II EEN VEIUG THUIS FEUILLETON VROUWENMOEO. MAANDAG 25 JULI 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 ONJUISTHEDEN !N ONS MIDDELBAAR ONDERWIJS CIJFERS EN RAPPORTEN UIT ROTTERDAM. MET ZIJN MOTORFIETS TEGEN DE TRAM ■dM BEROOFD OPSTANDIG DRONKEN INBRAKEN DIEFSTALLEN ONGEVALLEN VATEN OLIE TE WATER. Wiji het water woelig was IN HET WATER GEGOOID. JEU GD BIOSCOOP KANTONGERECHT TE ROTTERDAM. WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG DE SCHEEPVAART BEWEGING IN DE AFGELOOPEN WEEK I I In de befaamde H. B. S.-kwestie is een der sterkste argumenten van degenen die beweren, dat er met het eindexamen iets niet in orde moet zijn geweest, het feit, dat de rapportcijfers in den loop des jaars door de vijfde-klassers ontvangen, allerminst een dergelijke debacle deden verwachten. In een artikel, getiteld „Onjuistheden in ons middelbaar onderwijs" schrijft J. Hofker nu over wat hij noemt „het beruchte cijfersysteem, de uiterst gebrekkige wijze, waarop de resul taten van het onderwijs worden getoetst." Met dit artikel aan te halen beoogen we geenszins dengenen, die zich op de rapportcij fers beroepen bij hun critiek op het resultaat _Van het jongste eindexamen van de H. B. S. 'alhier, hun scherpste wapen uit de hand te slaan. Immers, wat de heer Hofker over dat cijfersysteem zegt, lijkt niet alleen vrij sterlc gechargeerd, maar de opmerkingen die hp er aan verbindt, duiden er grootendeels op, c.at de rapprotcijfers eer een te slechten dan een te goeden indruk vau den leerling geven; juist het tegenover-gestelde dus van wat hier, zou den we het examen tot basis moeten nemen, plaats greep. De heer Hofker dan schrijft: Geeft dit systeem, met cijfers van 1 tot 10, al een zeer slecht gemiddelde door de globale wijze, waarop het tot stand moet ko men, nog veel ongelukkiger is de manier, waarop de cijfers gegeven en verzameld wor den, die tot dat gemiddelde aanleiding geven. De cijfers worden opgemaakt uit den indruk, dien cle leeraar krijgt door het geven van mondelinge beurten,' schriftelijke werken (repetities, proefwerken, of hoe ze heeten mogen), gecombineerd met wat men wel noemt den „totalen indruk" van den leer ling. Nu bleek bet me, dat iemand monde linge beurten al zeer slecht kan beoordeelen, daar men vaak alleen den indruk houdt van wat zeer'goed of zeer slecht was, terwijl het gegeven cijfer zeer vaak onderhevig is aan wat men noemt onder schoolkinderen „de bui van den leeraar". Deze bui is heelemaal niet denkbeeldig, zij is er ongetwijfeld en heeft, vooral bij levendige personen, vaak een grooteren invloed, dan geoorloofd is. Daar komt nu nog een factor bij, die juist in den laatsten tijd belangrijk in grootte is toegenomen, en wel de zenuwachtigheid der leerlingen. Niemand, die de kinderen van den laatsten tijd heeft kunnen gadeslaan, zal tegenspreken, dat van de hedendaagsche leerlingen onzer Hoogere Burgerscholen een belangrijk percentage te lijden hgeft onder een overmaat van nervositeit. Zoo bleek een leerling op repetities voor een bepaald vak steed3 onvoldoende te ma ken, hoewel hij dat vak behoorlijk meester was; een vóór de repetitieles toegediend broompreparaat (in overleg met den genees heer?) bracht plotseling een algeheelen om mekeer te weeg. Welke waarde hebben nu de rapportcijfers op de eerste reeks repetities gebaseerd? Men kan hier niet er zich met een Jantje van Leiden afmaken, door te zeggen, dat zulke leerlingen niet op de H. B. S. thuis hooren. -Daarvoor zijn ze veel te talrijk, en daarenboven heeft het cijfersysteem met het ODderwijs niets te maken. De schrijver maakt tenslotte eenige alge- meene opmerkingen -over de H. B. S.