DAGBLAD VOORSCHIEDAMENiOMSTREKEN. 50ste Jaargang Vrijdag 22 Juli 1927 No. 14918 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele aï- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KENNISGEVING EEN BEZOEK AAN DE H. LAND-STICHTING GEMEENÏEKAAD Aanvullingsagenda Aan de agenda voor de openbare eiing van den raad van hedenavond NAAR KEVELAER ROND DE NIEUWE KOEMARKTBRUG KLEEDRUIMTE IN DE ZWEMPLAATS VOOR VROUWEN Een voorloopige voorziening AGENDA. DE WETHOUDERSBENOEMINGEN. ONZE GRATIS VERZEKERING Bntcaa KOEMARKT 4. Telefoon Interco mm anaal no. 68085 Postbus s 39. ABONNEMENTENper 3 maanden 3.25, per maand 1-10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postcheque en Girodienst no» 81440- - Advertentiën r 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 c& pér regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kieirio advertenties: 25 woorden 25 cj3 elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. regels ƒ0.50, 10 reg, 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend,. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van eén hand, een voet of één oog; ƒ150 bij verlies vdn eén duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden bis eenmaal pér maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeen teraad In zijn vergadering van den 19 Juli gunstig heeft beschikt op het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van Christe- J'jk Onderwijs te Schiedam, gedaan overeen komstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, om medewerking te verleenen tot de stichting van een bijzondere lagere school aan de Aleidastraat. Ingevolge het bepaalde bij het 2e lid van artikel 76 van voornoemde wet kan ieder in gezetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten in beroep komen. Schiedam 22 Juli 1927. Gister heeft het St. Augujstinus-patronaat van de li. Hartparochie in gezelschap van de ieugdafdeeling van den R. K. Metaalbewer- kersbond „St. Eloy", onder leiding van den directeur van het patronaat, kapelaan Gaos- se-ns een toer gemaakt naar Nijmegen. Des morgens om 7 uur vertrok het jeugdl- £e gezelschap in 2 groote touringscars. De stemming liet bij het jonge volkje na tuurlijk niets te wenschen over, zoodat de heenreis via Gouda, Utrecht, Doorn, Arnhem Uitstekend is bevallen. In Nijmegen aangekomen draaide echter het weer om; een malsch regentje heeft verder den geheelen dag de jeugdige reizigers frisch gehouden. De schoone natuur en vooral de H. Landstichting dwong de bewondering af Van de kijklustigen. In gebouw „Unitas" werd de inwendige thensch versterkt en men kon het den jongens aanzien dat het hen goed smaakte. Om half zes vertrok het gezelschap weer uit Nijme gen en des avonds kwart over elf stond het Schiedamsehe volkje weer op eigen bodem. »Nou 't was 'n reuzentocht, hoor!" De kapelaan was uiterst tevreden zoowel °ver het verloop van den tocht als over het Bedrag van zijn jongens. verga- is als- a°S toegevoegd: Ib. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium ter benoeming, voorloopig voor ■en tijd van één jaar, van een leeraar in de talen aan het gymnasium ter vervulling an do vacature ontstaan door de ontslagne- 'hg als zoodanig van den heer Dr. H. A, bulder. Aanbevolen worden: 1. de heer J. G. A. eijers te 's-Gravenhage2. de heer H. J. Bteenmeijer te Middelburg, hnt 6 der agenda wordt in dier voege ge il IJZigd, dat daarin vervallen de woorden „op voor dien rang vastgestelde minimum-jaar- *edde /2700„ Op 1 Augustus a.s. zal dan de 78e processie naar het beroemde genadeoord, van Schiedam naar Kevelaer vertrekken. In de Nieuwe Schied. Couranten van Zater dag IC en Maandag 18 Juli heeft pater A. van Dijk onder het hoofd „Kevelaer en de Keve- laersche Processies" op welsprekende wijze uitgelegd, hoe aldaar de vereering van Maria te Kevelaer