Batavia bereikt. Pandora Bioscoop Telegrammen. Byrd in den mist. Laatste Berichten. SPORT. Kerknieuws. Radio-nieuws. Luchtvaart. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Advertenties. 1. De Variété Acrobaat. 12. Theodora, Keizerin van I Byzantium. THE LEWIS. Ontploffing. Drie dooden. Op 8 li. M. afstand van Saloniki heeft een ver schrikkelijke ontploffing plaats gehad in een fa briek, waar 6000 K. G. dynamiet,4000 K. G. schiet katoen en een aantal luchtbommen waren opge slagen. Minstens drie personen zijn gedood, o. m. de eigenaar der fabriek en twee arbeidsters. In de fabriek werden mijnen, die tijdens den oorlog door de geallieerden waren gelegd, en later zijn op gevischt, ontmanteld. Noodweer boven Sofia. Boven Sofia heeft het Zondag ontzettend geregend en gehageld. Bijna de geheele stad stond blank het water bereikte op sommige punten een hoogte van 2 M. en de hagelkorrels waren op enkele plekken een meter hoog op gehoopt. De fruit- en wijnoogst in de omgeving is bijna geheel vernield. Ernstig a t o-o ngeval. Gisteravond omstreeks half 9 is op den weg Ravenstein Beek een auto, waarin zich bevonden de onge veer 60-jarige stalhouder J. Beerends te Raven stein en zijn zoon, bij het uitwijken voor een hon denkar omgekanteld en in een sloot gevallen. De vader, die stuurde, was op slag dood. De zoon was geruimen tijd buiten kennis, doch zou geen letsel hebben bekomen. Het a u t o-o n g c 1 u k b ij D el f t. Het auto-ongeluk dat gisteren op den Rotterdamsche Weg bij Delft heeft plaats gehad, is niet, gelijk me ons meldde, overkomen aan den oud-minister den heer H. Colijn, maar aan zijn naamgenoot, dn heer A. Colijn, burgemeester van Nieuwer Amstel. Door |d e n bliksem gedood. Te München is de bliksem geslagen in een boom, waaronder een reisgezelschap een schuilplaats had gezocht. Een meisje en een jongeman wer den gedood, terwijl een ander meisje zwaar ge wond werd. CHATTAM (Massachusetts) 30 Juni (draad loos) Te 2.32 (Am. tijd) werd een draadloos telegram van Byrd ontvangen, meldende, dat hij in 16 uur noch land noch water gezien had, tengevolge van den dichten mist. SPIONNEN ONDER HET FRANSCHE MARINEPERSONEEL. PARIJS, 30 Juni (draadloos) De Matin" meldt, dat in Caën 5 beambten van de marine- werkplaatsen onder verdenking van spionnage zijn gearresteerd. IS DAUDET BIJ ZIJN MOEDER Haar woning streng bewaakt. PARIJS, 30 Juni (draadloos) De bladen melden uit Tours, dat het kasteel la Roche, waar de moeder van Daudet woont, streng door de politie wordt bewaakt, omdat rneri vermoed, dat Daudet daar een schuilplaats heeft gezocht. MASSA-STAKING. LOTZ, 30 Juni (draadloos) Gisteren zijn 6000 arbeiders in de textielindustrie in staking gegaan. BRIELLA DOOR ONWEER GETEISTERD. PARIJS, 30 Juni (draadloos) De bladen mel den uit Turijn, dat een hevig onweer heeft ge woed in het district Briella. Er is groote schade aangericht vele huizen zijn ingestort. De scha de bedraagt meer dan 15 millioen lire. Er is een aantal gewonden. CHAMBERLIN NAAR BRIAND. PARIJS, 30 Juni (draadloos) De Petit Pa- risien" meldt, dat de Britsche min. van buitenl. zaken, Chamberlin, heden een bezoek zal bren gen aan Briand. DE STRIJD IN CHINA. LONDEN, 30 Juni (draadloos) Gemeld wordt, dat do stad Handschuang in bezit ge nomen is door de nationalistische troepen van Tsjang Kai-sjek. De positie van de troepen van Chang Chung Chang moet hopeloos zijn. DUITSCHI AND EN FRANKRIJK. Een verdraglooze toestand ongewenscht. PARIJS, 30 Juni (draadloos) De „Echo de Paris" meent, dat de moeilijkheden bij de oeco- nomische onderhandelingen met Duitschland voortdurend toenemen. Het