-ers zelf en hun methode van studeeren, om daar in de oorzaken te zoeken voor de slechte resultaten van het onderwijs. Het spreekt vanzelf, dat voor zoover die opmerkingen juist zijn, het niet aangaat ze enkel voor Schiedam en Delft toepasselijk te verklaren. We nemen ze hier slechts ter kennisgeving aan. Veel nieuws bevatten ze, naar men zien zal, niet. Een jaar of tien geleden aldus de heer Hofker gingen alleen die leerlingen naar het M. O. over, die, tenzij ze zeer uitblonken, slechts kwamen uit meer ge goede gezinnen. Thans is dat geheel ver anderd. Brengt het lager peil van het milieu, waaruit de leerlingen veelal komen, reeds mede, dat ze met tal van onderwe zen zaken moeite hebben, waarmede de geestelijk beter gesitueerden geen moeite hebben, er komt nog bij, dat vroeger nage noeg alle zwakke leerlingen door extra les sen geholpen konden worden, terwijl thans de finaneieele draagkracht van vele ouders C. P. KUIPER- f De hoofdinspecteur van Politie, de heer C. P. Kuiper werkzaam aan het bureau Nassau- kade is bij het baden in zee verdronken. De heer Kuiper bracht zijn vacantie door op het eiland Texel. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer C. P. Kuiper, in leven hoofdinspecteur van politie aan het bureau Nas- saukade, die bij Texel bij het baden in zee verdronk, zal op dit eiland plaats hebben mor genmiddag te vier uur. Namens de afd. Rot terdam van de» Bond van hoogere Politie-amb- tenaren zullen de heer E. v. Binsbergen, hoofd inspecteur en een inspecteur van het bureau Nassaukade aanwezig zijn. In zorgwekkende!» toestand opgenomen Zaterdagavond is de heer M. Giba, wonende in de Schieveenstraat op den Nieuwen Binnen weg terwijl hij een motorfiets bereed tegen een tram aangereden. Hij viel, brak linkerheen en linkerarm en rechterpols en bekwam een zware hersenschudding. In zorgwekkende»» toestand werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Gevraagde werkkrachten Afdeeling voor mannen; Tel. 10103 en 10404: inlegger, steendrukkersleerling, leeiling bont werkers, 2 slagersjongens, halfwas schoenma ker, kleermalrersleerling, aank. halfwas foto graaf, drogistleerling, aank. drukke, 2 leerling reclameschilders. 22 loopjongens, 2 fabrieks- jongens," pakhuisjongens, 2 ijsventers, meubel stof feerdersleerling, aank. halfwas meubelma- kersleerling, schildersleerling, leerling mach. houtbewerker, halfwas glas-in-loodzetter, lood gietersleerling, stoelenmakersleerling, steen houwersleerling, halfwas of volwas speciaal buffettenmaker, 2 halfwas schilders, politoer- dersleerting, stucadoors, behangersleerling, half was meubelmaker, timmermansleerling, 25 jongste bedienden, winkelbediende b/m. manu facturen en tapijten, etaleur voor damesmode magazijn, winkelbediende b/m. meubelbranche, reiziger b/m. boter- en kaashandel, reiziger voor den verkoop van bouwmaterialen, hotel conducteur b/m. talen, huisknecht-bediende in tern, café-rest. keïlner, hors d'oeuvriee nood hulp, entremetier, café-rest. kellner. Voor hake- rie-shop kok, banketbakkersleerliugen, spoel- jongen, autogenelasscher, gereedschapsmid, bronseur, rijwielreparateur, leerling bankwer ker, leerling rijwielhersteller, leerling smid, leerling electricien. Te Utrecht: entremetier. Te Dordecht: chef kok met echtgenoote. Te Middelburg: jonge kellner intern. Buiten Rot terdam: perronbediende b'm. Engelsch en 1 zelfst. kok. Te Hillegersberg: halfwas men-, belstoffeerder. Te Melissant: schilder. Te Schie- broek: jongens voor drukkerij. Te Westmaas: schilder. Te Barendrecht: halfwas loodgieter. Afdeeling voor vrouwen: Tel. S800 en 9389; 2 stenotypisten b/m. moderne talen, kantoor bediende b/m. electr. kantoormachine, kantoor bediende v/d. bediening van duplicator-machi ne, bekw. bontstiksters, voor confectie-atelier