- FEUILLETON Gesmeite en roode huid bij kleine kinderen WOENSDAG 13 JUL11927 EERSTE BLAD ALG. LEDENVERGADERING R. K. S. V. „EXCELSIOR". UiT ROTTERDAM. VERDUISTERINGEN. r MOEILIJKHEDEN IN DE HAVEN VAN NEW-YORK. Po Chineezen-relletjes. Hoe de wanordelijkheden ontstonden. GEVONDEN VOORWERPEN. HORLOGE GEROLD. WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG. DISTRICT R'DAM YAN DEN D.H.V.B. EEN VORSTENDOCHTER -a-:. ;'.-agv 23£ Tan werken ten behoeve van de exploitatie der algemeene begraafplaats in Klein-Babbers- ^s'1 Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ƒ40.000 op perceel 21 van het grondbedrijf ten behoeve van den aan leg van de zandbanen van de Snelliusstraat, de Boerhavelaan, het Boerhaveplein en den Kotterdamschen Dijk. 9. Voorstal van B. en W. tot vaststelling van een verordening regelende de wachtgelden en pensioenen voor de wethouders der gemeente Schiedam. 10. Voorstel van B. en W. om aan de vereem- ging voor Christelijke middelbaar onderwijs te Vlaardingen, evenals vorige jaren, een sub sidie te verleenen voor iederen leerling uit deze gemeente, die de Christelijke Hoogere Burgerschool aldaar bezoekt, thans v oor he cursusjaar 1927-28. 11. Voorstel van B. ffl W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan den heer J. M. Vermeulen te Rotterdam of anderen van de schuur gelegen achter het pand Hoofd straat 85 tegen een huurprijs van 5 per week. 12. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de straatmakerswerf aan de Hoofdstraat door bijtrekking van een gedeelte van het naastgelegen plein, ter oppervlakte van 12,50 X- 23 M-, en tot onttrekking aan den openba ren dienst van bedoelde strook grond. 13. Voorstel van B. en W. tot het vaststel len van een verordening, houdende verbod tot aanbouw en tot herbouw van gebouwen op grond gelegen aan den Rotterdainschen Dijk. 14. Voorstel van B. en W. om: a. het nieuwe park in "West-Frankeland te noemen „Julianapaxk" en de straten daarom heen Penninglaan en Ary Prinslaan; b. aan ontworpen straten in de omgeving van de West-Frankelandschestraata de namen te geven van J. A. Alberdingk Thymstraat, Nicolaas Beetstraat, Bilderdijkstraat, da Cos- tastraat, Jacob van Lennepstraat, Potgieter- straat, Tollensstraat, Vonddellaan en Fïlips van Bourgondiësraat; en c. de straat, loopende aan de Westzijde van de Wilhelmïnahaven, o.m langs de aan de Gebrs. Vincent en de N. V. B. H. Schelling's Oliehandel uitgegeven perceelen grond, te noemen Admiraal, de Ruyterstraatde tegen woordige Admiraal de Ruyterstraat te noe men „Nieuwe Waterwegstraat". 15. VCorstel van B. en W. om hen te mach tigen met de commissie voor het gemeente ziekenhuis een regeling te treffen ten aanzien van de beschikbaarstelling van een verpleeg ster tot bijstand van den schoolarts. 16. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het door de leden van den gemeenteraad mevr. E. Koeten-Ooms en de heeren J. Din- kelaar, J. M. van Pelt, W. v. d. Hoek en E. H. van Waardenburg ingediende voorstel d.d. 10 Juni 1927 tot beschikbaarstelling van een crediet van 1500.voor het maken van kleedkamertjes in de gemeentelijke zwem plaats voor vrouwen. 