DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Slapeloosheid m 50ste Jaargang Dinsdag 1*9 Ji|li 1927 No. 14915 Dit nummer bestaat uit dris bladen STADSNIEUWS de eindexamens voor DE H B. S. DE MEENING VAN PROF. ELIAS. fVlijnhardt's Zenuwtabletten MET „EXCELSIOR" NAAR BREDA. R. K. S. V. EXCELSIOR PATER ALBERTUS ZOETMULDER M.C. „VRIENDENKRING". VOLKSBADHUIS LOTING DIENSTPLICHT ONTSLAG AAN DE GASFABRIEK EINDEXAMENS H. B. S. AGENDA. Heden. BEURS YAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling ZEETIJDINGEN. R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „ST. LIDUINA". NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus s 39. ABONNEMENTEN per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèque en Girodienst no. 81440. Advertenliën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussclien den tekst 60 ct. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 25 ct. elk woord méér 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden- Incassokosten worden berekend.- Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Een diepgaand onderzoek naar de oorzaken der onbevredigende resultaten alleszins gewenscht De Delftsche corr. van „Voorwaarts" heeft omtrent de slechte resultaten van het eindexa men H. B. S. te Schiedam en te. Delft een on derhoud gehad met prof. Elias, die deel uit maakte van de commissie van deskundigen. Prof. Eiias merkte o.m. op, dat sinds het zevental jaren, dat hij van dergelijke com missies deel uitmaakt, de maatstaf van be oordeeling van het werk gelijk is gebleven, doch langzamerhand zijn de cijfers achteruit gegaan. Het was aan de 2e H. B. S. voor meisjes aan de Mecklenburgstraat te Rotterdam, dat prof. Eiias dit jaar voor het eerst de examens heeft Ogenomen. Goede cijfers werden aan die school zoowel voor het schriftelijk als het mondelinge werk gegeven. Allen zijn geslaagd. Daarna toog onze commissie te Delft en vervolgens te Schiedam aan den arbeid. Direct hebben wij gezegd: wat zijn de cij fers voor Schiedam en Delft slecht. Vooral voor de schriftelijke examens waren de cijfers 'n beide plaatsen heel slecht en daarin ligt oorzaken van de afwijzingen. Over de heele lijn waren de cijfers buiten- h. v. ou laag. Het schriftelijk werk was slecht zond- r meer. Dij de eindbeslissing komen de directeur, d faren en de deskundigen te zamen. Er wcv.it aan over de kwaliteiten der leerlingen :olibereerd. Komt er een stemming, dan kunnen bij gebrek aan eenstemmigheid van do leeraren, de deskundigen alleen bij volko me n eenstemmigheid de beslissing nemen. Het in: li tuut van deskundigen heeft dan ook ten slotte: uij verschil van meening onder de h,raren de beslissing in handen. Doch ver schil van opinie bestond tussclien leeraren en do-i kaacligen niet. Ongetwijfeld, aldus prof. Elias, bestond er f 'mild en Schiedam reeds vrees, dat er een ü-leerlingen zou zakken; de directeuren v-en rat, zulks het' geval zou zijn, doch het v d ergor dan verwacht. Wanneer door mij enkele gemiddelde cijfers worden genomen, pn ik vergelijk die cijfers bij die van '21 en '22, toen ik ook in de examen-commissie zitting had, dan blijken de cijfers van dit jaar heel *at lager. Zij zijn lager dan in Rotterdam en den Haag, Leerlingen, die altijd goed waren, zijn er gekomen. Er zijn altijd een groot aantal middelmatige leerlingen met cijfers van 5 en 6. Die krijgen °i3 het eindexamen vaak onvoldoende. Dp do vraag, hoe het te verklaren is, dat zij, die vrij goede rapporcijfers behaalden, ook diet slaagden, antwoordde