BMtSBLAD VOOR SCHÏÏEBA M WEEK-RBVUE. DITJES EN DATJES I Mi 50ste Jaargang Zaterdag 25" Juni 1927. No. 14895 Bureau: KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 68085J-- Postbus.: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20fcent, franco per post ƒ3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque 4 cent. Zaterdagavcndnnmmer en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-OnnpvalleiiverzekeriDq 500 bij levenslange geheele invaliditeit f 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duinj;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering worcRgewaarRorg^^ TWEEDE BLAD. 11 OEKER. In vele persartikelen wordt op het oogenblik Ye aandacht gevestigd op het groote verschil tusschen de in- en verkoopsprijzen van Verschil lende voedingsartikelen en uit d m aard der zaak hebben die beschouwingen de levendige instem ming van bijna alle lezers en lezeressen. Reeder Pronk uit Scheveningen onthulde, dat de oeste haring te Scheveningen 2 cent inkoop kost, ter- Wijl het publiek een dubbeltje voor een schoon gemaakt harinkje betalen moet. Reeder Pronk meent, dat er veel meer haring zou worden gege ten er voor hem dus veel meer te verdienen zou zijn als de verkoopers het publiek niet zulke schandelijke woekerwinsten berekende, 't Is dan ook wel om er van te rillen, als men hoort, dat men op den kostprijs van een haring 500 en meer winst moet betalen Reeder Pronk heeft nu eigen venters in dienst genomen, die hun waar legen 6 cent moeten afzetten. Naar aanleiding van die haring-affaire wijzen andere bladen op de winsten, die met den ver hoop van mosselen gemaakt worden de uit venters van die waar maken eveneens woeker winsten van 300-500% mosselen kosten bij inkoop n. 1. slechts 1| k 2 cent en worden tot 7 a 9 cent per Kilo vekocht. En dan die groentekooplieden. Tuinprodueten, die op de veiling wegens overproductieonverkoop baar zijn, moeten, als ze in handen der uitventers homen, nog meerdere centen per kilo of per stuk opbrengen Denkt men over een en ander goed na, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat men Per haring-, mossel- of groentekar het spoedigst millionair kan worden. En toch van groote Weelde getuigt Bet milieu der genoemde kooplie den over het, algemeen toch niet. O. i. worden de winsten dier menschen dan ook niet juist beoor deeld. Of een zekere winst de grenzen van het redelijk geoorloofde overtreft, kan met uit het Percentage alléén worden afgeleid. Iemand, die een automobiel voor 10 mille verkóópt, kan zich heel grootmoedig met een winst van slechts 20% tevreden stellen hij steekt dan toch nog2000gul- don in zijn zak. Als echtereen haringventer een stuiver op een vischje wint, dan moge dat al 400 of 500% beteekenen, de winst blijft toch maar een stuiver en hij moet, héél wat afschreeuwen en erg dikwijls vuile handen maken om die stuiverjes winst tot een daggeld te laten groeien. 't Is minder de hebzucht der kleine nering doenden, die de détailprijzen ten ongunste be ïnvloedt, dan wel de economische malaise, die zich nog allerwegen voelen laat. Er is voor tien duizenden arbeiders geen werk en noodgedwon gen hebben die menschen zich op den handel ge- Worpen en daarbij die artikelen gekozen, die geen speciale vakkennis vereisc.hen. Vandaar het veel Ie groote leger van haring- mosselen- groenten venters en kleine winkeliers in genoemde en an dere makkelijk verhandelbare waren. Al die men schen moeien een daggeld halen, doch waar het debiet van elk afzonderlijk door het te veel aan verkoopers slechts klein kan zijn, moet het winst percentage abnormaal worden opgevoerd. Als een haringkoopman geen kans ziet om per dag meer dan honderd vischjes te