DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 50ste Jaargang Vrijdag 1 Juli 1927 No. 14900 Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS DE C.L.O.C. SCHIEDAM g. J OP RUIMER BAAN ONZE GRATIS ONGEVALLEN-VERZEKERING KERSEN ETEN IN DE BETUWE. TE WATER. SCHEEPVAART. EEN RUPSENPLAAG IN HET STERREBOSCH. BURGERLIJKE STAND. - DE OCEAANVLUCHT VAN BYRD NAAR BERLIJN? HET VERLOOP VAN DEN TOCHT. Noordmoienstr. 16 Tel. 63406 WAAR IS DE „AMERICA"? NIEUWE SCHIEDAMSCHE Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus 39. 'Abonnementen: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per weck 25 cent, franco per post 3-75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Posiehègne en girodienst 81440. Ad vertent iëitti 15 regels ƒ1.55 Elke regel daarboven 30 cent.- Reclames tusschen den tekst 60 cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per kwartaal in dit blad worden afgedrukt. Met, den dag van heden, na bijna vijftig ij aren van een eervol bestaan,- gaat de „Nieuwe Sehieclamschc Courant" ruimer banen betreden. In den aldoor feller om zich grijpenden strijd der geesten, in de toeneming van ongeloof en zedenbederf tot de schrikba rende uitingen die we dagelijks aanschou wen, krijgt de Katholieke pers een steeds zwaarder, steeds ernstiger taak. Als waar is, dat wie de school heeft, de jeugd bezit en den sleutel in handen houdt van de toekomst, dan kan met evenveel recht wor den gezegd, dat wie de pers bezit meester is van het heden. Zien we slechts een oogenblik om ons heen. Waar staat de Katholieke Kerk het sterkst? Waar is het geloofsleven het. diepst? .Waar kan het Katholicisme bogen op groeienden invloed? Daar waar de Katho lieke pers krachtig naar voren treedt, waar de Katholieke pers, hand in hand gaand met de geestelijkheid, haar invloed paart aan dien van den priester, niet slechts haar goeden wil in de schaal werpend, maar tegelijk ook het volle gewicht van wat jn dezen tijd van de pers verlangd wordt. Pausen en bisschoppen hebben in do ernstigste bewoordingen op de geweldige beteekenis van de pers juist in onzen mo dernen tijd gewezen. Ze spieken van de journalistiek als van een apostolaat. „Keer de Paulus, de groote Apostel, tot ons terug", zei eens mgr. Von Ketteler, „het zou zijn ;als dagbladschrijver". Wat baat het ons kerken, scholen, gast huizen, verenigingslokalen en wat al meer te bouwen, als hun muren straffeloos door de slechte pers kunnen worden ondermijnd? Hoort Combes, een der grootste Kerkver- volgers uit den laatsten tijd: „Niet te ge waagd is de bewering, dat de radicale en socialistische pers aan de Katholieke Kerk in Frankrijk twee derde, misschien wel drie vierde harer geloovigen heeft ontrukt. Crémieux, een Israëliet, sprak aldus tot zijn geloofsgenooten: „Beschouwt al het overige, zilver en goud, achting 0f verach ting als van luttel beteekenis. De pers en vooral de dagbladpers is alles; hebben wy de pers, dan is alles aan ons". Wat was het eerste werk van Calles, toen hij den strijd begon tegen Kerk en godsdienst? De Katholieke pers werd ge kneveld; het verschijnen der Katholieke bladen werd onmogelijk gemaakt. Het apos tolaat van de pers, Begreep hij, was de grootste hinderpaal op den weg naar zijn doel, de algeheele vernietiging van de Kerk in zijn land. Meer dan de priester spreekt iederen dag 'de Katholieke journalist tot de zielen. Gelijk drup op drup den harden marmer steen tot splijten dwingt, zoo maakt van dag op dag de journalist, de Katholieke journalist de zielen week voor de woorden 'der waarheid. Dag op dag vallen die woor den in het