17. Prae-advies van B. en W. naar aanlei ding van de door het lid van den gemeente raad, den heer J. Dinkelaar, gestelde vragen betreffende het behoud van molens in deze gemeente en het weren van ontsierende reclacies daarop. Deze vergadering, die gisterenavond in den Katholieken Kring plaats heeft gehad, stond geheel in het teeken van de heerschende warm te, dus ook wat betreft de opkomst van de leden. Het bestuur, actief evenals altijd, maakte op dezen regel een loffelijke uitzondering. Als om half negen de heer E. A. Leenderts de vergadering opent met den Christelijken groet, blijkt, dat de bestuursleden A. v. Gelven en Th. Kreuger niet aanwezig zijn. In een kort speechje heette de heer Leen derts allen hartelijk welkom, en wel in het bijzonder pater J. de Boer O.P., die voor de eerste maal ais geestelijk adviseur der R. K. Sportvereenigïng een algemeene ledenvergade ring bijwoonde. Nadat de heer Leenderts de aandacht .had gevestigd op het feit, dat het aantal donateurs dit jaar kleiner is dan in vorige jaren, was het woord aan den heer J. Kloos, die verslag uit bracht van de vorige algemeene vergadering. Dit verslag werd onder dank goedgekeurd. De jaarverslagen van de heeren Kloos, se- verzachten geneest men met f cretaris, en Leenderts, voorzitter, die den pen ningmeester verving, werden onveranderlijk goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris stippen wij het volgende aan; Plet ledental is over het algemeen stijgend. Het bestuur onderging in het afgeloopen sei zoen geen wijzigingen. Een kort woord van dank werd gebracht aan den vertrokken gees telijk-adviseur, pater G. v. d. Burg. Op sportief gebied zijn bevredigende resulta ten bereikt. Alle elftallen, op bet derde na, ein digden de competitie met een gemiddelde van minstens 1. Twee sportdagen beeft de vereeni- ging georganiseerd voor liefdadige doeleinden. De eerste, voor de nieuwe H. Hartkerk gaf een batig saldo van 145; terwijl de tweede dag, ten bate van het R.K. ziekenhuis 225 op bracht. Ook de junioren hebben successen ge boekt, zoowel in de turn-, als in de voetbal-ver- eeniging. Het cluborgaan, dat dit jaar zijn eerste lus trum vierde, verscheen met een feestnummer, bevattende een eigenhandig schrijven, waarbij een foto van mgr. A. Callier. Het verslag eindigt met den wensch, op de hulp der leden te kunnen, rekenen. Uit het verslag van den penningmeester valt niet veel meer aan te stippen, dan dat het batig saldo 40 bedraagt. Dit is wel eens minder geweest! Besloten werd, den heer Simons sr. die zich als turnleeraar voor „Excelsior" verdienstelijk lieegt gemaakt, doch nu genoodzaakt is zijn functie neer te leggen, het eere-voorzittersehap der vereeniging aan te bieden. Het bestuur werd hierna als volgt samenge steld: voorz. E. Leenderts; vice-voorz. R. Wolf, le penningm. A. Vollebregt; 2e penningm. A. v. Geloven; le secr. E. Kloos; 2e secr. B. Scholte; comm. van materiaal A. van Slobbe; commis sarissen Th. Kreuger en C. Janse. Financieele commissie: voorz. J. Kloos; secr. C. Dries; lid Th. Janse. Clubblad: voorz.-redacteur R. C. Wolf; secr. adm. C. Janse, lid E. A. Leenderts. Cricket-commissie: voorz. J. Kloos, secr. C. Wuisman, lid, L. v. d. Toorn. Turncommissie: voorz. Th. Kreuger; secr. H. Vermunicht; leden mej. Fr. v. Lingen, mej. F. van Wijngaarden, C. Dries. Athletiek-commissie: voorz. Th, Kreuger; se cretaris P. Walbeek; lid C. v. d. Pas. Elftal-commissie: voorz. C. Janse; secr. B. Scholte; leden P. Meyer, G. Wuisman, E. de Groot. Junioren-commissie: voorz. B. Scholte; secr. C. Witberg; leden mej. A. Trouwborst, J. de Smit, H. Scholte. Terrein-commissie: voorzitter A. van Slobbe, sec. H. Scholte; leden J. Beekman, A. Volle bregt, J. van der Heiden. Spaarfonds: voorz. R. C. Wolf, secr. W. Pe ters; penningm. M. Sparla; leden: W. v. Ke- menade en C. Witberg. Leeraren voor gymnastiek en athletiek: M. I, Bak, P. Simons, Th. Kreuger. Als bewijs van waardeering voor zijn arbeid