WBBK-RBVUR reinigt en verft alles. i899 10 netjesschool, aansluitend op Dekkershoekje met eindpunt aan het door de gemeenten Den Haag aan te leggen kanaal vap de Laak naar Dekkers hoekje. 2. Van de Veiling Westerlee langs de Kuip, het Zwethkanaal, de Zweth, de Duider, de Hoornsche Watering, door de Kastanjewate ring naar de provinciale vaart. Voorts heeft de commissie een negental toe- leidingskanalen ontworpen van verschillende afmetingen,waarbij h.i. in het algemeen volstaan kan worden met een breedte op den waterspiegel van 10 tot 11 Meter en een bodembreedte van 5.50 6 Meter, op een diepte van 1.45 Meter 1.50 Meter D. P. De kosten van elk der hoofdverbindingen wor den geraamd op 1.000.000 de toeleidingskanalen in totaal op 600.000, zoodat voor de uitvoering van het geheele werk een uitgave van 2.600.000 noodig is. De commissie geeft een schema voorde kostenverdeeling, daarbij rekenende op subsidie van Rijk en gemeente van resp. f 600.000 en 100.000. De gruwelen in Mexico. ,,De Gelderlander" schrijft De president van het int. Roode Kruis Ko- mité, de heer Gust. Ador, heeft tot de Sovjet- regeering een telegram gericht, waarin hij zich verzet tegen de summiere exekuties, welke tegen woordig in Rusland weer aan de orde van den dag zijn. Summiere exekuties, dat zijn terechtstellingen zonder vorm van proces, en de president van het Roode Kruis heeft gelijk, dat hij daartegen pro testeert. Maar merkt hij dan niets van hetgeen er in Mexico geschiedt Heeft hij van de laatste berichten uit dat land niets bemerkt Heele landstreken worden er uitgeroeid, dor pen worden beschoten en Verbrand, 30.000 menschen zijn verdwenen uit hun huizen. En tal rijk zijn de slchtoffers, die vallen onder de handen van beulen. Kinderen van 13 en 15 jaar worden niet gespaard, en de vreeselijkstef marte lingen worden in sommige gevallen toegepast, zelfs is er een jongen gekruisigd Er is geen reden om tegen dergelijke gruwelen te protesteeren Of moet Calles, de president Van Mexico, ge spaard, wijl hij tegen de katholieken en de R. K. Kerk woedt Omdat hij de Bisschoppen verbant, priesters vervolgt en doodt, en ieder vogelvrij verklaart, die 't opneemt voor den godsdienst Dat eenzijdig optreden van den heer Ador is slechts een symptoon van de eenzijdigheid der geheele liberale en neutrale pers in Europa te gen de „summiere vonnissen" in Sovjet-Rusland is er een algemeen verzet, maar de gruwelen in Mexico merkt men niet eens. Men maakt er geen melding van. De beulen der R. K. Kerk genieten de bescher ming der stilzwijgendheid. Een kordon van stil- z wij gén wordt er rond hun beulswerk getrokken. „De Tijd" voegt er aan toe Bij het Intern. Roode Kruis-Gomité is, als wij ons niet vergissen, ook de Vereeniging „LletNe- derlandsche Roode Kruis" aangesloten. In het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging zitten ook Katholieken. Ligt het niet op hu weg, het Intern. Comité op het door „De Gelderlander" gesignaleerde ver zuim te wijzen Leger- en Vlootniacht. De minister van oorlog, ad interim minister van marine, heeft, in overleg met den minister van financiën, een commissie ingesteld ten einde na te gaan le. in hoeverre het mogelijk is, beroepsperso- neel der marine, dat in Nederland overcompleet zou zijn met het oog op de geregelde aflossing van in Nederlandse!) Indië dienend personeel, werk zaam te stellen bij het leger hier te lande 2e. op welke wijze bij mobilisatie door de land macht gebruik kan worden gemaakt van dienst plichtigen der zeemacht, die alsdan niet noodig zijn voor gebruik op de vloot en/of de maritieme inrichtingen en diensten aan den wal 3e. of er diensten zijn, welke thans bij mobili satie aan het leger zijn opgedragen, doch waarvan het aanbeveling dient, dat zij door de marine wor den vervuld. Binnenland. Toen we deze week in een allergezelligste omgeving in een onzer groote steden vertoefden, werd getracht allerlei vraagstukken in veiband met de verwachte zonsverduistering op te los sen. De vraag, hoe de kranten zoo'ri zonsver duistering precies Voorspellen konden, moesten we onbeantwoord laten op grond van ons be roepsgeheim maar de onderstelling, als zou het slechte weer van dezen zomer aan deze zonne- gebeurteuis te wijten zijn, hebben We met ambte lijken nadruk bevestigd, op voorwaarde, dat men deze onze meening aan niemand zou overver tellen. 