DAGBLAD VO ORS CH IE DAM^ENi OM STREKEN, m si W 50ste Jaargang Maandag 25 Juli 1927 No. 14920 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS mm MêËÊËMêmil V NA HET SALARISDEBAT MISSIO CANONICA HET NIET VERVULLEN VAN DEN STEMPLICHT HET EERSTE CONCERT IN ORPHEUS' SCHULP idylle EXAMEN HANDENARBEID Üf Mil 115 R. K. middenstandsvereeniging HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL ZEETIJDINGEN EEN ONVRIENDELIJKE WIELRIJDER PAS OP JE JASJE SCHIP TE WATER GELATEN AGENDA. BURGERLIJKE STAND S. R. V. „DE RENNER'; HERMES-D.V.S. COMB.—QUICK OUD-VITESSED. O. K. =ss= iP?, 0 -ut v Bniean KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus t 39. ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèaue en Girodienst no. 81440. Adverlentiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 et. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 cü elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels 0.50, 10 reHf. 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend,- Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Fan een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt; De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. 'Toen in clcn laten avond van Vrijdag in de raadszaal de voorzitterlijke hamer viel °ver de wijzigingen der salarisverordening, hep in een oogwenk de dicht-bezette Publieke tribune radicaal leeg. 't Leek als een demonstratie van het belang dat in de faits en gestes van ons gemeentebestuur Werd gesteld, zelfs in die kringen wier be staan geheel van de gemeente afhankelijk ts. Het feit werd door mevrouw Koeten Ooms met teleurstelling geconstateerd. We willen er slechts dit van zeggen, dat We in het late uur een alleszins aanneme lijke verontschuldiging aanwezig achten, hegenen, over wier zaak gehandeld werd, en wier belangstelling derhalve alleszins gemotiveerd was, hadden allen den volgen hen morgen weer tijdig present te zijn cn z°o kunnen we het moeilijk niet-billijken, hat zij den tijd gekomen achtten, hun Penaten weer op te zoeken, Meerderen hunner trouwens zullen zeker even-gegronde reden gehad hebben, zich teleurgesteld te voelen over de houding van hen raad, als mevr. KoetenOoms zich °ver hun houding teleurgesteld voelde. Immers in zijn korte, maar aan inhoud zware opmerking toonde de heer van Dorp Wel de zwakke plek van de verordening: ze zou meer ontevredenheid dan bevrediging Verwekken, Nu wil zulks niet zeggen, dat he verordening zooals ze thans luidt inder daad onbillijkheden zou scheppen; wethouder Boddeüs hief hoog van de billijkheid en rechtvaardigheid der wijzigingen op, al voerde hij daarvoor geen bijzondere argu menten aan, uitgenomen dan de verwijzing haar andere gemeenten, Het, eenige argu ment, dat indruk kon maken, maar dat ook over het waarom weer geen opheldering verstrekte, is, dat het georganiseerd over leg over de voorgestelde wijzigingen tot overeenstemming was gekomen. Nakaarten heeft overigens, nu de raad zijn beslissing heeft 'genomen, weinig zin. In de verordening zullen van vandaag op morgen wel geen nieuwe wijzigingen worden Sebracht. Intusschen blijven de teleurgestelden, aan Wie de welgemeende raad is gegeven, zich hhddels hun organisaties tot het georgani- seerd overleg te wenden. Dit zal dus te zijner Üjd weer een aantal wenschen onder oogen hebben te zien. En waar zulks toch niet hogelijk is, zonder het geheel der verorde ning als basis te nemen, komt het ons voor, hat het verstandig zou zijn, wanneer alle bezwaarden gelijktijdig zich tot het georgani- Seerh overleg zouden wenden, opdat dit hunne overwegen, of, met