"feuilleton. DAGBLAD VOO#?SGHËEDABK QV "W" eergekeerd 50stc Jaargang. Dinsdag 28 Juni 1927, No. 14897 Bateau i KOEM1BKT4. - Teleleois lEïeBeannsaoaaaS G8085 Pssstbu» i 39. Aboneems eten per 3 maanden f 2.70, per wesk 20 csnt, franco per poat f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81450. AdvortantiCni 1—5 regels f i.?5, sfes regel ét&shovm S§ al, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdselingeai 78 o per regel. Speciale conditiBn voor herhaaldelijk advertseren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Siatls-Gngevalleiiverzekering s f 500 feq levenslange geheele invaliditeitf lijj verlies van een band, voet el oog 5 f 2fU fel doodf 100 kQ verlies van eoa duim? 180 bij verlies vo" een wijsvingers f 15 bq verlies van eiken anderen vinceg» O^5 verzekering wordt gewaarborgd deer ie M.MolL^gmruVeg^baB^Sckïedaia Bultenlandseh Nieuws. DE VLOOTCONFERENTIE. De Voorzitter vati de vlootconfercntie, Gibson, Verklaarde gisteren aan de journalisten in tegen stelling met verschillende persberichten, dat hij tot nu toe geen nieuwe instructies uitWashington beeft ontvangen. Hij betoogde verder dat alle geruchten over de ernstige moeilijkheden bij de onderhandelingen tusschen de drie delegaties met met de feiten overeenstemmen. Hij ver klaarde tevreden te zijn over het verloop der conferentie, zooals deze tot nu toe is geweest,. De Annerikaansche delegatie houdt vast aan de overeenkomst van Washington als basis voor de huidige conferentie en zal niet toestemmen in een wijziging dezer overeenkomst. Gibson Weigerde zich uit te laten over de mogelijk heid van een ve.ligheidsverdrag tusschen En geland, Amerika en Japan. ENGELAND. De hertog en hertogin van York weer terug. Londen heeft den hertog en de hertogin van York gisteren een hartelijk welkom thuis bereid. Dndanks den regen waren duizenden langs den Weg geschaard en werd het hertogelijk echtpaar hartelijk toegejuicht. Aan het Victoria Sta tion werden de Australische reizigers door den kon.ng, de koningin, den graaf en de gravin Strathmore, ouders van de hertogin en ver scheidene leden van het kabinet, verwelkomd. De drie broeders van den hertog waren reeds 's morgens naar Porthsmouth gereisd. Na de begroeting op het station reden de hertog en de hertogin, in een open statie-koets longs een omweg naar Buckingham-palace. Daar was de kleine prinses Elisabeth, die thans ongeveer 15 maanden is, aanwezig. Het was een ontroerend oogenblikje, dat weerzien tus schen de jonge moeder er haar dochtertje. De groot,e menigte buiten het paleis maakte in, gedachten dat. intieme familietafreeltje mee toen de hertogin stralend van vreugde met haar baby op den arm, op het balcon van Buc kingham-palace verscheen. De menigte juichte de hertogin dan ook herhaaldelijk uitbundig toe. De bladen publiceerden gisteren alle artikelen, Waarin zij wezen op de beteekeuis, die de reis van den hertog en de hertogin gehad heeft Voor de versteviging van de banden tusschen Australië, Nieuw Zeeland en het moederland. FRANKRIJK. Daudet moet zich aanmelden. De Fransche regeering heeft, zooals reeds gemeld, besloten, dat de drie bevrijde gevange oen, Daudet, Delest en Semard, weer naar de gevangenis zullen moeten terugkeeren. De com munist Sernard, die geen moeite heeft gedaan om zich te verbergen, heeft een waarschuwing ont vangen, dal hij zich binnen tien dagen weer bij de Santé moet aanmelden. Daudet en Delest houden zich nog steeds Verborgen. De politie heeft echter instructies gekregen hen op te sporen, tei'wijl niet-offi- cieel is te kennen gegeven, dat de ontsnapping Van Daudet en