ONZE VROUWENRUBRIEK m Onze schoolkinderen. VRIJDAG 1 JULI 1927 DERDE BLAD Kinderjurkje voor Meisjes van 6-7 jaar (lengte 70 c.M) Sterk schoolpak voor Jongens van 6-7 jaar (Heupwijdte 72 c.M.) Moderne schoenen en muilen. In den Kersentijd. Speldenhanger. Patronen naar Maat Uit deMoppentrommel Feestelijke tafels. Ss II. Hoera! De school gaat uit. 't Jonge volkje voelt zich vrij, wil armen en beenen eens terdege uitslaan. Ze hollen, ze maken pret, de mondjes staan niet stil, ze hebben elkaar ook zóóveel te vertellen! Die ontspanning hebben ze noodig en ze komt hun eerlijk toe. Wij mogen die heerlijke ongebondenheid niet tegengaan. Zelfs later, als er huiswerk wordt gegeven, geef hun dan toch eerst tijd voor de noodige ontspanning, en de rust, die zij behoeven, Hebt ge een flin ke ruimte in den tuin, waar ze niets kunnen bederven, laat ze niet hun mak kertjes daarin naar hartelust ravotten en stoeien, ook bij slecht weer kunnen ze in de huiskamer of kinderkamer, ja zelfs op den zolder, de grootste pret ma ken. Evenals de maaltijden op tijd moe ten geschieden, lijkt 't me heel ge- wenscht, dat ook voor de rusttijden hieraan de hand gehouden wordt. Een bleekneusje noet zelfs een poosje, al is 't maar een kwartiertje tusschen de ochtend- en middagschooluren, op den divan of desnoods even boven op zijn bedje liggen. Om 7 uur opstaan en om 7 uur, uiterlijk 8 uur te bed liggen, uit gezonderd de Zon- en Feestdagen, dan mag er best een halfuurtje bij, maar zorg er voor, dat ze niet te druk zijn zoo vlak voor 't slapen. lederen avond moeten voor 't naar bed gaan gezicht, borst, rug, armen en handen flink met lauw water en zeep grondig ge reinigd worden. Zoo ook de beenen. Een of twee maal per week baden en haren wasschen. Tracht U de vaste gewoonte eigen te maken, lederen avond de haren zoowel van jongens als meisjes gron dig met de stofkam na te zien voor de ongewenschte en ongenoode gasten. Werkelijk 't zal U narigheid besparen. En nu de tanden. De tanden moeten grondig 's avonds voor 't slapen gaan geborsteld worden in de goede richting, dat is: opwaarts en benedenwaarts en niet van links naar rechts of omgekeerd, met een goeden stevigen tandenborstel, die aan 't uit einde een verhooging aan de haren heeft om de achterste kiezen te bewerken. Na iederen maaltijd behooren gelijk met 't handen wasschen (hetgeen grondig vóór iederen maaltijd ook moet geschie den), de tanden ook een beurtje te krij gen en dient de mond goed gespoeld te worden om de etensresten te verwijde ren, Wilt U verzekerd zijn, dat ze hun goede sterke witte „pareltjes" behou den, tracht dan 't vele snoepen tegen te gaan. Al uwe zorgen worden ruim schoots beloond geen droevige bezoeken aan den tandarts zijn dan noodig, geen kiespijn, en boven alles geen leelijke, ongelijke of miskleurige tanden zult U Mj uwe kinders ontdekken. CORMA. Renoodigd: 2K el stof van 100 c.M. breedte, of 1% el van 130 c.M. De groo- te vacantie nadert, en daarmede ook de dag, dat Moeder's kleine meid naar de groote school zal gaan. Voor dien tijd zou Moeder graag een paar degelijke en toch aardige jurkjes voor haar kind hebben. Nevenstaand jurkje kan men maken van mousseline, mouliné, tra vers, kortom van alle sterke wollen stof fen. Neemt men stof van 130 c.M. breedte, dan kan men voor- en achter kant van het jurkje naast elkaar knip- pen, en de mouwtjes daaronder. Men maakt eerst een patroon, legt het daar na op de stof, en knipt het jurkje met 1 c.M. naad uit, terwijl men aan den anderen kant nog 6 c.M. extra aanrekent voor een zoom. Men stikt de zijnaadjes van rokje en bovenstuk, zoo ook de schoudernaadjes dicht, terwijl men de rafels wegwerkt door de naadjes om te slingeren. Dan zoomt men den 6 c.M. breeden zoom in, waarna men de stolpplooien inrijgt op de daarvoor aangegeven lijnen. Middenvoor maakt men een split je, hetwelk 7 c.M. lang wordt, terwijl men dan het rokje aan den voorkant van 't bovenstuk stikt zóó, dat de rafels naar den verkeerden kant komen. Deze