DE PAUW Reinigt en veilt alles DINSDAG 12 JULI 1927 EERSTE BLAD PAGINA 3 UIT BLE1SW1JK KOSTELOOZE INENTING. UIT VLAARDINGEN gemeenteraad. w TELEFOOÜ 681 SI - RECHTSZAKEN. DE POLITIEKE POSITIE DER KATHOLIEKEN MGR. SERGiUS CABITSJ f HET NATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE LYON LAATSTE BERICHTEN. GEYSENDORFFER WIELRENNEN. MOESKOPS EN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN. \\*.t Het N.W.B.-bestmir wil zijn voorwaarden niet inwilligen. I MGR. II. VAN DE WETERING rij WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ, ZEETIJDINGEN. .;&>C f Op Dinsdag 19 Juli e.k. zal de gelegenheid ppengesteld zijn tot kostelooze inenting. STREMMING BLEISWIJKSCH VERLAAT. f Het Bleiswijksche verlaat zal van IS Juli |9t nadere aankondiging voor de scheepvaart gestremd zijn. Ingekomen was o.a.: Schrijven van het Burg. Armbestuur geleide van zijne rekening over 192® 011 vel zoek om een aanvullingssubsidie gioo 17.515.61. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heel Niemautsverdriet. Aangenomen wordt het voorstel inzage e verzoek van D. v. d. Valk e.a. betreffeni e i - bebouwing van het voormalig fabrieksterrein aan de Bleekstraat, zoodat deze bebouwing thans een aanvang kan nemen. Over het voorstel inzake het verzoek der ■bouwvereeniging „Patrim. Woningen om e schikbaarstelling van een voorschot van ƒ107.500 voor den houw van 48 woningen, is heel wat te doen geweest. De beer Reij (R.K.) ziet in dit voorstel een groot nadeel voor de particuliere houw ei s. De heer v. Rijn (A.R.) is in principe ook een voorstander van particulieren bouw, doch momenteel juicht hij dit voorstel toe. De heer J. Hoogerwerf is ook voorstander van dit voorstel. Alleen zou hij de bepaling omtrent de vaststelling der huur tarieven zoo danig willen gewijzigd zien, dat deze onder worpen zijn aan den Raad, in plaats van aan B. en W. De heer IJzermans (R.K.) vindt dat da drang voor aanneming door sommigen w eei getuigt van de voorliefde, die een zeker deel van den Raad voor deze bouwvereeniging heeft. Er staan nu reeds huizen leeg en door een bepaald opschuivingssysteem kan de ge meente nu reeds een aantal van die krotwo ningen wegwerken, zoodat z.i. dit argument niet in die mate. telt, waarvoor het hier ge houden wordt. Ook spr. raadt aan het nog eens een half jaar aan te zien. Hierin wordt hij gesteund door den heer Niemantsverdriet (C.H.). Wethouder de Haan, tevens voorz. van ■..Patrim. Woningen" vindt dat er te weinig acht geslagen wordt op het groote sociale be lang, dat dit voorstel beoogd. De woningnood is nog niet verdwenen en als de particulier» bouwen, komen de men schen daarvoor niet uit de krotwoningen, doch door dit. voorstel krijgt de gemeente de be schikking over 50 pet. der woningen, om hier voor huurders aan te wijzen. Door een op schuivingssysteem kunnen dian die krotwo ningen ontruimd worden, daar de bewoners gedwongen zullen worden te verhuizen. Het voorstel Reij (R.K.) om een half jaar te wachten, wordt verwovpen met 5 tegen 13 stemmen. Het voorstel wordt hierna aangenomen met 17 tegen 1 si. (Reij). Bij de voorwaarden wordt een voorstel Reij aangenomen om een verplichte publieke aanbesteding te houden. Bij het voorstel om in beginsel te besluiten tot den bouw van een openbaar slachthuis deelt de voorz. mede, dat