DAGBLADWOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Vrijdag 8 Juli 1927 No. 14906 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS s. z. c. gewestelijke uit breidingsplannen EN ANNEXATIE. GEMEENTELIJKE HUURVERORDENING V DE SCHRALE COLLECTE. ROND DE KOEMARKTBRUG NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL VEREENIGING VOOR ZWAKZINNIGEN BIJBELSCH LEESBOEK O. B. K. EEN DRIFTKOP AGENDA. Heden 14 Juli DURE DURF VEEL LIEFHEBBERS MULO-EXAMEN EXAMEN STATIONSDIENST Te Utrecht is geslaagd voor het radicaal stationdienst bij de Ned. Spoorwegen de heer R. Simmerling, aihier. HET GEBRANDEWIJNBRANDERS-BEDRIJF IN DE 18e EEUW. OPKOMST EN ONTWIKKELING De ■- handelsrelaties Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus: 39- Abonnementen: per 3 maanden ƒ3.25. per maand 1.10, per week 25 cent. franco Per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèqne en girodienst 81440. Advertentiën: 15 regels ƒ1.55 Elke regel daarboven 30 cenfc Reclames tusschen den tekst 60 cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 hij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De yerzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per kwartaal in dit blad worden afgedrukt. Door de commissie tot bestudeering van bet vraagstuk van gewestelijke uitbreidings plannen, vorig jaar door de ministers van hrbeid, binnenlandsche zaken en waterstaat Ingesteld, waren onder meer ook aan de Rotterdamsche Kamer van Koophandel een aantal vragen gesteld omtrent de wenscke- l'jkheid van de vaststelling van een zooge naamd streekplan, onafhankelijk van ge meentelijke of provinciale grenzen, voor Vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande bedrijven in min of meer nabije toekomst. De commissie ad hoe uit de Rotterdamsche Kamer, welke de aangelegenheid in studie nam, heeft blijkens haar rapport, de zaak met weidschen blik bekeken. Ze is van meening, dat er voor zulk een streekplan alleszins aanleiding bestaat. Het wordt ge- fcischt door het sterke verband dat ligt tusschen de plaatsen langs de beneden rivier, door het sterke verband eveneens dat bestaat tusschen Rotterdam en Den Haag «n voorts door de groote industrie-mogelijlc- heden, welke het eiland IJsselmonde, het gebied van de Oude en Nieuwe Maas biedt. »Het is zeer wel denkbaar", aldus de com missie, „dat een ontwikkeling van het be drijfsleven in deze streek zich over de Maas- ®n Rijndelta zal gaan verspreiden en daar heen behoort te worden geleid. In dien gedachtengang nu is het zeker wenschelijk, dat een streekplan juist deze richting zal bitgaan; zoowel voor de aanwijzing van ver keerswegen (waaronder spoorwegen) met de daarbij noodig wordende kruisingen van de rivieren en voor de indeeling van de industrie- en woongedeelten, van havens, en van al hetgeen waarin verder in zulk een uitgestrektheid moet worden voorzien, is het van het uiterste belang, dat het geheele gebied als streek wordt bestudeerd en ont gonnen." Begrijpen we de commissie goed, dan zou het dus haar bedoeling zijn, zoo ongeveer om de halve provincie Zuid-Holland een streekverband te leggen. Intusschen, hoe men over deze wijde pers pectieven welker aantrekkelijkheid niet valt te ontkennen, bij nadere bestudeering ook denkt, van werkelijke beteekenis is, dat de commissie de meening aanhangt, dat langs den weg van voortgaande annexaties hêt doel niet kan worden bereikt. De taak der gemeentebesturen zou veel te omvangrijk worden, wanneer de gemeenten zich over een streek zouden