Nieuwe Schiedamsche Courant No. 5662 Dinsdag 12 Juli 1927 ALGEMEEN OVERZICHT DE STRIJD OM DEN VREDE. EEN 100-JARIGE PRIESTER OVERLEDEN. AARDBEVING IN HET HEILIG LAND Talrijke slachtoffers en veel schade. DE INTERN. HULP-UNIE De houding van Nederland. DE RUSSISCHE VERDEDIGINGSWEEK Het tegenovergestelde van ontwapening. DE FRANSCHE LEGERWETTEN. Goedgekeurd door den Senaat. DE ROODE TERREUR. Weer 25 spionnen" gearresteerd. ARBEIDSTOESTANDEN IN RUSLAND. ARBEIDSCONFLICT IN AUSTRALIë. De arbeiders willen geen stukwerk. ,,'S WERELDS GROOTSTE MISDADIGER". SMOKKELAARS AANGESCHOTEN. DE MOORD OP DEN IERSCHEN MINISTER. De aanslag was voorbereid. ZUSTERS OP DE UNIVERSITEIT. DE OVERSTROOMINGEN IN SAKSEN. De voorloopige doodenlijst. De steun der regeering. Ook elders groote schade COMMUNISTEN GEARRESTEERD IN HAVANA. HET HUIS VAN CALVIJN. DE PSEUDO-PRINS. Domela voor de rechtbank. f I TURKIJE KOOPT GEVECHTS VLIEGTUIGEN. EEN TREIN RIJDT OLIFANTEN AAN. Men kan inderdaad zeggen, dat er gevoch ten wordt voor den vTede indien men althans in beperking der bewapening een der groote Middelen voor het handhaven van den vrede ziet. Het scheen alsof het te Genève zou mis loopen: Amerika wilde groote slagschepen en Engeland daartegenover wenschte een groot aantal kleine kruisers om zijn overzeesche verbindingen te waarborgen. Er werd al gesproken over de onverzoen lijke tegenstellingen die beide landen geschei den hielden; de Engelschen hadden er alles °P gezet de zaak te winnen door de discussie in het openbaar voort te zetten; dan zou Ame rika voor het front der heele wereld hebben Moeten verdedigen, dat het groote, dure oor logsschepen wilde hebben. Is men teruggeschrikt voor de consekwentie? In elk geval is die openbare vergadering op eens verdaagd vpor onbepaalden tijd. Dit Voorstel is uitgegaan van Engeland, dat geen Mislukking wilde nu Amerika niet toegaf. Engeland heeft zich bereid verklaard, den Maximum tonneninhoud der kruisers te be perken tot vijfhonderdduizend ton, indien Amerika zich zou verbinden niet meer groote kruisers van tienduizend ton te bouwen dan noodig is, om Amerika's aantal groote kruisers Selijk te maken aan dat van Engeland. Zoo zou voorloopig een nieuwe wedloop in bewapening voorkomen zijn en men rekent er dan ook op, dat dit voorstel een gunstiger wending zal geven aan de conferentie, die daarom nog niet een succes kan worden ge noemd. Aangevallen in het Lagerhuis, heeft Cham berlain, de Engelsche minister van buitenland- sche zaken, verklaard dat hij op succes der conferentie rekende. Hij liet echter doorsehe- Meren, dat er vooral op schepen „die een zeer aanvallend karakter" hebben (dat kunnen zoowel duikbooten als groote slagschepen zijn) bezuinigd diende te worden. Engeland wil Seen bewapeningswedstrijd aangaan met Ame rika, tusschen beide landen was de oorlog in den ban. De minister vestigde er ook de aandacht op: le. dat de Engelsche buitenland- sche politiek geen geheimen had voor het La gerhuis; 2e. dat die politiek vredelievend werkzaam was; 3e. dat de Volkenbond maeh- ttiger was geworden en dat de gewichtige vraagstukken er kalm besproken werden; 4e. dat hij wel te Genève had meegedeeld waarom Engeland de betrekkingen met Rusland had verboden, doch geen andere mogendheid had aangeraden, haar politiek ten opzichte van Rusland te wijzigen. Wie zou er zoo'n minister kwaad willen doen? Natuurlijk werd het voorstel om het ministerieel inkomen te verminderen met 222 tegen 105 stemmen verworpen. Een kwaad ding voor Engeland is de moord op den Ierschen vice-president. De vermoor de Iersche staatsman had vroeger fel gekampt tegen Engeland maar, toen eenmaal het