fc= MAANDAG 4 JUL! 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 3 ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE LAWNTENNIS. AMSTERDAM - RHEINLAND HEILIG.LAND-STSCHTING ARBEIDSBEMIDDELING VOOR LAND- EN TUINBOUW DE GROOTE CAMOUFLAGE DE TWEEDE DAG. Eindstrijden, Op den tweeden dag van de wedstrijden van de Koninklijke was het weer al even onaange naam in den aanvang als den dag te voren. Regen, regen zonder einde. Maar de wind was gedraaid en was nu grootendeels op zü aan stuurboord. Voor het mogenuur was maar één race vastgesteld n.l. de eindstrijd voor de overnaad- sche vieten waarvoor geplaatst waren Dis Ley the (boei I), Poseidon (boei II) en Argo (boei III). Het is een aardige strijd worden, tusschen Die Leythe en de Wageningers, die elkaar bitter Weinig toegaven en beiden verdienstelijk werk lieten zien. De Leidenaars toonden den mcesten Ausdauer te bezitten en wonnen met ruim 1 lengte voorsprong op Argo in 8 minuten en 1/5 see. Poseidon bleef 3 4 lengten achter. Toen des namiddags het programma vervolgd Werd was het zoowaar droog en daar er boven dien een zeer aangename temperatuur heerschte, kon voor de eerste maal eens van goed roe!- Weer gesproken worden. De vrije Zaterdagmiddag Voor velen leidde er bovendien toe, dat de be langstelling tbans zeer groot was. Roeien is te Amsterdam toch maar populair en die popiüari- teit bereikt op deze onvergelijkelijke stadDaan haar hoogtepunt. Voorloopig werden uitsluitend eindstrijden ge leverd. Begonnen werd om 2.40 uur met de finale van het nummer Jonge Vier A. Hiervoor waren op den eersten dag 5 voor- wedstrijden gehouden en voor den eindstrijd hadden zich geplaatst Arsa (boei I), Willem III (boel II) en Argo (boei III.) De Wagenin gers startten puik en hadden al gauw een groo- ten voorsprong, terwijl Willem III afzakte. Maar op 500 meter nam Arsa de leiding over en een oogenblik later gaven de Wageningers op. De spanning was daarmede geweken. Het resultaat Was: 1. Arsa in 7 uur en 44 4/5 sec., 2. Willem III (ver), 3. Argo (opgegeven.) Voor het nummer Jonge Shiff B was Tromp van Het Spaarne de eenige inschrijver waar blijven de jonge skiffeurs! zoodat dit num mer beslist werd door een row over van den Haarlemmer. Het spreekt van zelf dat Tromp zich tot een baantempo beperkte en de tijd derhalve geen rol speelde. De volgende race was de finale Jonge Twee A tusschen Dare Devil Club (boei I), Het Spaar ne (boei II) en Njord (boei III). De belangstel ling langs den oever was nu vooral zeer groot doch deze gold tevens den zwemtocht van de Jonge Kampioen die van af Het Kalfje vertrek ken moest. De race was niet spannend. De Haarlemmers speelden in het geheel geen rol, de Rotterdam- sche ploeg gaf behoorlijk partij doch Njord was gedecideerd sterker en won met velo lengten voorsprong op Dare Devil Club en nog veel meer op 't Spaarne in 9 min. en 61/5 see. Voor de Jonge Acht B werd een duel geleverd tusschen Laga (boei I) en Triton (boei II). Laga slaat na de start iets hooger tempo doch des ondanks blijft Triton bij. Op 1000 meter is Laga nog 1 meter voor. Dan gaat het geruim en tijd prachtig gelijk op. Beiden slaan vrijwel eén gelijk tempo. De eindspurt bracht de beslissing: Laga won #iet 1% meter verschil de race in 7 min. en 6 »ec. Het was een zéér mooie race. Hierop volgde de finale tusschen de oude vieren B die niet ingeschreven hadden voor het hoofdnummer t. w. Amstel (boei I), Aegir (boei II) en Willem III (boei III). Amstel startte 't best en had na 300 Meter al I lengte voorsprong. Toen liepen de beide anderen echter in en werd het een fraaie strijd. Op 100 meter was Amstel nog lengte voor. Toen kwamen de Groningers geducht opzetten en ging het boord aan boord tusschen Amstel en Aegir. Tegen 't eind wonnen de Groningers terrein en behaalden in 7 min. 40 sec. een fraaie overwinning met ruim 1 lengte voorsprong op Amstel en eenige lengten op Willem TIT, die op 't laatst