FEUILLETON Nieuwe Schiedamsche Courant Donderdag 7 Juli 1927 No. 5658 ALGEMEEN OVERZICHT W" DE AMBTENAARSSALARISSEN IN NOORWEGEN RUSLAND MAAKT KORT RECHT. Vijf moordenaars ter dood veroordeeld MET EEN MILLIOEN ER VAN DOOR Maar gearresteerd 28 schepen vergaan? TE STRENGE PLICHTSBETRACHTING HET GEHEIM VAN DEN ROODEN MOLEN. ENGELAND VRAAGT DE AANDACHT Engeland vraagt momenteel op bijzondere wijze de aandacht. Het neemt deel aan een bijzondere conferentie in Genève, het beraad slaagt over de hervorming van zijn hooger huis en het spreekt zich uit over de verhou ding tot Rusland. Van Genève is nog niet heel veel te zeggen; de „Times" schrijft, dat men nog niet moet wanhopen aan een mislukking der vlootconfe- rentie waarover veel valsche geruchten wor den rondgestrooid door menschen die machtige handelsbelangen vertegenwoordigen en die graag schepen bouwen. Er zijn ongetwijfeld moeilijkheden. Op het oogenblik staat de krui serkwestie op den voorgrond en te dien aan zien huldigt de conferentie het beginsel; dat het aantal schepen van elke mogendheid aan de behoeften van die mogendheid moet beant woorden. Op grond van dit beginsel vraagt Engeland een aantal kleine kruisers, dat vol doende is voor de bewaking van zijn uitge strekte handelswegen. Voor de groote kruisers is Engeland volkomen bereid bij onderling goedvinden tot een beperking van het aantal te komen. De Amerikanen zeggen wel, dat de Engel- schen te veeleischend zijn en willen dat de anderen schepen bouwen die wel beantwoor den aan de Engelsche maar niet aan de Ame- rikaansche behoeften. Daartegenover staan de Engelschen die er op wijzen, dat Engeland een groot aantal lichte schepen moet hebben om dienst te kunnen doen over heel de wereld maar daarnaast dan ook nog groote schepen zal moeten bouwen als Amerika en Japan dat doen. Anders is de Engelsche vloot met haar lichte schepen niet opgewassen tegen de zee- kasteelen der twee andere mogendheden. Om dit twistpunt draait nu heel de confe rentie; het heeft Dinsdag aanleiding gegeven tot „hooge ruzie" maar de gemoederen zijn sindsdien weer bekoeld en misschien volgt daaruit, dat men elkanders standpunt nu gaat begrijpen. Indien men het eens wordt over den kruiser-bouw zal men vanzelf tot overeen stemming komen over de minder belangrijke kwesties. In het Lagerhuis zijn de debatten geopend over de regeeringsplannen inzake de her vorming van het Hoogerhuis. De aanval werd begonnen door den arbeidersleider Mac Donald die meende, dat het regeerings- plan de grondwet uit haar evenwicht bracht. Hij verzette er zich vooral tegen, dat aan het Lagerhuis het eind-toezicht over de financiën zou worden ontnomen en dat deze zou worden overgedragen aan het hoogerhuis, zoo samengesteld, dat dit altijd een conservatieve meerderheid zou hebben. Baldwin beantwoordde Macdonald: zijn be toog kwam hier op neer, dat de regeering was gekomen met een voorstel dat zij onder wierp aan alle voorstellen van verbetering. De premier kon het regeerings'ontwerp ook niet door dik en dun verdedigen, daar hij niet heel zijn partij achter zich heeft. Een deel der conservatieven is het immers in dit geval ook niet eens met de regeering. Maar de regeering stond sterk toen het er op aan kwam of zij het vertrouwen van het Lagerhuis genoot. De door de arbeiders partij ingediende motie van wantrouwen toch, werd met 362 tegen 167 stemmen ver worpen. De conservatieven stonden