lieuwe Schiedamsche Courant Vrijdag 1 Juli 1927 No. 5653 IMShi m rWEEDE BLAD t CANADA IS ZESTIG JAAR. f ZIJ ZIJN SLIMMER. VERBETERING VAN HET PRIMAIRE EN SECUNDAIRE WEGENNET VAARTVERBETERING IN HET WESTLAND. UITVOERING, BEHEER EN ONDERHOUD. DE GEMEENTERAAD VAN BERGEN OP ZOOM DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT NAAR INDIË ENTHOUSIASTE ONTVANGST TE BATAVIA 1 Morgen viert Canada zijn zestigsten ver jaardag ais Britsrb dominion. Canada i3 momenteel, meer dan de Ver Staten, het land der on begrensde mogelijkheden. In dit reusachtig Jarid, dat twintig maal zoo groto is als Duitschiand, wonen slechts negen en half millir.cn menschen, die in de laatsle vijf en Hvintig jaar enorm vooruit zijn gegaan door dun uitvoer van aller hande producten, voöral van papier, dat ge leverd wordt uit Canada's ontzaggelijke wouden. Jaarlijks voert Canada 1.35 miliioen ton aan couranten-papier uit. Voltaire, die het meer heeft mis gehad, heeft zich ook bar vergist, toen hij Frankrijk (dat door het verdrag van Versailles in 1763 Canada aan Engeland verloor) troostte met de zure op merking, dat het hier maar om een stuk of wat sneeuwvelden ging! De spotter heeft niet gerekend met het feit, dal de dagen konden komen, dal Ca nada, geholpen door milder wordend kli maat, ook veel rijker zou worden. De laatste jaren is het klimaat in Canada inderdaad verbeterd en het jonge volk spant zich met reuzenkracht in, om zijn achterstand In te halen. Maar er zijn veel te weinig menschen in Canada: zelfs in de Zuidelijke provinciën, die negentig procent van de totale land bouwproductie des lands opbrengen, is nog slechts een achtste deel van den bodem be werkt; de rest is nog onontgonnen. Canada Is het eerst bewerkt door Fran- sche kolonisten, die er driehonderd jaar ge leden begonnen en de provincie Quebec (die nu nog grootendeels Fransch is) vormden. De later komende Engelsche kolonisten slo ten de Fransche in en door de ellendige po litiek van Parijs, ging Nieuw-Frankrijk, zooals Canada heette, in 1763 aan Engeland over. Op 4 Juli 1776 verklaarden de Ver. Staten van Noord-Amerika zich onafhankelijk van Engeland en Londen, vreezende dat Canada 'denzelfden weg zou gaan, liet de Canadeezen volle vrijheid en zoo bleven dezen aan de zijde van Engeland. In 1867 werd uit de verschillende provin cies het eene „Dominion of Canada" gevormd, [waarbij later nog enkele streken gevoegd .werden. De bevolking van Canada is Fransch en Engelsch; de provincie Quebec is, zooals wij reeds zeiden, een zuiver Fransch gewest en dit komt vooral door het geweldig hoog geboorte-cijfer. De Franschen tellen 3.500.000 zielen en de Engelsch.-sprck.enden 5,700.000, De eersten echter zijn allen in Canada ge borene en onder de laatsten zijn veel ko lonie***). Bovendien zijn er nog een 200.000 Duijtachers in Canada en hun aantal zal wel ajuigroeifwi, nu Canada de Duitschers weer toelaat. In do*, politieken toestand des lands is de laatste jaren ook veel veranderd. Waren vroeger altijd de conservatieven, die vooral "de Britsche rijksgedachte huldigden, de baas, thans zijn de liberalen in de meerderheid. Op de laatste Britsche rijksconferentie kon men dit zeer goed merken. Canada heeft daar zijn eigen vrije plaats bedongen en on der andere vastgesteld: le. dat. het in het vervolg zelf zal beslissen of het deel nemen zal aan oorlogen, waarin Engeland gewik