gemoed van duizenden lezers; ze voeren het zaad mee, dat neerkomt soms op de rots, waar het moeilijk gedijt of tusschen de doornen, waar het spoedig verstikt; maar eiken dag opnieuw wordt het uitgedragen, tot. de korst van de rots gaat verweeren, en eiken dag opnieuw be twist het den bodem aan de diepgewortelde doornen, tot ook hier de halmen opschie ten en de aren zich vullen; en iederen dag valt het op warmen, dankbaren grond, die het. gaarne opneemt en het wassen laat tot dertig-, honderdvoudige vrucht. Naast al wat het moderne dagblad dient te geven, wil dit ons blad voor u, onze lezers zijn: de zaaier van het goede zaad öp iederen dag. Iieipt, gij ons zorgen, dat wij met dit goede zaad allen bereiken, bij wie we het zoo gaarne zouden uitstrooien. Hoe wij ook werken, hoe wij ook onze krachten inspannen om van uwe en onze krant te maken wat van een plaatselijk orgaan slechts mag worden verlangd, we zullen nimmer slagen zonder uwe mede- Werking. Op die medewerking doen we een hartelijk en tevens een dringend beroep. De uitgave van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zal van heden af geschieden door de N.V. de Courant „De Maasbode". De nauwe aansluiting met „De Maasbode" en „Het Nieuwe Dagblad" waarborgt onzen le zers dat zij uit de beste bronnen het nieuws bekomen en op de meeste vlugge wijze. Tenslotte, alle werk is ijdel, wanneer daar niet Gods onmisbare zegen op rust. Nisi Dominus aedificaverit. domum, in va- ï.um laboraverunt qui aedificant, earn: als de Heer het, huis niet bouwt, hebben de bouwlieden vergeefs gewerkt. Moge dan die zegen overvloedig rusten op het werk, dat ta de uitbreiding van ons blad ligt opge sloten. En moge de groote patronesse onzer stad, de H. Lidwina, haar beschermende handen uitstrekken over den arbeid, dien wij met en door de „Nieuwe Schiedamsche Courant" in het geestelijk en het tijdelijk belang der bewoners van haar geliefd Schiedam hopen te volbrengen. Aan de „Nieuwe Schiedamsche Courant" was ook tot dusver reeds een gratis ongevallenverzekering voor de ahonné's verhonden. Met de belangrijke uitbreiding die ons blad met ingang van heden ondergaat zijn ook de voorwaarden voor die verzekering in voor onze lezers hoogst gunstigen zin verbeterd. Met eenvoudig de bedragen welke worden uitgekeerd naast elkander te plaatsen, gelooven we beter dan door een uitvoerige uiteenzetting de wijzigingen, welke op een enkele na waarbij de uitkeering gelijk blijft, alle uitsluitend verbeteringen zijn, in het oog te doen springen. Tot dusver Voortaan werd wordt uitgekeerd uitgekeerd Bij doodelijk ongeval 200 Levenslange invaliditeit 500 Verlies van een hand, voet of oog 200 Verlies van een duim 100 Verlies van een wijsvinger 60 Verlies van een anderen vinger 15 Verlies 2 voorste leden van alle vingers van één hand 0 500 500 250 150 75 25 50 Zooals men ziet wordt voortaan bij ieder ongeval, dat een in onze boeken ingeschreven abonné mocht overkomen en waarvoor een uitkeering wordt verstrekt, een aanmerkelijk hooger bedrag uitgekeerd dan tot nu toe het geval was. Verzekeringspolissen worden niet gegeven. Iedere ingeschreven abonné is door het feit alleen dat zijn naam op de lijst onzer ahonné's voorkomt, in onze gratis ongevallen verzekering opgenomen. De abonnements kwitantie voor den loopenden termijn geldt als polis, zoodat onze ahonné's om een uitkeering te kunnen verkrijgen deze kwitantie moeten overleggen. In ons nummer van volgende week Woens dag zullen uitvoerig de voorwaarden worden opgenomen waaruit onze ahonné's bij voor komend ongeval kunnen lezen, waaraan zij