de exploitatie geheel gedekt zal worden door de te heffen rechten. Ook wordt medegedeeld, dat van Schiedam een verzoek is ingekomen het eventueel ge zamenlijk te doen. De heer Moerman (V.B.) bepleit alsnog de zeeischhal hiervoor te verbouwen, daar dit gebouw op 't oogenblik bijna geen praetische ■waarde heeft en zoover buiten het centrum ligt, dat nooit van eenige overlast sprake zal kunnen zijn. Nadat in beginsel met algemeene stommen besloten is tot den bouw van een openbaar slachthuis over te gaan, deelt de voorz. mede, dat nadere plannen omtrent plaats, inrichting, te heffen rechten enz. den Raad binnenkort zullen worden aangeboden. IiULPKi:RMEESTER. Door B. en W. tot hulpkeurmeester bij den keuringsdienst van vee en vleescb in deze gemeente benoemd de heer E. v. Gelderen, tij delijk hulpkeurmeester bij den keuringsdienst te Maassluis. V1SSCHSSIJ. Binnengekomen van de haringvisscherij "VL. 208 M. Poot met 35 last; VL. 190 J. Goed- knegt met 33 last; VL. 73 L. Muis met 32 'ast; VL. 112 H. Kruininger met 25 last; VL. G. Brouwer met 30 last; VL. S3 A. v. Embden met 25 last en 10 last van VL. 71 v. Zwieten. Betaald werd voor: volle haring 28.80— 35.10, maatjesharing 11.9035.S0, heide per kantje. Vertrokken: VL. 49 R. Bot; SCH. 32 J. Bronk. VERDRONKEN. Gisteren was de 20-jarige P. de Ronde, wo nende alhier, werkzaam op den steiger voor het terrein van de E. N. C. K. om een gang boord te verleggen. Door onbekende oorzaak Schijnt hij, gestruikeld te zijn en stortte in de Maas. Oogenblikkelijk zonk hij en werd een half uur later levenloos opgehaald. GEVONDEN VOORWERPEN. Politiebureau: kinderportem., vest met de fect horloge en ketting; Marion, Emuos 51, VI. Anib., grenen plank pl.m. 8 M.wed. v. Loon, Koningstraat 17, por tem.; de Bruyn, Station straat 86, damesarmbandhorloge; Zijdenbos, malle Havenstraat 4, pakje met inhoud; Hil- cuaar, 2 Vriendenstraat 20, nieuwe theedoek;- oorweg, Krugerstraat 13, nieuwe vloerveger;. ter, Nieuwelaan 39, zwarte gymn.schoen; ■'uinzeels, Da Costastraat 3, geringde post- ÜUM; Koedijk, 2e v. L. Gaclstraat 110, kinder- Schoentje; Hartman, Binnensingel 17, knip- ™esVerhey, Stationstraat 146, bril; Donker- Catsstraat 38, rijwielmerk. Reel. 92S 10 BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 7 tot en met 10 Juli. GEBOREN: Willy, dochter van A. Zebel en F. Roodenburg, Van Leijd&n Gaelstraat. Ja- coba Anthonia, dochter van T. Niemandtsver- driet en M. C. Griffijn, Binnensingel. Jo hanna Catharina, dochter van H. Hopman en J. Baden, Vrouwensteeg. Dirk, zoon van A. Hofman en A de Baan, Vaartweg. Ada Corelia, dochter van K. van der Burg en H. Post, Binnensingel. Johanna Bardina, doch ter van K. van Marion en H. de Jong, Kui perstraat. Dirje, dochter van A. Visser en P. van Hooteijlingen, Maasstraat. OVERLEDEN: A. K. Poortman, 75 j., wedr. van J. Dorsman, Westhavenkade. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. (Zitting van 11 Juli.) Tjalk met man en muis vergaan. De Raad stelde hedenmiddag een onderzoek in naar de oorzaak van het met man en muis veTgaan van de zeetjalk „Astrea" ter hoogte van de Knastegrunden op 7 of 8 Aprii j.l. Uit de mededeelingen bleek, dat het schip 37 jaar oud en feitelijk niet meer zeewaardig was. Vermoedelijk heeft een aanvaring plaats gehad, waardoor een gat in den boeg ontstond tengevolge waarvan het waterdichte schot, dat niet al te best meer was, zal zijn bezwe ken. De inspecteur van de Scheepvaart uit Gro ningen, de heer Mellema, meende de, aandacht er op te moeten vestigen, dat dit schip geen bewijs van zeewaardigheid bezat en dat zoo dikwijls de aanwijzingen van de scheepvaart inspectie niet gevolgd worden. Ketelaverijen. Daarna deed de Raad uitspraak inzake de ketelaverijen aan boord van het stoomschip „Jaarstroom" op de reis van Las Palmas naar Amsterdam. De Raad js van oordeel, dat de talrijke on gevallen op deze reis met de ketels aan boord van de „Jaarstroom" ondervonden, voorzoover deze de lekke pijpen betreffen, alle aan intering zijn te wijten, terwijl het ongeval dat zich op 9 April 1927 heeft voorgedaan, meer op zich zelf staat. Het ongeval van 9 April, mag wel raadsel achtig worden genoemd. Deze 5 A 6 Meter lange ver'omdingspijp, was 4 jaar in functie ^n de machinist heeft daaraan nooit eenige lekkage ontdekt. Plotseling springt zij uit de flens, terwijl de pijp al onder stoom staat. De flens was ter zitting aanwezig. Hoewei de pijp beter ingezet had kunnen worden, door b.v. de flens tegenovergesteld taps in de pijp te rollen, waardoor het uitschuiven wordt voorkomen, kan de Raad toch niet ver klaren dat hier een constructiefout aanwezig was. De pijp moet een zwakke plaats hebben gekregen. Het te snel bijzetten van den stoom kan hier den doorslag hebben gegeven. Andermaal kan de Raad de aandacht vesti gen op een zeer bekwaam en beleidvol optreden van het machinekamer-personeel, waarvoor den eersten machinist Weers en allen die hem terzijde hebben gestaan, een woord van lof toekomt. Aanvaring. Vervolgens deed de Raad uitspraak inzake de aanvaring van het s.s. „Amstelstroom" met het tijdens mist in het Noordzeekanaal ge meerd liggende Engelsche s.s. „Saltmarshe". De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan den mist. De reden, waarom deze zaak door den Raad is onderzocht, licht hierin, dat de Raad nogmaals wil wijzen op de omstandigheid dat een schip, dat zich in de positie van de „Salt marshe bevindt, reglementair niet verplicht is om door geluidseineu voldoende van zijn aanwezigheid te .doen blijken. De Raad gaat daarom niet nader in op de vraag of het° nu wel verantwoord was voor de „Amstelstroom" om bij dit weer te varen. In elk geval staat vast dat de „Saltmarshe" niet het gewone mistsignaal voor varende schepen kon geven noch ook het klokgelui van ten anker liggende schepen, terwijl voor in het vaarwater gemeerd liggende schepen geen mistsignaal is voorge schreven. De Raad drong daarom nogmaals op een zoodanige aanvulling van het reglement aan. Hierna werd door den Raad een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring welke op 12 Februari j.l. heeft plaats gehad,' tusschen de stoomschepen Jason en Klipfontein tijdens mistig weer op de Elbe De Klipfontein stoomde naar Hamburg. De Jason kwam van Hamburg met bestemming naar Antwerpen. Om ongeveer tien uur werd aan boord van de Klipfontein de Jason waargenomen naar schatting op 1 mijl afstand met een koers- lijn welke die van de Klipfontein zou kruisen als deze werd aangehouden. De Klipfontein gaf een stoot op de stoomfluit en stuurboord roer. De Jason antwoordde met twee korte