DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN i 50ste Jaargang Zaterdag 2 Juli 1927 No. 14901 Dit nummer fcestaai uit drie Maden. niet volkomen juist STADSNIEUWS DE C.L.O.C. SCHIEDAM f BIJ EEN STUKJE STATISTIEK. COLLECTE GEWAPENDE DIENST EXAMENS AKTE L. O. EXAMEN ZONDAGSDIENST APOTHEKEN OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK DE KIEZERSLIJST Bij of krachtens wetten of verordeningen t voorgeschreven en andere officiëele aï- cn aankondigingen van het Gemeentebestuur. COLLECTE GEWAPENDE DIENST 25 JAAR KOSTER. EEN REIS DOOR EUROPA. GRONDAANVRAGE BURGERLIJK ARMBESTUUR. Jaarverslag over 1926. MONDHARMONICAVER. „EXCELSIOR" K. R. O., AFD. SCHIEDAM HET R. K. ZIEKENHUIS N.V. GEBRS. HOEK S TRANSPORT EN EXPEDITIE MAATSCHAPPIJ. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 6001 Zenuw-Tabletten. .75° Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 7$cl Bij Apoth, en Drogisten Noordsnoienstr. 16 Tel. 83408 PRINSES-THEATER R. K. S. V. EXCELSIOR W edst rijdp rogramma OLD-VITESSE A.s. Dinsdagavond 7 uur speelt „Oud Vites se" tegen Excelsior" op het terrein van „Pro patria". PANDORA BURGERLIJKE STAND GEBOREN 2 Juli. Maria Johanna, d. van h. A. van der Veen en C. M. de Vries, St, Janssteeg. SCHIEDAMSCHE COU Bureau EOBKARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus 39. Abonnementen: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent, franco Per post 3-75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèyue en girodienst 81440. 3 Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.55 Elke regel daarboven 30 cent. Reclames tusschen den tekst 60 cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per kwartaal in dit blad worden afgedrukt. In een berichtje van 8 Juni had de „Schie damsche Courant" den indruk gewekt, dat de „Nieuwe Schiedamache Courant", door baar nauwe relaties met De Maasbode" en «Het Nieuwe Dagblad" voortaan ophield eigen plaatselijk orgaan te zijn. De" eenige redacteur van de „Nieuwe Schiedamsche", aldus onze collega van de Lange Haven, zou als correspondent van „Het Nieuwe Dagblad" optreden. Ons nummer van gisteren zal de „Schie damsche Courant" hebben bewezen, dat haar bewering niet geheel juist was. Zoowel de advertentie-pagina's als de redactioneele kolommen geven de „Nieuwe Schiedamsche" beur eigen op zich zelf staand karakter en we hebben een heel klein vermoeden, dat de „Schiedamsche" zal moeten erkennen, dat ons blad er èn in uiterlijke verschijning fn in inhoud niet op achteruit is gegaan. Als wij nog eens een oogenblik de cijfers nagaan van de verkiezingen der laatste Jaren in onze gemeente, dan blijkt daar duidelijk uit, hoe constant de verhouding is geworden van de verschillende partijen. (Vrijheidsbond en Christelijk-Historischen spelen stuivertje-wisselen, gaat de eene partij wat omhoog, Tfan zakt de andere in vrijwel dezelfde verhouding. Alleen de S. D. A. P. vertoont schommelingen, welke er op wijzen, dat de roode aanhang in onze stad nog lang niet in vastheid bezonken ligt. Zoolang die schommeling een dalende lijn vertoont, als tie beide laatste verkiezingen voor Staten en Gemeenteraad te aanschouwen geven, kunnen wij niet anders dan ons daarmee verheugen. Toch zal het zaak zijn, daar niet al te zeer op te vertrouwen. Het komt ons voor, dat de malaise ten onzent van de S. D. A. P. een verschijnsel is, op welks Voortduren niet mag worden gerekend. Bijzonder stabiel is het stemcijfer van de Katholieken. Nadat we voor de raads verkiezingen van 1925 de 5000 stemmen hadden overschreden, leverden de Kamer verkiezingen van 1925 ons 5235 stemmen op, de Statenverkiezingen van dit jaar 5300 en die voor den Gemeenteraad 5329. Die schom melingen zijn zoo miniem, dat er geen reden is naar de oorzaak er van, welke slechts van de meest ondergeschikte beteekenis kunnen zijn, een onderzoek te doen. We kunnen blijkbaar in onze stad bogen op een kiezers korps dat zijn stem uitsluitend van prin- .cipieele overwegingen afhankelijk stelt. Dat .vermindert niet de waarde van het werk ,van het bestuur der kiesvereeniging of van de propagandisten. Integendeel. Juist aan ben is het voor een buitengewoon groot 'deel te danken, dat dit prachtige resultaat .werd bereikt. In dit resultaat heeft onze Katholieke ver kiezingsorganisatie een houvast. Verwacht mag worden, dat niet voor 1929 onze kiezers andermaal ter stembus worden geroepen. iWe hebben derhalve 'n respijt van bijna twee jaren, niet om te gaan rusten op onze lauweren, doch om te verstevigen wat we 'door krachtig werken in de hand hebben gekregen en om door ononderbroken propa ganda den weg tot nieuwe successen voor te bereiden. Kiesvereeniging en propagandisten mogen paraat blijven. De Commissie ten behoeve van bet Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, ver zoekt ons de aandacht van de ingezetenen te vestigen op de in dit blad voorkomende offi- cieele kennisgeving betreffende de op Maan dag a.s. te houden collecte, de z.g. „Waterloo- collecte". Wordt deze collecte in den lande jaarlijks op of omstreeks 18 Juni gehouden, de Commis sie meende met het oog op de reeds eerder aangekondigde inzamelingen voor andere doel einden, deze collecte dit jaar te moeten uit stellen tot op Maandag 4 Juli. Waar in het algemeen de offervaardigheid onzer gemeentenaren bekend is, verzoekt de commissie de ingezetenen ook deze collecte te gedenken, daar het Fonds, dat, zooals men weet dient tot ondersteuning van behoeftige oud-militairen, door zijn vele uitgaven aanvul ling dringend noodig heeft. TECHNISCHE HOOGESÜHOQL Te Delft is geslaagd voor het eandidaats- exarnen voor werktuigkundig ingenieur de heer K. J. J. Dominicus, alhier. Te Rotterdam geslaagd mej. M. H. v. Wag- tendonk, alhier, en de heeren G. Harreman, alhier en Z. Noomen, Kethel. Aan de stedelijke universiteit te Amsterdam slaagden voor het cand.-examen geneeskunde onze oud-stadgenoot S. C. van Waalwijk van Doorn. Zondag 3 Juli a.s. geopend fa. Gonka en Co. Hoofdstraat 29. i In de afgeloopen maand werd de openbare leeszaal en bibliotheek bezocht door 1850 per sonen tegen 1800 in dezelfde maand van het vorig jaar. Uitgeleend werden 1996 kinderboe ken, 1719 studie- en 6150 ontspanningsboeken. Dus een totaal van 9865 werken tegen 7673 in het vorig jaar. Het boekenbezit steeg tot 17.454 werken en het aantal houders van leeskaarten tot 2224. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de beneden-Maas te Vlaardingen is tér secretarie van alle gemeenten binnen bet gebied dier Kamer de kiezerslijst van 1 tot 14 Juli ter inzage gelegd. Tot dien datum is een ieder bevoegd verbetering van de kiezerslijst te vragen. B. en W. van Schiedam doen te weten dat op Maandag den .4den Juli e.k., aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarlijksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapende dienst in de Nederlanden en noodigen do ingezetenen uit, naar vermogen bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der be trekkingen van hen, die in den strijd voor het Vaderland gesneuveld zijn. Schiedam' 2 Juli 1927, |ji UlL'lLii. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING In de maand Mei werd de gemeentelijke zweminrichting bezocht door 2241 personen De hoogste temperatuur van het water bedroeg in die maand 61 gr. In Juni steeg dit aantal tot 7563 en werd 65 gr. als hoogste temperatuur vastgesteld. Gisteren werd door den heer Looman het feit herdacht, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als koster van de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper. Tot intentie van den jubilaris en zijn fa milie zijn des morgens drie heilige Missen op gedragen. In den loop van den dag kwamen verschil lende parochianen den heer Looman persoon lijk feliciteeren, terwijl anderen door het zen den van een aardige attentie van hun belang stelling blijk gaven. A.s. Zondag zal, zooals wij reeds gemeld heb ben pastoor N. Ligthart de Hoogmis opdra gen tot intentie van den jubilaris. Daarna zal van 12 tot half 2 uur in de pastorie aan de Hoogstraat een receptie worden gehouden. Gisteren