hebben te voldoen voornamelijk de tijdige aangifte aan ons bureau om op de uitkeering aanspraak te kunnen maken. We zijn er van overtuigd, dat ook deze verbetering in ons blad, waarmee voor ons aanmerkelijke kosten gepaard gaan, door onze lezers op prijs zal worden gesteld. JUBILé. Zondag 3 Juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. Groenendaal in diénst kwam bij de firma Gebr. van der Schalk, distillateurs, alhier. De jubilaris heeft gedurende dezen tijd als baas de belangen van de firma behartigd. Maandag a.s. zal deze dag feestelijk wor den herdacht. Op Zondag 10 Juli a.s. zal een goedkoope trein 2e en 3e klasse loopen van Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam D.P., Rotter dam Beurs en Dordrecht uit naar Gelder- malsem, Tiel, Eehteld, Kesteren, Eist en Arnhem. De prijs bedraagt voor het traject van Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam 2e klasse 4, 3e klasse 2.75. Het vertrek uit Schiedam is bepaald op 7.03 u. v.m. en de aankomst op 10 uur 's avonds. De fabrieksarbeider P. J. K. K. uit Kethel, die, daar de Noordvestsingel onbereidbaa,r bleek, van zijn rijwiel wilde stappen, verloor het evenwicht en geraakte daardoor in de Vest. Door een agent van politie werd de man, alsmede de fiets uit het water gehaald. Gedurende de maand Juni kwamen alhier binnen 80 stoomschepen, 3 zeilschepen en 1 stoomjacht, tegen 166 stoomschepen, 4 zeilschepen en 85 Engelsehe stoomtrawlers in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Gisteren is alhier aangekomen het Eng. s.s. Alchymist, kapt. A. Hadlow, met olie van Hamburg bestemd voor de N.V. Schie- veen, aan de Wilhelminahaven; het schip vertrok heden naar Huil. Uit Hull is vertrokken het S.S, Audacity, met olie naar Schiedam. Door den Wethouder van Onderwijs, den. heer P. de Bruin is het volgende schrijven gericht aan de hoofden en het onderwijzend personeel der openbare en bijzondere scholen hier ter stede. „Ik heb de eer Uw aandacht te vestigen op wat dezer dagen in de plaatselijke bladen is medegedeeld over de rnpsenplaag in het Sterre- bosch. Uit de daar gegeven uiteenzetting blijkt, dat de vernieling vaD zeer ernstigen aard is en ook voor het volgend jaar een bedreiging van deze plaag te verwachten valt. Ik veroorloof mij Uw medewerking te vra gen om het kwaad zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. Van groot belang wordt bij de bestrijding in de allereerste plaats geacht het bevorde ren van den vogelstand. Er moeten dus geen vogels gevangen, of verjaagd worden; er moeten geen nesten ver stoord worden. Reeds dit de jepgd onder het oog te bren gen, wordt van groot belang geacht. Voorts zou bij de schoolwandelingen een bezoek ter plaatse gebracht kunnen worden, eerstens om de vernieling te aanschouwen; ten tweede, 'om te zien hoe zwermen vogels de plaag bestrijden; ten derde, om daaraan mede te werken door het verzamelen en ver nielen van rupsen, poppen en vlinders. Hierbij moet vooral in het oog gehouden worden, dat men buiten de beplanking moet blijven, teneinde geen vogelnesten te ver storen. Het zal U bekend zijn, dat de bedoelde rups de z.g.n. Leucoma salicis, de rups van den Satijnvlinder, gaarne leeft op den wilg maar ook veel op populieren voorkomt. Het populierenbosch aan den Maaskant is reeds geheel kaal gevreten. De hoofdlaan van het Sterrehosch heeft eveneens ernstig gele den. In het Volkspark vindt men de rups ook thans reeds op haast eiken boom. De rups is in volwassen toestand 5 c.M. lang, sterk behaard, gte 1 grijs, met rood be haarde wratjes bezet en langs den rug met een rij