mm Nieuwe Schiedamsche Courant Donderdag 21 Juli 1927 No. 14917 S LfriJL Jf? AglfW! ALGEMEEN OVERZICHT F DE MOEILIJKE WEG NAAR DEN VREDE Mi ÉÉt 1 HET GEBEURDE TE WEENEN Lcn streng onderzoek ingesteld Rouw- en herstelplannen De houding der socialisten. ff V-v ,*i ;'•-? 1 i mmm Het aantal slachtoffers. Het paleis van justitie wordt weer opgebouwd. ONTZETTENDE HAGELSLAG IN CANADA. Hagelstcenen van geweldige zwaarte. CALGARY (Alberta), 20 Juli. (R.O.) Een ontzettend onweer met hevigen hagelslag ont lastte zich gisterenavond bij Cochrane in de Canadeesche provincie Alberta, waarbij, naar men zegt, hagelstcenen ter grootte van ten nisballen vielen. Daken van huizen en van auto's werden afgerukt en telefoondraden braken. ZWAAR WEDER IN DUITSCHLAND Dc Rijn blijft stijgen een Zeldzaam feit EEN AUTOBUS IN HET WATER, „Gods allerschoonste gave" noemde Paus Benedictus XV den vrede. Het blijkt nu wel, dat menschen geen vrede geven kunnen en, al doen zij nog zoo hun best, maar heel moeilijk tot elkaar naderen. Het blijkt nergens duidelijker dan in de moeizame onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers der volkeren. Daar is allereerst de vloot-conferentie te Genève. Men is het er nog altijd niet eens ge- Worden wegen de groote meeningsverschillen die Amerika en Engeland gescheiden houden. Al is de conferentie nog niet afgebroken, snel len voortgang maakt zij niet en de voortdu rende geheime besprekingen, bewijzen wel, dat men geen vloot-beperking wil, omdat er toch geen oorlog meer komt. De Engelsche arbeiderspartij zou in het Lagerhuis een de bat willen ontketenen over de conferentie. Of deze daarmee gediend zal zijn, is een andere zaak. Het relletje tusschen België en Duitschland (naar aanleiding van de Brocqueville's rede over de Duitsche weermacht) bewijst ook vol doende, hoeveel oorlogsstemming er nog zit. Het was te verwachten, dat Duitschland zou antwoorden op de Belgische beschuldigingen. Men begrijpt echter niet, hoe België op deze wijze uiting gaf aan zijn onrust. Indien deze toch berust op feiten, had men moeten klagen bij den gezantenraadmaar indien er geen re delijken grond is voor klachten, had men moe ten zwijgen en niet noodeloos een verbitterde stemming wekken. Naast internationale onrust, staat dan nog de onvrede in verschillende staten. Wij kunnen zwijgen van Oostenrijk waar de socialisten nog voortgaan met hun klassenhaat-zaalende leuzen al hebben zij dan moeten buigen voor KONING FERDINAND OVERLEDEN Een lang lijden geëindigd BOEKAREST, 20 Juli. (W.B.) Hit Boekarest wordt gemeld, dat koning Ferdinand heden nacht om 2 uur is overleden. Ferdinand, Victor, Albert, Mainrad, de thans 'overleden koning van Roemenië, werd, als prins von Hohenzollern-Sigmaringen en tweede zoon van Leopold von Hohenzollern, den 24en 'Augustus 1865 in Sigmaringen geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van .Tübingen en Göttingen en verbleef geruimen tijd als officier van het eerste garde-regiment In Potsdam. Hij was 24 jaar, toen Roemenië waar toen zijn oom Karei regeerde, hem de opvolging op den Roemeenschen troon aanbood, nadat zijn oudere broer Wilhelm van dat recht afstand had gedaan. In Maart 1S89 werd hij bij besluit van het Parlement te Boekarest benoemd tot prins van Roemenië en korten tijd later hield hij zijn plechtigen intocht in de Roemeensche hoofd stad. Den 10 Juni 1893 trad prins Ferdinand in Sigmaringen in het huwelijk met de oudste dochter van hertog Alfred