En- gelsch-Iersch verdrag gesloten was, hield hij er zich aan en verdedigde hij het met zijn le ven. Engeland is den man dankbaar, die in werkelijkheid gestorven is voor het welzijn van zijn land. Zijn dood toch zal den Vrijstaat nog steviger vestigen hoewel de moord op zich bewijst, hoe fel de integrale Iersche nationa listen Engeland nog haten. Zij willen Ierland absoluut onafhankelijk van Engeland en van de Engelschen koning. En zij verzetten zich tegen alle Ieren, die het verband met Londen nog bestendigen. In tegenstelling echter met de Vlamingen, die ook strijden voor zelfstan digheid maar zic.li in de gevangenis laten stop pen, gaan de Ieren, die buitengewoon vurig van aardig zijn, wat hardhandiger te werk. Wie hun idealen dwarsboomt, wordt doodgescho ten! Alleen het feit dat Engeland eeuwenlang de Katholieke Ieren schandelijk heeft ver drukt, verklaart dien ontembaren haat der Iersche nationalisten. Vrede is wat anders! Vrede is er ook nog niet tusschen Amerika en Mexico. De Amerikaansche gezant, die binnenkort uit Mexico vertrekt, zal niet eens dadelijk vervangen worden. Zoo wil Washing- thon aan Mexico beduiden, dat er nog altijd een crisis-toestand bestaat ttusschen beide lan den vanwege de petroleum-wetten, welke Cal- les uitvaardigde. Afwachten of daartegen méér dan protesten zullen klinken. Dat Frankrijk nog niet op den vrede rekent, bewijst het feit, dat zijn Senaat gisteren de nieuwe legerwet met 272 tegen 18 stemmen goedkeurde. En maarschalk Foch heeft pas verklaard: binnen een twintig jaar kan er een nieuwe oorlog uitbreken; deze zal waar schijnlijk alle volkeren der wereld omvatten en in ieder land zullen (evenals nu al in Frankrijk) dan ook de vrouwen en kinderen „gemobiliseerd" worden. Veel grooter dan vroeger, zouden de verwoestingen niet zijn; afweerkanon en rookgordijn zouden de verde digingsmiddelen zijn tegen gevechtsvliegtui gen. In een verbond tusschen Engeland en Frankrijk zag Foch „de eenige waarborg voor den vrede". Erg gerust op de toekomst is deze maar schalk klaarblijkelijk niet! De strijd om den vrede is nog in vollen gang. De bijna lOljarige kanunnik Lamal (op 26 September 1826 te Campenhout geboren) is Maandagochtend te Mechelen overleden. Reuter seint ons uit Jeruzalem: Door een aardbeving, die te Jeruzalem, Je richo en andere plaatsen woedde, is belangrijke schade aangericht. De kleine koepel van de basiliek van het H. Graf is gescheurd. Er zijn talrijke slachtoffers. GEN VE, 11 Juli. (VAN ONZEN CORRES PONDENT.) De Nederlandsche gedelegeerde, ran Slooten, erkende heden op de volkenbonds conferentie tot stichting van een internationale hulpunie, dat de ontwerpeonventie sinds de Vorige week belangrijk is verbeterd. Nederland zal echter nog niet onderteekenen, doch een afwachtende houding aannemen, om dat de stichting van een nieuwe unie naast het Internationale Roode Kruis nog steeds door Nederland betreurd wordt. In geheel Rusland is Maandag de „verdedi- gingsweek" begonnen; overal werden collecten gehouden voor het bouwen van vliegtuigen en het uitbreiden der bewapening. Er worden lezingen gehouden over de noodzakelijkheid dat de bevolking zich organiseert voor den oorlog. Rykoff, het hoofd der regeering heeft in een proclamatie verklaard, dat elke arbeider van de sovjet-unie met het geweer moet leeren om gaan. Geheel het land moet militair worden georganiseerd, omdat de toestand ernstig is geworden. PARIJS, 11 Juli. (B.T.A.) De senaat heeft Met 272 tegen 18 stemmen de wet tot reorga nisaties welke reeds door de Kamer was aan genomen, goedgekeurd. MOSKOU, 10 Juli. (W.B.) Het Russisch Te- legraafagentschap meldt, dat in verband met de ontdekking