DAGBLADVOOR SCHIEDAM^EN* OMSTREKEN. Vacantie PUROL I 50ste Jaargang Maandag 18 Juli 1927 No. 14914 Dit nummerbestaat uit drie bladen STADSNIEUWS V DE AANBESTEDING VAN DE KONINGIN NEB RUG. KOPJE ONDER minderjarige aangehouden PAARD OP HOL RUMOER IN DEN NACHT R. K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL GEM. DIPLOMA ZWEMMEN KLACHTEN OVER DE SPOORWEGDIENSTREGELING HET NIET VERVULLEN VAN DEN STEMPLICHT HET EINDEXAMEN VAN DE RIJKS H. B. S. DE WETHOUDERSBENOEMINGEN KEVELAER EN DE KEVELAERSCHE PROCESSIES AGENDA. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn BURGERLIJKE STAND ZEETIJDINGEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus39- Abonnementen: per 3 maanden ƒ3.25. per maand ƒ1.10, per week 25 cent. franco Per post 3-75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèque en girodienst 81440. Advertentiën: 15 regels ƒ1.55 Elke regel daarboven 30 cent Reclames tusschen den tekst GO cent per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis Ongevallen verzekering; ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 van een wijs vingerƒ50 twee voorste ledematen aUe vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies kwartaal in dit blad worden afgedrukt. He Rotterdamsche gemeenteraad heeft, zooals men in ons blad van Zaterdag heeft kunnen lezen, zijn vorig besluit om voor den bouw van de Koninginnebrug een rijks bijdrage te aanvaarden met de bedoeling dien bouw aan een Nederlandsche firma te kunnen opdragen, ingetrokken, zoodat B. en W. vrijheid kregen het werk aan de laagste inschrijf ster, een Duitsche firma, te geven. Er zijn rond deze kwestie allerhande bij komstigheden geweven, die het essentiëele Punt aan het oog dreigden te onttrekken. In het debat zijn gebracht de arbeidsloonen, veranderingen in het bestek, waartoe overigens verlof was gegeven, de zaak van behoud van het werk voor onze nationale industrie enz. 't Zijn alle aangelegenheden van groote beteekenis, welke de aandacht ten volle Waard zijn. Maar en dit is de cardinale fout welke gemaakt is ze dienen niet na doch vóór de aanbesteding te worden bezien. En de besluiten die van dergelijke over weging het resultaat zijn, moeten in de aanbestedingsvoorwaarden worden vast gelegd. Wil men, dat een werk door bepaalde arbeiders tegen een bepaald minimum-loon Worde uitgevoerd? Uitstekend. Maar de in schrijvers moeten dat van te voren weten. Wil men een bepaald werk aan de Neder landsche industrie gunnen? We vragen niet liever. Maar dan moet men geen buiten- landsche firma's uitnoódigen en doen of men van den prins geen kwaad weet. Komen buitenlandsche firma's voor gun ning slechts in aanmerking, wanneer zij een zeker percentage beneden de laagste Nederlandsche inschrijvers blijven? Accoord. Maar men brenge ze in de aanbestedings voorwaarden op de hoogte, opdat zij kunnen beoordeelen, of zij onder dergelijke bezwaren de voorwaarden zich de moeiten en kosten nog wel zullen getroosten, aan inschrijving verbonden. Mot al deze kwesties is bij de voorbereiding van de aanbesteding niet of niet in voldoende mate rekening gehouden. Zulks blijkt wel daaruit, dat de rechtskundige raadsman van •le gemeente Botterdam, de mogelijkheid van een proces van de zijde van de betrokken buitenlandsche firma onder oogen ziend, beeft moeten adviseeren, het niet op zulk een proces te laten aankomen. We zeiden het reeds, deze heele aan bestedingskwestie is er een geworden van eerlijke aanbestedingsmoraal en het ver heugt ons, ook voor onzen goeden naam naar huiten, dat wat wij als recht en billijk beschouwen, tenslotte heeft gezegevierd. Het gebeurde is tevens een goede les, om 