DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Donderdag 21 Juli 1927 No. 14917 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS V DE SALARIS VERORDENING. ST. liduina-congkegatie EXAMEN COUPEUSE DE TRAGEDIE DER H. B. S.- EINDEXAMENS VERGADERING VAN DE OUDERS DER GEëXAMINEERDEN De Minister van Onderwijs heeft een onderzoek toegezegd =£e etage R. K. S. V. EXCELSIOR HET ONGELUK TE KETHEL De burgemeester wendt zich opnieuw tot den Minister DIPLOMA ZWEMMEN. AGENDA. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus 39. ABONNEMENTENper 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. 11Postchèctue en Girodienst no. 81440. Advertentiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eikenanderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Een wijziging van een salarisverordening Is een lastig ding. In den regel rijt ze °ud zeer weer open; wonden die min of meer geheeld waren, beginnen weer te bloeden en.... veelal worden er nog nieuwe bij geslagen. In onze met jaloezie doordrenkte maat schappij is het nu eenmaal een feit, dat de Kroote meerderheid gemakkelijker in eigen Positie berust, naarmate anderen, die men als zijn gelijken meent te mogen beschouwen bet maar niet beter hebben. Zoo is elke salarisregeling in den grond een regeling van verhoudingen, een wikken en wegen en passen en meten, dat te nauw keuriger heeft te geschieden, omdat verwaar lozing van de geringste factoren grieven kweekt. In de ambtenaarswereld staat de zaak aldus, dat de verhoudingen langzamerhand min of meer geijkt zijn. Eenmaal die ver houdingen vastgesteld, zijn de ambtenaren daarin geleidelijk als vastgegroeid; de ouderen voorzoover ze het er niet mee eens Waren, hebben er zich op den duur bij neer gelegd, de jongeren wisten bij hun sollicitatie Waar ze aan toe waren en hebben daardoor «iet het recht zich verongelijkt te voelen. Daaruit moet volgen, dat het een precair beginnen is, zich aan wijziging van zulke als het ware geijkte verhoudingen te wagen. De onbillijkheid ervan dient wel heel duide lijk in het oog te springen, voor men daar toe overgaat. Want, het gevaar is buiten gewoon groot, dat werkelijke onbillijkheden in de plaats treden van min of meer imagi naire die men zou trachten op te heffen. We willen "maar zeggen, dat het terrein der verhoudingen vol voetangels en klemmen ligt, waar men met een goed hart en de beste meening allerlei ongelukken kan be gaan. De adressen, bij den Raad op het voor stel tot wijziging der salarisverordening ingekomen, spreken allen er van, dat be staande verhoudingen werden verbroken, dat men door die verbreking zich voelt achteruitgezet. Zonder ons uit te laten over de al of niet gegrondheid der salarisherzieningen, sterker, bij voorbaat aannemend dat alle verhoogin- gen volkomen gerechtigd zijn, komt het ons toch voor, dat het een waagstuk is, aan verhoudingen te gaan tornen, die in jaren lange practijk zijn bezonken. Dergelijke her ziening zal slechts heel moeilijk bevrediging schenken, en dat te minder, voor zoover tus schen de hoogere en de lagere salarissen de afstand eer wordt vergroot dan verkleind. den Gisterenavond had de Meisjes-Congregatie Liduina van de Frankelandsche parochie eene vergadering belegd voor de leden van de Eucharistische sectie in het gebouw van den kath. kring, terwijl tevens van deze vergade- rj1]8 gebruik gemaakt zou worden om tot op- Zichting te komen van eene retraite-sectie. De directeur gaf den congreganisten ver schillende middelen «30, om het doel van de Eucharistische sectie te verwerkelijken n.l. bet Eucharistisch leven in zich zelf en hij an deren te verhoogen en gaf daarna de gelegen- bed, om zich op te geven voor de georgani seerde veelvuldige H. Communie en voor het bezetten van de stille uren op de aanbiddings- ®agen. Vier-enveertig meisjes gaven zich op, om op Vastgestelden tijd op aanbiddingsdagen te ko- aanbidden; 25 wenschten toezegging te Uoen, dat zij minstens drie keer per week wil- communiceeren, 10 minstens vijf keer per week en twaalf minstens één keer. Hierna werd overgegaan tot een uiteenzet- n8 van doel en werkwijze der op te richten zel.raite.seetie, waarna deze oprichting een eit werd door opgave van een twintigtal leden. Een tweetal congreganisten maakte nog