slijten, dan is hij wel verplicht er 4 a 5 cent per stuk aan te ver dienen, daarnaar althans te streven. We meenden in het belang dier kleine kooplie den en voor het vormen van een objectief oor deel, deze opmerkingen te moeten maken. Zij zijn slachtoffers der economische malaise, nog meer dan de klanten, aan wie ze verkoopen. of Binnenland, 't Zijn waarlijk nog niet de Vacantiegangers in de eerste plaats, die te beklagen zijn over den zéér ongunstigen zomer van dit jaar veel meer medelijden nog verdienen de duizenden nijvere menschen, die zich als gewoonlijk hebben opge maakt om den vacantiegasten het leven tot een genoegen te maken, die zich daartoe groote uit gaven hebben getroost, maar nu niet in de gele genheid zijn om de verwachte en ook verdiende vruchten te plukKen. 't. Is met geen millioenen guldens te benaderen de schade, die den nijveren middenstand door het ongunstige zomerweer be rokkend wordt. Indirect ondervinden mdustriee- len en arbeiders eveneens schade natuurlijk, want tal van producten blijven nu onverkocht. Waar land- en tuinbouw al niet minder te lijden heb ben, kan men deze guren zomer een nationale bezoeking noemen, waarvan de schade niet gauw te herstellen zal bijken. Een radicale wijziging der weersomstandig heden kan nog veel goed verrichten, want nog zouden een paar zomermaanden te genieten zijn. Als het waar is, dat we hier gewoonlijk nog een „staartje" krijgen van datgene, waarmee het buitenland is bedeeld, dan is er wel veel kans zelfs op weersverandering. In sommige werelddeel en heerscht momenteel groote hitte zelfs en droogte, tengevolge waarvan b. v. in Qeensland 3 a 4 mil- lioen schapen bezweken zijn. Daarnaar verlangen we hier echter weer niet we zijn met minder tevreden. Onze klimaatsomstandigheden beginnen ove^ rigens van beangstigenden aard te worden. De tweede cycloon-ramp, die ons land in luttel tijds geeselde,eischte deze week haar tiende menschen- offer door het overlijden Van een bij de ramp ge wonde vrouw. Voor bet leven van mensenen kunnen we geen vergoeding brengen, maar wel mag dit tiende offer ons nog eens bewegen naar ons vermogen bij te dragen om althans de materi- eele ellende in het geteisterde gebied te helpen lenigen. Nauwelijks ïsfde schrik voor storm bedaard, daar trok weer een ander ongekend hevige donder bui over ons land, in tal van plaatsen belangrijke schade veroorzakende en hier en daar zelfs dood zaaiende. Het ernstigst waren de gevolgen in Amsterdam, waar vijf arbeiders den dood vonden door blikseminslag. Achteraf bezien, moet het onvoorzichtig genoemd worden,dat die menschen op een vrij open terrein gingen schuilen onder den bodem van een in het droogdok opgetrokken ijzeren elevator, maar nochtans mogen we nie mand een verwijt maken, den arbeiders niet, die zonder verder nadenken een toevlucht zochten voor den regen om onbewust een grooter gevaar te trotseeren, noch aan de iabrieksleidmg, die voor zulke gevallen blijkbaar geen voldoende waarschuwingen gegeven 'had. U en wij zouden vermoedelijk niet anders gedaan hebben in het leven zijn we voortdurend van gevaar omringd en een kleine onachtzaamheid is het gewoonlijk slechts, die ernstige rampen veroorzaakt. „Als het kalf verdronken is, dempen we den putInderdaad, zoo is het dikwijls en ook nu zullen wel zoodanige Voorschriften ter plaatse ge geven zijn, dat herhaling wordt voorkomen, 't Is niet uit ongevoeligheid, dat we zoo achteraf eerst tot handelen komen, maar 't verdrinken van 't half is soms noodig om ons te doen zien, dat er een put is. Het droevig lot dier Amsterdamsche arbeiders kan en zal daarom ons allen weer eeni- gen tijd een waarschuwing en aanwijziging zijn. Het seizoen schijnt