prof. Elias: iu de rapportcijfers zit vaak zoo'n groot verschil. De rapportcijfers geven nooit een kijk op het geheel van de kennis der leerlin gen. Het is moeilijk te zeggen, in hoeverre de ''apport-cijfers een basis vormen voor de waar deering van de werkelijke kennis der leerlin gen, De deskundigen moeten oordeelen over hetgeen de leerlingen bij de schriftelijke en 'hondelinge examens presteeren. Bij de eindexamens zijn, aldus de professor, de cijfers in de laatste jaren niet op voor- mt gegaan. Het intellectueele peil der leer lingen gaat achteruit. Wanneer men een ge middelde zou maken van de examens van voor "0 jaar en thans zou dit duidelijk blijken. Karakteristiek noemde prof. Elias een op merking van een directeur eener H. B. S., die verzekerde dat men in vroeger jaren enkele slechte leerlingen bad en tegenwoordig heeft men er veel. De examen-klassen in Schiedam en Delft waren daarvan een kenmerk. Er heerscht een geest van onverschilligheid en laatdunkendheid bij een aantal leerlingen die tot poovere resultaten moet leiden. Ernst ont breekt, niet alleen bij vele leerlingen, doch ook bij sommige ouders. In de „N. C." is de oorzaak van de slechte uitkomsten gezocht in het opvoeren van het wetenschappelijk peil. Doch dat is niet het geval. Ik heb, zoo besloot prof. Elias zijn mede- deelingen, bij den uitslag te Delft de weinig bemoedigende resultaten geweten aan een da ling van het intellectueele peil bij vele leer lingen, benevens de suggestieve invloed van onze examen-commissie, die conscientius op treedt. Er is een te groote toevloed van mid- "delmatig ontwikkelde jongelui tot de H. B. S., een verschijnsel, dat zich ook doet gelden bij de Technische Hoogeschool en andere on derwijsinstellingen. Tenslotte, aldus prof. Elias, gebrek aan toe zicht thuis, verwaarloozing van alle ernst en ambitie bij de studie door vele jongeren, daar uit kan veel van de geringe resultaten worden verklaard. Prof. Elias achtte een diepgaand onderzoek naar de oorzaken van de onbevredigende re sultaten aan de Delftsche en Schiedamsche II. B. S. alleszins gewenscht. Naar wij vernemen zal Woensdagavond in „Musis" een vergadering gehouden worden van leerlingen die aan het jongste eindexamen H. B. S. alhier hebben deelgenomen. Op die vergadering zal definitief de tekst worden vastgesteld van het adres, dat aan den minister van onderwijs zal worden ge richt en zal worden besproken welke persoon lijke toelichting aan het adres zal worden gegeven. Een tweetal afgevaardigden, name lijk uit Schiedam en Delft die de verdere actie gemeenschappelijk zullen voeren zul len het request mondeling bij den minister gaan toelichten. Voorts vernemen we nog. dat men zich ten aanzien van de examenkwestie heeft gewend tot den inspecteur voor het middelbaar onder wijs. DE SALARISHERZIENING. De voorgestelde salarisherziening voor ge meenteambtenaren draagt niet aller goedkeu ring' weg. Het overleg in ambtenaren-kringen schijnt ten dien aanzien wel iets te wenschen hebben overgelaten, zoodat zich thans bepaalde groe pen met een adres tot den raad hebben ge wend om wijziging en of verbetering van de hun betreffende salarisregeling. Een adres is o.a. ingekomen van de opzich ters 2e klasse bij Gemeentewerken, waarin zij verzoeken voor hen verdere perspectieven te openen door hen te benoemen tot opzichter le klasse; alsmede een adres van het bode-per soneel ten raadhuize, waarin wordt verzocht het bestaande verband in de salarieering van het bodepersoneei met