gaan uitbreiden. Wordt deze meening ook in de hoogere colleges van Gedeputeerde Staten en Re geering aanvaard, dan is daarmee de sfeer, voor een vruchtbare gedachtenwisseling geschapen. Zoolang immers achter geweste lijke uitbreidingsplannen het spook der annexatie wordt gezien, wordt van de zelf verloochening der kleinere gemeenten, welke op haar zelfstandigheid prijs stellen, wel wat veel gevraagd, als zij met hartelijke bereid willigheid het materiaal zouden moeten leveren, dat als wapen zou worden gebruikt om aan haar zelfstandig bestaan te eer een einde te maken. Terwijl nu juist de bereid willigheid tot samenwerking de beste waar borg voor behoud der zelfstandigheid zou bieden. Naar wij vernemen heeft de wethouder van de volkshuisvesting, Mr. M. M. van Velzen, aan den R. K. Volksbond, den Schiedamschen bestuurdersbond, den centralen bestuurders- bond en den Prot. Christelijken Bestuurders- bond een schrijven gericht betreffende het onderzoeken der vraag, of na de buiten wer king stelling der Huurwetten een ongemoti veerde huuropdrijving heeft plaats gevonden, waarbij de wethouder een beroep meent te moeten doen op de gemelde organisaties. Wij verwachten morgen in staat te zijn den volledigen inhoud van den brief te kun nen publiceeren. „Voorwaarts" verheugt er zich over, dat de collecte voor den gewapenden dienst, Maandag te dezer stede gehouden, slechts 236 heeft opgebracht. Het aantal inwoners van Schiedam bedraagt 43000, zoodat, smaalt het blad, wel beschouwd de liefde voor den gewapenden dienst tot uitdrukking is ge komen in de opoffering van plus minus een halven cent per hoofd. We begrijpen de vreugde van „Voorwaarts" over de schrielheid waarmee voor deze col lecte pleegt te worden geofferd, niet al te goed. Immers, de opbrengst is bestemd voor behoeftige oud-militairen, menschen die al lang den wapenrok hebben uitgetrokken, en omtrent wie de charitas niet vraagt wat ze geweest zijn, doch slechts ziet, dat ze in behoeftige omstandigheden verkeeren. We vermoeden dat „Voorwaarts" de be doeling van de collecte niet kent de naam van het fonds geeft ook wel tot vergissing aanleiding we kunnen er althans niet inkomen, dat het blad zich verheugen zou over het feit, dat onze stadgenooten in dit geval voor behoeftige tobbers zoo weinig royaal voor den dag zijn gekomen. OPENBARE VERKOOPING Bij de heden ten overstaan van notaris Boö- deüs gehouden veiling van een drietal per- ceelen in de Noordmolenstraat, werden deze als volgt ingezet: perceel I nummer 54 op ƒ2050; perceel II, nummer 36 op ƒ2500; per ceel III, nummer 38, op ƒ900. Heden heeft men een begin gemaakt met de afbraak van het huisje van de brugwach ters. Eerst zullen de aangrenzende lokalitei ten geslecht worden, waarna, zoodra het nieu we brugwachtershuisje kan worden betrok ken het oude onder sloopershanden komt. Het nieuwe verblijf is wel een belangrijke ver betering, welke door de brugwachters zeer op prijs wordt gesteld. 1 September a.s. vangt wederom de cursus aan van de Nijverheidsavondschool. Gelegen heid tot inschrijving wordt gegeven óp Don derdag 14 en Vrijdag 15 Juli des avonds van 79 uur, in het gebouw van de Ambachts school St. Liduinastraat 16. Zie voor nadere bijzonderheden de adver tentie in dit blad. Hedenmiddag om 4 uut heeft een const!