lingerienaaisters, machinestiksters, afwerk- sters en leerlingen, confeötiestrijksters, meisjes v/d. waschinrichting, lampejcapnaaisters, tam- boureersters, ajoursters, borduursters en leer lingen, voor kleermakersvak handwerksters, machinestiksters. Winkeljuffrouwen haridschoe- nenvak, kruidenierswaren, manufacturen, bak- werij, slagerij, galanterieën en leidster voor filiaal van manufacturen, voor verschillende vakken bekw. en leerling winkeljuffrouwen. Meisjes voor het vervaardigen van dameshoe den, voor dekenfabrielc bekw. en leerling machi nestiksters, bekw. en aank. kapsters, voor con fectie-atelier persters. Voor hotelhedriifbuffet juffrouwen, kooksters, werkmeisjes. Voor lunch room bedien juffrouwen, huishoudsters, hulpen in de huishouding, dagmeisjes, dienstboden, 2de meisjes, werkmeisjes, leerling cartonnage- werkkters, bekw. ^akkenstopsters b/m. electr. maehine. Te Schiedam." bekw. tricotnaafsters, voor hotel kqokster. Te Apeldoorn: werkmeisje voor hotel en kinderjuffrouw intern. Te Am sterdam: conpeuse lingerie- en kinderconfec- tie. Te Oostvoorne: kookster. Te 's-Gravenhage: bontwerkster. Te Haarlem: ged'ipl. verpleeg ster voor inrichting voor zuigelingen. Te Delft: keukenmeisje en kamerwerkmeisje hotel. daarvoor niet toereikend is. Een andere, niet te onderschatten factor is het eigenaardige verschijnsel, dat vele leerlingen niet de rechte wijze van werken kennen, te kinderachtig werken, of bij hun werk thuis niet de noodige- medewerking verkrijgen, door welke oorzaak dan ook. Daarbij komt nog de geringe belangstel ling die bij tal van leerlingen bestaat voor geestelijke ontwikkeling buiten die, welke de school geeft". De bediende eener scheepvaartmaatschappij, G. J. de J.. heeft aangifte gedaan in een pand aan den Hang beroofd te zijn van 20 gulden,, 75 Fransche francs en een pond sterling. De 39-jarige loswerkman J. H„ die Zaterdag avond, toen hij om nachtverblijf kwam in het verblijf in den Boschhoek, geweigerd werd, daar hij dronken was, sloeg uit kwaadheid een ruit in en werd deswege gearresteerd. Zaterdagavond sloeg de 36-jarige loswerk man P. M. J., omdat hij in een opgewonden bui was, een ruit in van een tramwagen van lijn 15, die op de Linker Rottekade stond. De politie maakte verbaal tegen hem op. De 33-jarige C. B„ wonende in de Hudson- straat, liep gisterenavond in beschonken toe stand op den Coolsingel en werd door eigen onvoorzichtigheid aangereden door een auto, bestuurd door W. A. R., wonende op het Stieltjesplein. De man, die lichte verwondingen had bekomen, werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden en daarna in verzekerde bewaring gesteld ter ontnuchtering. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een pand aan den Nesserdijk, bewoond door J. V. De brandkast werd la sardine" opengebroken en wat postzegels, siga ren en een beurs met kleingeld daarUit ont vreemd. Xn den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich door inklimming en verbre king van een ruitje aan de voorzijde toegang verschaft tot de fabriek van C. B. in de Roehus- senstraat. Voor zoover kon worden vastgesteld, wordt alleen eenig geld vermist. Uit de woning van J. J. v. G. in de Korte Brandstraat werd een beurs met 5 gulden ge stolen. Dit den muntgasmeter in de woning van A. v. K. in de Ko/fmakersstraat, Is een bedrag van 4.24 aan gaspenningen. ontvreemd. Ten nadeele der Overzee Handel Mij., ge vestigd aan de Wijnhaven 189, Is aldaar een fiets gestolen. Met behulp van een valsehe sleutel heeft men zich toegang verschaft tot de woning van J. A. de N. in d« Marinestraat. Alles werd doorzocht. Een bedrag van 30 gulden aan klein geld wordt vermist. Gisterenavond te kwart voor acht is de 17- jarige H. Benders, wonende