dagblao%voor s chië, DA M fE nederlandsche stoomsleepdienst voorheen P. SMITS jr. 50ste Jaargang Donderdag 7 Juli 1927 No. 14905 EEN GOUDEN FEEST IN ONZE HAVENS de spido-graadmeter Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS R. K. VOLKSBOND Gecombineerde besturenvergader ing INSTALLATIE KAPELAAN BEKKERS DE VOLKSBONDVERLOTING VERTEGENWOORDIGERS IN HET BUITENLAND DR. J. ENDÏZ MANDOLINE-VEREEMIGING „SYMPHONIA" BENOEMINGEN KATHOLIEK LEVEN VERDRONKEN. VERLOTING R. K. BLINDENBOND. OP DEN VERKEERDEN WEG. OLYMPIA—VELOCITAS 5—2. ZEETIJDINGEN tg&SS® UIT ROTTERDAM AGENDA. Heden BEURS VAN SCHIEDAM i Moutwijn Spiritus Bureau KOEMARKT 4. - TeJeioon Intercommunaal no. 68035 - Postbus 39. Abonnementen: per 3 maanden ƒ3.25. per maand 1.10, per week 25 cent, franco Per post 3 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent, Postchèque en girodienst 81440. AdvertentiSn: 1—5 regels /1-55 Elke regel daarboven 80 cen(« Reclames tusschen den tekst 60 cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van 1 van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand, zo bij verli beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per kwartaal in dit blad worden afgedrukt. In de gisteravond gehouden gecombineerde besturenvergadering van de ondera ee m van den Nederl. R. K. Volksbond afdeelmg Schiedam werd kapelaan J. Bekkers als geestelijk adviseur van de standsorganisatie geïnstalleerd. De voorzitter, de heer tü. J. H. Mouwens, stelde den nieuwen advi seur, door den Bisschop als opvolger van kapelaan thans pastoor Paulussen, aange wezen, aan de vergadering voor en gaf hem onder blijken van instemming de verzeke ring, dat zijn raadgevingen steeds een ont vankelijk oor zouden vinden. Kapelaan Bekkers dankte voor de vriende lijke woorden en voor de hartelijke ont vangst. Daarop volgde eenige gedachten-wisseling over de plaatselijke R. K. pers. Met volle instemming der aanwezigen betoogde de voorzitter, dat nu de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van haar belangstelling voor het organisatieleven blijk geeft, de vakorganil saties ook haar medewerking dienen te geven, om het plaatselijk Katholiek orgaan in staat te stellen zijn taak te vervullen. En de voor zitter èn de geestelijkadviseur legden den nadruk op het groote belang voor het organi satieleven, dat de vergaderingen in het plaatselijk Katholieke blad worden aange kondigd, en van de gehouden vergaderingen een zakelijk verslag wordt opgenomen. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan, voor zoover zij daartoe in de gelegenheid zijn van hun instemming met de vernieuwde „Nieuwe Schiedamsche Courant" door het nemen van een abonnement en het plaat sen van advertenties te getuigen. Besloten werd, evenals vorige jaren, in de maand Augustus een feestweek te organi- seeren, waarvoor een voorbereidingscommissie werd aangewezen. Deze feestweek zal mede dienstbaar worden gemaakt aan het plaatsen van loten voor de verloting ten bate van de restauratie van de gehoor- en tooneelzaal van den R. K. Volkhond. De voor deze verloting reedB aangekochte prijzen, welke thans reeds in verschillende winkels zijn geëxposeerd, zullen met de prijzen welke nog zullen wor den aangekocht eerlang in den R. K. 