de secretaris-ambtenaren niet tet verbreken en het ook in de gunstige regeling te laten deeien en tenslotte een adres van de commiezen ter secretarie en de daarmee in rang gelijk gestelde ambtenaren bij de be drijven, waarin zij er op wijzen, dat in de voor gestelde salarisherziening de onderlinge ver houding uit het oog is verloren en waarin zij aanbevelen de periodieke verhouding der com miezen van ƒ150 op ƒ200 te brengen of het aantal bestaande periodieke verhoogingen met 1 te verhoogen en deze alzoo van 3 op 4 te brengen. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt he den 67 graden. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Reel. 123S 8 JUMBO VERIAAT ZIJN GERESERVEERDE SLAAP-COUPé van den trein, welke hem naar Scheveningen bracht, voor het op treden in het circus Hagenbeek. Met ruim 50 deelnemers is de R. K. S. V. „Excelsior" Zondagmorgen vroeg naar Ginne- ken getrokken, om daar deel te nemen aan het zevende bondsfeest van den R- K, gymn. en athletiekbond „St. Jozef". In twee auto's, resp. van de firma's Boon en v. Lingen zijn de turners reeds vroeg naar het station D. P. vertrokken, daarna per trein naar Breda, alwaar het gezelschap tegen 8 uur arriveerde. Door Breda werd gewandeld naar het hotel „Amicitia" in Ginneken, waar „Excelsior" dien dag verblijf hield. De wedstrijden werden gehouden in het pa tronaatsgebouw aan de Prinses Julian astraat. De Schiedammers hebben er over het alge meen een goeden indruk achtergelaten. Om half 12 werd door den algemeenen bonds- adviseur, kapelaan J. A. M. Brogtrop, een H. Mis opgedragen, waarbij alle deelnemers aan de wedstrijden in sportcostuum aanwezig waren. De aangegeven gezangen werden door allen flink meegezongen. Gedurende de consecratie, die door tromge roffel en trompetgeschal aangegeven werd, was het doodstil. Even slechts werd gehoord het gerinkel van de medailles die aan de vaandels bevestigd waren. Na de H. Mis was er een oogenblik ver- poozing. Om 1 uur stelden alle turners zich in de Emmalaan op, om deel te nemen aan den op tocht, die gehouden werd langs Baronie- en Boschlaan, naar de Markt. Terwijl de turners doormarcheerden, werd op het stadhuis een officieele receptie gehouden. De burgemeester van Ginneken, jhr. mr, Th. E. Serraris, hield hier een toespraak, die 'beantwoord werd door den hondsvoorzitter C- M. Brantjes. Op den terugweg défileerden de deelnemers voor het gezelschap, dat inmiddels op het bordes van Ginneken's raadhuis verschenen was. Stevig werd nu doorgemarcheerd naar het H. Hartbeeld, waar een bloemenhulde werd gebracht. Kapelaan Brogtrop hield hier een korte toe spraak, waarin hij do turners o.a. aanspoorde, steeds te ijveren voor Christus' Koningschap. Aan de vereenigingswedstrijden, die des mid dags gehouden werden, heeft ook „Excelsior" deelgenomen. In de meeste nummers kwam men gewoonlijk slechts een klein aantal pun ten te kort, om voor een prijs in aanmerking te komen. De Brabantsche deelnemers hadden hier enkele goede successen te boeken. Zoo sprong C. Gelens uit Tilburg met den polsstok ruim 3 M. hoog. Als laatste nummer werden eenige extra- oefeningen gehouden. In het nummer alge- meene vrije oefeningen werd ook door Excel sior gedemonstreerd. Na afloop der wedstrijden was er prijsuit- deeling in het patronaatsgebouw. De heer Brantjes reikte hield met enkele toepasselijke woorden de behaalde eereteekens uit. De uitslagen van de nummers, waaraan „Excelsior" deelgenomen heeft, zijn als volgt: Gereglementeerde gymn. (15 en