Een belangrijke uitbreiding KABOUTER =J FEUILLETON VRIJDAG 8 JULI 1927 EERSTE BLAD BURGERLIJKE STAND GEBOREN:, 6 Juli. Willempje, d. v. M. A. van der Ree en G. Rijzer, Leliestraat. Cor nelia Theresia, d. v. S. A. Sprong en C. S. Nesse, Mariastraat. 7 Juli. Grietje, d. v. A. J. Hamerslag en A. Meeder, Pernisschestraat. Johannes, z. van C. M. Donks en C. M. van der Kamp, Kleine Baan. UIT ROTTERDAM. FLITSEN UIT DE ZUIDERSTAD. 'T IS ONPLEIZIERIG WAT MEN HOORT EN WAT MEN ZIET TOT HET VALLEN VAN DEN AVOND ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. PAGINA 2 MAILVERZENDING PHILHARMONISCH GENOOTSCHAP VREEWIJK EN DE RADIO WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR ZATERDAG Alle familie-annonces uit De Maasbode Het Nieuwe Dagblad EEN VORSTENDOCHTER wJ t ONDERTROUWD: F. J. Schonk 23 j. en P. J. J. pverdijk, 23 j. D. van Bommel 25 j. en J. W. de Vries 23 j J. H. W van Arkel 26 j. en J. Amersfoort 22 j. J. Overgauw 29 j. en P. Klepke 22 j. GEHUWD: G. W. Vogelsang 35 j. en J. Geul 32 j. D. Witter, 23 j. en P. M. Alle- welt 19 j. G. J. Kostanse, 21 j. en J. P van den Broek 21 j, J. Vermeulen 23 j. en A. Voogd 22 j. J. Donkhorst 27 j. en S. J. Gruteke 25 j. C. van Bragt 26 j. en M. J. van der Bil 22 j. N. C. Sanders 31 j. en H. A. de Rooij 25 j. OVERLEDEN: J Juli M. Vijfvinkel 26 j. Rozenburgschesh aat. J, Endtz, Singel 67 j. 't Is niet pleizierig, als ja telkens weer ervaart, hoe weinig de „stadsmenschen" van je stadsdeel afweten, dat een 139.000 menschen herbergt, waar een 80-tal groote bedrijven worden geteld, dat een 60 groote pakhuizen en loodsen bezit, waar 6 Katholieke kerken zijn met alsmaar uitgroeiende parochies, dat bijna 100 seholen rijk is, op pracht van havens alsmede od een eenig en het eenige vliegveld kan bogen. Zeer zeker, we zijn nog niet in alles bij, want de „stad" is. naar het den schijn heeft, bang voor een overvleugeling in de toekomst, hoewel het daar toch van komen zal. Wij heb ben nog geen bureaux voor den burgerlijken stand, welke toch zoo hard noodig zijn, we heb ben nog geen ziekenhuis, het gereed komen daarvan zal nog wel een tiental jaren in be slag nemen; we hebben nog geen ambachts school: de koninklijke posterijen hebben ons slechts voorzien van 5 wijkkantoortjes. terwijl 13 spuiten en 2 stoombrandspuiten het vuur in bedwang moeten houden en 3 polïtiebureaux en 3 posten de geheele veiligheidswacht der Zuiderstad vormen. Fabrieken van brandkasten of kasregisters bezit Rotterdam-Zftid niet, want rijkdom woont hier niet, al heeft hij hier reeds millioenen verdiend. De financïeele positie der bevolking van het Iinker-Maasoevergebied is betrekke lijk zwak, waarbij zich het merkwaardige feit voordoet, dat de spaarbanken goed gaan, ter wijl daarnaast bijna 300 cafê's voor velen een te ruime en riskante geldbelegging vormen. Afbetalingsmagazijnen tellen we er officieel 2, tegenover meer dan 20 in de „sfad". Consuls of vice-consuls beztiten we er geen. 't Zou te veel tijd vergen, wanneer men van den. Rech teroever deze statenvertegenwoordigers moest bezoeken. Tijd la geld, geldt alleen voor de „stad". Deze kleine statistiek geeft zoo den eersten Indruk van wat je hoort en wat je ziet. Zij is natuurlijk voor uitbreiding vatbaar, want fa brieken voor bakovens, doodkisten of azijn telt de Zuiderstad alweer niet. Men houdt hier trou wens niet van azijn. „d'Oranjeboom" pronkt als een der symbolen aan den ingang van het Overmaassche. Althans van uit de verte zal men dezen heftoren naast de andere twee van het Zuiden wel kennen. Van uit de verte! Zoo kennen dulz°nden Rotterdammers de Zuider stad met haar bijna 400 straten. Men kent den Noordelijken en Oostelijken rand, waarlangs de groote oceaanstoomers