van een z.g. spionnageorgani- satie, die door den agent van den Engelschen spionnagedienst Boye, een beambte van het En gelsche gezantschap, in Helsinfors en later in Reval geleid werd, meer dan 25 personen in Leningrad gearresteerd zijn. De Engelsche spionnagedienst oefende met hulp van monarchisten en personen van den Finschen spionnagediest zijn spionage uit in het Leningradsche militaire district. Hij inte resseerde zich vooral voor het roode leger en de roode vloot en voor de chemische oorlogsin dustrie. Onder de gearresteerden bevinden zich vroe gere marineofficieren en beambten van de mi litaire administratie en van het staatsbestuur. De gearresteerden zullen binnenkort terecht staan. EEN ONDERHOUD MET FOCH. De verschrikkingen van den volgenden oorlog. He Parijsche correspondent van de „Weekly Dispatch" heeft maarschalk Foch naar zijn opinie gevraagd over de mogelijkheid van een nieuwen wereldoorlog. Zou een nieuwe wereldoorlog binnen 'n "vijftien, twintig jaar uitbreken, aldus Foch, en absurd is een dergelijke veronderstelling niet, meende hij dan zal zulk een oorlog niet ëelocaliseerd kunnen worden, doch waarschijn- i'Jk aiie naties der wereld omvatten; en in leder land zullen niet enkel de mannen, doch o°k de vrouwen en kinderen voor de natioale Ve''dediging worden gemobiliseerd. Do maarschalk was intusschen van meening, "at de verwoestingen, in zulk een oorlog aan gericht, niet veel grooter zouden zijn dan die yan den jongsten wereldkrijg. Wel zijn de offeusieve middelen alweer be- ®ngrijk toegenomen, en velen meenen, dat de bombardementen door vliegtuigen uitgevoerd, Mitzettender vernieling zullen teweegbrengen, '*ln eenig leger.of vloot, maar afweerkanon en ookgordijn hebben reeds bewezen, zei Foch, °e men zich tegen dien nieuwen vijand kan Verdedigen. De maarschalk besloot zijn onderhoud met 'u'achtlg pleidooi voor samenwerking tus- chen Frankrijk en Engeland tot behoud van en vrede, want „de entente coTdiale Is nog leeds zooals voorheen de eenige waarborg ^«or den vrede". Het volgende is ontleend aan de „Prawda", de spreekhuis der sovjet-regeering: Het meerendeel van onze arbeiders moet In barakken leven. Dit zijn slecht gebouwde hou ten keeten, waarbinnen de kribben van de ar beiders dicht op elkaar staan. Deze keeten heb ben niet de minste ventilatie en er zijn geen hangers om kleeren aan op te hangen; de arbeiders moeten in hun kleeren gaan slapen of ze onder de krib leggen. In Balkana kregen de bouwarbeiders twintig hutten om In te wonen. Maar in geen enkele was een fornuis of een kachel, waarop eten ge kookt kon worden. Bovendien is er in het ge- heele district geen eetgelegenheid. De arbeiders moeten letterlijk op droog brood leven. SYDNEY, 11 Juli. (R.O.) Op een massa-mee ting van den Australischen vakhond van bankwerkers is heden een resolutie aangeno men, waaT geweigerd wordt stukwerk te ver richten. Een beslissing van het scheidsgerecht, die ëen werkweek van 44 uur en betaling volgens een werkweek van 48 uur op de basis van stuk werk toestond, werd verworpen. Als dë vakbond dit standpunt handhaaft, is ëen staking onvermijdelijk- DE MOORDENAAR VAN SERAJEVO. Aanteekeningen van een dokter. De „Daily Express"-correspondent te Wee- nen heeft gelegenheid gehad, eenige documen ten in te zien, die betrekking hebben op ,,'s we relds grootsten misdadiger", den man, die in Juni 1914 aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk te Serajevo vermoordde en daardoor den wereldoorlog ontketende. Het zijn stenografische aanteekeningen, door dr. Pappenheim, een psycho-analist, verhonden aan de gevangenis te Theresienstadt, waar de moordenaar, de 19-jarige