DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN m 1 50ste Jaargang Dinsdag 12 Juli 1927 No. 14909 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS i HET COLLEGE VAN B. EN W. botsing. minderjarige aangehouden. DE VRIENDENKRING. SCHIED. CONCOURSVEREENIGING DE TREINEN NAAR HET R. K. WERK LIEDENCONGRES TE NIJMEGEN. UIT ROTTERDAM. AGENDA. 14 Juli BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn STORMRAMPWEDSTRIJDEN MAILVERZENDING. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Teleioon Intercommunaal no. 68085 Postbus39- Abonnementen; per 3 maanden ƒ3.25. per maand 1.10, per week 25 cent. franco Per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèque en girodienst 81440. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.55 Elke regel daarboven 30 cent. Reclames tusschen den tekst 60 cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voetenof oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies ij. oc Uü .TAJÏAn «ra» «11.™ nmriAMADn Ann<r loont nn de voorwaarden als ppninaal r>er kwartaal 111 dit blad worden afgedinkt» van een wij^ving^T;12/SO^tweè VooLe lede^Ten van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per kwartaal in dit blad worden De gemeenteraadsverkiezingen van 18 Mei hebben in de samenstelling van den raad geen principieele wijzigingen gebracht. Of men zou als zoodanig moeten opvatten, dat de heer van Noorderveen, die als lid der anti-revolutionaire fractie den ouden raad verlaat, als afgevaardigde van de christelijk-democratische unie in den nieu wen raad terugkeert. Dat hij zich in begin sel-kwesties man van recht blijft voelen, staat buiten kijf, zoodat de verhouding zes tien rechts tegen elf links zuiver werd ge handhaafd. Raadsverkiezingen brengen mee, dat ook het wethouderlijk college zich na de instal latie der raadsleden in September aanstaan de aan een nieuwe verkiezing heeft te onder werpen. Onze vier wethouders zagen allen hun raadsmandaat hernieuwd, zoodat niet uit hoofde van niet-herkiezing naar nieuwe mannen hoeft te worden gezocht. Blijft de vraag of andere redenen zich op dringen om op een gewijzigde samenstelling van het college van B. en W. aan te sturen. Zulk een reden zien we vooralsnog niet. Dat van de vier wethouderszetels er twee aan links zijn afgestaan is een goedgunstig heid, welke alleen kan worden gebillijkt door het feit, dat in het college de burge meester, hoewel krachtens zijn functie boven de partijen staand, natuurlijk zijn rechtsclie beginselen niet kan en niet wil ver loochenen. Dat een fractie van twee als de vrijheidsbond moeilijk op een wethouders zetel aanspraak kan maken, zal door haar zelve niet worden betwist en de S.D.A.P. heeft geen reden zich misdeeld te achten, als zij met haar 6 raadszetels op de 27, een van fle vier wethouderszetels krijgt toegewezen. Een dergelijk veelzijdig college is evenwel foor het bestuursbeleid niet zonder beteeke- 9is. De voorbereiding van verordeningen en besluiten kan er slechts bij winnen, wanneer reeds in het college van B. en W. tegenstrij dige meeningen behoorlijke verdediging vin den en voor zoover de beginselen zulks toe laten, naar een overeenstemming wordt ge zocht, die steeds gemakkelijker zal zijn te be reiken in de kalme sfeer van vijf ernstige mannen, dan in de woelige opgewondenheid van de openbare raadszitting. Zoolang de minderheid in het college be seft, dat zij niet als meerderheid regeeren kan, op loyale