'n den vervolge aan kwesties die na de aanbesteding zouden kunnen rijzen, van te voren den pas af te snijden. Zaterdagmiddag te omstreeks 4 uur viel de 1-jarige G. Gundlaat, uit de Zwartewaalsche- fitraat, spelenderwijze in de Wilhelöiinahaven, toen hij aldaar met zijn broertje en een vriendje aan 't spelen was. Hoewel de knaap al een paar malen onder Water was geweest, wisten de beide jongens bom nog bij de kleeren te grijpen en hem op t droge te brengen. De jongen beeft geen letsel bekomen. °nder de zorgen van de politie is bij naar huis gebracht. Zaterdagmorgen is alhier aangehouden het Minderjarig meisje A. K„ die onder voogdij staat van een vereeniging. Zij had haar dienst te Rotterdam kwaadwillig verlaten. Door de politie is zij overgebracht naar het oorgangshuis voor meisjes te Dordrecht. een Zaterdagmorgen te omstreeks 7 uur sloeg 11 Paard op hol, gespannen voor een 4-wie- ige vjachtwagen, die op het spoorwegemplace ment stond. Het dier liep den overweg over ®a werd in de Overschiesche straat door H. M aalwijk v. Doorn staande gebracht. Zondagnacht te omstreeks 12 uur raakten .'oaige vreemde schepelingen, die uit een café a de Hoogstraat kwamen, slaags. Iemand, die eneens uit het café kwam, werd het kunst- V't uit den mond geslagen. 1 wee dienaren van Hermandad maakten een .y 'Rle aan de ruzie, wat echter niet gelukte al- 01 ens van de sabels was gebruik gemaakt. Bij de in ons blad van Vrijdag gepubliceerde lijst van bevorderden is uitgevallen de naam J. Kleinehorst, die bevorderd is van de 3e naar de 3e klas. ge- ge- Woensdagnamiddag 2% uur zal in de meentelijke zweminrichting voor heeren legenheid bestaan om proef te zwemmen voor het gemeentelijk diploma. Zij, die wenschen hiervoor in aanmerking te komen, worden ver zocht dien tijd aanwezig te zijn. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 67 graden. DUIVENSPORT De Postduiveuvereen. „De jonge liefhebebers" hield Zondag een wedvlucht van Breda af (44 K.M.). De prijzen werden toegekend als volgt: le pr. de Recht; 2e en 3e pr. Zond veld; 4e pr. Boes; 3e pr. P. Krommenhoek; 6e pr. Ha- gestein; 7e pr. A. Groenewegen; 8e pr. P. v. d. Hoeven; 9e pr. Krowinkel en Dissel. Treinreizigers, die met betrekking tot de verbindingen en aansluitingen, klachten heb ben over de thans geldende spoorwegdienst regeling, gelleven zich ten spoedigste, en in ieder geval vóór 23 dezer, te wenden tot de Kamer van Koophandel, Handelsgebouw te Vlaardingen, die alsdan deze klachten te be stemder plaatse zal kenbaar maken. De aan dacht wordt erop gevestigd, dat de ingekomen klachten in behandeling komen hij de samen stelling van de eerstvolgende z o m er dienst regeling. V.O.C. II—HERMES-D.V.S. II Door H.D.V.S. II gewonnen met 108 runs De Schiedammers winnen den toss en trek ken het eerst naar de wickets. De 2 eerste wickets vallen snel, daar Hodes en P. Kap- pe lhof voor resp. 2 en 4, al spoedig gevangen worden. Dan echter duurt het geruimen tijd voordat de Rotterdamsche bowlers weer een succes hebben. Eerst op 79 valt 't volgende wicket van Van Bochove voor een fraaie 35. Spoedig daarna kan ook G. Nolet vertrekken voor een goede 31. Van de rest voegen Nord- lohe en Hovingh resp. 9 en 11 runs aan 't totaal toe en nam itr. H. Jansen het leeuwen deel voor z'n rekening met een goede 53. Het totaal met 14 extra's 165. A. de Jong 117, K. v. Everdingen 260, L. Ingelse 735. De V.O.C.