liggen, worden gebouwd of hoog op de hellingen in reparatie zijn, waar in het Oosten geweldige kuiperijen zijn geves tigd en in het Westen de serie petr.oleumtanks schitteren. Maar daarachter. Daaromtrent heeft men vage en niet al te gunstige vermoedens. Toch valt het mee. Toch is de drukte, het verkeer, de handel en de nijverheid omvangrijk. Anders zou men niet nog liever vandaag dan mor gen een tweede brug willen slaan anders zouden we hier niet zooveel verkeerscentra be zitten, anders zou nipt telkens weer gevraagd worden om een verbetering van den Groene Hilledijk en van de stofleverende en onbestrate wegen en lanen. De Zuiderstad kennen Is waar lijk nuttige wetenschap, al was het op de eer ste plaats alleen maar voor de vroede vade ren van ons gemeentebestuur. Zoo bezit Feijen- oord het heet hier overal Feijenoord volgens vele stedelingen een merkwaardige leven- digheid langs de Nassaukade, Stieltjesstraat, Oranjeboom- en Rosestraat en Kreekweg. Hier vindt men ook het uitgestrekte bolwerk der R. T. M., de groote veiling van den Persoons- dam, het spoorwegemplacement IJsselmonde met zijn dozijnen lijnen, overbrugd door het viaduct, dat in de middaguren langs de trot toirs door talrijke lunchende ambachtslieden wordt gedrapeerd. Aansluitend aan het oude Feijenoord liggen Katendrecht en de Afrikaanderbuurt, die naast het uitgebreide goederenstation der Ned. Spoor wegen, de drukke Rijn- en Maashaven met hun serie graanelevators, iaadbruggen, kranen en loodsen omvatten. Katendrecht bezit voorts vermaardheid door de wijk met groote en kleine Chineezen, het wagenveer en het ge bouw der Scheepvaartvereeniging „Zuid", waar dagelijks honderden, en o zoo vaak tevergeefs, zich verdringen om een stuk arbeid machtig te worden. Een ander merkwaardig en interessant ge deelte voert nog den naam Charlois, dat men kent door de Waalhaven en het vliegveld. Hier in dit van de 15de eeuw dateereude dorp wordt het felst de strijd tuqschen den ouden en modernen tijd gestreden. Want terwijl aan de Westzijde de vliegtuigen opstijgen en de massa van masten, ijzerwerk, kolen en ertsen den polsslag doen voelen van de techniek der 20ste eeuw en van een wereldverkeer, groeien en rijpen in het Zuiden de aardbeien, bessen, peren en appelen in prachtige tuinen, die u wanen in een hoek van het Westland te zijn met het gevolg, dat naast het H.A. groote vlieg- haven- en Waalhavengebied de Charloische vei ling nog een der lories van Zuid-Rotterdam uitmaakt. Naast fraaie straten vindt men hier nog hofjes als van een afgelegen dorpje met schepen van alle naties liggen, vredige landou wen met koeien, varkens en kippen. Achter de vier genoemde wijken zijn de meer stille woonbuurten gebouwd van Bloemhof I en II, benevens Vreewijk, waarvan wij de schoon heid reeds meermalen hebben geprezen. Schei ding tusscheu deze goed gevormde, aanlokke lijke en nog steeds uitgroeiende woonwijken, want de bouwactie geschiedt nog altijd op groote schaal, trekt hier de befaamde Groene Hilledijk. Doch daarvan zeggen we verder niets. In dit complex van wijken, nog te ver meerderen met het „Sluisje", beweegt zich langs de groote wegen, mogelijk of niet mo gelijk, de electrische tram, stoomtram, auto bussen, vrachtauto's, bestelwagens, en goede rentreinen, allen met hun eigen enerveerend ge- bel, getjingel, gepiep, geknars en stofwolken. En terwijl in de havens de rookpluimen weg zweven en het rumoer van schreeuwende men schen, draaiende kranen en rijdende cabines zich dooreenmengen, razen in de lucht de mo toreu der af- en aanvliegende vliegmachines. 