't Ergste was echter, en dat bleek pas op den avond vóór het groote gebeuren, dat iedereen van ons scheen te verwachten, dat we het matineuze zonne-experiment met onze tegenwoordigheid zouden opluisteren. Om den hoogen dunk, die onze omgeving over de journalistiek had, niet te beschamen, besloten we er maar toe om in den vroegen morgen van den komenden dag naar het platte dak van de grootstéedsche wolken krabber op te klauteren en onze astronomische instrumenten in gereedheid te brengen, welke laatste werkzaamheid bestond uit het „beroeten" van ettelijke stukken glas. Al onze dames- en heeren kennissen beloofden mede van de partij te zullen zijn. Griezelig droomden we 's nachts Van het ver- Tel. De minister heeft benoemd in die commissie oud-luitenant-generaal J. L. Ten Bosch, als lid voorzitter als leden de raadsadviseur in alge- meenen dienst bij het departement van marine den heer A. van Hengel luitenant-kolonel van den gereralen staf H. G. Winkelman majoor der artillerie S. G. N. Nauta Pieter, luitenant ter zee le klasse R. P. van de Wetering, bijgenaamd de Rooy, kapitein der genie J. J. G.P.Wilson en den bezumigiugsinspecteur, den heer J. C. Roelofsen. Met bepaling, dat het lid der genie Wilson voor noemd, tevens als secretaris der commissie zal optreden. De Belgische kwajongensstreken. De Limburgsche bladen zijn over de Belgische kwajongensstreken slecht te spreken. Het gaat zoetjesaan de keel uithangen zegt de „Limb. Koerier" (Maastricht). Den eersten keer in Roosteren vonden we 't -toen de eerste verontwaardiging gezakt was wel komiek bij de tweede maal in Maastricht haalden we de schouders op nu worden we onge duldig en vragen of dat zoo nu maar ongestoord zijn gang kan blijven gaan. Zou onze regeering niet eens aan Brussel vragen, hoe men er daar over denkt, en of men daar officieel wil verklaren dat de Belgische regeering haar handen in on schuld wascht. Het is bepaald gewenscht dat Brussel dat doet,want de stemming tegen Bel gië wordt er niet beter op. De „Nieuwe Koerier" (Roermond) schrijft, dat men wel moet weten, dat Limburg ernstig verlangt,dat het eindelijk uit is met die streken En van het Belgische gouvernement mogen hiervoor eindelijk de noodige maatregelen worde verwacht, waartoe de Nederlandsche regeering het vriendelijk moge aanmanen. Wat den inhoud van het biljet betreft, kunnen wij volstaan met er op te wijzen, dat Limburg en Brabant gewend zijn, zichzelf te helpen. Wanneer zij eigen belangen te verdedigen hebben, zooals elke provincie op haar beurt, hebben zij „nevens" zich geen Belgische annexionisten noodig, die in hun eigen land onze taal en rasgenooten, de Vlamingen, het leven zoo zuur mogelijk maken en bij ons den schijnheilige komen uithangen. „De Limburger" (Sittard) schrijft In den laatsten tijd schijnt in België een nieu we sport in zwang te komen. Deze bestaat daarin, dat men in het holst van den nacht met borstel en pap de grens overtrekt en in alle stilte de huizen van Nederlandsche in gezetenen met papiertjes beplakt. Bij hunne terugkomst worden dan die „dappe ren" toegejuicht en gefeteerd in sociëteit en café. Hunne daden worden in geur en kleur beschre ven in de Annexionistische bladen en straks krij gen ze misschien nog een decoratie voor hunne „glorieuze heldendaden". Intusschen schijnt in Belgische Aunexionis- tische kringen de wetenschap nog niet te zijn door gedrongen, dat de uitwerking van zulke plak par tijtjes het omgekeerde is van wat men zich in België er van schijnt voor te stellen. In plaats van sympathie voor België vér- wekken zullen dwaze streken louter antipathie. De beste propagandisten voor „Limburg bij Nede.land" zijn dan ook die Belgische plakkers. Stads- en Gewestelijk Nieows. R. K. Ziekenhuis. Dit is dan het laatste nummer van de oude „Nieuwe Schiedamsche Courant." Onze harte lijke dank aan de redactie voor de ons steeds betoonde gastvrijheid. Wie helpt er eens een handje mee, om a.s. Zaterdag in de nieuwe „Nieuwe Schiedamsche Courant" een flinke lijst van giften voor het Ziekenhuis te kunnen publiceeren Het comité. 