DONDERDAG 14 JUL11927 EERSTE BLAD PAGINA 2 DE SCHIEDAMSCHE MOLENS AANSTELLING VAN EEN SCHOOLVERPLEEGSTER. CORRESPONDENTIE UIT ROTTER DAM. WEERBERICHT RADIO r j)e vragen van den heer Dinkelaar» Op vragen van bet raadslid, den beer J. Dinkelaar, betreffende de molens in onze gemeente, deelen B. en W. den raad bet vol gende mede: Ad 1. De verkoop van den molen „De Drie Koornbloemen" nabij de Viaardingerpoort, waarvan de veiling op 3 Juni en dè afslag op 10 Juni j.l. heeft plaats gehad, heeft de bijzondere aandacht van ons college ge had. Tusschen genoemde data is onzerzijds getracht den molen behoudens goedkeu ring van uw raad aan te koopen, doch hieromtrent kon met den verkooper geen overeenstemming worden verkregen. Ad 2. Ons college heeft geruimen tijd ge leden in overleg met de commissie voor de strafverordeningen stappen gedaan ter be scherming van de molens en andere belang rijke bouwwerken in onze gemeente. Daar voor mogen wij verwijzen naar het voorstel van de strafcommissie van 31 Januari 1925 en van ons college van 18 Juni 1926 Afd. A. no. 219/15 (1923), betreffende monumenten- bescherming. Uit de ontvangst, die aan deze voorstellen is ten deel gevallen, hebben wij afgeleid, dat bij uw raad indertijd weinig voor dergelijke bescherming van monumenten gevoeld werd, zoodat deze zaak voörloopig is aangehouden. Nu echter uit uw raad zelf een vraag in deze richting is gedaan, nemen wij aan, dat wellicht tengevolge van den verkoop van bovengenoemden molen voor deze aange legenheid meer belangstelling bestaat, waar om wij gaarne deze zaak binnenkort we derom aan de orde zullen stellen. Ad 3. Op grond van artikel 5 der ver ordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en ge zondheid te Schiedam is het zeer wel moge lijk aan ontsierende reclames öp molens een einde te maken. Dit artikel toch verbiedt op vanaf den openbaren weg zichtbare wijze eenige reclame aan te brengen of te hebben, nadat door ons college ter kennis van den aansprakelijken persoon is gebracht, dat daardoor het stads- schoon wordt geschaad. Deze bepaling, welke voor het niet-lande- lijk gedeelte der gemeente geldt voor het landelijk gedeelte waakt een provinciale ver ordening geeft voor het beoogde doel aan ons college voldoende bevoegdheid. Wij merken echter hierbij op, dat de toe passing van een dergelijke bepaling waar bij persoonlijke waardeering een zoo groote rol speelt niet dan met groote omzichtig heid dient te geschieden: niet iedere reclame schaadt het stadsschoon. Bovendien is het zeer de vraag of deze bepaling thans in het bijzonder ten aanzien van de eigenaars van molens moet worden toegepast, daar om het behoud der mo lens te bevorderen de exploitatie zoo min mogelijk moet worden bezwaard en een reclame een niet geringe geregelde bate be- teelcent. De betrokkenen zullen echter goed doen aan hun reclames de noodige zorg te be steden, opdat wij niet genoodzaakt worden tot toepassing van de bedoelde bepaling over ie gaan. Praeadvies van B. en W. In de raadsvergadering van 7 September j.l. ■weird om advies in handen van B. en W. ge steld de motie van het lid van den raad, den heer E. H. van Waardenberg, luidende als .volgt: „De Raad, van meening, dat de aanstelling van een schoolverpleegster urgent