is ontstaan, ontwikkeld en be vorderd en hoevele wonderen en genade daar reeds zijn verkregen. Van het jaar 1642 af hebben alle rangen en standen zich beijverd, om Gods Moeder Maaglfl daar ejen steeds waardiger troon te geven, daar op die plaats door God zelve aangewezen. Telken jare trek ken duizenden pelgrims er heen, om daar Hare bescherming en troost af te smeeken, want is Maria niet juist in Kevelaer, de Troosteres aller bedrukten? Wat heeft men daar in de oorlogsjaren niet afgezien, hoe verminkten, oarlogswieduwen en weezen in rouwkleed, snikkende hunne vurigste verlangens voor Hare beeltenis kwa men uitstorten. Dat waren oogenblikken, dat men tot in het diepst der ziel geroerd het hoofd moest afwenden, doch die ons tevens sterkte in geloof en vertrouwen op Hare on misbare hulp. Ook Holland is daar in vereering niet ach tergebleven en al mochten de oorlogsjaren de Schiedamsehe processie er eenigszins in ge stoord hebben, waren de Duitsche grenzen nauwelijks geopend of Schiedam was (na Beek) de 2e Hollandsehe processie, die haar oude traditie wederom te Kevelaer voortzette Menig Katholiek Schiedammer, zal het ook niet bekend zijn, dat in h t kerkelijk archief der St. Jans Parochie nog steeds een authen tiek stuk berust, luidende: „Wij ondergeteekenden verklaren bij dezen, dat de processie van Schiedam naar Keve laer al vroeger heeft bestaan, doch van 1845 door den (nu overledene) ZeerEerw. Heer Pastoor van Ewijk onafgebroken ieder jaar naar Kevelaer is getrokken, en na zijn dood (dewelke plaats had in 1870) onafgebroken is voortgezet door den ZeerEerw. Heer Pas toor Wientjes, genoemde processie sterk on geveer 150 tot 180 personen, staat geheel al leen onder de leiding van den genoemden ZeerEerw. Heer Pastoor Wientjes. Aldus in twee eensluidenden opgemaakt en geteekend. Schiedam 17 Juni 1875. was geteekend F. ZOETMULDER C. A. VAN DER BERG. I. G. BEUKERS, gezien voor legalisatie door den Burgemeester ■w.g. P J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Uit bovenstaande verklaring blijkt, hoe lang de Schiedammers er reeds heentrekken! Nu nadert Augustus de vacantiemaand, een maand van reizen en trekken. Zullen het nu wederom ongeveer dezelfde pelgrims zijn, die aan de pelgrimsreis deel nemen? Wie heeft er nog niet in het enthousiasme gedeeld, bij de plechtige intocht in Kevelaer, als daar alle straatrumoer verdwijnt en ge zien hoe de bewoners zich op maken om de Sohiedamsche pelgrims op waardige wijze te ontvangen? Aan het station stelt zich dan de stoet op en zingend en biddend trekt men dan door muziek begeleid onder het luiden der klokken naar de Genadekapel. Hoe heerlijk komen dan onze kerkelijke paramenten en vaandels en bovenal het prachtige beeld van de Moeder Gods uit, alles openlijk door Kevelaers straten gedragen. Wat maakt aldaar de processie met het H. Sacrament op de Kapellenplatz een diepen in druk, een plechtigheid die in onze Holland sehe provincies zoo zelden mag geschieden. Hoe zal het gevoelen zijn, als de processie van Deventer aankomt, allen mannen, die de ge- AMER1KAANSCHE OORLOOS OEFEN IE CE N IE PANAMA. Nadat de watervliegtuigen de z.g. vijandelijke vloot met bommen hadden geworpen, streken zij op het water neer. A'-Éhy TENTOONSTELLING VAN INDISCHE WEEFSELS wordt van 17 Juli—10 Augustus 610uden in „Pulciiri Studio" tfe fien Haag;. Hierboven ziet men een hoekje van de zaal met do weefsels. heele reis per fiets maken. Zoodra deze bij de Genadekapel zijn, scharen zij zich er rondom naast hun fiets staande en zingen met hun eigen zangkoor, onder leiding van hun ka pelaan, de Moeder Gods ter eere; als de pro cessie te voet van Keulen komt met 4000 pel grims, met hunne vereenigingen, geestelijken, bisschoppen en aalmoezeniers. Men moet zich hiervan overtuigen, welke heerlijke' gevoe lens dan de