'Volks bond worden tentoongesteld. Uitvoerig werd voorts van gedachten ge wisseld over de kolencommissie. Besloten werd dat de commissie met het bestuur der standsorganisatie zal samenkomen om te overwegen welke stappen verder in deze aangelegenheid dienen te worden gedaan. Ten aanzien van de congresreis naar Nijmegen, werd besloten de gelden bedrag 4.45 per persoon op Zaterdag 9 Juli 's avonds acht uur, te storten. Kaartjes kun nen Vrijdag 15 of Zaterdag 16 Juli om denzelfden tijd in ontvangst worden genomen. De vaandels zullen in kisten naar Nijmegen worden gezonden. Tenslotte werd nog besloten dat de af dracht der gelden voor het geschenk voor Pastoor Pauiussen op Woensdag 20 Juli zal geschieden en dat propaganda zal wor den gemaakt voor de verzekering van den R. K. Volksbond „Concordia". Aan de gehoor- en tooneelzaal van den R.K. Volkshond moeten verschillende noodzakelijke veranderingen en verbeteringen worden aan gebracht. Het bestuur heeft, zooals bekend, gemeend de daarvoor benoodigde fondsen op de meest geschikte wijze door middel van een verloting te kunnen krijgen en het vertrouwt voor de plaatsing daarvan ook op Je niet- Katholieke Schiedammers te mogen rekenen, die immers zoo vaak in de zaal van den R. K. Volksbond van uitvoeringen hebben genoten. De vijf hoofdprijzen zijn een salon-ameuble ment, een compleet 4 lamps radio-ontvangtoestel met loudspeaker, een eiken schrijfbureau, een luxe damesrijwiel en een luxe heerenrijwiel. Ook voor de overige prijzen zijn en worden slechts artikelen van waarde aangekocht. Het aantal loten bedraagt 10.000, de prijs per lot is 50 cents. Waar de actie voor het plaatsen der nog overblijvende loten wederom met kracht gaat worden ter hand genomen, meenden we en kele woorden ter aanbevelling van de Konink lijk goedgekeurde verloting ten bate van een restauratie van de gehoor- en tooneelzaal van den R K. Volksbond, welke restauratie niet langer kan worden uitgesteld, niet misplaatst. Handelaars, die zich interesseeren voor den export naar Syrië, Egypte, Noord-, Oost en Zuid-Afrika, Madagascar en Nieuw-Caledonie, ih deze landen nog niet vertegenwoordigd zijn en aldaar een vertegenwoordiging voor hun artikelen wenschen, gelieven zich te wenden tot de Kamer van Koophandel voor de Bene den-Maas, Handelsgebouw te Vlaardingen. ROND DE KOEMARKTBRUG Ter bevordering van de werkzaamheden aan de Plantage en den toegang tot de Koemarkt- brug is het verkeer aan den ingang van de TuinlaanGerrit Verboonstraat voor eenigen tijd gesloten. Het aanzien van dit stadsgedeelte ondergaat een groote verandering, die tevens een belang rijke verbetering zal zijn. Tengevolge van eenig oponthoud bij de werk zaamheden aan de nieuwe brug zal de inge bruikneming daarvan, niet in Augustus, zoo als aavankelijk verwacht wérd, doch eerst in September of begin October plaats hebben. Vermoedelijk zal in deze maand bet café aan de overzijde van ons bureau gesloopt worden. Als eenmaal de nieuwe brug „in dienst" is rest nog een belangrijk werk, n.l. het sloepen van de oude brughoofden en het gelijk maken van de kade aan de Lange Haven. Alles bijeen zal nog wel een klein jaartje gemoeid zijn met het afloopen der werkzaamheden, in ver hand met de nieuwe brug. De toestand van dr. J. Endcz, die de vorige week door een beroerte werd getroffen, was gisteren in den loop van den dag zeer ernstig, zoodat alle hoop op herstel was opgegeven. Gisteravond om elf uur is dr. J. Endtz over leden. Bovengenoemde vereeniging geeft Zaterdag a.s. des avonds te 8 uur, in het „Volksge bouw", Tuinlaan 50, een uitvoering. De netto- opbrengst komt ten goede aan het comité van de stormramp. Tot censor van de R. K. openbare leeszaal en bibliotheek is benoemd pastoor J. Möller; tot voorzitter van het St. Liduiuaeomité kape laan C. Wiemers; tot geest, adviseur van de Vereeniging „H. Maagd" kapelaan L. Beune; tot algemeen geest, adviseur kapelaan J. Bek kers, „St. Bavo". Heden viert de bekende Katholieke Jongelin- genvereeniging „Katholiek Leven" haar 20-ja- rig bestaan. De viering van dit feest zal eerst bij de opening van het nieuwe seizoen, in September Plaats hebben. Dan zal een triduum worden gehouden onder leiding van den vroegeren geest, adviseur, pater P. Biesta O.P., uit Neer- boscli. Vermoedelijk zal op den te geven feestavond .Worden opgevoerd „De student thuis" van Nred. v. Eeden. Indien er nog jongelui zijn, die gaarne lid van de vereeniging „Katholiek Leven" wen schen te worden, kunnen zij zich bij een der bestuursleden doen inschrijven. In den afgeloopen nacht te omstreeks 1 uur is de 27-jarige Duitsche zeeman H. B., thuis behoorende op het Duitsche stoomschip „Gill- hausen", liggende nabij dok 4 van de Scheeps bouw Maatschappij de Nieuwe Waterweg, al hier, te water geraakt en verdronken. Vermoedelijk is de man op een loopbrug misgestapt. Een andere schepeling, die op een afstand bet ongeluk zag gebeuren begaf zich nog te water om den man te redden, maar B. ws reeds in de diepte verdwenen. Het bestiuur van den Ned. R. K. Blinden- bond „St. Odilia" te Rotterdam maakt bekend, •lat het horloge is blijven stilstaan op twee hur, achttienhonderd twee en zeventig seconden ^Herplaatst wegens misstelling). Gisterenmiddag te omstreeks half vijlt is de 28-jarige koetsier J. B. in dienst van de N.V. Schiedamsche Steenkolenhandel op de Over- schieschestraat met een hespannen wagen dwars door het houten hek gereden staande om den tuin van den opzichter van de Ned. Spoorwegen. Het hek werd over -een breedte van ongeveer 8 M. vernield. Het paard bekwam een scheurwond aan den rechterpoot en ontvel lingen aan de horst; het dier wérd onder be handeling van den veearts gesteld. Om erger te voorkomen moest de koetsier links uitwijken voor een voor hem uitrijdende auto, die plotseling stopte. Gisterenavond zou Olympia spelen tegen B. P. M„ Te elfder uure werd echter afgeseind e kwam daarvoor in de plaats Velocitas. Olympia, dat een sterk elftal in 't veld bracht, had reeds in 5 minuten tijds een 2 0 voorsprong. Er werd vlot spel vertoond en tot aan de rust wogen heide partijen tegen elkaar op. Na de hervatting gaat Olympia tot 't offensief over, maar 't doel wordt' te hoog gezocht. Ve locitas krijgt dan een goal cadeau wanneer de keeper een bal tusschen de beenen door, in doel laat rollen. Aan den anderen kant scoren Goumare en Karis ieder een schitterend doel punt. Wanneer Boerdam In 't nauw wordt ge bracht schiet hij in eigen doel 4 2. Karis brengt ten slotte den stand op 5 2 met wel ken stand het einde komt. SCHIEDAM aangekomen: 6 Juli: s.s. Arendskerk, ledig van Rotter dam; s.s. Blitar, ledig van Rotterdam; Fransch s.s. P. L. M. 25, ledig van Genua, alle om hier te dokken in de Wiltonhaven; Deensch s.s. England, kaph C. Stingade, van Duinkerken, om hier kolen te bunkeren in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM vertrokken: 7 Juli: Eng. s.s. Audacity, ledig naar Har burg; s.s. Elmbank, ledig naar Londen. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: E. Vervoort 79 j., wed. G. G. de Vries, Nassaulaan. P. van Hees 48 j., Frinsensteeg. H. C. M. Jeup 1 j., Weezen- buurt. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water is heden 69 graden. MACHINISTEN-EXAMEN Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen machinist ter koopvaardij, dipl. B, de heer M. Westerveld, alhier. Kantoor N.V. Stoom-, Wasch- en Strijkin- richting, v.h. Bijl Wzn., 8 uur. Buitengewone Algem. Vergadering. 