is, noodigt B. en W. uit, spoedig met voorstellen te komen, om tot aanstelling van een schoolverpleegster te geraken". Naar aanleiding hiervan kwamen verschil lende adressen in, waarin de wensclxelijkheid van de aanneming dezer motie, naar voren ge bracht wordt. Ook vroeger, namelijk in 1923, is deze aange legenheid aan de orde gesteld, doch met het oog op de aan deze zaak verbonden kosten heb ben B. en W. indertijd in deze niet gunstig kunnen adviseeren. Op dit standpunt stond ook de commissie voor onderwijszaken. Het nut van de aanstelling van een schoolij verpleegster wordt door B. en W. niet ontkend. Zij wijzen er op, dat de schoolarts thans bij zijn onderzoek door het onderwijzend personeel wordt geassisteerd. Met waardeering voor de toewijding, waarmede dit geschiedt, kan niet ontkend worden, dat het onderzoek sneller en doeltreffender zal kunnen plaats vniden, wan neer een verpleegster deze taak op zich neemt, daar deze door haar opleiding met dit werk ge heel vertrouwd is. Door huisbezoek aan de gezinnen zal zij voorts kunnen nagaan, of de raadgevingen van den schoolarts worden opgevolgd (bijv. of de huisdokter is geraadpleegd,) en zal zij ouders van kinderen, die aan bepaalde ziekten (bijvb. hoofdonrein) lijdende zijn, kunnen leeren hoe zij moeten worden behandeld. Van de „wijkverpleging", die thans bij de verpleging van dergelijke kinderen hulp ver leent, mag toch in dit opzicht niet te veel wor den gevergd. In dit verband verwijzen B. en W. naar het rapport van den schoolarts d.d. 7 Oct. 1928, waarin de werkzaamheden van de schoolver pleegster uitvoerig worden beschreven. Na kennisneming hiervan ligt de conclusie voor i.e hand, dat voor een goede werking van den schoolartsendienst een schoolverpleegster noodzakelijk is. Om de kosten zoo gering mogelijk te doen zijn, hebben B. en W. zich in verbinding ge steld met de commissie voor het gemeente-zie kenhuis. Zij hebben zich daarbij de regeling zoo gedacht, dat het ziekenhuis tijdelijk een ver pleegster beschikbaar stelt (bijv. een leerling- erpleegster, die hei? diploma behaald heeft) en at het salaris met den eventueel voor dit ,werk te verleenea toeslag benevens' een to schatten, vergoeding voor kost en inwoning loor de gemeente aan het ziekenhuis worcft jscgoed. De commissie voor het ziekenhuis is bereid op den aangegeven voet haar medewerking in deze te verleenen. B. en W. stellen derhalve den raad voor hem te machtigen in bovenaangegeven zin te hande len. OPLICHTING. Door de N. V. Hendrik de Fries, Wester kade 14, is bij de politie aangifte gedaan, dat zij in April is opgelicht voor 35. door een persoon, die zich'B. de Wolf noem de en voorgaf reiziger te zijn in adverten- tiën bij het Nederl. Uitgeversbureau voor den Handel, te Rotterdam, Spuiwater 2. W .ontving van de N. V. H. de Fries een bedrag van 35.—, plus een cliché om adver tenties te plaatsen in een handelsblad. Nadien heeft men echter noch van den reiziger noch iets van de advertenties ge hoord. Ook word de geleende cliché niet teruggebracht. Men zij dus gewaarschuwd. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 11 tot en met 13 Juli. GEBOREN: Stoffel, zoon van H. van Hou- welingen en A. J, Hersbach, Rotterdamsche- dijk. Gerardus Johannes, zoon van J. H. van der Sloot en P. Verwaal, Noordvest. OVERLEDEN: 2 als levenl. aangegeven zonen van A. Bosman en A. Kool, Nassaulaan. J. v, d. H., alhier. John Davison Rocke feller werd den 8en Juli 1839 te Richford in den Staat New-York geboren en is der halve verleden week Vrijdag 88 jaar gewor den. Hij woont thans op zijn buiten Pocantico Hills, bij Tarrytown, in den Staat New-Yorlc. Het geweldige levenswerk, dat hem aan den spits van alle geldmagnaten der aarde ge steld heeft, schildert de petroleumkoning in zijn herinneringen, die hij in 1909 onder den titel „Randow Reminiscenses" in het licht gaf. Ook verscheen over hem een brochure van Ida M. Tarbelle, „History of the Stan dard Oil Company" (New-York 1903) en een monografie van Brown: „A study of John Rockefeller" (Cleveland 1905). Deze boeken kunt u bij den grooten boekhandel bestellen. OVERGANGSEXAMENS. Op de 2e Hoogera Burgerschool voor Meisjes, Mecklenburglaan, zijn van I naar II bevorderd 56, niet bevorderd 19; van U naar III bevor derd 61, niet bevorderd 17; van IIIA naar IV A bevorderd 36, voorwaardelijk bevorderd 1, niet bevorderd 2; van III B naar IV B be vorderd 15, voorwaardelijk bevorderd 1, niet bevorderd 2; van IVA naar VA bevorderd 25, niet bevorderd 5; van IVB naar VB be vorderd 16, niet bevorderd 0; van VB naar VIB bevorderd 11, niet bevorderd 0. Op de 2e Hoogere Burgerschool met 5-ja- rigen cursus B, Libanonstraat, zijn van de le klasse bevorderd 59, voorwaardelijk bevorderd 6, niet bevorderd 13; van de 2e klasse bevor derd 55, voorwaardelijk bevorderd 33, niet be vorderd 14; van de 3e klasse bevorderd 60, voorwaardelijk bevorderd 4, niet bevorderd 20; van de 4e klasse bevorderd 30, voorwaardelijk bevorderd 3, niet bevorderd 14. NIEUWS UIT DE DIERGAARDE. Een Komodo-waraan. Er is den laatsten tijd vrij veel geschreven over een reusachtïgen hagedis, nazaat van de voorwereldlijke Reptielmonstersden Waraan van Komodo, een klein eiland nabij Flores. Kort geleden zonden de Amerikanen een speciale expeditie naar Indië, die met een aantal doode en twee levende exemplaren naar de nieuwe wereld terugkeerden. Ongeveer terzelfder tijd heeft ook „Artis" te Amsterdam een exemplaar van deze zeldzame diersoort in zijn bezit gehad. Thans heeft de heer H. R. Rookmaker, assistent-resident van Flores e.o. aan de Dier gaarde twee exemplaren ten geschenke aan geboden, waarvan een levend is aangekomen. Het is geen volwassen dier, immers men neemt aan, dat deze soort tot sy2 M. lang wordt, ter wijl bet Rotterdamscbe exemplaar circa 2 M. is. De heer Rookmaker, die de vangst zelf leidde, doet over het voorkomen der soort be langwekkende mededeelingen, waaraan in het volgende een en ander ontleend is: Op Komodo en Rintja komen de Waranen het meest voor; op den vasten wal van Flores, geheel in het Westen, in Manggarai worden de dieren aan den zeekant hier en daar aan getroffen. 