van mooie helder witgele vlekken voorzien. Ik ben overtuigd, dat U gaarne Uw volle medewerking zult willen verleenen om het mogelijke te doen tot behoud van het natuur schoon, d&t ons allen zooveel genot verschaft." In een begeleidend schrijven aan de hoofd- den der scholen, zegt de wethouder van onderwijs nog: „Indien daadwerkelijk aan de vernietiging wordt deelgenomen, zou men de rupsen in blikken kunnen verzamelen en doen ver branden. Ik zou het op prijs stellen indien ik van U bericht zou mogen ontvangen, of U meent in deze werkzaam te kunnen zijn en zoo ja, op welke wijze." VOETBAL. S. F. C.-serie. Programma voor Zondag: Hollandiaan IIID.L.V.S. III, 9.30 u.; S. P. C. I—D.L.V.S. I, 11 uur; V.F.C. III— D.L.V.S. II, 12,30 uur; D.H.S. I—S.V.V. II, 2 uur; Schiedam III—S.V.V. V, 3.30 uur. LAWNTENNIS. De kampioenschappen van Schiedam. Gister zijn de wedstrijden om de Schiedam sche kampioenschappen aangevangen. De uitslagen zijn: Heeren enkelspel, eerste ronde: W. Blaisse slaat G. Hovingh 6—1, 6—0; J. Tideman slaat H. Bokhorst 4—6, 6—4, 6—3; mr. J. Welcher slaat J. Hoogendijk 63, 61. Heeren dubbelspel, eerste ronde: E. den Hoed én A. Vos slaan G. Hovingh en N. Jansen 64, 60. Dames dubbelspel, eerste ronde: mej. Gysen en mej. C. Jansen slaan mej. A. Beukers en mej. T. Evers 75, 64. Dames enkelspel, eerste ronde: C. Jansen slaat T. Evers 61, 62; A. Beukers slaat M. Gysen 62, 64; R. v. Bergen Walraven slaat M, v. d. Eelaart 63, 63. Aangifte van 2930 Juni GEBOREN: Anna C. P., d. v. K. van der Linden en M. P. Gudde, Weezenbuurt Simon, z. v. J. Ooijkaas en M. Bruggeling, Broersveld Jacobus, z. v. J. M. Schenk en M. C. W. van Noort, Singel Josephus H., z. v. J. H. Hartman en M. C. van Hoog- dalem, Oude Kerkhof. ONDERTROUWD: J. K. van Helvert, 33 j. en W. M. Jutte, 21 j. J. de Bruijne, 21 j. en C. van Vliet, 18 j. J. W. Bakker, 25 j. en S. M. C. Nauta, 24 j. A. Struik, 32 j. en G. Dijkstra, 23 j. T. W. de Gids, 30 j. en W. C. Gosens, 31 j. GEHUWD: D. Montfoort, 29 j. en E. van den Berg, 25 j. A. Konings, 21 j. en E. van Maurik, 21 j. L. van Walsum, 21 j. en A. Veth 17 j. J. H. J. van den Hoek, 26 j. en J. G. Onverwacht 30. j. S. Bergma n23 j. en P. A. Rens, 18 j. W. Schop 23 j. en J. van der Tas 19 j. C. C, Nesse, 24 j. en M. W. J Prein 22 j. I. Brinkman 29 j. en C. Mak 27 j. OVERLEDEN:^ J. G. Steens, 87 j. wed. van A. H. Nieberg, Nieuwe Maasstraat, "o.?,'' 'i 'A DE NIEUWE BHÜG AAN DE KOEMAliKT TE SCHIEDAM. Met de voltooiing van do nieuwe brug aan de Koemarkt te Schiedam zal een belangrijke verkeersverbetering tot stand komen. Het hekwerk om de Plantage (rechts op de foto) verdwijnt en het plantsoen krijgt een nieuwe afsluiting in den vorm van een op een muur opgetrokken afrastering (ook op de foto zichtbaar). Bepaalde aanduidingen wijzen er op dat het doel van de Oceaan-vlucht van Byrd niet Parijs is, maar dat de Amerikaan aan den tocht over den Oceaan tevens wil verbinden de poging om het afstandsrecord van Chamberlia te ver beteren. Zoo dit het geval Is, zal hij beproeven het vasteland van Europa zoo ver mogelijk over te vliegen en koersen naar Oost- of Cen traal Europa. In verband hiermede zijn ook op de Berlijn- sche vlieghaven Tempelhof ver-strekkende voorbereidingen getroffen. In tegenspraak met deze Duitsche opvatting is de inhoud van het volgende telegram:, De motor-expert van de Wrightfabrieken deelt mede dat Byrd zich ten doel stelt den tocht te maken van Amerika naar Parijs, Kinkado is op het oogenblik op weg naar Cherbourg aan boord van het stoomschip „Pre sident Roosevelt". Volgens zijn verklaring had Byrd, kort voor zijn opstijgen, hem gezegd: O» aan boord van de „President Roosevelt" en ontmoet me in Parijs. Ik wensch dat ge het vliegtoestel zult nakijken voor de terugvlucht naar de Ver. Staten. De stemming te Parijs. De derde tocht over den Oceaan wordt t* Parijs met veel minder belangstelling gevolgd dan de poging van Lindbergh. „Het nieuwtje is er af", kan met recht gezegd worden, al- hoewei de vrij geregelde T. S. P.