- tueerende vergadering plaats in de Nieuw- straat 26, om te geraken tot stichting van een vereeniging „Zwakzinnigenzorg" Op deze bijeenkomst zal een uiteenzetting worden gegeven waarom „Zwakzinnigenzorg" gewenscht is. Twee voorstellen, een tot oprichting der vereeniging en een tot aanvrage der konink lijke goedkeuring op de statuten, tot vaststel ling waarvan hedenmiddag eveneens besloten zal werden, zullen worden ingediend. Voorloopig secretaris is de heer Tj. v. d. Beek. Bij de N. V. Paul Brand's uitgeversbedrijf te Hilversum is het tweede deel verschenen van het „Bijbelsch Leesboek" in samenwerking van Felix Rutten, Huib Luns, prof. Groenen en dr. Th. Verhoeven, tot stand gekomen. Evenals het eerste deel het Oude Testament behelzend is ook deze tweede band, het Nieuwe Testament, op keurige wijze verzorgd. De eerste drie-en-dertig hoofdstukken her halen de aankondiging van de geboorte en het leven van Jesus, de vier evangeliën derhalve, terwijl in de zeven laatste de handelingen der Apostelen en de Apocaljpsis beknopt worden weergegeven. Behalve de bevattelijke, geheel aan het be grip der jeugd, waarvoor hij is geschreven, aangepaste tekst, zijn het vooral ook de dertig rijke afbeeldingen, op volle pagina-grootte, van Huib Luns, die aan het boek een voornaam cachet geven. In den met contékrijt geteekende afbeeldingen heeft de heer Luns zich gehouden aan de typen, die in den loop der eeuwen in de christelijke iconografie hun vasten vorm hebben gekregen, waardoor van elke prent een sfeer van ernstige waardigheid uitgaat. Leer zaam in deze platen zijn de verbeeldingen van Palestijnsche levensgewoonten, van kleeding en huisraad uit Christus' tijd, afwisselend met herinneringen aan de Romeinsch-Griekscbe be schaving, welke toentertijd reeds in het Heilige Land was doorgedrongen. De platen zijn in zes groepen van vijf ingedeeld, omvattend de jeugd van Jesus, Zijn eerste openbare optreden, het openbare leven, de voorbereiding tot het lijden, het lijden zelf en de stichting der Kerk. Het stemmig gebonden boekwerk, pracht- geschenk bijvoorbeeld bij de plechtige H. Communie, draagt de kerkelijke goedkeuring en is onder meer verkrijgbaar bij de drukkerij boekhandel Henri Rebers, Hoogstraat, alhier. Met mededinging van 3 korpsen behaalde O. B. K. in den eerewedstrijd op het muziek concours te Vlaardingen met 313 punten den lsten prijs. Bij deze gelegenheid heeft O. B. K. het verplichte nummer „Carnaval Romain" van Berlioz gespeeld, dat twee andere korpsen niet aangedurfd hebben. Dit nummer zal eveneens worden uitge voerd op het Orpheus-concert, 28 Juli a.s., bij den ingebruikneming van de OrpheuSschulp. Gistermorgen te omstreeks 11 uur had in de Van Leeuwenhoekstraat een kleine vecht partij plaats tusschen den 24-jarigen melkbe zorger P. J. B. en den 22-jarigen bankwerker A. M., beiden wonende Broersveld. Een agent van politie maakte aan de ruzie een einde. Dezè was ontstaan doordat M. even met het rijwiel van B. aan zijn been had geraakt toen deze, met het rijwiel aan de hand, het trot toir opreed. Vergadering R. K. Bond van fabrieksar* beiders „St. Willibrordus"; vergadering R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph; gebout? R. K. Volksbond. Bijeenkomst leerlingen van de R. K. Mid delbare Handelsavondschool In Musis Sacrum' 8 uur. Ledenvergadering R. K. Transportal'bei- dersvereeniging „St. Bonifacius, in het gé- bouw R. K. Volksbond. 15 Juli Zaal R. K. Volksbond, 8 uur concert tea bate van de slachtoffers van de stormramp. Ledenvergadering van den R. K. Bond van: Overheidspersoneel „St. Paulus", in het gé- bouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele. Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. BEURS VAN SCHIEDAM |f^ Moutwijn SCHIEDAM, 8 Juli. Officieeele noteering! van de Commissie uit d§ Kamer van Koop handel. j Moutwijn 46 pet. 15.50. i i Namens de commissie voor de noteerlngj H. J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM. 8 Juli Men noteert voor, spiritus 100 pet. 30. j Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereeniging". Heden ƒ1,50 per ketel. Gisteravond omstreeks 10 uur reed de 17-jarige bloemenverkooper J. C. B., wonende te Rotterdam, in het Sterrebosch op zijn rijwiel, zonder dit met de handen te be sturen, toen hij plotseling kwam te vallen en terecht kwam tegen het 16-jarige meisje A. K., eveneens op een rijwiel gezeten. Beiden liepen ontvellingen op, terwijl het rijwiel van het meisje vrijwel geheel vernield was. B- beloofde de schade te zullen vergoeden. Voor de vacante betrekking van magazijn meester van het Alg. Handels-entrepot heb ben zich 70 sollicitanten aangemeld. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING; De temperatuur van het water is heden! 69 graden, Op Zondag 10 Juli a.s. heeft, zooals men weet, een door de R. Z. C. uitgeschreven 3, K.M.-wedstrïjd plaats in de Delfshavensche Schie. Het bestuur van S. Z. C. is thans door den heeT Broekzitteer in de gelegenheid gesteld' een medaille beschikbaar te stellen voor de eerst aankomende Schledamschie deelneem ster. i Geslaagd te Rotterdam voor het M. U. L. O.- diploma A: J. de Lange en J. Bakker, bel den alhier. i In hel ud van de 17e en 18e eeuw i„ïeuwe gilderegle- tenten niet bsm iraditioneelen am- éachtsgeest verwachten. Wij zagen reeds, hoe ket gildereglement van het oude bierbrouwé- lijbedrijf tot een uit bedrijfs-organisatorisch óogpunt ieege formule was uitgesleten. De gildebrieven van het branderijbedrijf geven een dergelijk beeld. Vooral de briet van Schiedam is merkwaar dig, zoowel omdat Schiedam de belangrijkste branderijstad van Holland was als om het Jeit, dat het kleinbedrijf er regel was, en dus een anti-kapitalistische verordening in de re- de zou hebben gelegen. Daarvan is echter diets te bemerken; Je 14 artikefSn eischten slechts gildelidmaatschap voor 't stellen van ketels, ze regelden entreegelden en contribu tes, bepaalden de verhouding tot de meest eveneens stokende brouwers en apothekers, gaven sociale bepalingen omtrent het bijwo on van begrafenissen, omtrent vloeken en v®chten en regelden de bedrijfsrechtspraak. diaar schreven geen getal van leerlingen, Seen keteigrootte of maximum aantal ketels ^Oor" In Rotterdam vertoonde zich hetzelfde celd, ook daar genoot het branderijbedrijf e meest mogelijke vrijheid van ontwikkeling. 'echts was daar het inkomstgeld wat hooger, ^at op een grooter bedrijfsgemiddelde wijzen kan. Vergelijken wij deze gildebrieven met bijv. e Keulsche, dan springt het onderscheid wel Pterk in het oog. Ook in deze stad bestond II. van ouds een aanzienlijke branderij: in 1764 waren er 92, in 1793 91 branderijen, een con stantheid in aantal, die op een krachtig be drijf wijst. De Keulsche verordening is echter typisch vóór-kapitalistisch: het bedrijf was geheel door de stedelijke overheid geregle menteerd. In 1791 werd deze reglementeering nog eens opnieuw uitgevaardigd. Het aantal branderijen werd op maximaal 100 gesteld, waarvan ieter slechts met twee ketels mocht stoken, welke slechts een bepaalde grootte mochten hebben, terwijl minstens voor één stooksel 's weeks het koorn van het stedelijke koornbedrijf moest worden betrokken. Een typische gilde-regeling