't Land is hier in tegenstelling met Rintja en Komodo zwaar beboscht. Op die eilanden is echter alles kaal en met laag gras begroeid. Alleen enkele toppen zijn beboscht, terwijl in de valleien langs de doorgaans droge riviertjes ook wat boomen en struikgewas! staan. Zoetwater komt bijna niet voor, men vindt slechts hier en daar een enkel bronnetje. Ook in den regentijd blijft het water niet lang staan door het hooge en ruwe terrein; de riviertjes zijn na de zwaarste regens binnen enkele uren weder kurkdroog. Naast de waranen vindt men er vrij veel hei ten en wilde zwönen; op Rintja ook nog ver wilderde karbouwen en paarden. Alleen in den drogen tijd (Mei—October) komen deze dieren naar de dalen waar de waranen leven. Daaraan zal wel toe te schrijven zijn, dat de waranen bij hun vangst, einde Maart, er zoo mager uitzagen. De Waranen leven in holen. Of dit soms alleen tijdens de periode van eier- leggen geschiedt is niet bekend. Niemand heeft ooit een ei gezien. De weinige bewoners van Komodo en Rintja zijn bang voor de dieren en beschouwen ze min of :neer als heilig. Een mensch aanvallen doen alleen de grootere exemplaren en dan nog slechts als ze in 't nauw gedreven worden. Er is slechts één geval bekend van een vrouw, die bij het houthakken door een waraan werd gebeten. Ook de leden der Amerikaanscbe expeditie hebben van hunne bevindingen uitvoerig ver slag uitgebracht en in sommige Hollandscha bladen is daarvan een uittreksel verschenen. In verband met de afmetingen der kooien in het Reptielenhuis is het feitelijk maar goed dat de aangekomen Komodo waraan niet nog grooter is, want dan zou hij zich al heel onge makkelijk in zijn nieuwe omgeving gevoeld hebben. BIJ HET VOETBALLEN GEVALLEN. Gisterenmiddag is de 9-jarige J. v. N„ wo nende St. Maxiastraat, bij het voethallen op den Pieter de Hoogweg komen te vallen. De auto van den G.G.D. vervoerde den jongen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar men een linker dijbeen-fractuur constateerde. KASGELDLEENINGEN. Daar de machtiging tot het aangaan van kasgeldleeningen tot een maximum van 25 millioen op 17 Augustus zal eindigen, stellen B. en W. den Raad voor wederom voor drie maanden, dus tot 16 November deze machti ging te verleenen. LOOP DER BEVOLKING. Voorloopige opgave omtrent den loop der bevolking gedurende de maand Juni 1927. Mannen Vrouwen Totaal Vestiging Rl) 914 1028 1942 Hl) 29 30 59 Geboorte R 444 445 889 H 7 4 11 Totaal R 1358 1473 2831 H 36 34 70 Vertrek R 984 1070 2054 H 14 17 31 Overlijden R 170 168 338 H Totaal R 1154 1238 2392 H 14 17 31 Vermeerdering R 204 235 439 H 22 17 39 Bevolking op 31 Mei 1927 R 277630 285561 563191 H 1779 1687 3466 Bevolking op 30 Juni 1927 R 277834 285796 563630 H 1801 1704 3505 Totaal 279635 287500 567135 1) R is Rotterdam; H is Hoek van Holland. NEDERLANBSCHE NIJVERHEIDS- TENTOONSTELLING 1928. Afdeeling voor bedrijfshygiëne. In een Dinsdagmiddag gehouden vergadering is een commissie gevormd voor de organisatie enz. van een afdeeling voor bedrijfshygiëne, beroepsziekten en psycho-techniek op de „Ne- nijto 1928." De volgende heeren hebben zich bereid ver klaard in deze commissie zitting te nemen: Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, tevens voorzitter der com missie, C. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, tevens tweede voorzitter, Ir. R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmu seum te Amsterdam, dr. W. R. M. Kranenburg, medisch adviseur hij den Centralen Dienst der Arbeidsinspectie, prof. dr. J. G. Sleeswijk, hoog leeraar in de Bedrijfshygiëne aan de Techni sche Hoogeschool, dr. A. H. V&ssenaar, hoofd- mijnarts te Heerlen, dr. J. Sanders, arts, secre taris, F. W. Drijver, procuratiehouder der Bank-Associatie, tweede secretaris. Het ligt in de bedoeling één der groote hallen geheel voor deze afdeeling ter beschikking te stellen em op gezette tijden onder deskundige voorlichting rondgangen voor de tentoonstel lingsbezoekers door deze hal te oi'ganiseeren. Verder zullen verschillende deskundigen op dit gebied worden uitgenoodigd in een daartoe in te richten zaal op het tentoonstellingster rein voordrachten te houden over Berdrijfs hygiëne, Beroepsziekten, Bedrijfsveiligheid en Psycho-techniek. Aan een bepaald aantal firma's, die artikelen vervaardigen, welke van belang zijn voor de Bedrijfshygiëne en de Bedrijfs'ymRsheid, zal ge legenheid worden gegeven in speciale hal te exposeeren, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat. AANRIJDING. Gisterenavond te zeven uur ia °P "Ie "Wijn- haven Z.Z. bij de Regentessebrug een auto, be stuurd door den 19-jarigen G. A. J. v. W. wo nende in de Schippersstraat in aanrijding ge komen met een door den 22-jarigen N. L. v. D. uit de v. d. Poelstraat bereden motorfiets. Vol gens getuigen lag de schuld bij den chauffeur die te snel een bocht omreed, v. D. viel en brak een knieschijf, zoodat hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden vervoerd. Het voorwiel van de motorliets werd inge drukt. Proces-verbaal is opSemaakt. PAARD EN WAGEN TE WATER. Hedenmorgen tegen 12 uur is in de Blaak ter hoogte van de Nederlandsche Handel Maatschappij een sleeperswagen met paard en al in het water gereden. Gelukkigerwijze kwamen wagen en paard terecht op een schuit genaamd „Maria Francina" van den heer J. Lieverst alhier. De voerman van sleeperswagen v. d. B., v?as juist bezig de laatste vaten verfstof af te levéren aan ge noemde schuit. Plotseling werd het paard, waarschijnlijk door een langs rijdende tram, opgeschrikt, duwde den wagen achteruit met het gevolg dat wagen en paard naar omlaag tuimelden. Een juist vorebijgnand veearts, de heer Jongeneel, gaf terstond aan de werklui op de boot instructies hoe men het paard weer aan wal moest brengen, zoodat bruintje aan wal kwam zondor eenig letsel. Van de sleeperswagen was echter niet veel heel ge bleven. Ook de schuit had eenige schade, ter wijl van de lading, twee vaten verfstof ge heel uit elkaar lagen. Tegen half één was men met de bergingswerkzaamheden weer gereed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een en ander had van de zijde van het publiek veel bekijks. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen zijn benoemd tot stationsambtenaar alhier, de assistent van den stationsdienst, de heer J. Kik; tot stationsambtenaar te Feijenoora de assistent van den stationsdienst de heer J. W. Kruitwagen. EINDEXAMENS MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. ROTTERDAM, 12 Juli. (Academie van Beel dende Kunsten en Technische Wetenschappen). Geslaagd; Afdeeling Bouwkunde: C. A. Bas- sant, C. C. Basters, H. van den Berg, N. van den Berg, J. Beukers, K. van den Bos, J. Bui sing, I. Elfferich, J. A. Faas, F. R. J. van Gils, W. van der Gijp, J. F. de Joug, E. J. van de Kamp, K. J. Langejan, H. A. Maaskant, R. Th. Mentink, F. Ottenhof, J. Schaap, L. Ph. Spil- dooren, W. In 't