DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Zaterdag 16 Juli 1927 No. 14913 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ONZE GRATIS VERZEKERING SALARISREGELING! ADMINISTRA TIEVE AMBTENAREN EN POLITIE. Splitsing' van de rangen adjunct-commies en hoofdklerk. KEVELAER EN DE KEVELAERSCHE PROCESSIES, PROCESSIE NAAR DEN BRIEL. 3 AGENDA. HET R. K. ZIEKENHUIS. EINDEXAMENS If. B. S. NIEUWE SCHIEDAM3CHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbns39. Advertentie n: 15 regels ƒ1.55 Elke regel daarboven 80 cent Abonnementen: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. franco Reclames tusschen den tekst 60 cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen, per post 3-75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèque en girodienst 81440. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 hij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De .Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per kwartaal in dit blad worden afgedrukt. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij ontvingen van de commissie voor het ge organiseerd overleg voorstellen, die beoogen verhoudingen in onze salarisegeling, die onjuist worden geacht, te verbeteren. Een voorstel van gelijke strekking deed de burgemeester, ge hoord het georganiseerd overleg voor de poli tie. Eerstgenoemde commissie beoogde vooral het Verschil tusschen de salarieering der admini stratieve ambtenaren en die der technische ambtenaren, dat ten nadeele van de eerste groep bestaat, weg te nemen; terwijl het geor ganiseerd overleg voor de politie het oog heeüt op een betere aanpassing van de verhouding tusschen de salarissen der politieagenten en die der werklieden, aan de verhouding, die alge meen in den lande bestaat. Be commissie voor georganiseerd overleg, die, onder overlegging van een aantal staten, aantoont, dat in geen andere gemeente het ad ministratieve personeel beneden het technische Wordt bezoldigd, moet wel worden toegegeven, dat de verhouding in onze salrisregeling in dezen niet juist is; en ook de commissie vooi het georganiseerd overleg bij de politie heeft o. 1. wel bewezen, dat met het oog vooral op de ongunstig^werktijdregeling der politie (Zon dagsdienst, nachtdienst, langere werkweek, geen vrije feestdagen), de politieagenten hoven de hoogste loonklasse der werklieden behooren uit te komen, hetgeen dan ook bijna algemeen in de re relingen der andere gemeenten tot utti/ig Js-oir. t. Het v ."stel tot gelijkstelling van de salaris sen tier administratieve ambtenaren met die der technische heeft dan ook onze instemming, terwijl wij ons ook kunnen vereenigen met een verhooging der salarissen der politieagenten met 2 per week, gelijk door den burgemeester wordt aanbevolen. Be commissie voor het georganiseerd overleg stelt voor voor een betere aansluiting der sala rissen der verschillende rangen. Zij gaat daarbij uit van de belooning van den klerk le klasse 1500, 1800.) Zij geeft als haar meening te kennen, dat de klerken 2e klasse 1000, 1300), wanneer zij voor den dienst noodig zijn en voor bevordering in aan merking komen, althans op 23-jarigen leeftijd tot le klasse klerk moeten worden bevorderd. Be commissie wil dit in de salarisregeling zien hitgesproken. De betrokkenen, weten dan voor hit, dat. als zij niet voor den dienst noodig rijn, en niet voor bevordering in aanmerking komen, zij iets anders moeten zoeken. Daardoor kan dan worden voorkomen, dat menschen, die dien leeftijd reeds hebben overschreden, nog op het salaris van klerk 2e klas in den gemeente dienst blijven. Zulke gevallen doen zich thans evenwel voor cn de" commissie kan zich met het oog daarop vereenigen met ons denkbeeld om ons college de bevoegdheid te geven in deze