IP li FEUILLETON STADSNIEUWS WQSNSSOAGt 20 JULI 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 RA A DSO VERZICHT EEN ONGEWENSCHT CADEAU VAN WETHOUDER DE BRUIN DE H. B. S. IN DE RAADSZAAL WETHOUDERS PENSIOENEN DE WETHOUDERSBENOEMINGEN Bespreking door de Reehtsche Raadsclub DE H. B. S.-KWESTIE NEDERLANDSCHE R. K. BOND YAN HOUTBEWERKERS ENZ. „ST. ANTONIUS VAN PADUA" HET CARILLON in alle [oatle DELFTS ROEM zaken verkrijg!] AGENDA. C-1 DISTRICTS-ARBEIDSBEURS SCHIEDAM Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, aut. lasschers, betonwerkers, bankwerkers, boekbinders, brandersknechts, broodbakkers, boekhouders, chauffeurs, distillateursknechts, electriciens, glasblazers, grondwerkers, gereed schapmakers, kistenmakers, kuipers, klinkers, kraandrijvers, kantoorbedienden, koperslagers- pijpleggers, losse werklieden, letterzetters, met selaars, metaalboorders, machinisten, metaal draaiers, metaalschavers, monteurs, magazijn- bedienden, molenaars, mouters, nagelhpeters, opperlieden, ponsers, reizigers, sigarenmakers, schilders, scheepsfitters, smeden, stokers, stel lers, touwslagers, timmerlieden, transportarbei ders, varensgezellen, voerlieden, winkelbedien den, ijzerwerkers, zand- en leemvormers en zakkendragers. EUCHARISTISCH TRIDUÜM VOOR ZIEKEN EEN VORSTENDOCHTER Den lieer v. 'cl. Tempel antwoordt spreker nog, dat we toeh geen school kunnen gaan bou wen, omdat er eenige grond wordt verkocht, waarop wellicht wordt gebouwd. De heer EVERS (R.K.) merkt op, dat de laatste jaren herhaaldelijk openbare scholen door het bijzonder onderwijs zijn ingenomen. Spr. vindt zulks goed, zoolang het. bijzonder onderwijs kan bloeien. ïïdar dat is hier niet het geval. En het beste bewijs daarvoor is het antwoord van den heer De Bruin zelf op de vraag van den heer Kavelaars. Een bloeiende school brengt men niet over naar een andere plaats. In bedoelde wijk bloeit het openbaar onderwijs; in dat kwartier zal ook het bij zonder onderwijs bloeien, niet echter daar waar de heer De Bruin ze zou willen exploi- teeren. Een reserve-school, in de Prins Maurits- straat toot het openbaar onderwijs is overi gens geen weelde. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) betoogt dat waar de heer Slavenburg pertinent heeft ver klaard, dat de Christelijke Schoolvereeniging deze school niet zal aanvaarden, spr. geen vrij heid heeft om te belemmeren, dat geen ge- wenscht christelijk onderwijs zou worden ge geven. Even onbehoorlijk als het is een open bare school te dwingen naar een ander school gebouw te gaan, even onzinnig is het een schoolvereeniging te dwingen een ongeweuscht schoolgebouw te betrekken. Wethouder BODDEüS (A.R.) ondersteunt de meening van den heer Van Velzen, opdat kan worden onderzocht, of de heer Slavenburg de meening van het geheele schoolbestuur vertolkt. De heer SLAVENBURG betoogt dat het on waar is, dat de christelijke schoolvereeniging een bloeiende openbare school zou willen ver plaatsen. De ouders van de kinderen die bij zonder onderwijs wensehen, hebben echter geen minder recht- dan de voorstanders- van het openbaar onderwijs. Overigens is spr. het met den heer v. et. Tempel eens, dat in het rayoa van de Prins. Mauritsstraat wel zooveel ge bouwd zal worden, dat die school in de toe komst niet overbodig zal zijn. Wanneer wij de school in de Prins Maurits- BtrajBt- unaniem afwijzen, de bijzondere school zelfs* liever zonden opofferen, dan begrijpe men, dat hot hier geen kwestie is- van gevoeligheid. De heer KAVELAARS (ÏÏ.K.) kan niet in zien, dat aan het openbaar onderwijs een on redelijke eisch wordt gesteld, wanneer -wordt gevraagd dat de school van de Antonie Muis straat of van de Huizemansstraat naar de Prins Maurit-straat wordt verplaatst. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) begrijpt niet welk bezwaar aan de school in de Prins Mauritsstraat kan kleven. De school is ruim en staat in een rustige straat. Trouwens ook de dir. Kuyperschool in dezelfde straat bloeit. Het schoolbestuur moet overigens zelf we ten of. het een gebouw wil accepteeren of niet. We hebben hier het gemeentebelang te behar tigen. Wo hebben tegen alle richtingen aan te nemen het standpunt van rechtvaardigheid. En aJs. de gemeente recht heeft gedaan, speelt het voor haar geen rol meer, of de een of andere- partij daarmee geen genoegen ntismt. Meent de schoolvereeniging dat zij onbillijk wordt behandeld, clan weet zij den weg om in beroep te -aan.. Wil men uitstel, spreker vindt zulle» goed, cloeh hij verwacht van nieuwe. hc~ sprekingaa geen enkel resultaat. Spreker wif nog. wel zeggen, dat hij het verplaatsen van een echool niet verontwaardiging, van de hand v.-i: - Overigens is spreker bereid, overal en altijd. aJs wethouder de belangen, van het bij zon-der onderwijs, znoala zijn plicht is, even zeer te clienea ais. die van het openhaar on derwijs, Sivreker merkt nog. op, dat als de. school vereeniging de. school in de Prins Mauritsstraat accepteert, ds school met September kaai begin nen ca anders niet. Voor een reeks, van jaren is er nog niet het perspectief,- dat de financieels toestand der gemeente zoodanig zal zijn, dat w-e deze uit gave onnoodig zouden Runnen doen. Het voorstel van B. en W. wordt met 15 ter gen 9. stemmen (rechts tegen links.) verworpen, zoodat aan de aanvragende vereeniging de be- noodigde grond, ter beschikking zal worden gesteld. De heer Kavelaars had zieh voor de stem ming verwijderd, omdat hij geen gelegenheid had gehad, de aangelegenheid volledig te be- studesren. G-. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemeene salarisverordening. De heer COLLë (S.D.A.P.) stelt met het oog op den tijd en in verband met het feit, dat nog verschillende adressen zijn ingekomen, voor, dit punt van de agenda tot de volgende vergadering uit te stellen. Na eenig verzet van den heer BODDEüS (AJl.) wordt het voorstel-Collé met meerder heid van. stemmen aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 18.000 voor de uitvoering van werken ten behoeve van de exploitatie der algemeene begraafplaats in Klein-Babbers- polder. Wordt zonder debat en z. h. st. goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 40.000 op perceel 21 van het grondbedrijf ten behoeve van den aan leg van de zandbanen van de Snelliusstraat, de Boerhavelaan, het Boerhaveplein en den Rotterdamschen Dijk. De heer COLLé (S.D.A.P.) merkte op, dat voor zoover de gemeente werkverschaffing geef S, zij loondruk uitoefent. Haar lage loonen zijn voor particulieren aanleiding, om eveneens lage loonen te betalen. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) meent dat het niet de bedoeling is dit werk als werk verschaffing uit te voeren. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening regelende de wachtgelden en pensioenen voor de wethouders der gemeente Schiedam. De VOORZITTER stelt voor, het voorstel artikelsgewijze te behandelen. De heer KAVELAARS (R.K.) verklaart zich tegen artikel G betreffende het pensioen voor wethoudersweduwen. De heer EVERS (R.K.) zou deze Kwestie nog eens nader willen laten onderzoeken. De geheele verordening wordt met een kleine wijziging z. h. st. vastgesteld. De overige punten van de agenda worden aangehouden. De vpenhare veirgadaring wordt gesloten; de raad gaat over in geheime zitting. Pièce de résistance van de vergadering van gisteren vormde het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen voor de oprichting van een nieuwe school door de vereeniging tot bevordering van Christe lijk onderwijs te Schiedam door beschikbaar stelling van