Gavrilo Princip, ge vangen zat, gemaakt. Zij betreffen gesprekken, die de dokter kort voor den dood van Princip, met dezen heeft ge voerd, de eenige gesprekken, die de moordenaar met een levend wezen mocht hebben, sinds hij tot levenslange gevangenisstraf was veroor deeld. Dr. Pappenheim beschrijft den jongen Princip als een fanatiek, maar intelligent jongmensch, verstandelijk geheel normaal. We laten den oorspronkelijken tekst, die in een soort telegramstijl gehouden is, hier volgen. „Princip Gavrilo, geboren 27 Juli 1894, ge vangenis 19 Februari 1916. Hier sinds 5 De cember 1914. Altijd eenzame opsluiting. Vader boer. Rustige man. Dronk niet. Altijd gezond. Geen ernstige verwondingen, vóór de misdaad. Toen worden hoofd overal. Was altijd alleen, zelden met andere studenten. Las vele anarchistische, socialistische en na tionalistische boeken. Kocht vele. Op hooge- school ontmoette meisje, waarvoor liefde opvat te. Idealistisch. Nimmer gekust, nimmer ge schreven. Altoos lezen in biblotheken. Wilde aan Balkanoorlóg (1913) deelnemen, doch te zwak. Sliep gewoonlijk slechts vier uren per nacht. Droomde veel mooie heerlijke droo- men. Geen nachtmerries. Motief voor misdaad liefde en revanche voor Servische volk. Maand geleden poogde zichzelf op te hangen met handdoek. Heeft ongenezen wonden in borst en armen (zwerend). Wacht verlof ampu tatie hand. „Een leven zooals het mijne, dat is onmogelijk." Wanneer weer kans komt, zal opnieuw zelfmoordpoging doen. Denkt aan ouders met vurig verlangen seen nieuws toe gestaan. „Hoorde een tragisch iets óat Servië niet meer is. Eenzaamheid „Mijn Servisch volk!" jeugdig ideaal een unie van de Serviërs, Kroaten en Slovenen, doch niet onder Oosten rijk. Geen wemsch om held te zijn, wilde al leen sterven voor idealen. Kon niet gelooven, dat wereldoorlog uitbrak door zulk een oor zaak". De jongen, stervend door etterende wonden en door de duisternis hij was altoos in een donkere cel veroordeeld tot levenslange een zame opsluiting, heeft niets te hopen, geen reden om de waarheid te verbergen. Dit is de meening van zijn gevangenisdokter, die gelooft, dat hij gaarne de gelegenheid aan greep om zijn hart uit te storten. „Cabrinovic en Grabez" (twee zijner mede plichtigen) waren met hem in Servië. Deze drie besloten den moord te plegen. Werkelijk zijn eigen idee. Eerst van plan in October of November 1913 Potiorek te vermoorden (den militairen gouverneur van Bosnië). Dit plan werd opgegeven helaas misschien, want de wereld zou Oostenrijk-Hongarije nauwelijks tot den oorlog hebben aangespoord om het ver lies van een van zijn vele generaals. Hoorde in Maart te Belgrado, dat de Oosteii- rijksche troonopvolger naar Serajevo ging. Dit scheen eon kans. Na terugkeer te Serajevo las en studeerde hij veel. Droomde, dat hij eeu moordenaar was, worstelend in de handen der politie." Telkens en telkens weer wijst Princip erop, dat hij de leidende figuur was in de heele affaire. Met tegenzin bekent hij (hetgeen reeds bekend was) dat een Servisch onderdaan in Servië bij het complot betrokken was. „Majoor Tankovic wist op het laatste oogenblik, toen wij geestelijk al voorbereid waren tot de daad". Deze Tankovic was de leidende man in de be kende Servische terroristische geheime organi satie, de „Zwarte Hand". Ciganovic (een andere samenzweerder) was te Belgrado, een deserteur (uit het Oostenrijk- sche leger) en een Bosnische Serviër. Vertelde hem van het plan, omdat hij bommen had, daar hij een comitadjl was. Kreeg een revolver van Tankovic. Keerde op 26 Mei naar Serajevo te rug studeerde en las rustig gedurende de-eerste paar weken. Had een mooie boekenverzameling. Kocht