gevallen ver hoogingen toe te kennen naar omstandigheden tot een maximum van 300 tezamen. Waar verder tusschen het eindsalaris van klerk le klasse 1800) en het beginsalaris van commies 2700) een verschil is van 900, wat fhimte biedt voor twee rangen in plaats van ^5n, stelt de commissie voor den rang' van ad- ihnct-commies te splitsen in een 2e en een le klasse, onderscheidenlijk met ƒ1900, 2200 Oh 2400 tot 2700 salaris. Dit heeft dan ook het voordeel, dat klerken eerste klasse, die overigens geen uitzicht op bevordering hebben, hij langdurigen dienst, door bevordering tot ad- jhnct-commies 2e klasse toch nog kunnen wor den verhoogd, terwijl dit ook bij de adjunct commiezen in overeenkomstig geval kan wor den toegepast. Tot voorkoming van misverstand willen wij even aanstippen, dat wij boven slechts noem den de rangen van de secretarie, doch dat het daarop betrekking hebbende ook geldt voor de hiulers genoemde overeenkomstige rangen bij hndere diensten. (Hoofdklerk.) Door de commissie is geen voorstel gedaan teh aanzien van den commies-redacteur, doch achten het vanzelfsprekend, dat het thans bestaande verschil niet de hoofdcommiezen ^vordt gehandhaafd. Wij kunnen ons met deze voorstellen wel Vfreenigen, doch zijn van meening, dat hier een Overgangsbepaling op haar plaats is. Voor de tegenwoordige adjunct-commiezen is dhmelijk de bestaande regeling te handhaven. utuurlijk bestaat dan de gelegenheid hen te bevorderen tot le klasse, hetgeen echter niet Ohtornatisch kan geschieden. VVij meenen verder, dat, nu de verbetering Van de onderlinge verhoudingen der salaris- reSeiing aan de orde komt, ook andere gevallen °uder het oog zijn te zien. D.i. is het niet juist, dat de directeur van de ®Theidsbeurs en de directeur van het burgerlijk armbestuur worden behandeld als een com mies. O. i. behooren zij te worden gelijkgesteld met een commies-chef. Daardoor en door een verhooging van het salaris der commiezen als gevolg van de gelijkstelling met de technische ambtenaren, zullen zij dan 400 vooruitgaan, welk bedrag juist overeenkomt met het oog op de extra toelage van 400, die zij nu ontvan gen met het oog op de meerdere werkzaamhe den, voortspruitende uit de werkloosheid, wel ke toelage dan zou moeten vervallen. Verder vreezen wij geen tegenspraak als wij constateeren, dat dezelfde regeling behoort te worden toegepast ten aanzien van den direc teur der gemeente-reiniging. Voorts mag o.i. niet de toestand worden be stendigd, dat, terwijl aan de bezoldiging van al le ambtenaren, die een volle betrekking heb ben, periodieke verhoogingen zijn verbonden, alleen de schoolarts daarop een uitzondering maakt een uitzondering, (fie niet opzettelijk is ingevoerd, maar veeleer het gevolg is te ach ten van het achterwege blijven van eén nadere regeling, hetgeen ook daaruit blijkt, dat deze betrekking niet is opgenomen in de salarisver ordening. Een ander geval is het met den inspecteur van het onderwijs, doch ook ten aanzien van dezen achten wij bij nader inzien het uitsluiten van periodieke verhoogingen niet juist. Wij stellen daarom voor voor deze beide be trekkingen alsnog 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van resp. 300 en 250 voor te schrij ven. Ten aanzien van den schoolarts achten wij dan een overgangsbepaling gewenscht, die bepaalt, dat reeds dadelijk 'n verhooging wordt genoten en dat op de twee volgende resp 2 en 4 jaar na het inwerkingtreden van de wijziging kan worden aanspraak gemaakt. De salarissen van den keuringsdienst zouden wij thans buiten beschouwing willen laten, daar zij toch aan do beurt komen bij de a.s. oprichting van een abattoir. Nog merken wij op, dat een fout in de sala ris-verordening is te herstellen, waar men be paalt, dat, wanneer