als gymnastiekleraar wordt den beer Th. Kreuger namens 't bestuur een geschenk over handigd. De geestelijk adviseur nog even het woord nemend waarschuwt ernstig tegen de gevaren, die in de z.g. neutrale clubs dreigen. Hij spoort aan steeds een kameraadschappelijken omgang te bevorderen. Door een winkeljuffrouw in dienst bij den winkelier v. d. B. aan den Coolsingel, is een bedrag van 17.50 verduisterd, doordat zij goe deren, welke klanten kochten niet op een bon noteerde en het geld ervoor niet afdroeg. ,De juffrouw zal de schade vergoeden. De politie arresteerde een zekeren A. T. C. wegens verduistering van een handwagen ten nadeele van den wagenverhuurder J. T. uit de Kievitstraat. C. hesft bekend den wagen te hebben verkocht. Het stoomschip „Rotterdam" van de Hol landAmerika-Lijn is Dinsdag j.I. van New- York hier aangekomen na een reis vol wederwaardigheden. Zooals men weet was de „Rotterdam" in den nacht van 17 op 18 Juli van hier vertrokken met 85 Chineezen als stokers- en tremmerspersoneel ter vervanging van de gewone stokers, die het monsteren geweigerd hadden, daar de directie van de H. A. L. hun eisch tot doorbetaling van het loon tijdens het verblijf van het schip te Rotterdam niet had ingewilligd. De maatschappij had echter in haar con tract met de Chineezen bepaald, dat de Chi neezen onder geen enkel beding in New- York aan wal mochten, zulks in verband met de strenge immigratiebepalingen in de Ver- eenigde Staten, clat er geen Chineesche op varenden de schepen mogen verlaten. Wordt dit verbod overtreden, dan is de reederij aan sprakelijk voor de boete, die daarop is ge steld. Deze boete varieert van 1000 tot 1300 dollar per gedebarkeerden Chinees. Op 27 Juni nu stoomde het s.s. „Rotter dam" de haven van New-York binnen en na dat de Chineezen voor den inspecteur-dokter w'aren geweest, wilden zij het schip verlaten. De gezagvoerder van het schip wees hun echter op het contract en weigerde dan ook het verzoek toe te staan. De Chineezen na men daarmede geen genoegen en het was te verwachten, dat zij het er niet bij zouden laten zitten. Des avonds half zeven uur kwam het tot een uitbarsting. Ongeveer 50 Chineeze» een gedeelte had zich rustig teruggetrokken stormden, gewapend met stokken en scheer messen via het dek naar de valreep, waar drie wachtslieden op post stonden, die even als de Amerikaansche politie, met knuppels zijn gewapend. Zij wilden de troep tegen houden, doch bleken machteloos. Een van de beambten werd met een scheermes een snede toegebracht, waardoor zijn arm van onder tot hoven wer opengesneden. Den tweeden wachtsman werd finaal eene vinger afgesne den, terwijl de derde omver werd geloopen. Inmiddels was echter het gerucht, dat er muiterij onder de Chineezen van het s.s. „Rotterdam" was uitgebroken aan de post bekend geworden. Men liet terstond de groote metalen deuren zakken doch de Chineezen overrompelden ook hier de wachtslieden en velen van de muitende Chineezen wisten door de kleine poortjes bezijden de groote poort de openbare straat te bereiken. De Amerikaansche politie was intnsschen telefo nisch gewaarschuwd en begon in Riverstreet een jacht op de vluchtende Chineezen. Slechts enkele Chineeezen zijn weten te ontkomen. De overigen werden allen opgesloten en zijn in New-York achtergebleven en zullen met een volgende gelegenheid naar Rotterdam worden overgebracht. Voor wntak beducht. Daar men echter vreesde, dat de 35 Chinee zen, die niet aan de relletjes hadden mee gedaan, wraak zouden nemen op den ka pitein of hoofdmaehinist, kwamen