keld wordt. In den wereld-oorlog is dit ge daan; of het weer gebeuren zal, hangt van Canada zelf af; 2e. is bepaald, dat Canada zich bij de vreemde mogendheden zal kun nen laten vertegenwoordigen door eigen gezanten en niet meer door beambten, die Londen uitzendt Dit laatste is vooral van belang ten op zichte van de Ver.' Staten. Dezen oefenen een sterken druk op Canada uit en er zit ontzaggelijk veel Amerikaansch kapi taal in het Britsche gewest. Voor den oorlog was de verhouding 77 pet. Engelsch tegen 17 pet. Amerikaansch; in 1923 lag Engeland al „knock out" en was de ver houding geworden 52 pet. Amerikaansch tegen 42 Engelsch. Men berekende toen het Amerikaansch kapitaal, dat in Canada was, op 3.15 milliard dollar tegen 1.25 milliard dollar in 19911. En de jaarlijksche toename van het Amerikaansch kapitaal wordt op ongeveer 800 miliioen dollar geschat. Aan wie zal de toekomst zijn in dit ge wei dig-groote land met zijn onberekenbare mogelijkheden? Daarover zal in Londen ook nagedacht worden op dezen verjaardag. Misschien zal men zich dan ook herinne ren, hoe jaren geleden al de Katholieke aartsbisschop van Westminster op het be lang van Canada wees. Het was immers Kardinaal Manning ook, aan wiens bemid deling hei Katholieke Canada het dankte, dat het vertegenwoordigd is in het H. Col lege der Kardinalen. Sacco en Vanzetti, de twee revolutionai ren, die ter dood veroordeeld zijn in Ame rika. hebben voorioopig uitstel van excm- tie gekregen. Men weet, hoe heul de revolutionaire wereld alsof het een nieuwe Ferrer-zaak gold geprotesteerd heeft legen een von nis, dut zij onrecht vaardig noemde. Overal werden protest-vergaderingen be legd; de zalen daverden van moties van afkeuring; uit alle hoeken der wereld gin gen telegrammen naar de Amerikaansche autoriteiten; in alle groote steden werden verzoekschriften neergelegd op de Ameri kaansche gezantschappen en consulaten; president Coolidge zelf werd rechtstreeks betrokken in de zaak, die niet onder zijn rechtsmacht ressorteert. Men kan die wereldbeweging overdreven en belachelijk gevonden hebben; maar men ziet nu toch, dat zij succes heeft gehad. Het vonnis is uitgesteld en een herziening van het proces en daarmee wellicht de redding van twee menschenlevens, is bereikt. Dat is dan toch maar het resultaat van deze agitatie, over heel de wereld op touw gezet door revolutionairen van allerhande schakeering. De betreffende Amerikaan sche Staatspresident heeft gebukt voor de wereld-opinie. Voor twéé menschen is dat alles geschied En wij vragen ons af: kan dat ook niet geschieden tegenover Mexico? Zal Calles niet moeten bukken als heel de katholieke wereld oprijst en van land tot land, uit alle werelddeelen, de verontwaardigde pro testen gaan naar de Mexicaansche gezant schappen en consulaten? Bidden is goed maar men behoeft het eene niet te laten, terwijl men het andere doet. Er kan geen bezwaar tegen zijn, dat men in Mexico bemerkt, hoe de hon derden millioenen katholieken, verspreid over heel de wereld, denken over hetgeen thans in dat land geschiedt. En alleen op die wijze zal de publieke opinie wakker worden en haar geweten in opstand komen tegen het onrecht dat ginds gepleegd wordt, niet tegen twee menschen, maar tegen een héél volk. ,De kinderen der duisternis zijn in hun geslacht, voorzichtiger dan de kinderen des lichts!" Wij hebben het weer