DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, 50ste Jaargang Zaterdag 23 Juli 1927 No. 14919 Dit nummer lis staat uit drie Madeo AGENDA. GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM DE SALARISVERORDENING EEN VASTRECHTTARIEF VOOR HET GAS Woensdag 27 Juli. Donderdag 28 Juli Agenda Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één land, één voet of één f 150 bii verlies van een duim- f 75 bii verlies van «en „tjsvmger; 50 twee voorste ledematen allo vrngers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt". Ue Ul-keermgen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE *>- Zondag 24 Juli Feestvergadering ter gelegenheid van het 12'/^-jarig bestaan van „St. Barbara". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. VAN DE PERSTRIBUNE tWas de tweede maal deze week, dat de raad bijeenkwam en al dadelijk bleek, dat de heer Collé Dinsdag goed bad gezien, toen bij voorstelde het debat voor de wijziging der salarisverordening tot deze vergadering uit te stellen. Wijd immers werden de sluizen der welsprekendheid geopend en er ware geen kijk op geweest, dat in den lai.en namiddag van Dinsdag de voorstellen hadden kunnen Worden afgehandeld. Wat toen nog ware ge- z®gd, zou nu slechts zijn herhaald, zoodat fei telijk het voordebat van Dinsdag slechts tijd verlies zou zijn geweest. De verordening bevat drie wel gescheiden bestanddeelen. Daar is eerst de gelijkstelling tusschen de technische en de administratieve ambtenaren met wat daaraan ten aanzien van salaris ver hoogingen en het instellen van nieu we rangen vastzit. Dit gedeelte is het resul taat van besprekingen in het georganiseerd overleg, een resultaat door B. en W. overgeno men. Volgt dan als bovenstuk op dit bestand deel een voorstel, louter uitgaand van B. en om in aansluiting aan de voorgestelde verhoogingen, uitgaand van het georganiseerd overleg, verhoogingen toe te kennen aan een vijftal bepaalde hoofdambtenaren. Derdens V"as er dan het voorstel tot positieverbetering van bet politiepersoneel, dat eigenlijk, wethou der Boddeüs vertelde het ons, deze heeie zaak aan het reilen had gebracht, door er op te Vijzen, dat het in verhouding' tot het overige ëemeentepersoneel, beziet men de verhouding in andere gemeenten, blijkbaar hier te laag. bezoldigd werd. De heer Steens, zuiverheid van stemming Prefereerend boven een combinatie van tegen standers op onderdeelen, stelde ai dadelijk Voor, de stemming gesplitst te houden over de "verschillende bestanddeelen en wethouder Bod deüs ging gretig daarop in. Voor elk dier be standdeelen toch afzonderlijk hoopte hij eer 'n meerderheid te verkrijgen, dan wanneer de tegenstanders van een of ander onderdeel, die tegen zulk een onderdeel onoverkomelijk be daar mochten hebben, bij stemming over het geheel elkander zouden vinden. Tegen de uitkomst van het georganiseerd overleg had alleen de heer Scheffers, die overigens zelf vreesde, dat zijn stem die eens '"oependen in de woestijn zou blijken, princi pieel bezwaar. Een goed half jaar geleden, be toogde hij, verzetten B. en W. er zich nog tegen dat van de pensioenkorting vor de amb tenaren zou worden afgezien. En nu blijkt dat niet alleen geld is om de belasting te ver tegen, maar ook om een aantal ambtenaren en luist degenen die 't het minst noodig heb ben een schep op bun salaris te geven, daar bij weer ontevredenheid kweekend onder de genen die minder of niets krijgen. Als er geld is> betoogde hij, dient het voor verdere be lastingverlaging aangewend. Wethouder Boddeüs borduurde dapper op bot stramien van recht en billijkheid, greep, Waar het hem te pas kwam, dankbaar de hand van den heer Dinkelaar, die het, teere