steeds meer hoeken. Dat maakt het nu zoo vreeselijk, geen boeken te mogen hebben. Ziet nu in, dat een revolutie niet zou geholpen hebben. Wanneer hij alleen is en denkt is alles hem duidelijk. Wanneer hij tot een ander spreekt, wordt alles onzeker. Geen woord tot iemand gesproken gedurende vier weken." Alleen in een donkere cel, waarvan de deur alleen voor hem open zal gaan wanneer zijn graf gedolven is, een wrak door tuberculose en etterende wonden, wachtte Princip het einde zonder hoop, zonder wroeging. Donkerte en eenzaamheid. Dan, oneindig langzaam, het einde. PUJO VRIJGELATEN. PARIJS, 10 Juli. (B.T.A.) De hoofdredacteur van de „Action frangaise" pUjo is voorloopig in vrijheid gesteld. Zij vervoerden IIolIand3che tabak. Een uit Limburg komende smokkelauto werd onder de Duitsche grensgemeente Eleinsherg door beambten beschoten, wijl de chauffeur niet wilde stoppen en de vaart vermeerderde toen de commiezen den chauffeur hadden aan- gerepen. Drie beambten namen den auto onder vuur. Zoowel de chauffeur als de eigenaar, een groot-handelaar uit Duaseldorf, werden ge wond, reap, in de boenen en ln den schouder. Beiden werden naar het hospitaal te Geilen- kirchen overgebracht. De auto werd ln beslag genomen; ze was met kogels doorzeefd. Alle ruiten waren stuk. De smokkelwaar bestond v.nl. uit circa 8000 pond Hollandsche tabak. Zooals reed werd gemeld, zijn verscheidene schoten op den vice-president en minister van justitie O'Higgins gelost. Terwijl hij op den grond lag, zelde hij nog: „Men heeft op mij geschoten. Ik voel, dat ik sterf. Ik heb steeds mijn best voor Ierland gedaan en vergeef hun, die deze daad hebben bedreven." Het ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de aanslag zorgvuldig was voorbereid. Zaterdagavond zijn er te Dublin drie auto's gestolen, die waarschijn lijk door de daders zijn gebruikt De auto, waar van bij den aanslag gebruik werd gemaakt, droeg een valsch nummer. De president van den Ierschen vrijstaat heeft na het bekend worden van den aanslag een proclamatie tot de Iersche bevolking gericht, waarin hij hulde aan de verdiensten van den vermoorde voot de zaak van de Iersche vrij heid brengt en het Iersche volk aanmaant, zich door deze daad niet op een verkeerden weg te laten brengen. Het Londensche kabinet houdt vandaag in verband met dezen aanslag een vergadering om over den toestand te beraadslagen. Hij werd door vijf personen uitgevoerd. LONDEN, 11 Juli. (R.O.) Te Dublin zijn in verband met den moord op O'Higgins talrijke arrestaties uitgevoerd. Een regeerings-eommuniqué verklaart, dat vijf personen aan den aanslag deelnamen; twee stonden op den uitkijk, terwijl de drie anderen uit een gesloten auto revolverschoten losten. De politie bezit een juiste beschrijving der moordenaars en heeft een cordon om Dublin getrokken. Alle auto's die aankomen of ver trekken, worden onderzocht. DUBLIN, 11 Juli. (R.O.) Een officieele ver klaring, door het hoofdkwartier van het re- publikeinsche leger uitgegeven, wijst elke ver antwoordelijkheid voor den moord af. Uit Dresden wordt gemeld, dat de voor loopige lijst van dooden en vermisten van de ramp in het Ertsgebergte de namen bevat van 156 personen. Hierbij komen nog ongeveer 30 dooden uit Lauenstein, Fiirstenwalde, Rott- wernsdorff en eenige andere plaatsen, zoodat het totaal aantal dooden bijna 190 zou be- dragen. Wolff seint ons uit Berlijn d.d. 11 dezer: De rijksminister van financiën heeft ln overleg met den rijksminister van binnenland- sche zaken voorloopig een mlllioen Mark be schikbaar gesteld ter leniging van den nood, door de catastrofe in Saksen veroorzaakt. Ook in Thiirlngen en