gezien in de agita tie voor Sacco en Vanzetti. Welnu, wat doen wij? Of blijven de an deren slimmer? Een adres van den Bond van Bedrijfs autohouders aan Ged, Staten der provincies. OP VASTSTELLING VAN HET PROVIN CIAAL WEGENPLAN AANGEDRONGEN. De Bond van Bedrijfsautohonders heeft aan de Polleges van Gedeputeerde Staten van het de Colleges van Gedeputeerde Staten van de verschillende Provincies het volgende adres gezonden: „Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: Adr. Beers en J. L. Rauh, respectievelijk als viee-voorzitter en secretaris vertegenwoor digende den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. dat blijkens de Wegeabelastingwet door de Provinciale Staten moet worden vastgesteld een Provinciaal wegenplan; dat de bedrijfsautohouders, die deze ontzet tend zware wegenbelasting moeten opbrengen in de officleele stukken getroost worden met de mededeeling, dat: lo. dan ook In den kortst mogelijken tijd bet primaire en secundaire wegennet in een voor het moderne verkeer geschikten toestand zal worden gebracht. 2o. door deze verbeteringen, door de daaruit voortvloeiende besparingen aan exploitatiekos ten, niet alleen in werkelijkheid deze wegenbe lasting den bedrijfsautohouders slechts weinig zal kosten, maar zelfs dat deze besparingen op de exploitatiekosten, de kosten der belasting voor de bedrijfsautohouders zullen overschrij den; dat adressanten dan ook van meening zijn dat de bedrijfsautohouders hieruit het recht mogen putten op een zoo snel mogelijke actio dor Provinciale Besturen tot verbetering van de primaire en secundaire wegen, welke niet in beheer zijn bij het Rijk; dat zij meenen, dat een der eerste gevolgen van deze actiè zal moeten zijn de vaststelling van het Provinciaal wegenplan; Redenen waarom zij Uw Collego beleefd ver zoeken nog in deze Zomer-zitting het Provin ciaal wegenplan aan de Staten ter goedkeuring te willen voorleggen." De Zeereerw. Heer J. G. M. de Greeve, pastoor der St. Theresia-kerk te Den Haag, een broeder van den bekenden redenaar Pater Borromaeus de Greeve, herdenkt 26 Augustus a.s. zijn 25-jarig priesterjubileum. OM WERKVERRUIMING. Wat noemt „men" bevorderen van Nederlandsclie nijverheid? NEDERLANDSCH FABRIKAAT GENIET VOORKEUR. Een dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie Werkverruiming onder voorzitterschap van Mgr. prof. dr. W. H. Nolens. Over de porti voor drukwerken naar het buitenland werd een advies vastgesteld. Op verzoek van den voorzitter van den Raad van Ministers werd een advies vastgesteld be treffende het geven van voorkeur aan Neder- landsch fabrikaat. Met leedwezen vernam de commissie, dat Nederlandsclie ondernemingen, welke een be roep op de overheid doen of op de bemidde ling der commissie om te verkrijgen, dat or ders van de overheid aan de Nederlandsche industrie ten deel vallen en niet in het bui tenland worden geplaatst, wanneer deze on dernemingen zelf opdrachten hebben te ver strekken, deze soms in het buitenland plaat sen, -terwijl de Nederlandsche industrie hier voor een aanbieding heeft gedaan, welke in prijs met de buitenlandsche aanbieding kan concurreeren. Uit mededeelingen bleek, dat een gemeente bestuur van meening was, reeds op bijzondere wijze de Nederlandsclie nijverheid te bevorde ren, indien het de order voor een bestelling hier te lande plaatste, als de Nederlandsche .aan bieding van