blad meent, dat samenwerking op oeco- nomisch gebied noodig is en is er zeker van, dat het intreden van een verdragloozen toestand tusschen Duitschland en Frankrijk de moeilijk heden nog slechts zal vergrooten. beteekenis van het H, College en hoe of dit thans is samengesteld, eens na te gaan. De „Codex Juris Canonici" van het jaar 1920 door Paus Benediktus XV zegt overde waardig heid van kardinaal en hare beteekenis het vol gende „De kardinalen der H. Roomscli Katholieke kerk vormen als het ware de senaat van den paus en staan hen? bij het regeeren de. ke.k bij als helpers en raadgevers". De Codex voegt Ineraan toe, dat het kiezen der kardinalen uit geheel vrijd stukken geschiedt, en verlangt, dat zij tenminste priesters zijn en door hunne leer, vroomheid en wijsheid uitblinken. Door paus Sixtus V is het aantal der kardina len op 70 vastgelegd in werkelijkheid echter is dit aantal nooit bereikt of tenminste in heel wei nig g-evallen. Sedert de 16 eeuw is het alleen onder Paus lnnocentius V voorgekomen, dat bij diens dood geen plaats onbezet in het H. College onbe zet was. Het aantal kardialen bedraagt thans 68. Van deze kardinalen dragen 6 den titel van kardiaal-bisschop en besturen de verschillende bisdommen om en nabij Rome, 32 hebben den titel van kardinaal-priester en 10 dien van kar dinaal-diaken. 12 kardinalen zijn geen bisschop ofschoon zij cie kenteekenen der bisschoppelijke waardigheid mijter, staf, kruis en ring., ook dra gen. Zij kunnen echter gee,ne handelingen, ale anders den bisschoppen toestaan, als het wijden van een bisschop of eene kerk, verrichten, zonder dat zij vooraf tot bisschop zijn gewijd. Kardinaal Vanutelli is het langst in het Hl. College geweest hij is reeds 90 jaar oud en sedert langen tijd den doyen van het college. De jóng ste aller kardinalen was tot dusver kardinaal Ascalesi, Aartsbisschop van Napels, dié in het jaar 1916 door paus BenedicLus XV het purper ontving hij is dus thans 55 jaar oud. De beide aartsbisschoppen, de primaat van België en van Polen, die op het laatste Consistorie yan den Paus den kardinaalshoed ontvingen, zijn evenwel nog jonger als dezen. Mgr. van Roey is op 13 Januari 1874 geboren en Mgr. Tllond op 5 Juli 1881 de primaat van Polen is dus thans de Benjamin van het College. Uit den tijd van paus Leo XIII zijn nog 3 kar dinalen Vanutelli, Francisca Nava di Pontifece, de vroegere Nuntius in België en aartsbisschop Van Catane, en v. Skrbensky, de vroegere aarts- sisschop van Oelmutz Van alle kardinalen zijn 22 door Paus Pius X, 18 door Bencdictus XV en 25 door Pius XI benoemd in de eerste 5 jaar van het potificaat van den tegenwoordigen paus zijn 18 kardinalen gestorven. Van de kardinalen resideeren 18 in Rome, al waar zij den paus in het bestuur der kerk onder steunen, door de leiding der congregaties, die als een soort ministerie kunnen worden be schouwd op zich te nemen. De andere karinalen staan overal in de wereld aan het hoofd van de meest groote en belangrijke diocesen- Van de 68 kardinalen zijn 32 Italianen, 6 Fran- schen, 5 Spanjaarden, 4 Duitschcrs, 4 uit de Ver- ee.nigde Staten van N. Amerika, 2 Engelsëhen, 2 Oostenrijkers, 2 Polen, 1 Belg, 1 Nederlander, 1 Hongaar, 1 Ier, 1 Portugees, 1 uit Brazilië en 1 uit Tsjecho-Slowakije. Vroeger was het aantal Italiaansche kardinalen veel grooter dan tegenwoordig. Bi j het overlijden van paus Gregorius XVI, in 1846 waren er maar 8 kardinalen die niet van Italiaansche afkomst waren. In het jaar 187d, bij den dood van paus Pius IX, bevonden zich in het College reeds 25 niet-Italianen Leo XIII verhoogde het aantal