FEUILLETON DINSDAG 5 JULI 1927 EERSTE BLAD VERDUISTERING OP GROOTE SCHAAL WRAAK? GEVAARLIJKE FIETSER SCHEEPSBRAND PLEZIERIGE KLANTEN. Verontwaardigde buurtbewoners ONEERLIJKE CONCURRENTIE DIEFSTALLEN PHILHARMONISCH GENOOTSCHAP PAGINA 2 V ERE EN1GIN G VAN GAS-, u FABRIKANTEN IN NEDERLAND. -f&mr [Vraagpunten De hedendaagsclie gasstraatverlielitiiig te Berlijn WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG CORRESPONDENTIE EEN VORSTENDOCHTER Vour elf mille aan caeaoboonen Ruim een half jaar geleden had de expedi tiebaas A. F. M. K. van een hier ter stede gevestigde scheepvaartmaatschappij dringend behoefte aan geld. Hij was in dienst der maatschappij om te waken over de goederen die in een groot pak huis, dat aan de achterzijde aan het water grenst, waren opgeslagen en had in die kwali teit voortdurend contact met expediteurs. Eenigen hunner vroeg hij geld ter leen, doch dezen achtten dit blijkbaar te riskant. Zij wilden hem wel aan geld helpen, maar dan moest hij een tegenprestatie doen en hun tegen een schappelijken prijs goederen in ruil ge ve:]. Jen zij. 1 e gemakkelijk goederen uit het pak- h: n halen, stemde hierin toe en gedu- ren igeveer een half jaar haalde hij van de v aden caeaoboonen, welke door sale- beuoers aldaar gedeponeerd waren, telkens partijtjes van twee, drie of vijf balen weg en liet deze 's morgens vroeg door de expediteurs met een handwagentje weghalen. Dit ging zoo goed en K. kon het geld zoo uitnemend gebrui ken, dat hij overmoedig werd en met zijn „klanten" op een kwaden avond in een café onder het genot van vele biertjes, de afspraak maake, meer in 't groot te zullen leveren. Op een morgen in het begin van Juni kwamen de expediteurs met een motorboot achter bij het pakhuis en ontvingen 184 balen caeaoboo nen, welke K. voor een derde van den norma len prijs leverde. Toen de eigenaar van de balen boonen den volgenden dag in het pakhuis kwam, kreeg de expéditiebaas het toch wel wat benauwd en toen deze zijn voorraad inspecteerende, de op merking maakte, dat er een groot gat in den stapel balen was gekomen, trachtte hij er zich uit te redden door te vertellen, dat hij een aantal balen hooger had laten opstapelen. Daar de voorraad dienzelfden dag niet nauwkeurig kon worden gecontroleerd, liet men het erbij. Den dag hierop echter was K. spoorloos ver dwenen en werd de fraude bemerkt. Het bleek dat er voor een waarde van 11.000 giüden aan :acaoboonen verduisterd was. K. Dieet onvind baar, totdat hij Zaterdag j.I. door een recher- :heur in een café alhier werd gezien. De ar restatie volgde toen spoedig. Hij heeft thans bekend zich aan de ver duisteringen te hebben, schuldig gemaakt en verklaard, na zijn verdwijnen in Den Haag en Amsterdam te hebben rondgezworven en met hut geld royaal te hebben geleefd. In Amster dam is hij volgens zijn zeggen nog beroofd van een portefeuille met 2200 gulden inhoud, vaadaamdat hij bij zijn arrestatie nagenoeg pli.tzak was. Thans is hij in het Huis van Be- v. aring ingesloten. Onder verdenking van he ling zijn de beide expediteurs C. R. en K. V. gearresteerd. Nadat tegen hen proces-verbaal wa£ opgemaakt, zijn deze weer op vrije voeten gesteld. Door een onbekende zijn in den afgeloopen nacht van het pand op de Hoogstraat, waarin „Maatschappelijk Hulpbetoon" is onderge bracht, twee groote ruiten vernield. Een autobus van den dienst op Terbregge moest hedenmorgen bij de Ceintuurbaan