werkt men later met 'n boorlintje af. Het kraagje knipt men 36 c.M. lang, en 15 c.M. breed, men 6tikt het vooraf in ruiten ter grootte van 2 C.M. waarna men de zijkantjes dicht- stikt. Vervolgens wordt het kraagje aan- gestikt, en overgezoomd. Nu het mouw tje. Eerst stikt men weer den naad, en werkt dezen af. De onderkant wordt inge- rimpeld, 2 c.M. vanaf den naad te begin nen. Het manchetje wordt 22 c.M. lang en 9 c.M. breed geknipt, in ruiten doorgestikt, en aan het mouwtje beves tigd, waarna men het aan den achter kant overzoomt. Het mouwtje wordt in- gestikt, zóó, dat de naad van het mouw tje 3 c.M. meer naar voren komt dan de zijnaad van het jurkje, waarna men de rafels aan den achterkant weer weg werkt met een boorlintje. Het ceintuur tje knipt men 85 c.M. lang en 9 c.M. breed. Het wordt evenals het kraagje en de manchetjes doorgestikt, en dubbel gelegd. Tot slot het dasje, hetwelk men kan maken van dezelfde stof als het jurkje, en waarin men aan de kanten een smal zoompje maakt. DINY. Benoodigd: 3 lA el Manchester van 80 c.M. breedte, ZYi el voering, H el crème tussor, 6 lichte knoopjes, 6 donkere knoopen. Men maakt volgens de aange geven maten het patroon van jas, mouw, kraag en broek. Dan legt men het pa troon op de stof en knipt het met één c.M. naad uit, terwijl men bij jas en broek onderaan nog 4 c,M, extra bij knipt voor een zoom. Men begint met het jasje. Hier worden eerst op de lijnen, die op het patroon aangegeven staan, de 4 c.M. breede biezen, aan weerszijden opgestikt, terwijl men dat gedeelte, waar de ceintuur door moet, los laat. Op de zelfde manier handelt men met de zak ken, waar men eveneens de bovenste 4 c.M. van den zijkant niet opstikt. Dit ge deelte maakt men later op de ceintuur vast. Middenvoor rijgt men de 4 c.M. te rugslag in. Dan stikt men zij- en schou dernaadjes en strijkt deze eerst plat voor ge het op gelijke wijze in elkaar gestikte voeringjasje er in zet. Het spreekt van zelf, dat men de naden van beide jasjes op elkaar legt. Vervolgens rijgt men ook den zoom in, zóó, dat ge het voeringjasje middenvoor en onderaan tegen kunt zoo men. Op gelijke wijze handelt men met het mouwtje, terwijl men 't 22 c.M. lange 9 c.M. breede manchetje aanstikt, en aan den achterkant overzoomt. De mouw wordt zóó ingestikt, dat de naad van de mouw 3 c.M, meer naar voren komt, dan de zijnaad van het jasje, terwijl men later de rafels wegwerkt door met de voering van de mouw over te zoomen. Voor het kraagje neemt men één laagje stof, één laagje voering. Dit wordt langs de buitenzijde gestikt, omgekeerd, en door middel van een schuin biesje opge stikt, en ovérgezoomd, zóó, dat het kraagje midden voor precies tol elkaar komt. De overige 2 c.M. van den overslag worden tegen elkaar ingeslagen. De broek is door de zakken en het split je nog iets ingewikkelder. Ge begint met de zakken. Voor iederen zak knipt men twee als op de teekening aangegeven stukken voe ring. Ter hoogte van de acculade stikt men één stuk stof op, zóó, dat de goede kanten van de stof op elkaar komen te liggen. Dan kan de zak dichtgestikt wor den, Aan den voorkant van het broekje stikt men van de voornaad 6 c.M. dicht. Voor het splitje wordt rechts een stukje aangezet in den vorm als op de teeke ning is aangegeven, terwijl men links een dubbel stukje tegen zet voor de knoops- gaatjes in te maken. Dan stikt men ook de achternaad en de kruisnaad dicht. De zijnaad stikt men op, met uitzondering van de breedte van de zak. Onderaan rijgt m encle breedte van de zoom om, terwijl men bovenaan een omslag inrijgt. Dan zet men het voeringbroekje op ge lijke wijze in, als men- het jasje heeft in gezet. Als aardige garneering maakt ge op het pak een licht kraagje met man chetjes. Dan nog een paar stevige bretel les, en het geheel is voltooid. DINY. Dank zij.den korten rok, is 't moderne schoeisel luxueuzer dan ooit te voren. Niet alleen aan de avondschoentjes, maar vooral ook aan de namiddag-schoenen wordt buitengewoon veel zorg