stooten. Aangezien het niet mogelijk was dat de Jason voor de Klipfontein over kon komen omdat ook nog een sloep vooruit voer, werd het sein be antwoord met een korten stoot en de machine gestopt. Het stoomschip Jason veranderde niet van koerslijn. Er werd toen met de machine achteruit geslagen en drie korte stooten ge geven. De Klipfontein draaide hierdoor hard stuurboord uit en 'om niet met den sleep in aanraking te komen moest de machine gestopt worden. Het schip werd echter aangevaren, onder een hoek van 20 graden waardoor belang rijke schade werd veroorzaakt. De Jason had haar bakboordsanker laten val len en liep toen nog ongeveer 4 mijl. De schade,, die boven de waterlijn was veroorzaakt werd in Hamburg hersteld. Van de zijde van de Jason werd a.m. ver klaard dat men op de Elbe bij Doekenhuden een tegemoetkomend stoomschip zag, dat de Noordzijde van het vaarwater hield. Er werd besloten tusschen het naderende stoomschip en een sleepvaartuig door te varen. Het tegen komende stoomschip liep stuurboord uit. Ver schillende seinen werden gegeven, tenslotte werd de machine gestopt, en liet jnen het bak boordanker vallen. Daar er geen vaart meer in het schip zat, liep maar 20 vadem aaker ketting uit. Het stoomschip Klipfontein was, toen achter de brug geraakt. Men was weer spoedig los van elkaar. De Jason keerde naar Hamburg terug om de schade te laten nazien. De reis naar Antwerpen kon echter vervolgd worden. De Raad zal in deze zaak later uitspraak doen. Onbevredi gend. DE INDO-KATHOLIEKEN EN HET „NEUTRALE" I. E. V. Een anti-clericaal stormpje op til? (Van onzen Indischen reddeteur.) Weltevred en30 Mei 1927. Dat de politieke positie der Katholieken hier te lande onbevredigend is, weet nu zoo lang zamerhand wel eenieder; middelen om er ver betering in te brengen worden heel gaarne aan de hand gedaan; men verlustigt zich in de (ge reputeerde) getalsterkte der Indisch© Katho lieken; wel 2530 pCt. der bevolking vorme_n zij; dus moeten zij hierin zitting hebben en daarin vertegenwoordigd zijn; niets van dit alles ziet men echter gebeuren; onze invloed is en blijft gering, wordt er zelfs minder op, naarmate de verhoudingen zich verscherpen; zoo af en toe pleegt de een of ander nog onlangs de heer Burer in het nieuw© Katholieke dagblad „De Koerier" een artikel vol cij fers, waaruit dan zou moeten blijken, dat wij tien in stede van drie plaatsen in den Volksraad beliooren te bezetten; niets echter komt daar van in; het blijft, wat het was: beroerd. Eon stroom haast van priesters en religieu zen vloeit in de laatste jaren van Holland naar Indië; kerken en scholen en ziekenhuizen ver- rijzs in sfeeds grooter getale; geen groep welhaast spant zich op sociaal en religieus ge bied zoo in als de Katholieke; politiek gespro ken komen wij echter niet vooruit, althans niet noemenswaard. De organisatie, wij betoogden dit reeds vroeger is vrij behoorlijk; procentsgewijs is een niet gering aantal Katholieken beschik baar, die iets voor de goede zaak willen doen. En toch, het is niet wat het zijn moest en het wordt ook niet, wat het zijn moet, tenzij Er is onderscheid tusschen de Katholieken, er zijn onder hen Europeanen en Inlanders; dat weet eenieder, doch dat er ook onder de Euro peanen een groot onderscheid bestaat; dat men streng