loopen liet. Alvorens de start voor de Twee zonder stuur man kon plaats vinden, was een lange pauze noodig in verband met den zwemtocht van D. J. K. Voor den roeiwedstrijd was deze zwem wedstrijd wel storend. Na héél veel geduld uitgeoefend te hebben vond de race plaats tusschen de tweeën van Amstel (boei I) en Dare Devil Club (boei II), hetzelfde tweetal, dat bij de wedstrijden van Nereus om den prijs streed, die zooals men zich herinneren zal gedecideerd door de Rot terdammers gewonnen werd. Weer nam Amstel de leiding, doch al na 200 meter gingen de Rot terdammers in 't front, behielden de leiding en wonnen met 2 lengten voorsprong in 6 min. en 42 4/5 sec. Onmiddellijk hierop volgde de race voor de jonge dubbel skiff welke we niet konden volgen, zoodat we alleen de aankomst zagen. De Hoop Won evenals de vorige week met grooten voor sprong van Arsa in 6 min. 32 sec. Hiermede waren de voorwedstrijden beëindigd, doch zonder dat er tijd om te pauzeeren was werd het programma vervolgd met de voorwed strijden om de finales voor heden te bepalen. Voorwedstrijden. De eerste heat van het nummer oude skiff bracht aan den start Muntz van De Maas en Gunther van De Amstel. Op 200 meter zagen we Gunther inhouden. Hij liet 2 slagen loopen, Waardoor Muntz voorkwam. Tot duizend meter bleef Muntz nog hangen, toen kostte het Gun ther geen moeite te winnen met 4 lengten voor sprong in 0 min. en 45 2/5 sec. Cox ('t Spaarne) had daarop een row over. Waarna de 3e heat voor het nummer oude skiff volgde tusschen Walter Plintsch (kampioen van Duitschland) van de Frankfurter R. V. en Tromp van 't Spaarne. De Duitscher sloeg aanstonds een hooger tempo en liep in een oogenblik 'n lengte uit. De Duitscher roeide subliem en vooral toen z'n slag lang werd, liep de boot mooi door. Van strijd was geen sprake. De Duitscher wist ver voor te blijven en met 4 lengten voorsprong te Winnen in G min. en 36 3/5 sec. Na de heats van de oude skiff volgden 2 heats voor het nummer Jonge Skiff A. Voor de le heat startten Die Leythe en Po seidon. (Jacob: mr. v. d. Hal). De Leidenaar leidde van meet af aan en won onbedreigd in 7 min. en 32 sec. met 4 lengten voorsprong. De 2e heat van dit nummer ging tusschen do A-scullers van de Dordtsche en Nautilus (Uittenboogaerdmr. v. Nus). Ook deze heat Was eenzijdig. De Merwedenaa.r was superieur en won met vele lengten in 7 min. 29 1/5 sec. Toen volgden twee heats voor de Jonge Acht A. Voor de le heat startten Amstel (boei I) en Argo (boei II). Een zeer gelijke start. Maar na 250 meter gaan de Wageningers naar voren en op de helft van de baan is er al licht tus schen de booten. Geleidelijk vergrooten de Oostelijken den voorsprong en winnen met 3 leng ten voorsprong in 1 min. en 25 3/5 sec. De 2e heat van de Jonge Acht leverde een spannen den strijd op, dien Njord won in 7 min. en 22 3/5 sec. van Triton, die lengte achter bleef. Toen volgden 2 heats voor de Jonge Vier B. He le heat won Willem III in 8 min. 22 2/5 sec. met 2 lengten voor Laga en 4 lengten voor de Heutsche Turn- und Ruderverein; de 2e heat Won de Maas zeer fraai met lengten voor Aegir in 8 min. 13 sec. Ten slotte volgde de 3e heat voor de Oude Skiff, tevens de laatste race van den dag. Het werd de groote surprise, want wat vrij wel niemand verwachtte (wij wezen er echter in ons overzicht na de Nereus-wedstrijden al op) is gebeurd: Ook van 't Spaarne kon Gunther van de Amstel elimineeren! Wel nam Gunther de leiding en roeiend in Cox' baan gaf hij z'n tegenstander voortdurend vuil water. Na 1000 meter kwam Cox echter opzetten en toen Gun ther, opgejaagd, niet ontkomen kon, volgde de aanvaring 300 meter voor de finish, die Cox de overwinning bracht daar Gunther in z'n haan zat. Cox roeide uit in 7 min. 24 4/5 sec. en komt dus heden in de finale tegen Walter Flintsch, die echter te sterk voor hem zal blij ken te zijn. Heden om 12 uur worden de wedstrijden voort gezet. DE EERSTE DAG 5—5. Er is wel actie in de hoofdstedelijke tennis- beweging. Een buitengewoon groot aantal banen. Een geweldig aantal beoefenaars (ters). Het eene tournament is nauwelijks afgeloopen of het publiek kan reeds weer iets anders zien. Dit jaar moesten de Amsterdammers de match tegen Cambridge missen en direct heeft men thans het publiek iets anders voorgezet. Een wedstrijd met een internationaal tintje: Amster damRheinland. De Amsterdamsche ploeg is op Eilers na samengesteld, uit louter Festina- spelers. Aanvankelijk waren ook de D.D.V.