gelijken prijs en kwaliteit is als de buitenlandsche. De commissie kon niet in zien, dat hierdoor op een bijzondere wijze het gebruik van Nederlandsch fabrikaat werd be vorderd. De Rottevdamsche brng-kwestie. Een belangrijk deel vaii de beraadslagingen was gewijd aan de gunning van de Koninginne- brug te Rotterdam. De commissie besloot haar volle aandacht aan deze aanelegenheid, voor zoover zij met de taak der commissie heeft te maken, te blijven wijden. DE LOONEN IN DE MIJN-INDUSTRIE. Spoedige bijeenroeping van de contact commissie verzocht. BESPREKING VAN DEN ZES-UUR-DIENST OP ZATERDAG. De vier samenwerkende mijnwerkersbonden hebben een schrijven gezonden aan de contact commissie voor de mijn-industrie, waarin zij zeggen, dat thans wel voldoende tijd is ver- loopen voor de commissie der bedrijfsleiders om de voorstellen der vakbonden inzake de minimum-loonregeling voor de ondergrondsche arbeiders en een nieuwe klachten-lndeeling te bestudeeren. Mij verzoeken daarom een spoedige bijeeu- roeping der commissie In welke vergadering dan ook behandeld zal kunnen worden de in voering van den zes uur-dienst op Zaterdag voor de bovengrondsche arbeiders. VIS '^iÉi V:"-' OU ZONSVUl'üL'lfj'ïERINCl. Het fbtografeeren van de «ra-eclips in de Sterrewacht te Lelden, door den heer van Gent, assistent van Prof. Hertzesprong. Rapport van de bij besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland ingestelde commissie van onderzoek. (Vervolg.) De vraag rijst welke instelling met de uit voering van het door de commissie voorge stelde kanalenplan belast zou kunnen worden. Verschillende mogelijkheden doen zich hierbij voor. Als eenige mogelijkheid blijft naar de meening der commissie over de opdracht van de uitvoering van het werk en van het beheer en onderhoud der Westlandsche kanalen aan het Hoogheemraadschap van Delfland. De com missie zou bedoelde opdracht een zeer gelukkige oplossing achten. Daarbij komt, dat Delfland bij de uitvoering van het plan tot vaartverbete- ring een rechtstreeksch belang heeft, voorzoo ver de verbreeding en verdieping der kanalen een verruiming van den boezem van het hoog heemraadschap met niet minder dan 32 H.A; ten gevolge zal hebben. KOSTENVERDEELING. De commissie heeft gemeend, dat van het Rijk en vooral van de Provincie Zu.d-Holland aanzienlijke subsidies verwacht mogen worden voor de uitvoering van een werk, waarmede in zoo hooge mate de welvaart van een streek samenhangt, dat daarbij een provinciaal en algemeen belang geacht kan worden betrokken te zijn. Met het oog hierop heeft de commissie de vrijmoedigheid gevonden de te verwachten sub sidies van Rijk en Provincie respectievelijk op 600.000 en f 1.000.000 te stellen. Voorts kan naar het oordeel der commissie gerekend wor den op een gezamenlijke bijdrage van de be trokken Westlandsche gemeenten (Monster, 's Gravenzande, Naaldwijk, Wateringen, de Lier) van 120.000; van de veilingsvereenigin- gen van 60.000; van Delft, welke gemeente door de verbetering van het Look een vergroot belang bij het Westlandsche kanalerigebied krijgt, van f 80.000; van 's Gravenliage van 210.000, zijnde de in het plan der commissie geraamde kosten van de verbinding tusschen Dekkershoekje en de Wennetjessloot, waarvan de verwachting bestaat, dat dit werk door deze gemeente zal worden uitgevoerd; en ten slotte van Delfland van 80.000, waartoe aanleiding