Delest de regeering zal beletten uitvoering te geven aan haar aanvankelijk voor nemen om hun op 14 Juli gratie te schenken. dorf een vrachtauto met leden van de „Reicbs- banner," die zich naar het „Gaufest" te Frank fort begaven, door een overmacht van „Stahl- helm"-leden aangevallen. Een man van de „Reichsbanner" werd gedood acht anderen wer den gewond, waarvan sommigen levensgevaarlijk DUITSCHLAND. Botsingen. Zaterdagavond tegen halfelf werd bij Arens- 21 „Waar ga 'je heen," vroeg de onderbaas, die naar de vechtpartij had gezien als naar een voorstelling, maar die nu weer den toon van gezag aannam. „Waar ga je heen Kom geef elkaar de hand, dan is 't uit. Ieder weer aan 't werk Maar Louarn stapte door met de schop op den schouder naar de boerderij. „Ik trek verder," zei hij in zich zelf. „Ik Wil niet heBben, dat ze over haar spreken. Zij vervolgt mij overal Zij hebben geraden, wat ik aan de hand heb. Ik moet weg, ik moet ver der Toen hij zijn besluit had medegedeeld en alles klaar stond bij de deur van de boerderij, koen Lucienne en Joël weer in 't wagentje lagen en Louarn op het punt stond voor goed afscheid ke nemen, toen zag hij in 't halfduister van het Vertrek, waarvan de blinden gesloten waren Anna, het groote meisje staan schreien. Zij keek Zoo angstig naar de kleinen, zij had de hartelijke afscheidskussen van Lucienne en Noémi zoo Wel verdiend zij had zoo gaarne gewild, dat •loei, dien ze gewiegd, gekleed, verzorgd en rond gedragen had ook had kunnen praten en haar RELGIE. De Vlaamsche tekst. Naar onlangs werd gemeld zijn te Luik drie studenten, die voor den politierechter terecht stonden wegens het afrukken van den Vlaam- schen tekst van officieele mededeelingen, vrij gesproken. Gisteren stonden zij in hooger be roep nogmaals terecht, thans voor de rechtbank, die twee der studenten veroordeelde tot het be talen van tweemaal tweehonderd francs boete en den derden student tot tweehonderd francs boete. De veroordeelden hebben terstond hooger beroep aangeteekend. De waarde van den Belgischen Congo. Kolonel van Gele, een van de weinige over levenden uit de historische Congo-periode, heeft op een vraag verklaard, dat de waarde van den Belgischen Congo thans op 74 milliard francs kan worden geschat. Dezer dagen zijn er te Matadi gronden verkocht tegen prijzen van 412 tot 485 fr. per vierkanten meter. Te Kinsjasa worden gunstig gelegen gronden op een waarde van 300 fr. per vierkanten meter geschat. Staking van kermisreizigers in België. Te Brussel en Antwerpen is een eigenaardige staking uitgebroken en wel onder de kermis reizigers. Liever dan de hooge belastingen op te brengen, hebben zij hun tenten, kramen en draaimolens gesloten en de regeering om belas tingverlaging verzocht. Met aanplakbiljetten heb ben zij het publiek van hun actie in kennis gesteld. Gisteren trokken zij met muziek door de straten. POLEN. Polen goedwillend. Alvorens met vacantie te gaan, zal de Pool- sche gezant te Moskou, Patelc, met den Russi- schen volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, de kwesties bespreken, die door den moord op den Russisch en gezant te Warschau, Wojkof, zijn ontstaan. Volgens het „Berliner Tageblatt" zou Polen bereid zijn, Rusland binnen zekere grenzen te gemoet. te komen. In het bijzonder zou Polen rekening willen houden met Ruslands eisch, om op te treden tegen de monarchistische organisa ties, die op Poolsch gebied tegen de Sovjet-unie agitatie voeren. Polen verlangt echter, dat c'eze aangelegenneid los van den moord op Wojkof behandeld zal worden. RUSLAND. Weer een aanslag. De president van de militaire