-ers v. Olst en v. d. Heide aangezocht, doch v. Olst was verhinderd, terwijl v. d. Heide door studie redenen niet van de partij kon zijn. Niettegen staande dit heeft Amsterdam in de volgen: ie spelers een goede vertegenwoordiging n.l. Feith, Koopman, Eilers, Heldring, Roldanus en Leem- bvuggen, terwijl de dubbels in dezelfde volgorde zijn samengesteld. Wat de wedstrijden betreft, de enkelspelen waren wel eenigszins teleurstellend voor Amster dam. Slechts Heldring en Roldanus wonnen hun partij, doch Feith, Koopman, Eilers en Leem bruggen verloren. Leembruggen won de eerste set in zijn match tegen Groos, maar toen was het uit en de volgende drie sets waren voor den Duitscher. De stijl van Groos Is bijzonder fraai, zijn backhand is heel goed en hij weet vooral veel vaart in zijn slagen te leggen. Roldanus die zijn partij tegen Albersheim won, speelde goed, doch viel bijzonder op door voortdurend footfault te maken. In de dubbelspelen hadden de Amsterdammers het meeste succes. Over het algemeen rammel den de dubbels te veel. Feith en Koopman speel den twee partijen achtereen en wonnen ook beide. Vooral Feith is momenteel in uitstekenden vorm. Koopman speelt een fraaien wédstrijd en laat mooie dingen zien, maar bezit niet die productiviteit die het spel van Feith kenmer ken. Leembruggen en Roldanus verloren. Het sloot niet en de Duitschers hadden het dan ook tamelijk makkelijk. De uitslagen waren als volgt: Mr. A. Feith verl. van Wenzel 36, 46, 36, O. Koopman verl. van Remmert 1—6, 3—6 g4_ io8, 2—6, H. Eilers verl. van dr. Mar- cotty 2—6, 5—7, 3—6, 6—4, E. Heldring slaat Statz 62, 64, 26, 64, W. Roldanus slaat Albersheim 75, 46, 46, 97, 63, G. Leem bruggen verl. van Groos 61, 26, 46, 6—8. Mr. A. Feith en O. Koopman slaan Albers heim en Remmert 60, 75, E. Heldring en H. Eilers slaan dr. Marcotty en Denzei 2 6, 7—5, 6—4, mr. A. Feith en O. Koopman slaan Groos en Statz 6—2, 6—1, Leembruggen en W. Roldanus verl. van dr. Marcotty en Wenzel 3—6, 0—6. Amsterdam en Rheinland hebben dus ieder 5 gewonnen partijen. Er is lieeï wat tot stand gekomen VASTE RONDGANGEN Uit de jaarverslagen, gezonden aan Rijk en Provincies, blijkt, dat op de Heilig-Land-Sttch- ting men 't afgeloopen jaar niet heeft stil ge zeten. Een aanvang is gemaakt met do heilige rots en haar brandofferaltaar, ten einde zoo spoedig mogelijk te komen tot de volkomen uitbeelding van den eeredienst van het oude volk Gods. In verband met deze uitbeelding op ware grootte, kan men dan besluiten, in hoe verre de eerediensten van andere volkeren vóór den tijd van Christus met dien eeredienst overeenstemden of afweken, en hoezeer de door God Zelf ingestelde eeredienst hoven de andere verre uitstak, alsmede hoe duidelijk de Israëlie- tischo eeredienst zich vervolmaakte en oploste In den eeredienst van Christus' Kerk. De Salomons-tempel-ophouw wordt zeer zeker een der voornaamste en vermaardste en in vloedrijkste werken van de Heilig-Land-Stich- ting. Zoodra de milde zielen begrepen hebben, wat een kracht tot verheerlijking van Gods Liefde daar achter schuilt, beginnen zij een wedijver in 't bezorgen van de geldelijke steenen, die voor den opbouw noodig zijn. Van 't Pilatus-Paleis is de grondslag door Amsterdam hier gelegd, en een afbeelding Van 't paleis in 't klein laat zien, hoe 't geheel wor den moet. Als 't gereed is, zullen wij kunnen aanschouwen, hoe het