1 usschen dit geraas van een deel en een waar dig deel van een moderne wereldstad, beweegt zich de ploeterende bevolking van den vroegen morgen tot den avond. Want als de avond valt, verandert het aspect der Zuiderstad aan zienlijk. Daarover een volgende maal. EEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT, MAAR EER KOMT ER OOK WEL CVERHEEt^ Inbraak in een woonschuit. Na de schorsing stonden terecht de gedeti neerden A. S. 26 jaar, los werkman, W. J. K., 38 jaar, stoker en D. R. 23 jaar varensgezel, allen wonende te Rotterdam, beschuldigd van inbraak in een woonschuit liggende in de Rotte onder Hiilegersberg in den avond van 30 April jl„ welke schuit bewoond werd door den uitvoerder P. de Jong. Zooals men zich zal herinneren werd bij een achtervolging door de politie, die een der man nen op heeterdaad betrapte de eerste verdachte door een schot verwond. Deze bekende thans, in de woonschuit, terwijl hij niet wist, dat daar veel geld aan wezig was, te zijn ingebroken, doch toevallig tot deze daad te zijn gekomen toen hij in den bewusten nacht erlangs loopende merkte dat niemand in de schuit was, daar Iemand die schelde geen gehoor kreeg. Da tweede verdachte IC bekende, gezien te hebben dat S. door een ruit naar binnen was geklommen, doch ontkende, op den uitkijk te hebben gestaan. De derde verdachte R. gaf toe geweten te heb ben dat er op dien avond in de schuit vermoe delijk veel geld zou zijn en de beide vorige verdachten hiervan in kennis te hebben gesteld, doch alleen met de bedoeling om hen een nieuw tje te vertellen. Hij had niet het plan gehad zelf in te bre ken. omdat hij. daartoe niet den moed had, zelde hij. Na deze verklaring erkende de eerste ver dachte, van dezen R. te hebben gehoord dat er veel geld aan boord was en tenslotte gaven alle drie toe samen de inbraak te hebben be raamd en te hebben afgesproken de buit te verdeelen. De schuitbewoner P. dg Jong werd hierna als getnige gehoord en verklaarde toen hij op dien avond thuis kwam. te hebben gemerkt dat een ruit kapot was, er werd echter niets vermist, doch er was juist op dien avond geen geld aan wezig geweest. De Hillegersbergsche rechercheur van Poli tie J. S. Lemson, had op den bewusten avond met een agent op den loer gelegen en verklaar de toen hij den eersten verdachte in de woon schuit zag en gesommeerd had, waarop hij ver stond dat verdachte antwoordde: „verrek", go- schoten te hebben. Verdachte zeide hierop, dat de rechercheur veel te spoedig geschoten had, daar hij niet had kunnen ontkomen, en dus zonder aanlei ding verwond was. De president zeide, niet te kunnen oordeelen of hier inderdaad te spoedig geschoten was, doch merkte wel op, dat men pas In het uiter ste geval tot het gebruiken van vuurwapens moet overgaan. De vertegenwoordiger van het O. M. kreeg hierna gelegenheid tot het nemen van zijn re quisitoir, daar de rechtbank het niet noodig achtte de verdere getuigen te hooren. Hij eisch- te tegen S. vier jaar, tegen k. en R. ieder twee jaar gevangenisstraf. Mr. J. J. Mijs als verdediger voor de beide eerste verdachten pleitte clementie, den derden verdachte als auctor Intellectualis van deze inbraak beschouwende. Pl. meende, dat hier wel voorbarig is gehandeld met schieten. Door het feit dat verdachte S. getroffen is door een kogel, in den rug, die niet verwijderd kon worden, meende pl. dat deze reeds een vrij groo te straf te pakken heeft, voorts wees hij op een behoeftig gezin. Voor den tweeden verdachte achtte pl. het twijfelachtig, of op juridische gronden veroordeeling zal kunnen volgen. Mocht toch veroordeeling volgen, zoo verzocht pl. clementie, daar verdachte in behoeftige om standigheden verkeerde. Mr. H. v. d. Belt, verdediger voor verdachte R., meende dat strikt juridisch genomen alleen de bekentenis van verdachte als bewijs kan worden genomen, zoodat geen veroordeeling zou kunnen volgenr