rechtbank te Moskou, Orlof, is in het paleis van justitie door een tot dusver onbekend persoon door een re volverschot gewond. De aanvaller is aangehou den, naar zijn identiteit en de motieven voor zijn daad wordt een onderzoek ingesteld. Strenge straffen. Te Kransnodar eindigde een groot proces tegen het bestuur van een coöperatieve landbouw onderneming niet het uitspreken van drie dood vonnissen, terwijl een aantal andere beklaagden tot gevangenisstraffen werd veroordeeld. Het bestuur had door den Staat gekochte goederen niet geleverd, waardoor den staat voor 500.000 roebel schade is berokkend. Chamberlin en Levine te Warschau. Uit Warschau De Amerikaansche vliegers Chamberlin en Levine zijn gistermiddag in hun vliegtuig uit Marienbad op het vliegveld hier aangekomen. Zij werden door de overheid en een ontzaglijke menigte geestdriftig begroet. TSJECIIOA-SLOWAKUE. Tegen de kannibalistische Zigeuners. Het onderzoek tegen de kannibalistische Zigeu ners uit Moldanië is gesloten. Het proces zal in het begi van den herfst voorkomen en hetgroot- st.e zijn, dat hier ooit behandeld is. De acts van beschuldiging zal ongeveer 4000 bladzijden tel len 30 personen zijn in staat van beschuldiging gesteld. Behalve de vijftien moorden, al dan niet met kannibalisme verbonden, is hun een lange reeks berooviogen en inbraken ten laste gelegd. De behandeling van het proces zal naar schatting twee tot drie maanden duren. tranen waren zoo ernstig en oprecht gemeend, dat Louarn bijna berouw kreeg over zijn be sluit en hij getroffen werd door de liefde van deze vreemde. „Zij zou de kinderen niet verlaten hebben, als zij hun moeder was geweest." Maar terstond gevoelde hij, dat er iets ver keerds stak in die gedachte hij zei de oude vrouw, die het dichtst bij de deur stond, vaar wel hij nam den stok, waaraan het wagentje werd voortgetrokken in de hand. Nog even hoorde men op het erf, waar de grond niet hard was, een zwaren stap en een licht trippelgangetje en daar naast het bekende gepiep der wielen j de tocht werd voortgezet, waarheen Dien avond sliep Louarn in een andere boer derij, waar hij minder vriendelijk werd ont vangen. Men vond al dadelijk, dat het wal wat laat was om nog aan te kloppen. Men liet hem wachten, maar men wees hem niet terug. Men liet hem in het stroo slapen, maar hij gevoelde dat hij als landlooper werd behandeld, dat men 't alleen toestond omdat men bang was voor wraak, voor brandstichting en voor allerlei on aangenaamheden. Maar er was toch ook nog iets in die menschen, dat op barmhartigheid geleek, iets van de godde lijke liefde, die op het platteland zooveel deuren opent. De volgende dag en de geheele volgende week vond hij een nachtleger. Llij ging steeds naar het OOST-INDIE. Acht belhamels gearresteerd. Op een eiland bij Riouw zijn Chmeezen, die werkzaam waren bij de proaftinwinning in op stand gekomen. Van tevoren hadden zij wapenen gesmeed. Zij bedreigden den controleur, die ge assisteerd werd door vier pohtie-dienaren. Deze schoten echter mis, waarop zij zich terugtrokken. Later is een brigade militairen opgetreden, die negentig personen aanhield. Na afloop van het onderzoek zijn acht belhamels vastgehouden en naar de hoofdplaats gezonden. Het spoorwegvraagstuk. Naar de „Pr. Bode" vernam, zal de hoofd inspecteur der Staatsspoor- en tramwegen bin nenkort er bij de leiding van het departement van Gouvernementsbedrijven op aandringen, de kwestie van de overname van het net der Scrna- rang Cheribon-tram wederom aan de orde te stellen. Het sluiten van het reeds lang hangende exploitatie-contract wordt van S.S.