plantje van het georganiseerd overleg aan zijn boezem koesterde, en spoelde alle bezwaren met een Vriendelijk kabbelenden woordenvloed weg. Ten aanzien van de verhoogingen, buiten bot georganiseerd overleg, door B. en W. toe gestaan, viel haar zulks evenwel niet zoo Üjzonder gemakkelijk en even nog leek het of bier een gedeeltelijk echec niet zou uitblij- fen. Met veertien tegen tien stemmen werd echter ook het gevaarlijkste fragment uit dit oei vrgi de voordracht aanvaard, Voor. wat de politie betreft bleek het ge ëgaliseerd overleg niet volledig te zijn ge feest. Het bedrag der verhoogingen was er Paraelijjj- buiten gebleven; dit was in eerste 'Ustantie door den burgemeester voorgesteld overeenkomstig zijn voorstel door het col- ege van B. en W. bij den raad gebracht. De JUrgemeester was met ƒ2 per week gekomen, "'•udat hij op dit bedrag den minsten tegen- aud verwachtte en de raad maakte het hem let al te moeilijk. Er werd zelfs geen poging Ungewend om te trachten het bedrag ver- lQogd te krijgen. Blijven nog de teleurgestelden, degenen die z,ch met een adres tot den raad hadden ge- Vuid, cm zich in de gunst en recommandatie :?'U te bevelen. Alle hoop werd hun niet ont- °iuen. Hun werd de vingerwijzing gegeven, at zij zich middels hun organisatie tot het t ®°r?f.x3iseerd overleg hebben te wenden, waar Sslegener tijd hun wenschen onder oogen Uluen worden gezien. Ze zuilen zich intus- 8 ,'en W°1 uiet de illusie maken, dat die wen- gj en binnen betrekkelijk korten tijd bevredi- heU z"iiIon vinden. De te passeeren instanties Jen niet dien haast, die aan hun ongeduld eveuredig is. bet aanvankelijk, alsof het voorstel tot fler0t van een vastreehttarief voor gas on- de t'lIgemeene oppositie zou worden begraven, sobiUerende verdediging welke wethouder Vai e'ze" op den laten avond rond het plan 1 den directeur van het gasbedrijf en de Bnraae KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus 39. ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. - Postcheque en Girodienst no- 81440. Advertentiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend,- Algemeene vergadering R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze". Bespreking:; voorontwerpen winkelsluitingswet en werk tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. K. Openbare Le zaai. Aanvang half negen. Concert van „Orpheus" en „O. B. K.", ter ge legenheid van de officieele ingebruikneming van de „Orpheus"-schulp. Feestterrein Volks park. Woensdag 10 Augustus. Ledenvergadering R. K. Radiovereeniging, Gebouw R. Leeszaal, Lange Haven. Aan vang half U' -u. 's Maand repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, ur, R.K. Volksbond. j Dinsdags petitie R.K. Mannenzangvereeni- ging St. Cr lea, half 9, R.K. Volksbond. 's Woen gs: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging Irpbeus", R.K. Volksbond. Donderde repetitie Gemengde Zangver- eeniging „1 'yhymnia", R.K. Volksbond. St. Joris "■de, Stedelijk Museum.Geopend eiken Zat- g van 25 uur. zen allen adjunct-commies le klas worden. Worden 'der de eerste klerken adjunct- commies 2e klas? Zoo niet "dan zou spreker voor hen eenige tegemoetkoming willen ge ven. En tenslotte pleit spreker voor de laag ste categorie van ambtenaren. Den heer VAN NOORDENNEN (C.D.) ver heugt het, dat onze financiën toelaten onder oogen te zien, weike plooien kunnen worden glad gestreken. Sinds 1920 zijn herhaaldelijk wijzigingen in de salarisverordening aange bracht en daartegen heeft de heer Scheffers zich toen niet verzet. Het is voor spreker eigenaardig, dat reeds vier groepen van ambtenaren adressen heb ben ingediend, terwijl toch in het G. O. over eenstemming is bereikt. Spr. meent