zou bestaan voorzoover tengevolge der kanalen- verbetering de boezem van het Hoogheemraad schap met 32 H.A. zou worden verruimd, het geen uiteraard een voordeel beteekent; totaal derhalve f 2.150.000. Het resteerende deel der kosten ad 450.000 zou gevonden moeten wor den in het sluiten van een leening door het Hoogheemraadschap van Delfland tot genoemd bedrag. Het totaal der jaarlijksche kosten (met inbe grip van rente en aflossine van de leening) worden door de commissie berekend op 38.680. Deze kosten zouden moeten worden gedekt door èen jaarlijksche belasting op een omslag- pliclitig gebied de streek,; welke voorname lijk door de uitvoering van het kanalenplan gebaat wordt. De commissie heeft gemeend, dat, indien de gemeente 's Gravenhage bereid bevonden mocht worden om de kosten van de kanaalverbinding tusschen Dekkershoekje en de Wennetjessloot op zich te nemen, hiertegenover ter wille van de billijkheid het tegenwoordige Haagsche ter ritoir vrijgesteld behoorde te worden van het medebetalen in de jaarlijksche kosten, op te brengen in het omslagpliehtig gebied. SLOTWOORD. Aan het einde van de vervulling harer taa' gekomen, meent de commissie er met nadruk de aandacht op te moeten vestigen, dat zij bij het ontwerp van een Westlandscli kanalenplan er van uit is gegaan, dat de opzet van het werk van eenvoudigen aard zou moeten zijn, opdat niet, zoo de uitvoering van haar voor stellen te hooge kosten met zich zou mede brengen, de zoo dringend noodzakelijke verbe tering van de waterverbindingen in het West- land geheel achterwege zou blijven. Daarom heeft de commissie een kanalenplan ontworpen, welks uitvoering mogelijk is, indien aan redelijke verwachtingen omtrent gelde- lijken steun voldaan wordt. De op de R.K. lijst gekozenen blijven bij hun besluit om geen zitting te nemen. WEER 7 NIEUWE PLAATSVERVANGERS! Zoo draait de lijst af De te Bergén op Zoom op lijst 2 (der R.K. Staatspartij) gekozen raadsleden, zoomede hun plaatsvervangers hebben met het bestuur der R.K. Kiesvereeniging nogmaals beraadslaagd omrtent hun houding, waarzij allen zich verbonden in den gemeenteraad van Dinsdag 6 September niet zitting te nemen. Nadat het bestuur der R.K. Kiesvereeni ging met de gekozenen langdurig had beraad slaagd, werd met algemeene stemmen beslo ten het eenmaal ingenomen standpunt niet te laten varen, zoodat de R.K. Staatspartij geen enkele plaats in den Raad zal bezetten. De eerste zeven gekozenen zullen dezer dagen aan den Voorzitter van den Raad mededeeling doen, dat zij hun benoeming tot raadslid niet wenscben te aanvaarden. Het gevolg van deze beslissing is, dat hierna andermaal zeven plaatsvervangers zullen wor den aangewezen, die dan een gelijke houding zullen aannemen, tot de lijst van candidaten zal zijn uitgeput. STORMRAMP. Hulpverleening. De collecte voor de stormrampslachtoffers bracht te Nleuwerkerk a. d. IJsel 1060 op, terwijl bovendien aldaar nog 2 giften van 100 binnenkwamen. Te Waddinxsveen werd In totaal 2307 ingezameld. DE AMSTERDAMSCHE COLLECTE. De opbrengst der in Amsterdam gehouden stormramp-collecte bedraagt 91.000, GEYSEN DORFFER Bij aankomst van het Fokkervliegtuig O Batavia stroomde het publiek, dat vol enthousiasme en niet te houden was, lie* terrein op, juichende en hoeden zwaaiende terwijl spontaan he* „Wilhelmus" aange heven werd. De heer van Leaf Black nam, rustig in de cabine zittend, da enthousiaste huldiginga betuigingen in ont vangst. Een vertegenwoordigd van Aneta had een onderhoud met de pilo ten Geysendorffer en Scholte. Het gezelschap' blijft 6 of 7 dagen to Batavia in verband met het nazien van het vliegtuig, waarvoor Geysendorffer reeds moiv gen naar Bandoeng vertrekt. De terugtocht gaat via Medan langs dezelfde route, terwijl wordt doorgevlogen naar Eng-.