-zijde zeer gewenscht geacht. De nieuwe G. B.-directeur heeft zich indertijd als lid der commissie van bijstand voor de j3.S. en Tr., een voorstander van transactie verklaard. E x a m e n-v rees. In het gebouw van de N.I.A.S. (Ned. Ind. Artsen School) te Soerabaja heeft een maand geleden op een morgen een ernstig ongeval plaats gehad. Er werd een vergadering van leeraren gehouden, waarop werd beslist over de resultaten der overgangsexamens en nu hadden eenige leerlingen het plan opgevat, om af te luisteren, wat op deze vergadering be sproken werd. Te dien einde zijn zij heimelijk het gebouw binnen gegaan en op het plafond boven het vergadervertrek geklommen. Het „Soer. Hbld." vertelt er aldus van Dit plafond bestaat uit eterniet-platen in houten raamwerk gevat en bood dus den luis tervinken geen bijzonder veilige standplaats aan. Een der leerlingen van de derde klasse der geneeskundige afdeeling, met name Tio Oen Bik, stapte plotseling bij ongeluk op een der eternielplaten, welke dit gewicht niet kon dra gen, waardoor hij naar beneden stortte en met het hoofd op den grond van het vergaderlokaal terecht kwam. Hij werd in bewusteloozen toestand opge nomen en na onderzoek in een inmiddels ont boden ziekenauto naar het Stadsverband ver voerd. Het bleek, dat hij behalve een schedel fractuur, nog een basisfractuur had opgeloo- pen. Zijn toestand is ernstig. Het jongmensch schijnt medegegaan te zijn, omdat hij bang was voor den uitslag van zijn examen en nu wilde hij hooren wat naar aan leiding hiervan zou worden besproken. De andere jongelui, die in zijn gezelschap waren, hebben haastig de vlucht genomen en het is nog niet gelukt te weten te komen, wie zij zijn geweest. Oosten, maar aan niemand deelde hij den juisten weg mee, dien hij trouwens zelf niet kende. Voor al sprak hij nooit over de aanleiding tot zijn reis. Het eenige antwoord aan hen, die iets wensc.h- ten te weten, was altijd Ik ga naar de Ven- dée voor den aardappeloogst en de menschen schenen daarmee tevreden te zijn. De Vendée geldt in de armere gedeelten van Frankrijk voor het land van belofte, waar over vloed te vinden is voor allen, die willen werken. Het weer bleef behoorlijk goed. Louarn reisde telkens twee of drie dagen verder en hield dan weer halt aan een of andere boerderij. Altijd vond hij wel een woning, waar de dorschmachine haar eentonig geknars deed hooren en waar het vol doende was zich aan te melden om aangenomen te worden. Niettegenstaande de vermoedheid van de boerin en de meiden, die den geheelen dag te zorgen hadden voor al dat werkvolk, werden de kinderen overal met liefde ontvangen enaltijd was er wel een der vrouwen te vinden, die wat pap voor hen kookte en het armoedige linnen goed wilde wasschen. Als de mannen het wa gentje op het erf zagen, klonk hem meestal een stuursch „neen" tegemoet maar de vrouwen zeiden „ja" en het wagentje rolde verder en was spoedig onder dak gebracht. Maar als Louarn dan zoo n boerenwoning weer verliet dan schud den zij het hoofd als zij den jongste aanzagen „Dat kind zal 't besterven, man als ge slecht weer krijgt, je zult 't zien je kunt toch heel Frank- ALLERLEI. Uit Rome Nu het Albaneesch-Joegoslaviseh conflict geëindigd is, schijnt ook tusschen Joego slavië en Italië ontspanning te zijn ingetreden. De Joegoslavische gezant te Rome heeft gister avond v mr het eerst na het sluiten van het ver drag van Tirana weer een bezoek aan Mussolini gebracht, zoodat net rechtstreeksch contact blijkbaar hervat is. Uit Lissabon De bladen melden, dat huis zoeking is verricht bij personen, wonende in de omstreken van Lissabon. Er zijn 2000 