met zoo goed als" alle liberalen, in gesloten front achter de regeering. Chamberlain heeft in het Lagerhuis ook meegedeeld wat hij te Genève verteld had over de Engelsch-Russische betrekkingen. Ik heb, redeneerde de minister, aan mijn col lega's van Frankrijk, Duitschland, Italië en Japan, gezegd wat ik hier gezegd heb. Zij hebben toen ook inlichtingen verstrekt; er zijn voorstellen gedaan over een gemeen schappelijke conferentie met Rusland noch over een gemeenschappelijk optreden ten op zichte van Rusland. De omstandigheden verschillen in de verschillende landen en iedere regeering moet een politiek kunnen volgen, welke voor haar eigen belangen het best geschikt is. Er is niet gedacht aan de vorming van een gezamenlijk anti-Rus sisch blok. De mandaten-commissie van den Volken bond heeft beraadslaagd over de vraag of een Duitscher kan worden toegelaten in haar midden. Zij kwam tot de conclusie, dat er geen technische bezwaren waren; de zaak heeft echter een politieken kant en daar over moet de Volkenbondsraad zelf maar beslissen. Die politieke kant is natuurlijk dat men vreest, dat Duitschland zelf mandaat-landen zou willen hebben nu al zjjn koloniën ont nomen zijn. AMNESTIE VOOR DE VLAMINGEN De Walen willen er niet aan Onze Brusselsche oorrespondent meldt ons In de afdeeling van de Belgische kamer, be last met de studie van het amnestievraagstuk, hebben de Vlaamsche leden, die de meerderheid vormen in den schoot van de vergadering, be sloten weer het algemeen voorstel-Van Cauwé- laert voor te stellen. Amendementsgewijs zal er een bepaling aan worden toegevoegd, krachtens welke er geen sprake is van teruggave van de politieke rechten. Het weder te berde brengen van het voorstel- Van Cauwelaert is een gevolg van de onmoge lijkheid om in de afdeeling eensgezindheid over een tekst te bereiken, daar Waalsche leden zich blijven kanten tegen het beperkt voorstel-Destrée. IN ITALIË ITALIAANSCH. Belasting op vreemde woorden Eenigen tijd geleden is een belasting inge voerd voor vreemde woorden, die op straat en in uitstallingen te lezen waren. Zelfs een hotel moest zich „albergo" noemen, wilde het geen belasting betalen voor het vreemde woord. Thans heeft Mussolini een bevel uitgevaar digd aan alle marineautoriteiten, dat het ge bruik van vreemde woorden en technische uit drukkingen bij de draadlooze telegraphie van de marine verbiedt. CRISIS IN DE KEULSCHE METAALINDUSTRIE Ruim 20.000 arbeiders uitgesloten KEULEN, 6 Juli (V. D.) In de metaalindus trie te Keulen is hedenmorgen de uitsluiting begonnen. Van de 178 fabrieken met meer dan tien arbeiders zijn 120 bij de werkgevers-ver- eeniging aangesloten. Op al deze fabrieken is de uitsluiting ingegaan. 22000 arbeiders zijn bij de uitsluiting betrokken. Kindertoeslag ingevoerd OSLO, 6 Juli (W.B.) Het storthing heeft gis- terqji een wetsontwerp aangenomen, waardoor de salarissen van alle staatsambtenaren van 1 Januari 1928 af met tien procent verlaagd worden. Evenwel wordt met ingang van het zelfde tijdstip een kindertoeslag gewaarborgd. DE VRIENDEN DER VRIJHEID De „Echo de Paris" meldt, dat een honderdtal industrieelen, die te Puteaux een vergadering bijwoonden, waar een afgevaardigde van de „jeunesse patriotique" het woord voerde, door twee honderd communisten werden aangeval len. Zeven man van de patriotieke vergadering werden gewond, waarvan drie ernstig. Een B. T. A.