de benoodigde lokalen van het schoolgebouw aan de Prins Mauritsstraat. Het had werkelijk niet zoo hoeven te zijn, als wethouder De Bruin niet met hand en tand zieh aan zijn voorstel had vastgeklemd. Hij heeft wel de klassieke woorden op zich van toepassing moeten voelen: „timeo Danaos et dona ferentes." Als wethouder De Bruin met zijn cadeaux voor het bijzonder onder wijs komt aandragen, dan zijn we daar een beetje huiverig voor en dat wordt niet minder als de wethouder op zoo wijdloopige breedsprakige manier de waarde van zijn cadeaux komt aanprijzen. Ja, die school in de Prins- Mauritsstraat is toch eigenlijk het nee plus ultra van wat je maar wensehen kunt: een eerste-klas gebouw, volmondig goedgekeurd door de onderwijsinspectie, in een straat gelegen als voor schoolgaande kinderen bij mogelijkheid geen betere te vinden is. Maar wat kan men in 's hemels naam nog meer verlangen? Feit intusschen is, dat het cadeau van den heer De Bruin, hoe smakelijk hij het ook voorstelde en daar heeft hij slag van zoo weinig appetijtelijk was voor de betrokken schoolvereeniging, dat zij, aldus de heer Slavenburg, er niet aan dacht het te accepteeren. Liever zag zij heelemaal van een school af, dan in het gebouw te trekken, dat de Wethouder voor het onderwijs haar aanbood, een gebouw waarvan zij om zijn ligging ver buiten het centrum van de wijk waaruit de kinderen moeten gerecruteerd, die haar school zullen bezoeken, met zeker heid wist, dat het- nooit haar school tot bloei zou kunnen brengen. Dit gaf voor de beide andere reehtsche fracties den doorslag. Wanneer de betrokken schoolvereeniging het gebouw in de Prins Mauritsstraat niet kan aanvaarden, wanneer zij zelfs liever van een eigen school zou afzien, dan, aldus wethouder van Velzen, wien de heer Evers en wethouder Boddeüs bijvielen, voelen wij ons niet meer verant woord, haaf het aangeboden gebouw op te dringen en daardoor dezen tak van bijzonder onderwijs, die evenveel bestaansrecht heeft, als het openbare en andere bijzonder-onder- wijsrichtingen het leven onmogelijk te maken. De heer De Bruin, die van zijn fractie en de overige leden van links slechts zwijgenden steun ontving, rr -vfr het tegenover dit ge combineerd verzet t 'rtgen. De gelegenheid om tactisch te retire, i, was hem geboden, toen hem aan het verstand was gebracht, dat men onder geen voorwaarde van zijn vriendelijk geschenk was gediend, en toen zijn beide collega's in het dagelijksch be stuur hem nog de redplank toereikten om zijn voorstel ter nadere beschouwing en tot verder overleg terug te nemeu. Hij gaf er de voorkeur aan het te zien sneven. Met een stemming rechts tegen links niet prettig voor een linksehen wethouder van onder wijs, die er hoog van opgeeft dat de be langen van het bijzonder onderwijs bij hem volkomen veilig zijn werd het voorstel van B. en W. om hals gebracht en werd besloten aan de vereeniging tot bevordering van christelijk onderwijs voor haar nieuwe school het terrein beschikbaar te stellen waar zij zicht op heeft. De beantwoording der vragen van den heer van der Kraan omtrent het ontslag van een drietal arbeiders van den tech- nischen dienst bezorgde wethouder van Vel zen een onverdeeld succes. Voor die wen sehen is en wordt gedaan, wat redelijker wijze kan worden verwacht, doch het gaat niet aan bij de steeds verder gaande mechani- seering der bedrijven, zulks in het belang van vermindering der kosten van het pro ductieproces, arbeiders, die overbodig wor den, alsmaar aan te houden. Van sociaal democratische zijde kreeg de wethouder bij- l val en zelfs de heer Collé, die met den heer v. d. Most en den heer Van Noordennen het overwerk ter sprake bracht, voelde zich niet genoopt tegen dit principe van het gezond verstand stelling te nemen. De kwestie