scheiding moet maken tusschen totoks, dat zijn de menschen uit Holland en perana- kans, dat zijn de hier geborenen, goeddeels van gemengden bloede, is minder bekend. En toch hier juist is het, dat hem de schoen wringt. De totok Katholiek, voor zoover de Holland- sche hyper-organisatie hem niet beu van alle organisatie gemaakt heeft, wat een helaas veel voorkomend verschijnsel ia en degenen, die er aan laboreeren. reeds van af het eerste moment voor de Katholieke zaak als medewerker, of zelfs maar als medelooper verloren doet zijn; schaart zich heel gemakkelijk in de Katholieke gelederen. Van huis uit weet hij niet beter of het hoort zoo en hij zal er niet over denken om zich bij andere organisaties aan te sluiten. Dit soort Katholieken is onder de leeken ech ter maar ©en betrekkelijk klein procent; het gros bestaat uit Indo's, die de politieke scho ling van den totok missen en die tegenover dien totok de uitzonderingen daargelaten steeds een zeker wantrouwen aan den dag blij ven leggen; een achterdocht, die volgens hen gebaseerd is op de achteruitzetting en de min achting, waaronder zij te lijden hebben, of ge had hebben. Er zijn er onder hun, die zich meer Indo voe len dan Katholiek; die meenen, dat eerst de belangen van den Indo veilig gesteld moeten worden en dat dan de belangen van het Katho licisme nog heel wel behartigd zullen kunnen worden. Adus laten zij zich tenminste uit. Bij 'n andere en dit is wel de grootste groep, zit het niet zoo diep. Deze, over het algemeen uit kleine luiden bestaande categorie, is inder daad meer of min in verdrukking gekomen door het opdringen van den Inlander; zijn vroegere, vrij comfortabele positie is bedreigd; de strijd om het bestaan is zwaarder geworden en ten einde zich sterker te maken in dien snijd heeft ook de Katholieke Indo zich in grooten getale georganiseerd in het zich als neutraal aandienende indo E^opee^ Ver. bond, dat oorspronkelijk een zuiver sociale in stelling was, doch zich sinds geruimen tijd met politiek is gaan inlaten. In den aanvang zat er in de lelding van dat kortweg I. !-■ V. genoemde verbond ©en enkele Katholiek. Thans is dit niet meer het geval: de leiding is, zooal niet anti- dan toch op zijn gunstigst a-Katholiek geworden; van de vol gelingen echter is nog zeker een derde Katho liek. Kracht gaat er echter van dezen niet uit; de leiding kan vrijelijk den koers zeilen, dié haar belieft en deze is vrijwel steeds analoog aan dien van den Politiek Economiseken Bond. Gaan de Katholieke organisaties en het I. E. V. samen, zooals bij gemeenteraadsverkie zingen nogal eens gebeurt, dan geeft deze dub bele aanhankelijkheid weinig moeilijkheden. Is dit echter niet het geval en dit is in den laat- sten tijd vrij vaak voorgekomen, wat moeten dan deze menschen doen? Katholiek stemmen zult U zeggen? Van zelf sprekend, doch daar gaat dan de leiding van het I. E. V. niet mee accoord; die eischt ook den geheelen man op en naar het schijnt met meer succes dan de Katholieke organisatie. Welhaast lijkt het of de I. E. V.