DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. föBfiat 1 1 m 50ste Jaargang Dinsdag 26 Juli 1927 No. 14921 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS f V BOVEN DE PLAATSE LIJKE KWESTIE UIT. J VERGADERING derde orde VAN ST. FRANCIS CUS JUBILEUM elf uur kwam de directeur, de Willi A' W" Kggiuk. die den jubilaris com- en zijn volle tevredenheid uit- h6t over zijn werkzaamheid bn ijver voor Weneen kijkje nemen in de versierde «Plaats. BEVORDERING OVERPLAATSING R. H. B. S. SCHIEDAM EXAMEN M. U. L. O. EXAMEN HANDENARBEID VERKEER HOEK SINGELEMMASTRAAT STEDELIJK MUZIEKKORPS DE „ORPHEUS"-SCHULP Het concert op Donderdagavond OLYMPIAB. P. M. VOLKSBADHUIS GEVONDEN VOORWERPEN TE WATER botsing AANRIJDING BURGERLIJKE STAND. UIT ROTTERDAM. DE BELASTINGHEFFING VAN NEDER LANDERS IN HET BUITENLAND AGENDA, Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbns39. 'ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèque en Girodienst no- 81440. Advertentiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct'. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 ct', elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, 10 reg» ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend.: Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies, van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. De kwestie van de eindexamens te Delft en te Schiedam groeit meer en meer uit tot ver over het tweetal onder wij sinrich- lngen en de belangen van leerlingen en °uclers in de beide betrokken gemeenten been. De vergelijking tusschen rapport- en exa- bion-cijfers bracht de vraag omtrent de baarde van rapportcijfers in het algemeen aan de oppervlakte. Opgeworpen werd voorts de kwestie, en tbcn begrijpt van welke beteekenis ze is, Welke maatstaf bij de beoordeeling van ""telijk en mondeling examenwerk w°rdt aangelegd. Is die beoordeeling zoo "Objectief, dat vóórkomen kan, dat vrijwel ezelfde fouten bij de eene examencommissie ronduit tot weigering van het diploma lei- en, terwijl bij een andere zonder aarzelen et diploma zou worden verstrekt? We be- °elen hier niet de grensgevallen. Waar et om gaat is, of het gebeuren kan, dat tvat de eene commissie ruim voldoende Vindt, door een andere als beslist onvoldoen- e kan worden aangemerkt. Hebben examinatoren het recht een exa minandus het einddiploma te onthouden enkel op grond dat zij weten, dat hij in be paalde richting verder studeeren zal, waar voor ze hem niet ten volle geschikt achten? t hebben examinatoren daarmede niets maken? Is het juist dat het intellectueele peil van de leerlingen der H. B.-Scholen is gezakt en zoo ja, welke gevolgen dienen daaruit voort te vloeien voor de toelating van leer lingen, de verdoeling der leerstof enz.? Al deze vragen raken het geheele IT.B.S.- onderricht, en ze zijn van voldoende belang om er dankbaar voor te zijn, dat de te Delft en Schiedam gerezen kwestie aanleiding is geworden om ze ernstig onder oogen te zien. Wanneer do actie van de ouders der ge dupeerde leerlingen te Delft en Schiedam aB een dit uithaalde, dat van bevoegde zijde d't geheele terrein zorgvuldig werd onder- z°cht en dat de maatregelen werden geno men, die naar gelang de bevindingen ver- 6lScht worden, dan zou die actie althans v°°i de toekomst reeds op groot succes kun- öen bogen. SPREEKUUR WETHOUDER taior6 Wetb°uder voor Onderwijs Is verhinderd r£enmiddag zijn spreekuur te houden. der^n tn"aa,ulelüksche vergadering van leden \y0e 'c1g 0l-de van St. Franciscus zal niet den maar Vrijdag a.s. worden gehou- vai|' e bijeenkomst heeft plaats in den kerk O- L. V. Visitatie, 's avonds ten 7 ure. Het h6ei, Was gisteren 40 jaar geleden, dat de he-i- Kloppers, modelmaker aan de Steari- 2V3arsenfabriek, aldaar in dienst trad. rectj reeds was de jubilaris door de di- der S Sebuldigd, waarbij hem een cadeau on- couvert was overhandigd, bank morgen vond de 73"iariSe zü'n "werk set i met groen en bloemen versierd, terwijl z;cll Personeel van de afdeeling werkplaatsen Kj 6r omheen had geschaard om den heer c0!, JK"rs bet welkom toe te roepen. Door zijn Vf-g ^^"modeliaaker, den heer J. Tertoolen toe °P hartelijke en sympathieke wijze gesproken. Hem werd, namens de werk- ro0k ,&rs en collega's een prachtig 5-deelig jj 8 fl van Goudsch plateel overhandigd. <le ,e -iubilaris zeide zeer verrast te zijn over J.artelijke en vriendschappedijke ontvangst as hoogst dankbaar voor het fraaie cadeau. gep, ee"jke betrekking is naar Haarlem over- der 'f t'e beer J. A. Lakerveld, deurwaar- ei directe belastingen alhier. hoof f,eer G. Vlaardingerbroek, oud-stadge- ïot ans ln Ned.