25 Jaar koster. Morgen herdenkt de heer Looman den dag, waarop hij voor 25 jaar als koster in dienst trad gaan der wereld, toen we, hevig schrikkende van het vermeende bazuingeschal, dat de dooden uit hun graven opriep, met een sprong door ons bed ontwaakten om met hol-starende oogen het zinneloos lawaai van een afloopende wekker te aanhooren, die we 's avonds zekerheidshalve mee naar de slaapkamer hadden genomen. Het bed was warm en de slaap hevig en gróót ons verlangen, toen we naar het venster liepen, dat een asch-grauwe lucht een welkom excuus zou bieden voor een terugtocht onder de wol. Maar helaas, de zon scheen, schéén, zooals ze in geen drie maandexi geschenen had. On willig kleedden we ons en dreven we met het koude water de slaap uit de oogen toen be stegen we met ons beroet instrumentarium het hooge, hooge dak. We waren alleen in den kouden, vroegen och tend en een guur windje speelde met onze natte haren, die we vergeten hadden te dekken we rilden. Dicht bij ons, boven op een antenne- stok, zat een kraai, verkleumd ineengedoken, als een toonbeeld van ellende. We stonden er, als een schipbreukeling op de stijf-bevroren gol ven van een onafzienbare daken-zee.Hoe haatten en benijdden we onze lafhartige kennissen, die den moed gemist hadden om de warme dekens van zich af te schudden om ons in dien kouden morgen tot gezelschap te dienen Beneden ons lag de stad in een mistigen nevel en bóven ons, o, ja, dat was wóhr ook, boven ons scheen de zon, waarnaar we kijken moesten. Plichtmatig brachten we een paar maal een beroet glas voor 8161 van de kerk van de LI. Joannes de Dooper. Zon dag a.s. zal ter zijner intentie de Hoogmis wor den opgedragen door den pastoor der parochie. Waarschuwing. De commissaris van politie waarschuwt tegen een persoon, die voorgeeft fotograaf te zijn en zich reeds aan verschillende huizen heeft gepresenteerd, waar hij dan in de woning foto's „neemt". Hij laat zich vooruit betalen en zegt, daarbij de foto's wel te zullen toezenden. Be grijpelijk kan men naar zijn eonterfeitsel fluiten. Burgerlijk armbestuur. Verschenen is het gedrukte verslag van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1926. Beiaardbespeling Het programma van de tweede Beiaardbespeling op de St. Janstoren door den heer Ferd. Timmerman, te geven op Vrijdag 1 Juli a.s. 910 uur 's avonds, luidt als volgt 1. Allegro, A. Vivaldi. 2. Gavotte en double, W. de Fesch. 3. a. Te voet, b. Marschliedje, c. De Alpenherder, R. Hol. 4. Andante cantabile, Jef. Denijn. 5. a. Jan de Mulder, b. Mitte Con- fitte (Rondedans), c. De twee ghespeelkens, d. Jezus' bloemhof, Oud-Nederlandsche Liede ren. 6. Sonatine-Allegro-Menuet-Rondo, Ferd. Timmermans. 7. a. Zonnetje, b. Klaas Vaak, c. Angelus, Cathr. v. Rennes. Ten nadeele van mej. K., wonen de Tuinlaan, is gistermorgen een rijwielbelasting- plaatje van haar fiets ontvreemd. Het rijwiel had zij in het portaal van de Frankelandsche kerk geplaatst, om de LI. Mis bij te wonen. UIT ROTTERDAM. De brug over de Koningshaven. Liet Eerste-Kamerlid de heer de Zeeuw heeft gisteren verlof gevraagd de Regeering te inter- pelleeren over de houding der Regeering inzake het gunnen van het maken van een brug over de Koningshaven te Rotterdam. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag gehouden worden. Deken van Heeswiik. Naar de „Msb." verneemt, is de toestand van den HoogEerw. heer J. W. van LIeeswijk, deken van Rotterdam en pastoor der Sint Laurens, die sinds eenigen tijd wegens een ooglijden in het St. Franciscus-gasthuis verpleegd wordt, voor uitgaande. Men verwacht, dat de deken, die door den oogarts, dr. Weve, geopereerd werd, spoedig het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Gemengd Nieuws. De zonsverduistering. In Engeland. De waarneming der zonsverouistering is te Giggleswirk (Yorkshire, Engeland), waar zich een expeditie bevond onder leiding van den Engelschen astronomer royal, geslaagd. Het was een prachtig natuurverschijnsel het licht werd eerste grijs-achtigbruiu en het werd daarbij koud.Toen de reusachtige maar schaduw met e- norme snelheid over de aarde gleed, staakten de vogels hun getlip en begonnen de schapen jam merlijk te blaten. Liet werd pikdonker. Een van de leden der expeditie telde overluid de seconden. Na 23 seconden keerde het licht terug.Voor het licht weer terug was, werd een prachtige corona gezien. Gouden ëh zilveren stralen werden door de zon uitgezonden, als kwamen zij uit een on zichtbare smeltkroes. Boven Londen hing een dichte bewolking, en het werd alleen griezelig donker. Vele menschen die zich in de parken ophielden, werden door weekt van den regen. Buiten Londen is de verduistering bijna overal goed waarneembar geweest, met name te Cardiff. Honderden menschen hadden den Snowdon, den hoogsten berg van Wales beklommen, maar men de oogen en zagen dan een geaeukte schijf, waaraan niets interessants te ontdekken viel de vele maanvormen zijn een boel leuker en dèórnaar kijken Ave niet eens Bijna was de Verduistering op zijn „ergst", toen een inkt-zwarte wolkenmassa tusschen aarde en maan schoof, om daarmee het gedeel telijke verduisteringsresultaat van deze laatste tot in grondige perfectie te vervolmaken. Dankbaar gestemd voor die niet op het pro gram staande tusschenkomst eclipseerden we onder ons wolletje, mediteerende over onze dwaasheid om terwille eener gedeeltelijke zons verduistering onze nachtrust te verstoren, ter wijl we al maanden achtereen de geneugten van algeheele afwezigheid van het zonnebeeld ge nieten. Groote natuurgebeurtenissen schijnen sterk in te werken op 's menschen geest. Of is het niet opmerkelijk, dat te gelijk met de zon ook de heer Marang van IJsselveere geëclipseerd is Alleen vreezen we, dat genoemde heer niet, evenals de zon, op den vastgestelden tijd zal terugkeeren. Hij heeft hier n.l. nog twee jaar uit te zitten wegens zijn aandeel in het schandaal met. de Portugeesche bankbiljetten en we zijn het geheel eens met het medisch advies, den heer Marang verstrekt, dat het in Zuid-Europa gezonder is, dan in een Ilollandsche gevangenis. Vooral voor iemand, die ijverig „gespaard" heeft en zich daarom geen Zuid-Europeesche genoegens behoeft te ontzeggen. heeft van hun wederwaardigheden nog niets ge hoord. Onder de nieuwsgierigen waren de vrou wen overal ver ia de meerderheid. Het was overal een democratisch gezelschap- Men zag kampen van werklui en fabrieksmeisjes opgeslagen rondom antediluviaanschevracntauto, waarvan men niet begreep, hoe zij tegen de hel lingen opgekomen waren. Daarnaast zaten gezel schappen, die met glimmende, kostbare autos den pelgrimstocht naar den gordel der algeheele verduistering hadden gedaan. De politie in de dorpen moest plotseling een verkeer regelen dat in drukte niet onderdeed voor dat bij het Trafal gar plein te Londen of in de City. Op de sterrenwacht te Leiden. Omtrent de waarnemingen door de Sterren wacht te Leiden meldt het persbureau Vaz Dias het volgende Ondanks het feit, dat de hemel tijdens de zon eclips gedeeltelijk bewolkt was, heeft de Sterren wacht te Leiden belangrijke waarnemingen ge daan. Al zijn zij gedeeltelijk ook mislukt, hebben zij belangrijke resultaten opgeleverd.Liet doel der waarnemingen was het meten van de eindpunten van den hoorn, der door de zon gevormden sikkel, met de bedoeling de relatieve positie van de zon en de maan nauwkeurig te bepalen. Deze meting is gelukt, al is zij niet zoo goed ge slaagd als was gehoopt. De beide punten van den sikkel konden goed worden