DAGBLADVOORSCH/EDAM ÉN OMSTREKEN. ÉlÉ 50ste Jaargang Woensdag 20 Juli 1927 No. 14916 Dit nummer bestaat uit drie bladen V DE H. B. S.- KWESTIE EN DE MEENING VAN PROFESSOR ELIAS- eebrP1°tSeling dit GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM Agenda Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele afc en aankondigingen van het GemeentebestHur HINDERWET NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus 39. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèque en Girodienst no. 81440. Advertenliën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 et. Reclames tusschen den teksl 60 c(f per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 25 ct- elk woord meer 5 ct. lot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, lOreg, 0.75, 15 reg. 1, Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend.; Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim: 75 bij verlies Van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. let interview, dat professor Elias, lid van deskundigencommissie welke bij het Adeggen der eind-examens van de H. B. S. 6 'dedam en Delft tegenwoordig was, ddient de befaamde H. B. S.-kwestie heeft eileend, is in meerdere opzichten merk waardig. Zoo merkwaardig, dat zijn wensch orn een diepgaand onderzoek naar de onbe- g' I/1™6 resultaten aan de Belftsche en c dedamsche H. B. S. van zijn opmerkingen 011 '°gisch uitvloeisel is. Daar is op de eerste plaats zijn beschou- over de betrekkelijke waarde der rap- P°i ten. Mogen we professor Elias gelooven, dan Keven de rapportcijfers nooit 'n kijk op Scheel van de kennis der leerlingen. vragen: doet een examen, waar enkele willekeurige vragen worden gesteld, die hooit het geheel der leerstof bestrijken en W'iarbij de meeste leerlingen door een niet- °nbeteekenende dosis nervositeit worden ge- Andicapt, dat beter? Vormt zulk 'n examen er basis „voor de waardeering van de Werkelijke kennis der leerlingen", dan uit c'e rapport-cijfcrs blijkt? Als die rapport cijfers inderdaad zulk een geringe waarde hebben, dat ze èn ouders èn leerlingen op CPn dwaalspoor brengen, waarom ze dan biet liever afgeschaft? Er zijn, aldus professor Elias, tegen woordig zooveel slechte leerlingen; er is een te groote toevloed van middelmatig ont wikkelde jongelui tot de H. B. S. Toegegeven! Maar dan vragen we weer: openbaart zich zulks alleen in de hoogste klasse? En dan hog alleen dit jaar? En alleen te Delft en in °nze stad? En als die vragen allen met ja hioeten worden beantwoord, wat reeds on zinnig is, waarom zijn dan nóch ouders nóch leerlingen voor het onvermijdelijk échec tijdig gewaarschuwd? Behalve aan deze daling van het intel- lectueele peil hij vele leerlingen, wijt profes- Sor Elias het weinig bemoedigende resul taat aan „den suggestieven invloed van onze °Xaihen-commissie, die consciëntieus op- heedt". Wanneer men deze woorden gaat °'nschrijven, kunnen ze niet anders beteeke- 11,311 dan: de examinandi waren reeds zenuw- achtig, omdat wij vijven, van wie de roep W'tgaat dat we hijzonder streng zijn en W'e zijn inderdaad consciëntieus als examencommissie fungeerden. Daarbij duidt c ez° opmerking er op, dat metterdaad de commissie Elias consciëntieuzer optreedt, Astiger is, dan andere commissies. Waarom Ahders zou professor Elias toegeven, dat An haar een suggestieve invloed uitgaat? '°t kan niet worden ontkend, dat wanneer Aai is, wat hier door professor Elias wordt K°zegd, zulks in dubbelen zin nadeelig op 6t A'h'dresultaat moet hebben gewerkt. Im- 61 s door twee factoren werd dat resultaat ()an 111 nadeeligen zin beïnvloed en wel de°l 'le' consciëntieuze optreden zelf van jj '"hmissie consciëntieuzer dan elders, do en de °Pmerking zin heeft, en door c °n suSgestieven invloed daarvan op de Ahtinandi, die zenuwachtig, veel gemakke- l^er de kluts kwijt raken. k] i<Hd Van c'e geringe resultaten kon voorts, 'lls de professor, worden verklaard door j lek aan toezicht thuis en door verwaar- °ZlllS van allen ernst en ambitie