-telegram uit Moskou meldt; Het gerechtshof te Artemobsk (Dongebied) heeft vijf leiders van een moordenaarsbende ter dood en 10 andere leden van genoemde bende tot gevangenisstraffen veroordeeld. De anti-bolschewistisclic actie Volgens berichten, die de „Times"-correspon- dent te Riga uit Moskou, Leningrad, Charkoff en Kieff ontving, blijft de „anti-bolschewis- tische-terreur" met haar actie voortgaan in vele deelen van sovjet-Rusland, met name in Oekraine en Wit-Rusland, waar zij zich direct tegen de tsjeka-agenten richt. Menzjinski, de opvolger van Dzjertsjinski als hoofd van de tsjeka meldde Dinsdag een „be langrijke overwinning op de terreur". Na een vervolging van drie weken bracht de tsjeka in de provincie Smolensk drie „terroristen" in het nauw, die aangevoerd werden door een vrouw, genaamd Zacharsjenko, Alias Schulz, die naaste familie van generaal Kutepoff moet zijn. De namen van de anderen waren Vozne- sensky en Operput. Operput, die vroeger lid van de tsjeka was, en eenige maanden geleden aan de pers van Helsingfors zekere onthullingen deed omtrent de werkzaamheden van de tsjeka, waaraan hij had deelgenomen, werd door de tsjeka in een hindernis overvallen en op 19 Juni ter dood gebracht. Zacharsjenko en Voznesensky raakten op 23 Juni slaags met roode soldaten en lieten in het gevecht het leven na een der soldaten ge dood te hebben. In de offieieele lezing, die 12 dagen na het voorval verscheen, wordt gezegd, dat deze drie „terroristen" verleden maand de tsjeka-ge- bouwen te Moskou in de lucht wilden laten vliegen. Massa terechtstellingen WARSCHAU, 6 Juli (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft een afdeeling van de G. P. U. in het distriet Kuban een afdeeling anti sovjet-opstandelingen vernietigd. Leider der opstandelingen was de vroegere kozakken-luitenant Blesno. De sovjet-afdeeling omsingelde de opstandelingen nabij Gubska en eischte hun overgave. De opstandelingen wei gerden en boden gedurende drie uur hefti- gen tegenstand. Op enkele gewonden na werden zij allen neergeschoten. Blesno werd ernstig gewond en pleegde zelfmoord. Vervolgens hebben de sovjet-autoriteiten nabij Gubska en Pierreprawa talrijke personen doen arresteeren. Van de gearresteerden werden er veertig terecht gesteld. De langgezochte Cerbini, die twee jaar gele den als kassier van de „Banca Populari1' te Milaan er met een millioen lire vandoor was gegaan, is thans in de Italiaansche havenstad Rimini gearresteerd. De politie, die al den tijd sinds zijn verdwij ning nasporingen naar hem deed, was hem in dertijd reeds in Weenen en Egypte op het spoor, doch telkens wist hij aan den arm der gerechtigheid te ontkomen. EEN WERKLOOZE IN BERLIJN vervaardigde van 6900 lucifershoutjes een 2.10 M. hoogen toren, naar een model van den lichttoren op een station, aldaar. Aan het hierboven afge beelde stuk zijn 427 arbeidsuren besteed. EEN ONMENSCH 2WARE STORMEN BOVEN DE ZWARTE ZEE. Naar uit Kieff wordt gemeld, heeft té Se- bastopol opnieuw 'een hevige storm groote schade aangericht. Voortdurend worden S. O. S. signalen van zee opgevangen. 23 visscherssche- pen konden niet meer de haven binnenkomen;' naar alle waarschijnlijkheid zullen deze sche pen vergaan zijn. DE STAKING OP DE BRITSCHE KUSTVAARTUIGEN IN CHINA. 