in de Asterstraat, toen hij de Boymansstraat affietste, aangere den door een autobus, bestuurd door v. d. J. De jongen kwam te vallen en bekwam inwen dige verwondingen. Hij werd naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. Men vreest voor zijn leven. De politie stelt een onderzoek naar de sehuld in. De 67-jarige schipper G. N. M„ wonende aan de Rechter Rottekade, werd, doordat hij doof is en eenigermate beduusd raakte, op den Groene HiUedijk aangereden door een motor fiets. Hij bekwam een hoofdwonde en brak zijn linkerknie. Overbrenging naar het ziekenhuis aan den Coolsingel bleek noodzakelijk. De 31-jarige L. v. D., wonende in een woonschip in de Vlaggemanskade, slipte gis terenmiddag met zijn motorfiets op het Kruis plein. Hij bekwam een hersenschudding en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Door het slippen reed hij tegen mej. M_ D. J„ wonende in de Cronjéstraat aan, die daardoor haar rechterbeen verwondde. Zij moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbon den worden. De 7-jarige J. I., wonende In de Huisman straat, is b(j de Waalhaven komen te vallen, en met een ernstige schedelbreuk naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Doordat in de Maaskade O. Z. een zwaargela- den zolderschuit Zaterdagmiddag door het woe lige water eenigszïns werd overstroomd en slagzij maakte zijn 85 vaten olie te water ge raakt. Zij konden alle worden opgevisekt. Bij een twist heeft de schipper B. gisteren avond den schipper v. d. V. in de Waalhaven gegooid, v. d. V. wist zich te redden. B. werd aangehouden. Zaterdagmiddag werd in het Luxor-theater aan de Kruiskade de eerste voorstelling gege ven van de Rotterdamsehe jeugdbioseoop onder leiding van mevr. Antoinette van Dijk. Het programma, dat welverzorgd bleek, bevatte o.a. een film over het leven der bijen en de sprook jesfilm „Asschepoester", een voor de kleinen buitengewoon aantrekkelijk trilbeeld, waaraan ze hun hartjes konden ophalen. De leidster zong op het tooneel eenige aardige liedjes en expliceerde de films eenvoudig en duidelijk. De muzikale illustratie was welverzorgd. Veroordeeld werden: A. v. d. St., koopman, wonende alhier, voor het in zijn op- en verkoopregister niet te heb ben aangeteekend den verkoop van eenige auto mobiel banden tot een geldboete van 50- of 10 dagën hechtenis. Th. N. M. J., fabrikant te Schiedam, voor het niet vergewissen bij het voorbijrijden van een vrauchtamto op dan Matkenesserdijk al hier of daar toe de noodige ruimte beschikbaar was, met zijn auto bij dat passeeren tegen een tegemoet komenden vrachtauto te hebben aan gereden, tot een geldboete van 100 subs 20 dagen hechtenis. J. M. M., chauffeur, wonende alhier, voor het niettegenstaande de verkeersagent in de Zwart- Janstraat alhier het teeken tot stoppen had gegeven, met zijn auto van achteren tegen een voor hem stilstaanden vrachtwagen tezijn ge komen en dien wagen voorbij te hebben gere den en zijn stuur plotseling naar rechts te heb ben omgedraaid ten gevolge waarvan eenige wielen van zijn vrachtauto over het zich daar bevindend trottoir te zijn gereden, terwijl 'n be stuurder van een aldaar voorhijrijd'enden tram wagen plotseling sterk moest remmen ten. einde een. aanrijding te voorkomen, tot een geldboete van 30. subs 6 dagen hechtenis L. de K. broodbakker alhier, voor met zijn auto op de Noordblaak alhier met groote vaart een voor hem rijdenden wielrijder te hebben aangereden, waardoor deze wielrijder kwam te vallenen onder dien auto terecht kwam, tot 'n geldboete van" 100 subs 20 dagen hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. W. Br., alhier, voor het aanhitsen van zijn hond ep eenige in de Veerlaan alhier zich be vindende kinderen, waardoor een kind werd I gebeten, tot eene geldboete van 25. subs 5 dagen hechtenis. MAILVERZENDING. Verwacht Wordt: meest matige W. tot S.W. wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijn lijk eenige regen. later iets koeler. De' barometer verandert weinig, Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.34 tot 's morgens 4.40. Scheveningen haven (1950 M.): 8.155.00 berichten; 12.00—12.05 zuivelber.; 1.30—2.45 beursno-teeringen; 3.523.57 zuivel ber.,- 5.305.35 zuivelber. Hilversum (1060 M.) 12.00 politieber. 