vertoefde hier ter stede een keurig tot woonhuis omgebouwde auto. De uit 4 personen bestaande familie, Od- dens genaamd, die den reisauto bewoont, is circa 6 weken geleden van den Heider uit een réis door Europa begonnen. De reisroute is vervolgens België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Tsjechoh-Slowakië en Duitschland. De reis is uitsluitend uit sportief oogpunt ondernomen. Van den heer B. W. Schapers te Rotterdam is bij het gemeentebestuur een aanvraag in gekomen voor een perceel grond, gelegen in Schiewijlr. Aan het verslag van het Burgerlijk Arm bestuur, alhier over het jaar 1926, ont- leenen wij het volgende: In de samenstelling van i>et bestuur kwam dit jaar geen verandering. De leden J. G. H. Brounts en S. Linnen brink, die per 1 September aan de beurt van aftreding waren, werden door den gemeente raad herbenoemd. De heer S. Linnenbrink werd wederom aangewezen tot onder-voor zitter. Door het bestuur werden dit jaar 9 vergaderingen gehouden. Van de spreekkamer, die in den loop van het vorig jaar werd ingericht, wordt een veelvuldig gebruik gemaakt; zij blijkt in een groote behoefte te voorzien. Het werkloozencijfer heeft ook gedurende dit jaar weder eenige veranderingen ten goede ondergaan. De exploitatie van de woningen van het Proveniershuis en het St. Liduinahofje werd aan een nauwkurige beschouwing onderwor pen, met het gevolg, dat werd besloten maat regelen te nemen, dat de huurders, die ge acht moesten worden op grond van hun in komen een betere woning te kunnen betrek ken, de bedoelde woningen ontruimden. Naar aanleiding van een bij de behandeling van de gemeente-begrooting gestelde vraag, aangaande de vorming van een arbeidsreserve voor den scheepsbouw, werd in het bestuur de mogelijkheid zoowel als de wenschelijk- heid van de formatie van zulk een reserve onder het oog gezien. Op grond van ver schillende omstandigheden adviseerde de meerderheid vooralsnog niet tot de instelling ervan over te gaan. Gedurende de afgeloopen jaren zijn aan eenige honderden personen voorschotten ver strekt voor verloskundige hulp. Waar ver scheidene gezinnen in staat werden geacht het voorschot te kunnen terugbetalen, wer den zij aangeschreven, een begin te maken met aflossing der schuld. Meerderen hebben onmiddellijk het voorschot ad f 10 terug gestort, anderen is gebeele ontheffing ver leend, terwijl een aantal per week of maand aflost. Aan verscheen.: personen Is voor- loopig uitstel gegeven; een aantal heeft op de gezonden aanschrijving niets van zich laten hooren. Wanneer verzoeken om ondersteuning bij onze instelling inkomen, wordt steeds nauw keurig onderzocht of ingevolge de wet, de betrekkingen in het onderhoud kunnen bij dragen. Als bijzonderheid hieromtrent maken wij er melding van, dat onze nasporingen er toe geleid hebben, een bloedverwant van een ondersteunde aan te spreken voor de terugbetaling van de reeds verleende onder steuning. Het betreft hier een aanzienlijk bedrag. Mede hierdoor is het te verklaren, dat de in 1926 aan „verhaalde onderstand" rond 2400.meer is ontvangen dan ge raamd was. Ten dienste van bet Ziekenhuis werden 711 rapporten opgemaakt. Ten behoeve van de commissie voor uit getrokken werknemers werden 2219 rappor ten opgemaakt. Aan betaalde medicijnen is een bedrag van 700.66 minder uitgegeven dan in 1925. Het totale bedrag uitgekeerd aan met geld ondersteunde personen bedraagt 27.832.20. Aan werklooze bouwvakarbeiders werden in totaal 514 uitkeeringen gedaan tot een gezamenlijk bedrag van 4646.40. Gedurende de laatste vier jaren werd aan erisiswerkloozen, afgevoerden en bouwvak arbeiders uitbetaald: in 1923 925.257.75%, in 1924 437.558.01, in 1925 234.302.27, in 1926 110.792.445. In 1926 werden aaan schoolkinderen ver strekt 2351 paar klompen en 933 paar kousen. De nota van winst en verlies geeft over 1926 een zuiver verlies aan van 195.855.39% tegen 239.514.95% in 1925. De raming be droeg oorspronkelijk 255.250.