Overigens pleitte ook hij clementie. Hierna werd nog de getuige T. G. v. Sanders gehoord, die aan verdachte R. ver teld had dat er wel geld aan boord zou zijn. Hij had zelf niet meegedaan, zeide hij, omdat hij gewaarschuwd was, dat de politie van de zaak wist. Na dupliek en nadat de verdachten zelf nog clementie hadden gevraagd werd de uitspraak bepaald op 12 Juli a.s. Ontrouw brievenbesteller. Vervolgens stond terecht de 28-jarige brie venbesteller J. M. v. O. alhier woonachtig, ver dacht zich in zijn ambt, omstreeks Januari van dit jaar, brieven, welke hjj moest bezorgen, te hebben toegeëigend. Toen men verdenking tegen hem was gaan koesteren, was men hem op de proef gaan stellen, doch verdachte had de verleiding niet kunnen weerstaan opnieuw een brief, waarvan het gewicht kon doen ver- moeden, dat er iets bijzonders in zat, bij zich te houden. Verdachte vond het feit Zelf verschrikkelijk, doch ontkende, voordat het bemerkt werd, ook al brieven te hebben achtergehouden. De benadeelde, mej. v. DommelenKappen wonende te Amsterdam werd als getuige ge hoord en verklaarde een brief waarin 2 zilver bons van 2.50 verzonden te hebben naar haar schoonzuster te Rotterdam en bericht te hebben gekregen dat deze brief niet terecht was ge komen. Nadat de heer J. E. Wins, hoofdcommies der Posterijen, die den verdachte gecontroleerd en betrapt had als getuige was gehoord, vroeg de officier, dezen 'diefstal zeer ernstig achtende, één jaar gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Mr. de Haan, de verdediger wees'erop, dat een misdrijf als dit, den laatsten tijd herhaal delijk voorkomt en ten deele is te wijten aan de onvoorzichtigheid van het publiek, dat de verplichting om brieven waarin geldswaarde, aan te teekenen, in den wind slaat. Op dezen grond pleitte bij clementie. Uitspraak 12 Juli a.s. Noord-Amerika, Chili, Mexico en Canada:' 11 Juli via Cherbourg s. „Leviathan" L. B. voor gewone 1930 en voor aanget. stukken 19.00; 12 Juli via Southampton s. „Homeric" L.B. voor gewone en aanget. stukken 9.15; 12 Juli via Cherbourg s. .Homeric" L.B. voor gewone 19.30 en voor aanget. stukken 19.00; 13 Juli via Cher- bouig s. „Pres. Roosevelt" L.B. voor gewone 19.30 en voor aanget. stukken 19.00; 15 Juli via Southampton s, „Mauretania" L.B. voor gewone en aanget. stukken 9.15; 15 Juli via Cherbourg s. „Mauretania" L.B. voor gewone 19.30 en voor aanget. stukken 19.00. Canada bovendien: 13 Juli via Southampton s. „Montroyal" L.B. voor gewone en aanget. stukken 9.15. Curasao12 Juli via Amsterdam s. „Jason" L.B. voor gewone 1.30 en voor aanget. stukken 20.00 vorigen dag; 13 en 15 Juli als Noord- Amerika. Nieuw-Zeeland15 Juli via Southampton s. „Mauretania". In Vancouver aansluitende op het s. Aozangi" L.B.- voor gewone en aanget. stukken 915 en dien dag via Cherbourg L.B. voor gewone 19.30 en voor aanget. stukken 19.00. Saba, Eustatius, St. Martin; 12 Juli via South ampton s. „Homeric" L.B. voor gewone en aan get. stukken 9.15. Argentinië, Uruguay en Brazilië behalve Ba- hia en Pernambuco: 12 Juli via Southampton s. „Homeric" L.B. voor gewone en aanget. stuk ken 9.15; 12 Juli via Genua s. „Re Vittorio" L.B. voor gewone en aanget. stukken 8.50; 18 Juli via Genua s. „Prlncipessa Giovanna" L.B. voor gewone en aanget .stukken 8.50. Correspon dentie voor Rio de Janeiro wordt in deze laatste verzending niet opgenomen. Het programma der muziekuitvoering, te geven door het Harmonie-Orkest van het Rot- terdamsch Phjlharmonisch Genootschap op Zaterdag 9 Juli 1927 op het van Alkemade- plein, des avonds van 6 tot half 8 uur, onder leiding van den heer Ed. Flipse, luidt als volgt: 1. Vienne up to Date Marsch C. Comzack. 2. Ouverture La Muette de Portici, D. F. E. Auber. 