-ers zaten, door 't zeer goede bowlen van C. Tuyl en P. Kappelhof, voor 't schamele totaaltje van 57, aan den kant. Extra's 7. Alleen van Herwaarden 11 en J. Leeman 20, boden eenigen tegenstand. C. Tuyl had 6 wickets voor 36. P. Kappelhof 4 voor 14. Naar wij vernemen zullen een 26-tal perso nen wegens het niet vervullen van hun stem plicht bij de verkiezing voor de Provinciale Staten op 6 April J.I., voor den kantonrechter moeten terecht staan. In onze uitvoerige uiteenzetting over de re sultaten van het eindexamen van de Rijks H. B. S. te dezer stede in ons blad van Zater dag zijn enkele zetfouten ongecorrigeerd ge bleven. De aandachtige lezer zal de meeste zelf hebben verbeterd. Zinstorend is de achtste alinea. Na het relaas van de toespraak van den adjunct-directeur, aan het slot waarvan hij den wensch uitsprak, „dat de teleurstelling voor de niet-geslaagden geen reden zou zijn om het niet nogmaals te probeeren" behoort met een nieuwen regel het verslag te worden ingeleid van de oudersbijeenkomst. De lezer zal voorts hebben opgemerkt, dat „meerderen verklaarden", dat het ongunstige resultaat „niet aan de klas zelf te wijten kon zijn" en dat de H. B. S.-er uit Maassluis, die te Iaat kwam, eerst te hooren kreeg, „dat hij niet meer zou worden geëxamineerd". Blijkens een mededeeling in de „Voorwaarts" zal Donderdagavond een vergadering plaats hebben van de partij-afdeeljng. Op deze bij eenkomst zal o.m. een punt van bespreking uit maken de vraag of de S.D.A.P.-fractie in de volgende zittingsperiode zitting zal nemen in het college van B. en W. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. Roel. 120S 11 r li. (Slot). In het vorige artikel hebben wij medege deeld, dat het miraculeuze Madonnebeeld te Luxemburg in 1627 den 5 Augustus voor het eerst publiek vereerd werd en spoedig naar dit uit hout gesneden beeld prentjes vervaar digd en in omloop gebracht werden. Een van die prentjes nu zou aanleiding., worden tot het stichten van een der beroemdste bede vaartplaatsen zooals Kevelaer is. Hier ook weer blijkt, gelijk te Louvdes, ja bij het stich ten van de Kerk zelf, hoe God Zijn Werk tot stand brengt met behulp van geringe midde len, hoe Hij het zwakke uitkiest om iets groots te scheppen en zoo afdoende bewijst, dat Hij Zelf de sterke Beweegkracht is. Onze Schiedamscbe Kevelaersgangers we ten allen hoe de groote weg uit Cleve over Weese loopt en te Kevelaer uitmondt in de Weeserstrasse. Door deze komt men op de Kapellenplats. Lange djt plein voert de Hauptstrasse ons weer buiten het dorp en zien we ter hoogte van bet kerkhof een weg wijzer staan met de woorden; naeh Geldern. In 1641 woonde te Geldern een marskramer die, wat uit den aard van kleinhandel volgt, herhaaldelijk voetreizen maakte door de om liggende dorpen en gehuchten om van deur tot deur zijn' waren aan te prijzen. Zoo pas seerde hij meermalen op zijn terugtocht van Weese naar Geldern de tegenwoordige kapel- lenplatz. Daar was echter toen geen kapel, noch huis te vinden. ABeen, waar nu de Ge- iiadekapel staat, bevoid zich tusschen de ko renvelden een hagelkruis, d.i. een steenen kruis, door de geloovige landlieden geplaatst tusschen het graan, wanneer geweldige ha gelbuien de veldvruchten hebben vernietigd. Toen onze marskramen Heinrich Biesclf- mann geheeten, en geboren in het dorp Ne- dermörmter in het land van Cleve, op zeke ren dag in 1641 het hagelkruis voorbijging, hoorde hij een stem, die hem toeriep: Hier moet gij een heiligeuhuisje bouwen. Een heiligenhuisje is een klein kapelletje met een Crusifix of het beeld van een Heilige, zooals in katholieke streken langs de we gen wordt aangetroffen. Bij het hooren dier stem verwonderd rondziende, vervolgde hij, niemand bemerkend, zijn weg zonder nog op het voorgevallene acht te slaan. Toen hij na verloop van eene week weder voorbij het hagelkruis kwam, hoorde hij andermaal