Nieuwe Schiedamsche Courant Dinsdag, 12 Juli 1927 No. 5662 TWEEDE BLAD t KETTELER'S BEGINSELEN. t HET GEVAL- OUDEGEEST P. BERNAROINUS KLUMPER O. F. M DE PLECHTIGE MARIA-OMGANG TE 'S-HERTOG EN BOSCH m ü»g ->. 1 - llöLXk' j&Sa DE EERSTE NATIONALE VERGADERING VAN DEN K. R. O. STAKING BIJ EEN METAAL INDUSTRIE Wij hebben gisteren in groote lijnen het leven geschetst van Bisschop von Ivetteler, den vermaarden socialen werker, die het eer ste sociaal program gaf aan de Katholieken en wiens denkbeelden wereldgoed werden door Leo XIII. Ketteler werd een sociale werker door zijn priesterschap. Hij zag de nooden van zijn volk en toen in 1847 zijn gemeente door hon gersnood bezocht werd, gaf pastoor von Ivet teler alles weg wat hij bezat. Toen de typhus uitbrak, zag hij er niet tegen op om, met gevaar voor eigen leven, de lijders te gaan verplegen. Hij toonde zich de goede herder,, die zijn leven gaf voor zijn schapen. Zoo won hij de achting van een ieder en een in meerderheid niet-Katholiek district, zond den pastoor als afgevaardigde naar den Rijksdag. Van dien tijd af dagteekent Ketteler's so ciale werkzaamheid, die hij ook als bisschop doorzette. Hij wees op den zedelijken onder grond van het sociale vraagstuk en stelde het den Christenen tot plicht dit op te los sen in het licht der Christelijke beginselen. Niet strijd tusschen patroon en arbeider moet het doel zijn; men moet naar een billij ken vrede tusschen hen streven. Opdat de ar beidersklasse de klippen zal weten te vermij den van de zelfzucht, die zij in het kapitalis me veroordeelt, moet zij zich doordringen Van een hooge zedelijke opvatting, moet zij Christelijk en godsdienstig zijn. De macht van het geld zonder den godsdienst is een kwaad. Maar de macht van den arbeider zonder godsdienst is dat niet minder. Bei de leiden naar den afgrond. Waar Ketteler, die wist dat de mensch niet leeft van brood alleen, legde er ook den na druk op, dat brood noodig was. Hij hekelde de mistoestanden in de samenleving en eischte verbetering. Wanneer wij het sociale vi'aagstuk niet oplossen, dan zullen anderen dit doen op een wijze, die zoowel de Kerk als het volk zullen schaden, was de meening van den Bisschop, wiens ideaal was, dat de arbeiders zelf .deelgenoot zouden worden in ondernemingen. Op andere wijze dan Kette ler droomde, zal deze wensch misschien eens worden vervuld. Maar zeker is, dat hij, die evenals zijn Meester eerst te doen cn toen pas te leeren begon, een onsterfelijk voorbeeld is gewor den van onbaatzuchtig sociale werkzaam heid en een der levende bewijzen van de oude waarheid, dat waarachtig Christendom uiet slechts het geestelijk, maar ook het stof felijk welzijn der menschen tracht te bevor deren. M at anderen doen uit gevoel, dat deed etteler krachtens zijn beginsel. Sociale ac tiviteit was voor hom geen aardige bezig- ei o iets dat hem interesseerde, maar hij eschouwde die als een deel zijner herderlij ke plicht. Hij was van meening, dat het Christen dom aan den mensch het bewuste bezit en het volle gebruik van alle krachten gegeven had. Juist in die verheffing van den enke ling, zag Ketteler de waarde van het, Chris- tcndom. Het verschil tusschen waarachtig Christendom en allerhande menschelijke stelsels was, dat het eerste, door zijn leer, den mensch inderdaad een grond gaf voor zijn verheven staat, terwijl de andere stel sels het bij woorden laten en een innerlijke Wezenlijke hernieuwing nooit bewerkt heb ben. Een halve eeuw, na Ketteler's dood, mag u o g aan die eeuwige waarheden, waarop de Mainzer