-leiding de zaak op de spits gaat drijven; de vervanging van den Katholieken, zittenden, ondervoorzitter van den Volksraad door een I. E. V-er op insti gatie van dit verband is een aanwijzing in die richting en er zijn er nog meier; doch nog steeds blijkt niet, dat de Katholieke Indo's al weer de uitzonderingen daargelaten zich van de bedreiging van hun Belangen als Katholiek door deze geste van hun hoofdbestuur bewust blijken te zijn. En dit is te meer te betreuren, daar er in onzen nieuwen, linkschen Volksraad een a,nti-Katholiek, of misschien juister een anti- clëricaal stormpje aan het opsteken is. Vooral het zendingsonderwijs wil men te lijf; de sub sidies aan dat onderwijs gegeven wil mpn zooal niet geheel intrekken, dan toch sterk beknot ten en wie weet vallen ook de destijds hier te lande afgewezen, doch door Holland op de be grooting gebracht legeraalmoezeniers. Gebeurt dit, dan zal Holland daarin geen verandering meer kunnen brengen, tenzij het de geheel© be grooting verwerpt en dat zou een nogal erg krasse maatregel zijn. De naaste toekomst lijkt ojns dan ook weinig hoopvol; alleen kunnen de totok Katholieken, die goeddeels de drijvende kracht in de In dische Katholieke Partij vormen, het niet bol werken; meer dan het hunne, staat het inte resse der Indo-Katholieken, der blijvers, op het spel. Deze echter schijnen dit maar niet te kun nen beseffen en vormen heel gelaten het stem vee va,n het Indo Europeesch Verbond. Komt hierin geen verandering; wordt deze massa zich niet meer van haar Katholicisme be wust dan zij het thans is, dan zal de positie der Katholieken hier t-> lande, ondanks hun grooten charitatieven en socialen arbeid blijven, wat zij thans isberoerd en heel veei zullen de Hol- landsche Katholieken, die meegeholpen hebben om aan den Volksraad zoo groote wetgevende bevoegdheid te verloenen, er niet aan kunnen veranderen. Men meldt ons uit Rome: De H. Congregatie voor Oostersche aange legenheden, deelt mede, dat te San Remo de archimandriet Sergius Dabitsj overleden is. Aan zijn sterfbed bevond zich mgr. C. Mar- gotti, secretaris van de Pauselijke commissie voor Rusland. DE SLOTPLECHTIGHEID. Onze Parijsche correspondent meldt ons: De laatste dag van het nationaal Eucharis tisch congres te Lyon is begunstigd geweest, door prachtig zomerweer. Reeds vroeg in den ochtend waren alle kerken van Lyon met ge- loovigen gevuld. In de basiliek van Fourvière waren de spoorwegbeambten bijeengekomen, met de vaandels van alle secties uit het heele land. In de kathedraal werd de plechtige pontifi cale H. Mis opgedragen door den kardinaal pri maat, terwijl alle aanwezige kerkvorsten in het priesterkoor hadden plaats genomen. De kathedraal was veel te klein, om de aller wegen toegestroomde geloovigen te hervatten. Daarom had men luidsprekers in dienst ge steld, die den koorzang buiten het heiligdom droegen tot over de tienduizenden, die aldaar samengehoopt waren. Voor hen werd tegelijkertijd een solemneele H. Mis opgedragen in de portiek van de ka thedraal. Aan het einde der H. Mis werd zoowel in als buiten de kathedraal aan de menigte de Pauselijke zegen gegeven. In den namiddag had de groote processie plaats, die in luister alle religieuse plechtig heden overtrof, welke Lyon ooit in den loop zijner geschiedenis gekend heeft. De grootsche plechtigheden hebben op do geheele bevolking een diepen indruk gemaakt. LUCHTVAART. DE MOESSON GEEN BELEMMERING VOOR HANDELSVLUCHTEN. In een onderhoud ver klaarde Geysendorffer, dat de moessonbuien, waarmede men tus schen Rangoon en Cal cutta