dat niet geheel juist is, dat overleg heeft plaats gehad tusschen de politieorganisaties en het G. O. Spr. gelooft dat de commissaris van politie meent, dat voor de politie hooger bedragen hadden moeten zijn voorgesteld dan het geval is en dat de verhoudingen niet gunstig zijn gewijzigd voor het hoogere politiepersoneel. Ten aanzien van de ambtenaren ziet spre ker een gevaar in het scheppen van meerdere klassen en hij meent dat de heele regeling eigenlijk is begonnen om de klerken en om de politie, voor wie allen het vrijwel eens zijn, dat iets behoort te worden gedaan. Spreker zou betreffende de politie willen, dat de burgemeester nog eens met den com missaris in overleg zou treden over het bedrag der verhooging en voor zoover de ambtenaren betreft zou spreker de verordening willen te rugzenden naar het G. O., opdat niet aan de lagere beambten worde onthouden wat aan de hoogere gegeven wordt. De heer COLLé (S.D.A.P.) voelt er niet al te veel voor om op dit oogenblik wijzigingen te brengen in de salarissen voor de hoogere ambtenaren, die niet op de eerste plaats ver betering belioeven. Aan den anderen kant staat vast, dat de gemeente rekening heeft te houden met de om standigheden, zooals die nu eenmaal in de maatschappij zijn. Salarieeren wij de hoogere ambtenaren lager dan de andere gemeente besturen, dan houden wij geen bekwame amb tenaren hier en als het salaris van ons politie- koips lager is, dan in andere gemeenten, dan zal Iet beste gedeelte zoo spoedig mogelijk naar andere plaatsen verhuizen. Spr. is dan ook van oordeel, dat in de rich ting der voorstellen iets gedaan zal moeten worden. Het is spreker, ovenals den heer v. Noordennon opgevallen, dat juist voor de la gere ambtenaren en de politie-agenten de ge meente zoo schriel is. Spr. steunt dan ook den wensch van den heer v. Noordennen, om de voorstellen naar het G. O. terug' te zenden. De heer DINKELAAR (S.D.A.F.) merkt op, dat het de gewoonte der sociaal-democratische fractie is te stemmen voor de voorstellen van liet G. O. Wat de adressen der overige ambte naren betreft, dezen hebben zich door middel van hun organisaties, die in het G. O. zitting hebben, tot het G. O. te wenden. Spreker zal als democraat het G. O. hoog houden. Spreker vraagt of ook niet in de salaris- verordening opgenomen dient te worden het aantal functies; zulks moet niet afhangen van een directeur van een tak van dienst. De heer v. d. KRAAN (C.H.) zou aan het G. O. willen vragen hoe het komt dat voor die ambtenaren, waarbij in 1926 werd gespro ken van schrijnende gevallen, aan verhooging niet is gedacht. Hij zou betreffende de klerken een verhooging willen voorstellen. Spr. merkt voorts op, dat thans het tech nisch personeel voorrang krijgt boven het ad ministratieve, doordat het eerste overwerk ver goed krijgt. De heer v. d. TEMPEL (C.H.) sluit zich aan bij de Woorden varf deri heer Dinkelaar, commissie voor de technische bedrijven op bouwde, velde als bij tooverslag alle bezwaren en zonder stemming zelfs werd het principe van een vastrechttarief een term waarte gen mr. Kavelaars terecht bezwaar maakte, al is het dan een geijkte term in feilige haven gebracht. VtRSLAG DER ZiTTING Vergadering van Vrijdag 22 Juli 1927, des avonds 8 uur. Voorzitter de Burgemeester de heer A. J. Gijsen. Tegenwoordig zijn 24 leden. Afwezig wegens uitstedigheid de heer Ir. Houtman en voorts de heeren Evers en Sla venburg. De VOORZITTER doet mededeeling van nog door Ged. Staten goedgekeurde raadsbeslui ten en van de navolgende DE WEDSTRIJDEN OP DE KAGERPLASSEN zijn schitterend ingezet. Hierboven een groep jollen even na de start ingekomen stukken: Van B. en W. schrijven, waarbij