12.352.00 lunckmuziek; 6.008.00 vooravond- concert; 7.45 politieber.; 10.30 persber.; 8.13 R- K. avond. Daventry (1600 El.) 12.20—2.20 C. Win- daett's band en solisten; 3.20 kwartet; 4.35 orkestconcert; 5.20 lezing; 5.35 kinderuurtje 6.20 kwartet; 6.50, nieuws; 7.05 kwartet; 7.20 lezing; 7.35 liederen van Rich. Strauss; 7.50 uitzending van andere Engelsqhe stations; 8.35 Plantageliedjes; 9.20 nieuws; 9.40 lezing; 10.00 orkest; 11.05.12.20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 10.50—12.20 concert; 12.502,10 orkestconcert; 5.055.55 concert; 8.5010.50 concert. Langenberg (469 M.) Munster (242 M.) en Dortmund (283 M.) 1,302,50 concert; 5.506.50 ppneert; 8.5010.50 eon- pert; 11.00 sluiten. K ni g s w u 31 e r h a u s e n (1250 M.) en Berlfn (484 en 566 M.) 12.20—8.05 lezin gen en lessen; S.50 uitzending van de muziek feesten in Crefeld, Frankfurt en Baden-Baden. Hamburg (395 M.) 4.35 ouvertures van Adam; 6.20 concert; 8.20 „Johannisfener", tooneelspel. Tot 11.10 uur dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206.20 dansmuziek 8.20.10.35 Gala-concert. Gedurende de nfgeioopen week zijn volgens onze statistiek den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 306 schepen, waarvan 0 zeilschepen en 2" zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam, im; inbegrip van Roek van Holland. "272 schepenm. 449 578 n.reg. tons voor Vlaardingen 12 Schiedam II, Pernis 3 andere Nedert. plaatsen 1 en Buitschland 7. Voor Poortersbaven waren öesremd 2 stoom schepen, terwijl 25 schepen den Waterweg zijn binnengekomen om te bunkeren. Gedurende netzelfde tijdvak van 1926 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 377 schepen waarvan 1 zeilschip en 3 zeelichters Hiervan waren bestemd voor Rotterdam,, met inbegrip van Hoek van.Holland 347 schepen, voor Vlaardingen 15 Schiedam 6. Pernis I. andere Ifederf. plaatsen 3 Duitseliland 5. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen. Netto; 1'eg. 'o® Laatste busliettting aan. het hoofdpostkan toor alhier voor N-oord-Amerika per ss.. „Bur- gerdijk", 26 Juli, gewone stukken 19,30, laatste aanbieding van aanget. stukken 19.00, post- pakkettgp, niet voor Canada, 10.Ü0. De verzending, der briefpost geschiedt uit sluitend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. Laatste buslichting aan het hoofdpostkan toor alhier, voor Curasao, per ss. „Brielle", ge wone stukken 26 Juli 5.00, laatste aanbieding van aangeteekende. stukken 25 Juli 20.00. Pakketpost met bestemming voor Ecuador, Peru en Chili eveneens 25 Juli 20:00- N. Waterweg 1927 1926 Nu 8312 7733 13,347.459 1I.85P.443 Tegen vorige week Rotterdam 1'927 1926 5.79 650 7465 7013 1.488.016 1,489.103 12.1' 9-5.009 11.020.295 Nu 422 1.I74.714 Tegen vorige week. 405 +1.196.291 Bunkerbooten zijn in deze slatitdïoJt niet inbegrepen. Opgestoomd 3 schepen DE ADVERTENTIE IS DE DEUR, DIE TOEGANG GEEFT TOT HET VEILIG TEHUIS VAN DE ROND BORSTIGE, OPENHARTIGE KOOPMANSCHAP NAAR HET FRANSCH, 4). Alsof deze booze voorspelling het gevaar, waarop zij doelde, aan trok, zoo werd Benigne plotseling onderbroken door een geweerschot, gelost op het punt vanwaar de boot afgevaren was. Fluitend