niet-ltalianen nog meer sedert dezen tijd is de verhouding tamelijk wel dezelfde gebleven. Men meldt ons uit A'dam Uit Batavia wordt geseind, dat het Fokker vliegtuig, met als passagier den Amerikaan mr. van Lear Black te Batavia is aangekomen. Philips' Omroep HollandIndië, met een ka pitaal van 1,000,000, waarvan reeds geplaatst meer dan 500,000. De jaarlijksche exploitatie kosten van ongeveer 250,000 zijn reeds voor het eerste jaar voor een aanzienlijk gedeelte gedekt. De zendconcessie is door de Nederlandschc regeering in uitzicht gesteld. Wanneer de Indische regeering de gevraagde bijdrage zal willen verleenen, zal deze "nieuwe zender binnen afzienbaren tijd geregeld de beste Nederlandsche programma's kunnen .uit zenden op voor Indië geschikte tijden. Om den bissehopsbeker. Excelsior I Graaf Willem. Hedenavond speelt Excelsior I tégen Graaf Wil lem uit Den Haag voor de 2e ronde van den bis schopsbeker. Aanvang 7|- uur. Weerbericht. Verwachting: meest matige O. tot Z. wind half bewolkt tot betrokken droog weer, behoudens kans op onweer weinig verandering in temperatuur. Het Heilig College van Kardinalen. De Heilige Vader heeft kortelings op het thans achter ons liggende Consistorie twee Bisschoppen tot kardinaal verheven en wel Mgr. van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en primaat van Bel gië en mgr. Hlond aartsbisschop van Gnosen en Posen. Het is thans hoogst interessant de groote De N.V. Philips' omroep HolJand-Indie opgericht. Gisteren heeft een gezelschap van ongeveer 100 vooraanstaande personen uit de kringen der Regeering, van het Bankwezen, van de Indi sche Ondernemingen en van de scheepvaart een bezoek aan de Philips' Fabrieken te Eind hoven gebracht. Onder de bezoekers waren de Ministers van Koloniën, Arbeid, Onderwijs en Justitie. De overige Ministers waren door ambts bezigheden verhinderd. Aan den gemeenschappelijken koffiemaaltijd gaf de heer A. F. Philips een historisch over zicht van de ontwikkeling der Philips' bedrij ven. Hierna werd een huldetelegram aan de Koningin gezonden. Voor hen, die zich meer voor de technische zijde der Philips' bedrijven interesseerden, stond een bezoek aan de fabrieken en aan Philips' KorLegolfzender op het programma. Voor de bezoekers, die meer belang stelden in de so ciaal-economische vraagstukken der Philips' in dustrie, was o.a. een bezichtiging van Philips- orp, c e Plulipsscholen en van de afdeeling voor psychotechnisch onderzoek in het programma opgenomen. Nadat de bezoekers ten huize De Laak thee gedronken hadden, was er om 7 uur in de aula van een er T hilips scholen een gemeenschap- m m iwim^ jdr' Voor den aanvang hiervan hield Minister Konmgsberger een rede, welke ook naar Ned.-Indië werd uitgezonden. Hierna zei de heer A. F. Philips, dat het hem een voorrecht was, Ned.-Indië weder een blijde tijding t,e kunnen toespreken. Na deenthou siaste berichten van goede ontvangst van den Philipszender, waaruit bleek, dat geregelde uit zending van Nederland naar Indië mogelijk is, heeft hij getracht de noodige fondsen bijeen' te krijgen om een permanenten korte-golfzender te gaan bouwen en door jaarlijksche bijdragen de exploitatiekosten voor een dergelijken zen der te kunnen dekken. Deze plannen zijn met groote welwillendheid ontvangen, zoodat dezer dagen in Amsterdam is opgericht de N. V. OlympiaIn tor Nos 91 Gisteren speelde Olympia tegen 't Rotter damsche Inter Nos. De gasten brachten er niet veel van terecht. Olympia domineerde over alle liniën en wist 9 maal te scoren tegen Inter Nos 1 maal. Met de rust was de stand reeds 51. De goals werden gemaakt door P. Scheffers 