twee Ame rikaansche politiemannen aan boord ter be waking van beide officieren. Nu kwam de groote moeilijkheid om voor de terugreis een nieuw stokerspersoneel te doen monsteren. Bij den eersten oproep kwa men meerdere stokers zich aanmelden, ech ter nog lang niet genoeg. Men heeft toen getracht door de gage een weinig te verhoo- gen de verbintenis wat aantrekkelijker te maken. Tenslotte deed men nog toezegging, dat zij, die nog zouden monsteren, vrij naar hun land van herkomst zouden vervoerd wor den. Zoo vertrok het s.s. „Rotterdam" van New-York naar hier met stokers en tremmers van alle nationaliteiten: Zweden Noren, Ita lianen, Duitschers, en Portugeezen. Op do terugreis heeft men ook met dat personeel voel moeilijkheden gehad. Vooreerst stonden velen vreemd tegenover het werk en kon men elkander moeilijk verstaan. Ver volgens waren alle gebruiken en gewoonten aan boord hun vreemd en kwamen er vele klachten over het eten. Tenslotte is het toch gelukt de vaart in het schip te houden en is men met slechts weinige uren vertraging te Rotterdam bin- nengeloopen. Hedenmiddag- heeft een bespreking plaats gehad met het vroegere stokerspersoneel van het s.s. „Rotterdam", uitgeschreven door den Centralen Bond. Aan de verschillende politiebureaus, alhier zijn in de afgeloopen week de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd, omtrent welke inlich tingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie aan het Haagscheveer alhier op Dins dag en Woensdag van des middags 12 tot 3 uur:] Hoofdbureau: eenige sleutels, R. B.-merken, taschjes, regenjassen, fietspompen, zakstempel- tje t/n v. Dijk, linnen étui met brief en beursje, zakschaartje in étui, étui met 2 haarkammen, nikkelen vulpotloodje, kinderschort, vulpotlood, groen-witte vlaggetjes, dasspeldje, alpacca hor logearmband, nikkelen damesceintuur, notitie hoekje, beleenbriefje t/n van Eijsden, sok met schroefdraad, koperen rand van autolantaarn, E. H. B. O.-broche, contributiekaart „Schilper- oort", sigarettenkoker, gele Iederen handschoen, duimstok, zonnebril, 3 scapulieren, sleutels aan ringen, portemonnaies, parapluies, handschoe nen, rozenkransen, rjjwielslot, ring met Yale sleutel, vrouwenzak met portemonnaie, heeren rijwiel, R. K. kerkboekje, zakmes, ijzerzaak, schrüfgarnituur, cahier en leerboeken „Solle- veld", gummi lijfriem, ceintuur van een regenjas, 2 Engelsche sleutels, dop van een auto, lage linnen schoen, grijze damesmantel, fluit, pendule-, stel, 2 metaalruimers, zwarte portefeuille met geld enz., autoband met velg, kindermanteltje. Bureau Oudeduk roeiriem; bureaux Claes de Vrieselaan 2 ladders. Bij vinders: dr. grijze regenjas, P. Aars, Aegidiusstr. 96b; 2 kindertasehjes, Mathenesser- laan 442; damesspeld, PI. Hendriks, Züdewin- denstr. la; R. B. merk, J. Visser, Jagerslaan 14; idem aan bandje, J. Reijer, Veemarktstr. 22a; damestaschje met inhoud t/n Boer, J. Goedhart, Linker Rottekade 79b; heerenparapluie, J. van Dijk, IJsclubstr. 52a; leesboek „Man zonder ge heugen", D. van Putten, Oost Maasstr. 11a; bril in koker, W. de Haan, Goudschedwarsstr. 8; pakje inh. portem. en snuisterijen, mej. Smit, Kerkhoflaan 40; witte badschoen, mej. Meijer, le Wanaeloorddwarsstr. 38; houten paal 3 S. 4 M., E. Moré, Assendelftstr. 50; 5 wervels van een menschel, lichaam, B. v. Oojjen, Kettingstr. 66; zilveren potlood, J. van Alphen, Meermanstr. 66; horlogeketting, B. Jansen, Harddraverstr. 23b; volpenhouder, F. Kop, Pieter de Raadtstr. 7b; zilverbon, J. N. J. v. d. Minne, Provenierssingel 25c; ring met 9 sleutels, M. Markenstein, Wilde- veenstr. 