een commies wordt bevor derd tot hoofdcommies, zijn minimum 500 is boven zijn bezoldiging als commies. Vermoede lijk ïs dit bedoeld voor een commies-chef, doch ook In dat geval is zij onnoodig, waar artikel 2 der salaris-verordening bepaalt, dat bij bevor dering de nieuwe bezoldiging minstens een pe riodieke verhooging boven de oude bezoldiging wordt gesteld. Tenslotte stellen wij voor deze herziening te doen ingaan gerekend vanaf 1 Juli 1.1. De kosten van deze maatregelen zullen over het eerste jaar zijn voor de ambtenaren 3900, en voor de politieagenten 67660, tezamen 10.660. De verordening tot wijziging der bestaande verordening regelende de bezoldiging van amb tenaren, bevat een vijftal artikelen, waarvan het eerste als volgt luidt: Artikel 1. In artikel 1 worden de salarisgren- zen van de rangen, vermeld onder de volgende diensttakken, gewijzigd als achter die rangen is vermeld. (De heide eerste cijfers geven aan het minimum en het maximum van het sala ris; het derde het bedrag der termijnverhoogin- gen.) SECRETARIE EN BODEN: Commies-redac teur 3750, 4350, 200; Hoofdcommies 3400, 4000, 200; commies-chef eener af- deeling 300 boven de bezoldiging als com mies; commies 2700, 3150, 150; adjunct commies. Deze rang wordt geplitst in 2 klassen namelijk: adjunct-commies le klasse 2400, 2700, 100; adjunct-commies 2e klasse 1900 2200, 100; inspecteur der Gem. belastingen 3400, 4000, 200. KANTOOR VAN DEN GEMEENTE-ONT VANGER: commies 2700, 3150, 150; deur waarder 2700, 3150, 150; toegevoegd wor den de rangen: adjunct-commies le klasse 2400, 2700, 100, en 2e klasse 1900, 2200, 100. GEMEENTEWERKEN: administrateur ƒ2700, 3150, 150; hoofdklerk. Deze rang wordt ge plitst in 2 klassen, namelijk hoofdklerk le kl. 2400, 2700, 100; en hoofdklerk 2e klasse 1900, 2200 en ƒ100. WONINGDIENST: Hoofdklerk. Deze rang wordt gesplitst in 2 klassen, namelijk, hoofd klerk le klasse 2400, 2700, 100; hoofd klerk 2e klasse 1900, 2200, 100. GASFABRIEK, DRINKWATERLEIDING en ELECTRICITEITSBEDRIJF: administrateur kassier 3400, 4000, 200; hoofdklerk. Deze rang wrodt geplitst in 2 klassen, nam. hoofd klerk le kl. 2400, 2700, 100, en 2e klasse 1900, 2200, 100. GEMEENTE-REINIGING: directeur 3000, 3450, 150. ARBEIDSBEURS: directeur 3000, 3450, 150. BURGERLIJK. ARMBESTUUR: directeur, 3000, 3450, 150. POLITIE: hoofdinspecteur 3400, 4000, 200; inspecteur 2700, 3150, 150; hoofd klerk. Deze rang wordt gesplitst in 2 klassen namelijk hoofdklerk le klasse 2400, 2700, 100; 2e klasse 1900, 2200, 100. Hoofd agent weekloon 40, 43, 1; agent, bij aan stelling voor een proefjaar 32, daarna 34, 37, 1. Aan de onder het hoofd DIVERSE DIEN STEN vermelde betrekkingen wordt toege voegd: schoolarts 6000, 6900, 300; ge meentelijk inspecteur van het onderwijs 4000, 4750, 250. I. Daar bestaat een nauw verband tusschen de devotie tot O. L. V, van Luxemburg en O. L. V. van Kevélaer. De eerste viert 5 Augustus a.s. haar drié-honderd-jarig jubilft wat een te geree- der aanleiding geeft, om den velen Schiedam mers, die- van 14 Augustus deel zullen nemen aan hun processie naar Keveiaer, bovenge noemd verband aan te toonen en tegelijk hun mede te deelen, waaraan Keveiaer zijn roem als eeuwenoude bedevaartplaats te danken heeft. Bij het uitbreken van den 30-jarigen oorlog, die Duitschland teisterde van 16181648, leef de te Luxemburg een pater Jezuiet, Jacobus Brocquart geheeten. Ijverig dienaar der H. Maagd vormde hij het plan buiten de vesting werken der stad een kapel te bouwen, opdat de voorbijgangers daar gelegenheid zouden vinden Gods Moeder te groeten en zich in haar be scherming aan te bevelen. Weldra was de geschikte plaats gevonden, Nauwelijks was echter de eerste steen gelegd, of plotseling brak in het jaar 1626 de pest