van Saksen-Coburg Gotha, prinses Maria, hertogin van Sak sen, geboren in 1873 in Eastwell Park. De tooeder van deze prinses was de in 1920 in Zürioh gestorven grootvorstin Maria van Rus land. De Roemeensche kroonprins en zijn ge malin vonden in Roemenië een enthousiast ont haal. Tijdens het leven van zijn oom, koning Ka rei I, hield de troonopvolger zich verre van aBe politiek. Koning Karei stierf den 14den September 1-914 in Sinaia. Kort te voren, bij het uitbre ken van den wereldoorlog was in een Roemeen- schen kroonraad, in strijd met de bepalingen Tan het tusschen Roemenië en de centrale mogendheden bestaande hondgenootschap, Plechtig Roemenië's neutraliteit afgekondigd. De prins volgde hem als Ferdinand I op den troon van Roemenië op. Aanvankelijk handhaafde Koning en regee ring van Roemenië de neutraliteit in den we reldoorlog, tot in 1916, den 27sten Augustus, tot een oorlogsverklaring aan Oostenrjjk-Hon- garije in het Roemeensch parlement besloten werd. Duitschland verklaarde onmiddellijk daarop Roemenië den oorlog. Na de ineenstorting van Rusland werd ook Roemenië spoedig door de centralen verslagen en den 7den Mei 1917 maakte de vrede van Boe karest een einde aan dezen oorlog. Het land bleef grootendeels door de Duitschera bezet. De koning was na den val van Boekarest naar Jassy gevlucht, en ook na den vrede bleef het hof en de regeering in die plaats gevestigd. Na de overwinning der geallieerde legers op de centralen keerde de koning in triomfalen optocht in zijn hoofdstad terug. De vrede had Roemenië een belangrijke gebiedsuitbreiding gebracht. Zevenburgen, Boekowina, Bessarabië, waren binnen de grenzen gehaald. Den 15den October werd deze gebiedsuitbreiding plechtig gesanctionn-eerd door de kroning van Ferdi nand als koning van Nieuw-Roemenië. Deze plechtigheid vond in Karlaburg (Zevenburgen) plaats. Uit het huwelijk van koning Ferdinand zijn 5 kinderen geboren. Kroonprins is de oudste zoon Carol (geboren 3 October 1893 op het slot Pelescli in Sinaia). Prins Carol heeft eenigen tijd vóór het uitbreken van den oorlog in het lste garde-regiment te voet tè Potsdam dienst gedaan, evenals vroeger zijn vader. Gedurende den oorlog diende hij in het Roë- meensche leger. Op 10 Maart 1921 huwde hij prinses Hêlène van Griekenland, dochter wijlen ÏemX sonentijn 1 VaQ Grlekenland en diens gemalin Sofie, een zuster van keizer Wilhelm II. Aan dezen echt is tot nu toe een zoon, prins Michael (geboren 25 October 1921) ontsproten (zooals men weet is prins Carol, mde in ver band met echtelijke moeilijkheden, van den troon vervallen verklaard.) De oudste dochter, prinses Elisabeth (gebo ren 1894 huwde op 27 Februari 1921 den toen- maligen kroonprins George van Griekenland, die intusschen koning werd en later tot aftre den werd gedwongen. De tweede dochter, prinses Maria (geboren 1899) trad op 8 Juni 1922 in het huwelijk met koning Alexander I van Joego-Slavië. De andere kinderen zijn prins Nicolaas (geb. 1903) en prinses Ileana (geb. 1908.) Onmiddellijk na het overijlden van den vorst had de onlangs, in verband met de lang durige ziekte van den koning en de moeilijkhe den der troonsopvolging, ingestelde regenten- raad in functie. Het MONUMENT TE LAEKEN voor den onbekenden Franschen soldaat, in België gevallen, werd met groote plechtigheid onthuld. Hierboven het moment, waarop koning Albert van België zijn toespraak houdt. Naast den Belgischen koning (in het midden) H. M. de Ko ningin van België