Veld, J. Visser, N; Visser, A. van der Vliet, W. de Vogel, J. L. van Wel, J. L. van der Zwaan. Afdeeling Waterbouwkunde: J. Beijderwellen, J. Dijkstra, C. van der Graaf, H. J. Peters, C. M. Soetermeer, J. H. Bosch. Afdeeling Werktuigbouwkunde: A. Bakker, M. A. J. van Bergen, J. Blonk, A. E. Bosch, F. J. van den Hengel, M. van 't Hof, J. W. van de Kamp, J. H. J. M. van Leeuwen, H. Logman, H. Maagdenberg, P. C. Meijer, S. NIenwenhuyze, B. Ooms, H. C. Reichardt, W. Schatborn, A. O. Spinnewijn, P. Solk, C. H. Vuyk, A. Windhorst. Afdeeling Electrotechniek: A. C. Boogaarts, J. C. Burggrafer, L. H. J. Hulsbosch, H. B. C. Mersel, P. Naerebout, H. Schut, J. L. Top, M. G. Verheul, D. de Voogd. Afdeeling Scheepsbouwltunde: A. Groeneveld, J. de Jong, E. Verhaven. EINDEXAMENS H. B. S. ROTTERDAM, 13 Juli. (Chr. H.B.S.). Geëx. 26 candidaten. Geslaagd de dames M. Dressel- huis en A. v. Rij en de heeren J. van Anken, J. van den Berg, T. Bonman, C. Goslinga, J. Hage, H. Harmsma, J. van Heykoop, G. Hooy- kaas, H. de Jong, A. Klapwijk, P. van der Kuy, N. Kuypers, W. Lagendijk, Liom Giom Khong, J. van Lijf, G. Lugtigheid, N. W. van Meggelen, J. Muyser, H. van Oosten, L. van Reeven, B. de Ridder, J. Smit, J. H. Smit. Afgewezen één. NUTTIGE HANDWERKEN. ROTTERDAM, 13 Juli. (Kon. Wilhelmina- kweekschool.) Geslaagd de dames: G. H. Hoo- gendoorn, G. Hoogwerf, A. Jongeneel, E. J. Kamhoot, C. M. de Knegt, E. Rondenburg en J. de Lange. Afgewezen geen. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. ROTTERDAM, 13 Juli. Akte N VII. Geëx. 6 candidaten. Geslaagd W. Kroon, H. Kruizinga, F. Krol, T. M. M. Remmers, M. M. M. G. van Lier. Akte N VIII. Geëx. 6 candidaten. Geslaagd C. Mulder, J. M. van Loosdrecht, G. A. Pera, M. K. Lommers, M. H. C. Meeuwesen. EXAMEN HANDELSKENNIS L. O. EN BOEKHOUDEN M. O. De Minister van Onderwijs, K. en W. maakt bekend, dat de mondelinge examens voor de akten handelskennis 1. o. en boekhouden m. o. zullen worden gehouden te 's-Gravenhage in het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort, op eiken werkdag, aanvangende 18 Juli a.s., telkens des' voormiddags 9'/t uur ein des namiddags '1% uur, uitgezonderd des Zaterdagsmiddags. EXAMEN HANDELSTERMINOLOGIE EN HANDELSCORRESPONDENTIE IN VREEMDE TALEN. De Minister van Onderwijs, K. en W. maakt bekend, dat de mondelinge examens voor de akte van bekwaamheid voor onderwijs in han delsterminologie en handelscorrespondentie in vreemde talen zullen worden gehouden te 's-Gra venhage in het gymnasium aan de Daan van Meerdervoort, op 18 en 19 Juli voor Duitseh, op 20 en 21 Juli voor Bngelsch en op 22 en 23 Juli voor Fransch. De examens beginnen des morgens om 9% uur en des namiddags om 1% uur. Op Zaterdag 23 Juli wordt alleen in den voor middag geëxamineerd. EXAMEN HANDTEEKENEN L. O. De Minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid tot liet geven van onderwijs in handteekenen (lager onderwijs) zal worden gehouden in het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden, Plein 2, te 's-Gra.venhage, op 21 tot en met 23, 25 tot en met 30 Juli, 1 tot en met 6 Augustus en 8 tot en met 10 Augustus a.s., telkens van des morgens 9 uur tot uiterlijk des namiddags 5.30 uur. EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN. B(j beschikking