samenwerking bedacht is in het belang der geheele gemeente, zoolang komt het ons voor, dat er geen klemmende reden aanwezig kan zijn, om in de verhou dingen in het college van B. en W. wijziging te brengen. EXAMEN AKTE L. O. Bij het te Reuver gehouden examen voor on derwijzeres slaagde mej. Jos. Mouwens, alhier. OLYMPIA—SCHEVENINGEN. Morgenavond om 7 uur speelt Olympia voor de zomerwedstrijden tegen „Scheveningen De wedstrijd, die verleden week had moeten Plaats hebben tegen B. P. M., is tot nader aan kondiging uitgesteld. ONTVREEMD. Gisterenmorgen kwam de bedrijfsleider van Swarttouw's Machinefabriek in 't Sterrebosch l°t de ontdekking, dat men het slot van de deur van een gereedschapskist had'geforceerd en de deur had opengebroken. Daar was uit ontvreemd de inhoud van een Sroote passerdoos. Verder wordt er vermist een schrobzaag en Ccnige boorijzervijltjes. Gisterenmiddag te omstreeks 3 uur kwamen °P den hoek van de Nassaulaan en Prins Fre- derik Hendriklaan de wielrijders L. B. en J. M. beiden wonende alhier, in botsing. Alleen het rijwiel van B. werd beschadigd. In den afgeloopen nacht is aangehouden het minderjarige meisje L. v. L., wier opsporing door de ouders was verzocht. Zij ia ter beschikking van haar ouders ge steld. VAN DEN HOOGSTEN TOP VAN DE HEF BRUG OVER DE KONINGSHAVEN heeft men bovenstaand prachtig panorama over de stad. De foto is genomen van den Zuidelijken toren (zijde Stieltjesplein). De verbinding, welke men op de foto ziet, is de bovenzijde van de opgeheschen hefbrug, waarboven de torens nog ruim tien meter uitsteken. VAN EEN WAGEN GESLINGERD. De 9-jarige D. P., uit Overschie klom giste renavond omstreeks 10 uur op een melkwagen, die stond op den Schiedamschen weg aldaar, toen plotseling het paard op hol sloeg, waar door het jongetje van den wagen werd geslin gerd en op een ijzeren rail terechtkwam. Met een zeer ernstig verwond been is hij naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. De Postduivenver. „De Vriendenkring" houdt a.s. Zondag een wedvlucht voor jonge duiven van Woerden uit, 36 K.M.; inkorven Zaterdag n.m. van 46 uur. CRICKETMATCH BELGIë—NEDERLAND. Deze tweedaagsche cricketmatch tusschen Nederland en België heeft slechts van enkele spelers goed spel doen zien. Zoo noemen we het bowlen van den Amsterdammer Qroot- meyer, hetwelk zeer moeilijk door de groote zuiverheid annex snelheid was. Behalve Bouw meester verhieven weinig spelers zich met de bat boven het middelmatige. Jansen's 99 was buitengewoon „lucky" gescoord. In ieder geval kan echter geconstateerd worden, dat noch spe lers noch toeschouwers spijt kunnen hebben bij deze match te zijn geweest, want de strijd was uitermate sportief en werd begunstigd door het beste criketweer. De volledige scores luiden: le innings Nederland: A. Schill c Gravener b Wright 28 R. Vis c. Tepper b Jackson 0 G. Bouwmeester bowled Watson 10 H. Kessler bowled Watson 6 De Beus bowled Watson 24 M. Jansen c Bridges b Watson 99 Rincker bowled Watson 0 Grootmeyer not out 9 Maas Tun out 1 Terwiel not out 5 Vuylsteke did not bat' Extra's 14 (gesloten voor 8 wickets) 184 Op de Zondag j.l. gehouden postduiventen- toonstelling in locaal Seger op de Broersvest zijn de volgende prijzen toegekend: Prijzen le klas: 1. A. H. Bakker; 2,a Gebr. Groeneweg; 3. Gebr. Groeneweg; 4. D. Ver- kaaik; Z.E. W. Sprong; E.V. H. Hagen. 