausule wist op te nemen. Als de nieuw geëngageerde bedrijfsleider dan het hem zoo gunstig lijkende contract geteekendhad,vroeg de directeur om de waarborgsom, die meest 500 mark bedroeg. Dat is een principieele kwestie, expliceerde hij dan, ik wil er zeker van zijn, dat ge prompt op tijd in dienst treedt. Uit vreugde over de nieuwe betrekking werd meestal de waarborgsom betaald, die de direc teur uit Binz in den zak stak om dan met eenver- l rouwelijken groet te scheiden. Als de bedrijfsleider echter te Binz kwam om zijn nieuwe functie te aanvaarden, moest hij ver nemen, dat hij slachtoffer was geworden van een siuwen oplichter. En zoo werden er verscheidene bedrijfsleiders gedupeerd. Een oplichter moet echter zijn slachtoffers kun nen onthouden. En dat kon de „directeur" uit Binz blijkbaar niet. Want toen hij Berlijn had afgewerkt, ging hij naar Hannover en trachtte daar denzelfden truc in praktijk te brengen. Zijn noodlot wilde, dat de eerste bedrijfsleider, 4ien hij aanklampte, te Berlijn al eens door den bedrie ger was gedupeerd, en toen deze zich dan ook hoorde aangesproken met de woorden „U moet ik hebben", wisthij al hoe laat het was en bel de de politie op, die den directeur arresteerde. Hij bleek een werkloos Berlijnsch kellner te zijn. Weerbericht. Verwachting: aanvankelijk stormachti ge Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, later afnemende en krimpende wind, zwaar bewolkt tot. betrokken met tijdelijke opklaringen, aanvan kelijk nog regenbuien, zachter overdag. Stormwaarschuwingsdienst 24 Juni. 10.08 geseind uit de BiltStorm uit het Zuid-Westen. Nederlandsehe Maatschappij voor Nijver heid en handel. D e 150s te jaarlijksche algemee ne vergadering. Haarlem, 24 Juni. Nadat gisteren het 150- jarig bestaan van de Maatschappij feestelijk was herdacht, werd hedenmorgen te half tien een aanvang gemaakt met de Algemeene Vergade ring. Ook de ochtenduren van morgen worden be steed met het afwerken van het uitgebreide programma. Gememoreerd werd dat de bezuini gingsactie op de gebruikelijke wijze werd voort gezet. alsmede de actie, welke de Maatschappij heeft gevoerd voor verwerping van het Neder- landsch Belgisch verdrag in den bestaanden vonn Vervolgens werden de rekening over 1926, wel ke een bedrag van ontvangsten van 36.452.08 en een bedrag aan uitgaven van 29.692-52 meldt alsmede de begrooting over 1928, sluitende met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 29.150.goedgekeurd. Een zeer belangrijk punt der agenda, dat in behandeling kwam was de mededeeling der Cen trale commissie voor bezuiniging. Kardinaal van Roey. Woensdag heeft te Rome de plechtige baret- opzetting plaats gehad van kardinaal van Roey aartsbisschop van Mcchelen. De nieuwe kardi naal hield daartoe een toespraak welke door den paus beantwoord werd. Gistermorgen is te Rome het openbaar consis torie gehouden, waarin de paus aan de nieuwe kardinalen Layri en van Roey den rooden hed heeft opgezet. Dc Olympische Spelen 1928, Amsterdam. Het kunsttournooi. De voorjaarstentoonstelling van de Berliner Secession van dit jaar was geheel gewijd aan de sport. Niet minder dan 277 werken, betrekkin!? hebbende op alle takken van sport, waren in gezonden. En in den catalogus vinden we wer ken van Bourdelle, Cezanne, Louis Corinth, Gino Finotti, Isaac Israëls, Max Klinger, Ma* Liebermann, Aristide Maillot, F. Meisel, Ernst Oppler, Pablo Picasso, Max Slevogt, W. Trübner, om slechts enkele van de bedendste inzenders te noemen. Men mag hierin dan ook een ver blijdende belangstelling zien voor het kunst tournooi, dat ter gelegenheid van de Olympische Spelen in 1928 in Amsterdam zal worden ge" houden. Het is te verwachten, dat ook andere op kunstgebied belangrijke landen, daar goed zullen uitkomen en zal men te Amsterdam een zelden voorkomende gelegenheid hebben om kunstuitingen van velerlei naties te zien en te vergelijken, waardoor de aan de kunstwedstrij den verbonden tentoonstelling een groote aan trekkelijkheid zal bezitten. Vergoeding van jaarwedden. Van de besturen van een 85-tal bijzondere lage re scholen te Rotterdam zijn verzoeken ingeko men om vergoeding over 1924 van de jaarwedden der leerkrachten, welke in genoemd jaar aan hun scholen verbonden waren boven het aantal, waar van de jaarwedden door het rijk aan de bestu ren zijn vergoed. Het totaal der toe te kennen vergoedingen zal een bedrag beloopen van 170.209 voor bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs en 1020 voor en bijzonderen school voor U. O. L. Intusschen moet van dit bedrag worden ingehouden resp. 14.429 en 86 wegens door de schoolbesturen op de wedden der betrokken leerkrachten toegepaste korting voor pensioen, terwijl daartegenover de gemeen te als pensioenbijdrage zal hebben te storten resp- f 125.822 en 118. Voor het benoodigde bedrag van onderscheidenlijk 181.602 en 1051 is op de begrooting voor het loopende dienstjaar een cre- diet beschikbaar B. en W. stellen voor de gevraag de vergoedingen te verleenen. De F VII te Karachi geland. De Holland Indië vliegers zijn gistermiddag om 3 uur45. (Indische tijd) te Karachi gearri veerd. Byrd vertrekt. Byrd hoopt hedenmorgen vier uur New York- sche zomertijd te kunnen vertrekken. De weer- vooruitzichten voor heden worden gunstig he' oordeeld. De Fokker-ééndekker „America" waarmede Byrd zijn vlucht zal ondernemen, is gemerkt N X 206. Hij bezit twee lichte motoren van elk 206 P. K. en een Henderson-propeller. De spanwijdte der vleugels bedraagt 71 voet. Het toestel weeg'' 14.500 Eng. ponden. Het wielenstelsel kan lijden? de vlucht niet worden losgelaten. De hoofdtank bevat 800 gallons gas. Bovendien zijn er vier vle11 geltanks aanwezig, elk bevattende 95 gallons gaS gerekend op een vlucht van 50 uur. Byrd gaf de snelheid van het toestel met 90 mijl aan hij re kent er op een afstand van 2400 mijl te kunnen a' leggen. De „America" zal tijdens de vlucht alle moto-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2