besteed. Onze ill, geeft U daarvan eenige voor beelden: Ook de nieuwe muiltjes getuigen van een ongekende weelde en worden ver vaardigd van Iuxueuse zijde of satijn en versierd met bloemen, lint, borduur sel. en struisveeren. Het allernieuwste is echter het muiltje, dat geheel van opgeplakte veertjes is vervaardigd en zoo mooi van vorm en klein, dat men bij het aanschouwen er- van onwillekeurig aan het verloren muiltje van Asschepoester denkt. MARGUERITE. IIHI lossing. De practische kant is, zooals eigenlijk al half gezegd is, dat men weet waar men die ''onontbeerlijke veiligheids^ spelden kan vinden- Er bestaan, zooal[ van alle voorwerpen, een heel groot aam tal verschillende vormen. Een heel een voudige is, dat men een vrij groote bee.) nen ring neemt (middellijn ring 2 c.M£ daar 2 of 3 reepen lint aan bevestigt van verschülende of van gelijke lengt^ die aan het eind ook weer voorzien zij< van een klein' beenen ringetje, waaraal de spelden komen te hangen. o _o _0—O—0—-ó- c* Officieel is t Mei! Officieus roept de kersenkoopman nog begin Juli: „Mei kersen!" in elk geval is 't de vrucht van den vroegen zomertijd en de cos- tuumpjes van de jeugd behooren ermede ia overeenstemming te zijn. Vandaar ze ker, dat de vroolijke gekleurde cretonne- jutken zoo in trek zijn. Onze illustratie geeft U een drietal voorbeelden van der gelijke jurken, welke smaakvol en tevens gemakkelijk zelf te vervaardigen zijn. No. 158 is een jurk voor meisjes van 8 tot 12 jaar. Het lijfje is recht en het rokje aangerimpeld. Het geheel is gegar neerd met kraag, manchetten en cein tuur van effen stol in de lichtste tint van het motief. No. 159 is een smaakvol trois-pièces costuum bestaande uit een cretonne rokje, dat aan de voorzijde door eenige platte plooien wordt verwijd, een wit voile blouse in overhemdsmodel en een cretonne vest. Een zijden das en lakcein tuur in bijpassende kleur voltooien het geheel. Het cretonne kinderjurkje No. 160 heeft haar succes hoofdzakelijk te danken aan den heerlijken grooten zak, welke er van voren is opgestikt en een onmis bare bergplaats voor speelgoed en lek kers is. Behalve eenige ingestikte plooit jes aan voor- en achterzijde is het jurkje geheel recht. De garneering ervan be staat uit kraag, manchetten en zak gar neering van effen stof. Aangezien een dergelijk jurkje het aardigst staat wanneer het een beetje kort is, raden wij onze lezeressen er een broekje van dezelfde stof bij te maken. MARGUERITE. Deze hanger is een zeer practisch voorwerp en kan tegelijk heel onprac tisch zijn. Het niet practische ervan ligt nogal voor de hand. Iedereen heeft nog al eens een veiligheidsspeld noodig. (Het is natuurlijk een hanger voor veilig heidsspelden). Nu is het ontzettend ge makkelijk, als men weet, in die kamer is een speldenhanger aanwezig. Maar wee dengene, wiens eigendom het is. Den eersten tijd is het verdwijnen der spelden niet erg merkbaar, maar na ver loop van eenige weken ziet men tot zijn schrik een duidelijk merkbaar slinken. Langzaam maar zeker gaat het en als de No. 1. Een Engelsch schoentje, werd b.v, vervaardigd van wit geitenleer en versierd met zwart appliqué werk en zwarten hak. No, 2. Een zeer moderne „Pump" van zwart lakleder, welke met hagedissen- leer is versierd. No. 3. Toont U een riemschoentje van zilvergrijs chêvreau-leer, dat met vlecht werk in iets donkerder tint is afgewerkt. No. 4, Zagen wij in beige lakleder uit gevoerd, met hak en versiering van bijpas send fantasie-leer. No. 5. Geeft U het beeld van een rood chêvreauschoentje met garneering van echt slangenleer. Een andere schoen van hetzelfde genre was vervaardigd van zwart peau de suède en versierd met zwart gevlekte kalfs- huid. Dit laatste is evenals reptiliënleer op 't oogenblik bijzonder en vogue, niet alleen voor tasschen en schoenen, maar ook ter garneering en vervaardiging van hoeden en mantels vinden deze materia len veel bijval. Een nieuw snufje zijn schoentjes, welke van wit hagedissen-leer zijn