2e Klas; 1. W. Sprong; 2. Joh. Christen; 2. P. v. Es; 4. M. Noordijk; 5. D. Verkaaik; 6. W Brons; 7. D. Verkaaik; 8. Graaf Janse; 9. J. Voogt; 10. Joh. Christen; 11. P. v. Es; 12. Gebr. Groeneweg; 13. Graaf Janse; 14. Joh. Christen; 15 H. v. d. Heuvel; 16. P. v. Es; Z.E.V. Graaf Janse; E.V. Joh. Christen. 3e Klas: 1. Gebr. Groeneweg; 2. W. Brants; 3 K. v. Loopik W. J. Bei; 4. Chr. Noordam en zoon; 5. Loopik-Bel; 6. Loopik-Bel; 7. D. Ver kaaik; 8. Graaf Janse; 9. W. Brants; Z.E.V. M. Wouter v. Meer; E.V. J. Voogt 4e Klas: 1 Joh. Christen; 2. P. v. Es; 3. P. v. Es; 4. J. Verboon Burggraaf; 5. Joh, Chris ten; Z.E.V. W. v. d. Hoeven; E.V. K. y. Loo- pik W. J Bel Eereprflzen werden gewonnen door de vol gende leden: 1 W. Sprong, Voorwaartsbeker 2. Gebr, Groeneweg; 8. Job, Christen! A, H. Bakker; 5. W. Brants, medaille Oranje boom; 6. P. v. Es; 7. Gebr. Groeneweg; 8. Loopik-Bel; 9. M. Noordijk; 10. Noordom. Eereprijzen: 11. yerboom; 12. D. Verkaaik; 13. Loopik-Bel; 14. v. d. Hoeven; 15. H. Ha gen; 16. Graaf Janse; 17. Graaf Janse; 18. J. Voogt; 19. M. Wouter; 20. H. v. d. Heuvel. H.D.V.S.—QUICK. Gewonnen dooi' H.D.V.S. met 22 runs op de le innings. In een vrij futloozen wedstrijd is het den Schiedammers maar nauwelijks mogen geluk ken de zwakke Nijmeegsche tegenpartij te ver slaan. De Schiedamsche aanval was zeer ma tig, het fielden dito en het batten behoudens enkele lofwaardige uitzonderingen ook ver beneden peil. De Nijmeegsche aanval daaren tegen bleek vooral in handen van P. Rees heel gevaarlijk, het veldwerk was behoorlijk en de batslui straften, zij 't ook in minder verhe ven stijl, de slechte bowlerij der gastheeren af. H.-D.V.S. wint den toss en stuurt de gasten 't eerst naar de mat. Rustig bespeelt het openingspaar P. Rees en E. Burggraaf deu aan val van J. Engering en J. F. v. Buysen en weldra slaat vooral -Rees er lustig op los. Als de telegraaf 27 wijst, neemt v. Buysen 't wicket van P. Rees, die een nuttige 22 runs hard bijeengeklopt had. M. den Hartog vervangt, slaat 7 runs en wordt dan door G. Nolet op square-leg magnifiek gevangen. Tien runs ver der doet K. Pomes op point een niet minder mooie catch, waardoor E. Burggraag met 10 runs op z'n naam kan retireeren. N. Blok noteert 16 runs en deponeert dan een langen hal van J. Offerman in de vertrouwde handen van G. Nolet. Direct na de lunch met L. Hoek stra en D. den Hartog aan de wickets rijst de score snel, vooral den Hartog doet verdien stelijk werk en ls hij gaat vertrekken, door dat een bal van J. Offerman z'n palen uiteen- werpt, heeft hij 44 runs waaronder 5 vieren en 2 zessen, verzameld (7 voor 134). De staart presteert niets meer en p. Scheffers ziet kans met vier hallen 3 wickets te nemen. L. Hoek stra bleef met een niet kanslooze 20 runs not out; het totaal werd met 9 extra's 135. H.-D.V.S. start allerongelukkigst; reeds bij de twaalfde .run drie wickets neer, alle slachtoffer van de uitstekende bowlerij van P. Rees. Maar met de gebroeders A. en J. Of ferman op de mat, komt er wat stabiliteit en daarmee weer hoop voor de Schiedammers, 't Is vooral weer de oude Jan Offerman die voor de runs zorgt en als hij onfortuinlijk een snellen hal van Rees op z'n hand krijgt, onvoldoende verwerkt en gevangen wordt door wioketkeeper M. den Hartog, heeft hij z n club 56 hardgeslagen runs (8 X 4 en 2 X 6) en daarmee weer de overwinningskans be zorgd. De telegraaf wijst 4 voor 88, J. Nolet blijkt een goede plaatsvervanger te zijn, want in 't zelfde tempo wordt de scorevoortgezet zoodat, als z'n partner A. Offerman ten laat ste run out gaat, men nog slechts 1 run van het totaal der gasten verwijderd is. De tele graaf wijst 5 voor 134, laatste man 31. De staart presteert niet veel meer en als J. Nolet na een keurige 43 runs gescooid te hebben (6 X 4) door N. Blok gecleand wordt, is alle weerstand gebroken. Met 5 extra's werd t totaal 157. Zoowel H.