en de Fransche minister-president Poincaré. yerder pp de twee hoeken 1 i de belde zoons van den koning. de regeering. Maar ook in het een paar dagen sporens verder liggende Roemenië, is alles geen pais ea vree. Het feit alleen, dat men daar den staat van beleg afkondigt bij den dood des konings, spreekt boekdeelen. Hier staan de partijen gewapend tegenover elkaar; wie de sterkste is, heeft de macht en het lijkt wei, dat Bratiance momenteel nog de sterkste is en dat prins Carol (die ontzet is uit zijn rech ten) geen kans heeft op den troon. Die is voor zijn vijfjarig zoontje Michael en de sluwe Roemeensche koningin en haar aanhang, zul len voorloopig wel regeeren. De arme koning Ferdinand, die de laatste jaren niets dan leed, zorg en ziekte heeft gekend, zal blij zijn, rust te hebben. Wij hopen ten minste, dat hij die heeft gekregen na zijn dood. Een lichtpunt is het bericht, dat er toena dering komt tusschen Italië en Turkije. Italië zou zelfs aan Turkije politieke garanties doen en in ruil daarvoor economische wenschen in gewilligd krijgen. Op die manier hopen de Turken, die de Russen hebben losgelaten, weer wat sterker te komen staan. Nog dient vermeld, dat de volkenbondscom missie die is ingesteld voor de samenwerking op wetenschappelijk gebied is samengekomen te Genève en tot haar voorzitter herkoos on zen geleerden landgenoot professor Lorenz. Deze wees er nog eens op, hoezeer de weten schap er mee gediend is wanneer haar beoefe naars, uitgaande van de groote volkenbonds gedachten, elkander helpend tegemoet treden. Och ja, men kan ook zeggen als de volkeren maar leefden in de groote Christelijke gedach ten. Dan waren heel veel moeilijke vraagstuk ken nooit aan de orde gekomen! Nu zit de wereld er mee. - A a Av- 3"..-;-- -2.- - WEENEN, 19 Juli. (W.B;). Naar „Die Stunde" meldt, heeft de politie-president Scho- ber order gegeven, alle gevallen van beschul digingen tegen leden der bondspolitie streng te onderzoeken. Op grond van aangiften der politie heeft de justitie een instructie geopend tegen een groot aantal personen, die van revolutionnaire wan daden worden beschuldigd. Op het oogenblik bevinden zich reeds meer den 300 personen in voorloopige hechtenis. Degenen die, wegens geringe overtredingen werden gearresteerd, werden, na te zijn ver hoord, terstond weer vrijgelaten. De mecning van den chef der politie De correspondent van de „Voss. Ztg." te Wee- nen heeft een onderhoud gehad met den Ween- schen president van politie Schober, die op de vraag, of volgens zijn meening de gebeurtenis sen van 15 Juli reeds sedert lang waren voor bereid antwoordde, dat hij dit niet waarschijn lijk achtte. De beklagenswaardige gebeurte nissen hebben plaats gehad, door dien de me nigte, die ongetwijfeld slechts opgekomen was, om te betoogen, zonder leiding is gebleven. Veie duizenden werden alleen gelaten op het oogenblik, dat zij den raad van hun leiders het meest noodig hadden. Van dit gevaarlijk oogénblik hebben onver antwoordelijke communistische elementen ge bruik gemaakt, om zich aan de spits van de be weging te stellen. Wel was de opwinding onder de menigte over het vonnis van Schattendorf zeer groot, doch zij lieten zich meesleuren door lieden, die geheel andere oogmerken hadden. Dat waren geen Weensche arbeiders. Het was het gepeupel, dat zich van de beweging mees ter maakte. Schroder was van opvatting dat de verschrik kelijke wonden Weenen toegebracht, spoedig zullen genezen en dat een