bij de sUldjö 1 Wee r ve'e jongeren. We vragen 'al Beu het alleen de Schiedamsche en j "c'le ouders, die zoo nonchalant zijn datit!t toezicht °P hun kinderen en zijn ze jaar geworden? Valt dat lek aan ernst en ambitie alleen bij de jj 1 inSen van de H. B. S. te Schiedam en te hli h °P tc merken, daar toch zij alleen er j1^ laar tle dupe van werden? Eli-|'s!erdaa? de opmerkingen van professor .Vrecj- Zl^ van dien aard, zijn zoo onbe- Vr;l lgCllc^ atcn den weg voor zooveel nieuwe diep 011 Vlh' z'i slechts te dringender een doerfaaPd on^erzoe'c met slechts gewettigd Z|jn, maar ten volle eischen. Vergadering van Dinsdag 19 Juli. Voorzitter de heer A. J. Gijsen, burgemeester. In de raadsvergadering van Dinsdag 19 Juli waren aanwezig 25 leden. Afwezig wegens uitstedigheid de heeren ir. Houtman en Hijman. Goedgekeurd worden de notulen van 22 April j.l. De VOORZITTER doet mededeeling van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en voorts van de navolgende Ingekomen stukken. Van B. en W. aanbieding van het proces verbaal van de op 27 Juni 1927 plaats gehad hebbende opneming van kas cn boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. schrijven .waarbij ter goed keuring wordt aangeboden een wijziging van de Bedrijfsbegrooting en van de begrooting van kapitaalsontvangsten en -uitgaven (regu- larisatie) van het woningbedrijf, dienstjaar 1926. Wordt goedgekeurd. Van B. en W. voorstel, tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 24 Juni 1927 tot verkoop aan den heer H. Gabel q.q., alhier, van een perceel bouwgrond aan de Oostzijde van de Aleidastraat in dien zin, dat het achterterrein mag wor den bebouwd met een pakhuisje. De wijziging wordt goedgekeurd. Van B. en W. voorstel, tot wijziging' van het raadsbesluit d.d. 22 April 1927, tot verkoop aan de heeren C. G. Pistoors te Rotterdam en B. van Nimwegen te Rijswijk (Z.-H.), van een perceel bouwgrond aan de Jan van Avennes- straat, hoek West-Frankenlandschestraat, in dien zin, dat het te stichten complex een win- kei mag bevatten. Goedgekeurd. Van B. en W. voorstel, om aan den heer dr. H. A. Mulder, leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium, in verband met. het aan nemen zijner benoeming tot rector aan het stedelijk gymnasium te Gouda, overeenkom stig zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag uit genoemde betrekking te verleenen met ingang van 21 September a.s. of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. Eervol ontslag wordt verleend. Van B. en W. voorstel, tot intrekking van het raadsbesluit van 14 Juni j.l., waarbij een redactiewijziging werd gebracht in eenige be sluiten betreffende burgerrechtelijke handelin gen, zulks in verband met de omstandigheid, dat de betrokken besluiten in hun oorsproke- lijken vorm door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd, zonder dat wijziging is vereischt. De wijziging betreft hier raadsbesluiten bij straataanleg of grondverkoop. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Van B. en W. praeadvies, naar aanleiding van het adres van C. Staal, Bakkerstraat 21/27, houdende verzoek tot verbetering van de be strating in de Bakkerstraat en demping van de sloot langs den Groenendijk. Waar de straat hier particulier eigendom is, kan de gemeente geen verbetering ter hand nemen, terwijl wat de sloot aangaat, deze niet gemist kan worden met het oog op de water- loozing. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) vraagt of er toch niets aan te doen is, door pressie uit te oefenen op den eigenaar. De lieer VAN DE MOST (A.R.) vraagt of de straat ten bate van het algemeen niet zou kunnen worden onteigend. De heer STEENS (R.K.) merkt op dat in dit stadsdeel vele toestanden heersehen, die dringend voorziening eischen. Er zijn slooten, die voor de helft door de gemeente worden uit gebaggerd, terwijl huiseigenaren voor hun deel er niets of treurig weinig aan doen. Spr. vraagt of B. en W. niet meenen, dat maat regelen ter verbetering dienen te worden ge nomen. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) meent, dat de min of meer algemeene beschouwingen van den heer Steens meer bij de algemeene beschouwingen ter sprake dienen te komen. De verbetering van de Bakkerstraat is wel onnoodig, omdat de huisjes vrijwel nergens meer voor kunnen dienen dan voor afbraak. De sloot kan met het oog op de waterloozing niet gemist worden. Slooten waarvan de ge meente het onderhoud heeft te verzorgen, zijn over het algemeen in goeden staat. Mocht de verlichting in de bedoelde straat niet voldoende zijn, dan zal spreker den be trokken dienst daarop attent maken. De heer v. d. TEMPEL (C.H.) meent, dat geen enkel waterschap op deze sloot zeggen schap heeft. Op deze mededeeling wordt het adres ge- renvoyeerd naar gemeentewerken voor nadere Inlichtingen. Van den heer J. Dinkelaar, lid van den ge meenteraad, schrijven, waarin hij verzoekt hem in de gelegenheid te stellen in de eerstko mende vergadering van den gemeenteraad eenige vragen te stellen betreffende overlast v«Zi grondwater in het oude Gorzekwarlier bij aanhoudende regenbuien en betreffende het behoud van molens in deze gemeente. (Bedoelde vragen zijn reeds eerder in ons blad opgenomen). B. en W. stellen voor eerstgenoemde vragen om advies In hun handen te Btellen; laatst genoemde vragen te beantwoorden bij een vol gend punt van de agenda, Aldus wordt besloten. Van mevr. H. L. GoemansGeertsema Becke- ringh, schrijven d.d. 21 Juni 3927, waarop zij haar ontslag als lid der conmiiesie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs indient. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de in die functie aan de gemeente bewezen diensten. Aldus wordt besloten. Van mevr. E. Witkamp— v d. Vijver, schrij ven, houdende bericht, dat zij de herbenoe ming als lid van de commissie van toezich op het bewaar schoolonderwijs aanvaardt. Voor kennisgeving aangenomen. Van den gemeente-secretaris schrijven, hou dende verzoek hem van 1 tot en met 30 Augus tus a.s. verlof te verleenen. Het verlof wordt verleend. Van het bestuur van den Prot. Chr. Bestu renbond, adres, waarin wordt verzocht het daarheen te leiden, dat in het leven word geroepen een verordening, ter voorkoming van ongemotiveerde huurverhooging va" woningen mot een huurprijs van 6 en daarbeneden. In heiden van B. en W. om advies. Van den heer H. v. d. Kraan, lid van den gemeenteraad, schrijven, waarin hij verzoekt een 3-tal vragen te mogefi stellen betreffende het aan 3 werklieden der technische hednj- ven aangezegd ontslag wegens mechaniseering van het bedrijf. (Bedoelde vragen werden in ons blad van gisteren opgenomen). Dezo vragen luiden: le. Is het uw college bekend, dat aan 3 le den van bet personeel der Technische Bedi ij- ven, welke pl.m. 8 jaar in dezen tak van dienst in dienst der gemeente zijn, ontslag is aange zegd tegen 1 Augustus a.s.? 2e. Indien dit juist is, komt het uw college dan niet gewenscht voor, temeer waar deze personen hun pensioen hebben ingekocht, de commissie der Technische Bedrijven te verzoe ken dit ontslag te willen intrekken, en een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, of deze personen naar anderen tak van dienst kunnen worden overgeplaatst? 3e. Komt het uw college niet gewenscht voor, dat er in de toekomst voor hen, welke reeds geruimen tijd in dienst der gemeente zijn, en door mechaniseering van het bedrijf overbo dig worden, maatregelen getroffen worden, waardoor deze aan een anderen'tak van dienst kunnen worden werkzaam gesteld? Wethouder VAN VELZEN (R.K.) beant woordt de vragen als volgt: Ad lum: Ja. Ad 2 um: B. en W. hebben de commissie van gemeentewerken gevraagd of deze personen niet in gemeentedienst konden worden gehou den. Het antwoord luidde ontkennend, omdat er geen werk voor hen is; intusschen zal bij voorkomende vacature op deze personen wor den gelet. Spr. is intusschen nog bereid voorloopig den ontslagmaatregel te schorsen, om te zien of overplaatsing binnenkort mogelijk