terrein vóór de woning van den Landvoogd gewoon is omgeschapen in een Jerusalemsch marktplein, zooals tijdens Christus de hooge markt is geweest, waar de veroordeeling waarschijnlijk geschiedde. Van alle zijden dringt men er op aan den Jerusalem- schen Kruisweg hiér geheel af te maken, wat dan ook geheel in den geest is van het Bestuur der Stichting, zoodra er maar geldelijke steenen worden aangebracht. Na de reis van 't H. Land heeft Piet Gerrits hard gewerkt. Do schildering vóór Nazareth is geheel vernieuwd en vertoont zich in frissche forsehe kleuren. Aan de 4e statie besteedde hij zeer veel arbeid en deze zal dezer dagen te zien zijn. Zij is uitgevoerd in den geest van de Christus-figuur in den hof van Olijven. Abraham's tent staat weer gespannen en de pelgrims van 't H. Land hebben voorwaar ner gens zoo mooie geitenharen tent gezien als wij hier bezitten. 6 Juli a.s. is de Heilig-Land-Stichting twaalf en een half jaar bewoond. Heel wat is er in deze jaren tot stand gekomen. Om de duizenden en duizenden bezoekers, nu de zomer eindelijk schijnt te beginnen, zooveel mogelijk te believen, zijn de volgende vaste rondgangen bepaald: 10 uur, 11.15, 12.15, 1.30, 2.30, 3.45, 4.45 en 6 uur. Naar omstandigheden, als het extra druk Is en groote gezelschappen komen, zijn de zeereerw. paters altijd bereid zich zooveel mogelijk aan to passen. Maar dat gezelschappen zich van te voren aanmelden, is minstens gewenscht. Vroeg komen, zoo mogelijk, is v.oor gezelschappen de boodschap. De organisatie der arbeidsbemiddeling voor het platteland, in het bijzonder ook vi r den land- en tuinbouw. PRAEADVIEZEN VOOR DE VER. VAN NED. ARBEIDSBEURZEN. De Vereenïging van Ned. Arbeidsbeurzen houdt op 7 en 8 Juli a.s. te Deventer haar al- gemeene vergadering, waarop o.m. behandeld wordt „De organisatie der arbeidsbemiddeling voor het platteland, in het bijzonder ook voor den land- en tuinbouw". Hiervoor zijn praead- viezen uitgebracht door de heeren J. Bakker, mr. H. van Haastert, P. Hiemstra, A. J. Loer akker en C. Pot; de praeadviezen zijn opgeno men in aflevering 6 van het Tijdschrift van den Ned. Werkloosheidsraad. Het volgende is er aan ontleend: Praeadvies J. Bakker. De heer J. Bakker, lid der Tweede Kamer, heeft zijn meening neergelegd in een vijftal stellingen, waarhij hij constateert dat de orga nisatie der arbeidsbemiddeling voor het platte land niet aan haar doel heeft beantwoord waar het den land- en tuinbouw betreft. Doeltreffen de maatregelen dienen te worden genomen waardoor de bemiddeling in deze strekking met meer vruchtbaarheid werkzaam zou kunnen zijn. Het is niet gewenscht om voor den land- en tuinbouw een afzonderlijk orgaan van arbeids bemiddeling in te stellen. Bij toenemend ge bruik der arbeidsbemiddeling zou evenwel een afzonderlijke afdeeling aan de Arbeidsbeurzen overwogen kunnen worden. De arbeidsbemiddeling van den land- en tuin bouw zou echter meer vruchtdragend worden, wanneer de correspondentschappen en hare werkwijze volledig kenbaar werden gemaakt aan werkgevers en werknemers. Samenwerking tus schen de plaatselijke overheid en de correspon denten is zeer noodzakelijk. De overheid onthoude zich van bindende voor schriften, tengevolge waarvan de arbeidsbemid deling van den land- en tuinbouw dwingend zou worden. De particuliere arbeidsbemidde ling worde niet verboden. Misbruikeu worden echter tegengegaan. De georganiseerde arbeids bemiddeling verleene hare bemiddeling niet aan personen, die deze als bedrijf uitoefenen. Bij ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie in den land- en tuinbouw steune de overheid echter, wanneer daarbij éigen organen voor arbeidsbemiddeling tot stand zouden mogen komen. In dat geval trekke de bestaande organisatie voor de arbeidsbemiddeling zooveel mogelijk terug, en werke alleen mede in opbouwenden zin. Praeadies Mr. H. van Haastert. Mr. H. van Haastert resumeert zijn betoog in de volgende conclusies: 1) De arbeidsbemiddeling speciaal voor den land- en tuinbouw behoort als een afzonderlijk onderdeel der arbeidsbemiddeling te worden ge organiseerd. 