3. Espana Walzer, E. v. Waldteufel. 4. Suite L'Arlésienne (4e afdeelingcn) G. Bizet. 5. Ouverture Pique Dame, F. v. Suppé. .6. 'sKommt ein vogel geflogen, S. Ochs. Fantasie, weergevende de manier waar op onderstaande componisten dit Lied bewerkt zouden hebben: Bach, Mozart, Mendelssohn, Meijerbeer, Gounod, Ver di, Seldel (Carrillon)Bossini, Seidel (Gavotte), Joh. Strauss, Wagner en als Mil. Marsch. Fantaisie Les Pêoheurs de Perles, (Arr. A. Seidei) G. Bizet. 8. The Honymoon, Marsch, G. Rosey Morgenavond zal van zes tot kwart voor acht uur in de muziektent aan de Leede in Tuin dorp Vreewijk een zang- en muziekprogram worden uitgevoerd, dat door Hilversum ook per radio zal worden uitgezonden. De muzieknum mers zullen worden gegeven door de „Rotter- damsche Harmoniekapei", terwijl de mannea- zangvei-eeniging „Vereenigde Zangers" en het gemengd koof „Zuider Tuindorp" zullen zingen. De avond wordt geopend door den heer C. B. H. van Deutekom Jr., den voorzitter van de vereeniging „Het Zuider Tuindorp". Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit O, richtingen; gedeeltelijk bewolkt; droog weer behoudens nog kans op onweer, iets warmer. De barometer is onrustig en is na 10 uur langzaam dalende. Het weder, krijgt voortdu rend een beter aanzien, maaï met de kans op onweders moej men rekening houden. Fietsers en motorrijders lichten op van, 's avonds 9.50 tot 's morgens 4.20. Hilversum (1060 M.): 12.— politieber.ji 12.352.lunchmuziek; 46 concert; 67.46 concert; 7.45 politieber.10.30 nieuwsber. Da ven try (1600 M,): 2.35—5.15 atkletiefc- en cricket-wedstrijd; 5.35 kinderuurtje; 6.® cricket-wedstrijd6.50 nieuws; 7.05 cricket;! 7.20 causerie; 7.35 sonates van Beethoven; 7.45 lezing; 8.05 Moss octet; 8.50 concert; '9.2(1 nieuws; 9.40 lezing; 9.55 „Paris calling", revue) 10.5512.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris", 1750 M.)10.50^- 11.20 concert; 12.50—2,10 orkest; 5.05—5.55 Jazz symphonic; 8.50—11.20 concert. Langenberg (469 M.), Dortmund (283 M.), Munster (242 M.): 1.25—2.50 harp-trio;] 5.506.50 (sopraan-cello-piano)8.209.35 kar mermuziek van Beethoven; 9.40—11.20 vroolijke. avond. Daarna tot 1.20 dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M.) en, Berlijn (484 en 566 M.): 3.10—8.05 lezingen' en lessen; 8.50 een avond in Halssensee; 10.50 12.50 dansmuziek. Hamburg (394.7 M.): 5.35 concert; 6.20 concert; 8.2011.10 „Brüderlein Fein". Daarna nieuwsber. Brussel (509 M.): 5.2o—6.20 dansmuziek) 8.20 orkest; 9.20 concert en 9.5011.20 dans muziek. WERKPROGRAMMA PADVINDERS i Padvinders 1 f Zaterdag 3 uur clubhuis, oefening Terbreggxj, Zondag kwart over 8 Plan C. Alg. H. Com munie, waarna oefening terrein Heyplaat, pl.m, 5 uur thuis. 8 uur Leidersraad Nw. Haven 145; Donderdag 7 uur Nova-Zembla, bij goed weer# anders clubhuis. Welpen Zaterdag 3 uur clubhuis. Zondag kwart over 8 Plan C. Alg. H. Com munie in de kerk van den H. Laurentius, Hout tuin; pl.m. 4 uur thuis. Woensdag bij goed weer 7 uur Nova-Zembla, anders clubhuis. Welpenleider: P. v. Gennip, Rusthoflaan 8. Aalmoezenier Kap. J. Schiphorst, Nw. Haven 145. Troepsadres: Pieter de Raadtstraat 28 a, (adverteiuiën omtrent ver lovingen, ondertrouw, hu welijken, geboorten, sterf gevallen, enz. enz.) worden zonder prijsverhooging overgeplaatst in het Katholieke Volksdagblad voor Rotterdam en omstreken 27). Verward in al deze tegenstrijdige gedachten begon zij zich schuldig te gevoelen, al kon ze geen weerstand bieden aan de heftigheid, die haar steeds beroerde. De eerste stap op dfen gocuen weg was gezet, de tweede volgde weldra: zij kwam tot het besef, hoe .weinig zij beteekende, hoe nietig en nutte loos haar leven was; zij schaamde zich en zou vtel gewenscht hebben