bisschop zijn stevig sociale op vattingen vestigde, worden herinnerd. „Het Volk" heeft zijn lezers pogen wijs te maken, „dat het louter laster was als de heeren Amelink en Serrarens het voorstel den, alsof Oudegeest den laatste (te Genève) in het spreken belemmerd had". Wij hebben er dadelijk al op gewezen, dat ■diet Volk" juist dat feit verzweeg waar het °P aankwam: dat Oudegeest geen verlof gaf aan Serrarens om te spreken, toen dat ver- l°f noodig was en dat de Katholieke arbei ders-afgevaardigde zich daarom tot Golijn moest wenden. Oudegeest heeft zich te Genève ontpopt als een kleinzielige monddooder en hij heeft misbruik gemaakt van zijn functie. Hat toont ook de heer Amelink, voorzitter ei' Internationale Christelijke Arbeiders-or- Sanisatie aan, waar hij in de „Standaard" vast stelt, dat de heer Serrarens om te Run hen spreken bij de algemeene discussies, uur het presidium dit verlangde, noodig ad een schriftelijke machtiging van een ge legeerde; dat hij zich om deze te verkrij- u' a wendde tot den heer Oudegeest; dat eze, om welke reden dan ook, weigerde; en at de heer Colijn deze schriftelijke machti- g'ng verstrekt heeft. Tenslotte herhaalt de heer Amelink nog deze nuchtere feiten: dat do beweringen van den heer Oude- Eeest: ie. dat hij zich voor meer dan één commissie heeft laten inschrijven,' teneinde' z'.m adviseurs de gelegenheid te geven aan 'o werkzaamheden deel te nemen; 2e. dat Co heer Amelink, dank zij zijn royaliteit m een commissie heeft kunnen werken;] 3e. dat als hij dit had gewild, hij de heeren Serrarens en Amelink, elk optreden had kunnen beletten, dat al deze beweringen met de stukken zijn weerlegd; en dat noch „Het Volk", noch de heer Oudegeest, te dezen opzichte ook maar gepoogd hebben zich te verdedigen. En intussclien vertelt de roode pers haar lezers heel dapper, dat de Christelijken las teren. Natuurlijk kan zij dat beweren, en de bewusten zullen dat gelooven, omdat zij geen kennis krijgen van de feiten. Dé Missie-generaal der Minderbroeders. De eerste en eenige Nederlandsche Generaal dér Minderbroeders, P. Bernard. Klumper, heeft, na zes-jarige werkzaamheid, in het Pinksterkapittel te Assisië zijn ambt neerge legd. In de rij der Generaals zal zijn naam in eere voortleven, daar hij zich op velerlei ge bied groote verdiensten verwierf voor de Kerk en de Orde. Speciaal wat de missiebeweging betreft, ver melden we hier zonder meer, wat in de laatste aflevering van Le Missione Francescane aan gehaald wordt als de „bekroning" van deze zes jaren (1921—1927). Tien nieuwe missies werden aanvaard: in Congo, Noorwegen, Cyrenaica, Suez, Shochow, Wuchang, Yungchuw, Charbin, Sagalien, Hy derabad (Indië), terwijl andere in rang ver heven werden. 2. Er vertrokken 580 missionarissen naar verschillende gebieden. 3. In China werden drie centrale seminaries gesticht. 4. Ook werd opgericht een noviciaat in Tong- el-kow en een klooster in Tsinanfu (stud. fil. en theol.) 5. Een eigen Procure verrees in Shanghai. 6. Drie missiecolleges voor toekomstige mis sionarissen werden opgericht. 7. Een nieuwe missie-organisatie kwam tot stand voor het internationaal S. Antonio-Col- lege te Rome. 8. Statuta pro Missionibus werden opge maakt en goedgekeurd te Rome. 9. Vier rondzendbrieven over de missie werden uitgevaardigd. 10. Twaalf nieuwe missie-tijdschriften zagen het lichtj 11. De Minderbroeders hadden een ruim aandeel vah de inzendingen op de Vaticaan- sche missietentoonstelling in 1925. 