behoud van het eenmaal vastgestelde principe van ge- Gisteren bad er in 't Hypolitus-Gesticht te Delft 'n eenvoudige, maar toch treffende plech tigheid plaats. De Eerw. Zusters Petra, Prudentia, Amelia, Theodule en Polycarpa van de Zusters Domini canessen, Ki>rte Haven 27, alhier, alsmede de heer Groenhuizen en mej. M. E. Maassen, uit Vlaardingen, ontvingen de Missio Canonica. Nadat deze allen voor eenige maanden met goed gevolg het examen voor godsdienstdiplo ma B. hadden afgelegd, werd bun door deze Missio het recht gegeven om in meer uitge- breiden zin godsdienstonderwijs te geven. Na gebruikelijke eedaflegging voor den zeer- eerw. heer J, Dankelman, Bisschoppelijk in specteur der scholen van ons dekenaat en twee andere priesters als getuigen, werd hun het diploma uitgereikt. hü 'ikheid tusschen den technischen en den ahministratieven dienst, herziening van de SQIarisverordening in haar geheel ge acht is._ 'T dient ten opzichte van de salarissen j*eh tijdperk van rust en van bezinning te °men, welke niet op ieder moment door hm tieele herzieningen kan worden gestoord. at op dit gebied nog te doen staat, doe 'cn meens, in zijn geheel en dan moet het, s zich geen heel bijzondere omstandig heden v„,„ - Wegens het niet vervullen van hun stem plicht bij de verkiezing voor de Prov. Staten op 6 April zullen, zooals wij reeds gemeld hebben een 26-tal personen voor den kanton rechter terecht staan. Deze zitting is vast gesteld op Maandag 1 Augustus a.s. des namiddags half één. De nieuwe schulp zal Donderdag worden in gebruik genomen met een Inwijdingsmarsch van O. B. K., gecomponeerd door den heer J. C. M. Feltzer, waarna ook nu weer het „Or- pheus"-lied van A. B. H. Verhey gezongen zal worden. Door Orpheus zal verder worden ge zongen: Heute is heut; Sus les remparts; Om hoog; Wat ik heb; Lied der Matrozen en Thuesen Walzer. O. B. K. zal ten gehoore brengen: Ouver ture Carnaval Romain van H. Berlioz; Le Tourbillon van P. Bauillon (air variê voor altsaxophoon, voor te dragen door den heer J. van Unen; Ouverture Maritana van W. V. "Wallace, Marehe et cortege uit de opera La ieino do Saba van Ch. Gounod en tot slot de O. B. K.-marsch en Orpheus-marsch, beiden door don heer Peltzer gecomponeerd. Zaterdagavond omtreeks half twaalf is door de politie aangehouden en later weer op vrije voeten gesteld de 44-jarige C. J. H., die zich op ongewone wijze had opgehouden aan dén voet van den Vlaardingerdijk, waar een aantal paartjes hun minneliedje fluisterden. H. had zich verscholen achter een van hen opgesteld. Dit was begrijpelijker wijze niet naar den zin van den minstreel, die zoodra hij den man die zijn zoete geheimen trachtte af te luiste-' ren, ontdekte, een verwoedde vervolging begon daarbij geassisteerd door zijn andere broeders in de liefde. Een en ander trok natuurlijk de aandacht van het publiek en ook de politie kon niet anders doen, dan het heir van verliefden terwille te zijn en plaatste zich, na verkenning van het terrein, aan het hoofd van de vervolg den. Spoedig was men den snoodaard op het spoor. Verscholen in een tuinhuisje, dat in naam der wet werd opengebroken, gaf hij zich weldra met opgeheven armen aan de politie over, waarna het in optocht ging naar het hoofdbureau van politie. Hier werd de dief der zoete geheimen ernstig onderhouden en beloof de stellig en zeker zich te zullen verbeteren. De betrokken dames waren zoodanig geagi teerd, dat het de politie veel moeite kostte den man voor eventucele aanvallen te beschermen. Bij net te Amsterdam gehouden examen handenarbeid slaagde voor diploma A mej. Rie Mulder en voor diploma B (houtsloydï mej. C. M. Mulder. 