dus, waardoor alle ont wikkeling in kapitalistischen geest werd be lemmerd. Twee pogingen om hieraan te ontkomen zijn ons bekend, beide uitgaande van denzelf den persoon. In het voorjaar van 1793 werd Johan Stüp voor het gerecht gedaagd, omdat hij buiten de stadswallen een brandewijn branderij had willen oprichten, gecombineerd met een boerenbedrijf, dat over wel 30 ossen beschikken zou. De krachtige steun, dien de eenvoudige brander van den koopman Nolden kreeg en het vervolg der historie doen ver moeden, dat het deze groothandelaar geweest is, die langs dien weg een nieuw branderij bedrijf heeft willen stichten. Handig verde digden de overtreders zich met een beroep op j den doorvoar van Hollandschen brandewijn, j die daardoor verminderen zou. De traditie j was hun echter te sterk' en de branderij werd eenvoudig verboden. Nolden was echter een Gründer van het echte ras, en in Stüp vond hij een blijkbaar gewillig factotum. Nog in hetzelfde jaar deden ztf een poging het ge heele branderijbedrijf in Keulen te monopoll- seeren. Iedere brander, die aan de daartoe op te richten maatschappij zijn geheele pro duct wilde leveren, zou jaarlijks 100 rijksdaal ders ontvangen, zijn weduwe 50 rijksdaalders. Wilde hij van het bedrijf afstand doen, dan ontving hij een jaarlijksche vergoeding van 50 rijksdaalders, zijn weduwe van 25. Zoo zou een soort brandewijn-verglag ontstaan. Ook ditmaal greep de overheid in om het am bachtskarakter van het bedrijf te handhaven cd moesten de ondernemers hun po^en opse* ven. Het Keulsche voorbeeld toont aan, hoe in dezen tijd in de branderij de drang ontstond, het ambachtsbedrijf te verlaten en een meer kapitalistischen organisatievorm aan te ne men. Hoewel nu in dit opzicht de drie voor naamste Hollandsche branderijstedén, Schie dam, Delfshaven en Rotterdam, schijnbaar gelijkstonden, omdat de Hollandsche gildebe- palingen geen handhaving van het kleinbe drijf eischten, is er toch een verschil in ont wikkeling waar te nemen, dat in de tegenstel ling Schiedam-Rotterdam het scherpst aan het licht komt. In Schiedam was in den aanvang der 18e eeuw op aanstichten van de vroedschap een gedwongen beurs voor moutwijn ingericht. Ieder brander moest daar zijn productie ter markt brengen en de op bestelling geprodu ceerde stukken daar aangeven, die alle in de „beursboeken" werjden aangeteekend. Het is eigenaardig, dat de verkoop op schriftelijke bestelling, de verkoop naar Amsterdam en de directe export niet behoefden te worden aan gegeven. Dat wijst er m.i. op, dat men niet het ontstaan van een grootbedrijf met eigen export wilde beletten, maar wel het ontstaan van een Verslag-systeem, (wanneer de koop lieden óf door bedrijfscredieten óf door zich ken de branders in voldoende afhankelijkheid gebracht hadden, konden zij Immers gemak kelijk uitsluitende levering bedingen. Dat kon niet in het voordeel wezen van het Sehièdam- sche ambachtsbedrijf, dat daardoor vermoede lijk tot loonarbeid zou zijn teruggezonken. De gedwongen beurs belette dit, omdat het het bereiken van het doel, de uitsluitende le vering, voorkwam. In zooverre gelijkt de Schiedamsche beurs op de middeleeuwsche hal, die in het textielbedrijf zoo'n groote rol speelde), als Nolden later in Keulen wilde vestigen. Van welke groep het gevaar voor zulk een organisatie uitging, is duidelijk. Het waren de Rotterdamsche distillateurs, die den moutwijn in Schiedam opkochten Zij waren bij hun voortdurende behoefte aan moutwijn eenerzijds en bij hun