plot seling uitwijken voor een fietser die onver hoeds de straat overstak. De chauffeur moest zijn stuur zoo ver omgooien dat de bus het trottoir opreed en de hekken van twee voor tuintjes vernielde. Daarna kwam de auto bot stilstand. De schade aan den wagen is niet zeer ernstig. INBRAAK Met behulp van valsche sleutels heeft men zich in den afgeloopen nacht toegang ver schaft bot den lederhandel van P. op de Hoog straat 315. Een groote partij portemonnaies, padvindersmessen, sigaretten-étuis en derge lijke werden meegenomen. Aan boord van het in de Maashaven bij de zwavelloods liggende stoomschip „Olivar" is gisterenmiddag brand ontstaan. Door de „Ha vendienst II' is het vuur met twee stralen ge- bluscht. Een kapper die op de Kruiskade naar har telust „bobt en slungelt" en zich verheugt over de ijdelheid der vrouw, kreeg bezoek van een jeugd|ige bewoonster van de Helmers- straat, die haar lokken wilde toevertrouwen aan de zorgen van des kappers kapstertje. Toen de jonge dame al gezeten was en het kapstertje aan het werk wilde gaan, bleek dat het meisjeshoofd teekenen vertoonde van een bepaald soort levendigheid, die verre van aan genaam kan worden geacht. Het kapstertje griezelde ervan en verzocht de jongedame maar liever weg te gaan en minder vitaal nog eens terug te willen komen. Hoewel niet zonder tegenstribbelen ging de klant tenslotte zonder behandeld te zijn huiswaarts. Zeer kort na deze tragedie kwam de te leurgestelde klant terug, met haar pa. Beiden bleken over een buitengewone wel sprekendheid te beschikken en scholden den kapper, zijn vrouw en het kapstertje voor we zens en dingen, die zeer weinig waardeering of achting genieten en eindigden met een vuist- en nagelaanval op de schouders en de gezichten van het drietal, dab zijn leven wijjdt aan de schoonheid van het menschdom. Daar na trokken pa en dochter triomfantelijk af. Het melodrama was -nog niet ten einde. Woedend over de schande, mobiliseerden pa en dochter de Helmersstraat, welker bewoners bereid voor de eer van een straatbewoonster pal te staan, met veel drukte de Kruiskade opstoven en de kapperswinkel aan een soort belegering onderwierpen. De geestdrift was zoo groot, dat zij de ruit van de ijlings geslo ten winkeldeur insloegen en het er stellig niet bij zouden hebben gelaten, als er geen tram gepasseerd was, waarop de sterke arm meereed, in den vorm van een agent. Deze liet de tram in den steek en joeg de verontwaardigde Helmorsstraters weg. Om nieuwe aanvallen te voorkomen werd een po litiepost voor den winkel gezet, die er tot s avonds elf uur bleef staan. De kapper met vrouw en kapstertje durfden, zich echter niet op straat wagen en bleven in het winkeltje, dat geen toegang geeft tot het woonhuis; daar voor moet men buiten om loopen. Om niet de kans te loopen des nachts te worden belegerd heeft, de kapper met zijn vrouw het woonhuis verlaten en intrek geno men bij zijn schoonmama in een verwijderd st-adsdeel. Tegen den sigarenwinkel B. H. van de Hoofdsteeg is proces-verbaal opgemaakt we gens oneerlijke concurrentie ten opzichte van den sigarenfabrikant van het merk „Karei I" te Eindhoven. Deze winkelier heeft n.l. door advertenties en een mededeeling in zijn etalage een bepaald soort sigaar, die niet uit deze fabriek afkom stig was, bij het< publiek aangeprezen door de mededeeling: „Karei I, elegant model", waar mee hij volgens zijn verklaring slechts