12. De Franciscaansche Missiebond, door den Paus goedgekeurd, werd in 85 provincies inge voerd. Ziedaar een lijstje van werkzaamheden, welke aan pater Klumper terecht den eere- titel verzekeren van Missie-Generaal. 25-JARIG PASTORAAT. Gisteren, Maandag, herdacht de Z.E. heer C. J. Bouman, pasto'or der parochie van den H. Jacobus te Schipluiden, zijn 25-jarig pasto raat. Z.Eerw. was van 19021910 pastoor te Zevenhuizen; van 1910 af is hij pastoor te Schipluiden. Op uitdrukkelijk verlangen van Pastoor Bou man Is het zilveren jubileum zoo eenvoudig mo gelijk gevierd. Aan het rijk versierde hoofdaltaar droeg om 9 uur de jubilaris een plechtige Hoogmis van dankbaarheid op, met assistentie van den Zeer- eerw. heer van Dijk, pastoor in Amerika, en thans met vacantie tijdelijk in zijn geboorte plaats, Schipluiden, vertoevende, en van den Weleerw. heer H. Bakker, kapelaan der pa rochie. DE STORMRAMP. Tevredenheidsbetuiging. Door den directeur-generaal is het volgende per dienstorder ter kennis van het personeel gebracht: „Bij de stormramp, welke op 1 Juni j.l. de provincies Gelderland en Overijssel heeft ge teisterd, zijn ook de telegraaf-'en telefoonver bindingen ernstig beschadigd, zoodat op ver schillende plaatsen de gemeenschap geheel was verbroken. Deze belemmering van het verkeer heeft, dank zij het flinke optreden van het betrokken technisch- en kantoor-per soneel, slechts betrekkelijk korten tijd ge duurd. Het personeel heeft zijn uiterste best gedaan om aan de overstelpende drukte het hoofd te bieden. Voor de aldus betoonde activiteit én toewij ding betuig ik hierbij aan de betrokken amb tenaren mijn bijzondere tevredenheid". Nauwelijks een Katholieke verecniging, die er niet aan meedeed. „KRACHTIGE OPLEVING VAN DEN GEEST DER CHRISTELIJKE VERSTERVING IN IEDERS PERSOONLIJK EN HUISELIJK LEVEN." Zondag trok de Plechtige Omgang uit met al den luister, die daaraan de laatste jaren geschonken is. Er is nauwelijks een Ka tholieke vereeniging in de stad, die er niet met een vaandel, een bloemstuk of een groep in vertegenwoordigd is. Telken jare wordt de stoet uitgebreider, ook door de toevoeging van nieuwe groepen. Langs den geheelen Bidweg, dien de Plech tige Omgang volgde, stond een onafzienbare menigte geschaard, niet enkel Bosschenaren maar ook vele duizenden vreemdelingen, uit alle streken van het land hierheen gekomen, waarvan de K. R. O. er alleen reeds een twee duizend had geleverd, die op een drietal pun ten van den Bidweg een goede gelegenheid vonden om den stoet gade te slaan. Z. D. H. de Bisschop van Den Bosch was tot zijn spijt wegens de feesten in Dokkum ver hinderd den stoet in oogenschouw te nemen. In de vestibule van zijn paleis zaten thans Z. D. H. Mgr. Dr. Victor Horvath, een Hongaar- sche Bisschop, den Vicaris-Generaal Mgr. Pom pen en Mgr. Prinsen, alsmede Dr. Varga, pro fessor aan de universiteit te Pees (Hongarije). Het gemengd koor van St. Jacob stond tegen over het plein opgesteld en liet nu en dan Marialiederen hooren om tenslotte den stoet te sluiten, waarin overigens nog 4 muziek corpsen, de gezamenlijke zangkoren der stad, verschillende jongens-, kinder- en meisjeskoren medegingen, die Marialiederen speelden of zongen. Ongeveer een tachtigtal vereenigingen, con gregaties, eerewachten en broederschappen was in den stoet vertegenwoordigd met meer dan 100 vaandels en vele groepen. Na de vereenigingen waaronder ook zijn van buiten de stad kwam het geschiedkun dig gedeelte van den stoet. De volgende afdeeling, ongetwijfeld de mooi ste van den stoet, bracht in beeld de groot heid, de verhevenheid van Maria's