Schiedamsehe pelgrims ondervin den, alles ter eere Gods en Maria Kevelaer. Alle rangen en standen, jong en oud moe ten in do processie vertegenwoordigd zijn, zooals alle Katholieke vereenigingen, Vineen- tianen, zang- en muziekgezelschappen, sport verenigingen, Hanzeleden, Vrouwenbond en Volksbond, congregatiën, St. Jozefsgezellen, patronaten, bonden, vakvereniging, enz., enz., opdat Schiedam in buitengewoon groote getale daar met luider stemmen zinge „Wij allen zijn Maria's kinderen". Prijzen der plaatskaarten met inbegrip van bewijs van Nederlanderschap en programma 10. Kinderen beneden 10 jaar, bruidjes en vaandeldragers, voor zooveel als noodig ƒ5. Men geve zich zonder uitstel spoedig op by den broedermeester den heer H. A. v. d. Meer, Boterstraat 89. een duur Nu de werkzaamheden aan en rond de Nieuwe Koemarktbrug met spoed worden voortgezet, is het mogelijk zich een denk beeld te vormen van de situatie welke gaat ontstaan, zoodra de nieuwe royale brug in dienst zal zijn gesteld. Niemand zal ontkennen, dat die indienst- stelling een waardevolle verbetering voor het verkeer zal beteekenen, maar evident is het ook, dat bij de vaststelling van het tracé voor den nieuwen verkeersweg en de daarmee verband houdende rooilijnen fouten zijn ge maakt, die zich in de toekomst, en wie weet hoe spoedig, zullen weken. Zoo valt het al dadelijk een ieder op, dat het nieuwe hotel De Kroon met een scher pen hoek diep indringt in (je ag van (len grooten verkeersader Rotterdamsche dijk— Gerrit Verboonstraat. Zulks had kunnen en moeten zijn voorkomen. Het nieuwe flink opgetrokken hotel is voor het verkeer sta-in-den-weg en zal zulks op den steeds meer worden. Verder gaand in de richting van het post kantoor ziet men eerstens dat het verkeer al dadelijk van de brug komend in sterk schuine richting wordt gedreven en juist ter hoogt van het postkantoor, waar wederom een stompe hoek wordt gevormd, in een be denkelijke engte wordt geperst. Het eerste euvel had grootendeels, het tweede geheel kunnen worden vermeden, door de rooilijn aan de Oostzijde van de Gerrit Verboonstraat achteruit te brengen. Wellicht ware betref fende den daar opgetrokken muur alsnog een accoord te treffen met de Hav-bank die op de plaats van de vooimalige mouterij een nieuw kantoor gaat optrekken, zoodat in ruil voor den muur een strook grond aan de ge meente zou worden overgedragen Brengt men dan de Plantage nog een aantal meters ach teruit, dan zou hier een verkeersweg tot stand hunnen komen met verkeersverideeling op een flink plein voor de Lange Nieuwstraat, welke tot in lengte van dagen aan de hoog ste eischen zou kunnen voldoen, terwijl thans hopeloos dreigt te worden verknoeid wat later wellicht met groote kosten zal moeten worden hersteld. De fout met den bouw van hotel De Kroon begaan, valt niet meer te repareeren. Wellicht echter is die van de Gerrit Verboonstraat nog niet onherstelbaar. En möcht de gemeente met den muur aan den Oostkant daarvan een troef In banden hebben, dan moge ze daarvan een duejdanig gebruik maken, dat haar nimmer een bekrompen blik kunne worden verweten! B. en W, schrijven aan den Raad: Bij sehrijven van 28 Juni 1927 wordt door ons aan uw raad voorgesteld op de begroo ting voor 1928 een bedrag van ƒ1500 uit te trekken voor uitbreiding van het aantal kleed kamertjes in de zwemplaats voor vrouwen. Hoewel dit voorstel in den kring der be langhebbenden met instemming is begroet, is van die zijde onder onze aandacht gebracht, dat het aanbrengen van meer kleedgelegen heid niet kan wachten tot het volgend sei zoen. Van de dameszwemplaats wordt zooveel gebruik gemaakt, dat het hoogst noodzake lijk is nog in dit seizoen althans eenige ver meerdering van kleedruimte in te richten. Het is gebleken, dat met een zeer eenvou dige verbetering voorloopig kan