de zelfde stem: „hier moet gij een heiligenhuisje bouwen". Daar de eenvoudige brave man wegens zijne gerirtge middelen het onmogelijk achtte aan die wondere uitnoodiging te voldoen, besloot hij toch te doen al wat hij kon. Hij verzocht daarom zijn vrouw, Mechtildes Schrouse ge naamd, van de bedrijfswinst dagelijks twee a drie stuivers af te zonderen, om zoo lang zamerhand honderd gulden voor den bouw van het "koepeltje bij elkander te sparen. Na enkele dagen maakte hij ten derde male de voetreis van Weese naar Geldern en ten derde male hoorde hij bij hetzelfde hagelkruis, dezeldfe stem en denzelfde woorden. Nu bleef hij lang stilstaan, en zoebt en speurde naar alle kan ten, of er bedrog in hét spel was; hij vond eohtei niet het minste wat verdacht voor kwam en het gevolg was, dat hij zijn voorne men versterkte om het geld voor h6t g0(j. vruchtige doel op te leggen. Eenigen tijd later, omstreeks drie weken na Paschen, had zijn echtgenoote Mechtildis een buitengewone verschijning. Des nachts ontwaarde zij een helderschijnend licht, en in dit licht een heiligenhuisje met een Ma donnabeeld. Deze beeltenis kwam haar niet onbekend voor; zij herinnerde zich deze ge zien te hebben. Kort te voren namelijk hadden twee soldaten Geldern aangedaan en twee prentjes, afbeeldingen van Onze Lieve Vrouw van Luxemburg, medegebracht. Beide prentjes waren bestemd voor een luitenant der com pagnie van een zekeren kapitein Machewitz, maar door geldgebrek gedreven (het was in den dertig-jarigen oorlog) boden de soldaten de papieren beeltenissen aan de echtgenoote van Bieschmann te koop aan. Daar zij echter den prijs van ongeveer twaalf cent voor een prentje te hoog vond, ging zij niet op hun aanbod in. Wel bevond zij, dat het beeldje, door haar in het nachtgezicht aanschouwd, volkomen geleek op dat der soldaten. Zij deelde nu haar echtgenoot mede wat zij ge zien had, maar hij kon het bijna niet geloo- ven; doch toen de buren hem verhaalden, dien bewusten nacht, zijn huis, hoewel daar binneh alle lichten gedoofd waren en alle huisgenooten zich te slapen hadden gelegd, helder verlicht hadden gezien, was zijn twij fel opgelost. Hij zond nu Mechtildis uit om de genoemde soldaten op te zoeken en een der prentjes van hen te koopen. Zij vernam echter, dat deze reeds in bezit waren van den luitenant, die thans te Kempen gevangen zat. Zij moest dus nog eenigen tijd geduld hebben. Intusscben ging haar echtgenoot voor den bouw van het heiligenhuisje zorgen. Hij maakte den pastoor van Kevelaer, Joannee Schink, zijn geheim bekend en deze steunde hem zóó bereidvaardig, dat Zondags vóór Pink steren het huisje gereed was in den vorm, zooals Mechtildis het in de nachtelijke ver schijning gezien had. Middelerwijl had de luitenant zijn vrijheid herkregen en schonk Mechtildis een der prentjes, maar niet eer der dan nadat zij de oorzaak van haar drin gend verlangen om er een te bezitten geopen baard had. Haar echtgenoot liet het op een expres vervaardigd houten tafeltje vasthech ten om het beter in het heiligenhuisje te kunnen plaatsen. Nauwelijks hadden de Zusters Carmelites- sen, te Geldern gevestigd, dit vernomen, of zij verzochten den vervaardiger van het hou ten tafeltje het beeldje eens in haar klooster te brengen. De man voldeed aan haar ver zoek en de Zusters brachten den heelen nacht wakend en bidden hij het beeldje door. Den volgenden dag bracht Bieschmann het weder naar zijn woning, maar niet zonder moeite, want van alle kanten drong het volk op hem aan, om het prentje te zien. In zijn huis ont stond zulk een toeloop van bezoekers, die groote offers brachten van geld en waslicht, dat