bedoelde dat deze sigaar het elegante model van de Karei I sigaren had. Uit het kantoor van den koopman A. N. in de Oudaenstraat is een bedrag van 50 gul den gestolen. Ten nadeele van J. H. uit Zwijndrecht is in de Slaghekstraat een rijwiel ontvreemd. Eenige bossen stucadoorsriet en wat verf werd gestolen uit een in aanbouw zijnd pand aan den Crooswijkschen weg, ten nadeele van Th. S., wonende in de Rakstraat. Het programma der muziekuitvoering, te geven door het Harmonie-Orkest van het Rotterdamsch Philharmonisch Genootschap op Woensdag 6 Juli 1927 in het Park (Officieren Sociëteit), des avonds van 8 tot 10 uur, onder leiding van den heer Ed. Flipse, luidt als volgt: 1. The Liberty Bell Marsch. J. Ph. Sousa 2. Ouverture das Nachtlager in Granada C. Kreutzer 3. Tausend und ein Nacht, Walzer. J. Strauss 4. Les Préludes, symphonisch gedicht Fr. Liszt o. Ouverture Athalia F. Mendelssohn 6. Abendlied F. Schumann 7. Fantaisie Don Juan (arr, ,F. Dunkier) W. A. Mozart 8. Garda Grenadier Marsch R. Eilenberg J rvei'gauering te Rotterdam. De Vereeniging van Gasfabrikanten ln Nederland hield heden haar 55ste algemeene vergadering in de Sociëteit Harmonie „Doele" te Rotterdam. De voorzitter der vereeniging, de heer O. S. Knottnerus fiield een openingsrede, waarin hij hartelijk welkom heette het college van commissarissen der Indische Gas-Maatschappij, de vertegenwoordigers van buitenlandsche zuster-vereenigingen. De burgemeester van Rotterdam mr. dr. J. Wytema, had bericht van verhindering gezonden. Spr. wijdde een memoriam aan de overleden leden der ver eeniging, memoreerde verder de jubilea, die in het afgeloopen jaar gevierd zijn en sprak den wensch uit, dat met nog meer enthou siasme gewerkt zal worden om de vereeniging tot bloei te brengen. Het aantal leden, aldus spr., bedroeg het af geloopen jaar 12 eereleden, 306 gewone leden en 143 buitengewone leden, te zamen 461 leden. Spr. gaf een verder overzicht van de groote gasbedrijven. Het kon den voorzitter echter niet bekoren, dat men in Duitschland alge meen was overgegaan tot centralisatie van de gasbedrijven. De heer Knottenerus noemde 't een gelukkig feit voor het bedrijf, dat het gemeentebestuur van Utrecht besloten heeft alle openbare gebouwen met gas te verwar men. Voorzeker aldus spr., een voorbeeld voor andere gemeenten. Spr. hoopte verder, dat het voorstel om een afdeeling op te richten op gas-technisch-gebied, veel bijval zal vinden. De voorzitter wenschte tenslotte nog naar voren te brengen, dat de leden toch goed moeten bedenken, dat de vereeniging van gas fabrikanten, een zuiver technische vereeni ging is, en geen vakvereeniging. Spr. legde er den nadruk op, dat elk lid der vereeniging zich bewust moet zijn van iedere handeling, die hij verricht. Ieder lid draagt de volle verant woordelijkheid van zijn daden. Gaat elkander voor, en bovenal werkt eendrachtig. Daarna werd voorlezing gedaan van het jaarverslag, waaraan wjj het volgende hebben ontleend. Waar thans, door de instelling van het keurwerk, bedragen onder de berusting van de vereeniging zijn, die gedeeltelijk moe ten dienen voor aangegane verplichtingen tegenover het Rijk, en gedeeltelijk als reserve voor extra keuringen, is het kapitaal der vereeniging gefixeerd op 10.000 en is een klein overschot op den dienst, te zamen met de bovenbedoelde bedragen samengevoegd tot een- reserve fonds, met de bedoeling ook in latere