kapitaal-rijk dom anderzijds, er op aangewezen zich tot entrepeneurs te ontwikkelen en het Schiedam sche ambachtsbedrijf tot een kapitalistisch georganiseerde huisindustrie te maken De Schiedamsche beurs verhinderde dit en maakte het bovendien de.Is overbodig, door dat zij de kwaliteit van den moutwijn garan deerde. Het onderscheid tusschen Scüiedam ais industrie- en Rotterdam als handels-stad bleef gedurende de geheele achttiende eeuw bestaan. Het werd dan ook door de instelling van de beurs eer vergemakkelijkt dan be moeilijkt. Nog in 1792 voerde Rotterdam 9/10 van de genever en het gedistilleerd uit, dat het Maasgebied over zee verzond; over land was het percentage van Rotterdam nog hoo- J ger. De Schiedamsche beurs werd dan ook geheel door de Rotterdamsche kooplieden be- heerscht: lederen morgen trokken de Schie damsche makelaars in de vroegte naar Rot terdam om de orders op te halen. In de twee willekeurig gekozen maanden Januari en Fe bruari 1785 kochten drie Rotterdamsche fir ma's: Jan v. Heemstee, Pieter de Kuyper en Jan Hoogeweegen en Cie. 622 stukken mout wijn aan de Schiedamsche beurs, dat is 1/3 van wat daar in het geheel omging en dan hebben wij nog vele, minstens even belangrij ke handelaars, als J. B. Spin, J. Ozij en C. Versluys buiten beschouwing gelaten. Het waren, en hiermede keeren wij tot ons eigenlijke onderwerp terug, deze handelaars, die de brandersklasse in Roitterdam vormden. Ruim van kapitaal voorzien richtten zij te Rotterdam groote branderijen of wel meer dere kleine in, uit welke zij hun vaste behoef ten bevredigden, terwijl zij, wat daarboven be- noodigd was, kochten op de beurs te Schie dam, Cornelis en Pieter de Kuyper, wier branderij in 1774 17.000 gold, Theodorus Wijiakker, die in 1770 uit den insolventen boedel van Hendrik Struyf een branderij van ƒ10.740 kocht, Jan van Heemstee en Corne lis Terswaak, die meerdere branderijen in de Baan bezaten, behoorden tot deze groep. Niet alle Rotterdamsche handelaars in ge distilleerd en genever waren zelf moutwijn fabrikanten. Een niet onjaanzienlijka cat|e- gorie vormden de distillateurs, ondei wie do voorgangster van de huidige firma Hulskamp en Zoonen en Molijn, de firma Hendrik en Jan Hoogeweegen, een der meest bekende was. In 1784 verscheen zij aan de Schiedanv sche beurs, waar zij reeds in 1785 vrij be langrijke hoeveelheden kocht. Maar ook in. Rotterdam zelf kocht zij moutwijn. In een voorraadboekje over 1772 en volgende jaren zien wij onder hun leveranciers bekende Rot terdamsche branders als Ceuler; wij vinden er zelfs namen van hen, die zelf aan de Schie damsche beurs moutwijn inkochten als Oudorp en Terswaak. Naast deze beide groepen exporteurs ston den nog verschillende algemeene handelaars, die gedistilleerd exporteerden. Het koopmans boek in het Rotterdamsch archief geeft er in Rotterdam een voorbeeld van. Niet alleen waren er in Rotterdam eenige kooplieden in gedistilleerd, die geen brander of distillateur waren, er waren ook eenige branders, die geen koopman waren. Het wareu de weinige vertegenwoordigers van het Schie damsche ambachtstype, die zich in Rotterdam meest in het Noordelijk stadsdeel, hadden staande gehouden en die hun product op de onverplichte Roterdamsche beurs sleten, waar ook de Delfshavensche branders hun mout wijn aanvoerden en waar de Rotterdamsche handelaars-distillateurs en moutwijnfabrikan ten, evenals te Echledam, hun behoeften dek ten. i (Wordt vervolgdj J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1