Silezië heeft het nood weer groote schade aangericht. De steden Wei- mar, Apolda, Arnstadt, Erfurt en Suhl werden tengevolge van het inslaan van bliksem in de betrokken electrische centrales in het duister gehuld, terwijl alle industrieele en bedrijven werden stil gelegd. In de voorsteden van Weimar liepen ook huizen onder water. Voor hagelslag werd in het heele gebied veel schade aangericht. Uit Havana wordt de arrestatie gemeld van zeven-en-vijftig Cubaansche communisten. Tot deze arrestatie werd overgegaan op grond van het onderzoek van een aantal documenten, kort geleden in beslag genomen tijdens de huiszoeking ln het communistisch hoofd kwartier. Naar een Havas-telegram uit Noyon meldt, heeft aldaar Zondag j.l., onder voorzitterschap van Vienot, voorzitter van het genootschap voor studie van het Fransche protestantisme, de eerste steenlegging plaats gehad voor den herhouw van het huis van Calvljn, dat door de Dultscherg gedurende den oorlog was verwoest. Te Keulen is gisteren het proces begonnen tegen den zoogenaamden Hohenzollern-prinfl Harry Domela. Uit het verhoor van den beklaagde is ge bleken, dat hij een slachtoffer van den oor- logs- en na-oorlogstijd geworden Is. Tenslotte profiteerde hij van zijn kennis van personen en voorvallen ln zekere kringen en van zijn vage gelijkenis met prins Wilhelm van Pruisen. Nauwkeurig en geloofwaardig schetste bekl., hoe hem te Erfurt de rol van èen prins Wilhelm van Pruisen gewoonweg opgedragen was, zoodat hij er zich niet meer aan had kunnen onttrekken. Het vonnis luidde wegens bedrog in vier ge vallen, zeven maanden gevangenisstraf, met in rekening brenging der preventieve hechtenis Geëischt was 9 maanden. De verdediger vroeg vrijspraak. De beklaagde zelde, zich niet hij het vonnis te zullen neerleggen. ~'~P. Uit Constantinopel wordt gemeld: Twee ge vechtsvliegtuigen, welke ln Dultschland zijn gebouwd, zijn door de Turksche regeering aan gekocht. De vliegtuigen zijn van Engelsche motoren- voorzien; ze zjjn gewapend met machinegewe ren ën kunnen 2 ton bommen en luchtborpedo's vervoeren. Ter audiëntie bij Z. H. den Paus. Dezer dagen heeft pater Gemelli, rector der Universiteit van Milaan, den H. Va der een 15-tal kloosterzusters uit verschil lende orden voorgesteld, die haar hoogera studiën aan de Katholieke universiteit vol tooid hebben. De 15 zusters zijn de eerste studiezusters, die haar universiteitsstudiën met een diploma konden bekronen. De zusters hebben de diploma's voor filoso fie en voor filologie behaald, en zijn dus ook volgens de wet bevoegd, in alle inrlohtingen van hooger onderwijs lea te geven. De H. Vader had eerst pater Gemelli in een bijzondere audiëntie ontvangen om zich nauw keurig te laten Inlichten over alle vorderingen. Voor de vijftien gediplomeerde zusters had de H. Vader bijzondere woorden van lof en waar deering en Z. H. sprak den wensch uit, dat tal rijke studiezusters uit het instituut, dat Hij Zelf gesticht heeft, mochten voortkomen. Zijn bijzonderen zegen gaf de Paus aan alle zuster orden en -congregaties, die op buitengewoon ijverige en snelle wijze aan Zijn roep om vor ming van bevoegde zusters voor universiteits onderwijs, gehoor hadden gegeven. EEN SLAG TUSSCHEN ZIGEUNERS. Verscheidene dooden. In het Hongaarsche dorp Badacsonytomaj verblijven eenige zigeunerfamilies. Zij wonen buiten de bebouwde kom in leemhuften, die zij zelf gebouwd hebben en leven, afgezien van een beetje keteliapperij, hoofdzakelijk van waarzeg gen en stelen. Een van de familiehoofden had wegens in braak twee jaar gevangen gezeten en werd nu eenige dagen geleden vrijgelaten. Zoodra hij zijn vrijheid had teruggekregen ging