-berichten de belangstelling levendig houden. NEW-YORK, 30 Juni. (R.O.) Men verkeert in onzekerheid omtrent de plaats, waar Byrd met de „America" zich bevindt sinds hij om 6.42 uur Whitburn passeerde, 40 mijlen ten Zuid-Westen van St. Johns. Om 17.30 uur (Now-Yorksche tijd) passeerde Byrd Fortune Bay en Garnish, ongeveer 120 mijl N.W. van Kaap Race. Toen had hij in 12 uur ongeveer 900 mijl afgelegd. Te middernacht (Amerikaansehe tijd) heeft het, stoomschip „Adriatio" een telegram opge vangen van Byrd, waarin hij meldt, dat de „America" zich bevond op 43 graden 38 min. Noorderbreedte en 42 graden 46 min. Wester lengte, dus ongeveer 500 mijl van de Ameri kaansehe kust. Hij seinde voorts dat het weer goed was. Fa Wio.AJCoppens TELEfOON G6408 - rr&nco Jenever Rood merk 3.30 Liter Jenever Zwart merk 2.95 Enmaak Brandewijn 2.95 Gentia inmaak drank 1.95 FRANCO HUIS PER FLESC1I AAN PARTICULIEREN Reel. IS - Te Parijs is om 32 min. na 2 uur draadloos bericht van Byrd ontvangen, dat er sedert 4 uren geen land of water te zien waren in verband met den mist en de zware wolken. Vannacht om 3 uur is het vliegtuig door het stoomschip „Mauritius" gesignaleerd. Het was toen ongeveer 800 K.M. van de Amerikaansehe kust verwijderd. Volgens een Lloydbericht uit Valentia (Ier land) is Byrds machine gisterochtend om 11.05 Greenwich tijd gezien op 49 gr. 33' N.h. en 18 gr. 10' W.L. (dus ten Z.W. van Ierland). Volgens een nader Lloydbericht was Byrd gezien op 50 gr. 6 min. N.B. en 5 gr. 57 m. W.L. (dus ten Zuiden van Engeland in het Kanaal). Volgens een V. D.-bericht seinde Byrd ont 7.05 uur (Nederlandsche tijd) gisterenavond, dat hij juist de Fransche kust passeerde. «met Wrnmw/, v BYRD, DE OCAANVLIEGER. Om 1.15 uur hedennacht informeerden wij bij het vliegveld Waalhaven of soms bericht was opgevangen betreffende de aankomst van Byrd te Parijs. Men deelde ons mede dat van Duitsche zijde was geseind dat men daar van oordeel w as dat Byrd naar Duitschland was gevlogen, daar men boven Hamburg een drie-motorig vliegtuig had gehoord, terwijl er geen Duitsche vliegmachines in de lucht waren. Uit Parijs had men de K. U M. verzocht met een andere dan de gebruikelijke golflengte te luisteren, daar men te Parijs Byrd draadloos had hooren roepen, doch daarna niets méér van hem vernomen had. Aldus verkeerde men hedennacht in èè)i ,wel wat angstige spanning. "De' K. L. M. op de Waalhaven deAde ons hedennacht omstreeks 2 uur mede dat Hamburg de vliegstations had opgeroepen voor een be langrijke mededeeling. Om 1.55 uur werd daarop door Hamburg ge seind dat het vliegveld Aspern (Oostenrijk) in orde gemaakt moest worden ter voorbereiding van de ontvangst van Byrd. Dit geschiedde om dat een bericht van Byrd was opgevangen waarin deze mededeelde dat hij Parijs niet zou aandoen doch direct door wilde vliegen naai; Weenen. f Nadat de K. L. M. aan het Ilamburgsché station nadere bevestiging had gevraagd van dit bericht, werd geantwoord, dat men tot het uitgeven van die mededeeling gekomen was om dat men de overtuiging had dat deze uit zeer, betrouwbare bron afkomstig was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1