voor altijd in te slapen. Ware op dit oogenblik Martini bij üaaar ge weest wellicht zou de aangeboren edelmoe digheid van zijn hart; bijgestaan door haar diepe vereering voor den pa&re, de overwin ning behaald hebben, het meisje aaanmoedl- gend den moeilijken weg, die thans vódr haar lag, geduldig te volgen; doch in plaats van den beminden beschermer kwam Maria on verwachts binnen, even nadat Perrine heen gegaan was. Zoo bleek als Mariquita was, zoo purper rood werd ze thans; zij had grooten lust het uit te schreeuwen: Laat me met rust! Doch daar ze haar geheim bewaren wilde, sloot zij de oogen en veinsde te slapen. Zoo. stil mogelijk verliet Maria de kamer weder. Nauwelijks was zij verdwenen, of Mariquita sprong uit haar zetel op, en met gebalden vuist vdór de deur staande, zei ze half luid: - O, wat haat ik haar! De booze geest had gezegepraald! Van toen af begon voor Mariquita een waar martelaarschap. Het hardst viel haar wellicht het bezoek van Georges. Nadat hij een en ander over den toestand van zijn vroe gere speelgenoote gevraagd had, begon hij, gelijk de meeste pas verloofden, over de schoone hoedanigheden van zijn welbeminde wijd en breed en vrij vervelend uitte weiden. Het meisje antwoordde niet, en hij was te vol van eigen gedachten om zulks op te mer ken. Toch vroeg hij op het punt van heen te gaan: En wat denk je nu wel van dit alles, Quita? Wat ik daarvan denk? antwoordde zij op een toon, die ieder ander dan een verliefde vreemd had moeten voorkomen, vraag me dat maar niet. Dus mijn geluk maakt ook jou gelukkig? Je bent een engel, Mariquita, een lief, goed zusje! Niets van dat alles, Georges, sprak ze heftig; ik ben de dolende Cholita, door uw vader uit barmhartigheid geholpen, en die vreemde. Spoedig naar haar geboorteland te kun nen terugkeeren. Gun mij nog een weinig tijds, Quita, den tijd, die er noodig Is om te trouwen. Mariquita werd lijkbleek;' naamlooze smart prangde haar de borst, als zou zij er In stik ken. De jonkman vergiste zich geheol en al in de oorzaak dezer ontroering. Arme Quita, sprak hij argeloos, mevrouw de Mancelle heeft wel degelijk gelijk, je hebt het heimwee! Hij kuste haar op het voorhoofd, doch snel trok het meisje zich terug. Hoe vreeselijk treurig was toch haar toe stand; z(j miste zelfs het recht haar droefenis te laten raden; men zou haar eenvoudig uitge lachen en nagewezen hebben. Wat is een mis maakte toch te beklagen! Langen tijd ver diepte zij zich in deze smart zonder te den ken ban de goddelijke vertroosting, die het Evangelie den misdeelden dezer wereld biedt. Weerspannig als zij Vas, verdubbelde ze haar pijnen, schikte zich in het gevoeligst lijden, dat er bestaat: de plicht, dien men kent en niettemin van zich stoot, den inwendigen vre de, vurig gewenscht en vrijwillig prijsgegeven. Martini had zijn officieele toestemming ge- zonden, en nu raakte het huis van mevrouw de Mancelle in de groote beroering, die een huwelijk voorafgaat Zelfs Perrine had het overdruk met de zaken haars jongen meesters, doch vond niettemin den tijd over Mariquita te waken, die door allen verlaten, onrustiger en somberder was dan ooit. De dag voor de huwelijksvoltrekking be paald, Is aangebroken. De deuren van het huis staan open, en de vloer is met bloemen be strooid. Midden in het groote salon deelt Ma ria aan de genoodigden bloeiende takjes uit, de ghirlandqs der bruid, theeroosjes voor de' dames, anjelieren voor de heeren. Perrine in haar sjaal gehuld, die zij ondanks de hitte bij deze groote gelegenheid wil dra gen, heeft al de waardigheid van een pleeg moeder, trillend van ontroering. Nu en dan brengt zij de hand aan haar oogen. Mariquita heeft deze plechtigheid onmoge- lijk kunnen ontwijken. Stap voor