van den Minister varn Onder wijs ,K. en W. is aangewezen als plaatsvervan gend gecommitteerde bü de eindexamens der Rijkskweekschool te Nijmegen en der bijzondere kweekschool te Arnhem (Beekstraat 47) mej. J. H. van Omrne, schoolopziener in de tweede hoofd inspectie. EXAMENS RADIO-TELEGRAFIST. In de maand September a.s. zal een examen voor het verkrijgen van certificaten voor radio-telegrafist eerste of tweede klasse plaats vinden. Het examen is voor iedereen open gesteld en duurt voor eiken canclidaat ten hoogste twee niet achtereenvolgende dagen. Verzoeken om toelating tot het examen moeten vóór 20 Aug. a.s. tot den directeur- generaal der posterijen en telegrafie worden gericht. Verwacht wordt:' Zwakke tot matigen wind meest uit N. of O. richtingen, betrokken o| hallbewolkt, met waarschijnlijk enkele regeÉ» buien en zelfde temperatuur. De barometer bij ons verandert wéinig Fietsers en motorrijders lichten op Vafi 's avonds 9.45 tot 's morgens 4.26. PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG. 1 Scheve ningen Haven (1500 M.)] S.155.00 betichten; 12.0012.05 zuivelber.;j I.30—2,45 beursnoteeringen; 3.353.50 land- bouwber.^3.25—3.57 zuivelber.; 5.30—5.50 zul- velber. Hilversum (1060 M.) 12.00 politiebericht ten; 12.352.00 lunchïnuziek; 5.15 piano-con cert; 5.457.00 concert; 7.45 politieberichten;] 8,10 lezing over: De Z u i d erz e ewe rtee n8.15] aansluiting Kurhaus; 10.15 persberichten}! 10.30 dans- en soupermuziek. Daventry (1600 M.) 11,20 kwartet en' solisten: 12.50 orgelbespeling; 1.35 verslag open golf kampioenschappen; 1.502.20 orkest;j 3.15 lezing; 3.20 lezing; 3.50 lezing; 4.10 Volks dansen en volksmuziek; 5.10 duetten; 5.20 le zing; 5.35 kinderuurtje; 6.20 orkestconcert;: 6.50 weerbericht; 7.05 orkest; 7.20 causerie;' 7.35 liederen; 7.45 lezing; 8.05 kwartet; 8.15 veerslag open golfkampioensehappen; 8.30 De klokken van Corneville; 9.20 nieuws; 9.40 De klokken van Corneville; 10.40 lezing; 10.55— II.20 zang; 11..2012.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 10.50—11,20. concert; 12.50—2,10 orkest; 5.05—5.55 solis tenconcert; 8.5011.20 concert. Langenberg (469 M.) 1,252,50 orkest;] 5.506.50 kapel van. het 3e Batt. 18 inf. reg.}' 9.20 Jozef Keim vertelt geschiedenissen. Daar na tot 12.20 dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M. en B e r 1 ij n (484 en 566 M.) 3.558.05 lezingen' en lessen; 8.50 orkest; 10.5011,50 volksdan sen en -liederen. Hamburg (394.7 M.) 4.35 orkest; 6.20 populair concert; 7.20 orkest; 8.20 Gee, plat- Duitsch tooneelspel. Daarna tot 11.10 dansmu ziek in Bremen. Brussel (509 M:) 5.206.20 trio-concert}] 8.20 muziek; 9.5010.20 Vlaamseh literatuur. OPHEFFING HUURWETTEN. Rotterdam, verzoekt Uwe Majesteit beleefd, van Zuid-Holland, de verordening der Ge meente Rotterdam, regelende de Huurbesclier- ming na het opheffen der Huurcommissiewet* ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen,; heeft de afd. Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond, het volgende telegram aan H. M. de Koningin verzonden. Majesteit! De R. K. Volksbond, afdeeling Rotterdam, ve-rzseokt Uwe Majesteit beleefd, de door Ged. Staten van Zuid-Holland ter ver nietiging voorgedragen verordening der Ge meente Rotterdam, betreffende huurbescher- ming na 19 Juli, in het belang der groote ar beiders-massa's dier Gemeente, in afwijking met de voordraeht van Ged. Staten, alsnog te willen goedkeuren. (w.g.) A. VAN DONGEN, Voorzitter, P. B. JANSEN, Secretaris. DEMONSTRATIEF CONGRES 'if NIJMEGEN. Op verzoek vaan het Comité, dat de deel name uit Rotterdam aan bovengenoemd Con« gres organiseert, heeft de Spoorweg-directie goed gevonden, dat de extra-trein, vertrekken de om 6.52 aan de D.P., ook stoppen zal (5 min. later) aan station Beurs en ook (weder om 5 min. later) aan de haïte Feijenoord. Ook heeft het Comité er zorg voor gedragen dat nu onze deelnemers reeds te half negen te Nijmegen zijn, daar eenige welwillende gidsen aanwezig zullen zijn, welke de schoonheden van. de Keizersstad zullen toonen. Indien nog niet uitverkocht, zijn nog kaartjes voor die trein ad 4,25 te bekomen aan de beide Bonds- gebouwen Schiekade 19 en Roentgenstraat 86, echter zeker niet later dan tot Donderdag avond half negen. Het bestuur van den Ned. R. 1£. Metaal- bewerkersbond verzoekt ons te willen mel den, dat de R. K. metaalbewerkers van de afdeeling Rotterdam, die deel zullen nemen aan het demonstratief congres te Nijmegen, op 17 Juli a.s. zich in den stoet moeten scharc-n achter het vaandel van den bond, hetvjelk men onder letter R. aanwezig zal vinden. ROTT.. ATHLETIEK KRING. Pro PatriaRozenburg. Gisterenavond is te Rotterdam een dualmeet gehouden tusschen Pro Patria en Rozenburg. De uitslagen zijn als volgt: 100 M. hardloopen: Pro Patria Rozen burg 9; beste prestatie M. J. Bil., ozenburg, 12 sec. 800 M. hardloopen: Pro Patria 13 pun ten, Rozenburg S punten; beste prestatie: M. Engelman, Pro Patria, 2 min. 22.4 sec. Hoogspringen; Pro Patria 10 punten, Rozen burg 11 punten; beste prestatie: M. J. Buys, Rozenburg, 1.50 M. Verspringen: Pro Patria 15 punten, Rozenburg 6 punten; beste presta tie: H. van Leeuwen, Pro Patria, 5.64 M. Speer werpen: Pro Patria 11, Rozenburg 10 punten. Beste prestatie: J. Blok, Pro Patria, 31.61 M. Kogelstooten: Pro Patria 14 punten, Rozen burg 7 punten; beste prestatie J. van 't Hof, Pro Patria, 11.63 M. 4 X 100 M. estafette: Pro Patria gediskwalificeerd, Rozenburg 6 punten; Rozenburg 49 sec. Pro Patria behaalde 75 punten in totaal en Rozenburg 57. De dualmeet Het Noorden—Pro Patria, die morgen gehouden zou worden, ia uitgesteld. OPENBARE MUZIEKUITVOERING. Het programma der muziekuitvoering, ta geven door het Harmonie-Orkest van het Rot- terdamsch Philharmoniscli Genootschap op Saterdag 16 Juli op het Pijnackerplein, des avonds van 6 tot half 8 uur, onder leiding van den heer Ed. Flipse, luidt als volgt: 1. Fattiuitza, Marsch, F. v. Suppë. 2. Ouverture Raymond, A. Thomas. 3. An der Schone Blaue Donau, "Walzer, Joh. Straus®. 4. Balletmuziek uit Coppélia (4 afdeelingen) L. Délihes. 5. Ouverture der Barbier von Sevilla, G. Rossini. 6. Der Rose Hochzeitug, Leo Jessel. 7. Fantaisie der Fliegende Hollander (Arr. F. Blumentritt) R. "VVagner. 8. The Belle of Chicago, Marsch J. Ph. Sousa, WATERSTAND. Van het hoogwater wordt morgen te Rot terdam verwacht het le getij; om 4.35 v.nw het 2e getij om 4r.50 n.m. Te Hoek van Holland het le getij om 2.2» v.m., het 2e getij om 3.00 n.m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2