jaren eventueele overschotten aan dit reservefonds toe te voegen. Het kapitaal op 31 December 1925 bedroeg 8794.79. Het voordeelig saldo van 1926 be droeg 1205.21, zoodat het kapitaal op 31 December 1926 10.000.is. Aan zes personen werd van het ondersteu ningsfonds ten behoeve van weduwen en weezen van leden der vereeniging van Gas fabrikanten in Nederland, in totaal 2800 uitgekeerd. Hoewel de toestand van het ondersteuningsfonds in het algemeen bevredi gend genoemd mag worden, moet geconsta teerd worden, dat nog steeds slechts een be trekkelijk klein gedeelte van de leden tot het fonds bijdraagt. De commissie vindt hierin aanleiding om de medewerking van alle leden en vrienden der vereeniging in te roepen ter versterking van het fonds. De voorzitter dankte voor het jaarverslag, dat door de geheele vergadering werd goed gekeurd. Aan de propaganda-commissie werd met algemeene stemmen een sub-commissie in iedere gemeente toegevoegd. De voorzitter bracht naar voren de behaal de resultaten van de keuringscommissie en sprak den wensch uit, dat alle leden het keur werk zullen steunen. Bijzonderen dank bracht spr. aan den heer Wirtz, die op het gebied van de keurings-commissie, zooveel gewerkt heeft. Aan de orde was het voorstel om een af deeling in de vereeniging op te richten op gas-teclmisch gebied. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Tot leden van de commissie dier afdeeling werden benoemd uit het bestuur de heeren ir. W. Niermeijer en ir. C. L. Philips. Uit de gewone leden de hee ren ir. Cl. Driesseu uit Maastricht, ir. J. Buys uit Utrecht, Prof. G. A. Brender a Brandis uit 's Hage, P, H. Hendriks uit Rotterdam en H. Kempkers uit Amsterdam. De heer J. Ochsendorf besprak de vraag: welke ondervinding heeft men opgedaan met de centrifugaal gegoten buizen? Spr. gaf als zijn conclusie, dat het materiaal beter is dan van de staand gegoten buizen, dat de afwij kingen in de wanddikte beteekenend zijn, de gewichten der buizen veel uiteenloopen en dat het niet geraden is deze bulzen per meter- lengte te koopen, tenzij nauwkeurige bepalin gen over hefc gewicht der buizen zijn gegeven. Het onderwerp werd door meerdere afdeelin- gen nader besproken. Tenslotte kwam het be stuur tot het besluit, dat het gewenscht zou zijn eens proeven met de centrifugaal gegoten buizen te nemeu. De heer ir. M. C. Sissingh, directeur van de gasfabriek te Rotterdam, hield een voordracht over de uitbreidingswerken op de gasfabriek aan de Keilehaven te Rotterdam, als Inleiding op het bezoek, dat door de leden aan deze gas fabriek morgen zal worden gebracht. Als vervolg op de voordracht van den heer Sissingh, besprak de heer Hendriks, bedrijfs leider op de gemeente-gasfabriek aan de Kei lehaven, de constructie van de diverse lcamer- ovens. De heer Ruiter hield een causerie over de generator-gas en watergasfabrieken. Dr. Wilhelm Bertelsman, chef-chemiker der Berlinischen Stadtischen Glaswerke, hield een voordracht over de vooruitgang van de straat verlichting met gas te Berlijn. Reeds voor den oorlog werd Berlijn be schouwd als de best verlichte stad. Dit oor deel lieh ik, aldus spr., meerdere malen uit den mond van ervaren en bereisde col lega's gehoord, ook Nederlandsche heeren waren dikwijls daarbij. Het Is beslist mogelijk, aldus spr., om ook met minderwaardig gas een goed licht te verkrijgen, alleen moet men de branders, lampen en gloeikousjes weten