ge- zuik van de rondvraag, waaruit ook weer 'eek, dat het wel eens goed is, wanneer eene £°ngregatie een enkele maal ook 'een bijeen- °T?1St buiten de kerk belegt. Elltea Dinsdagavond is er na de congregatie- ening gelegenheid zich als lid der congre- a ie en van haar onderafdeelingen op te ge ven. ®ij' de op 19 en 20 dezer te 's-Gravenhage jj ouden, examens van de mode-vakschool E. fe' A. I. slaagde voor coupeuse en leerares M. (Te Veld, alhicf, Gisterenavond had in „Musis Sacrum" te Schiedam een bijeenkomst plaats, belegd door de oudercomité's te Delft en Schiedam. De voorzitter constateerde met genoegen een steeds groeiende belangstelling in deze actie. Van allerlei zij|den kwamen blijken van instem ming en belangstelling. De medewerking van zooveel ouders van ge slaagden wijst er reeds op, dat het hier vooral geen naijver betreft. Er is geen leerling, wien zijn diploma niet van harte wordt gegund. Het: waarom hij en ik niet, is door niemand uit gesproken. Wel zijn de lage cijfers van de ge slaagden aangevallen. Om de beweging dus zuiver te stellen ne men wij aan, dat te Schiedam van de 34 can- didaten de 17 beste zijn geslaagd. Maar dan komt de vraag: Wat is de oorzaak dat deze geslaagden, lager cijfers hebben dan zij ver wachtten en hoe is het mogelijk dat de an dere helft wordt afgewezen met zulke lage cijfers, dat zij aan zichzelf moeten twijfelen? De directeur der H. B. S. wenscht zich niet uit te laten. De leeraren evenmin. Alleen ver klaren deze, dat zij over de cijfers geen ver schil van meening met gecommitteerden had den. Er zijn echter inmiddels tal van publi caties verschenen, terwijl wij ook veel wijzer zijn geworden door het onderhoud, dat de voorzitter van de commissie, prof. Elias, met een der bladen had. De vraag rijst allereerst of het opgegeven werk te moeilijk was-voor een 5e klasse. Het antwoord is echter ontkennend, want overal elders slaagde ten minste 90 percent. Waren dan al deze leerlingen zoo dom? Ja, zegt de voorzitter der rijkscommissie, bet wa- ren slechte klassen. Neen, zegt de school, want de rapporten waren zeker niet slechter dan die van andere scholen. Zegt de commissie eenerzijds dat het intel- lectueele peil te zeer is gedaald, gelijktijdig dóet zij uitkomen dat men ditmaal eens erg „consciëntieus" is opgetreden en dat het nu maar eens uit moet zijn met dat jan en alle man naar de universiteit zenden. Nu kunnen wij, ouders, er ons mede ver eenigen dat men schift en alleen, aan de besten van de goeden den toegang naar het H. O. ontsluit, maar.... dan natuurlijk niet op initiatief van een willekeurige commissie en niet aan een school waar het onderwijs op het normale examen was ingericht. Zij hebben het recht te eischen dat de kan sen op alle scholen gelijk zijn en de diploma's van alle scholen gelijkwaardig. Nu spreekt men wel van een schoolexamen, maar dat is het ln geen geval. Het is de inspecteur van M. O., die het schriftelijk werk uitgeeft, d.i. voor wis-, natuur- en scheikunde, de vier talen en teekenen. Het blijkt uit alles onomstootelijk, dat niet de leeraren, maar de, door de Regeering benoemde deskundigen de cijfers vaststellen en dat het ook deze zijn die de eindbeslissing hebben. Het diploma is dus een staatsdiploma. Het heeft overal gelijke waarde en dan is het een eisch van recht en billijkheid, dat het werk ook overal op precies dezelfde wijze wordt gewaardeerd. Wanneer een onderzoek zou uitmaken, dat gecommitteerdten hier op eigen gelegenheid een maatstaf hebben aangelegd en geoordeeld hebben: Wij vinden dat examen veel te ge makkelijk, daar zullen wij eens een stokje voor steken, dan zou er onrecht zijn gepleegd te genover geslaagden zoowel als tegenover af gewezenen en dan zal de Regeering dat heb ben te herstellen. Er is echter nog meer dat dient te wor den recht gezet. Het is moeilijk te zeggen, aldus prof. Elias, in hoeverre de rapportcijfers een basis vormen voor de waardeering van de werkelijke kennis van den leerling. De deskundigen moeten oor- deelen over hetgeen de leerlingen hij het examen prestoeren. Maar wat hebben dan de rapporten voor doel? Wanneer deze cijfers geen waarde heb ben dient de commissie ieder jaar te komen oordeelen over den overgang. Nu blijkt er in de vijfde klasse een goede 50 