ter vast stelling worden aangeboden de: Wijziging begrooting van baten en lasten, wijziging begrooting van kapitaalsontvang sten en uitgaven, rekening van ontvangsten en uitgaven (gewone dienst), rekening van ontvangsten en uitgaven (kapitaalsdienst, in trestrekening', algemeene onkostenreklening, nota van winst en verlies, winstberekening van verkochte en in erfpacht uitgegeven gron den en balans van het grondbedrijf over het dienstjaar 1926. Besloten wordt de wijziging der begrootin. gen conform vast te stellen, en de overige stukken om advies in handen te stellen van de commissie voor het onderzoek der reke ningen. Van B. en W. schrijven, waarin wordt voor gesteld, in verband met bijzondere omstan digheden, den eisch van de minimumgevel- breedte van 5 M., ten aanzien van één bouw plan aan de Stationsstraat niet te handhaven, zulks echter onder beding, dat een verbete- ing wordt aangebracht ten opzichte van de in het bouwplan ontworpen keukens. Overeenkomstig het voorstel wordt beslo ten. Van B. en W. schrijven,- waarbij ter goed keuring worden aangeboden: le. een wijziging van de bedrijfsbegrooting en van de begrooting van kapitaalsontvang sten en -uitgaven van Gemeentewerken, dienstjaar 1926; 2e. de rekening, nota van winst en verlies en balans van Gemeentewerken over 1926. De wijzigingen van de begrooting worden goedgekeurd en de overige stukken in han den gesteld van de Commissie voor het on derzoek der rekeningen. Van het Bestuur der St. Willibrordusstich- ting schrijven dd. 19 Juli 1927, houdende me dedeeling, dat de stichting heeft besloten tot verandering van inrichting van de bijzondere lagere school Lange Haven 105 door het aan brengen van nieuwe privaten voorzien van waterspoeling en waarin wordt verzocht over eenkomstig art. 72 der L. O. wet 1920 de voor die verandering van inrichting benoodigde gelden toe te staan. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Aan de orde zijn: 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Gemeente-Begrooting dienst 1926. (Deze wijzigingen houden verband met de afsluiting der gemeente-rekening voor den dienst van 1926). Wordt goedgekeurd. la. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienstja.. 1327. (Deze wijziging houdt verband met het door heeren Gedeputeerde Staten gedaan verzoek om in het raadsbesluit dd. 20 Mei 1927, waar bij 63.233,20 werd gevoteerd voor verbouwing van enkele bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, alsnog te doen opnemen een raming in ontvangst van de krachtens arti kel 73 der lager onderwijswet 1920 gestorte of te storten waarborgsommen). Wordt goedgekeurd. 1 b. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium ter benoeming, voorloopig voor den tijd van één jaar, van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium ter vervulling van de vacature ontstaan door de ontslagne ming als zoodanig van den heer dr. H. A. Mul der. Aanbevolen worden de heer J. G. A. Weijers te 's-Gravenhage en de heer H. J. H. Steenmeijer te Middelburg. Gekozen wordt de heer Weijers. 2. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan den heer J. M. Vermeulen te Rotterdam of anderen van de schuur gelegen achter het pand Hoofd straat 85 tegen een huurprijs van 5.50 per week. Wordt goedgekeurd. 2a. Voorstel van B. en W. tot onderhand- DE KAAGWEEK, Op den voorgrond twee dames, die goeden kamp geven. sehe verhuring aan de R. K. Voetbalvereeni- ging „S. G. V." van een sportterrein, gelegen aan den Vlaardingerdijk tusschen de terreinen verhuurd aan „Schiedam" en „S. V. V." tegen een huurprijs van 300 per jaar. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel B. en W. tot het verleenen van een crediet van 30.000 op perceel XXI van heit grondbedrijf voor ophooging, riolee- ring en bestrating van de Stations-, Réaumur- en Celsiusstraat. Wordt goedgekeurd. 3a. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 50.000 op perceel XXXVII van het grondbedrijf voor straataan- leg eri rioleering van de Aleidastraat en de omgeving van den Vlaardingerdijk. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. om te besluiten lot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. Wordt goedgekeurd met dien verstande, dat degenen die voor erfpacht zijn willen worden geacht te hebben tegengestemd. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemeene salarisverordening. Nadat op verzoek van den heer STEENS (R.K.) het voorstel is gesplitst voor wat be treft de ambtenaren en de politiek, merkt de heer SCHEFFERS (R.K.) op dat hij wenscht te spTeken namens de groote menigte van degenen die zware belastingen in deze ge meente hebben op te brengen. Hoewel vorig jaar de financiën zoo ernstig bleken, dat van de 3 pet. pensioenkorting slechts met moeite werd afgezien, kon kort geleden tot een ver laging der inkomstenbelasting worden over gegaan. Het spijit spreker, dat hij niet nog optimistischer is geweest en niet nog grooter verlaging van den factor heeft voorgestaan. Wat wij in Schiedam noodig hebben is be lastingverlaging en nog eens belastingverla ging. Is de toestand in de maatschappij zoo, dat aan salarisverhooging gedacht wordt? Er valt nog geen opleving te bespeuren en wat in de burgermaatschappij niet kan, waarom kan dat wel en is dat noodig bij de gemeente? Spreker gelooft dat noch bij het administra tief personeel, noch bij het technische in de particuliere maatschappij van verhooging spra ke is. Gaat men de verhoudingen wijzigen, dan maakt men weer allerlei grieven. In 1920 heeft met heel veel moeite de salariscommissie een bevredigende verordening vastgesteld. Waar om die te veranderen en dat nog wel zoo, dat sprker vreest dat er eer ontevredenheid dan grooter tevredenheid zal worden verwekt? Juisit de hoogere ambtenaren profiteeren van de wijzigingen het meeste en daar deze per sonen een ordentelijk salaris hebben, zal spre ker er niet toe kunnen meewerken om deze wijzigingen te aanvaarden, In deze verordening spreker denkt ook aan den inspecteur voor het onderwijs, die pas werd aangesteld zit een royale geste, en spreker meent dat eer i:~a belastingverla ging dan aan saiaïisvev!: wgir.g dient te wor den gedacht. De heer VAN DORP (R.K.) meende als lid van het georganiseerd overleg, met deze ver ordening meer tevredenheid te bereiken. Nu hem gebleken is, dat zulks niet hst géval zal zijn, heeft spreker geen vrijheid voor de ver ordening te stemmen. De heer STEENS (R.K.) merkt op, dat de voorgestelde wijzigingen ten doel hebbend het personeel van den technischen dienst met dat van den administraMeven dienst gelijk te stel len, zijn instemming hebben. Het spijt spreker overigens, dat B. en W. op de voorstellen van het georganiseerd overleg een schopje hebben opgelegd, terwijl degenen die den raad met adressen overstelpten, dienen te bedenken, dat verbeteringen geleidelijk geschieden. Spreker zou alle franje (lie B. en W. op het oorspronkelijk voorstel, hebben aangebracht, willen terugnemen en de oorspronkelijke voor stellen van het G. O. ongewijzigd willen aan nemen. Voor wat betreft de adjunct-commie zen zou spr. de zaak in de bedrijfscommissies willen bespreken. De heer VAN DER MOST (A.R.) brengt hulde aan de salariscommissie, dat zij tot over eenstemming wist te komen. Spr. vraagt voorts of nü'de adjunct-commie-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1