te worstelen had, over het algemeen han- delsvluchten niet zul len belemmeren. Het zal echter wel noodza kelijk zija bestuurders aan te stellen, die ge heel op de hoogte zijn van deze weerstoestan- den. De heer Van Lear Black zeide nog, dat de storm boven Bangkok en Rangoon wel erg was. Men is evenwel alles goed te boven gekomen. Naar het Haagsche Aneta-kantoor nog meld de, deelde Geysendorffer mede, dat het vlieg veld te Calcutta half onder water stond bij aankomst van de Fokker VII. Het bestuur van den Ned. Wielerbond heeft Zondag te 's-Gravenhage vergaderd en, voor zoover mogelijk, officieel bepaald welke ren ners ons land op de wereldkampioenschappen zullen vertegenwoordigen. Afgevaardigd zullen worden: Amateurs korten afstand: Mazairac, B. Lee- ne, jhr. Bosch van Drakestein en Piets. Reser ve is Peeter. Kampioenschappen op den weg: Franssen, J. v. d. Heijden, A. L. Buis, J. Maas, Bockkom en IC van Nek. Stayers: Snoek, Voorwaardelijk zijn verder aangewezen Leddy, Schlebaum en Blekemolen. Wie hunner met Snoek zal rijden, wordt defi nitief 17 dezer uitgemaakt, op welken dag da wedstrijd om het stayerskampioenschap van Nederland wordt verreden. Beroepssprinters. Aangezocht zijn Moeskops, Meyer en G. Leene. Blijkens een ingekomerf' schrijven wenscht Moeskops zijn deelneming afhankelijk te stel len van eenige voorwaarden, welke het N.W. B.-bestuur onmogelijk kon inwilligen. f 82 jaar Aartsbischop Gisteren was het 32 jaar geleden, dat Mgr. Henricus van da Wetering tot Aartsbisschop van Utrecht werd benoemd. 24 Maart 1895 werd Mgr. tot Bisschop gewijd, II Juli daarop volgde zijn benoeming tot Aartsbisschop. Na St. "W illibrord, die 43 jaar het bisschop- pelijk ambt bekleedde, heeft Mgr. van de We tering het langst het bisdom Utrecht bestuurd* Mgr. Van de Wetering, die de 64e bisschop en de 5e Aartsbisschop op den zetel van St. Willihrord is, is thans 76 jaar. (Centr.)' Noteeringen van 12 Juli Londen 1212; Berlijn 59.26%; Parijs 9.77;] België 34.71^; Zwitserland 48.04; Amerika 249%; Oostenrijk 35.12%; Denemarken 66.70;] Zweden 66.85; Noorwegen 64.50; Spanje 42 86-j Italië 13.59. ZWIJNDRECHT, 11 Juli. (Groentenveiling). Aardbeien: Jucunda zonder dop 2937, id. met dop 2031, roode aalbessen 2713, aard appelen blauwp. 12—16, id. sehoolm. 9—12, augurken le soort 40, id. 2e soort 21, erwten. 6 24,^ frambozen 3256, gele kruisbessen 17 25, peulen 1125, postelein 18, spi nazie 3—9,_staaksnüboonen 46—53, siamsui- kerboonen 5867, stamsnijboonen 3442, to maten A 34, id. B 31, id C 23, tuinboonen 2.90—4.90, zuring 2—51, zwarte bessen 40 51, alles per 100 kg., andijvie le soort 3— 4.40, id. 2e soort 0.90—2.G0 per 100 struik, bloemkool le soort 2—8, id. 2e soort 0.50—2, witte komkommers le soort 8.30—10, id. 2e soort 4.206.60, groene komkommers le soort 7.60—11.60, id. 2e soort 5.30—7.50, id. 3e soort 2.904.50, meloenen le soort 6470, id. 2e soort 2261, perziken le soort 1420, id. 2e soort 911, id. 3e soort 28, alles per 100 stuks, bosuien 1.302.70, kroten 2.50—4.90, pieterselie 3.407.80, radlijs (witpunt) 0.60 —2, wortelen 3.20—6.10, alles per 100 bos, kropsla le soort 1.20—2.20, id. 2e soort 50— 80 ct. per 100 krop, selderij 1529 ct. per do zijn. Aanvoer 24.559 kg. aardbeien. KRAEINGSCHB VEEK, 12 Juli. Zalmen. Aan gevoerd 113 kleine