2) Tusschen deze bijzondere arbeidsbemidde ling voor den land- en tuinbouw en de alge- meene arbeidsbemiddeling behoort een band te bestaan, o.m. om den eventueelen overgang naar een ander beroep te regelen. 3) Aan het hoofd van deze arbeidsbemidde ling voor den land- en tuinbouw worde iemand geplaatst, dio volledig in staat is den „man" en de „plaats" te beoordeelen. 4) De leiding en het beheer van de arbeids bemiddeling voor den land- en tuinbouw hehoo- ren in handen te worden gelegd van Commis sies van Beheer of Toezicht (of hoe men ze noemen wil), samengesteld paritetisch uit ver tegenwoordigers der organisaties van boereu en tuinders en land- en tuinbouwarbeiders en toegerust met de noodige bevoegdheden. 5) Het publiekrechtelijk georganiseerd bedrijf is hei best in staat en het meest aangewezen om met de andere-vraagstukken van den ar beid ook dat der arbeidsbemiddeling op de beste en tevens de meest economische wijze tot een oplossing te brengen. 6) De reorganisatie overeenkomstig de pun ten 1 tot en met 4 kan den overgang tot 5 vergemakkelijken en bespoedigen. Praeadvies P. Hiemstra. De heer P. Hiemstra, lid der Tweede Kamer, is van oordeel dat de bemiddeling ten platte- lande met spoed moet worden uitgebreid. Zijn opvatting ten opzichte van de organisatie, de inrichting, vat hij als volgt samen: a. In elke gemeente wordt een Arbeidsbeurs of correspondentschap vaan de Arbeidsbemid deling gevestigd, waar van zoo mogelijk als leider optreedt een der gemeenteambtenaren, die met de verhouding ten piattelande, in het bijzonder met die in land- en tuinbouw, is vertrouwd. b. In elke gemeente wordt tevens een com missie ingesteld van werkgevers en arbeiders uit land- en tuinbouw, zoo mogelijk aangewezen door de bestaande werkgevers- en werknemers organisaties. c. Bestaan er organisaties van meerdere richtingen, dan worden de commissies parite tisch samengesteld. d. Omvat een gemeente meerdere dorpen, dan worden in die dorpen naast het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling, dat in de hoofdplaats zetelt, sub-agentschappen ingesteld. e. De correspondentschappen c.c. arbeidsbeur zen, belasten zich met de bemiddeling ter plaatse en eveneens met de intercommunale, interprovinciale en internationale bemiddeling, waarvoor de sub-agentschappen den noodigen steun verleenen. De sub-agentschappen voeren uitsluitend de bemiddeling ter plaatse. f. Zoowel de agentschappen (arbeidsbeurzen) als sub-agentschappen, verleenen hare medewer king bij de uitvoering van de werkloozenverze- kering voor land- en tuinarbeiders en oefenen o.a. controle uit op de als werkloos ingeschre ven arbeiders. Praeadvies A. J, Locrakker. De heer A. J. Loerakker te Schoten, lid van de Tweede Kamer, stelt de volgende conclusies: 1. het is van groot belang, dat getracht HIEMSTRA wordt op het platte land, meer bijzonder ten behoeve van land- en tuinbouw een goéd func- tioneerende arbeidsbemiddeling te verkrijgen; 2. om deze te verkrijgen zou de meest doel treffende methode zijn, wanneer deze taak werd opgedragen aan het georganiseerde bedrijf; 3. waar echter wel als vaststaand kan wor den aangenomen, dat dé organisatie in den land bouw niet voldoende is ontwikkeld en in veel gevallen ook de vereischte gesteldheid niet aan wezig is om deze en soortgelijke bedrijfsrege lingen in georganiseerd overleg tot stand te brengen, daar zal de Overheid helpend moeten optreden; 4. het is niet noodig en dus niet wenschelijk een afzonderlijke organisatie daarvoor op te richten; de reeds bestaande organisatie der arbeidsbemiddeling behoeft zich slechts aan te passen bij de eigenaardigheden en gebruiken in dat bedrijf; 5. deze aanpassing zal het beste zij het geleidelijk ft bereiken zijn wanneer de orga nisaties vaa werkgevers en werknemers in dat bedrijf daaraan haar medewerking verleenen; 6. wordt deze medewerking vwrkregen dat! zullen aan den Centralen Dienst der Arbeids bemiddeling en aan de daarvoor in aanmerking komende Districtsbeurzen commissies van bij stand moeten worden toegevoegd, bestaande uit vertegenwoordigers dier organisaties, die op de daarvoor geëigende tijdstippen worden opgeroe pen teneinde den stand dei- arbeidsmarkt te bespreken. 