DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ilife 50ste Jaargang Zaterdag 9 Juli 1927 No 404 9 7 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE HUURWETTEN EN DE MOTIE NOORDENNEN GEMEENTERAAD HET I!. K. ZIEKENHUIS f GENEESKUNDIGE DIENST Zondag 10 Juli a.s. kan eventueel genees kundige hulp worden ingeroepen van de hee- ren doktoren Groenewegen, Lange Haven 102; Hoogerdijk, Tuinlaan 74; de Leeuw, Westvest 12. BEKRONING ZONDAGDSDIENST APOTHEKEN AGENDA. DE VEREEN. „ZWAKZINNIGENZORG" OPGERICHT NED. R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND AFD. ST. WILLIBRORDUS LOOP DER BEVOLKING GEMEENTELIJKE HUUR- VER ORDENING ZWEMMEN VOETBAL NEDERLAAGWEDSTRIJDEN GUSTO Gratis-On "evallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per kwartaal in dit blad worden afgedrukt. Bnrean KOEMARKT 4. Telefoon Intercommnnaal no. 68085 Postbus 39. Abonnementen: per 3 maanden ƒ3.25. per maand ƒ1.10, per week 25 cent, franco per post 3-75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postcheque en girodienst 81440. AdvertentiSn: 15 regels ƒ1.55 Elke regel daarboven 30 cent. Reclames tusschen den tekst GO cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. In de raadsvergadering van 24 Juni had de heer Noordennen een motie ingediend luidende, dat de raad, van oordeel dat het door de opheffing der huurwetten nood zakelijk is, een Voorziening te treffen tegen het opdrijven der woninghuren, besluit een gemeentelijke verordening in het leven te roepen, regelende de huurverhoogingen van woningen tot 8.en daar beneden. Wanneer men deze motie leest, denkt men, 't spreekt venzelf, aan de komende opheffing der huurwetten Met ingang toch van 20 Juli aanstaande zal dit nabloeiertje uit de oorlogsjaren in het museum van oudheden worden bijgezet. Edoch voor onze gemeente is de huur- commissiewet, onder welke de huur verhoogingen ressorteeren, reeds op 29 Mei van het vorig jaar buiten werking gesteld. Het desbetreffende koninklijk besluit dateert reeds van 28 November 1925. De heer Noor- dennen, die zich voor zijn motie op de opheffing der huurwetten beroept, komt dan ook wel rijkelijk laat. Voor zoover het huur- .verhoogingen betreft, en daarover gaat het immers in zijn motie, is de rijkshuur wetgeving voor Schiedam al meer dan een jaar buiten werking. De heer Noordennen had zijn motie juister geredigeerd wanneer de premissie luidde: „De Raad, van oordeel dat het na de buiten-werkingstélling der huurcommissie- Wet noodzakelijk is gebleken, een voor ziening te treffen tegen het opdrijven der woninghuren" enz. Evenwel, dan had mogen worden ver wacht, dat de heer Noordennen ten bewijze van die noodzakelijkheid met feitenmateriaal ware gekomen, Dat materiaal heeft hij niet. verstrekt, Integendeel, wethouder Van Vel- zen kan er op wijzen, dat sinds Mei van het vorig jaar, sinds de buiten-werking stelling derhalve van de huurcommissiewet voor Schiedam, hem geen enkele klacht van ongemotiveerde huuropdrijving bereikt had. De motie van den heer Noordennen is dan ook niet anders dan een slag in de lucht. De wethouder is zoo inschikkelijk geweest de toezegging te doen nog een onderzoek te zullen laten instellen. Hij heeft daarvoor thans de medewerking der organisaties in geroepen, welke daarmee een werk krijgen te verrichten, dat uit statistiek oogpunt wéllicht heel interessant kan zijn, maar waarvan eenig nuttig effect moeilijk valt te verwachten. Immers op gemeentelijke huur- verordeningen valt bij den bekenden tegen stand van Gedeputeerde Staten niet te rekenen. Zoodat tenslotte het succes van den heer Noordenncn zich er enkel toe zal bepalen dat bij den arbeidersorganisaties een hoop last heeft bezorgd. Of ze er hem dank voor zullen weten? De eerstvolgende zitting van den gemeente raad is bepaald op Dinsdag 19 Juli a.s. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedroeg heden 70 graden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieeie af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 7 Juli 1927 het verzoek van R. van der Wecrff, alhier, om vergunning tot oprich ting van een inrichting voor den omhouw van Fordauto's in het pand Hoofdstraat 42, kadas ter Sectie L no. 2636, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een draaibank, een boor machine en een slijpstoel, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is ge ëindigd. Saldo vorige verantwoording 10.004.43^ S. 1 pet. van mijn jaarl. inkomen 30.— Als tweede gift: van Pa 5, van Moe 5, van Dina f 2.50, van Rika 2.50, van Gerard 2.50, van Kees 2.50, van Bep 2.50, van Constant 2.50, totaal 25.— Jaarvergadering N.V. De Land bouw gecollecteerd 18.— Frankeland Wijk M 13.50 Frankeland Wijk F 6.45 Singel Wijk V 13.95 Singel Wijk T 10.35 Singel Wijk T 17.60 O. 1 Sch. voor een stoei 5 N. N. ter eere van het H. Hart 2.50 N. N. 2.50 Mej. M., verkochte loten van de Horlogeverloting 44.50 Totaal 10.196.78 Bij de eerste gift, in deze lijst verant woord, was een schrijven, waaruit we het volgende citeeren: „Mijn laatste aanslagbiljet der Inkomsten belasting wijst een zuiver inkomen aan van bijna 3000 gulden. Hiervan gaat 1 pet. naar het Ziekenhuis." Wanneer allen dit voorbeeld volgden, zou den we spoedig veel verder komen dan nu We kunnen niet anders dan hopen, dat dit edelmoedig voorbeeld navolging vinde; ook al vermeldt men niet, dat de gift juist 1 pet. is. Mogen we aller medewerking vragen voor het plaatsen van loten? Menig vacantiereisje naar familie of vrienden buiten kan hierdoor voor het Ziekenhuis nuttig gemaakt worden. Loten verkrijgbaar bij Kapelaan Beune. Onze stadgenoot de heer H. Wijsbroek be haalde een 2de prijs in de afdeeling opge maakte taarten op de tijden de D. I. T. O. B. gehouden wedstrijden in het brood en ban ketbakken te Dordrecht. Zondag 10 Juli a.s. geopend J. H. Evers, Lange Haven 81. DE SMALLE KOEMARKTBRUG TE SCHIEDAM, die vooral de laatste jaren een staketsel is geworden voor het verkeer tusschen Robterd am en de langs den Waterweg gelegen plaatsen 14 Juli Bijeenkomst leerlingen van de R. K. Mid delbare Handelsavondschool in Musis Sacrum 8 uur. Ledenvergadering R. K. Transportarbei- dersvereeniging „St. Bonifacius, in het ge bouw R. K. Volksbond. 15 Juli Zaal R. K. Volksbond, 8 uur concert ten bate van de slachtoffers van de stormramp. Ledenvergadering van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", In het ge bouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele. Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. DE RUPSENPLAAG IR IIET STERREBOSCII. Groepjes scholieren op do vaDgst v?.-. het schadelijk ongedierte. In de gister gehouden 'vergadering van bo- j vengenoemde afdeeling memoreerde de voor zitter het overlijden van een der leden, den heer P. v. Hees. Na een korte bespreking betreffende de gevoerde actie voor het personeel van de fa. Hasekamp en de Veréeiiizde Glasfabrieken, gaf de voorzitter den leden een aansporing zich allen te abonneeren op de Nieuwe Sehie- damsche Courant, die thans een belangrijke verbetering ondergaan heeft. Besproken werd het werkloozenvraagstuk, alsmede het laatste schrijven van het bondsbe- stuur over de betaling der wekelijksclie con tributie. De voorzitter hoopte dat de leden teleurstellingen zouden voorkomen. Hierna uitvoerig besproken het op 17 Juli te houden Congres te Nijmegen van het R. K. Werklie denverbond. Door den voorzitter werd uiteen gezet op welke wijze de afdeelingen zouden deelnemen en wel in samenwerking met het hoofdbestuur van den R. K. Volksbond. Spr. vertrouwde dat vele leden aan dit congres zul len deelnemen. Vervolgens werd behandeld de beschrijvings brief aan de bondsraadvergadering te hou den op 67 Augustus te Utrecht. Besproken werden Ge voorstellen der ver schillende afdeelingen, alsmede het finan cieel overzicht. Tenslotte werd aan het bestuur opgedra gen de afgevaardigden naar deze vergadering volkomen in te lichten. KERKBERICHT VAN DE KAPEL DER EERW. ZUSTERS THERESIANEN toegewijd aan O. L. Vrouw van den Berg Carmcl Warande 125. Eiken dag te 8 