hij het beeldje bij de Paters Capucijnen te Geldern bracht. Deze plaatsten de beelte nis in hun kerk en drie dagen lang stroom de het volk en regende het offergaven. De Paters wilden echter uitdrukkelijk dat Bieschmann zelf de giften in ontvangst nam, die ze op zijn beurt weer ter hand stelde aan den pastoor van Kevelaer. De Capucijnen met heel Geldern wilden in plechtige processie het beeldje naar de plaats zijner bestemming be geleiden, doch om gegronde redenen bracht de pastoor van Kevelaer het Zaterdagavond den 31 Mei 1642 in stilte van Geldern naar zijn pastorie. Den volgenden Zondag, den 1 Juni, werd het beeldje in het heiligenhuisje geplaatst en dien eigen dag kwam een menig te van Geldern en. omliggende plaatsen het prentje vereeren en gebeurden er eenige won deren, die zorgvuldig werden opgeteekend. Met den dag groeide van dat oogenblik het aantal vreemdelingen, die het door God be voorrechte beeld kwamen zien en vereeren. Men begon .de oude huizen te vergrooten, nieuwe te bouwen om de pelgrims te huisves ten en zoo verkreeg de Kapellenplatz dat ge moedelijk aanzien en werd Kevelaer het wel varende vriendelijke dorp, zooals wij het thans kennen. Reeds den 20 November 1645 was de „groote kapel", thans kaarsenkapel genoemd, voltooid en den 17 April van het volgend jaar voorzien in de geestelijke be diening der pelgrims door de komst der Pa ters Ortorianen, die uit naam over den Vi caris van Roermond, onder welk Bisdom Kevelaer toen ressorteerde, bezit namen van de kleine en groote kapel. Thans achtte de waakzame kerkelijke Over heid het oogenblik gekomen ord*het materiaal van menigvuldige wonderbare dingen, te Ke velaer geschied, nauwkeurig te onderzoeken. Terwijl de Bisschoppelijke zetel van Roer mond tijdelijk onbezet was, schreef de Vica ris van Roermond, Antonius Bosman, een diocesane Synode te Venlo uit. Den 11 Fe bruari 1647 vergaderden aldaar in het kloos ter „in de Weijde" onder voorzitterschap van den Vicaris zeven Aartspriesters van ver schillende districten van het Bisdom, eenige Pastoors, de Oversten van verscheidene reli- gieuse Orden, zes dokters in de H. Godge leerdheid en 4 dokters in de Geneeskunde. Als Officialis, d.i. als opperrechter in af hankelijkheid van het hoogste bisschoppelijk gezag, trad op de H.Eerw. Z.G1. Heer Theo- dorus Moeitz. De Synode ging met de meeste nauwgezet heid te werk. Zij daagde het echtpaar Biesch mann voor haar vierschaar en liet hen alles in bijzonderheden verhalen en het verhaalde met een plechtigen eed bekrachtigen Ook ondervroeg zij al degenen, die op hun bede vaart naar Kevelaer hulp en genezing had den gevonden, hoorde de getuigen en vorschte ieder woord en ieder feit na Eindelijk deed zij uitspraak: acht genezingen, welke bij de vereering van het Moeder-Godsbeeld te Keve laer geschied waren, werden echt en wonder dadig verklaard Deze uitspraak der kerkelij ke Overheid werd door de geloovigen met. de uitbundigste vreugde vernomen. Maria zelf had gesproken door het bevoegde gezag, kaar genade-oord was te Kevelaer gevestigd. Eeu wenlange vereering van duizenden en nog eens duizenden, nieuwe gunsten en zegenin gen van boven zouden Kevelaer maken tot een der eerbiedwaardigste en aantrekkelijk ste plaatsen van Mariadevotie. Ten slotte vestig ik de bijzondere aandacht mijner lezers op het volgende, daar zij dan bij hun komst te Kevelaer en het zien van de Miraculeuse Beeltenis, scherper zullen onderscheiden en ook beter onthouden wat zij gezien hebben. In het jaar 1654 kreeg het beschreven heiligenhuisje een waardiger ge daante. De Overste van het zoogenaamde klooster bouwde er een zeshoekig kapelltje om heen en de heeren baron von "Wachtendonk en Bouwens von den Boye schonken een altaar. Achter dit altaar staat tot op heden toe, door traliewerk van den buitenkant zichtbaar, het mira'culeuse Madonnabeeld. He is Omsloten door een verguld zilveren raam, dat voor ons wél interessanti, een geschenk is van twee Hollanders, den Z.Eerw. Heer Boxmeer, pas- Dinsdag 19 Juli.. Ledenvergadering Ned. R. K. Bond van meu belmakers, behangers, houtbewerkers en aan verwante vakken St. Antonius van Padua. Ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Repetitie R. K. Tooneelvereeniging „Alber- dinck Thijm", gebouw R. K.~ Volksbond. Woensdag 20 Juli Bestuursvergadering „St. Barbara". Bespre king feestvergadering ter gelegenheid van het 12 li-jarig bestaan der vereeniging. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Zondag 24 Juli Feestvergadering ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van „St. Barbara". Gebouw; R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 27 Juli. Algemeene vergadering R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze". Bespreking:) voorontwerpen winkelsluitingswet en werk tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. K, Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. Donderdag 28 Juli Concert van „Orpheus" en „O. B. K", ter ge legenheid van de officieele ingebruikneming van de „Orpheus"-schulp. Feestterrein Volks park. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. AmBrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. ■Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags: repetitie Gemengde Zangver- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. SCHIEDAM, 18 Juli. Officeiele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteeringgj H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 18 Juli. Men noteert voor; spiritus 100 pet. ƒ30. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. toor te Eindhoven en den heer van de Laer, zilversmid te 's-Hertogenbosch. De groote zil veren met gulden beelden rijk versierde plaat, die den achtergrond vormt, werd ge schonken door den Rijksgraaf Wolfgang von Ottingen en heeft tot opschrift den vollen ti tel van den graaf met de volgende verzen:) Haee tibi, Virgo parens, Comes hie Ottingius offert, Se suquosque tibi, diva Maria dicans Quisquis es, hie orans, Si mul haec ipse dicato;] Sisqque comes Comiti corde animo atque prece Ut comiti semper parstet romes Ipsa Maria, Et comitis, comintum sis comes atque parens, Dit, MoederMaagd, offert u hier de Graaf van Ottingen, Die zich en al de zijnen aan H. Gods Moeder toewijdt. Alwie hier bidt, brenge dezelfde toewijding als hij:] En volge den Graaf met hart en ziel en gebed, Opdat Maria zelf als Geleidster den volgeling steds steeds ter zijde sta, En den Graaf en zijn volgelingen als Moeder vergezelle. N.B. Daar is hier een voortdurende speling met het woord Comes da't graaf, gezel en. volgeling beteekant. Pater A. v. DIJK o.p. j Aangiften van 15 en 16 Juli. GEBOREN: Cornelia Grada, d. van A. Tet- tero en S. M. Sciarone, Nieuwe Buurt. Bart, zoon van J. C. Van Batenbrug en A. Kooijman, Broersveld. Maria, d, van M. Kerkhoven en A. M. Dirks, Paralleleweg. SCHIEDAM vertrokken 16 Juli: Griekscli s.s. Marionga Mantaca, ledig voor Hendrik- Ido-Ambacht; Duitsch s.s. Lotte Leonhafrdtyi ledig naar Makslaliti. SCHIEDAM aangekomen 16 Juli: ItaliaanscK s.s. Dunav, ledig van Rotterdam; s.s. Jacatrai ledig van Hamburg, beide om hier te dokkeW in de Wiltonhaven; s.s. Delaware, ledig van Antwerpen om hier te dokken in de Wilhel- minahaven. r* -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1