—, doch bij raadsbesluit van 23 April 1926 werd be sloten de post „Onderstandskosten-geld" en het „vermoedelijk verliessaldo" met 25.000.- te verminderen, waardoor deze posten op resp. 198.200.en 230.250.werden teruggebracht. Het voordeelig verschil be draagt alzoo pl.m 34.400.hetwelk in hoofdzaak te verklaren is door den minderen uitgaaf aan: onderstandskosten pl.m 22.000.- ondersteuningskosten 8600.onderhouds kosten 50.kosten van geneeskundigen dienst 1600.salarissen 50.terwijl de post „diverse ontvangsten" de raming overtrof met 2100. De exploitatiekosten der gebouwen be droegen over 1926 11690.52, welk bedrag is samengesteld als volgt: onderhoudskosten enz. 4156.87, kapitaalsrente 95858.89 4% pet. 4313.65, afschrijving 3220.—. Aan huren werd ontvangen 7616. Het ex ploitatieverlies bedraagt alzoo 4074.52. Ook dit jaar kan melding gemaakt worden van de goede samenwerking met de kerke lijke armbesturen. De mondharmonica ver. „Excelsior" heeft een concours georganiseerd voor accordeon- en mondharmonicavereenigingen op Zondag 18 September a.s. in 't gebouw „Musia Sacrum", Op een bijeenkomst van het voorloopig be stuur dezer afdeeling, gehouden in den Kath. Kring, Lange Haven, werden de bestuurs functies voorloopig als volgt ingedeeld: voor zitter de heer J. N. Post, Prins Mauritsstraat 22secretaris de heer H. Willemse, Hoogstraat 142; penningmeester de heer F. van Essen, Lange Nieuwstraat 59. De overige leden zijn mej. Dora Melchers en de heer E. v. Heus- den. Het adres van het secretariaat is dus Hoog straat 142 Schiedam. De propaganda ter plaatse zal door ge noemde personen worden ter hand genomen en wel over de stad, in wijken verdeeld. Intusschen moge thans reeds een oproep gaan tot alle R. K. bezitters van een ontvang toestel met het beleefd en dringend verzoek zich aan te sluiten bij den K. R. O. Binnenkort hoopt het voorloopig bestuur door huisbezoek bet thans reeds bestaande le denaantal met een ruime uitbreiding te kun nen verrijken en daardoor, ter plaatse tot een flinke R. K. Vereeniging te geraken, tot krach- tigen steun aan den K. R. O. De bouw van het R. K. Ziekenhuis gaat voorspoedig. Men is reeds begonnen aan af werking van muren en vloeren, zoodat de vol tooiing steeds nader komt, al zal liet nog wel eenigen tijd duren, voordat alles klaar is. In ieder geval begint steeds meer de zorg ge voeld te worden, om een deugdelijke installa tie in ons eigen Ziekenhuis aan te brengen. En dat is toch het streven van alle Roomsche Schiedammers, om in dit jaar een geldsom bijeen te brengen, groot genoeg, om het Be stuur in deze zorg en eenigszins te verlichten. De vroegere redactie van de„N. Schiedam mer" is altijd zoo bereidwillig geweest, om ons in deze actie, zoo noodzakelijk voor de Roomsche bevolking' van onze stad behulpzaam te zijn. Dezelfde bereidwilligheid mogen we ook aantreffen bij de nieuwe redactie van ons nu zoo schitterend uitgebreid dagblad; met te meer vreugde constateeren we dit, om dat nu van zelf sprekend onze courant zoo véél meer lezeis bereiken zal, waarvan onze actie groote voordeelen kan plukken. Mogen we er dan eens aan berinneren, dat de installatie, waarvoor wij werkzaam zijn, op meer dan vijftig duizend gulden is begroot. We behoeven er niet op te wijzen, dat we ons geen illusies vormen dit groote kapitaal zoo maar bijeen te brengen, ook hiervoor zal een ziekenhuis-leening zeker noodig zijn. Maar het is toch onze plicht er zorg voor te dragen, dat de lasten van ons ziekenhuis zoo gering mo gelijk worden. Dat is het voordeel voor de zieken, die er straks verpleegd worden. Welk een enorme waarde heeft een Room sche verpleging voor Roomsche zieken. Is de Godsdienst een groote steun in gezonde da gen, hoeveel meer is zij dit in dagen van ziek te! Daarom nog eens een heel krachtig beroep op al onze Roomsche medeburgers, om in dit jaar voortdurend het ziekenhuis in hun mild dadigheid te bedenken! Saldo vórige verantwoording 9662,01 Deze week ingekomen: Van G. 5.— Frankeland Wijk K 25.— Mej. B. een verloren weddingschap 1.— K. H. van uit de Brugmanstraat 5.— Mej. B. tweede gave 25.