aan te passen aan dit gas. De beslissende factor bij de bereiding van het gas-gloeilicht is toch geens zins de calorische waarde van het gas, maar enkel en alleen de vlamtemperatuur, een be grip, dat met calorische waarde geenszins identiek is. Ik wijs er slechts op, dat de vlam van methaan, een gas van 9600 K. cab. een temperatuur noodig heeft van 1800 gr., ter wijl het kooloxyd, waarvan de calorische waarde slechts 3040 IC cal. bedraagt, bij het verbranden een temperatuur van 2100 gr. ontwikkelt. Men moet het slechts verstaan om deze vlamtemperatuur op het gloeikousje over te dragen in zoo groot mogelijke massa, en dat gebeurt eenig en alleen door aanpassing van het gloeikousje aan den vorm van de vlam. Hoe grooter calorische waarde een gas heeft, des te meer lucht gebruikt het om te verbranden en des te grooter wordt zijn vlam. Het tegenwoordige Duitsche gas, waarvan de calorische waarde 40004300 K. cal. be draagt, heeft een nauw mondstuk noodig en een smal gloeikousje, waarvan de vorm meer kegelvormig is, terwijl het gloeikousje voor den oorlog cylindrisch, in veel gevallen zelfs bolvormig was. Spr. gaf in beeld weer de diverse vlamverhoudingen. Voor de openbare verlichting van Berlijn gebruiken wij lampen van verschillende firma's maar wij hebben voornamelijk met Hi{rsch- horn, te zamen die typen gemaakt, die ons het geschikst leken, omdat wij bij deze firma de meeste tegemoetkoming gevonden hebben. Uit deze samenwerking zijn twee branders ont staan, waarvan de eene een ringvormige, de andere een schijfvormige mengkamer bezit. De ringbrander draagt 3—10 gloeikousjes, de veel kleinere schijfbrander 25 gloeikousjes. Door samenplaatsing van beide, aldus spr., maken wij lampen, die tot 15 gloeikousjes be vatten en ongeveer 1000 H.K. leveren. Het lastige dansen van het licht treedt bij groepbranders niet op. Daar de boring van de does groot is, komen verstoppingen zelden voor. Een groot voordeel is de geringe hoogte ■wan de lampen. In verband met de heftige concurrentie tusschen gaslicht en electrisch licht, besprak de heer Bertelsmann de lichtsterkten. Men kan bij het tegenwoordige gas in 't algemeen reke nen met een verbruik van 11 per H.K. voor lage-druklicht. Hoe grooter het aantal gloei kousjes in een lamp is, hoe meer het licht effect stijgt, daar de gloeikousjes elkaar weder- Verwacht wordt: Matige, later afnemende, Z.O. tot Z. wind, licht tot halfbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer vooral in het Westen, warm. De barometer begint in den voormiddag met een tijdelijk© daling. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.54 tot 's morgens 4.17. Scheveningen Haven (1950 M.) 8.15—5.00 berichten; 12.00—12.05 zuivelber.;. 1.302,45 beursnoteeringen; 3.35—3,50 land- bouwber.^ 3.52—3.57 zuivelber.; 5.30—5.35 zui velber. Hilversum (1060 M.) 12.00 politieber.;| 12.35—2.00 lunchmuziek; 2,30. De poppenkast van Henri Nolles; 4.305.30 orgelconcert; 5.30—6.15 concert; 6.156.45, Dr. J. C. Warte- na, over: Iets over athletiek; 6.45—S.00 con cert; 7.45 politieber.; 8.15 aansluiting Kurhaus 10.5012.20 dansmuziek; 10.30 persber. Da ven try (1600 M.) 11,20 concert; 1.20. 