jonger) afd. uitmuntendheid: R. K. (j. y., Kaatsheu vel 112 punten; David, Tilburg, 108 punten; eereprijis Kunst en Kracht, Tilburg 104 p Dio- nysius, Tilburg 101 p.; Excelsior, Schiedam, 96 p.; 1ste prijs Voorwaarts, Tilburg 94 p Geregl. gymn. 16 en 17 jaar. eereprijs Éx. celsior, Schiedam 102 punten; K. G V Kaats heuvel, 100 p.; David, Tilburg 96 p le prijs Voorwaarts, Tilburg en Dionysius,' Tilburg, beide 91 p.; 2e prijs Kunst en Kracht, Til burg, 83 p. Athletiek (tweekamp) 15 jaar en joager. I. Dionysius, Tilburg, 4 p.; 2. k. G. V., Kaats- heunvel, 4 p. (na loting); 3, Voorwaarts, Til burg, 5 p.; 4. Kunst en Kracht, Tilburg, 7 p.; 5. Excelsior, Schiedam, 8 p.; 6. David, Til burg, 9 p. Athletiek (tweekamp) 16 en 17 jaar: 1. Dio nysius, Tilburg, 2 p.; 2. Voorwaarts, Tilburg, 6 p.; 3. David, Tilburg, 6 p, loting)4. Excelsior, Schiedam, 7 P.; 5. K. G. V., Kaats heuvel, 9 p.; 6. Kunst en Kracht, Tilburg, 11 p. Het diploma voor goede orde is toegekend aan: St. Alysius, Bergen op Zoom; St. Christo- forus, Ginneken; David, Tilburg; D. O. S„ Breda; Excelsior, Schiedam; K. G. V., Kaats heuvel; Kunst en Kracht, Tilburg en St. Wil- lebrordus, Breda. Na afloop bleef men nog geruimen tijd ge zellig bijeen in „Amicitia", waarna men om 10 uur weer naar Schiedam vertrok. Voor den leider der junioren, Th. Kreuger, is deze dag een groot succes geweest. Zooals reeds bekend gaat de heer L. Simons de tunrafdeeling verlaten. Woensdag 20 Juli bij den laatsten lesavond bestaat er gelegen heid afscheid te nemen. Het bestuur van Ex celsior vertrouwt, dat behalve de dames ook vele heeren van deze gelegenheid gebruik zul len maken. Onze oud stadgenoot, pater Albertus, die sinds enkele jaren in de mijnstreek werkzaam is in het rectoraat Kaalheide, gemeente Kerk- rade zal op plechtige wijze op Zondag 24 Juli a.s. zijn zilveren priesterfeest vieren. De pa ter zal dien dag eene plechtige Hoogmis van dankbaarheid opdragen, en daarna zullen ver schillende feestelijkheden in het rectoraat plaats hebben. Al de parochianen zijn aan het werk om den geachten jubilaris eene welver diende hulde te brengen. De postduivenvereniging de Vriendenkring houdt een wedvlucht van uit Da.x, 1004 K.M., welke opengesteld is" voor alle Schiedamschce liefhebbers. Het inkorven geschiedt op Zon dagavond 24 Juli van 56 uur. De duiven wor den in vrijheid gesteld Vrijdag 29 Juli n.m. 1 uur. Inkorven voor Amersfoort Zaterdag n.m. 46 uur voor jonge duiven. Op 15 en 16 Juli werden genomen 424 baden, le klasse: 26 kuipbaden, 49 regenbaden, 3 kin derbaden; 2e klasse: 31 kuipbaden, 310 regen- baden, 5 kinderbaden. De loting voor den dienstplicht 1928 voor deze gemeente zal alhier in de St. Joris Doel gehouden worden op 1 Augustus a.s. ïn verband met.de ontslagaanzegging aan 3 arbeiders in „lossen" dienst bij het gemeente lijk gasbedrijf, vanwege overcompleet perso neel heeft het c.-h. lid van den raad, de heer H. v. d. Kraan verzocht in de hedenmiddag te houden vergadering de volgende vragen te mogen stellen. le. Is het uw college bekend, dat aan 3 le den van het personeel der Technische Bedrij ven, welke pl.m. 8 jaar in dezen tak van dienst in dienst der gemeente zijn, ontslag is aange zegd tegen 1 Augustus a.s.? 2e. Indien dit juist is, komt het uw college dan niet gewenscht voor, temeer waar deze personen hun pensioen hebben ingekocht, de commissie der Technische Bedrijven te verzoe ken dit ontslag te willen intrekken, en een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, of deze personen naar een anderen tak van dienst kunnen worden overgeplaatst? 