pet. terecht gekomen dat daar nog lang niet hoorde. Om maar bij enkele voorbeelden te blijven: Een* leerling, die tot het einde toe voor een van de meest begaafden werd gerekend, komt thuis en gaat de wereld in met een diploma waarop twee onvoldoenden, waarbij nog een drie. Een andere knappe leerling met een reeks mooie rapporten met daartusschen slechts eenmaal een enkele vier, wordt afgewezen met 8 onvoldoenden. Daar heeft de vader zijn kind vijf jaar óp de school gelaten, heeft uit de rapporten ge concludeerd, dat zijn kind met succes en tot tevredenheid van de leeraren de lessen volgde en bemerkt nu, dat zijn kind veeleer op de grens staat van imbeciel. Immers staat het rapport vol tweeën en drieën. En dit was op dezelfde school nog niet het ergste geval. Maar, zoo vragen wij ons af, zijn dan toe vallig alle leeraren in Delft en Schiedam LUNCH van 12-2 uur f 1.20 SOEP OF HORS D'OEUVRE VLEESCHSCHOTEL NAAR KEUZE AARDAPPELEN EN GROENTEN IJS, GEBAK OF FRUIT RESTAU R A NT DAGELIJKS GEOPEND VAN 10-6 ZATERDAGS DINER VAN 5-8 UUR a 1.25, 2.00, 2,50 "Utmimni''! Reel. 5127R 24 -.*?*• .4. H^'V -■ docenten, die geen werk weten te waardeeren en het werkprogramma niet kennen? Een nieuw gezichtspunt, dat door prof. Elias onderschreven wordt, waarvan hij althans zegt: Er is helaas Veel waar van deze bemerkin gen, is het dalen van het intellectueele peil der leerlingen. Bedroevend moet het zijn zoo als die jongeheertjes en dametjes het examen opvatten. Ieder jaar gaan de resultaten ach teruit enz. Gebrek aan toezicht thuis waar de pa's en ma's naar de dancing gaan terwijl de heertjes ln de dagbladen staan afgebeeld als de big- keeper enz. Nu kunnen wij niet oordeelen hoe dat elders gesteld is, maar van de Schiedamsche ouders heeft wellicht geen 5 procent ooit een dancing van binnen gezien en wordt er door de kin deren geblokt, door dommen zoowel als door knappen. Maar wat weet nu toch de commissie van het kind, ja, wat weten zelfs de leeraren er van. Wat weten zij van den vaak meer dan 12-urigen werkdag, wat weten zij van het in gespannen studeeren, wat weten zij van het medeleven van de ouders, wat weten zij van de ouders zelf? Maar het onveranderlijk; refrein ook van dezen gedachtengang is toch weer: Laat ons aannemen dat het met het intellect berg afwaarts gaat, dat de ouders zich niet met de kinderen inlaten, maar danszaal en bioscoop bezoeken en dat de kinderen het voorbeeld hunner ouders volgen.... dan zouden de ge volgen toch overal even sterk moeten zijn, dan zou overal 50 pet. ongeschikt moetien blijken, maar het komt alleen voor in Delft en Schie dam. Neen, er behoort een onderzoek te worden ingesteld. Niet hij de commissie en evenmin bij de leeraren, want dan ware het resultaat van dat onderzoek vooraf vrijwel letterlijk op te stellen. Er moet door onpartijdige buitenstaanders worden uitgemaakt of hier en in Delft al dan niet naar denzelfden maatstaf is gemeten. Het schriftelijk werk behoort te worden ver geleken met dat van andere scholen. Het mon delinge werk behoort door deskundige onpar- tijdigen te worden gecontroleerd. Op een dergelijk nauwkeurig onderzoek, na dat commissie, leeraren en ouders zijn ge hoord, dringen wij met kracht en klem aan. Daarop hebben wij recht. Blijkt er onrecht te zijn geschied, dan twij felen wij niet of de Regeering zal dat afdoen de weten te herstellen. Op deze uiteenzettingen van den voorzitter volgden geanimeerde besprekingen. Vooral kwam naar voren dat, zooals enkele sprekers het uitdrukten, de afgewezen leer lingen moedeloos en lam geslagen waren. Een der vaders deelde mede, dat hij, wat het onderzoek ook uitwees, toch in geen geval zijn kind weder naar deze school zond. Een ander merkte daartegenover 0p, dat men te Schiedam de kleinste kans heeft om deze com missie terug te krijgen. Ontstemming kwam tot uiting tegenover di recteur en leeraren. Men was van meening dat, wanneer het waar was, dat de commissie hier huis hield tegen beter weten van directeur en leeraren in, dat deze dan moediger gedaan hadden met eenvoudig te zeggen: Wij doen er niet aan mede, regelt u het maar alleen. Van eenige ouders was een persoonlijk schrij ven aan den voorzitter ingekomen, waarin zij mededeelden dat zij nog andere kinderen op de school hadden en