geweren in beslag genomen. Uit Moskou Om drie uur gistermiddag werd te Sebastopol en in andere steden in de Krim een aardbeving gevoeld, d;e vijf seconden aanhield en gepaard ging met een onderaardsch gerommel. Een groot aantal muren is gescheurd, in het gebergte ontstonden op verschillende plaatsen spleten. Uit Brussel De commissie voor de groote openbare werken heeft in een slot-vergadering onder voorzitterschap van Franqui met alge- meene stemmen het rapport betreffende den aan leg van het kanaal AntwerpenLuik, de indij king van de Maas, enz. goedgekeurd. Uit Mexico (stad) Generaal Obregon heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij zijn candidatuur voor het presidentschap aankondigt en zijn program meedeelt. li i n li n 1 a n d. Weer Belgische propaganda in Limburg. Over de aanplakking van Belgische propagan- da-biljetter wordt vernomen, dat Zaterdagnacht een tweetal Vlaamsch sprekende personen, ge zeten op rijwielen, voorafgegaan door een auto, hier en daar inWeert een biljetje heeftaangeplakt en wel op ruiten en gevels, in totaal ongeveer vijftien stuks. Zij begaven zich vervolgens gelijk gemeld, naar ITunsel en Ittervoort. Ook daar zijn enkele papiertjes aangeplakt.Menschen uitWeert, Hunsel en Ittervoort, die naar de vroegmis gin gen, hebben de biljetten dadelijk afgescheurd. Er bestond zeer weinig belangstelling voor deze propaganda. Algemeen wordt de aanplakkerij als kwajongenswerk beschouwd Aan de overzijde der grens, waar wij vandaag vertoefden, is men gebelgd over het gebeurde. Een burgemeester van een der naburige Belgi sche dorpen zeide ons „Wij zijn verontwaardigd en schamen ons over het optreden van enkele landgenooten wie weet van waar gekomen om den vrede en vriendschap, die hier steeds heerschen te verstoren. Het. is een kinderachtig optreden van, enkelen zonder verar.twoordelijk- heidsge\oel. De toestand van baron Gevers. Naar het Zwitsersche Telegraafagentschap ver neemt, is het bericht m verscheidene bladen, dat de vroegere Nederlandsclie gezant te Berlijn, ba ron Gevers,te Interlaken ernstig ziek zou zijn ge worden, onjuist. Baron Gevers heeft slechts een rijk niet doortrekken met zoo'n wicht Jean Louarn antwoordde niet. Al ging het langzaam, hij vorderde toch, hij vermeed zooveel mogelijk de grootere dorpen, gedeeltelijk uit be schroomdheid en omdat hij niet bespraakt was, gedeeltelijk uit vrees voor de politie, want hij voelde, dat hij er met zijn groepje verdacht uit zag. Aan den ingang van verschillende dorpen stond een bord met „Bedelarij is streng ver boden" en al bedelde hij niet, hij wist, dat men op zijn gezicht niet kon lezen, dat hij werk zocht. Hij begreep, dat hij werd aangezien als te be lmoren tot de uitgebreide firma armoede, stroo- perij, diefstal en c.o., wier leden in geen goeden reuk staan. En naarmate hij verder in het land kwam, werd hij meer verdacht. Hij kwam in een streek, waar zijn fluweelach- tie buis, zijn groote hoed, zijn wijde blauwwollen broek een merkwaardigheid was, waar men al aan zijn kleeding zag, dat hij van verre kwam. Er groeiden andere korensoorten. De landerijen wa ren vetter en kleiacht'ger. 't Was met meer dat geelachtige stof, dat de velden *n Bretagne ken merkte op de akkers hadden niet meer de wilde bloemen, maar de veldvruchten de overhand de armoedige weiden zonder vee, de breede wegen, die op een veld uitloopen, de terreinen, die de eigenaar onbebouwd laat liggen, verminderden in aantal de wind had minder sporen achtergela ten, geen kromme armoedige iepen, maar flinke, stevige eiken. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1