1 Het conflict verscherpt zich STANGHAI, 5 Juli. (R.O.) De staking van de 500 officieren en machinisten bij de Britsche kustvaart in China duurt voort. De officieren waren tot dusver aan boord gebleven, maar weigerden zee te kiezen. Nu echter drie officieren ontslagen zijn ge worden, omdat zij weigerden met hun schepen een andere ligplaats in te nemen, hebben alle stakende officieren hun schepen verlaten. Zij verklaren vast besloten te zijn, de staking vol te houden, tot hun eischen zullen zijn inge willigd. i SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA 5 dooden, 30 gewonden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft in de buurt van Jones Point, (Staat New-York) plaats gehad, waar vermoedelijk door het niet opmerken van ee nsignaal, een personentrein in botsing is gekomen met een zwaar beladen goederentrein. De botsing was zoo hevig, dat de goederen-, trein in de twee eerste wagons van den reizi gerstrein schoof. Onder de reizigers ontstond een paniek. Er zijn 5 personen gedood, terwijl een 30-tal reizigers, meest schoolkinderen, ge wond werden. Zedeloos en wreed Te Mülheim heeft de met een arbeider sa menwonende vrouw Timroth, haar 7-jarig dochtertje doodgeschoten, haar pasgeboren kind gewurgd en zich daarna zelf met een legerpis tool gedood. De vrouw voelde zich blijkens een door haar achtergelaten brief, door haar „vriend" veron achtzaamd. NOODLOTTIGE WEDDENSCHAP. Gevangenbewaarders laten 3 jongens Verdrinken. Drie jongens waren ia een roeiboot aan het varen, juist nabij de Sing Sing-gevangenis, toen de boot omsloeg. De hulpkreten der jongens trokken de aan dacht van de 1200 gevangenen, die op de terrei nen der gevangenis „gelucilt" werden. Eenige der gevangenen, die te hulp wilden ijlen, werden echter onmiddellijk met het ge laden geweer door de bewakers teruggehouden. De drie jongens zag men langzaam in de diepte verdwijnen. De bewakers zeggen, dat hun instructies hun niet toelieten, gevangenen ter hulp naar de jongens te laten gaan. Zijn huisgezin vergeten! Een metselaar wedde dezer dagen om een fleschje bier, dat hij tegen den dertig meter hoogen schoorsteen van een zuivelfabriek te Mannheim zou klimmen. Bij het omlaag klaute ren gleed hij uit. Hij viel neer en was terstond dood. De ongelukkige laat een weduwe met negen minderjarige kinderen achter. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG BRENGT WEER ONGELUKKEN. 235 slachtoffers? Uit New-York wordt gemeld: Op Onafhankelijkheidsdag zijn naar schatting drie millioen menschen huiten New-York ge gaan. Tweehonderd vijf en dertig personen zijn op Onafhankelijkheidsdag omgekomen, de meea ten bij auto-ongevallen, eenige tientallen ten gevolge van verdrinking en eenige tientallen tengevolge van ontploffingen bij het afsteken van vuurwerk. BLOEDDAAD YAN EEN WAANZINNIGE. 4 Dooden, 6 zwaargewonden. Naar de Spaansche bladen melden heeft in in het dorp Faramontos een jonge man hij zich thuis in een aanval van waanzin zijn moeder, zijn verloofde en een buurman doodgestoken. Vervolgens begaf hij zich op straat, waar hij nog een voorbijganger doodde en zes personen o.a. een klein meisje, ernstig verwondde. Eerst na een hevige worsteling gelukte het, den krankzinnige te overweldigen en onscha delijk te maken. DOOR DRONKENSCHAP... Naar uit Dessau wordt gemeld, heeft daar een zekere Alfred Koch, zijn 51-jarigen vader, die beschonken thuiskwam en zijn familie bedreig de, doodgestoken. De dader meldde 'zichzelf bij de politie aan. PAS OP MET VUURWAPENS! Met een flobertbuks gedood Naar uit Rheinhausen wordt gemeld, heeft