plaats in het verlossingswerk van den mensch, Maria als Middelares van alle genaden. Ter vorming van.al deze verschillende groe pen werkten meer dan 300 engelen, maagden en jonkvrouwen, 200 bruidjes, een kleine 300 koor knapen, meer dan 100 Arabiertjes en herdertjes en een 5-tal verschillende figuren in rijke klee derdracht mede, terwijl het aantal deelnemers van organisaties, geestelijkheid en kloosteror den vele duizenden bedroeg, zoodat er een uur noodig was om den geheelen stoet te zien voor bijtrekken. Als intentie van den Omgang is dit jaar door Z. D. H. den Bisschop aangegeven „Krachtige opleving van den geest der Christelijke verster ving in ieders persoonlijk en huiselijk leven", op het insigne dat zich op de borst van schier eiken Katholieken Bosschenaar en vreemdeling vertoonde, in 't kort aangeduid als „Ver sterving". Na afloop van den Plechtigen Omgang, die door een schitterend weder werd begunstigd, had in de Kathedraal een korte godsdienst oefening plaats, besloten met de Benedictie met het Allerheiligste, waarna het volkslied van O. L. Vrouw van Den Bosch daverend langs de kerkgewelven klonk. NED. R. K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH". Het 10-jarig bestaan der Haagsche afdeeling. De Haagsche afdeeling van den Ned. R. IC Bouwvakarbeidersbond „st. Joseph" heeft Zon dag haar tienjarig bestaan gevierd. In de kerk van de H. Theresia aan het Westeinde werd des morgens te 7 uur een plechtige H. Mis tot dankzegging opgedragen door den WelEerw. heer L. M. v. d. Griendt, Geestelijk Adviseur der afdeeling. Na de H. Mis had in „Veritas", Westeindo, een gemeenschappelijk ontbijt plaats, waaraan insgelijks vele leden deelnamen. Des namiddags te half drie had in „Custo- dia", Brandtstraat, een feestvergadering plaats, welke geleid werd door den voorzitter der af deeling den heer J. M. Gommers. Als bewijs van erkentelijkheid werd op deze vergadering een eerediploma uitgereikt aan hen, die meer dan 25 jaren lid dezer R.K. or ganisatie zijn geweest. Als feestredenaar trad 0p de heer A. H. Smulders, die een korte schets van de geschie denis der R.K. vakbeweging gaf Na afloop maakten vele aanwezigen gebruik van de gelegenheid om het bestuur der feest vierende afdeeling te compiimenteeren. DE MOTORRENNEN TE DORDRECHT. Van Filstëren (F. N.) en Taal (Sarolea) in -bocht. de Jr y. Vv ':A v<N' .7 X Pi m'1 1 i' I'1I 11 y I L"/ CïX/ y. DE J AARLIJKSCHE ZEILWEDSTRIJDEN OP DE REEDE VAN TEXEL werden ook dit jaar weer gehouden door de Kon. Marine Jachtclub. Een foto van het uitbrengen der sloepen. Bezoek van 2000 leden aan Den Bosch. IIALF SEPTEMBER KOMT DE EIGEN ZENDER. Niet minder dan 2000 Katholieke luister vinken hadden gehoor gegeven aan den door den K. R. O. gedanen oproep om op 10 Juli naar Den Bosch te komen ter bijwoning van den Plechtigen Omgang. Na een korte hulde gebracht te hebben aan het H. Hart-monument begaf men zich naar de Parade, waar de Bossche voorzitter een uit leg gaf van de prachtige kathedraal. Vervol gens ging men in groepen naar het Stadhuis waar de waarn. burgemeester, wethouder Van Meerwijk, de. bezoekers verwelkomde, terwijl daarna de muurschilderingen van Derkinderen, het kabinet van den burgemeester, de wethou derskamers en de raadszaal werden bezichtigd, Kwart over 2 uur kwam men weer op de Markt om gezamenlijk den Plechtigen Omgang in oogenschouw te gaan nemen, na afloop waarvan in het Concertgebouw, welker groote zaal nagenoeg geheel gevuld was, de eerste nationale vergadering van den K. R. O. werd gehouden. De Bossche