van de H. B. S. zal ook in den raad een staartje krijgen. Een viertal sociaal-democratische raadsleden, mevr. Koe ten Ooms, en de heeren Dinkelaar, Van Pelt en Van Waardenberg hebben namelijk een motie ingediend, waarbij B. en IV. worden uitgpnoodigd een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het ongunstige resultaat van het jongste eindexamen. Zulks zal geschieden en te zijner tijd zullen B. en W. aan den raad meedeeling doen van hun bevindingen. Inderdaad is de aangelegen heid voor een onderzoek van de zijde van het gemeentebestuur, afgescheiden van de vraag of ook van den minister van onderwijs een onderzoek zal uitgaan, ernstig genoeg. Het betreft hier een onderwijsinrichting voor de gemeente Schiedam, waarin tot dusver volle vertrouwen is gesteld. Terecht of ten on rechte heeft dat vertrouwen een schok ge kregen en het is een gemeentebelang bij uitstek, dat de slag die daardoor aan onze H. B. S. zou kunnen worden toegebracht, af doende wordt gepareerd. In den laten namiddag werd voor een vrijwel indolenten raad nog bet voorstel betreffende de wethouderspensioenen op het tapijt gebracht. De drie aanwezige wethouders eclipseerden. Waarom, is ons een raadsel. De betrekkelijke verordening is immers niet op ben, doch slechts op hun opvolgers van toepassing. Het was ook wel, omdat de toe passing in nog zoo verre toekomst ligt, dat de raad, die met uitzondering van de Katholieke fractie nog amper half compleet was, zich aan liet voorstel zoo weinig liet gelegen liggen. De heer Evers deed nog een poging om het ongelukkige artikel betreffende het weduwen-wachtgeld aan een nadere beschou wing te onderwerpen en mr. Kavelaars ver klaarde rondweg dat hij zieh met dat artikel niet vereenigen kon, maar de voorzitter meende dat we het met dit compromis nu maar eens probeeren moesten en de raad voor zoover nog aanwezig, geloofde het wel. Het schooldebat had blijkbaar de krachten volledig uitgeput. Met een kleine door ons aan de hand gedane redactiewijziging in artikel 10, waarin in plaats van „bij ver mindering van het invaliditeitspensioen" wordt gelezen: „bij nieuwe vaststelling van het invaliditeitspensoen" ging de verorde ning onder den hamer door. Een klein tóevalligheidje en bij de eerste toepassing ze moge lang uitblijven zal de raad inzien, dat ze niet ongewijzigd kan blijven. Vrijdag de verordening op de salaris herziening. De besprekingen betreffende de samenstel ling van het college van B. en W., zullen door de Reehtsche Raadsclub worden gehouden op Vrijdag 29 Juli a.s. De motie, door de sociaal-democratisehe raadsleden J. Dinkelaar, J. M. v. Eelt, mevr. E. Koeten Ooms en E. H. van Waardenburg gisteren bij den raad ingediend, luidt als volgt: „De gemeenteraad van Schiedam, kennis genomen hebbende van den uitslag der eindexamens van de Rijks Hoogere Bur gerschool, alhier gevestigd, waarbij van de 34 candidaten er 17 zijn afgewezen, terwijl onder de geslaagden over de toegekende cijfers on tevredenheid bestaat, alsmede de vrees, dat de leerlingen daarvan in hun maatschappelijke loopbaan schade zullen ondervinden; van oordeel zijnde, dat in het belang van voornoemde school dringend gewenscht is, dat de oorzaken van dit fiasco zullen worden na gegaan, teneinde de mogelijkheid tot verbete ring te scheppen; noodigt Burgemeester en Wethouders uit om dienaangaande een onderzoek in te stellen en het resultaat daarvan den raad ter kennis te brengen." De vergadering van hedenavond in „Musis Sacrum" wordt niet gehouden door de leer lingen, die aan het jongste eindexamen van de H. B. S. alhier hebben deelgenomen, doch, zoo als de lezer zal hebben begrepen, door de ouders dier leerlingen. In de gisteravond in den R. K. Volksbond ge houden vergadering van de afd. Schiedam, on der leiding van den heer Oostliof, spTak de voorzitter zijn teleurstelling nit over de ge ringe opkomst der leden. Spr. gaf een aanspo ring om in het vervolg meer belangstelling aan den dag te leggen voor het belangrijke organisatiewerk. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Besloten wordt het patroonsfeest «op; meer feestelijke wijze te vieren. De beschrijvingsbrief voor de bondsvergade ring, welke van 3031 Juli a.s. gehouden wordt, werd aan een bespreking onderworpen. Tevens werden twee afgevaardigden gekozen voor de bondsvergadering, terwijl de in te dienen voorstellen door de afd. Schiedam, even eens werden, goedgekeurd. De voorstellen betreffende het ziekenfonds behoeven een dringende bespreking. Na nog enkele puntjes van ondergeschikt be lang, werd de vergadering gesloten. Voor het versteken van den trommel is het speelwerk in den grooten toren stopgezet. Als nieuwe melodieën zullen worden aangebracht: heel uur „De muzikale smid". G. F. Handel en half uur „Lied van de zilveren vloot", J. J. Viotta. Heden. Bestuursvergadering „St. Barbara". Besprop king feestvergadering ter gelegenheid van hei 12^-jarig bestaan der vereeniging. Gebouw. R. K. Volkshond. Aanvang half negen. Donderdag 21 Juli Bestuursvergadering R. K. Radiovereeniging. Gebouw R. K. Leeszaal Lange Haven. Aanvang half negen. Zondag 24 Juli Feestvergadering ter gelegenheid van het j 12%-jarig bestaan van „St. Barbara". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 27 Juli. Algemeene vergadering R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze". Bespreking^ voorontwerpen winkelsluitingswet en werk tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. K, Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. Donderdag 28 Juli Concert van „Orpheus" en „O. B. IC", ter ge legenheid van de officieele Ingebruikneming van de „Orpheus"-schulp. Feestterrein Volks park. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags; repetitie R.K. Mannenzangvereeni- gin'g St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volkshond. Donderdags: repetitie Gemengde Zangve'r- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 «uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 20 Juli. Officieele noteering: van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteering:] H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 20 Juli. Men noteert voor spiritus 100 pet. 30. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schiep, Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. Gevraagde werkkrachten te Schiedam: jon gens en meisjes van 14-16 jaar voor fabrieks werk, jongste bedienden, koperslager voor ke- telwerk en een smidsjongen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de. gemeentelijke arbeidsbeurs, Broers- veld 142. Heel. 543 15 Evenals vorig jaar zal ook thans weer een Eucharistisch Triduum voor zieken van Schie dam en omstreken worden gehouden. Op Zondag 2.4 en Zondag 31 Juli van 2— 4 uur bestaat gelegenheid zich voor deelnam» te doen inschrijven in het St. Liduina-gesticht aan de Nieuwe Haven. 37). InEussehen ging zij rustig voort met le uitwerking, voor haar eenmald vastgestelde plannen. Ztj kocht een villa aan de hare be lendend, een paradijs van groen en bloemen, en na die keurig gemeubeld en ingericht te hebben, besloot zij ze baar pleegvader en diens kinderen aan te bieden De moed om gemeen schappelijk met hen te leven, ontbrak haar geheel en al; zij gevoelde behoefte in zich zelf te lteeren, en het gezicht der jonggehuwden wekte nog menigmaal allerlei in haar op. Zoo bracht ze met dona Josepha een grooté maand daar door, druk bezig met de regeling van heel wat groote en kleine zaken; ook huurde zij het noodige dienstpersoneel om Perrine het geluk te doen smaken van haar rente 'te