worden vol staan. Deze zal dan bestaan in het maken van een gemeenschappelijke kleedruimte achter het verblijf der zwemmeesteressen Waar hierbij gedeeltelijk gebruik kan wor den gemaakt van bestaande wanden, blijven de kosten tot maximum 200 beperkt, welk bedrag wij uw raad voorstellen hiervoor te willeb beschikbaarstellen. Zondag 24 Juli Feestvergaderins ter gelegenheid van hetj 12%-jarig bestaan van „St. Barbara". Gebouw, R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 27 Juli. Algemeene vergadering R. K. Middeiï- standsvereeniging „De Hanze". Bespreking'tl voorontwerpen winkelsluitingswet en werlt. tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. Donderdag 28 Juli Concert van „Orpheus" en „O. B. K.", ter ge legenheid van de officieele Ingebruikneming; van de „Orpheus" -hulp. Feestterrein Volks park. Woensdag 10 Augustus. Ledenvergadering R. K. Radiovereniging, Gebouw R. K. Leeszaal, Lange Haven. Aan vang balf negen. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap Sï. Ambrosius, 8 Uur, R.K, Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangverèeni- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags: repetitie Gemengde ZangvëlS eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 22 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koopi» handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteerlngU H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 22 Juli. Men noteert vooif spiritus 100 pet. ƒ30. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. In de gisteravond gehouden vergadering van de S. D. A. P. werd een voorstel van het partij bestuur aanvaard om ten aanzien van de wet- houdersbenoemingen aan de sociaal-democratf- sche raadsfractie opdracht te geven in verbin ding te treden met de andere politieke raad(?< groepen. Zooals door ons in het nummer van 1 Juli werd aangekondigd zijn de bedragen, waarvoor onze abonné's verzekerd zijn, indien hen een ongeluk treft, met ingang van dien datum belangrijk verhoogd. Tevens is er een verandering gekomen in de voorwaarden waarop men is verzekerd. De volledige voorwaarden worden elke maand in onze courant afgedrukt, zoodat men zich gemakkelijk daarvan op de hoogte kan stel len. Wij raden alle abonné's aan deze voor waarden nauwkeurig door te lezen, opdat men wete welke ongevallen een recht op uitkee- ring geven, maar ook wanneer men door het niet voldoen aan de gestelde voorwaar den, zijn recht op uitkeering zou verliezen. Een belangrijke wijziging is dat er geen afzonderlijke polis voor de verzekering wordt uitgereikt, doch dat de kwitantie van het abonnementsgeld voor den loopenden termijn van een week, maand of kwartaal, als polis geldt. Opgaaf voor do inschrijving als abonné bp het oog op de verzekering. Het bezit van deze kwitantie alléén 1$ echter niet voldoende om de uitkeering; eventueel te kunnen o.ntvaugen. De abonné moet ook volledig, met naam, voornamen; beroep, geboortedatum en woonplaats in onze registers zijn ingeschreven. Op dit laatste vestigen wij hierbij nog eens bijzonder de aandacht. Van vele abonné's ontbreken verschillende! van bovengenoemde bijzonderheden in onze boeken, zoodat zij daardoor geen recht op een uitkeering hebben. Om het nu gemakkelijk te maken dat de inschrijving overeenkomstig de voorwaarden; kan geschieden, drukken wij hieronder eén' formulier af, hetwelk men gelieve in te vul len en aan het bureau Koemarkt 4 te be zorgen. Bij verzending per post moet 7% ceöti op den brief worden geplakt. De voorletters liefst met drukletters schrij ven of nog beter de namen geheel voluit. de „Nieuwe Schiedamsehe Courant", met Naam Voornamen Straat Huieno. Beroep Geboortedatum Betaalt het abonnement per week, maand, doorbalen wat niet bet geval is. kwartaal''

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1