Firma Wed. J. KOOIMAN Spaarbank M lK. MhM,Al ScMam. H. J.VAN OGTROP ZOON, Coups Effecten Incasso's. DE TWENTSCHE BANK R. MEES ZOONEN Behandeling van Bezorging van alle Assurantiën. Rotterdamhe Bankvereeniginj LOOPUYTS BANK Amsterdamsche Bank BIJKANTOOR: SCHIEDAM, Kleermakers voor Dames en Heeren. Safe-Deposit. Firma SOMRS Co. P.fl.WltttWAll Sr. INCASSEBEINGEN DEPOSITO'S, SHE-DEPOSIT AAN- EN VEBK00P EFFECTEN SAFE-DEPOSIT. 4 Va "1-^ OML O, Bente op rente, Geplaatst kapitaal f36.000 000- Reserves ca. f14-000 000 Alle Bank- en Effectenzaken Opent provisievrfje cheque rekening met rentevergoeding Aan- en Verkoop van effecten, cheques en Buitenlandsch bankpapier. Safe-Loketten KBM7P11C! Leeraar M. 0. Boeï- IlUVMtOi hollies, enz. Bureel Tan Aimmlstra- tieie Contrfile, Opleiding voor Examen en Praktik. SPORT. Boekbesprekingen. Noordblaak 95 ROTTERDAM. Religiease Artikelen. Hatbenesserdük 208, Tel. 33783. Rotterdam. SINGEL 6 Telef. 68146 SCHIEDAM VERHUIZINGEN EXPEDITIE Zitting iederen werkdag van 3 tot 5 uur, ïïi het Böïïdsgebouw L. Haven. Korte Kerkstraat, Telefoon 68077. Noordblaak 25 ROTTERDAM Havenstraat 25 Deposito-Rente te Rotterdam Verhuurt Safe Loketten. BIJKANTOOR SCHIEDAM, BIJKANTOOR SCHIEDAM Kanttor s Eerste Tuin sing el no Inter*. Telefoon no. 68134. Westvest 36. Telefoon 69109—69110. Vreemd Bankpapier, Credietbrieven, Travelers' cheque's, Zwitsersche postcheque's, betaalbaar bij alle kantoren der Zwitsersche posterijen. levert dit de moeilijkheid, dat dit in den regel zeer duur is. De fundamenten zijn te Voorhout gelegd. De school komt te staan naast de bestaande bisschoppelijke nijverheidsschool aan den kant van den weg naar Noordwijk. Architect over den bouw is de heer S. B. van Santé te Zaandam. De school zal leslokalen, een natuurkunde- lokaal met aangrenzend laboratorium bevatten, een directeurskamer, een kamer voor de lee raren, benevens een bergplaats voor leermidde len en een portiersloge. Voorts de beneden- en bovengangen met vestibule. Het onderwijs aan de school is bestemd voor aanstaande landbouwers en veehouders. Om tot de school toegelaten te worden moet men minstens 16 jaren oud zijn. Het onderwijs duurt 2 winterhalfjaren van ongeveer half October tot half April en omvat o.a. de volgende vakken natuurkunde, schei kunde, plantkunde, bemestingsleer, planten teelt, plantenziekteleer, veevoeding, veeteelt, zuivelbereiding, boekhouden en tenslotte de meer algemeen vormende vakken als Nederl. taal, rekenen, godsdienst en maatschappijleer. Uit dit breed opgezet onderwijsprogramma blijkt voldoende, dat 't streven is, om de jonge lieden tot volledig bekwame landbouwers en veehouders op te leiden. Naast de noodzakelijke theorie zal er ook ruimschoots gelegenheid zijn voor practisch onderwijs. De ligging van de school werüt daar veel toe mede. Allereerst vinden we londom prachtige bos- schen, met vijvers, lommerrijke lanen en heer lijke zitjes. Voorts worden er verschillende tuinbouw- cultures, zoowel die van den kouden grond als op der glas uitgeoefend, waarin ook de leerlingen der nijverheidsschool steeds practisch werkzaam zijn. Ook is er een flinke boomgaard, weiland met roodbont vee en een begm van een boomkweeke- «j. Voldoende ruimte is er bovendien (het geheel is circa 14 H.A.) voor het inrichten van proef velden, model kippenfokkerij enz. De ligging van Voorhout is als centrum van ons Bisdom zeer gunstig, al mag het ook niet het mooiste centrum van een specifieke land bouwstreek heeten. Erg is dit laatste echter niet vanwege