leven. Reeds was zij begonnen met de toebereid selen voor een prachtig feeot ter eere van de aankomst harer vrienden, toen een schrijven van den padre haar de geboorte van zijn kleinzoon Pierre kwam melden. Diep ontroerd snelde ze in allerijl naar Lima terug: zij zou den zoon van Georges aanschouwen. Maria was ten eenemale onkundig van de ongelukken, die de familie van haar man on dervonden had. Met de meeste zorg had men dit voor haar verborgen gehouden teneinde haar niet op te winden. Bevallig in een geborduurd peignoir gehuld de blonde haren in lange vlechten over de schouders hangend, verzorgde zij haar kleine, jtralend in haar moederschap. Op dit gezicht Verscheurde een nieuwe, wreede pijn Mari- julta's hart; nóg een zaligheid, die zij nooit jou smaken. Doch met al de wilskracht, waarover zij be schikte, verdreef zij die hittere opwelling. Welk een heerlijk tooneeltje, die kleine op moeders schoot in zijn helder wit kleedje met open oogen, tot tijdverdrijf op zijn kleinen duim zuigend. Wat zou het een genot zijn, dat lieve kleine wezentje in de armen te sluiten! Doch Maria was een nog te nieuw bakken moedertje om den kleine aan Mari quita toe te vertrouwen. Zoo kwam deze er dan ook spoedig toe zich bijna geheel met Martini bezig te houden. Wat was die goede man in korten tijd ver anderd, verouderd! Al had hij in allen eenvoud het aanbod van Mariquita aanvaard, toch kon hij zijn ongeluk niet vergeten en beschul digde zich zelf, niet over zijn zoon gewaakt te hebben. Hij scheen bekommerd, zelfs bij den aanblik van den pasgeborene. 't Werd meer dan tijd, cl at bij naar Miraflo- res vej; trok, waar hij in een heel andere om geving zou leven. Zoo werd de datum der afreize zonder veel moeite vastgeesteld. De echtgenooten betrokken den „rancho", die voor hen in gereedheid, gebracht was, 't Kost te niet veel moeite hen te doen gelooven, dat hun vader zijn overblijvend kapitaal daarin gestoken had. Martini gaf er de voorkeur aan bij Mariquita te wonen. Bestond er tusschen hen reeds lang een heimelijke verstandhouding, thans werd deze band met den dag sterker. De Cholita begreep den ouden man beter zonder Georges en Maria. Kleine Pierre groeide voorspoedig op. Wel dra verblijdde hij een- ieder door zijn eerste lachjes, en de ongeartikuleerde klanken, waar mede hij het gesprek der anderen trachtte na te bootsen. Dikwijls zette Mariquita hem op haar schoot, bekeek hem met iets als eerbied en verroerde zich niet, uit vrees zijn rustigen slaap te zullen storen. Zij bewonderde en be minde hem. Hij was haar petekind, zou haar erfgenaam zijn. De tijd snelde middelerwijl voort. Georges had te Lima een doek vol zon neschijn tentoon gesteld, dat algemeene be wondering wekte. Maria ging geheel op in de zorg voor huishouden en kind, het leven aannemend het zich voordeed. Haar laatst ontvangen lied, het moe derschap, had haar een heel ander voor komen gegeven; er kwam over haar iets meer teeders, bedachtzaam, waardoor zij Mariquita altijd meer naderde. De Cholita had alles, wat er rondom haar voorviel, nauwkeurig waargenomen en over dacht. Zoo begon zij te beseffen, dat ware grootheid meer in daden dan in woorden be staat, en zij jvijdde zich daarom geheel en al den armen toe, den lijdenden en bovenal den mismaakten, wier verdriet zoo weinig het me delijden der anderen opwekt. Tot die misdeelden ging zij met innige lief de, want ze begreep hen, vond zich zelf in hen terug. Om hen te troosten, op te heffen, tot overgeving aan den heiligen wil Gods te bren gen, bad zij slechts te putten uit eigen er varing. Bekommerden, moedeloozen trachtte zij er van te overtuigen, dat een donker, vergeten bestaan juist een leven is onder Gods oogen, Waardoor de dagolijksche kwellingen verande ren in heiligmakende beproevingen. Het