uur H. Mis en 's Zondags ge zongen H. Mis. Eiken AVoensdag H. Mis ter eere van de H. Liduina en Donderdags ter eere van de Kb Theresia. Daarna vereering aer H. Relikwieën! Heden 5e Zondag na Pinksteren, te half 6 uur Lof ter eere der H. Maagd. Dinsdag de 12de Dinsdag ter eere van den H. Vader Dominicus met volle aflaat. Vrijdag van af 12 uur tot morgenavond is de volle aflaat „totiës quoties" in deze kapel te verdienen. Zaterdag feest van O. L. Vrouw van den Berg Carmel, patroonsfeest dezer kapel, ge zongen H. Mis met uitstelling. Te half 6 uur Lof. Gedurende het Octaaf eiken dag uitstelling van 4 tot half 7 uur in het Koor der Zusters. Heden (Zondag) H. Misoffer voor Cornelia Trein van der Wouden. Maandag voor Adriana Zoetmulder. Woensdag voor Jacoba Cornelia Kavelaars van der Valk. Donderdag voor Anna Catharina Feelders Sack. Zaterdag tot int. der Eerw. Zusters. Zondag voor Catharina Maria Johanna Gou- ka Weber. N.B. Er bestaat steeds gelegenheid om in geschreven te worden in het I-I. Scapulier van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Bevolking op 31 Mei 43199; geboren in Juni 87; vestiging 119, te zamen 206; over leden 28; vertrokken uit de gemeente 209, te zamen 237; Vermindering in de maand Juni 31; bevolking op 30 Juni 43168. Vol trokken werden 35 huwelijken. DE OPENBARE CONCERTEN Een 9-tal muziek- en zangvereenigingen richten zich tot B. en W. met verzoek tot beschikbaarstelling van de Plantage-tent Door het muziekgezelschap „Oefening haart Kunst" werd. in overeenstemming met een 9- tal muziek- en zannggezelschappen hier ter stede, eenig, maanden geleden 't gtemeenlebe- stuur verzocht, met 't oog op de eventueel door de vereenigingen te geven openbare concerten, een betere gelegenheid te verschaffen dan het Marktplein met zijn oude, te kleine muziek tent. Gewezen werd op het Volkspark dat zich hiertoe eigent en waar ongetwijfeld terreinen aanwezig zijn die hiertoe bij uitstek geschikt zijn te maken. Voorts werd verzocht in afwachting van deze te nemen maatregelen het gebruik van de muziektent in de Plantage toe te staan. Op dit verzoekschrift kwam van B. en W. het antwoord dat voor het geven van openbare concerten de tent op het Marktplein weer be schikbaar werd gesteld en dat intussclien de Orpheus-schulp de gelegenheid bood aldaar concerten te geven; zoodat moest worden aan genomen dat op het verzoek der vereenigingen niet kon worden ingegaan. Wel werd aan „O, B. K." onder zekere om standigheden laatstelijk nog toegestaan haar eerste concert in de Plantage-tent te geven, doch In den vervolge mocht hierop niet meer worden gerekend. Hiermede moet dus worden aangenomen dat de Plantage-tent uitsluitend bestemd is vood het Stedelijk muziekkorps. Thans nu heeft „Oefening baart Kunst" zich opnieuw tot het college van B. en W. gewend, er op wijzende dat de Markt-tent ten eenen- male te klein is voor het gezelschap en de Orpheus-schulp eigendom van „Orpheus" aalléén bereikbaar is door afhuring en dus niet bestemd voor het geven van openbare concerten, de burgerij aangeboden. In afwachting van alsnog te nemen maatre gelen, verzoekt „O. B. K.", indien prijs gesteld wordt op de door haar te geven openbare con certen, de Plantage-tent beschikbaar te willen stellen. ue wethouder voor de volkshuisvesting, inr. M. M. van Velzen, heeft, zooals gemeld, aan den R. K. Volksbond, den Schiedamschen be- stuurdersbond, den neutralen bestuurders- bond en den Prot. Christelijken be- stuurdersbond het volgende schrijven gezonden: „Teneinde de omvangrijke kosten, verbon den .aan een ambtelijk onderzoek, te vermij den, lijkt het mij gewenscht tot het instellen van'een onderzoek betreffende de vraag of na de buiten werking stelling der Huurwetten hier. ter stede egn ongemotiveerde opdrijving van huren al dan niet zoude hebben plaats gevonden, e.en, beroep tedoen op de medewer king uwer organisatie. Te dien einde zal het mij aangenaam zijn wanneer gij aan de bij uw organisatie aange sloten leden de volgende vragen ter beantwoor ding zoudt willen voorleggen: 1. Hoeveel bedroeg in 1916 de huur? 2. Is u tijdens het tijdvak 19161926 van huur verhoogd? Zoo ja, hoeveel? 