7. op plaatsen waar het land- en tuinbouw bedrijf overheerschend of in belangrijke mate voorkomt, zal, waar dit practisch mogelijk is eveneens de medewerking van onder 5 genoem de organisaties gevraagd worden, die voor wat de bemiddeling ter plaatse betreft van advies kunnen dienen; 8. (le plaatselijke arbeidsbemiddeling zal in algemeenen zin zoodanig moeten zijn, dat de groote afstanden geen beletsel vormen voor een regelmatige aanmelding van werkzoekenden, 9. voor zoover mogelijk zullen als correspon denten der Arbeidsbemiddeling in landbouw- gewesten, personen moeten aangewezen worden die eenigszins bekend zijn met de gewoonten in den land- en tuinbouw en het vertrouwen bezitten van de daarin werkzaam zijnde groepen. Praeadvies G. Pot. De heer G. Pot, directeur der gemeentelijke en districtsarbeidsbeurs te Leeuwarden, meent dat de bereikte resultaten niet beantwoorden aan hetgeen men zou mogen verwachten van een reeds zoo lang bestaande regeling. De be hoefte aan arbeidsbemiddeling is sedert de In stelling zeker niet minder geworden. Om goed te kunnen werken heeft de organisatie de be middeling, bet vertrouwen en de medewerking noodig van de daarbij belanghebbende partijen. Aan de medewerking nu van de zijde der werk gevers ontbreekt nog veel. Men moet blijven voortgaan met de werkgevers in contact te komen door lezingen, artikelen in landbouw bladen, circulaires enz. Belangrijke verbetering zou intreden, wanneer de steun zou kunnen worden verkregen van (le besturen van do groote werkgeversorganisaties in den land- en tuinbouw. Ook de steun der gemeentebesturen is voor het slagen der regeling onontbeerlijk. De platte landsgemeentebesturen aan wier initiatief veel is overgelaten, bleken daaromtrent vaak eigen aardige opvattingen te hebben, speciaal wat betreft bet benoemen van correspondenten. VERDEELDE MOGENDHEDEN. (Van onzen correspondent.) Shanghai, Mei 1927. De kruiser „Sumatra" is dan weer weg en wij die zoo trotsch waren op ons mooie schip en de kranige figuur, die de bemanning sloeg, moe ten het nu weer zonder stellen. Minder is er onze veiligheid niet op geworden, daar zorgen de talrijke Engelsche en andere troepen wel voor, doch het is een onaangenaam en pijnlijk gevoel, (lat, hoewel zulks toch blijkbaar niet noodig was, wij thans weer geheel en al op de goedwilligheid van het buitenland zijn aangewe zen. Wij onderdanen van een in Azië groote mogenheid, parasiteeren op de groote broers als het eerst beste duodecimo-landje. Dit entre parentlièses. De groote Tsjang Kai Shek doet thans gewel dig fel tegen de communisten. Het Hankowsche bewind, dat als waseliccht communist te boek staat, heeft een prijs op zijn hoofd gesteld en fulmineert tegen den verrader, den nienwsten jachthond der imperialisten. Het lijkt dus heu- schelijk een breuk. De overwinnende legers hebben halt moeten maken; zelfs is het Noordep ©enigermate van zijn beste verbazing bekomen en zijn Shantoen- gers en andere Noordelijken tot den aanval overgegaan met het resultaat, dat zij zich weer kunnen vermeien in den aanblik van de gele Yangtse. Hankow heet bedreigd; van de aller dolste orgiën wordt bericht; de handel moet er stil staan en het zilver uitermate schaarsch geworden zijn; hongeroproeren staan, ook al weer naar men zegt, op het program, doch ge beuren doét er feitenlij k niets en zoo na als voor zitten Borodin en Eugène Tsjen in liet za del en kan deze laatste als spreekbuis optreden der Zuidelijke regeering, die zich