3e. 'Komt het uw college niet gewenscht voor, dat er in de toekomst voor hen, welke reeds geruimen tijd in dienst der gemeente zijn, en door mechaniseering van het bedrijf overbo dig worden, maatregelen, getroffen worden, waardoor deze aan een anderen tak van dienst kunnen worden werkzaam gesteld? BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 16 Juli. Hendrik, z. van H. van den Broek en C. B. Vergouwen, Hoogstraat. Hendrikus Johannes Franciscus Maria, z. van J. M. Singels en M. J. F. Siebers, Zwartewaal- schestraat.17 Juli. Johanna, d. van J. G. van Pelt en J. van "VVoerkom, Lange Haven. Johanna, d. van W. van Eijk en C. Noordijk, IJsselmondestraat. Martina Johanna Maria d. van J. P. Kloos en J. M. van Gaaien, IJs selmondestraat. Johannes Godefridus, z. van M. G. P. Verboeckx en H. J. M. van Leeuwen Hoofdstraat. Andreas Johannes Arnoldus, z. van B. A. Bouwman en A. E. A. Mol, Fa- bristraat. 18 Juli. Johanna Maria, d. van C. Bockkom en C. van den Elskamp, Nieuwe Buurt. Willem, z. van G. van den Brink en H. Stolk, Nassaulaan. Te Vlaardingen (Chr. H. B. S.) geslaagd C. Poppeliers, alhier. Ledenvergadering Ned. R. K. Bond van meu belmakers, behangers, houtbewerkers en aan verwante vakken St. Antonius van Padua. Ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Repetitie R. K. Tooneelvereeniging „Alber- dinck Thijm", gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 20 Juli Bestuursvergadering „St. Barbara". Bespre- king feestvergadering ter gelegenheid van het 12 jó-jarig bestaan der vereeniging. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang half negen. Zondag 24 Juli Feestvergadering ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van „St. Barbara". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Woensdag 27 Juli. Algemeene vergadering R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze". Bespreking:] voorontwerpen winkelsluitingswet en werk tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. K. Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. Donderdag 28 Juli Concert van „Orpheus" en „O. B. K.", ter ge legenheid van de officieele ingebruikneming van de „Orpheus"-sehuip. Feestterrein Volks park. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags: repetitie Gemengde Zangvér- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. SCHIEDAM, 19 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteerlng:] H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 19 Juli. Men noteert voor spiritus 100 pet. ƒ30. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. Schiedam aangekomen 18 Juli s.s. Aagst, le dig van Rotterdam; ss. The Duces, ledig van Antwerpen, beide om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Schiedam aangekomen 19 Juli: Eng. ss. Aeneas, met olie van Kobë via Londen voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. Schiedam vertrokken 18 Juli ss. Dunav, le dig naar Cardiff; ss. Gambia River, ledig naar New-Castle. Van 25 Juli af tot 16 Augustus a.s. is de R. K. Openbare leeszaal „St. Liduina", Lange Haven 92 gesloten. Gedurende dien tijd kan dus noch van de leeszaal, noch van de uitleenbibliotheek ge bruik worden gemaakt. 5x •vw* EEN CONCOURS DE CARROSSERIE werd dezer dagen te Zandvoort gehouden, waarvoor, zeer veel deelneming was, o.a. uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Eenige fraaie wagens op den Boulevard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1