38a; schrijfétui, W. van Loon, Water- loostr. 72; 48 pakjes puddingpoeder, P. v. Zanten Kettingstr. 27a; kindermutsje, N. Monster N. Rubensstr. 61; damesportem. met geld, L. C. v. Hugt, Palestinastr. 8*la; zw. heerenrijwiel, J. J. Tom, Pretorialaan 50; wollen kindermuts, K. de PIoop, Veldstr. 9fJgj; timmermansduimstok, J. Hilwarda, Melkpad 27; zw. lederen portem. met geld, C. Huisman, Breede Hiliedijk 67bril in étui, J. Boogers, Tolhuislaan 43a; R. B. merk, J. v. Gangelen, Kromme Zandweg 79; br. portem. met geld en zegels, P. Mastenbroek, Schulpweg 96b; R. B. merk, C. Smits, Eendrachtstr. idem, J. Klok, Disselstr. 15a; Theresiabeeldje, H. J. Goud, Rodenrijschelaan 8; 2 duiven (Eng. Raadsheeren) Chr. de Jong, Voorburgstr. 80; ring met 11 sleutels, A. Derkhoen, Koningsvelde straat 28a; passer „Ambachtsschool", L. Slagter, Vijverhofstr. 89; R. B. merk, R. ten Wolde, Vlag- gemanstr. 2; bril in zft?. étui, D. Boersma, Ha- melstr. 50; lor gr. et. J. Mooser, Zwaanshals 153b; heiligenbeeldje in kokertje, J. de Bij, Wiekstr. 49doublé damesarmband, E. Bukse, Passage 18; br. portem. met centen, penning' enz., M. Jacobsen, Jacobusstr. 46a; fietspomp, A. Ber gers, Slaghekstr. 223; br. wandelstok met plaatje, IC. Bakker, Dujjststr. 24; grijze stofjas, C. J. Klein, v. Borselenstr. 29a; zilv. heerenliorloge, J. W. Schiebergen, le Pijnackerstr. 57a; 1 paar- len collier, mej. Bos, Persoonsdam 10R. B. merk in étui, A. Hejjboer, Burgem. Hoffm.pleïn 31; br. lederen portem. met geld, C. Bakker, Damstr. 5; zw. lederen portem. met geld, J. Koedood, Stampioenstr. 46b; schoolétui met vulpen, Dr. Vos, Biergaardeiaan 66a; grijze overjas, D. Cle- ton, Essenburgstr. 102a; R. B. merk in étui, M. v. d. Sluis, Nadorststr. 12c; roode portefeuille met vulpen, G. Scharf, Baan 152a; R. B. merk, J. Breukhoven, Volmarijnstr. 100.b; rijwieltasehje J. Ernst, Henegouwerlaan 26a; bankbiljet, C. v. d. Berg, Josephstr. 83b; huissleutel, L. IClaassen. Mauritsstr. 56a; linnen zakje met geld, Wed. 't Hart, Batavierenstr. 3; br. damestaschje met eenig geld, J. Lagendijk, Marnixstr. 6; bril, M. Vlas, Allard Piersonstr. 23a; mouw van een col- bertcostuum, J. Overkamp, Manrïtsstra. 95b; vulpenhouder, J. Kempe, Boschpolderplein 5b; zilv. dameshorloge, J. IClein, Vierambachtstr. 74b; scheerapparaat, Mej, Verbrugge, Heem- raadstr. 14b; actentaseh inh. pyama, J. Appel, 2e Gijsin ghstr. 8; doublé schakelarmband, J. v. d. Malen, Justus van Effenstr. 15a; rozenkrans, D. de Wit, Sehoonderloostr. 10b; 1 pr. grijze kous jes en dito badschoentjes, C. SUjkoord, Busken Huetstr. 15b; zw. portem. met geld. C. J. Bee- rendse, Boezemlaan 37b; R. B. merk op plaatje, C. M. Bogei't, Poortstr. 4b. De heer H. F. D. alhier heeft bij de Haag- sche politie aangifte gedaan, dat hom Zater dagavond op het Hollandsche spoorstation een gouden horloge met ketting is ontrold. Verwacht wordt: Zwakke vprandeplykë wind, betrokken of nevelig tot licht of ha,i£- bewolkt, wadrschijnlijk droog weer, behouden$ eenige kans op onweer zelfde tempëratuufy De barometer is langzaam stijgende. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.46 tot 's morgens 4.25. Scheve ningen Haven (1950 M.)] 8.155.00 berichten; 12.00—12.05 zinvelber.Jj I.302.45 beurfènoteeringen; 3.353.50 Jand- bouwber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.305.3Ss zuivelber. Hilversum (1060 M.) 12.00 politiebe- ricten; 12,352 lunchmuziek; 3.304.30 uur tje vor wees- en ziekenhuizen; 5.307.15 con cert; 7.15—7.45 lezing R. C. van Ree, overlj Compressorlooze Dieselmotoren; 7.45 politie berichten; 10.30 nieuwsberichten. Daventry (1600 M.) 10.40—12,20 ent- hulling Schotsch oorlogsgedenkteeken; 1.20— 2.20 gramofoonmuziek; 2.45 lzing; 2.50 lezing;] 4.05 lezing; 4.20 Octet en solisten; -5.35 kin deruurtje; 6.20 landbouwberiehten; 6.40 dans muziek; 6.50 nieuws; 7.05 dansmuziek; 7.20 lezing; 7.35 liederen; 7.45 lezing; 8.05 variété programma; 9.20 nieuwsberichten; 9.40 le zing; 9.55 blaas-instrumenten, swng; 10.50 12.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 10.5011.20 concert; 12,502,10 orkest; 5,055,55 klassiek uur; 8.50 concert; 9.5011.20 dansmuziek. Langenberg (469 M.) 1.252,50 orkest;] 5.506,50 kamerpauziek8.2010.50 orkest;. II.05—11.35 voordrachten; 11.35—12.20 dans muziek. Königswusterhaus e n (1250 M.) en B e r 1 ij n (484 en 566 M.) 2.505.50 le zingen en lessen; 5.506.50 concert; 6.50— 8.05 lezingen en lessen; 8.50 Livdwig Fulda- avond; 10.5012,50 dansmuziek.. Hamburg (394.7 M.) 4.35 orkest; 5,20. dansmuziek'; 6.20 orkest; 8.20 Concert; 11.10 sluiten. Brussel (509 M) 5.20—6.20 kinderuur tje; 8.2010.20 gala-concert. Versterkt orkest. Dit district hied in het St. Laurenshuis, Nieuwe Haven, haar jaarvergadering, welke zeer druk bezocht was. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer E. A. Leenderts, las de secretaris, de heer H. H. Vugts, de jaar- en kasverslagen voor, waaruit bleek, dat men alle reden had om optimistisch te zijn en dat van veel vooruitgang en successen spra ke was. Hierna werd het nieuwe reglement be handeld. Na uitvoerige besprekingen werd ten slotte het ontwerp onveranderd goed gekeurd. Nadat de behaalde prijzen van het junio- rentournooi door den districtsadviseur kap. Schuyt waren uitgereikt, kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. De aftredende be stuursleden, de heerenH. H. Vugts en D.. Recourt, werden bij acclamatie herkozen. Te vens werd ingevolge het genomen besluit het bestuur tot 7 personen uitgebreid en werden hiervoor gekozen de heeren Saris (St. Lode- wijk) en Dunker (Aeolus). Ten slotte wer den nog besprekingen gevoerd over de pro paganda, a.s. competitie enz. Tevens werd met algemeene stemmen besloten tot hand having en doorvoering van het verbod, dat onderwijzers en leerlingen van Katholieke scholen geen lid mogen zijn van neutrals sportvereeni gingen, ter bevoegder plaatse ettn te dringen. Pater Th. Wils S.J. bepleitta propaganda in de parochiebladen, kap. Luche adviseerde voor junioren het speelveld te ver kleinen. Na een slotwoord van den districts adviseur werd deze zeer geanimeerde verga dering met een dankwoord van den voorzit ter gesloten, nadat mededeeling was gedaan, dat in September of October a.s. een groot» propagandavergadering gehouden zal worden. 31). In het klooster vond zij als celhuurvrouw dona Josepha Menendes y Garcillazo de Castro, een gedistingeerde vrouw, reeds op zekeren leeftijd, wel koel van uiterlijk, doch in geheel Lima hekend om haar goede werken en verlichte godsvrucht. Als weduwe, die zich al haar kinderen door den dood had zien ont rukken, droeg zij de treurige eenzaamheid van haar laatste dagen met christelijken moed. Moederlijk hield deze dame zich met Mari- qnita bezig, want zij raadde een lijderes in deze mismaakte, een opstandige, en weerbar stige, en dat gaf haar het verlangen in, deze arme ziel te troosten en te bemoedigen. Samen volgden zij de retraiteoefeniugen in de sombere kapel der Franciscanessen, wier zang haar van achter het getraliede koor hek tegemoet klonk. Naast elkander gezeten