weer aangebroken, waarin allerlei kermis-spelen het land doortrekken en dezer dagen waren we in de gelegenheid een kermis te bezoeken van een omvang, als zelfs in den „goeden oudei* tijd" onbestaanbaar was. Persoonlijk hebben we niets tegen wat on schuldige pret, al lijken ook ons de kermisge- neugten nu juist niet geheel te strooken met moderne beschaving en cultuur. Wie daarover anders denkt gunnen we evenwel tóch wel de volle 100 procent van onze achting. Waar we echter nog eens tegen wenschen te protesteeren is, dat bedoelde kermis-viering wederom ge organiseerd werd door het comité voor het Dorus Rijkersfonds, dat onder motto „Voor de Helden der Zee" een Veelal afgeschaft en aller minst veredelend volksvermaak langs een ach terdeurtje binnenhaalt. De „helden der zee' misbruiken om het Volk te bewegen, door middel van het offer van een dubbeltje, rijksdaalders in de zakken van kermisexploitanten te storten is een onwaardig spel. Nu deze kermis in de komende maanden on der hetzelfde misleidende, althans onwaardige motto, nog op vele plaatsen zal worden op geslagen, is er voor ons protest tijd en reden. De Amerikaan, die zich op het oogenblik door de lucht naar Indië Iaat sjouwen, heeft" één groote Verdienste en die is, dat hij zijn te veel aan dollars gebruikt om anderen daden te laten verrichten. Maar wat die man zélf aan zijn liefhebberij beeft, begrijpen we heusch niet. Hij kruipt in zijn kajuit, gaat in een stoel zitten en uren achtereen, onder het helsch en eentonig geronk van den motor, staart hij door een raamp je naar beneden. Na de landing kruipt de man in bed en den volgenden dag in zijn kajuit, vijf weken 'achtereen, zonder noodzaak, zonder doel, -al noemen we hem ter wille van de dollars dan ook een „pionier der luchtvaart." Anders is het gesteld met de wakkere be stuurders, die bij deze gelegenheid eens kunnen toonen, in hoeverre de aviatiek sinds de eerste Indië-tocht al weer vooruit is gegaan zij doen Lts, toonen zich de beheerschers van hun Vak, hun kunst, zwaaien hun scepter als konmgen der lucht. Om aan te wijzen, m hoeverre de aviatiek gevorderd is op den ontwikkelingsweg r,aar een practisch Verkeersmiddel, daartoe heeft de gril van een rijken Amerikaan onze luchtvaartpioniers in ieder geval in staat ge steld. Er doet zich overigens nogal tegenslag gelden eerst oponthoud door ongunstig weer en nu een motordefect. Een goede reis en behou den terugkeer, zij ons aller wensch. Buitenland. In het buitenland blijft men zich eveneens voor groote vliegtochten interesseeren, al zijn de mislukkingen vele. Vanuit Engeland, Duitsch- land en zelfs Vanuit Gzeclio-Slowakije zijn Oce aan-tochten. georganiseerd, zoodat de zenuwen van het publiek dezen zomer nog wel eenige malen gelegenheid zullen krijgen om te trillen. Minder is de belangstelling voor de niet minder veelvuldige internationale conferenties, die ten doei hebben om de Oceanen van belangen tegenstellingen tusschen de volkeren te over bruggen. Na de ontwapeningsconferentie en de economische conferentie is nu de bijeenkomst van de afgevaardigden dgg^Ver. Staten, Engeland en Japan, beperking der oorlogsvloten beoogeu- de, aan de beurt om te mislukken. Het oorlogsgevaar, dat een oogenblik dreigde, is in de laatste dagen gelukkig wat geweken. Rusland begint zich te matigen tegen Polen de snelle berechting van de zaak tegen den moordenaar van den Russischcn gezant heeft daartoe niet weinig meegewerkt. En in het Servisch-Albaneesch geschil wordt door de groote mogendheden ijverig bemiddeld. Onderwijs. Wie is onverdraagzaam? De rustige rust, welke het oppervlak van ons politiek leven, rimpelloos houdt in Neder land, werd voor eenige dagen terug