ging de kogel over hun hoof den, terwijl de onbekende vlug opsprong en zich vóór Abelle plaatste, als wilde hij haar tot schild dienen. Onmiddellijk klonken alarmkreten: Donkere gestalten bewogen zich onder de hoornen, lie pen door het gras en de struiken langs den oever. Met Inspanning van alle krachten had Biraud echter na enkele forsche stooten den overkant bereikt en stuurde nu de boot in een dier tallooze kanalen, welke zich onder het bladerdak verloren. Een aantal schoten wer den nog gelost. De varenden hoorden de ko gels in de schors der hoornen dringen, jonge blaadjes dwarrelden als zilveren vlinders in den maneschijn. Zachtjes en gedruischloos gleed de boot tusschen de hooge bermen, onder de dooreengestrengelde takken. Het geweer vuur hield op, daar de vluchtelingen thans on zichtbaar waren. Hl. Nachtvogels Bij een onverwachte bocht van het aanvan kelijk rechte kanaal vertoonden zich drie an dere waterwegen; zonder aarzelen nam Bi raud den meest linksche. De boot voer nu tusschen hooge graslanden, door een doolhof van wateren, waarvan niemand den oor sprong kende, of wist, waar zij uitmondden. Hoe kort Abelle's afwezigheid ook geduurd had, toch keerde zij met welgevallen in deze wondervolle streek terug, in dit land van een zaamheid, waar onder een bijna voortduren- den nevel mensc'nen en dingen wel droomge stalten leken. Het stille leven op les Ondières had haar karakter een eigenaardigen plooi gegeven. Wanneer de plichten van kasteel- vróuwe haar niet weerhielden, kon ze uren lang in de bibliotheek vertoeven, gebogen over oude folio's. Veel had ze gelezen, klas sieken en oude kronieken. Ridderromans, le genden en feeënverhalen verwonderden en be koorden haar, en daar zij wel onderwezen was, kon ze daarin genoegen vinden en het zich ten nutte maken. Doch steeds had zij als bij ingeving alles vermeden, wat niet mooi en rein was. Zoo werd zij wel tot droomerij ge neigd, maar het geloof had zij ongeschonden bewaard en de schoonste hoedanigheden in haar gemoed aangekweekt. Terwijl Abelle met oude herinneringen be zig was, en Benigne, door de tegenwoordigheid van den gehelmzinnigen reiziger geërgerd, zwijgend daar neer zat, spraken de beide man nen op gedempten toon met elkander. Geloof mij, zei Biraud geruststellend, tusschen deze hooge wallen hebben wij solda ten noch politie te vreezen. Het is, of de Voor zienigheid onze eilanden geschapen .heeft om tot laatste toevluchtsoord te dienen voojr hen, die Zij aan het booze geweld der men- schen wil onttrekken. Het beste bewijs daar voor is zeker, dat wij zelfs tijdens de hevigste beroeringen In het óverige dei; Vendéd^ hiér; rustig geleefd hebben, onwetend van alles, maar ook onbekend. Het verwondert mij dan, dat de streek niet de schuilplaats van allerlei geboefte ge worden is. Ja wel, maar niet iedereen, die daartoe lust heeft, komt hier binnen. Daartoe is meer noodig. Een vreemdeling, ai ware hij de be kwaamste varensgast, zou dagen lang langs dezelfde weiden kunnen ronddolen, cm zieh na ongehoorde moeite weer op het punt van uitgang te bevinden. Ik daag een ieder, die niet tot de moerasbewoners behoort, uit mij op te sporen, of zelfa maar te volgen. Zeker, die hoornen en bermen gelijken wonderveel op elkaar. Maar waaraan herkent u dan den wegï Aan alles en aan niets; dat is ons ge heim, daartoe moet men hier geboren wezen. Verwonderlijk is het evenwel, dat in een land, zoo geschikt tot toevlucht, voor waterschui mers en woudloopers, alleen eerlijke, brave menschen wonen. Noem het liever eenvoudig een paradij3, spotte de ander, Op mijn woord, dat hebt u goed geraden. De H. Maagd, onzee patrones, die wij O. L. Vrouw ter Mist noemen, laat slechts hem er in komen, of er