5. M. Karis 3 en Bastiaans 1. De Hawai-tocht volbracht. Volgens de jongste-berichten zijn Maitland en Hegenberger gezien op 1120 K.M. afstand van Hawai. Naar men verwacht, zullen zij om ongeveer 3 uur Amsterd. tijd hun doel bereikt hebben. De machine vloog met groote snelheid. Nader wordt uit Honoloeloe gemeld De avia- teurs Maitland en Hegenberger zijn van San Francisco om 6.31 (gistermorgen) te Honoloeloe aangekomen. De vlucht van Byrd. Het vertrek kwam nog zeer plotseling. De leden der bemanning droegen er geen ken nis van en het aantal op het vliegveld aanwezige personen was dan ook nit zoo groot als anders het geval zou zijn geweest. Even voor het ver trek ontstond er groote verwarring, toen Byrd's onverwacht besluit bekend werd gemaakt. Het bleek toen, dat Byrd en de drie leden zijnerbe manning zich reeds in het geheim aan boord van het vliegtuig hadden begeven. Het regende te New-York toen Byrd vertrok. Door acht vliegtuigen vergezeld verdween hij uit het gezicht. Byrd is om 6 uur 24 min. New Yorksche tijd Providence in den slaat Rhode Island gepasseerd Byrd heeft voor zijn vertrek de volgende mede- deeling gedaan „Een expeditie als de onze heeft gewonnen door grondige voorbereiding maar ik verzoek het publiek te beseffen, dat wij, hoewel wij ons zoo zorgvuldig mogelijk hebben voorbereid, toch tot op zekere hoogte van het lot afhankelijk ziin. Onze vlucht is een pioniersvlucht, en men kan het niet aan de luchtvaart wijten, als wij het niet halen. Daarop bracht hij hulde aan Lindbergh. De extra b 1 i k k e n benzine Ver oorzaken m o e i 1 ij k h e d e n. Byrd heeft een draadloos telegram uitgezon den, toen bij zich halverwege tusschen Gape Cod en Yarmouth op Nieuw Schotland bevond. Het vliegtuig stak toen den mond van de Bay of Fundy over. Byrd zegt in dit telegram ,De extra blikken met benzine veroorzaken moei lijkbeden met de kompassen." Byrd's vliegtuig werd te 11 uur 50 boven Bedford in Nieuw-Schotland en om 12 uur 15 boven SherbrooKe gesignaleerd, vliegende in de richting der Ganso-straat. Een araadloos bericht van Byrd meldt, dat hij zich om 1.30 bevond tusschen kaap Breton en New-Foundland op ca. 1400 K.M. van New- York. De Verwachting te P a r ij s. Het vertrek van Byrd uit New-York voor Parijs wekt op den Boulevard minder belang stelling dan de waaghalzerij van Lindbergh Dit weerhoudt echter niet, dat de midinettes toch met den neus in den wind d.e eerste berichten van de Lichtcourant op de Place de l'Opera vol gen. Op le Bourget verwacht men de luclitvaar- ders Vrijdagavond laat of 's nachts.Er worden maatregelen genomen, om een gedrang, als bij de aankomst van Lindbergh plaats had, te voor komen. De Fransche Aeroclub, die het plan heeft Vrijdagavond a.s. Chamberlin en Levine een eerediner aan te bieden, hoopt, dat ook Byrd en zijn makkers aanwezig zullen zijn, zoodat het een waar hiclrtgala zal worden. Do moord aan 't Bezuidenkout. Naar wij vernemen, heeft de rechter-commis- saris in de moordzaak aan het Bezuidenhout de instructie tegen de weduwe G. geb. Z. wegens de voor haar zeer gunstige resultaten van het onderzoek gesloten verklaard en haar laten beteekenen, dat hij van verdere vervolging af ziet, waarmede de wed. G. gerehabiliteerd is. vechtpartij, waarbij een van de Schiedamsche spelers aan alle kanten schoppen en trappen kreeg, schrijft de „Msb." Hij heeft een aanklacht ingediend tegen den Dirkslander v. d. H. De justitie heeft alles on derzocht, geprobeerd vast te stellen wie was mishandeld en door wie en het einde was, datv. d. H. thans voor de rechtbank stond. Toen de Schiedammer, K. A. de Jong, de