— Van een advertentie 25 Havenparochie Wijk R. 22.— Havenparochie Wijk W, 17,95 Havenparochie Wijk L. 23.30 Van verschillende scholen 46,56% Frankeland Wijk E. 18,15 Frankeland Wijk M. 11,10 Frankeland Wijk J. 22,10 Frankeland Wijk H. 25,60 Van de Familie D 10,— Gorzenparochie Wijk G. 18,70 Familie H. 10.— Bijdragen van scholen 10,66 Gorzenparochie Wijk S. 6,20 Gorzenparochie Wijk D. 9,15 Gorzenparochie Wijk N. 4,95 Totaal 10.004,43% Met dankbaarheid worde geconstateerd, dat heden de tien duizend is bereikt, maar wat beteekent deze hulp voor een zoo groote on derneming als een ziekenhuis. Dus hij allen dank ook blijvende aanbeveling! Het Comité. L. BEUNE pr. Giro 69230. Dinsdag 5 Juli a.s. heeft de buitengewone vergadering van aandeelhouders plaats van de N.V. Gebrs. Hoef» transports en expeditie- maatschappij. s Fn WtD.AJCoPFtNS rtLtrOON 66*Ofl - franco üMi.r\ pa.fl icuhe DIEFSTALLEN. Door L. K. is aangifte gedaan van diefstal van 20 stukken oud lood, liggende op den zol der van een pand aan den Singel. Ten nadeele van K. K„ wonende aan de Maasstraat, is uit zijn volkstuintje in den Spie- ringboek groente ontvreemd. Jenever Rood merk 3.30 Liter Jenever Zwart merk 2.95 Inmaak Brandewijn 2.95 Gentia inmaak drank 1.95 n FRANCO HUIS PER FLESCH AAN PARTICULIEREN RecJ. 36S 38 Als eerste hoofdfilm gaat deze week een Wild-West, met Fred Thomson in de hoofdrol, getiteld „Het Bandietenkind". De film onder scheidt zich, behalve door sensatie, door 'n goede moraal en de bijzondere acteurstalenten van Thomsons paard „Silverklng". Op 't tooneel oogstte het bekende gezelschap van Beem een dankbaar applaus met de ver makelijke klucht „Wie z'n hoed is dat". Het spel is goed, terwijl de inhoud volop stof tot lachen geeft. Als tweede hoofdnummer een mooie ten- denz-film van Monte Blue en Patsy Miller. De film, getiteld „De trots van de buurt", geeft ons op boeiende wijze het leven der emigran ten in hun nieuwe vaderland, Amerika weer. Steunend op eenvoud en geloof vinden zij ook daar hun geluk, zij 't dan na moeizaam strij den. Een varieerend journaal en goed verzorgd bijprogramma completeeren 't geheel. Zondag 2 uur Westlandia 1—Excelsior- comb. (Westlandia-serie). Excelsior neemt met ongeveer 50 junioren deel aan de groote jaarlijksche bouds-, turn en atletiekwedstrijden te Breda, welke plaat» vinden op Zondag 17 Juli a.s. In Breda zal de Hoogmis worden bijgewoond welke speciaal voor de deelnemers aan den sportdag wordt opgedragen, waarna 'n bloemen hulde aan het H. Hart zal plaatsvinden. Deze bloemenhulde wordt gebracht voor het groote H. Hartmonument dat vóór de kerk is opge steld. Naast de turn- en atletiekwedstrijden zul len bovendien nog 2 voetbalwedstrijden ge speeld worden n.l. tegen Be-Fair, een vereeni ging bestaande uit leerlingen van bet R. K. Luceum te Breda. De meisjes-junioren en de senior-leden ne men deel aan de bondswedstrijden in het na jaar te Leiden. Als openingsnummer deze week „Munehener Prenten" een soort luxe uitgave van een jour naal, dat veel aardige opnamen biedt. In plaats van „De Variété-acrobaat", zooals oorspronke lijk aangekondigd was, draaide nu „Malva de Zigeunerin". We gelooven niet dat de directie hiermede een slechten ruil gedaan heeft. Op het tooneel „The Lewis", een acrobaten- duo, dat goed werk levert. Na de pauze een werk dat ens terugvoert naar het einde der zesde eeuw n.l. „Theodora, keizerin van Byzantium", een geschiedkundig werk, waarin de geschiedenis misschien hier en daar wel een beetje geweld aangedaan wordt, wat niet weg neemt, dat bet geheel a s film wel te waardeeren is. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 30 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 16,50. Namens de commissie voor de noteering; H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 30 Juni. Men noteert voor spiritus 100 pet. 30. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden ƒ1,50 per ketel. SCHIEDAM, 1 Juli. Heden 1,50 per ketel,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1