luisterden zij' met gespannen aandacht naar de vurige, overtuigende woorden van een Spaanschen missionaris, zoo pas van een nau welijks bekend eiland in Oceanië teruggeko men, en langzamerhand namen Mariquita's on bestemde droomerijen een vorm aan: 't wer den overwegingen, onderzoek van eigen toe stand, grootmoedige besluiten. Dona Josepha won weldra Mariquita's volle vertrouwen. Eerst vertelde de Cholita haar Jnkel heur levensgeschiedenis, maar kwam al jpoedig tot een volledige bekentenis van al laar onrust, jaloezie, zedelijke inzinking en (psstand tegen den Heer, en deze vertrouwe lijke mededeelingen besloot zij met een harts tochtelijke opwelling: Zie eens, dona Josepha, ik wil goed goed leven, eenvoudig van hart en geest, en toch voel ik onophoudelijk den scherpen prikkel van een diepen wrok, die al mijn goede ge dachten en voornemens verstikt. Wat u mij over de deugd zegt, dat weet ik: mijn weldoe ner heeft het mij duidelijk genoeg aangetoond. Maar wat mij ontbreekt, dat is oprecht geloof! Was ik met die kracht gewapend, niets zou me meer in verwarring brengen. Wat nu de per soon zelf betreft, voor wie ik zulk een diep gaande antipathie koester, och, die is geheel onschuldig. Het geluk, dat zij mij ontnomen heeft, zou mij door eën ander zeker heimelijk ontstolen zijn. De Goede Week verliep met al haar streng heid, en bij het blijde Paasch-alleluja voelde Mariquita zich sterk en gekalmeerd. Zij voel de het geloof weer in haar herboren worden; zij had eindelijk en nu zeer juist begrepen, dat wij hier beneden vóór alles de taak moe ten vervullen, die de hemelsche Meester ons opgelegd heeft, en dat wel ondanks onvermijd bare moeheid, tegenzin, dagelijksche, dikwijls bittere zorgen; in weerwil van tijdelijke af matting, toorn, jaloezie of ontmoediging. De Heer, die wind en zee gebiedt, luistert steeds naar bet geroep van den vertwijfelde, maar tijd en wijzeblijven het goddelijk ge heim. Na het Paaschfeest verlieten al de deelneem sters aan de retraite het klooster. Alvorens afscheid van Mariquita te nemen, wilde dona Josepha haar een bewijs van genegenheid ge ven. Mijn lieve kind, zei ze, nog menigmaal heb ik gedacht aan hetgeen u mij over uw vroeger zwervend leven verteld hebt, en ik trachtte een middel te vinden osn u te hel pen bij het zoeken naar de bakermat uwer familie, naar de plaats, waar uw voorvaderen geleefd hebben. Nu ben ik op een idee geko men; denk eens aan die familierelteken, de kleine beeldjes, waar u zoo zorgvuldig op pas te, toen u hier in het klooster kwaamt, en die u mij eens hebt laten zien. O dwaas hoofd, die ik ben! riep de Cho lita. Ik moet ze hier ergens hebben laten zwer ven, want daar straks heb ik ze niet bij mijn goed gezien. Zoek er maar niet naar, u zoudt ze toch niet vinden.... ik heb de vrijheid genomen ze aan een mijner vrienden ter leen te geven, aan pater Antonio Paz, deskundige in alles, wat op het oude, oorspronkelijke Peru betrek king heeft. Wellicht zal mijn onbescheiden heid u ten goede komen. Morgen gaan we sa men den pater een bezoek brengen. Den volgenden avond te zeven uur klopte Mariquita door dona Josepha vergezeld aan het rijk gebeeldhouwde portaal der kerk San Francisco. Een leekebroeder verscheen, en na eerst nauwkeurig naar het doel van dit late bezoek vernomen te hebben, stiet hij de zware, massief eikenhouten deur open om in vrede zijn gebed te hervatten. De soldaten van het Chileensche leger vul den het klooster nog niet, waar zij zich wel dra als meesters zouden vestigen; doch de monniken duchtten hun inval