stap Is °ze eindelijk tot berusting in haar ongeluk geko men. Gewikkeld in een zwart geborduurd manteltje, waarmee zij zich omhuld heeft on der voorwendsel daardoor beter haar treurige mismaaktheid te kunnen verbergen, bekijkt ze koeltjes maar aandachtig alle aanwezigen qn let, misschien zonder het zelf te weten, op de minste kleinigheden. Als bijvoorbeeld een weerbarstige haarlok uit Maria's kapsel los raakt en zich op haar blanken hals heen en weer beweegt, komt Mariquita naderbij en bevestigt hem weer op zijn plaats. Ondanks een orkest in een vertrek naast het salon verscholen, hoort men van alle kan ten luidruchtige gelukwenschen. Onder uit gezochte kleeding en hoofsche manieren fclij- ven deze personen zich zelf. Zijn ze oprecht bij het uiten van al die -complimenten? De wereld is slecht en valsch, denkt Mariquita; die menschen malen wat om de bruid én den bruidegom, ze zoeken slechts vermaak of wat verstrooiing. Wat ze heden denken, zullen ze morgen verloochenen, evenals Georges, t Is leelijk, en ik.... ik ben geen haar beter dan heel deze zelfzuchtige wereld! De plechtigheid in de kerk verliep schitte rend, de Mis ging voor Mariquita snel voorbij. Ze zag de handen in elkaar leggen, de ringen wisselen, ze hoorde het zwakke „ja" van Ma ria ea de forsche toestemming vaan Georges. Tusschen de verwanten, onmiddellijk achter het bruidspaar zittend, kon ze alles volgen, en met diepe bitterheid ia het hart zag ze, hoe Maria na den huwelijkszegen zich in een vurig gebed verdiepte en Georges ontroerd het hoofd boog. Ook zij, de arme Cholita, had behoefte haar hart in een ander hart uit te storten. Ook zij had zich een vereeniging gedroomd, waarin de beide zielen samensmolten in het goede, den plicht en de liefde; doch zij had haar dwaas heid ingezien en bescheiden haar eenvoudig leven aanvaard, dat door Georges' huwelijk ten eenenmale verbroken werd. En nu, hier In de kerk zelfs, weigerde zij zich te onderwer pen. Het geloof, dat voorlicht en troost, de plicht, de rede, alle streden beurtelings maar te vergeefs tegen haar jaloezie. De feesten van dezen dag moest zij wel meemaken, doch het bal ontvluchtte ze. En terwijl de vroolijke tonen der dansmuziek tot haar kamer doordrongen, lag Mariquita voor. haar bed geknield en herhaalde in bittere droefheid: Mijn God, mijn God! Dan plotseling opspringend antwoordde zij zelf op de razende stem haars harten: Neen, neen! Ook God heeft mij verlaten!, De tijd, die op dit huwelijk volgde, verliep zeer rustig. De jonggetrouwden leefden slechts voor elkander. Georges schreef zelden en dan nog kort aan zijn vader, hield zich een enkele maal vrij vervelend met Mariquita bezig en zei Perrine nauwelijks goeden dag. Deze toonde haar wrevel op haar eigenaar- aige manier. Vasten zeker zullen zij den nek breken, biomce zij, als ze straks van hun ladder naar beneden komen om weer op den beganen grond te wandelen! En Mariquita dacht: O, wat heeft zij hem reeds veraderd! Haar gramschap tegen da jonge vrouw vermeerderde met eiken dag doch zij had gezworen deze innerlijke gevoelens te i erbergen Zij leed vooral onder de slechte ga- dachten, welke haar hart beroerden Onder Martini's leiding had zij deugd en godsdienst zin als hooge idealen leeren beschouwen; zl] kende de vreugd van een nuttig, welbesteed le ven, maar thans aan zich zelf overgelaten kon zij zich niet meer beheerschen en den rechten weg niet terugvinden Zij had den moed verloren. Al haar geest kracht richtte zich op één streven: den uiter lijk en schijn te bewaren. Zij verwierp dus 4fi raadgevingen van haar pleegvader, die haaij! echter tot haar straf ais wroeging achter volgden. (Wordt vervolgd). J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2