2 VAN DE JAARL1JKSGHE ZEILWEDSTRIJDEN op de Kagerplassen, de z.g. Kaagweek. Een gelukkige uitzondering was ditmaal het weer, vergeleken bij andere jaren, toen de opening steeds onder zeer ongunstige omstandigheden geschiedde. Een overzicht van het meer. De agenda voor de buitengewone algemeene vergadering van Woensdagavond in den R. K. Kring is zwaar beladen. Behalve de installatie van kapelaan Bekkers als geestelijk advisceur en de behandeling van het voor-ontwerp win kelsluiting en arbeidstijd, waarvan wij reeds melding maakten, komt op de agenda voor: bespreking van het vierde bondslustrum te Haarlem, uiteenzetting der propaganda in het komende seizoen, en bespreking' over de on derlinge glasverzekering. De vergadering begint om half negen. Aan de Huishoud- en industrieschool voor Schiedam en Omstreken werden Vrijdag de volgende getuigschriften uitgereikt: Voor huishoudkundige: J. Dominicus, C. Kok, K. Scheijgrond. Afgewezen 1 leerling. Voor coupeuse: C. Hoogerboort, A. Verbaan. Voor hulp in de huishouding dagschool I: B. Baris, S. Bokhorst, T. Braam, A. de Bruijn, T. Bijl, J. Dömselaar, H. de Graaf, R. Krabbedam, G. Verweij de Winter, C. Vis, M. de Vris, B. v. d. Zee, M. Boekhout, A. v. d. Burg, N. Eijsberg, C. van Geene, A. de Goederen, A. Poot, B. de Vries, J. Wessel, M. Zonneveld. Voor huisnaaister: S. Bruinaars, R. Jansen, A. Kerssemeijer, D. de. Winter. Afgewezen 2 leerlingen. Voor hulp in de huishouding dagschool II: N. v. d. Eijk, S. Klapwijk, A. de Kroes, M. Leusen, J. Maij, M. v. d. Tuijn. Bevorderd werden aan dagschool I van 1ste naar 2e klasse: T. Bron, M. v. Dijk, M. Dijks hoorn, J. Groen, A. Kerssemeijer, M. Kort land, C. Morra, C. Niemandsverdriet, D. Noordegraaf, C. Scheuller, N. Verkade, A. v. Zutfen, C. Aleman, R. Boekholt, J. Bogerds, J. Bol, N. de Bruijn, D. Reijntalder, M. Baris, L. Bras, R. de Bruin, M. Dinkelaar, A. van Dorp, M. de Hartog, M. Lems, J. p0ls, M. van Wieringen, P. Bakker, T. v. d. Burgh, L. Kadiks, M. van Noordwijk, c. Overweel, P. Valk, T. Wissink, J. Zelissen, T. Arnold, T. Boes, M. Baldè, B. Groeneveld, N. Mak, M. Noordzij, B. Middelkoop, L. ia Plein, W, Riedijk, T. Troost, J. van Vliet, A. Wapenaar, B. Mak, M. van Meurs. Afgewezen 3 leer lingen. Van de 2e naar de 3e klasse; J, Allard, M. Bakker, J. Sutdorp, J. Bloem, M. de Groot, J. Ju, C. Baron, J. Teygeler, B. Eysberg, M. Heijman, M. Nederlof, T, Oosthoek, T. la Plein, J. v. d. Schalie, A. Wassenaar, P. van Gelder, N. Gibbe, M. Goedvolk, Nel Golhof, H. Staal, J. v. d. Tempel, C. Verkade, M. de Bree, M. Dorsman, B. Keenink, T, Kok, B. Selier. Afgewezen 1 leerling. Van de 3e klasse naar de 2e klasse huis naaisters: M. Boekhout, A. v. «j. Burg, N. Eijsberg, C. van Geene, A. de Goederen, A. Poot, B. de Vries, J. Wessel, m. Zonneveld, A. Blokland, A. Kerkhof, H. Koning, T. Schenkel. Dagschool II van de 1ste naar de 2e klasse: C. v. Baaren, W. Bolderheij, A. v. d. Bosch, j T. van Bruggen, L. Brunsting, M. Dubel, W. Dupon, M. v. Gemerden, J. Hagers, M. v. Tol, N. Vonk, L. de Winter. Afgewezen 2 leerlingen. Costuumnaaisters, van de 1ste naar de 2e klasse: afgewezen 1 leerling. Van de 2e naar de 3e klasse: G. Bonefaas, T. van Doornik, N. van Heijst, M. Poppezijn, K. van Vliet. Afgewezen 1 leerling. Van de 3e naar de 4e klasse: G. Bokhorst, M. van Buuren. Kinderjuffrouw, van de 1ste naar de 2e klasse: A. Poppezijn. SCHIEDAM aangekomen 25 Juli: driemast schoener San Antonio, van Rotterdam, met zeesleepboot, beide om hier te dokken in de