dag als de 15de Juli niet meer zal terugkeeren. De afgeloopen nacht is te Weenen volkomen rustig verloopen. Dr. Seitz heeft den gemeente raad tegen morgenmiddag 5 "11" bijeengeroepen. In verband met de rouwplechtigheid voor de genen, die bij de onlusten het leven hebben verloren, zijn vandaag van alle openbare gebou wen zwarte vlaggen uitgestoken. Naar de bladen melden bevinden zich onder de personen, die de laatste dagen gearresterd zijn, communisten uit Italië, Hongarije, Joego Slavië en Rusland.. In het geheel zijn ongeveer 20 buitenlanders gearresteerd. Het gerechtelijke onderzoek is nofe aan den gang. r>e communistische afgevaar digde van den Pruisischen landdag Pieck, is over de grens gezet. De dienst der openbare werken heeft giste ren besloten, dat het paleis van justitie weer opgebouwd zal worden. Het terrein van het af gebrande paleis is daartoe gisteren reeds geïn specteerd. Bij den brand van het paleis zijn ook de do cumenten van ongeveer 1000 echtscheidings processen vernietigd. Een hnlde aan Bondskanselier Seipel WEENEN, 19 Juli. (B.T.A.) In diplomatieke kringen te Weenen is men zeer voldaan over het wijs en doortastend optreden van den bonds kanselier, mgr. dr. Seipel. Men vertrouwt, dat de krachtige houding van den kanselier voor de opbouwende elementen des lands een nieuwe aansporing zullen zijn, om hun krachten te blijven wijden aan het eco nomisch welzijn van Oostenrijk. De begrafenis der slachtoffers WEENEN, 20 Juli. (H.N.) De rust begint te Weenen geheel terug te keeren, wat vooral vandaag, den dag der begrafenis van de slacht offers, van zeer veel belang is. De regeering heeft den wijzen maatregel ge troffen, om alle overbodig machtsvertoon te vermijden, wat veel tot kalmeering van de ge moederen heeft bijgedragen. Gisteren speelden zich nog eenige indruk wekkende tooneelen af bij den ingang van het algemeene ziekenhuis, toen personen, die waren gekomen om te zien, of er zich onder de slacht offers, die in de lijkenhal yan het ziekenhuis liggen opgebaard, ook vermiste familieleden bevonden. Dit was werkelijk het geval en door dien velen in jammerklachten uitbraken, ont stond er onder de buiten wachtende menigte een beweging, die nog vermeerderde, toen een wagen met 30 doodkisten kwam aanrijden, die in het ziekenhuis afgeleverd moesten worden. Teneinde de beweging in bedwang te houden, ging de politie er toe over, den ingang van het ziekenhuis te doen ontruimen Verwacht wordt, dat de begrafenis óer slachtoffers tot geen ver dere betoogingen aanleiding zal geven. Van de openbare gebouwen wapperen in ver band met de begi afenis van zestig slachtof fers der onlusten rouwomfloerste vlaggen. Een zestig lijkkisten. WEENEN, 20 Juli. (K.B.) Vanmiddag vond op de plaats tusschen het centrale kerkhof en het crematorium de begrafenis plaats van de slachtoffers van het oproer van Vrijdag en Zaterdag; Zeven en vijftig lijkkisten met bloemkran sen bedekt stonden op een verhooging. Achter de kisten hadden zich vaandeldragers van den republikeinschen Schutzbund met hun vlaggen opgesteld. Na het zingen van rouwliederen nam stads raad Speicherte uit naam van den ongestelden burgeïneester Leitz van de slachtoffers af scheid. Den nagelaten betrekkingen betuigde hij namens de stad Weenen zijn diepste deel neming. De stad zal, in zooverre in haar vermogen- ligt, voor haar zorgen. Verder spraken nog afgevaardigde Ellenbogen en dr. Friedrich Adler. De begrafenis is zonder incidenten verloopen. WEENEN, 20 Juli. (W.B.) De „Arb. Ztg., die heden met een rouwrand uitgekomen la, wijdt aan de nagedachtenis der slachtoffers een artikel, waarin o.m. gezegd wordt: „Niets Is ons bij allen rouw over onze gevallen broe ders en zuster vreemder dan de gedachte der verzoening. Wat wij aan het graf der dooden zullen heioven is niet verzoening, maar een hartstochtelijke strijd tegen de burgerlijk kapitalistische wereld". aL. :.r* i. *.