is. Mocht dat niet het geval zijn. dan zal spreker zien, door een financieelen maatregel of wachtgeld een bijzondere voorziening te treffen. Ad 3um: Een algemeene regel is volgens B. en W. niet te treffen; steeds moet elk geval afzonderlijk worden bezien. De heer v. d. KRAAN (C.H.) dankt den wet houder voor zijn toezegging. De heer J. v. PELT (S.D.A.P.) merkt op, dat men zich niet op het standpunt kan stel len, dat,men menschen houdt, die niet noodig zijn, en men kan ze ook niet aannemen als vaklieden, daar ze geen vakman zijn. De heer v. d. MOST (A.R.) vrailgt> of iet meer voorkomt, dat menschen, die acht jaar in gemeentedienst waren, nog steeds los werk man zijn, en maar overgeheveld kunnen wor den naar een anderen dienst. De heer VAN NOORDENNEN (A.R.) merkt, naar aanleiding van deze kwestie op, dat zijns inziens 'de werkverschaffing wel eens te wen- schen overlaat. Het kan er bij spreker niet in, dat bij een technische verbetering in de bedrij ven maar dadelijk arbeiders op straat worden gezet. De heer COLLé (S.D.A.P.) onderstreept de verschillende betoogen, en merkt op dat bij de werkzaamheden met een knijper voor ko- lentransport aan de gasfabriek één man was aangesteld voor levensgevaarlijk werk, waar in andere bedrijven drie of vier man worden gebruikt. Ten overvloede moest die man nog overwerk verrichten. Spreker verwacht dat dergelijke toestanden tot het verleden zullen gaan behooren. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) meent dat voor de betrokken menschen de meest bevre digende oplossing verkregen ls. Spreker is het overigens volkomen eens met den heer van Pelt. Spr. heeft nooit gezegd, dat wij de ar beiders, die overbodig werden door een machine, zouden behouden. Overigens is een behoorlijke bedrijfsvoering onmogelijk als men niet onder toezicht van B. en W. de bedrijfsleiding laat aan den directeur. Er moet tegen den laagst mogelijken productieprijs worden gewerkt; bij mechanische vindingen heelt men steeds er rekening mee te houden dat arbeiders zulïen moeten worden ontslagen. Den heer Collé merkt spr. op, dat de direc teur, door zelf in de kolenschuit te gaan staan, heeft demonstreerd, dat het niet nocdlg is, dat drie of vier arbeiders aan den knijper werken. Gezien de feiten en den eisch van een gezonde bedrijfspolitiek, mag niet meer wórden gevraagd van B. en W. dan ze toezeggen. On der alle voorwaarden toezeggen, dat overtol lige arbeiders in gemeentedienst zullen wor den gehandhaafd, is niet ln het belang der ge meente. De heer VAN NOORDENNEN (A.R.) merkt op, dat de wethouder niet gesproken heeft over het overwerk, dat in den betrokken dienst wordt verricht. En spr. zou dan ook willen, dat nog eens werd onderzocht of die arbeiders niet nog gehandhaafd zouden kunnen worden. De heer COLLé gelooft dat het verstandiger was geweest, indien eenige dagen een bekwaam kraanvoerder aangesteld ware geweest en be toogt dat het werk voor één man te gevaar lijk ls. Het debat wordt gesloten. In handen van B. en W. om advies. Van de heeren P. J. Baris, A. Geurtsen, M. A. H. v. d. Laarschot en A. v. d. Lende, op zichter 2e klasse bij gemeentewerken adres, waarin zij, kennis genomen hebbende van ver schillende voorstellen tot salarisherziening, waarin verbetering voor bepaalde klassen wordt bepleit, verzoeken ook voor hen verdere perspectieven te openen door hen te bevorde ren tot opzichter le klasse. In handen van B. en W. om advies. Van het bode-personeel ten raadhuize adres waarin wordt verzocht het bestaande verband in de saiarieering van het bodepersoneel met de secretarie-ambtenaren niet te verbreken en het ook in de gunstige regeling te laten deelen. In handen van B. en W. om advies. Van de commiezen ter secretarie en de daar mede in rang gelijkgestelde ambtenaren bij de bedrijven, adres, waarin zij er op wijzen, dat bij de commiezen of de daarmede in rang ge- lijkgestelden de onderlinge verhouding uit het oog ls verloren en waarin zij aanbevelen de periodieke verhoogingen der commiezen van ƒ150 op ƒ200 te brengen of het aantal be staande periodieke verhoogingen met 1 te ver- hoogen en deze alzoo van 3 op 4 te brengen. Worden behandeld bij punt 6 der agenda. Ingekomen was voorts een voorstel van een drietal socaillstische raadsleden, waarbij B. en W. worden verzocht een onderzoek in te stel len naar de oorzaken van het ongunstige resul taat van de eindexamens van de H. B. S. B. en W. hebben blijkens mededeeling van den VOORZITTER geen bezwaar tegen derge lijk onderzoek, waarvan het resultaat te zijner tijd aan den raad zal worden meegedeeld. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. De heer v. d. HOEK (S.D.A.P.) deelt mee dat de geloofsbrieven ln orde zijn bevonden. 2. Aanbeveling van het burgerlijk armbe stuur ter benoeming van een lid dier instel ling ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. Linnen brink, ingezetene der gemeente, geen lid van den raad. Aanbevolen wordt: 1. de heer R. J. Klei- pool, Nassaulaan 73; 2. de heer J. A. J. Nolet, Tuinlaan 12. Mevrouw KOETEN OOMS (S.DA..P.) meent, dat in de bedoelde commissie ook een vrouw zitting diende te hebben. De heer COLLé maakt voor verschillende uitgesloten groepen der bevolking dezelfde op merking. Gekozen wordt de heer Kleipool. 3. Aanbeveling van het college van regen ten van het S£, Jacobs-Gasthuis ter benoeming van een regent van genoemde instelling. Aanbevolen worden: 1. de heer J. A. M. Meijer, ondervoorzitter van Eet bujgcflijk armbestuur; 2. de heer A. P. S. Swartjes, lid van het burgerlijk armbestuur. Gekozen wordt de heer Meijer. 3 a. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium ter benoeming van een rector van het gymnasium ter voorziening in de var cature, ontstaan door het aan den heer dr. J. H. W. Strijd verleend eervol ontslag. Aanbevolen wordt de heer dr. N. Groen, thans leeraar aan het lyceum te Zaandam. De voorgestelde wordt benoemd. 4. Aanbeveling van curatoren van het gym nasium om den heer J. A. Hingman, leeraar in handteekeneu aan genoemde instelling, de finitief als zoodanig aan te stellen. De heer Hingman wordt definitief aangesteld. 5. Voorstel van B. en W. om aan den heer M. Martens, hoofd van de scholen G 1 (U. L. O.) en G 2 (G. L. O.), alleen het hoofdschap van school G 1 op te dragen en aan school G 2 een afzonderlijk hoofd te verbinden, en in verband daarmede den heer M. Martens eer vol ontslag te verleenen als hoofd van school G 2. Wordt z. h. st. aangenomen. 5 a. Voorstel van B. en W. om medewer king te verleenen voor de oprichting van een nieuwe school door de Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs te Schiedam door beschikbaarstelling van de benoodigde lokalen van het schoolgebouw aan de Prins Mauritsstraat. Do heer SLAVENBURG (C.H.) wil het voor stel splitsen. Het gaat eerstens om de mede werking voor de oprichting van een nieuwe school en tweedens over het beschikbaar stel len van een bepaalde school. De beschikbaar stelling wijkt af van de aanvrage der vereeni ging. Het bloeien van een school hangt voor een groot deel af van de ligging. Het terrein dat de school zich had gedacht, ligt 1 y2 K.M. van de school aan de Prins Mauritsstraat. Dan ligt dit gebouw in dezelfde omgeving als een andere school van dezelfde vereeniging. Burgemeester en Wethouders van Schiedam' hebben bij hun besluit van 18 Juli 1927 vergun ning verleend aande N. V. Tegelfabriek Sehie- dam tot uitbreiding van hare fabriek aan den Noordvestsingel 139/141, kadaster Sectie H. No. 701, door verplaatsing van de smederij, door bijplaatsing van een tunneloven, een moffel- oven en een droogkamer en door bijplaatsing van 5 electromotoren van resp. 10, 10, 7, 3 en 1/3 P.K., drijvende exhausters, een perspomp, een kollergang, een transporteur en een ven tilator, zulks met verwijdering van 2 tegel ovens en een stoomketel van 47 M2. verwar mingsoppervlak. De laatste dagen is door de vereeniging nog ernstig overwogen of de bezwaren waren te overkomen. Dit is echter te eenenmale on mogelijk. De vereeniging zou deze school nietj kunnen aanvaarden. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) is teleur gesteld, dat het gemeentebestuur met het schoolbestuur niet tot overeenstemming is kun nen komen. Zulks ligt niet aan het gemeente bestuur. Dit heeft alles gedaan, wat men rede lijk vragen kon. Spreker weet niet wat de heer Slavenburg met splitsing van het voorstel be doelt. Wanneer de gemeente een lokaal beschik baar stelt, is zij van verdere medewerking ont slagen. De heer Slavenburg heeft betoogd, dat wat de gemeente aanbiedt, niet zal worden aanvaard. Dat gaat echter de gemeente niet aan. De lokalen zijn door den inspecteur ge schikt verklaard voor het doel. Het zal wel nooit mogelijk zijn aan alle wenschen te vol doen. Zooals de wegen zijn in dat rustige kwar tier, kan men toch geen bezwaar maken dat de kinderen dat kleine eindje ioopen. Tegen het gebouw kan men geen bezwaar maken; het is schitterend. Het gaat hier enkel om de vijf of tien minuten loopen. De andere school, waar deze zoo dicht bij staat, is die aan de Lekstraat en de school aan de Mauritsstraat zou op geen enkele wijze den groei van die aan de Lekstraat kunnen belemmeren. De heer SLAVENBURG (C.H.) merkt op, da-t het schoolbestuur eenparig van meening is, dat deze school niet geschikt kan heeten. Ook een openbare school kon inde Maurits straat niet bloeien. Overigens zijn het twee geheel verschillende punten: de medewerking voor het totstand komen van een nieuwe school en de beschik baarstelling van een gebouw of terrein. De inspectqur voor het onderwijs heeft zich' alleen over het gebouw als zoodanig uitge sproken en niet over de geschiktheid daarvan voor het bepaalde onderwijs voor bepaalde kin deren. Een afstand van 1% K.M. beteekent voor kinderen twintig minuten en het gebouw aan de Prins Mauritsstraat ligt die twintig minuten juist buiten het gewenschte centrum. Voor vele kinderen komt er dus nog een aan merkelijke afstand bij. Het schoolbestuur blijft in verband met do verdeeling der christelijke scholen over de ge meente van meening dat een school in do Prins Mauritsstraat niet tot bloei kan komen. Het gemeentebestuur heeft toch wel degelijk rekening te houden met de bezwaren der school- vereeniging. Al zou de gemeente geen mede werking verleenen, dan zal de school er toch komen, en al kwam zij er niet, de vereeniging zou deze schooi niet willen exploiteeren. De heer KAVELAARS (R.K.) vraagt den wethouder of er niet een ruil van andere scho len kan plaats hebben, zoodat de school in do Huizemanstraat naar de Prins Mauritsstraat zou worden overgebracht en de eerstgenoemde voor de Christelijke Schoolvereeniging zou worden beschikbaar gesteld. De heer v. d. TEMPEL (A.R.) is er van verzekerd, dat de gemeente binnen een jaar toch zal moeten bouwen in verband met uit breiding en het zevende leerjaar. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) handhaaft zijn bewering, dat het niet de schuld is van do gemeente, als er geen overeenstemming werd bereikt. Is er in de naaste toekomst gebrek aan schoolruimte te verwachten? Spreker aarzelt niet die vraag ontkennend te beantwoorden. Al wordt morgen het zevende leerjaar ingevoerd, dan is nog deze school niet noodig. De heer Slavenburg heeft ons zoo dikwijls voorgehouden zuinig te zijn. Is het verant woord, als er eerste-klas schoolruimte beschik baar is, een andere school te bouwen? Zoo gauw een schoolbestuurslid ook raadslid is, heeft hij althans hier de zaak van de zijde van da gemeente te bekijken. Nieuwbouw is te oenen- male overbodig. Spreker kan zich niet inden- keu, dat wie bijzonder onderwijs principieel wil, zich daarvan door enkele minuten loopens zou laten afschrikken. Wat de opmerking van den heer Kavelaars betreft, het ware toch niet redelijk een school, die stampvol is en in een groote beHoefte vol doet, te ontruimen ten behoeve van kinderen die het bijzonder onderwijs willen volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1