Wilhelniinahaven; s.s. Fryken, van Gothenburg om hier kolen te bunkeren in de Wilhelniina haven; s.s. Consul Potten, van Hamburg, om hier te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM vertrokken 25 Juli: s.s. Drie bergen, ledig naar Narvik; s.s. Harpon, ledig naar Sandesfjord. N DIERENTUIN is een lathyrus-, rozen- en anjerskeuriiig Z - Hierboven heeft ui-n cea kijkje cp de blcsmcn-Taehf. FX .'MEN NUTTIGE HANDWERKEN Ti hst te Rotterdam gehouden examen e handwerken slaagde mej. Jo Mulder. HET 12'/z-JARIG BESTAAN YAN ST. BARBARA De feestvergadcriug Gisteren heeft de St. Barbara-vereeniging op voortreffelijke wijze haar 12%-jarig bestaan herdacht. Des morgens om half acht werd in de kerk van O L. V. Visitatie een Heilige Mis op gedragen tot intentie van de leden, die allen deelnamen aan de algemeene H. Communie. Een volle zaal 's avonds in den R. K. Volks bond getuigde van een groote belangstelling voor de vereeniging. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer D. Hanis, die, zooals bekend, zijn 12%-jarig ju bileum herdacht als voorzitter dé* vereeni ging, de bijeenkomst met den christelijken groet. Als de voorzitter allen het welkom heeft toegeroepen, installeerde spr. kapelaan J. Bek kers, als geest, adviseur der vereeniging. Deze het woord verkrijgend, bracht de gelukwen- selien voor de vereeniging over van den hoog- eerw. heer daken, die niet aanwezig kon zijn. Vervolgens feliciteerde kt) de vereeniging met dit feest en wees op het zoo schoone doel, het e'cht christelijk karakter' der St. Barbaraveree- niging. Niet ais de moderne heidenen zullen wij onze dooden met een pracht van bloemen naar het graf brengen en de ziel vergeten. Nog ve len kunnen zich bij de vereeniging aansluiten, zoo zeide spreker. De voorzitter gaf nog een uiteenzetting van het doel en de werkwijze van de vereeniging, waarna aangevangen werd met de opening van een klucht in 3 bedrijven „Op den kop af", waaraan een 13-tal personen van de tooneel- afdeeling van de St. Jozef-gezellen der H. Hartparochie hunne medewerking verleenden. De spelers hebben met het vlotgespeelde stuk de aanwezigen tot ruim 12 uur op aangename wijze bezig gehouden. \v'ij noomen in het bij zonder den „drogen" Smink, een rijke niets nut en zijn handige bediende Johan, die bei den onophoudelijk het zich uftstelrend amu- seerende publiek deden schaterlachen. De pau zen werden verkort door verdienstelijk uitge voerd piano en vioolspel. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt het ledental van de vereeniging te vergrooten. Velen hebben zich dan ook als lid, begunstiger of donateur doen inschrijven. Een collecte werd voorts ge houden tot dekking van de hooge kosten van dezen avond. Het is ons opgevallen dat bij dergelijke feestavonden er altijd een vrij groot aantal personen achter in de zaal blijft staan. Zou het geen aanbeveling verdienen, alle personen, voorzoover er stoelen zijn, en die zijn er ge woonlijk meer dan noodig, een plaats aan te wijzen? Gistermiddag te ongeveer half drie is zekere D., uit Rotterdam op den Rotterdam- schendijk aangereden door een onbekend ge bleven wielrijder. De mau werd langs deu dijk aangetroffen, kermend van pijn. Bij onderzoek bleek, dat een arm uit den kom was geschoten, terwijl zijn rechterpols was gekneusd. Met een doek, afgestaan door een passeerenden padvinderstroep, werd de man door de politie verbonden en vervolgens naar huis gebracht. De schilder F. T., uit Vlaardingen, deed Zaterdagnacht bij de politie aangifte van dief stal van een regenjas, hangende in een café aan de Broersvest. Bij het verlaten van het café kwam hij tot de ontdekking, dat'de jas verdwenen was. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdag werd van een der hellingen der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Water weg", alhier, met goed gevolg te water ge laten het motorschip „Duivendrecht" in aan bouw voor de N.V. Stoomvaart Maatschappij „De Maas", te Rotterdam (directie N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf). De doopplechtigheid werd verricht door mrs. A. V. Saic. Woensdag 27 Juli, Algemeene vergadering R. K. Midden standsvereeniging „De Hanze". Besprekingï] voorontwerpen winkelsluitingswet en werk*1 tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. K,' Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. Donderdag 28 Juli Concert van „Orpheus" en „O. B. K.", ter ge legenheid van de officieele ingebruikneming van de „Orpheus"-schulp. Feestterrein Volks- park. Woensdag 10 Augustus. Ledenvergadering R. K. Radiovereeniging, Gebouw R. IC. Leeszaal, Lange Haven. Aan vang half negen. 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvcreenl- ging St. Caecilea, liaif 9, R.K. Volksbond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags: repetitie Gemengde Zangver- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 25 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15.50. Namens de commissie voor de noteering:]' H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 25 Juli. Men noteert voor, spiritus 100 pet. 30. Spoeling Noteering van de Coop. Vereen. „Schfed, Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. GEBOREN: 21 Juli. Theresia Petronella d. v. C. J. van Kruiningen en P. Brouns, Baan- straat. 23 Juli. Jaunigje d. v. P J Klaasse en A. van Tilborg, Rozenburgschestraat OVERLEDEN: Juli, Jacoba van Staveren 21 j. Broersveld. 23 Juli. Johanna Heezen 43 j. echtg. v. M. W. Kop, Parallelweg. De uitslag van de gister gehouden wedstrijd naar Delft v.v. luidt nis volgt: J. Daal- meyer 10 punten, 41 min.; J. de Oude 9 p.,: 41 min. 2 sec.; R. Zuidema 8 p. 41 min. 6 sec.;; J. Meelder en G. Burger 7 p. 42 min.; H. Zui dema 6 p. 51 min.; B. v. d. Sluis 5 p., 56 min. Gisteren speelde hier een combinatie van H.- D. V. S. tegen Quick uit den Haag. De Hage naars zijn van dit jaar eerst met cricketen begonnen en presteeren dus nog niet veel. H.- D. V. S. gaat eerst batten en scoort een totaal van 51, waarvan Nordlohne en Mulée resp. met 11 en 10 in de dubbele cijfers kwamen. Quick beantwoordt dit totaal met 44, waar van J. Heiligers 11 en Wolf 13. Voor de 2e maal ingaande maken de H.-D. V. S.'ers- er 172, waarvan W. Brounts 29, J. den Hoed 43, Nordlohne 22, Keuzekamp 32 en Rinken 10. Quick begint dan erg hoopvol, maar de laat ste 'l wickets vallen dan voor nog geen 10 runs. Totaal 53. Goudriaan 18, Heiligers 10 Bowlingcijfers in 2 unnings samen. Quick, vail Exsel 972, Goudriaan 690. H.-D. V. S. zette in totaal 8 bowlers aan, waarvan Loopuyt met 37. M. Plooy 47, Nordlohne 52, 't meeste succes hadden. Dinsdagavond 7 uur speelt „Oud Vitesse" te gen D O. K. op het terrein van Pro Patria. DUIVENSPORT „De Jonge Liefhebbers" De duivenvereeniging „De Jonge Liefheb bers" hield Zondag een wedvlucht van Tilburg .af, 64 K.M. De prijzen werden als volgt toe gewezen: 1ste prijs G. Hagésteijn, 2e prijs en diploma A. Groenewegen, 3e, 6e en 7e prijs W. Zonneveld, 4e prijs W. Meerendonk, 5e prijs A. Boes. Aankomst eerste duif 10 u. 21 m. 32 s.; laatste duif 10 u. 27 m. 03 sec. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt hS* j den 67 gr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1