uit, die binnen korten tijd de halve stad ontvolk te. Ook pater Brocquart werd door de epidemie aangetast. Hij nam zijn toevlucht tot de „Moe der der Goddelijke genade" en deed Haar de belofte om, indien hij de gezondheid terug kreeg, barrevoets naar haar in aanbouw zijnde kapel te gaan en een kaars te offeren. Binnen weinige dagen was hij genezen. Deze spoedige genezing baarde zóó groot opzien bij de bewo ners van Luxemburg, dat zij besloten ter eere van Maria als „Troosteres der bedrukten" de kapel te voltooien en daarin een beeld te plaat sen. De pest begon toen te verminderen en was weldra geheel en al verdwenen. Terwijl de bouw der kapel krachtig werd voortgezet, zorgde de Hemel zelf voor een heeld. Nabij de stad in een hollen boom ontdekten wandelaars een uit hout gesneden Mariabeeld, dat de Allerheiligste Moeder Gods voorstelde met het Goddelijk Kindje. Vol vreugd maakten zij hun gelukkige vondst bekend en alles liep hr om het merkwaardige beeld te zien en te vereeren. Pater Brocqart haastte zich het ter aïgemeene vereering naar de gereedgekomen kapel te dragen en plaatste het op het hoogaltaar. Den 5den Augustus 1627 werd de eerste plechtige godsdienstoefening gehouden. Van toen af was het Moeder Gods beeld voor het geloovige volk een toevlucht in alle noodwendigheden. Het kinderlijk vertrouwen op de getrouwe Maagd werd niet beschaamd. In en bij de kapel hadden buitengewone gebedsverhooringen plaats, bijna dagelijks werden zieken plotseling genezen. Verschillende feiten werden zorgvul dig onderzocht en door de kerkelijke overheid als echte wonderen erkend. Met de groeiende mare daarvan, hield de stroom van bedevaart gangers gelijken tred, niet alleen uit het land van Luxemburg, maar ook ujt het naburige Duitschland, uit Lotharingen en de Nederlan. den. Een ieder achtte zich gelukkig een afbeel ding van het wonderbeeld te ontvangen, op vele plaatsen zelfs, gelijk te Luik, Namen, Kamerijk werden dergelijke afbeeldingen ter vereering utigesteld en toonde zich eveneens miraculeus. Geen enkele echter werd zoo beroemd als die van Keveiaer, dat Maria's genadeoord werd in het jaar 1641. Te Luxemburg prijkt tegenwoordig het Mi raculeuze Madonnabeeld, omluisterd door licht en bloemen, boven op het hoogaltaar in de wel niet schitterende, maar toch echt stemmige ka thedraal. Zoo heb ik het daar tenminste gezien en vereerd op een gewonen dag in het jaar 1906. Voor wij in een volgend artikel een korte schets geven van het ontstaan der devotie tot O. L. Vr. van Keveiaer, vestig is de aandacht der lezers er nog eens op wat boven gezegd is, dat O. L. Vr. van Luxemburg een beeld is, uit huot gesneden. O. L. Vr. van Keveiaer is daar een papieren afbeelding van, een prentje. Door Zooals door ons in het nummer van 1 Juli werd aangekondigd zijn de bedragen, waarvoor onze abonné's verzekerd zijn, indien hen een ongeluk treft, met ingang van dien datum belangrijk verhoogd. Tevens is er een verandering gekomen in de voorwaarden waarop men is verzekerd. De volledige voorwaarden worden elke maand in onze courant afgedrukt, zoodat men zich gemakkelijk daarvan op de hoogte kan stel len. Wij raden alle abonné's aan deze voor waarden nauwkeurig door te lezen, opdat men wete welke ongevallen een recht op uitkee- ring geven, maar ook wanneer men door het niet voldoen aan de gestelde voorwaar den, zijn recht op uitkeering zou verliezen. Een belangrijke wijziging is dat er geen afzonderlijke polis voor de verzekering wordt uitgereikt, doch dat de kwitantie van het abonnementsgeld voor den loopenden termijn van een week, maand of kwartaal, als polis geldt. dat prentje nu zou de machtige Maagd van Ke veiaer nog veel meer pelgrims trekken dan er de eeuwen door naar Luxemburg reizen. On