wreed ver stoord, door 'n geweldigen strijdkreet van den manhaften Krijger, lid der Tweede Kamer, die rebellie, Roomsche rebellie ontdekt had in 't hart van Brabant. De katholieken van Steenbergen, zoo toornde hij met brieschend bravour, den minister van Justitie toe, bereidden een poging voor, om een trap te geven op het hart van den Staat, door het welbewust schenden van dat artikel der Grondwet, hetwelk processies op den openbaren Weg verbiedt behoudens enkele welomschreven uitzonderingen. De geweldige galm Van den onverschrok ken Krijger, wekte echo op echo in den lande. Geen blad of het nam het alarm op en de duizen den, die dezen wachter op den Christelijk-Histo- Hschen toren, zalig prezen om zijn onverschalk haren arendsblik, zagen reeds voor hun geest het zoete visioen van paapsche schedels splijten de marechausseessabels en Brabandersvertrap- pende paardepooten. Edoch er is niets van dat alles gebeurd. De Steenbergsche processie is evenah altijd rustig over het kerkplein en schoolplein getrok ken, zonder dat er een haar op 't hoofd van de deelnemers gekrenkt werd, want en kerkplein en schoolplein liggen op den grond van de pa rochie en de openbare toegangswegen werden gedurende den gewijden rondgang naar be- hooten afgesloten. Hoe kwam het dat deze Nimrodsche Krijger zulk een vervaarlijken bok schoot Wel, een der weinige Protestanten in Steen bergen heeft zijn vertegenwoordiger de flauwe fabel op den mouw gespeld en zonder cenig onderzoek heeft de heer Krijger daarop zijn vra gen ineengeflanst en ze klakkeloos de wereld ingezonden. Op dit moment zal hij iets begrijpen van het spreekwoord dat je pas met schade en schande wijs wordt en mogelijk inzien, dat zijn onver draagzaamheid leelijke gevolgen had kunnen hebben. Veronderstel eens, dat de Brabantsche justi tie evenveel dienstijver had dan de Zeeuwsche en dat Zaterdagavond, zonder vorm van proces eenige notabelen ingerekend waren. Zou het dan zoo vreemd zijn geweest, in dien de katholieken, die de overgroote meerder heid in Steenbergen vormen, ontstemd waren geworden tegen de andersdenkenden, die hun deze leelijke poets gebakken hadden. En zou men dan hebben mogen spreken van Roomsche onverdraagzaamheid Me dunkt van niet. Geen hulp. De heer Slotemaker de Bruine, de minister van arbeid, handel en nijverheid, is een tempe ramentvol man. Toen de Tweede Kamer met groote meerder heid een amendement aannam van mevr. de VriesBruins, welk amendement het uiterst moeilijk maakt, dat zoogenaamde gewetensbe zwaarden, inzake de inenterij, de wet ontduiken met behulp van omgekochte gewetenlooze art sen, toen nam de minister, in toorn ontstoken, eerst zijn portefeuille en daarna de beenen. We zullen geen beschouwingen gaan houden over dit zonderling gedrag het was ons alleen te doen, om het bewijs te leveren, dat deze excellentie geen visschenbloed heeft. Dat is geen ondeugd. Integendeel. Het trof ons juist onaangenaam, toen dezelfde autoriteit den dag daarop den schijn Verwekte, aan een naargeestige kilheid des gemoeds te laboreeren. 't Was toen we zijn bescheid lazen op de roerende klacht van de Zeeuwsch-Vlaamsche klompen makers, die door de Belgische valuta-concur- rentie van armoede en ellende ten ondergaan 't was toen we zijn antwoord vernamen op den hulpkreet Van den heer Fleskcns. In akeligen onbewogen ambtenaarsstijl ver klaarde de heer Slotemaker, dat hij geen maat regelen zal nemen tot beperking van den invoer, noch zijn tusschenkomst zal verleenen tot het tot stand komen van de heffing van een invoer recht. De redenen, waarmee deze barsche bejegening werden verdedigd, waren zoo onwaarachtig, zoo gezocht, dat de ergernis er eerder door moest toenemen dan