een 14-jarige jongen aldaar een droevig onge luk veroorzaakt. De knaap was in den tuin zijner ouders met een geladen flobertbuks aan het spelen. De buks ging plotseling af en trof het 10-jarig zusje van den jongen aan den hals, waar het den slagader raakte. Het kind stierf tengevolge van verbloeding. DE FRANSCHE LEGERWETTEN Roerende eenstemmigheid PARIJS, 6 Juli (B.T.A.). De kamer heeft de eerste artikelen van het wetsontwerp op de recruteering aangenomen. Daarin wordt de totale militaire diensttijd op 28 jaren vastgesteld, waarvan 1 jaar actieve dienst. Het beginsel van den actieven dienst van 1 jaar werd eenstemmig, 542 stemmen, aange nomen. door DETECTIVE DUNN (naar 't Engelsch). 33). Hij trad de bibliotheek binnen. Bloxham, een man met een grijze snor, boog. Er was nog een ander persoon bij hem: iemand met een militair voorkomen, met kort geknipt haar en glad geschoren gezicht. Harvey had maar van één persoon gesproken en Blackstock voelde eeni ge ergernis opkomen. Hij hield er niet van yerrast te worden. Dit is de detective-inspecteur Dewhurst, meneer Dartnoll, zei Bloxham. Meneer Dewhurst is door 't bureau van Scotland Yard naar hier gezonden, om eenige nasporingen te doen in zake de inbraak hier gepleegd. Men meende dat de man, die nu in 't hospitaal ligt lid is van een dievenbende, 'jlie de politie al lang trachtte te ontdekken! En is die meening bewaarheid? Ja, z'n naam is Grisdale. Hij heeft ook in Amerika gewerkt en was daar een gevreesde brandkluisforceerder. Hê dat is zeer interessant en de politie verdient een pluimpje dat zij de identiteit van dien kerel zoo spoedig heeft vast kunnen stel len. Maar ik veronderstel, dat U niet naar hief is gekomen, om mij alleen die mededeeling te doen. O nee! Een der redenen is, dat inspecteur Dewhurst wil weten, hoe 't met dien diefstal Is, waarbij Grisdale en z'n makkers een auto kaapten, waarmede zij 's nachts naar hier reden. Nou die kerels blijken alles goed voorbereid té hebben, zei Blackstock. Inbrekers maken tegenwoordig maar al te dikwijls gebruik van een auto. Wat ik niet begrijp is, hoe zij erachter kwamen, dat er hier in huis een gouden eet servies was. Nu, 't was toch wel haast onmogelijk, dit geheim te houden. Er is geen twijfel aan, of ver schillende dorpsbewoners wisten dit al lang. Wellicht weet U nog niet, dat dit niet de eerste maal was, dat Grisdale naar Chalworth kwam. Naar aanleiding van een advies van meneer Dewhurst hebben we hier in de omgeving inlichtingen ingewonnen en bleek tdfen, dat de man een tijdje een kamer heeft gehad in een klein logement, hier in de buurt. Dat kan nu zoowat twee jaar geleden zijn. En dit brengt ons nu op een onderwerp van gesprek dat U, meneer Dartnoll, ook van dichtbij aangaat. Blackstock stond eensklaps op. Al dien tijd had hij met z'n gezicht naar 't licht gekeerd, gezeten. Wat .ik zeggen wilde, meneer Bloxham, rookt U? Ik kan niet lang zonder sigaar. Hij schelde en een dienstbode verscheen. Breng wat sigaren, zei hij. Je zult een kistje vinden op den schoorsteen van de eetzaal. Blackstock liep even de kamer op en neer, en ging weer zitten, maar niet in z'n eersten stoel; hij zat nu met z'n gezicht in de schaduw. De sigaren werden gebracht. Bloxham nani er een uit 't kistje, dat Blackstock hem aan bood. En Uw vriend, inspecteurhij aarzelde alsof hij den naam weer vergeten was. Dewhurst, zei de inspecteur en stak ook een