2.20 orkest; 3.15 voordracht uit David Cop- perfield, Dickens; 3.20 lezing IV; 4.05 lezing; 4.20 Brown's trio en solisten; 5.35 kinderuur tje; 6.20 orgelbespeling; 6.40 tuinpraatje; 6.50 nieuws; 7.05 orgelbespeling; 7.20 lezing; 7.35, sonates van Beethoven; 7.45 lezing; 8.05 varié^ të-programma; 9.20 nieuws; 9.40 lezing; 9.55 „Dream Valley"; 11.2012,20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 10.50 oi> kest; 9.05 concert. Langenberg (469 M., Dortm u n d (283 M.). Munster (242 M.) 1,25—2,50 concert; 5.50—6.50 orkest; 7.55—S.55 concert;; concert; 9.00 opera-avond. Daarna tot 12,20' dansmuziek. Königswusterha u s e n (1250 M.) en B e r 1 ij n (484 en 566 M.) 12,20—8.05 lezin gen en lessen; 8.50 „Wer weint um Juckenack"1 tragi-comedie; 10.5011,50 Orkest. Hamburg (394.7 M.) 4.35 dansen uit vroeger tijd; 5.20 dansmuziek; 6.20 orkest;; 7.20 orkest; 8.20 „Der Wettlauf mit dem Schat ten", Daarna tot 11,10 orkest. Brussel (509 M.) 5,206.20 kamezvmuziek 8.20—10.20 „De Barbier van Sevilla". keerig bestralen. In vergelijking daarmee is het watt-verbruik van de met gas gevulde spiraal draadlampen, hoog. Tot 100 watt verbruiken de gloeilampen 1,2 tot 1.4 watt per H.K. Het moderne gas gloeilicht kan dus met het moderne electrische gloeilicht, wat de duurte betreft, met goed ge volg in concurrentie treden. Het heeft echter; daarop vóór de grootere bedrijfszekerheid, om dat iedere lamp meerdere gloeikousjes bezit. Brandt de electrische gloeilamp door dan geeft ze geen licht meer, terwijl het breken van een gloeikousje van de gaslamp geen noemens- waardige lichtvermindering veroorzaakt. Met het electrische booglicht is daarentegen een economische concurrentie van het gaslicht niet mogelijk, omdat het eerste slechts 0.2 watt per H.K. gebrul maar het licht is --o on rustig, dat hef als straatvr iting niet ge bruikt zou moeten worden. Spr. deelde verder het een en ander mede over de uitgevoerde verlichtingsinstaliatie met gi oepbranders en hunne werking en wel voor namelijk over het gebruik van den tweelichts ingebouwden brander. Wij gebruiken deze lamp voor zijstraten in betere wijken, waar men een gelijkmatige, niet te sterke verlichting wil hebben. Tot nu toe zijn 8650 stuks ver- lichtingsgroepbrander-Iampen in Berlijn inge bouwd en voldoen zeer goed. B. K. te Naaldwijk. Vlekken van houtlijm,' kunt u verwijderen met eau de cologne, jenever of brandewijn, welke men verwarmt. Een min der bekend middel is aceton, dat u bij drogist of apotheker kunt bekomen. C. H. H.. Rotterdam. Vervoeg u om in lichtingen aan het Bureau voor Militaire Za ken ten stadhuize alhier. P. B. te R. De aanslag naar den grondL slag huurwaarde mag in hoofdsom niet meer bedragen dan 18.50. 25). Mariquita, zei Perrine, je moet wat be daarder worden, en vooral oppassen, niet waar, dat nooit een sterveling vermoedt.... Omdat ik ongetwijfeld belachelijk zou we zen, onderbrak de Cholita haar met groote bitterheid. Perrine sloeg geen acht op deze ware en toch zoo pijnlijke opmerking. In dit uur ver gat zij alle oude grieven om slechts aan de diepe treurnis van het meisje te denken, dat zij hoorde spreken. Perrine, zei deze, nooit heb ik onrede lijke verwachtingen gekoesterd. Dikwijls ben lk voor den spiegel gaan staan om mij zelf goed te kennen. Ik geloofde enkel maar, dat we ons leven zouden kunnen voortzetten zoo als te Parijs. Wij waren daar toch zoo geluk kig Perrine zuchtte. Je hadt zeker als ik in je hoofd gehaald, dat hij altijd tevreden zou blijven met dié kladververij. We hebben ons allebei vergist: ;wat jong is, moet beminnen. Een vader, een zuster, een Perrine zijn dan niet meer vol- doen da. Er blijft ons