verminderen. Neen, hoewel de munster dit afschuwelijk antwoord onderteekende, kunnen we niet ge- looven, dat hij het samenstelde. Zoo spreekt geen man, die nog <wn greintje gevoel in zijn hart heeft. Hij moet het slachtoffer zijn ge worden van zijn departementale ambtenaren, die hem hun drogreoenen in harteloosheid op drongen. Het is immers zooveel gemakkelijker om niets te doen. Maatregelen tot beperking van invoer, tus schenkomst voor het tot stand komen van.een- invoerrecht, eischen arbeid, veel arbeid en daar is men op het departement van arbeid zeer bevreesd voor tegen het begin van de zomer- vacantie. Die klompenmakers moeten zich maar zien te redden. De natie zal het wel gelooven. Die wordt slechts door medelijden bevangen wanneer er een cycloon over 'n landstreek wervelt. Watervree. In een der groote bladen is de ingezonden- stukkenhoek, plotseling inLeressant geworden, door de ontstellende mededeelingen van bereisde Roels, over den afkeer, die sommige nationale hotelhouders plotseling tegen het internationale water gekregen hebben. Een zekere mijnheer Swart. biechtte de droeve ervaring van twee Amerikanen in een Rotter- damsch hotel op welke ervaring bestond, in het lie R. K. Landbouuwinterschool. Nog korten tijd en het diocees Haarlem heeft een eigen landbouwwinterschool met groot in ternaat, gesticht op initiatief van den R.K. diocesanen L.T.B. Dit feit is echter ook van belang voor de andere provinciën, van Noord en Zuid-TIollaud en Zeeland, omdat aan de school een internaat verbonden is, zoodat leer lingen uL alle streken van ons land van het onderwijs kunnen profiteeren. Dikwijls toch zien de ouders er tegen op hun zoons bij vreem den in de kost te doen. Naast andere bezwaren in rekening brengen van een glaasje water, tegen zulk een hoogen prijs, dat zelfs de wolkenkrabbe- rige Yankee's er duizelig van werden, Een andere mijnheer, luisterend naar den naam van A. Jonker, vertelt van gelijke toestanden in het hotel des Indes, te 's-Gravenhage, alwaar ge zelschappen, na overvloedige diners en soupers, nadorst kregen en vervolgens het lesschende wa ter moesten betalen met f 5 per flesch. Deze feiten zijn in hun bestanddeelen ernstiger dan de oppervlakkige lezer vermoedt. Ze zijn niet meer of minder ontaardingsver- schijnselen. Ver liggen ze achter ons, de schoone tijden waarin vroede bestuurderen en diepzinnige wijs- geeren, eensluidend verklaarden, dat onze toe komst op, in en naast het water lag. Tot grijze historie zijn de dagen geworden, toen onze burgerij een volk van waterratten werd ge noemd, dat in vereeniging met den befaamden Hollandschen zeeleeuw Oceanen beheerschte met den bezem in den mast der schepen. En nu geneert men zich voor water. 't Is nu al watervrees wat de klok slaat We zien hoe onze medemensehen, bij 'L ge ringste wolkje dat dreigt zich hullen in jassen en mantels met waterwerend gummi doortrokken en met bewonderenswaardig uithoudingsver mogen torst men een parapuie-köepel, om zich te beveiligen tegen 'n regenspatje. Reeds zijn er ojade dames en bevaren matrozen bij risten, die nog nimmer water geproefd hebben de jongeren beginnen in steeds grooter getale de frissche hemelgave te besmeuren en te ver troebelen met theebladen koffieboonen en vruch ten-essence en het geeft zelfs al melkboeren, die met de gevangenis kennis maakten, omdat zij het product der koe een weinig waschten, voor zij het in consumptie-omloop brachten. Die Hollandsche hotelhouder, doet echter de deur (de sluisdeur) dicht Arm miskend water. Laten we er over schrei en, vooraleer verdere drooglegging zal veroor zaken, dat we niet eens meer tranen hebben. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1