Êi ém '-v!n< v- Vs-' k m Sm T DfN ONBEKENDEN FRANSCHEN SOLDAAT, GEVALLEN IN BELGENLAND, werd vorige week te Laeken bij Brussel een prachtig monument onthuld. Hierboven het bijzetten van het stoffelijk overschot van de „p0ilu inconnu" in de crypte van het monument. Volgens mededeeling van het Weensche pers bureau Hertzog zijn Dinsdag nog 12 gewonden overleden, zoodat het totaal aantal dooden tot 99 is gestegen. Er verkeeren echter nog ver scheidene zwaargewonden in levensgevaar, zoo dat een verdere stijging mogelijk wordt geacht. WEENEN, 20 Juli. (W.B.) De bondskanse lier en de minister van handel hebben het voor stel van de centrale vereeniging van Oosten- rijksche architecten goedgekeurd om In ver hand met den heropbouw van het paleis van justitie een prijsvraag uit te schrijven, welke ook een algeheele reconstructie van de Schmer- lingplatze omvat. WEENEN, 20 Juli. (W.B.) Het besluit om het paleis van justitie opnieuw op te bouwen is in de gisteren gehouden zitting van den ■bondsraad genomen. Men verwacht, dat de werkzaamheden ongeveer vijf jaar zullen duren. De door den brand veroorzaakte schade is vooral door het verlies der persenen-documen ten der partijen zeer groot. Nog meer communisten gearresteerd. WEENEN, 20 Juli (V. D.) Gisteren zijn nog meer dan vijftig communisten aangehouden. Het grootste gedeelte van hen werd weer op vrije voeten gesteld, doch tien bleven In arrest. Onder de gearresteerden bevinden zich drie Russen, Bulgaren, een Italiaan en een Servier. De hagel bereikte aan de kanten van de we gen een hoogte van zestig centimeter en eenige hagelsteenen, die vier uur na het onweer te Calgary aangebracht werden, wogen nog ver scheidene onzen. Gelukkig woedde het noodweer over een be trekkelijk kleine oppervlakte. Boven Mecklenburg hebben zware onweders gewoed, die den oogst in de meeste doelen des lands verwoestten. Ook in Pommeren en Sile- zië hebben wolkbreuken plaats gehad. De Rijn stijgt als gevolg van de aanhoudende regens. AARDSCHOKKEN OP SICILIë. Paniek onder de bevolking. Op het eiland Sicilië zijn in den afgeloopen nacht 4 maal hevige aardschokken gevoeld. On der de bevolking brak een paniek uit. Het grootste gedeelte der bevolking heeft den nacht onder den blooten hemel doorgebracht. VULCAAN-UITBARSTING OP IJSLAND. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, is op IJsland een vulkanische uitbarsting waargeno men. MOORD OP EEN SMOKKF.LSCHIP. De dader gearresteerd. Toen in den afgeloopen nacht drie smokke laars het smokkelschip „Ingeborg" uit Swine- münde, dat Enskaer Nystad voor anker lag, opzochten, vonden zij den kapitein van het schip vermoord. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat een matroos, die tot de bemanning behoorde, den vorigen dag naar Nystad was gegaan en vandaar reeds weer vef» trokken was. Die matroos werd in de naburige stad Börne- borg gearresteerd. Hij had de scheepskas, waarin een bedrag van 163.000 mark was, gestolen. Van de lading alcohol, die in totaal 125.000 liter bedroeg, was nog slechts 180 liter over. De „Ingeborg" werd naar Abo opgebracht CANADA'S DIAMANTEN FEEST, Hoog bezoek uit Engeland. De prins van Wales, prins George, Baldwin en mevrouw Baldwin zullen Zaterdag uit En geland naar Canada vertrekken, ten einde de feesten van het diamanten jubileum van Cana da mede te maken. Het gezelschap zal met de „Empress of Aus tralia" uit Southampton vertrekken en op Vrij dag 29 Juli te Quebec aankomen, waar het tot Zondag zal blijven en na het bijwonen van den kerkdienst in de kathedraal officieel be groet en onthaald zal worden. De prinsen en de eerste minister zullen op 1 Augustus naar Montreal gaan, waar verschil lende officieele feesten te hunner eer zullen plaats hebben. Op 2 Augustus wordt de reis voortgezet naar Ottawa, waar het gezelschap 3 dagen zal blijven. De Canadeesche regeerlag zal een diner in het parlementsgebouw geven, waarbij belangrijke redevoeringen zullen wor den gehouden. De prins van Wales zal het stand beeld van sir Wilfrid Laurier, den overleden eersten minister van Canada onthullen. Vervolgens zal het gezelschap naar Toronto gaan en van daar uit een bezoek aan de Niaga» ra-watervallen brengen. Het officieele gedeelte van het bezoek van den prins van Walos is hiermede geëindigd. De eerste minister zal echter nog verschillende steden in Canada be zoeken, alvorens op 28 Augustus naar Engeland terug te keeren. De eerste verjaardag van het Fransche ministerie Onze correspondent te Paijs meldt dd. 20 Juli:] Het ministerie Poincaré zal aanstaanden Za terdag een jaar aan de parlementaire stormen hebben weerstand geboden. Voor Frankrijk is 'n een-jarig ministerie een groote zeldzaamheid. Het feit zal dan ook feestelijk herdacht wor den doorde ministers, die dien dag aan den ministerpresident Poincaré een feest-dejeuner zullen aanbieden. BRUGINSTORTING. Vele arbeiders gewond. Gisteren is te Galbrasten in het district Gumwinnen een bouwvallige brug, die men reeds was begonnen te sloopen, plotseling inge stort. Van de arbeiders vielen er 27 van een hoogte van 7 meter in het water; Z(j werden door de afvallende steenen en balken min of meer ernstig gewond. UIT HET RAAM GEVALLEN- 1 doode, 1 levensgevaarlijk gewonde. Gisterenmiddag zijn een 51-jarige vrouw en haar 21-jarige dochter uit een raam der twee de verdieping van het warenhuis Kaufhaus des Westen gevallen. De moeder was terstond dood, terwijl de dochter levensgevaarlijk verwond naar het ziekenhuis is overgebracht. De moe der is met opzet uit het venster gesprongen. De dochter had nog getracht haar terug tg houden, doch werd zelf meegesleurd. ROOFMOORD. Een zestig-jarige zieke In het dorp Bugk (Brandenburg) is Dinsdag, avond de 60-jarige vrouw van den burgemees ter door onbekend gebleven daders vermoord. De opbrengst van een verkochte koe, een be drag van 500 Mk. is den moordenaars in handen gevallen. De vrouw lag ziek te bed. De overige leden van het gezin bevonden zich op het veld. Naar de avondbladen uit Londen melden is te Glasgow een autobus door een brugleuning geTeden en van een hoogte van 13 meter in dg Clyde gestort. Van de zes inzittenden werd een persoon gedood en vier gewond. EEN SLAG-VLIEGTUIG. i-*lï In het lagerhuis heeft de minister van lucht vaart medegedeeld, dat het nieuwe slag-vlieg tuig Valkyrie voltooid is. Het zal aan de ma noeuvres in de Baltische zee deelnemen. De Valkyrie heeft drie motoren en zal vij^ man aan boord hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9