nota bene te Nanking opnieuw geconstitueerd heeft en er een gloednieuwen minister van buitenlandsclie zaken, den welbekenden heer C. C. Woe, heeft aangesteld; deze echter blijft te Shanghai, waar- het veiliger is en bij zijn „haat" tegen den bui tenlander, die hem daar in zoo tallooze exempla ren voor oogen staat, beter kan koesteren. Hankow heeft een regeëring en Nanking heeft er een: erkennen doen zij elkaar niet en toch feitelijk ook wel weer. Hankow is commu nist en Nanking nationalist, wat op een gewel dige tegenstelling zou wijzen; toch, hoewel bei de elkaar gemakkelijk in het haar zouden kun nen vliegen, laten zij dit zorgvuldig na en al leen tegen de Noordelijken zijn zij inderdaad fel. Nanking heeft zijn incident gehad, waarbij het buitenlandschen vrouwen heel slecht ver gaan is; roof en moord zijn er aan de dagorde geweest tot het nooit gedachte gebeurde en Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen ge meenschappelijk in actie kwamen. Toen zat de schrik er in; doch lang duurde het niet; de gemeenschappelijke nota der be trokken mogendheden wilde maar niet in het leven komen en toen het eindelijk zoo ver was, had de heer Eugène Tsjen al weer zoo veel moed gekregen, dat hij durfde eischen. dat er geen gemeenschappelijke nota zou worden in» gediend, doch dat iedere consul afzonderlijk bij hem zou komen en hem bet woordelijk gelijk luidende document zou overhandigen. Dit lijkt misschien een kleinigheid, doch is inderdaad een hoofdzaak, daar hij er zoodoende in slaag de het moeizaam tot stand gekomen accoord, nog voordat het zich naar huiten had geuit, te smoren. Hierbij is het toen gebleven; de voor de eu veldaden te Nanking verantwoordelijke gene raal is zelfs niet gestraft; alleen zijn er wat hoofden van eenige niemendallen gevallen als ook de koppen van een stuk of wat lieden, waar Tsjang persoonlijk last van had gehad, of meen de te zullen krijgen. Borodin had hij vermoede lijk graag aan bet lijstje toegevoegd, doch dien kon hij niet te pakken krijgen en trouwens van het huren van sluipmoordenaars heeft ook genoemde heer Borodin verstand; beide groote honden beten elkaar dus maar niet. Engeland intusschen was geweldig in zijn wiek geschoten; eerst probeerde het nog, toen Amerika teruggekrabbeld was, de overblijvende vrienden tot het sturen van een tweede nota, die een ultimatum zou zijn, te bewegen; doch toen hier niets van kwam ging het over stag en kwam de heer Chamberlain met tfc verbluf fende verklaring, dat het „nationalistische'* gouvernement de euveldaders beter gestraft had, dan b.v. Engeland het gekund zou hebben en voorts, dat er door de eliminatie der com munisten een totaal andere toestand gescha pen was. Hier stond men eerst paf; het leidende En gelsche orgaan ter plaatse wist niet meer, wat ervan te denken; het werd effectief boos en de heer Chamberlain kreeg ongezouten critiek te hooren. Deze boosheid is thans weer zoo wat voorbij; partijen schijnen een beter begrip van eikaars standpunt gekregen te hebben en even als de Zuid-Cliineezen spelen ook de Engel- schen comedie; het is spel en tegenspel. Voor den Engelschman is er alles aan gele gen om den bolschewiek uitgeschakeld te krij gen. Daarvoor wil hij zelfs gaarne aan het „na tionalistische" bewind te Nanking gelooven. Zoo veel beter acht hij dit dan Hankow, dat de vertegenwoordiger uit de laatste plaats is te rn ggeuomen en er een ontmoeting tusschen den gezant te Peking, die hiervoor naar Shanghai zal komen en den generaal Tsjang Kai Shek schijnt te moeten plaats hebben. Lukte het om in^Hankow, ook in de oogen der Cliineezen, al leen den bolschewiek te treffen, dan zou dit den Brit voor een groot odium bewaren en bij na hadden de Chineezen hem de kans er voor gegeven. Toen onder den indruk van het Nanlcing-ge- beuren, er tegen de communisten storm gebla zen werd om de mogendheden van elkaar te krijgen was de kans er bijna; deze ging ech ter