8 Juli Vergadering R. K. Bond van fabrieksar beiders „St. Willibrordus"; vergadering R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph; gebouw. R. K. Volksbond. 14 Juli Bijeenkomst leerlingen van de R. K. Mid delbare Handelsavondschool in Musis Sacrum 8 uur. 15 Juli Zaal R. K. Volksbond, 8 uur concert ten bate van de slachtoffers van de stormramp. St. Joris Doele. Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. SCHIEDAM, 7 Juli. Men noteert vogr van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteeringg H. J. JANSEN. HET JUBILé VAN DEN NED. STOOMSLEEPDIENST VIII. P. "SMIT JR. Een gezicht op het ponton van de Spidodiensten in de Rotterdamsche haven. Zaterdag a.s. bestaat- de N.V. Nederlandsche Stoomsleepdienst voorheen P. Smit Jr. welker kantoren gevestigd zijn aan de Boompjes 119—120, vijftig jaar. Elk Rotterdammer kent de sleep- en motor booten van dit bedrijf met hun namen van werelddeelen, landen, steden, stroomen, havens of zandplaten, en op nagenoeg alle rivieren en kanalen van ons waterland, in een deel van België en Duitschland zijn de pittige krachtige trekkers met hun geel- omrande pijpen in den loop van deze vijftig jaren bekend geworden. Het bedrijf van Piet Smit, zooals deze dienst kortweg genoemd wordt, geeft een merkwaardige getuigenis van den bloei en groei van de Rotterdamsche haven, omdat het naarmate Rotterdam als havenstad be langrijker werd, zich gedurig heeft ont wikkeld en een niet onbelangrijk aandeel heeft in de bedrijvigheid welke onze haven stad groot maakt. In Juii 1977 werd de Slikkerveersche sleep- dienst welke P. Smit jr. in 1S75 was be. gonnen met de „Eva Johanna", een sleep bootje van *.0 P.K., dat voer in de wilde vaart, te Rotterdam gevestigd en de oud- Rijn-kapitein H. Verhey aangesteld om het kantoortje aan de Boompjes 119 als bedrijfs leider op te treden. Een van die bootjes was de „Spido", waar naar later de omvangrijke Spido-havendienst zou worden genoemd. Het bedrijf rendeerde, zoodat van den dienst „Toekomst" nog vijf schepen konden worden overgenomen en het noodig was dat de heer P. Smit Jr. die tot nog toe te Slikkerveer woonde, zich jn 0nze stad vestigde. In 1890 werd de Slikkerveersche sleep dienst omgedoopt in „Nederlandsche Stoom sleepdienst"; de heer P. Stuiver werd aan gesteld om de afrekening te voeren en bracht met den heer Verhey het bedrijf tot grooteren bloei, zoodat men in 1912 reeds over een vloot van 40 bodems beschikte, welke voor het grootste deel was aange bouwd op de scheepswerven van P. Smit te Slikkerveer. Inmiddels werd de heer Verhey, die in 1907 overleed, Jn 1909 opgevolgd door den tegenwoordigen directeur, den heer G. C. Nuy. In 1912 werd de zaak, daar P. Smit Jr. geen opvolger had een Naamlooze Ven nootschap. Tijdens den oorlog beleefde de dienst wisselende tijden. Verschillende sleepbootën van kleine iiraa's konden worden aan gekocht, men bouwde nog steeds aan en ging gelijk op met de haven. In die jaren werden verscheidene booten als de „Afrika' „Siberië" en „Europa" verbouwd tot zee- sWbwrten. Het bedrijf ondervond in de eerste oorlogsjaren echter groote slapte doch toen de Duitschers België nagenoeg geheel bezet hadden wem een geregelde sleepvaart van Dordrecht op Antwerpen uit geoefend en een kolenvervoer begonnen uit het hekken van Luik naar Rotterdam en uit Ruhrort naar Rotterdam. Deze laatste sleepen moesten door de blokkade van de Duitsche grens echter steeds leeg de rivie ren op. In