de aanwezigheid van een goed inter naat. In ieder geval zijn \mnuit Voorhout als cen trum de meest uiteenloopende cultures en be drijven in de onmiddellijke omgeving te bezich tigen en te bestudeeren. Op betrekkelijk korte afstanden liggen nxelkerijbedrijven, kaasboer derijen, veefokkersbedrijven en akkerbouwbe drijven verschillende vormen van tuinbouw bedrijf in het Westland, Aalsmeer, Boskoop en de welvarende bloembollenstreek cultures op rivierklei, Iaagveen, droogmakerijen en geest gronden. Die veelzijdigheid zal voor het algemeen inzicht van de leerlingen zeer bevoiderlijk zijn, temeer daar het in de bedoeling van den directeur ligt de Zatei dagen, waarop geen lessen gegeven worden, zooveel mogelijk te benutten voor kleinere en grootere excursies in den omtrek. Zooals reeds terloops gezegd, zal aan de school verbonden zijn een internaat. Dit heeft het groote voordeel, dat leerlingen uit Verwijderde streken en andere provinciën op makkelijke wijze van het onderwijs kunnen profiteeren. Zij wor den gehuisvest in het internaat van de bisschop pelijke nijverheidsschool, staande onder leiding van de eerw. broeders der congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. De broeders hebben alleen te zorgen voor het internaat. Met het onderwijs hebben zij niets uit te staan. Het onderwijs wordt uitsluitend gegeven door landbouwkundige ingenieurs. Aan de school een internaat verbonden te hebben is natuurlijk een zeer gelukkige omstan digheid, want een goed internaat is zoowel bevorderlijk Voor de studie der jongens als voor deijevensvatbaarheid der school daar de leer lingen nu uit alle streken gerecruteerd kunnen worden. Een gebonden kostschoolleven behoeft echter niet te worden verwacht, daarvoor hebben de broeders een te royale opvatting. Zij hebben buitengewoon veel tact om met jongais van aderlei slag om te gaan en geven de leerlingen zooveel mogelijk vrijheid. Voor den vrijen land bouwer zou trouwens ook niets slechter te ver dragen zijn dan een streng kostscnoolregiem. Geen „heertjes" zullen het worden, verklaarde ons de directeur, maar flinke, degelijke boeren, toegerust met een zekere bewegingsvrijheid een gemakkelijke manier van optreden en in zich dragende liefde tot den arbeid in Gods vrije natuur. Het kostgeld is betrekkelijk gering, n.I. 1. per dag, terwijl het schoolgeld 20.zal be dragen, alles behoudens door het bestuur te verleenen vrijstelling. Prospectus en inlichtingen worden gaarne verstrekt door den directeur ir. G. J. Hcymeyer, l.i., Lange Begijn ^straat 20, Haarlem. De voetbalcompetitie 1927'28. We lezen in de „Olympia d e." Eindelijk -eind Juni heeft voetbal, ter wijl men met de zomersporten al weer lang gele den een begin heeft gemaakt, nu dan afgedaan de laatste i iterland-wedstrijd is achter den rug, de competities zijn beëindigd en de beslissende kamp tusschen Zuid en Oost Had nog slechts de beteekenis van het donderende salvo, dat een langdurig knetterend vuurwerk zou besluiten. Na een maandenlange, onafgebroken reeks van competitie- en bijzondere ontmoetingen gaan de voetballers thans de periode van enkele maan den rust, in, om begin September weer paraat te zijn voor de steeds weerkeerende gewone matches maar ook, en vooral, voor de bijzondere voorbe reiding voor de a. s. Olympische wedstrijden, die 't volgende voorjaar op Nederlandsche bodem zullen worden gehouden. Dat op het laatste den nadruk wordt gelegd blijkt wel hieruit, dat naar reeds eenigen tijd geleden werd gepubliceerd van iedere maand één Zondag