willekeurig denk ik hier aan wat in het leven van den H. Vader Dominicus vermeld staat. Voor zijn geboorte ging zijn moeder, de Zalige Joanna van Ara, ter bedevaart naar Silos, des-- altijd overal bekend door het graf van den H. abt Dominicus. Dankbaar voor de hemelsche verlichtingen, daar ontvangen gaf zij haar kind den naam van Dominicus. Dat kind heeft, zooals het brevier zegt, door het stichten van zijn wereldbekende Orde, wel ke zooveel geleerden en heiligen telt, voortge bracht, dien naam nog veel grooter gemaakt dan deze was, toen hij dien ontving. A. van D. Donderdag 28 Juli is de dag voor de jaarlijksche processie naar het Martelveld van Brlelle. Vooral dit jaar zal Roomsch Schiedam in grooten getale aan deze bede tocht deelnemen, omdat dit jaar het twaalfde lustrum gevierd wordt van de Heiligverkla ring der Martelaren van Gorcum. Van heden af zijn de plaatskaarten voor de boot verkrijgbaar hij de firma Ullers, Hoogstraat, bij de broedermeesters en bij kapelaan L. Beune, bij wien ook dit jaar afzonderlijke bruidjeskaarten a 60 cents ver krijgbaar zijn. Het bezit van deze kwitantie alléén Ja echter niet voldoende om de uitkeering eventueel te kunnen ontvangen. De abonné moet ook volledig, met naam, voornamen^ beroep, geboortedatum en woonplaats fik onze registers zijn ingeschreven. Op dit laatste vestigen wij hierbij nog eens bijzonder de aandacht. Van vele abonné's ontbreken verschillende van bovengenoemde bijzonderheden in onze boeken, zoodat zij daardoor geen recht] op een uitkeering hebben. Om het nu gemakkelijk te maken dat de inschrijving overeenkomstig de voorwaarden kan geschieden, drukken wij hieronder cch formulier af, hetwelk men gelieve In tè Vul len en aan het bureau Koemarkt 4 te be zorgen. Bij verzending per post moet 7% cent op den brief worden geplakt. De voorletters liefst met drukletters schrij ven of nog beter de namen geheel voluift Courant", met '-U9 Hiusno. t i jo Dinsdag 19 Juli.. Ledenvergadering Ned. R. K. Bond van meu belmakers, behangers, houtbewerkers en ad§> verwante vakken St. Antonius van Padua. Öc- bouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Woensdag 27 Juli. Aïgemeene vergadering R. K. Midden- standsverèeniging „De Hanze". Bespreking:] voorontwerpen winkelsluitingswet en werk tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. K, Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur. R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags; repetitie Gemengde Zangver- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. Saldo vorige verantwoording 10.196.78i(i: v. H. 2,50 A. maandelijksche giro 1.— Singelparochie Wijk K. 17.60 Singelparochie Wijk H. 59.65 Singelparochie Wijk M-T. 8.79 Van de scholen 13.4014; v, d. M. driemaandelijksche gift 5. Wat er over was van een potverteering 4.10 K. 5.— N. N. 2 Afgedragen gelden van de horlogeverloting 552.25 Totaal 10.867.98 Hartelijk dank! Mag ondergeteekende er; nog eens aan herinneren, dat elke hulp bij het plaatsen der loten dankbaar wordt aan vaard L. BEUNE, Pr. SCHIEDAM, 15 Juli. Geëx. 34 candidaten. Geslaagd: J. v. Baaien, P. J. Bakker, mej. M, v. Boergen-Walraven, J. de Blaaw, A. Deelen, J. F. v. Meurs, P. v. Overbeek, J. G. Wukkié, W. Hagers, A. Kok, mej A. de Kroes, W. J, M. Orth, mej. G. J. Schouten, J. L. Verwey,- D. Voogd, mej. J. Zeylemaker. Afgewezen 17,i candidaten. HET CIRCUS HAGENBEOK arriveerde te Scheveningen. Het begin van den stoet uitheem- sche dieren op het Gevers Deljnootpleln. Opgaaf voor de inschrijving als abonné op de „Nieuwe Schiedan het oog op de verzekering. Naam Voornamen Straat Beroep Geboortedatum Betaalt het abonnement per week, maand, kwartaal* doorhalen wat niet het geval is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1