ver leden bestond niet meer voor baar. Er bleef niets van over dan spijt over zooveel dwaling oen misvatting. Martini kon niet meer buiten zijn Mariquita, zij was hem onmisbaar geworden. Zij keuvel den met elkander, gingen samen uit en ver troetelden om strijd den lieveling, Perrine's nieuwe afgodjes. Eens, dat Martini van een inspectiebezoek aan een zijner hoeven terugkeerde, kwam ook Mariquita thuis van eeen harer gewone toch ten, weel zeer vermoeid en met ledige beurs, doch met opgeruimd gelaat, dat van innerlijk geluk getuigde. Daar kwam ook Maria naar buiten met een brief zwaaiend. Wij hebben tijding van de Kêrbars, riep ze de Cholita toe. Die beste jongen! zei Mariquita, waar is bij tegenwoordig? In volle wildernis, op de Sandwicheilan den! Onwillekeurig begonnen zij over het verle den te praten. De gelukkige tijd, toen wij trouwden, moet voor u zeer hard en moeielijk geweest zijn, niet waar? vroeg Maria. O ja, antwoordde Mariquita met een zucht. Ik was zeer slecht en ongelukkig, diep ongelukkig.... door mijn eigen schuld, voeg de ze er in allen eenvoud bij. Ik verbeeldde mij, dat bet gehoopte geluk mij van rechts wege toekwam. Ik vergiste mij schromelijk: daar lag mijn weg niet. Het doel vah ons be staan is zoo groot, er zijn zooveel heilige plich ten, zoete en rechtmatige genoegens ter vol doening van hart en verstand, dat ieders deel mooi en goed, overvloedig kan wezen, ook zon der de vervulling onzer droomen, ja, zei ze glimlachend, zelfs zonder geld. Het komt er slechts op aan de taak te begrijpen, die ons uit den Hooge toegewezen is. Zwijgend beschouwde zij de welriekende magnolia's met wit-fluwee-len kelk, de prach tige laurieren en andere zeldzame, wonder- schoone bloemen in het park, de eenige weelde, uie zij zich in haar bijna kloosterlijk leven veroorloofde; en uit haar mijmering ontwa kend sprak ze, blijkbaar zonder het te wil len of te weten op luiden toon: Voor al de rijkdommen dezer aarde koopt men zich den inner lijken vrede niet, en even min de klare heldere rust der ziel. Lief klein zusje, sprak Georges, die juist aankwam en deze woorden hoorde, lief klein zusje, jij hebt het beste deel verkozen, want jij doet het goede! En dat wel volgens den geest van hot Evangelie, kwam Martini met vaderlijken trots tusschembeide; want de rechterhand weet niet, welk goed de linker in het geheim doet, zooals vroeger, toen zij leed Levendig naderde Mariquita haar pleegva der en kuste hem hartelijk het voorhoofd, ter wijl kleine Pierre zich aan de plooien van haar rok vastklemde. U hebt het geheim dus geraden? Vroeg zij verrast. Ja, kindlief, ja! antwoordde de oude ma® met warmte; on je bent me er des te dier baarder om. De wangen der Cholita kleurden zich, liaar oogen kregen een nederige, dankbare uitdruk king en vestigden zich als liefkoozend op het gelaat van den grijsaard. Dan, om haar verle genheid te verbergen, bukte zij zich en nas* het kind in haar armen. Terzelfder tijd boog Georges zich naar het oor zijner vrouw en fluisterde vertrouwelijk: Ik wist het wel, dat ze indertijd de Keïbars vurig beminde! Op eenige passen afstand beschouwde Per rine het groepje met groote innige belangstel stelling en genegenheid. De gewoonte om tot zich zelf te spreken had ze nog niet afgewend, en zoo mompelde zij clan ook nu weer: Wie zou dat ooit gedacht hebben? Ma riquita de kleindochter van een Cacaique, dat kan er misschien nog bij door, ik weet niet pre cies, wat dat is. Mariquita millionnaire, dat is al meer wonderbaarlijk. Maar Mariquita ons aller beschermengel!.,.. De goede God weet heel goed, wat Hij wil!Met de menschel» is het al net eender gelegen als met de aarde: om vruchten voort te brengen moet zij omga- spit worden! EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2