hij onder zoeken, wie hem destijds aan de politie had ver raden en aan wien hij zijn straf te danken had. Al spoedig ontdekte hij den verrader en wel in den persoon van een zijner bloedverwan ten. En hij zwoer wraak! Hij bewapende zijn familie, vrouw en vijf volwassen zoons met bijlen en mestvorken, en wachtte op zekeren dag, vol verlangen, de komst van den verrader af. De tegenpartij was op een of andere manier deze mobilisatie te weten gekomen en was eveneens onder de „wapenen" gekomen en de twee vijandelijke „legers" kwamen op een heu vel in het bosch beneden het dorp tot een tref fen. Het resultaat van den Moedigen slag was een elftal zwaargewonde zigeuners, die op het slagveld achter gebleven door burgers uit het dorp naar het nabijzijnde hospitaal werden ver voerd. Bij verscheidene zigeuners waren de ver wondingen zoo zwaar, dat zij reeds tijdens het transport naar het hospitaal stierven. Dergelijke zlgeuneroorlogen behooren in Hon garije geenszins tot de zeldzaamheden, daar dit zwervende volk zijn onderlinge ruzie bij voor keur, zonder politie of justitie er in te kennen, onder elkander uitvecht. Zoo'n bloedwraak wordt, ondanks zware straffen, vaak geslachten lang gestreden. BELEEFDE INBREKERS. Een van de twee charmante inbrekers die een paar weken geleden een echtpaar op Long Is land op buitengewoon hoffelijke manier van £.18.000 aan juweelen ontlastte, is Donderdag in een hadplaats van Connecticut gearresteerd. De rechercheur, die hem arresteerde, schoot hem eerst uit voorzorg in het been en bracht hem toen naar het hospitaal. De "bondgenoot van den gearresteerde is reeds verleden week tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd. De twee inbrekers, wier manieren door de slachtoffers altijd hoogelijk gewaardeerd wer den, hebben meer dan 100 inbraken gepleegd ln de aanzienlijkste wijken van Long Island. Hun bui.t bedroeg naar schatting 200.000 aan juweelen. Bij een van hun inbraken schoot het thans gearresteerde heerschap toevallig een dienst doend agent dood, waarvoor hij geëlectrocuteerd. kan worden. Volgens een telegram uit Aurora (Illinois) is een trein ingereden op enkele olifanten, wel ke tot een circus van de Hamburgsche firma Hagenbeek behoorden. Enkele dieren werden door den trein gedood, terwijl de andere op de vlucht sloegen en uren lang door de stiaten der stad renden. Er ontstond een paniek on der do bewoners en het duurde geruimen tijd, alvorens de temmers de dieren wisten te van gen. NIEUWE MANIER OM AUTO'S TE STELEN. De moderne Parijsche autodief heeft wat nieuws uitgevonden. Hij kijkt eerst uit naar een wagen, die hem lijkt. Wanneer hij zich overtuigd lieeft, dat niemand hem in de gaten heeft, haait hij een oude rammelkar, die hij aan de achteras van den wagen, dien hij van eigenaar wil doen ver- wisselen, vastmaakt en rijdt dau rustig heen- De politie zoekt op 't oogenblik zoo'n dief. DE „LUIE WAGEN" VAN MAJOOR f| SEGRAVE. 1 Majoor Segrave, de houder van het wereld snelheidsrecord voor automobielen heeft onlangs een aardig voorval beleefd. Hij stond met zijn wagen in een lange file wachtende auto's ia een van de drukste straten van de City ln Londen. Toen de verkeersagent eindelijk het teeken van doorrijden gaf, kon majoor Segrave zijn wagen niet zoo gauw op gang krijgen. De agent zag dit en riep hem schertsend toe „Vooruit met dien luien wagen!" De man, die kort geleden In Florida meer dan 300 K.M, per uur aflegde, zag de aardigheid in. „Ik heb al voor veel dingen in mijn leven een standje gekregen" zei hij tot zijn metgezel, „maar zóó nog nooit, van geen enkeion agent van d# wereld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9