uitgaan, die haar aanstaat. Daartoe moet zij u een gids zenden, Een engel ongetwijfeld. Alweer goed geraden, mijnheer. Het zou heel goed mogelijk wezen, dat O. L. Vrouw ter Mist u dezen avond een engel ten geleide gege ven heeft door onze juffrouw op uw weg te plaatsen. De vreemdeling bevestigde dit roet een hoofdknik, glimlachte en zweeg. Doch de an der vervolgde: U moogt gerust gelooven, mijnheer, als ónze geede Patrones öm een of andere reden, haar alleen bekend, niet in bet moeras had willen toelaten, dan kon zij het water zoo hoog doen stijgen, dat noch u, noch ik, noch de juffrouw of Wie ook er den weg gevonden hadden. Of, als de mist opgekomen was en zich tusschen u en ons had geplaatst zondt u ons nooit bemerkt hebben. Beter dan de diepste grachten en de dikste muren scheiden overstrooming en nevel ons van heel de wereld. Ik moet wel aannemen,, bemerkte de jonkman wederom ietwat spottend, dat nw O. L. Vrouw der Eilanden mij niet al te on waardig geoordeeld heeft tot haar gronden of liever tot haar wateren door te dringen. "Want ziet u, als ik daartoe neiging bezat, zou ik er wel eens groot op kunnen gaan, mij in haar rijk ontvangen te zien bij zulk vreedzaam water, onder zulk een prachtigen hemel. Ho, ho, poch daar maar niet op, wierp Biraud tegen. Vooreerst, in dit moeras ver- schijnt en verdwijnt de mist als bij tooverslag. En verder, als de H. Maagd u den toegang tot haar gebied gemakkelijk maakt, danken wij dit niet aan u, maar aan onze lieve juffrouw. Overal waar zij gaat, vlechten zon en maan, dag en nacht een lichtkrans om haar hoofd. Zie maar. De onbekende keek naar het meisje en ontroerde zichtbaar. Bij dezen ongewoon zachten Meiavond had Abelle den mantel van de schouders geschoven. Daar achter in de boot, door het zachte maanlicht beschenen leek haar wit satijnen japon wel een kleed van zilver, haar blonde haartooi van. goud: een prinsesje nit één of andere legende. Bij de beschouwing van die lieflijke verschij ning In deze wonderbare omgeving voelde de vreemdeing een levendige bewondering. Hij vreesde zelfs, dat de indruk op zijn gelaat te lezen zou zijn. Ondanks alle goedhartigheid dóór den ouden dienaar getoond, achtte hij héöï Scherpzinnig -genoeg pra het onverwachte gevoel te raden, dat hem het hart bewoog- Ten einde zijn ontroering te verbergen poog de hij op dezelfde schertsende wijze voort W gaan. Hola, vriendlief, zoudt u willen beware® mijn verleden voldoende te kennen om te on derstellen en te durven volhouden, dat O- L. Vrouw der Eilanden niet te mijner eer de zen nacht zoo overheerlijk verlicht heeft? Die kennis bezit ik niet, antwoordde Bi raud, doch mijn oogen zijn goed, en ik heb den pastoor niet noodig om te raden, dat niet tot de lui behoort, voor wie de Hemel mi rakelen doet. Benigne had zeker scherp toegeluisterd, want zij onderstreepte het antwoord van de® oude met een hoonend gelach. Hoewel gegrien hernam de reiziger onbekommerd, zorgel°°3 zelfs: Het zij zoo. Maar gebeuren de grootst® mirakelen niet, juist voor de bekeering de verhardste zondaars? f Deze woorden, waaruit zoo duidelijk SP° -en twijfel spraken, krenkten den ouden in zijn geloof, en voerden Benigne's qfa&'d ten top. Er volgde een lang zwijgen; trouw®11 Biraud moest heel zijn aandacht aan het ui® we kanaal wijden, dat zij zooeven waren 1 geschoten. Op eens riep hij verschrikt: Waarlijk, mijnheer, ik had wel ge'" toen ik u zei niet te gauw victorie te kraai® Uw trotsche pocherij heeft ons ongeluk gebra1 De nevel, daar ginds zoo doorschijnend, w°r.jj hier al dichter en dichter; spoedig zullen er dik in zitten. Gelukkig, dat Biraud 1 vaarwater door en door kent. (Wordt vervolg1')'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2