sigaar op. Merci, meneer Dartnoll. Misschien verbeeldde Blackstock 't zich maar, hij vond dat de inspecteur overdreven op „Dartnoll" den nadruk lei. Wat wilde u nu zeggen, meneer Bloxham? Wel ofschoon het voor u erg onaangenaam moet zijn, meneer Dartnoll, hierover te spreken, zijn we toch genoodzaakt dit te doen, omdat 't in verhand staat met vermoedens op Gris dale. Ik bedoel den moord op den ouden Tom Greenwood, waarvoor u eerst veroordeeld werd. Daar ik ook eenig aandeel in 't onderzoek had, u zult me moeten toegeven, meneer Dartnoll, dat alle gegevens tegen U getuigden sta mij toe u nog van harte geluk te wenschen met uwe vrijlating en eerherstel. Dewhurst, ga jij nu maar verder met 't geen hierover met me neer Dartnoll moet besproken worden. U wilt me wel gelooven, meneer Dewhurst als ik U zeg dat 't voor mij pijnlijk is veel over die zaak te spreken en ze weer op te rakelen. 1 Wel wil ik verklaren, dat 't mij hoogst aange naam zou zijn, indien u 't geheim van dien moord zou kunnen ontsluieren, zei Blackstock. Ik zou nu nog niet durven beweren, dit te kunnen doen, meneer Dartnoll, maar ik heb allen grond om te vermoeden, dat ik het juiste spoor heb gevonden. Juist zooals Bloxham daareven zei, was Grisdale dikwijls in de buurt van Greenwoods woning ia den tijd dat de moord plaats greep. We hebben hieromtrent de getuigenis van Ivy Greenwood, de dochter van den vermoorden boer, die tijdens 't proces niet alles zei wat zij wist. zij getuigde wel gunstig voor U meneer Dartnoll maar zei niets over Grisdale. Het is later gebleken dat deze haar t hof maakte en ik denk, dat zij daarom niet over hem sprak. Ze wilde hem blijkbaar niet in moeilijkheden brengen. Dus zij verdacht hem, is 't niet? vroeg Blackstock snel. Toen niet. Nu wel, maar ik betwijfel, of zij wel een woord erover zou gesproken hebben indien niet haar vriendin erop aangedrongen had; deze wist iets van Grisdale's reputatie, ofschoon zij hem nog niet zoo lang kende. Hij zat op een avond in de stalles van 't Eldorado; hij scheen vernomen te hebben, dat Ivy Green wood daar in 't ballet meedanste en trachtte haar weer te ontmoetend Maar zij had intus- schen een afkeer van hem gekregen en hij boezemde haar vrees in. Toen zij hem dan ook in de stalles herkende viel ze bewusteloos neer op 't tooneel. Dit was voor haar vriendin 'n tee- ken om haar uit te hooren en deze deelde ons weer 't een en ander mede. Blackstocks sigaar was uitgegaan, of althans hij meende dat ze uit was gegaan. Hij streek wel drie of vier lucifers aan, eer zij weer brand de. Dewhurst wachtte geduldig tot hij klaar was en ging toen verder Wat wij toen vernamen, was wel interes sant, zei hij, maar op de eigenlijke moordzaak sloeg het niet. Ik heb Uw proces nog eens zeer nauwkeurig nagegaan; meneer Dartnoll, en bi zonder uwe getuigenis. Heb u daar niets meer bij te voegen, dat u later is ingevallen? Onder vraging, kruisondervraging en nog eens onder vraging brengen meermalen nog lang niet de geheele geschiedenis aan 't licht. De getuigenis sen blijven steeds een groote rol spelen. Ja, dat geloof ik wel, zei Blackstock lang zaam, alsof hij zijn woorden eerst goed over woog. Nee, ik heb er niets meer aan toe te voegen. Toen u bij Greenwood in dien molen was, was u toen met hem geheel alleen? Heelemaal alleen. Was er niemand op 't erf? Ik heb niemand gezien. Ik veronderstel dat de deur, die op 't erf uitliep open was? Ja. 