niet recht durfden mee doen. Uit de vergadering werd op krachtige maat regelen aangedrongen. Zoo stelde een van de ouders voor, om alle eindrapporten en diplo ma's aan den Minister te zenden met de mede- deeling dat men ze niet wenschte te accep teeren. Ten slotte werd besloten tot het zenden van een adres aan den Minister waarin speciaal zal worden gevraagd, dat de cijfers voor het schriftelijk werk door een onpartijdige com missie zouden worden gecontroleerd en waar in zou worden geëischt, óm zoo er onrecht gepleegd is, dit alsnog te herstellen. Dit adres zal bij den Minister door een daar toe aahgewezen persoon uit Delft en Schie dam persoonlijk worden toegelicht. Het adres werd staande de vergadering door een groot aantal ouders onderteekend,terwijl den voorzitter een tiental handteekeningen van afwezigen was verstrekt, waarover hij naar eigen goeddunken kon beschikken. Waar inmiddels is vernomen, dat door den Minister reeds een onderzoek is toegezegd, zal de actie waarschijnlijk een nieuwe richting nemen. WS2TÏ OP WEG MET DE SLUISDEUR MAAR IJMUIDEN. Gisterenavond vond het afscheid plaats van den heer Simons als leider der damesgym- nastiek. Na afloop der les waarbij naast vele damesleden het bestuur en andere belangstel lenden aanwezig waren, sprak de voorzitter de heer E. A. Leenderts eenige waardeerende woorden. Hij dankte hem voor zijn clubijver en clubliefde niet alleen voor de damesafdee- ling, waar de heer Simons leider van is, doch- ook voor geheel Excelsior. Spreker feliciteerde hem met het op de jongste algemeene verga dering aangeboden eere-lidmiaatschap van Excelsior en hoopte dat de heer Simons z'n steun aan de vereeniging niet zou onthouden. De heer Simons dankte voor de hartelijke woorden en beloofde z'n steun nimmer van Excelsior te zullen onthouden. Hij had zich door de aanbieding van het eere-lidmaatschap aangenaam verrast gevoeld. Op den eersten intiemen feestavond in Oct. a.s. zal den heer Simons het eere-lidmaatschap officieel worden aangeboden en hem een oor konde worden overhandigd. Tevens zal hem dan namens de vereeniging een cadeau wor den overhandigd. Voor alle turnlessen is thans de vacantie ingegaan. Iu September zal direct worden aan gevangen met de oefeningen voor de wedstrij den te Leiden. In verhand met het ongeluk van Dinsdag- avond aan den onbewaakten overweg te Kethel waarmee thans het zevende slachtoffer hier gevallen is, heeft de burgemeester dier ge meente, de heer van Veen zich opnieuw tele grafisch tot den minister van waterstaat ge wend, met het er nstig verzoek verandering in den bestaanden toestand aan te brengen. Gistermiddag hebben in de gem. zwemin richting een 30-tal personen deelgenomen aan het proefzwemmen tot het verkrijgen van het diploma zwemmen. Aan 26 van hen werd het diploma uitgereikt, 4 personen werden afge wezen. Onder de deelnemers bevonden zich heel goede zwemmers. Donderdag 21 Juli Bestuursvergadering R. K. Radiovereeniging. Gebouw R. K. Leeszaal Lange Haven. Aanvang1 half negen. Zondag 24 Juli Feestvergadering ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van „St. Barbara". Gebouw* R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 27 Juli. Algemeene vergadering R. K. Midden- Standsvereeniging „De Hanze". Bespreking!] voorontwerpen winkelsluitingswet en werk tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. R, Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. Donderdag 28 Juli Concert van „Orpheus" en „O. B. K.", ter ge legenheid van de officieele ingebruikneming van de „Orpheus"-schulp. Feestterrein Volks park. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond, 's Woensdags:' repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags: repetitie Gemengde Zangver- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volkshond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. SCHIEDAM, 21 Juli. Oofficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop* handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteering:] H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM. 21 Juli. Men noteert Voor; spiritus 100 pet. 30. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. DB SLUISDEUR IN DEN NIEUWEN WATERWEG.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1