waargenomen het middengedeelte minder goed tengevolge van wol ken. Er zijn ook totograiische opnamen gemaakt welke eveneens geslaagd zijn. Nader meldt men ons Prof. dr. W. de Sitter, directeur van de sterrewacht te Leiden, was niet over de bereikte resultaten ontevreden, hoewel juist gedurende den belangrijksten tijd de hemel bewolkt was,waardoor de waarnemingen, hoewel van groot gewicht, toch niet zoo zijn geweest, als hij gehoopt had. Vooral aan het begin en het ein de der verduistering was de waarneming zeer gunstig, in het midden door de bewolkte lucht uiterst moeilijk. Door bestudeering van de ho rens van den sikkel der zon hoopt men den afstan van de zon en de maan te kunnen afleiden. Van de waarnemingen zijn foto's gemaakt- De ïlaagsche Kon. Zoö. Critiek op het beheer. De commissie uit de aandeelhouders van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap (Dierentuin), die indertijd benoemd werd om een onderzoek naar de balans enz. over 1926 in te stelten, heeft thans aan aandeelhouders haar rapport doen toekomen. Zij constateert daarin dat in het beheer van het K. Z. B. G. geenszins de vereischte zuinig heid wordt betracht en dat niet in voldoende mate pogingen worden aangewend om tot ver hooging van inkomsten te komen verder, dat de controle en de boekhouding alleszins te wen- schen overlaten en dat er een totaal gemis aan leiding bestaat. Op grond hiervan stelt de commissie aan aan deelhouders voor, de balans en winst- en verlies rekening over 1926 niet goed te keuren, commis sarissen dringend uit te noodigen ontslag te ne men en het nieuw te benoemen college van com missarissen op te dragen een onderzoek in te stel len naar den juisten omvang van de schade, wel ke door wanbeheer en (of) nalatigheid aan het K- Z. B. G. is toegebracht, en een civiele actie in te stellen tegen hen die voor deze schade aanspra kelijk zijn. De zesde sleenkolenlaag te Meddo. De ingenieur van het Staatstoezicht op het Mijnwezen te Meddo, in den Achterhoek, heeft officieel de aanboring geconstateerd van een zesde ontginbare steenkolenlaag, welke aan vangt op een diepte van 1033.95 en eindigt op een diepte van 1035.35 Meter. De laag heeft een dikte van 1.40 M. Van te voren weten reeds vijf lagen aangeboord, welke in totaal een dikte hebben van ongeveer 120 Meter. Windhoos boven Ridderkerk. Dinsdag-middag was er te Ridderkerk een wind- koos. Bij den tuinder B. aldaar gingen eenige broeikasramen de lucht in en van de machine fabriek Bakker en Co.werden verscheidene lucht kokers weggevaagd. Voorts moeten enkele hoo rnen het ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. In een ernstige zaak is een streng vonnis te rechtvaardigen, maar dan moet ook geen ge legenheid gegeven worden om te ontsnappen. Een andere operateur heeft heel wat meer menschen uit ons land doen eclipseeren, n.l. de Nederlandsche fiscus. Langen tijd heeft heel de pers in alle toonaarden den plicht der re geering bezongen om de belastingvluchtelingen te achterhalen, maar nu de regeering eindelijk daartoe bereid is gevonden, komt de critiek van alle kanten los. De zaak is ook moeilijk, want 't zou onrechtvaardig zijn om mét de belasting-vluchtelingen de vele nijvere men schen te treffen, die door arbeid en vlijt zich buiten onze grenzen een bestaan hebben ge schapen en in hun nieuwe vaderland aan de daar geldende belastingplichten voldoen. De druk onzer belastingen blijkt bovendien wel eens té zwaar, waardoor de slachtoffers tot vertrek worden gedwongen. De wereldver maarde kunstkenner Dr. Bredius heeft om die reden ons land al lang verlaten. Bijna heel zijn vermogen heeft hij ih, natuurlijk onproductieve, kunstwerken belegd, maar de fiscus trekt zich daarvan niets aan. Deze eischte van dr. Bredius aan inkomsten-, personeele-, vermogens- en verdedigingsbelasting een bedrag, dat vijf maal grooter was dan zijn inkomen. Dr. Bredius heeft zich nu als burger van Monaco laten naturaliseeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2