voorhij en thans is ook Hankow tegen het communisme; dit is plotseling niet geschikt meer voor China; geheel in overeenstemming met de te Peking aangetroffen Russische or ders, waarin gelast werd het communisme zoo lang uit de etalagekast weg te halen, daar er geen vraag meer naar bleek te bestaan en het ten overvloede lichtelijk compromitteerend werkte. Amerika 13 de groote spelbederver geweest; het heeft Engeland zijn historie getrouw op het kritieke moment in den steek gelaten en geen wonder is het dan ook, dat een man als Putnam Weale een herstel van de alliantie met Japan bepleit en een samengaan tot pacificatie van de Yangtse vallei; ieder een 20.000 man troepen en de zaak was gezond en weer als van ouds zou men in vrede en vriendschap kunnen handelen, terwijl thans dat lieeie Yangtse-dal in •vuur en vlam staat en er van handel geen sprake meer kan zijn. Voorloopig doet Japan nog erg schuchter;; het is niet vergeten, dat het een vet brok China' onder invloed van de Washington-conferentie heeft moeten opgeven; het heeft overigens ook allerlei moeilijkheden van internen aard en zal, zoo het er toe mocht overgaan uit zijn reserve te treden, ongetwijfeld een zwaren prijs voor zijn medewerking vragen. Want dat er iets gebeuren gaat, staat voor ons wel vast. De troepenschepen blijven komen; zoo te Hongkong als hier liggen thans meer Europeesche soldaten dan ooit te voren; het binnenland van China wordt meer en meer ont ruimd, represailles kunnen dus niet genomen worden. Aan Chineesche zijde wordt de verwar ring steeds grooter; steeds sterker wordt dé vreemdelingenhaat aangewakkerd. Nu hier dan daar worden de nog overgebleven missionaris sen en zendelingen lastig gevallen. Of dit nu onder Russische leiding gebeurt, dan wel of het een plant van den eigen bodem betreft, is een ding van absolute onverschilligheid; een chaos moge rood of niet rood zijn, het blijft even ver schrikkelijk. Dat de Chinees hoe handig hij ook moge zijn, er in slagen zal zelf den baaierd te ordenen, wordt blijkbaür niet meer geloofd; en is men eenmaal zoo ver, dan blijft er nog slechts het alternatief, reeds lang geleden door een zoo ge zaghebbend periodiek als de „As i a t i k Re- vieuw" gesteld: zich totaal terugtrekken, dan wel de zalten in China zelf ter hand nemen. De Review meende, dat alleen het eerste moge lijk was en dat de Westgrsche wereld zich zou moeten schikken in een sovjet-conglomeratie van de Oostzee zich uitstrekkend tot aan den Pacific. Wellicht komt het hier nog toe, doch het wil ons voorkomen, dat de Brit, als hij er tenminste bewegingsvrijheid voor zal kunnen vinden, het eerst op andere wijs zal gaan probeeren en die andere wijs zal zijn de inval in het Arcos huis wijst er reeds op een poging tot deiini- tieve uitschakeling van den bolschewiek. Hoe dit zal gaan weren wij niet, doch blijkbaar heeft men voor dit doel in China een massa soldaten noodig'. Dit weinige lijkt duidelijk; de rest is, dank zij Chineesche, zoowel als Britsche camouflage, om van die der andere betrokken partijen niet te spreken, nog steeds als in een mist. AUTO-ONGEVAL, Tengevolge van den regen slipte bij Roches ter een auto. Ter zelf:der tijd kwam een autobus voorhij, waarin een aantal vrouwen gezeten was. Om een aanrijding te voorkomen zette do chauffeur sterk de remmen aan, met het ge volg, dat de bus ook slipte en, evenais de auto, over den kop sloeg. Een vrouw werd gedood, en de andere bekwamen meer of minder ern stige verwondingen. De bestuurder van den auto kwam er met een lichte verwonding af. DE AARTSBISSCHOP VAN CARTHAGO AAN EEN AUTO-ONGELUK ONTSNAPT. Een bericht uit Tunis meldt, dat een elec- trische tram een auto, waarin mgr. Lemaitre, aartsbisschop van Carthago, mgr. Goulot, vicaris-generaal en pastoor Dellatro gezeten waren, heeft aangeraden. De inzittenden bekwa men geen letsel. De auto ls beschadigd. u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 7