klap pen kreeg, was hij er nog wel tien meter vandaan. Er werden behalve de Jong, nog vijf getui gen gehoord, o.a. de veldwachter H. Kramer uit Dirksland, die wel heeft gezien dat er ge slagen is, maar niet door wie hij wist alleen dat v. d. H. het niet is geweest. De officier, mr. J. G. Holsteyn, verwonderde zich er over, dat de veldwachter niet heter uit zijn oogen gekeken heeft. Hij had de zaak zoo veel kunnen vergemakkelijken. Uit den warwinkel van vechtende menschen kon de officier geen bepaalde speler als den mishandelaar aanwijzen. Hij requireerde vrij spraak, na opgemerkt te hebben, dat hem nog niet gebleken is, waarom beweerd wordt, dat de sport zoo veredelend werkt. -En al mocht je nu worden vrijgesproken, zei de president, mr. G. W. van Vierssen Trip, tot verdachte, de blamage voor Dirksland is even groot is dat gastvrijheid verleenen aan vreemden die op bezoek komen Ga nu maar heen en schaam u Twee andere Dirkslanders, de smidsknecht- M. A. en de koopman J. G., die ook op het terrein zijn geweest nadat Dirksland had ver loren, moesten zich eveneens wegens mishande ling van H. A. de Jong verantwoorden. De Jong, als getuige gehoord, verklaarde, dat niemand anders dan v. d. IJ. hem heeft geslagen. De verdachten zelf beweerden, dat zij alléén afwerende bewegingen hebben gemaakt. Andere getuigen brachten niet meer licht in de zaak en de officier kon niet anders doen dan ook voor deze verdachten vrijspraak vragen. Uitspraken 30 Juni. Voethal in Dirksland. Op 26 September van het vorige jaar is in Dirksland een voetbalwedstrijd gespeeld, door Schiedammers tegen Dirkslanders. Na den wedstrijd zijn -de inboorlingen van Dirksland als een kudde hyena's het terrein opgestormd misschien wel omdat Schiedam had gewon nen, wie zal het zeggen Er ontstond 'n woeste Geboren: Juni 28 Pieter Jacobus, zoon van D. Schouten en M. van Wassenaar, Singel. Overleden: Juni 29 J. H. Malkus, 23 j. Oosterstraat. J. Kuperus, 3 weken, Rotterd. Dijk. Hoog water le Hoek van Holland. 30 Juni v.m. 3 48 n.m. 4.22. Gem. Hoogwater 87 c.M. -j- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. HARBURG, 28 Juni. Vertrokken s. s. Alchy- mist met olie naar Schiedam. SCPIIEDAM, 29 Juni. Aangekomen Lettish s.s. Kampo, met papierhout van Finland in de Wilhelminahaven. s.s. Dagmar met papierhout van Koivusadrie. s. s. Mary, van Ibrail om-kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven, vertrok naar Esbjerg. s.s. Pasteur, van Kopenhagen, s.s. Roila van Antwerpen beide om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 29 Juni. Vertrokken s. s. Lotte Leonhardt ledig vaar Makslatie s. s. Cassequel ledig naar Kotbka. Moutwijn. SCHIEDAM, 30 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16 50. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Juni. Men noteert voor Spiritusl00% 30. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Sehied. Spoeling vereeniging" Heden 1.50 per ketel. DELFT, 30 Juni. Boter 1.751.95 aanvoer: 198/8, 9/16 4050 K. G. Vette koeien 180-435, kallkoeien 200-400, vaarskoeien 150-275, vette lam. 20-24, mag. var kens 16-62, nucht. kalv. 10-45, biggen 8-16, paar den 150-300 rundvleesch /1.05-0.95-0,75. Aan voer 222 rund. 9 paarden, 234 nucht. kalv. 38 schapen, 657 varkens, 700 biggen, 4 geiten. van Vrijdag tot Maandag I 3 Attractie's Sensatiefilm in 5 acten. In de hoofdrol LUCIANO ALBERTINI. Historisch drama in 7 acten. 3. Op het tooneel Lucht acrobatiek. 1 Dame.1 Heer. Matinee Zondag van 2 tot 4 uur en 5} tot 7x/« uur. a. s. Dinsdag geweldig nieuw film-programma. 1913 24

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3