ten behoeve Van de Technische Com missie zalworden gereserveerd.Dien dag dus geen competitie-wedstrijden, doch krachtmetingen, tusschen de 44 uitverkoren spelers, ontmoet.n- gen van jeugdelftallen en matches tegen buiten- Iandsche teams, buiten en behalve de serie inter nationale wedstrijden, die ons otficieele oranje- elftal voor het aanbreken van het Olympische tournooi nog op zijn programma heeft. Natuurlijk valt het toe te juichen, dat de N. V. B., Voor wien de competitie onder alle andere omstandigheden immer van het hoogste belang is thans deze groote stap heeft ondernomen en der Technische Commissie ,,mir nichts, dit nichts" een vierde van den tijd van het komende voetbal seizoen heeft afgestaan om straks, als het meer dan ooit noodig zal zijngoed voor den dag te kun nen komen. Tegelijkertijd bevreemd het evenwel, dat men ondanks dit groote Verlies aan tijd althans, voorzoover de competities daarbij betrokken zijn inderdaad de bedoeling blijkt te hebben, de verschillende districten op de gewone wijze met tie traditioneele onderlinge wedstrijden met de kampioen competities als apotheose te laten afwer ken. Immers, indien men slechts even in aanmer king neemt dat het dit. jaar half Juni is geworden voor de hal werd opgeborgen terij 1 het wintersei zoen, dat wij* achter den rug hebben, zeer zeker meer dan ooit den regelmatigen gang van zaken heeft, bevorderd, dan moet men zich wel bewomle ren, hoe men in Den Haag het komende seizoen kap verwachten slechts den usantieelen weg'tb behoeven te bewandelen om het eindpunt den heslissenden wedstrijd om 't kampioenschap van Nederland, tijdig te bereiken Natuurlijk zullen door de regelmatige oefen wedstrijden de dagen, die soms voor een trainings match van de 11 uitverkorenen voor een inter nationalen wedstrijd gevraagd werden, met meer noodig zijn, maar ook dan nog ontstaat er een aanzienlijk tekort aan competitie-Zondagen om nog met eens te spreken van de groote moge lijkheid van regen-, sneeuw- en ijs-stagnatie Beter dan de clubs, die toch al zoo vaak hun uitblinkende spelers zullen hebben af te staan, nog meer te ontstemmen door het laten ver spelen van de competities zonder practisch uitzicht op een slot-meeting van de kampioenen lijkt h-t ons dan ook, de knoop finaal door te hakken en voor het seizoen 1927-1928 een ge heel aparte regeling in te stellen. Ongetwijfeld heeft men over een paar maan den een unique gelegenheid, de practische voor- deelen van het instellen van een hoofdcompetitie te beproeven. Daardoor immers zouden de momenteel geformeerde afdeeüngen worden ver kleind en de promotie- en degradatie-wedstrijden dus worden vervroegd, terwijl, aan den anderen kant, het spelen van een aparte competitie om het nationale kampioenschap overbodig zou worden. Winst van tijd, een quaestie, die het vol gende seizoen van het meeste belang zal blijken, valt er dus hij een dergelijke regeling over alle linies te noteeren en tegelijkertijd zou vooral de hoofdcompetilio als oefen-milieu der beste eerste klasse spelers groote voordeelen bieden. Behoudt men echter het eens ingenomen standpunt en staat men ook nu, onder deze inderdaad bijzondere omstandigheden waar onder dus ook bijzondere maatregelen gewettigd zouden zijn afwijzend tegenover het instellen van deze landscompetitie, dan nog verdient het aanbeveling, de traditioneele competitie klassen te herzien en alles erop aan te leggen, dat een vervroeging van den ssizoen-afloop wordt verkregen. Mogelijk zouden dan alle afdeelingen kunnen worden