niet anders over, dan pns geduldig aan ons lot te onderwerpen. Wij ons onderwerpen? Aan haar? Aan paa grillen en kuren? Nooit, neen nooit! Maiouita's gelaat waa nu bepaald .woest, Is let i(£qhefi3> niet aaa haar, Mariquita, ff aar aan God, want het is Zijn wil en Zijn beschikking, dat moet je gelooven, zei Perrine met wonderlijke waardigheid. han ik niet! riep Mariquita onstui mig, tegen de glazén deur der boekenkast leunend op gevaar af ze te breken. Luister eens, meisje,, zei de Bretohsehe de Cholita tot zich trekkend; ik ken dat alles opperbest. Je hebt je zelf zeker nooit afge vraagd, hoe het mogelijk is, dat de dochter v!an Yves Levenec, den loods van Croisic, een meisje, geboren uit een familie, waarvan nog nooit iemand gediend had, dat die, zeg ik, haar land kon verlaten om zich ver van huis m dienstbaarheid te begeven. Je bent nog te nieuw om over zulke dingen na te den ken. Mooi was ik nu juist niet, maar dapper en sterk. Drommels, dat begrijp je toch wel, ik verlangde even goed mijn vrijer te hebben als de anderen. Ik vatte genegenheid op voor een konstabel, een pracht van een kerel, die met een kanonwisscher speelde, of het een breinaald was, een vroolijk zeeman, die lied jes zong uit alle vijf de werelddeelen. Ik heb hem bemind!.... Ja, ik, Perrine, heb dag en nacht gedroomd zijn vrouw te worden, 't Was een vriend van mijn broer. Domkop, die ik was! Ik meende, dat hij om mij bij ons kwam, en wa3 reeds in den hemel, als hij maar bij ons binnentrad. Pakken kaarsen heb ik voor het beeld van St. Anna laten branden, opdat hij zich verklaren zou; doch zeker: Kleine Perrine, je vergist je, dat zal je deel niet zijn. Ik bemerkte wel, dat mijn kaarsen slecht brandden, maar in plaats van daarin een waarschuwing te zien beschuldigde ik den winkelier slechte waar te verkoopen. Maan den lang heb Ik gewacht, geduldig gewacht, tot op een dag mijn vertrouwde vriendin, mij kwam vertellen, dat zij met hem ging trouwen! O, toen was ik net als jij daareven, ik had den duvel in! Wat heb ik dien avond ffö? zolderkamertje af geweend! Mijn hoofd liep om, ik wilde niets hooren, zelfs niet de stem van God. Ik zei:, 't Is uit, alles uit! Ik deed niets meer, ik was geen duit meer waard. Op zekeren dag ontmoette ik de moeder van Georges. Hoe dat zoo kwam? Ongetwijfeld heeft St. Anna haar naar Croisic gezonden. 'tWas toen een jonge dame,' die met haar ouders voor de baden gekomen was. Als een lichaam zonder hoofd wandelde ik op het strand; daar hebben we bij toeval kennis ge maakt, en zij bemerkte terstond, dat het met mij niet goed ging. Zij praatte met mij, waar over, dat weet ik al niet meer, maar zij praat te en och zoo liefdevol. Dikwijls zag ik haar terug, en zij verschafte mij een wonderbaar genezenden troost. 'tWas een engel uit den hemel, Mariquita, en ik ben dan ook met haar meegegaan als kamenierster. Wel wist ik niet veel van dat baantje, maar zij wilde het, en haar ouders vervulden al haar wen- schen. Langzaam aan bracht zij mij tot het goede terug; zij leerde mij iuzien, dat wij ens voor Gods wil moeten buigen, en dat wij niet geschapen en op deze wereld geplaatst zijn, om ons alleen met ons zelf te bemoeien. Hier zweeg Perrine eenige oogenblikken, door al deze herinneringen overmand. Ik heb de goede dame niet verlaten, toen zij met een man trouwde, even waardig als zij zelf. Al te vroeg heeft de dood haar weg genomen, en toen zij ging