en bewaakten het domein hunner congregatie mat de meeste nauwlettendheid. Eerbiedig boog de Cholita voor het vereerde heiligdom en smeekte God den stap te willen zegenen dien zij thans ging doen. Door dona Josepha voorafgegaan liep zij door een der zijbeuken van de thans doodstille kerk en kwam in een kapel achter het hoofdaltaar, waar pater Antonio Paz, op den steeuen vloer geknield, in overweging verzonken scheen. Hij verwachtte dona Josepha echter^ dus stond hij op, zoodra hij haar bemerkte, en groette de dame plechtstatig; Pater Antonio Paz herinnerde aan de mon niken van zekere schilderschool, met ont- vleescht geladt, diepen blik, den perkamen ten schedel omringd door een smallen krans van grijze haren Waardig droeg hij 't nederige ordekleed, om de heupen door een hennep koord met knoopen vastgesnoerd, en liep met het hoofd omhoog, telkens zijn indruk wekkende gestalte als het ware verheffend. Als ti wilt, zullen we in den tuin gaan, sprak hij half luid. Daar zal ik u den uit slag van mijn onderzoek mededeelen; het viel mij trouwens zeer gemakkelijk, dank zij het sprekend karakter van de beeldjes, die u mij hebt toevertrouwd. De hof was in een tuin herschapen. Uft een geciseleerd bronzen bekken spoot een straal helder water, die een fijnen motregen over de bedden vol geurige bloemen daar om heen deed nederdalen. De randen dezer bed den waren met sterk riekende thijm beplant, en prachtige rozen verspreidden alom haar zoeten geur. Bij het inademen dezer lucht, verzadigd van de heerlijkste uitwasemingen, voelde Ma riquita zich herleven: dat was haar land! De ondergaande zon kleurde de witmarmeren kolommen, die den tuin omringden. Geen gerucht van buiten drong in dit paradijs door. Peinzend beschouwde het meisje de kleurrij ke, kunstvolle versieringen adlerwege aange bracht. Pater Antonio wekte haar uit deze droo merijen door het woord direct tot haar te richten Zijn stem was ernstig en zwaar en toch zalvend, terwijl uit zijn oogen een in wendig vuur straalde. - Mijn dochter, sprak hij, ik ken uw on geluk, doordat dona Josepha ze mij ver haald heeft. U dwaalt alleen rond, misvormd en zonder familie, terwijl een diepe smart - uw arm hartje ter neer geslagen heeft. Ge duld, mijn kind! Door geduld zult ge uw ziel bezitten en het ware leven leeren kennen. Ket geluk hier bene-den gelijkt een broos riet; een ademtocht velt het neer en werpt het ter aarde; wij bukken om het op te rapen, e» reeds heeft de wind het ons ontvoerd. Een oogenblik zweeg de pater en keek Ma riquita diep bewogen aan; dan vervolgde hij: Voor een jong' mensch, zooals u, staaft een gansche toekomst open. Moge die vol goe de werken zijn, moge in uw hart brandend» naastenliefde de bedrogen menschelijke liefd# vervangen. Wie kan trouwens raden, wat God met u voorheeft, mijn kind? De familie- relieken, welke mij toevertouwd zijn, di* gedachtenissen door u zoo zorgvuldig be waard, of het schatten waren, hebben mij i* staat gesteld de provincie te bepalen, waa* uw geslacht oorspronkelijk thuis hoorde. Mariquita trilde. In die streek, ging de pater voort, zaï men u wel de noodige inlichtingen kunne* verstrekken, waardoor het u mogelijk word* ten minste het graf uwer ouders te ontdek ken, weer te vinden. Ween niet, arm kind! Helaas, hoeveel weszen zijn er in dezen ramp zaligen broederoorlog zonder steun achterge bleven! En plechtig maakte hij het kruisteeken. Leeft mijn vader nog? vroeg de Cbolit* angstig, nog altijd een onbestemde hoop koe^? terend j (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2