gehalveerd met, na beëindiging van deze snel afgewikkelde kleine competities, een tour nooi, in den vorm van een halve competitie, tusschen de nummers 1 van deze tien afdeelin gen een andere mogelijkheid is nog, het aantal districten te verkleinen, aldus méér ster kere clubs in één competitie onderbrengend quoiqu' il en soit er dient wat te worden ge daan om den gewonen gang van zaken, die in derdaad te langzaam functionneert, te ver snellen in dier voege, dat de T.C., steeds als zij dat wenscht, over de beste spelers kan be schikken, terwijl tegelijkertijd aan de belangen van de vereenigingen niet te veel afbreuk wordt gedaan. Wij hebben gemeend, deze overwegingen tijdig in het midden te moeten brengen zij zijn in de aandacht van de officieele leiding aanbevolen, opdat men straks, als de strijd wordt hervat, met een vast omlijnd en practisch ingesteld programma kan beginnen. Het volgende seizoen zal grootendeels moeten worden besteed in het belang van het Neder landsche voetbal, maar toch zullen om den besten geest in de clubs en onder de spelers te hand haven, tevens de vereenigingen belangrijke factoren moeten blijven vormen. Dat men daarmede rekening houde „Nederlandscli Fabrikaat. In de Juni-aflevering Van het maandblad der Vereeniging „Neaerlandsch Fabrikaat" treffen wij allereerst de aankondiging van de bestaande Algemeene Vergadering, die dit jaar zal gehou den worden te Arnhem op Dinsdag 6 September a. -s. Van de hand van den voorzitter der vereeni ging zien wij een artikel, waarin hij zijn mecning zegt over de in het jaar 1928 plaatsvindende Nederlandsche N ij verheids tentoon stelling te Rotterdam. Van de opsomming van wat de vereeniging in de laatste maand deed, ticrijgt men wederom tien indruk, op welke krachtige wijze de vereeniging haar taak volbrengt. Onder het opschrift „Plaats voor het Neder landsche Fabrikaat" lezen wij het rondschrijven dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, aan de besturen der gemeenten nceft gezonden, welke met steun der regeering werk aan werkloozen verschaffen. De Heer S. Kalff begint een zeer interessant artikel over de reukwerkfabricage in Nederland. Verder maakt de vereeniging de fabrikanten van mestvorken er op opmerkzaam, dat bij haar een aanvraag is binnengekomen uit Japan, waar bij tot nu toe vergeeis is getracht de betrokken fabrikanten hiervoor te intetesseeren. Nog treffen wij, na een mcdedeeling „uit het filmarchief", aan een oordeel uit middenstands kringen over het doel van de vereeniging „Neder- laodsch Fabrikaat". Tenslotte wijzen wij nog op de officieele mededee lingen zooals Opgave van Nederlandsch indus- trieele films in.het bezit der vereeniging, export rubriek, bemiddeling voor werkgevers en werk zoekende voor leidende posities, opgave van fa brikanten die gerechtigd zijn het controlemerk V.N.F. (nationaliteitsmerk) te voeren ten bewijze dat hun artikelen voortbrengselen der nationale industrie zijn. &SS. TELEPH. 5139. Ruime sorteering St. Theresiabeelden, Schil derij en, Leesboeken, Wij waterbakjes, Kerk boeken, enz. ZIE DE ETALAGE. Transport van Piano's Vleugels Brandkasten 1728 26 Zonder voorafgaande opzegging 1 pCt. met 10 dagen opzegging 1% Voor langere termijnen op nader overeen te komen voor waarden. Gevest, sedert 1894. Inrichten, bij westen, in 01de brengen, controleeren en geregel' bijhouden van administration van welken aard ook. Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelstekenen en Handelsrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2