sterren, zei de goede ziel tot me: Perrine, zorg toch goed voor mijn kind! Zij, die mij deze woorden van den Heer geleerd had: Verloochen u zelf, zij stierf om haar geluk te betalen. Eerst toen begreep ik alles, wat er met me gebeurd was, en ik zei tot me zelf: Perrine, je bestemming was niet met den konstabel te trouwen, maar je aan den wees toe te wijden. Verrast door deze vertrouwelijkheid van Perrine, die anders niet zoo heel mededeelzaam was in hetgeen haar persoon betrof, had Ma- roiquita Iieel dit verhaal zeer aandachtig ge volgd; ten laatste onderbrak zij haar. En je hebt hem vergeten? Hij is plotseling gedood door een onge luk met het windas. En je hebt hem beweend? Ik heb God voor hem gebeden. O! Verwondert je dat? Maar nu hebben we lang genoeg gepraat. Als ik je mijn zaken verteld heb, Mariquita, dan was liet enkel en alleen om je te toonen, d at ik heel goed in staat ben je te begrijpen. En het meisje haar vereelte hand toeste kend voegde zeer bij: Kom aan, leg daar nu je ijskoude handje eens in; ik zal niet meer op je knorren, voortaan zullen we yriendinnen zijn. Mariquita echter werd nog altijd door felle gramschap beheerscht Neen, neen oude! riep ze grimmig; je begrijpt me niet, je kunt onmogelijk begrijpen, wat ik lijd! Zonder boos te worden keek Perrine haar eens aan, haalde eventjes de schouders op en ging heen. Terwijl zij naar het huis van den dokter terugkeerde om Georges' kleederen voor het verlovingsdiner klaar te leggen, dacht ze, als naar gewoonte overluid sprekend; 't Is een wilde, zij heeft nog kokender bloed dan ik, maar ik maak mij er niet be zorgd over; de tijd verzacht alles, en bovendien ik zal over haar waken. Nu Georges mij ont snapt, geeft de goede God mij een ander kind om te behoeden; dat is m ij n deel! Er zijn nu eenmaal wezens hier óp aarde, zoo geschapen, dat ze nooit voor zich zelf kunnen leven. Et- in de kamer alleen gebleven wjerp Mariqui ta zich op haar legerstede en drukte het hoofd tusschen twee kussens om niets meer te zien. DoCh weldra voelde zij haar oogen brandend worden, roode schimmen, vage en verwarde beelden gingen haar zware oogle den voorbij. Zij kon aan niets denken, en de ooren suisden haar op zonderlinge wijze. Zou de gramschap haar krankzinnig maken? Met één sprong was ze overeind en opende de deur. Wat een drukte in heel het huis. Me vrouw de Mancelle, anders altijd zoo kalm stond op de eerste verdieping te roepen, haar bevelen ronddeelend, haar lieden tot' meer ijver aansporend. Op de teenen sluipend naderde de Cholita de trapleuning van het eerste portaal en zag daar beneden in de vestibule een prachtige mand met witte rozen en jasmijn staan, ge reed om op de tafe! van het verlovingsdiner geplaatst te worden. Pas toch op de mand van mijnheer Georges! riep nu mevrouw de Maucelle; kom er vooral niet aan! Dat was te veel! Mariquita kreeg lust den ganschen bloemenschat uiteen te scheuren; doch in plaats van verder af te dalen ging ze in een soort van zinsbegoocheling, strak voor zich uitziende en zich zelf niet bewu3t weer. naar boven zonder iemand te ontmoeten. Altijd stijgende, gelijk een verdoold schaap ten slotte den top des bergs bereikt, kwam de Cholita eindelijk op het terras van het op zijn Italiaansch gebouwde huis, een zeer breed plat, vanwaar men een volledig panora ma van de stad en haar omgeving aan schouwde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2