-D.V.S. als Juick ondervonden ge voelig de afwezigheid van hun internationale dr. J. Vuylsteke en A. Verwiel. Wat de bow- lery. betreft, P, Rees had met 6 voor 64 keurig uitgedrukt, hoe gevaarlijk en wisselend zijn bowlen was, terwijl bij de Schiedammers 't vooral P. Scheffers (3 voor 6), J. Offerman (2 voor 4) en J. F. van Buysen (4 voor 50) waren die zich deden gelden. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 71 graden. NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. Nu zoo langzamerhand een overzicht van het omvangrijke werk van de drooglegging der Zuiderzee mogelijk is heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen het initiatief ge nomen tot een goedkoope reis per trein en per boot. Van Schiedam uit vertrekt de trein 6.27 .v.m. (Haarlem en Uitgeest overstappen); aan komst 's nachts 12 min. voor half één (0.18). De prijs van dezen tocht, de boot inbegrepen, bedraagt voor Schiedam 8,25, 6.45 en 4,25 voor de drie klassen. De boot vertrekt dadelijk na aankomst van den trein te Enkhuizen. Aankomst bij de Zuiderzeewerken (sluisput) in de nabijheid van Zurig omstreeks 12,50, ver trek van daar ten 13,40. (Er is egen gelegen heid aan land te gaan; de werken worden be zichtigd van het dek der boot). Aankomst te Wieringen, in de haven van den Oever ten 16.00. Aan den Oever kan aan den wal gegaan worden om de werken aldaar te bezichtigen. Vertrek van de boot ten 17.00; vaart langs Me- demblik en den proefpolder bij Andijk. Aan komst te Enkhuizen ten 20.00. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het station en te Rotterdam, Noordblaak. Het vertrek der treinen voor de heenreis heeft plaats: uit den Haag H. S. 6.42, Delft 6.55, Schiedam 7.09, Rotterdam D.P. 7.20, Nij megen aankomst: 9.40. Voor de terugreis vertrek uit Nijmegen 19,25 1 Rotterdam D.P. aankomst 21,46, Schiedam door Delft 22.10, den Haag H. S. 22.43. ROTTERD. OPERETTE-GEZELSCHAP. De zwarte diamant. Een operette van meer moderne allure, noch tans geheel volgens het oude beproefde recept verloopend, ditmaal zich bewegend rond den orlow, den kostbaarsten edelsteen der Russi sche keizersfamilie. Ook de muziek van Bruno Granichstadten tracht naar nieuwe effecten, maar komt toch ten slotte niet veel hoven het gewone genre uit. De tekst is vrij onschuldig; en onder de di verse executanten munten bij het ten tooneele brengen der handeling uit de dames L. Ghys en Lotte Bartschat en de heeren Joh. Hees ters, P. te Nuyl, Octave v. Aerschot en Joh. Boskamp. Beide laatsten als steeds vol grap pen en grollen, die een enkele maal wel eens over de schreef dreigen te gaan. Overigens hebben y?y yoor yolwassenen geen Bijeenkomst leerlingen van de R. K. Mid delbare Handelsavondschool in Musis Sacrum 8 uur. Ledenvergadering R. K. Transportarbei- dersvereeniging „St. Bonifacius, in het ge bouw R. K. Volksbond. Ledenvergadering van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", in het ge bouw R. K. Volksbond. 15 Juli Zaal R. K. Volksbond, 8 uur concert ten bate van de slachtoffers van de stormramp. St. Joris Doele. Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur. R.K. Volksbond. Dinsdags; repetitie R.K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags: repetitie Gemengde Zangver- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. SCHIEDAM, 12 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteering:] H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 12 Juli. Men noteert vooy spiritus 100 pet. 30. Spoeling Noteering van de Coöp, Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden ƒ1,50 per ketel. bezwaar tegen een bezoek aan het Rotterdam- sche Casino. Waarom men deze operette-vertooningen als maar tot in den nacht moet rekken, is ons intusschen een raadsel. Met 'n half uur eer beginnen ware veel gewonnen. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer Juan Manuel Alcaraz T o r n e 1 erkend en toegelaten als consul van de Vereenigde Staten van Mexico te Rotter dam voor de provinciën Zuid-Holland, Noord- Brabant, Zeeland, Limburg en het gedeelte van de provincie Gelderland ten Zuiden van den Rijn. De stand van den kegelwedstrijd voor de slachtoffers stormramp in café Baulig te Rot terdam was gisteravond 6 uur als volgt: Stormrampbaan seniores: 1. L. Witkamp 79; 2. E. Frima 76. Idem Juniores: 1. H. Willemse 80; 2. Verkerk 67; 3, Bakker 64; 4. G. v. d. Schouw 63. Vrije baan: 1. A. Nouwens 6 X 45; 2. G. Pijpérs 4 x 45; 3. L. Witkamp 3 X 45, 2 X 44; 4. Ph. Scheffer 3 X 45, 1 X 44; 5. C. Seibert 1 X 45, 2 X 44; 6. E. Frima 1 X 45, 1 X 44; 7. M. C. Corpeleljn 1 X 45, 4 X 43; 3- H. Wil lemse 2 X 44: 9- J- Hendrikse 1 X 4410. Ver kerk 2 X 43. Laatste tijdstippen van buslichting van brief post resp. aanbieding van postpakketten aan het Hoofdpostkantoor. Nederl. Oost-Indië via Rotterdam: Briefpost per s. „Insulinde" (Zeepost) L.B. 13 Juli 11.00 voor gewone en 10.00 uur voor aanget. stukken. Pakketpost ook voor Egypte L.B. 12 Juli 20.00 uur. Het porto voor Ned. Oost-Indië zoowel per zeepost als per landmail is niet gewijzigd, dus 10 cent voor de eerste 20 gram enz. Na de laatste buslichting kunnen enkele losse brieven en drukwerken van niet te grooten omvang dien dag tot 10.40 op het terrein van den Rott. Lioya aan het portiershuisje voor deze zending worden Noord-Amerika en Canada via Rotterdam: Briefpost per s. „Nieuw-Amsterdam L.B. 12 Juli 22.30 voor gewone en 20.00 voor aanget. stukken. Corr. alléén op verzoek v. d. afzender. Pakketpost L.B. 12 Juli 10.00 uur. Argentinië en Uruguay via Rotterdam; Brief post per s. „Alcyone" L.B. 14 Juli 13.00 voor gewone en aanget. Pakketpost L.B. 14 Juli 10.00. Corr. alléén op verzoek v. d. afzender. Curasao via Amsterdam: Briefpost per s. „Jason" L.B. 12 Juli 5.00 voor gewone en 11 Juli 20.00 voor aanget. stukken. Corr. alléén op verzoek v. d. afzender. Equator, Peru en Chili via Amsterdam: Pak ketpost per s. „Jason" L.B 11 Juli 20.00 uur. Suriname via Amsterdam: Briefpost per s. „Niokerie" L.B. 14 Juli 23.55 voor gewone en 20.00 voor aanget. stukken. Pakketpost L.B. 14 Juli 20.00 uur. Canarische eilanden, Goudkust en Liberia via Amsterdam: Briefpost per s. „Rijnland" L.B. 15' Juli 5.00 voor gewone en 14 Juli 20.00 voor aanget. stukken. Alléén corr. op verzoek v. d. afzender blijkende uit eene aanwijzing op het Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier, van postpakketten 12 Juli 10 uur v.m. voor Mexico per s.s. ..Edam - yan uit Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1