't Was al donker, weet u, en iemand kon daar wel gestaan hebben, -zonder dat ik hem gewaar werd. Ik hoorde, dat Ivy Greenwood U in 't woon huis binnen liet en later u naar den molen bracht. Ja. Was 't toen al bepaald donker? Dat weet ik niet juist meer; misschien wel. Maar u zei toch, dat 't donker was, toen u met Greenwood sprak. Juist, dan moet 't natuurlijk ook al aardig donker geweest zijn, toen ik aan t woonhuis klopte. Sprak u eenigen tijd met Ivy Greenwood? Niet erg lang. Toch wel lang genoeg, dat zij u goed heeft kunnen zien en uw gezicht zou herkennen? Wel verduiveld, hoe kan ik u daar nu een antwoord op geven? zei Blackstock eenigszins geraakt. Wie kan nu zeggen, wat een ander zich kan herinneren, of niet herinneren kan? Gaarne zou ik u willen helpen meneer Dew hurst, maar ik kan me niet begrijpen, waar u nu op aan stuurt u hebt me een heele serie vragen gesteld. Laat mij er u nu ook eens één doen. Hoe kwam de politie tot de ontdekking dat ik onschuldig was? O! daarvan kreeg zij een bewijs, maar.... ik mag niet zeggen welk. Een nieuwe verdachte, misschien Grisdale? Niet noodzakelijk, dat hij 't is. Er kunnen ook anderen van de bende aan 't werk zijn geweest. Door een gelukkig toeval is een der leden bekend als „Sam de Spin" nu ook in een hospitaal terecht gekomen. Hij ligt nu bewuste loos iu 't Hiddlesex-ziekenhuis. Hij was betrok ken in een roofaanvai op een zekeren dr. Har dingham, maar hij kwam er 't slechtste af. Het is nog niet volkomen tot klaarheid gebracht, hoe alles eigenlijk in elkaar zit. Dr. Harding ham zegt, dat te midden van den aanval op hem, een derde persoon op 't tooneel verscheen, gewapend met een zwaren stok. Niemand weet of hij den dokter wilde te hulp komen, of ook een der leden van de bende was, want hij ver dween even snel als hij kwam. Een der twee kerels, die den dokter aangevallen hadden, was ook gevlucht toen de agent verscheen. Deze vond toen alleen den bewusteloozen Sam de Spin en dr. Hardingham naast hem liggen. Een zonderlinge geschiedenis, meneer Dartnoll. Ja, dat zou je zoo zeggen. Die man ia 't ziekenhuis, is die nog altijd buiten kennis? Ja, hevige hersenschudding, maar hij kan er bovenop komen, zeggen de dokters. V an- neer hij zal kunnen spreken, vernemen we al licht iets van belang. Zoodat ge dan twee van de bende in arrest zult krijgen, meneer Dewhurst. Ja, zóó is 't. Ik veronderstel, dat er nog wel meer zijn. Hebt u hun hol nog niet kunnen vinden? Nee, maar we zijn er van overtuigd, dat wé 't vroeg of laat zullen ontdekken; hun vrou wen, tot de bende behoorend of behoord heb bend, zullen ons wel op 't spoor brengen. O! Ja, vrouwen zijn de ergste vijanden voor de bandieten en de beste helpsters voor de politie. En rekent u misschien ook in deze kwestie op haar hulp? vroeg Blackstock. Wel mogelijk. Maar ik wil u niet langer ophouden, meneer Dartnoll. Nu nam Bloxham het woord. Of 't blijkt, of niet blijkt dat Grisdale bij den moord in den Rooden Molen betrokken is, het doet er niets aan af, dat hij voor de recht bank moet versehijnen in verband met de in braak in deze woning. Ik veronderstel, dat wij U binnen een week of zoo als getuige daarbij zullen moeten oproepen. De dokters meenen, dat hij dan voldoende hersteld zal zijn, om voor den rechter te verschijnen, U zult daar dan bij tegenwoordig moeten zijn, meneer Dartnoll. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9