voorzitter, de heer J. van Gef- fen sprak een woordje ter verwelkoming. Pater Perquin, daarna het woord verkrij gend, verklaarde als voorzitter van den K. R. O. nog nimmer voor een zoo talrijk gehoor te hebben gestaan als hier. Hij schetste dan de beteekenis van het moderne propagandamiddel de radio om nu en in de toekomst de Katho lieke beginselen te kunnen doorvoeren. Met voldoening kon spr. mededeelen, dat de IC R. O. er zoo voorstaat, dat hij half September of einde September in het bezit zal zijn van een eigen zender. Wethouder Van Meerwijk sprak een verwel koming namens het gemeentebestuur. De geestelijk adviseur der Bossche K. R. O.- vereeniging, de ZeerEerw. heer Terwisscha van Scheltinga, verklaarde dat men den luisteraars door dit bezoek een dag van aangename her inneringen had willen schenken, doch dat ook de bedoeling heeft voorgezeten om iets te be reiken waarmede de IC R. O. zou zijn gebaat. De Katholieken moeten het zwaard van den moed hanteeren en het schild der waar heid omhoog houden om aan de buitenwereld te leeren wat de K. R. O. is en wil. Daarna werden aan H.H. D.D. H.H. den Aartsbisschop en den Bisschop van den Bosch, die te Dokkum vertoefde, telegrammen gezon den, waarin de 2000 K. R. O.-leden hun eerbie dige hulde en gehoorzaamheid betuigen. Begeleid door het Kon.- Muziekcorps van Goulmy en Baar werd daarna het Wilhelmuf en Roomsche Blijdschap gezongen. Daarna gingen velen naar de koffiekamer van het Concertgebouw waar in den geest van den raadhuiskelder, een Brabantsche koffie maaltijd was aangericht, waaraan zelfs de be kende harmonicaspeler uit den echter kelder, Jan van Asperen, niet ontbrak. Pater Perquin werd een lang zal hij leven toegezongen en het bestuur der Bossche radio vereniging kreeg namens allen een dank woord. 125 WERKLIEDEN ER BIJ BETROKKEN. De fabriek gesloten. De staking, die gisterenmorgen aan de Over- ijsseische Ijzergieterij en Machinefabriek te Deventer la uitgebroken omvat 125 werklieden. Daarvan zijn er 104 georganiseerd, n.l. 86 in den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en 18 in den R. IC Metaalbewerkersbond. In de gisterenmorgen dooi- de hoofdbesturen der samenwerkende arbeidersorganisaties mot de stakers gehouden vergadering werd mede- deeling gedaan van de bespreking op Zaterdag j.l. in Den Haag tusschen den Rijksbemldde- laar, de vertegenwoordigers der werklieden organisaties en de directie der fabriek, welke bespreking tot geen resultaat heeft geleid. Bij deze mededeeling werd uit de vergade ring de opmerking gemaakt, dat toen Zater dag in Den Haag de bespreking plaats vond tegelijkertijddoor de directie aan haar perso neel schriftelijk is medegedeeld, dat Maandag 11 Juli dus gisteren, de fabriek tot nadere aankondiging gesloten was. EEN POSTDUIVENWET. De indiening aanstaande? De 's-Hert. Gr tl" verneemt, dat eerlang te verwachten is de indiening van een „wet op de postduivenliouderij". Deze nieuwe wet zal o.m. omvatten eeue belasting op de voetringen en de beschermJ,\g der postduiven. TWAALF CENT PER UUR.... j Wat door organisatie bereikt werd. In het jongste nummer van „Onze Strij der", het orgaan van het R. K. Overheids personeel, treffen we onder bovenstaand hoofd een artikeltje aan, dat weer eens aan de oude algemeen benauwde tijden herinnert* een triomf beteekent voor het organisatie- werk, den ongeorganiseerden tot nadenken moet stemmen, den jongere een waarschu wing dient te zijn. Wij lezen o.a.: „Een bestuurder van een onzer afdeé- lingen kwam op ons kantoor spreken over een