vervaardigd. Dit leder is zoodanig gepolijst, dat men het voor zilver zou aanzien. v -l. j speldenhanger na eenige weken nog 2 a 3 spelden bezit, mag men heel blij zijn. Deze laatste 2 of 3 blijven er dan ook meestal trouw aanhangen. Niemand durft ze meer weg te nemen, daar er dan zeker de kans bestaat, dat de eigena resse ervan een onderzoek zal instel len. Het is jammer, dat het dikwijls zoo gaat. Maar als nu allen zich zoon spel denhanger aanschaften, zou dan het ge vaar van het plunderen niet wat vermin deren? Dit lijkt mij werkelijk de eenige op- De hanger op deze figuur is meer inge wikkeld, Er bestaat een soort stramien van heel dun karton, men zou haast beter stevig papier kunnen zeggen. Dit stramien wordt nu in den vorm geknipt zooals op de teekening te zien is, het welk vervolgens met kralen wordt be werkt. Het is met twee verschillende kleuren gewerkt. De kralen kan men in kleine slrengeti koopen. Teekening B geeft de bewerking op vergroote schaal. Waar men kan zien, dat één rij 2 maal gewerkt wordt, omdat bij de eerste keer tusschen de twee kralen telken- een opening blijft voor nog een kraal. Het is heel eenvoudig werk en men kan er zich niet mee vergissen. Alleen moet men er voor zorgen, dat de kralen netjes naast elkaar komen te liggen. Is het stramien bewerkt, dan knipt men het hr.t^ in vijven, twee aan twee, in ver schillende lengte, alleen de middelste is korter. Ze worden van onderen pun tig afgemaakt en daarna van een beenen ringetje voorzien. Van boven worden ze aan den achterkant van het stramien bevestigd, terwijl men ook aan den bo vensten kant van het stramien een rin getje of busje maakt, om de hanger op te hangen. Een roode speldenhanger is altijd erg frisch, b.v. met blauw voor het patroontje^ Dan moet men er ook rood lint bij nemen en er kleine driehoekjes van blauw op werken, zooals op de tee kening. Zooals van zelf spreekt, is men bèelcmaal vrij in het kiezen der kleuren, t Liefst zal men een kleur nemen in overeenstemming met de kleur van de kamer. NELLY. Prijzen der Patronen. No. 161 Japon met vest 1. No. 162 1.— No. 163 0.75. Venijn. Schoenpoetser: Schoenen poetsen, meneer?" Nijdige mijnheer: „Nee". Schoenpoetser: „U kunt Uw gezicht er in spiegelen, als ik ze gepoetst heb". Nijdige mijnheer: „Nee". Schoenpoetser: „Nou, ongelijk kan ik u eigenlijk niet geven". Stille wenk. „Mevrouw ik ben de pianostemmer", „Ik heb je niet besteld, man". „Neen, dal weet ik mevrouw, maar de buren hebben gezegd, dat ik hier moest zijn". Als -er gasten komen, maken we al tijd een beetje meer van het eten, een extratje natuurlijk, en geven we de ta fel een feestelijk aanzien. Dit laatste wordt wel eens vergeten, en toch de spijzen alleen doen het niet zoo goed. Op de wit gedekte tafel behooren voor al bloemen, bijvoorbeeld een wijde vaas of bokaal, gevuld met donkerroode ro zen, met lange slingers afhangend groen. Roode of roze anjers leenen zich ook bijzonder goed voor tafelversiering. Van lathyrus staan alle kleuren door elkaar heel mooi. In den winter kunnen we nog een of meer brandende lampjes op tafel plaat sen of kandelaars met brandende kaar sen. Allen zullen verrukt zijn over het prachtige effect. De ontbijttafel kan ook zo» gezellig gemaakt worden, vooral tegenwoordig met dat aardig gekleurde steengoed. U kent wel van die gekleurde jampotjes, in den vorm van een vrucht die staan toch zoo goed. De ontbijtkoek in een lief trommeltje, een flinke gekleurde melk kan op de tafel, (Heusch de ontbijttafel mag wel wat bont zijn). Dan bestaan er van die vroolijke dekkleedjes met fris- sche bloempatronen (beslist wasch- eu chloorecht). Op de ontbijttafel mogen ook vooral geen bloemen ontbreken. Als we een eigen tuintje hebben, kunnen we zelf snijden (ik zou U toch altijd raden een klein hoekje voor snijbloemen te hou den); ook staat een bouquet boterbloe men of een tuiltje boschviooltjcs op Uw ontbijttafel allerliefst. j .i£i>mo-iiSSlie- DINA.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10