overleg met de regeering werd voorts een deel van de vloot (15 booten) in dienst gesteld op Groningen, vanwaar graan en aardappelen uit de Noordelijke provincies werden aangevoerd. De heer Tob werd in die jaren tot vertegenwoordiger te Groningen aangesteld. Toen de materiaalprijzen dermate stegen, dat het houwen van nieuwe schepen on doenlijk werd, staakte men hiermede om, toen eindelijk weer prijsverlaging intrad, op nieuw te beginnen. O.o. werd toen de „Siberië" met een 600 P.K. machine inge richt tot ijsbreker volgens het Finsche type. Thans heeft Piet Smit 100 sleepbooten, die als volgt verdeeld zijn; in de wereld- deelen-klasse voor zeeschepen boven 8000 ton; in de lan'denklasse, voor bgoten beneden 8000 ton (hierbij zullen binnenkort de „Engeland" en „Italië" in de vaart worden gebracht; in de stroomenklasse voor het verslepen van groote Rijnschepen alsmede kranen en elevators; in de stedenklasse voor het verslepen van kleine Rijnschepen en lichters; in de havennaamklasse voor het verslepen van stadslichters en kleine vaar tuigen. De booten „Siberië", „Europa", „Duitsch land", „Nederland", „Middelburg" en „Leuve- haven" zijn voorzien van bergingspompen en brandspuiten. Bovendien heeft de dienst 25 motorbooten en een stoompassagiersboot, de Prinsesse- plaat, welke kortelings in dienst wem ge steld. In 1918 werd de Spido-havendienst door de N. V. begonnen, zooals reeds gemeld ge naamd naar een der eerste bootjes, boven dien een naam die kernachtig en pittig is en een goede graadmeter mag worden ge acht voor de drukte in de haven. Het motorbedrijf van de roeiersvereeniging „Eendracht", die tot nog toe zorgde voor het van boord halen en aan boord brengen van schepelingen en andere parson en, werd SCHIEDAM, 7 Juli. Officieele noteering spiritus 100 pet. 30. 3 j Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden IJ© per ketel. werden omgebouwd volgens eenzelfde typ© en kregen namen van zandplaten. De Spido-vloot werd bovendien uitgebreid doordat men eenige oude zgn. hoogedruk- booten bezat welke door een te groot kolen- verbruik niet meer voldeden aan de eischen en daarom werden verbouwd tot motorbooten voor den havendienst.. In 1923 kreeg de Spido- dienst het vaste ponton op het Willems plein, daar de aanlegplaats aan de trap van de Leuvehaven niet langer voldoende was. Thans vaart elk uur, dag en nacht een Spido-boot af. Bovendien organiseert deze diensttak de bekende rondvaart door de havens. Piet Smit's bedrijf heeft bij zijn vijftig jarig bestaan 48 personen in dienst, die meer dan 10 jaren in betrekking zijn, 18 per sonen die langer dan een kwart eeuw en 5 personen die langer dan 40 jaren in dezen dienst zijn. Het geheele personeel bestaat uit ruim 400 man. De heeren D. M. Hoogenboezem, walkapi tein, P. Vos, kapitein en C. J. Bolkenstein, reserve-machinist zijn resp, 45, 4S en 47 jaar in dienst. Het jubileum zal Zaterdag a.s. gevierd worden door een receptie van 11—1 uur in de modern ingerichte kantoren aan de Boompjes, nadat des morgens deputaties van personeel eu agenten hunne op v." achting zullen hebben gemaakt. Zondag- en Maandagavond worden feesten gearrangeerd voor het personeel in de boven zalen van Tivoli. Ter gelegenheid van het gouden feest werd een film van het bedrijf vervaardigd. P. SMIT JR., de oprichter van den Ned, Stoomsleepdienst. MAILVERZENDING. "U Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier, van postpakketten 14 Juli 10 uur, voor Montevideo en Buenos Ayretj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1