pemsdoenzaak. En toen we in het dienstboekje van den betrokkene het dienstverband raad pleegden, vonden we ook nog een tijd perk a 12 cent per uur! Voor een vol wassene! Als plaatswerker. Dat was in 1900. Dus eigenlijk niet zoo buitengewoon lang geleden. Een jongere in onze rijen zal misschien nu direct uitrekenen 48 X 12 cent is ƒ5.76. Nu is bovengenoemde berekening niet juist. Dat uurloon werd met behulp van een eerbiedwaardig aantal werk-uren per week hooger opgevoerd. De „beroemde" werkdag van 's ochtends 5 tot 's avonds 8 uur Wanneer we dit even nagaan, dan is er toch inderdaad veel verbetering bereikt Ja, gelukkig, er is niet vergeefs ge arbeid door de organisatie. En den ongeorganiseerde moet toch wel het schaamrood op de wangen vliegen om dat hij daaraan niets heeft gedaan. En alleen, zeer waarschijnlijk, heeft gekankerd. Maar kankeren brengt geen verbetering; ook nu niet. Kankeren brengt alleen bederf. Er is gezond leven, gezond organisatie leven noodig. Boven voerden we een jongere ten tooneele. Wij willen besluiten met een speciaal woord aan de jongeren. Laten zij vooral hun krachten geven om dat werk van verheffing wakker voort te zetten." 't Heeft volop zijn nut dergelijke herinne ringen nog eens even vast te leggen. Het verleden is zoo gauw vergeten. Daarbij is het vooral voor de jongere generatie noodzakelijk de geschiedenisbladen af en toe open'te slaan. HET GEWETEN SPREKT Hoeveel er binnenkomt? IN VIJF JAAR RUIM 18 TON. In April j.l. verscheen een mededeeling in de bladen, waarhij werd aangekondigd, dat zij, die door onjuiste belastingaangifte den fiscus hadden benadeeld, alsnog in de gelegenheid worden gesteld om hun opgaven te verbeteren en het verschuldigde vrijwil lig te voldoen, zonder dat boete wordt op gelegd. Dit heett tot gevolg gehad, dat tal van bedragen, waaronder ook aanzienlijke sommen de Saatscourant getuigt zulks aan gewetensgeld zijn ontvangen van perso nen, die verlangend hun belastingschuld aan te zuiveren, schoon „schip" hebben willen maken. De „Tel." heeft eens nagegaan wat in de afgeloopen vijf jaar aan gewetensgelden enz. is ontvangen, waarbij de gegevens met groote welwillendheid van de zijde van het Departe ment van Financiën zijn verstrekt. Aan vrijwillig bijbet. belasting werd in 1922 totaal ontvangen 247.179.12^, in 1923 ƒ285.118.90, in 1924 362.037.75^. Het jaar 1925 vertoont een groote stijging, want in dat jaar werd ontvangen 503.736.99, doch in 1926 was het weer minder, n.l. 352.917.69, totaal in vijf jaar tijds ƒ1.750.989.86. Aan eigenlijke gewetensgelden kwam veel minder binnen, n.l. 26.872.03, verdeeld als volgt: in 1922 ƒ407.35, in 1923 ƒ1.198, in 1924 6.832.91, in 1925 slechts ƒ941.27, doch in 1926 ruim archttien maal zooveel, n.l. ƒ17.492.50. Dan is er nog de categorie van gelden van onbekenden oorsprong, die van 1922 tot 1926 het bedrag van ƒ59.477.44 opbrachten. De opbrengsten in die jaren zijn, evenals die der gewetensgelden, nog al uiteenloopend. Wij laten ze hier volgen: 1922 15.648.85, 1923 ƒ10.062.62, 1924 ƒ9.817.37, 1925 6.743.33 en in 1926 niet minder dan 17.205.27. Met elkaar was de opbrengst van al deze gelden ruim 18 ton n.l. Vrijwillig bijbetaalde belasting 1 ƒ.750.989.86 Gewetensgeld 26.872.03 Gelden van onbekenden oorsprong 59.477.44 Totaal ƒ1.837.339.33 BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag is te Eindhoven aan den Anna Mariaweg een boerderijtje van den wegwerker L. IC. afgebrand. Assurantie dekt de schade. Oorzaak onbekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5