- land. Eerst naar Glasgow om de dochter van den heer van Lear Black af te halen. Daarna gaat men naar Londen en indien mogelijk zal en passant Amsterdam worden aangedaan. Gedurende de reis heeft men goed weer ge- ba 11 behalve in Birma en bij Bangkok. Geysendorffer verklaarde dat 12 vliegdagen voldoende waren voor de reis naar Indië, doch Scholte meent, dat het in 8 dagen mogelijk Is. Gehoopt wordt op 23 Juli in Engeland to zijn. Vergelijkende cijfers. Naar aanleiding van de aankomst van de H-NADP te Batavia deelt de Directie van de K. L. M. aan het Haag sche Aneta-kantoor het volgende mede: Volgens voorloopige berekening is de ge- heele weg Amsterdam— Batavia afgelegd in plm. 86 vlieguren. De snelheid van dit type vliegtuig, dat toch eigenlijk niets anders is dan een verbeterd type Fokker FVIf, waarmede Van der Hoop naar Batavia vloog, springt wel duidelijk in het oog, wanneer men deze 86 vlieguren van de D P. vergelijkt met de 127(4 uur. welke Van der Hoop met zijn vliegtuig voor denzelfden tocht noodig had. De DP heeft den tocht volbracht In 13 reis dagen. In werkelijkheid verliepen tusschen ver trek en aankomst 16 dagen; één dag bleef het toestel in Con3tantinopel door administratieve moeilijkheden, 2 dagen in Bagdad door een storing in het smeer stelsel'. Zooals bekend, was de tocht geprojecteerd in 14 dagreizen, doch is het traject Karachi— Allahabad in één dag gevlogen inplaats van twee. Van der Hoop deed over den tocht Am sterdamBatavia 20 dagreizen en had het ge projecteerd in 22. Geysendorffer en Scholte heb ben dus 2/3 gebruikt van den reistijd vanVan der Hoop. Nog een andere k.:. ■.v.-fcfcendè' vergelijking kan men maken, dc rdfi o-,,-r ir, »r, Bu dapestBangkok, Gey-- Mdorttor en Scholte de zelfde route hebben evulg-.l. v, .ik? der Hoop in het najaar 1921 igcie er. <i- kaansche wereldvlieg in de mer van 192i De Amerikanen deden over het traject Boe? >- pest—Bangkok .17 dagreizen. Van der Hoop 14 Geysendorffer en Scholte 9. Ook hieruit moge blijken, welk een buitengewone ontwikkeling de luchtvaart in nog geen 3 jaar heeft doorge maakt. De H-NADP heeft oj) de 13 dagreizen 15 lan. den overvlogen, nl. Nederland, Duitschiand, Oostenrijk, Hongarije, ZuidrSlavië, Bulgarije, luikije, (Klein Azië) Syrië, Mesopotamië, Irak (Arabië), Perzië (Consistan, Farsistan, Laris- tan, Bashkird, Mekran, Beloetshistan) Britsch- Indië (prov. Bombay, Rajputam, Hindoestan, Centraal Indië, Sindhia, Garba Katana, Gurjat, Ghuti Nagpur, Bangalen, Beneden Burma), Siam, Malaklta, Nederlandsch-Inë i" Java) SCHOLTE LUITENANT-KOLONEL VM. P. BREEMAN. f In derf ouderdom van 84 jaar is gisteren te 's Hertogenbosch overleden de gep. luit,-kol. M. P. Breeman, eertijds pr-ovinciaal adjudant aldaar. In den ouderdam van 57 jaar is te Den Haag overleden de gep. generaai-majoor van den Geneeskundigen dienst -der landmacht Dr. J. W. van Rijn, chef van het Militair hosai- taal aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6