3. Is u na stopzetting der Huurcommissie nog verhoogd? Hoeveel? 4. Indien deze vragen bevestigend worden betantwoord, wie is dan uw huiseigenaar? Gaarne zou ik de resultaten van deze enquête voor 15 Augustus a.s. willen tegemoet zien." Zooals wij reeds gemeld hebben, had gister een constitueerende vergadering plaats in de Nieuwstraat, waar besloten is tot oprichting van de vereeniging „Zwakzinnigeuzoi g De bijeenkomst werd geleid door den voor- loopigen secretaris, den heer Tj. v, d. Beek. Deze gaf een beknopte uiteenzetting van het doel der vereeniging, welke tot grondslag heeft het gevoel voor het lijjden van zwakzinnigen. Spr. achtte een dergelijke vereeniging, ter behartiging van de belangen van zwakzinni gen, wensehelijk en noodzakelijk. Aan de hand van enkele citaten en statistie ken werd dit door spr. duidelijk gemaakt. Het doel wenscht men te bereiken: a door het verleenen van steun, raad en medewerking bij het kiezen van een beroep voor leerlingen van de buitengewone school voor lager onderwijs te Schiedam; b. door steunverleening bij het uiteenden van leerlingen naar een gezondheidskolonie; c. door in het algemeen op te treden i» het beJang der zwakzinnigen, bij voorkeur leerligen en oud-leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs. Spr. wees er verder op, dat de nazorg ala het belangrijkste werk moet worden beschouwd, waaronder het stichten van een werkinrichting op de eerste plaats valt. Na deze korte uiteenzetting werd tot oprich ting van de vereeniging besloten. Hierna werden de statuten en het huish. reglement behandeld, die werden goedgekeurd. Op voorstel van broeder-overste van Zeeland werd de hierboven onder sub a. bedoelde bijzon dere school, gewijzigd in buitengewone scho len, in verband met de mogelijkheid, dat in de toekomst ook een R. K. bijzondere school zou worden opgericht. De contributie der leden werd vastgesteld op 2.de donatie op 5.per jaar of 50. ineens. Op voorstel van ds. V. Schmidt werden de heeren Tj. v. d. Beck en D. F. Weyer resp. als secretaris en penningmeester biji acclamar tie gekozen. Na stemming werd besloten den heer J. Goslinga, inspecteur bij het gem. la ger onderwijs, tot voorzitter der vereeniging te benoemen. Van de dames, die blijken van belangstelling hadden gegeven, werd tot lid van het bestuur gekozen mevr. R. H. M. Geerdes. Aan dit bestuur werd toegevoegd als deskun dig adviseur, de heer K. J. Heyboer, directeur van de bijzondere school voor lager onderwijs. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een be stuur, 16 17 leden tellende, samen te stel len, doch met het oog op de aanwezigheid van een niet voldoende aantal personen, zal met uitbreiding van het bestuur worden gewacht tot de eerste ledenvergadering. Tenslotte werd besloten de Koninklijke goed keuring te vragen op de statuten. Een rapport zal worden samengesteld ter ver krijging van een gemeentelijke en provinciale subsidie om te komen tot oprichting van een werkinrichting. Op Dinsdag 2 Augustus a.s. zullen de jaar- lijksche politiezw'emwedstrijden plaats hebben in het gemeentelijk zwembad aan deii Haven- dijk. Waterpolo heeren Zondag a.s. 2 uur speelt het eerste zevental van S Z C. in le overdekte zweminrichting „De Regentes", te Den Haag, een return- match tegen Zian voor de 3de klasse B van den N. Z. B. De wedstrijd S.Z.C.—Zian eindigde met een 6_o overwinning voor de Hagenaars. Zondag a.s. spelen: Güsto 2Delfia 2 t$ half 12 uur en Gustó 1—Delfia 1 te 2 uur op het terrein van Güsto, bij de Boschwacliters- woning. For tuna-serie wedstrijden Het programma voor Zaterdag luidt: 2.45 uur. Odiveo IVlaardingen I. 4 uur: D. R. D. IVelocitas, uitgesteld. 5.15 uur: Zwart WitHooger Op. 3 uur: Pro Patria II—Stormvogels (D.). De laatste wedstrijd wordt gespeeld op Pro Patria-terrein. j t c.! Mli.fi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1