zomerzalmen, prijs ƒ1.10 1.45, 36 groote id. ƒ1.20—1.50, 1 St. Jaeobszalm prijs 1.25 per pond. ROTTERDAM, 12 Juli. Heden kwam aan de visehmarkt alhier 1 motorbotter en werden vo.n IJmuiden, Nieuwediep en Scheveningen 210 man den en kisten visch aangevoerd De prijzen wa ren als volgt: groote tong 100110, kleine tong 2438, tarbot 2034, griet 14—26, middel schol 20-28, kleine schol 48, haan tjes 5—10, makreel 79, kabeljauw 58, gullen 24, sehelvisch 36, geep 5—6, alles per mand; dunne paling 4—5 per kistje; zalm 16 per stuk.. ROTTERDAM, 12 Juli, Scheveningseke markt. Aangevoerd: 260 kisten bokking, 37 et. per stuk; 90 kisten spekbokking, 58 ct. per stuk; 40 kisten makreel, 1025 ct per stuk; 7 manden scharren, groote 65SO ct, handgroot 5065 ct., middel 4050 ct., krit 1535 ct., alles per bos. BINNEND1NDSCHB HAVENS. SCHIEDAM aangekomen: 11 Juli Noorscbe ss. Skogstad, ledig van Hamburg; Eng ss. Tregonell, ledig van Rotterdam, beide om hier te dokken in de Wiltonhaven; Eng. s.s. W. C. Radcliffe, ledig van Rotterdam, om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM vertrokken: 12 Juli s.s. Koude kerk, ledig naar Hamburg; s.s. Vodise, ledig naar Rotterdam; s.s. Warta, naar Danzig. Bevracht naar SCHIEDAM: 7 Juli Gibraltar gepasseerd: s.s. Aeneas, met olie van Oost- Azië naar Londen en Schiedam; s.s. Tulca, met olie van Oost-Azië naar Londen en Schie dam. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 11 Juli namiddag: 215 GOTALAND, Lnlea; BAGé Hamburg; vertrokken 11 Juli namiddag: 2.15 CISIL, Uleaborg; 3. —DIANA, Hamburg DELFZIJL aang. 10 Juli GELDERLAND, Tyne. BUITENLANDSCHE HAVEN GAASTERLAND 1 v. Rott. te Leith. KATENDEECHT 8 v. Londen te Batouro. MIJDRECHT 10 v. Vigo n. Baytown. NEERLANDIA 1., 10 v. Rott. te Londen. NOORD HOLLAND 10 v. Harlingen te Gooit PENDRECHT 9 v. Novorossisk te Sevilla. ST. JANSLAND 11 v. Tyne te Rouaan. W1ELDRECHT 9 v. Valencia te Palma. STOOMVAARTLIJNEN. BJLLITON (thuisr.) p. 8 Perïm. GROOTEND1JIC Vancouver n. L'pool en Refk ,(3.12 v.m.) 350 mijl Z.W. v. Valentia. ROZENBURG 9 v. Reni te Masnetsund STAD ZALTBOMMEL 9 V. Terneuzen te Ijo Roytta. SATURNUS Amst. n. W.-Indië 9 (10.29 n.m.) 60 mijl O. v. Niton. SOEMBA (uitr.) 10 (1.48 n.m.) 20 mijl Z. v. Niton STUYVESANT Amst. n. W.-Indië 10 (8.52 v.m.> 50 mijl O. v. Land's End. STAD DORDRECHT Kosario n. Rott. 11 ta Hamburg. VALKENBURG 9 v. Toplla n. Rott. VAN RENSSELAER W.-lndië n. Amst. 10 (3,— v.m.) 700 mul Z.W. v. Valentia. TE ROTTERDAM VERWACHTE SCHEPEN. AEGIR 9 v. Lulea. AGIRE MENDI 9 v. Sagunto. ANNIE II. STINNES 7 V. Lulea. BERK v. Alexandria 10 te Abu Zenima CASTLEMOOR 7 v. Narvik. DELLA TERZO 8 v. Venetië via Algiers. DëPUTê PIERRE GOUJON 11 v. Rouaan. NTJLAND 9 v. Lulea. PELTRARCA v. Fiume 6 v. Palermo. PAJALA 9 v. Narvik. ST. PALAIS 11 v. Rouaan. STAD DORDRECHT v. Rosnrio 11 te Hamburg VALKENRURG 9 v. Topila. GEMENGDE BERICHTEN. LUCIA. Antwerpen, 9 Juli. De Nederl. lichter „Lucia" is te Lillo in aanvaring geweest met de Douaneboot, welke aan stuurboord aan zienlijke averij heeft bekomen. TUGELA Colombo, 8 Juli. Het Noor- sche s. „Tugela", van Japan naar Rotterdam be stemd, Is hier gisteren binnengeloopen met defectte lage-druk machine. Waarschijnlijk zal het stoomschip één week oponthoud hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3