-Indië werd kort geleden aaJtinct-commissaris van politie bevorderd. NA DEN ZEGE-TOCHT DOOR AMSTERDAM arriveerden de luchthelden aan het Amstel- hotel, waar de beide piloten zich van hun kransen ontdeden. Op verklaring zijn tot klasse I toegelaten: Ma. Ba. Abrahamse, J. v. d. Akker, IJ. A. Andela, P. v. Asperen, Eth. Ma. Berkhout, Ga Wa. Berenbos, A. den Boer, Ma. Le. v. d. Bo gaard, L. G. van Brink, Ja. Bruggeling, Ma. Pa. de Bruine, H. Brussaard, W. R. van Er ven, W. van Eijk, Je. Ae. van Gendt, Te. Joustra, Ca. Ja Kleiss, Ha. de Kroes, Te. Ha. Lagendijk, H. Lems, J. G. Nauman, C. Noor- dergraaf, L. van Os, Ma. van de Ridder, C. J. W. Rieken, Ga. Ga. Schot, Wa. Ja. Ja. van Schwamen, H. Willems van Beveren, G. v. d. Woude, Ja. Eth. de Vos, Ca. Eth. van de Rid der. Toegelaten na examen tot klasse I: J. W. Brakel. Afgewezen voor I: 6 candidaten. Toegelaten tot klasse II: Li. Ra. Ca. Horn. Toegelaten tot klasse IIIA: Pa. Aa, Ooms. Gister slaagde voor het diploma A:' A. W. Treurniet: voor diploma B: H. W. Böhme, en P. Herstel allen alhier. Te Amsterdam slaagde voor diploma's A en B handenarbeid mej. G. v. d. Plas, alhier. Naaar aanleiding van het adres van eenige bewoners van den Singel, waarin gewezen wordt op de gevaarlijke bocht van den Singel nabij de Emmastraat is vanwege het gemeen tebestuur een onderzoek ingesteld. Op grond hiervan is thans het inrijden van de Emmastraat van de zijde der Overschie- schestraat voor alle rijverkeer verboden, zoo dat voortaan het uitrijden uit de Emmastraat naar den Singel niet meer zal voorkomen, wat een groote vermindering van het verkeersge vaar van de bedoelde bocht beteekent. Verwacht mag worden dat hiermede voor- loopig kan worden volstaan. Morgenavond, zal het Stedelijk muziekkorps een marsch met muziek maken door de stad. Aantreden half acht op het Doeleplein. De navolgende route zal, behoudens even- tueele wijziging worden genomen: Ged. Broers- vest, Koemarkt, Gerrit Verboonstraat, Tuin- laan, Hoofdstraat, Brouwerstraat, Groenelaan, Willemskade, Warande, Burgemeester Knap- pertlaan, St. Liduinastraat, Huysmansstraat, Mariastraat, Nieuwe Haven, Vlaardingerstr. Dam, Hoogstraat, Boterstraat, Doele. De tijd voor de feestelijke opening van de schulp nadert De ontwerper had, om des te beter het ka rakter van het bouwwerk te doen uitkomen, de schulp geteekend met twee wapperende vlaggen versierd. Nu zou „Orpheus" spoedig, de schulp bezit ten. Maar de vlaggen? Die bad het nog niet. Toen zijn enkele denies van werkende le den op het denkbeeld gekomen, om „Orpheus" die vlaggen te schenken en de kosten, daar aan verbonden, te bestrijden uit een bedrag, uitsluitend door dames van werkende leden bijeengebracht. Zij willen toonen, dat zij het werk der mannen ia hun vereeniging op prijs stellen en hun zorgen willen deelen dooi' aan bieding van dit geschenk. Het plan blijkt algemeene instemming te bobben gevonden en zoo zullen Donderdag a.s. de „Orpheus"-vIaggen de „Orpheus"-schulp versieren. Het is een sympathieke daad! Daar Donderdagavond de belangstelling groot zal zijn, meent het bestuur den bezoe kers te moeten raden, vooraf hun bewijs van toegang te koopen. Zij kunnen dan door een afzonderlijken ingang bet terrein bereiken. Dit voorkomt lang wachten en gedrang. Bij zeer ongunstig weer zal het concert op een anderen avond gegeven worden, waarvoor de plaatsbewijzen geldig blijven. Op het terrein ziju tot een beperkt aantal zitplaatsen verkrijgbaar. Men zorge vooral tijdig te komen, om de rust op het terrein gedurende de uitvoering te bevorderen. Woensdagavond 7 uur speelt Olympia op het terrein van Velocitas in den Kortlandpol der tegen de B. P. M. uit den Haag voor de zomeravond-competitie. Op 22 en 23 Juli werden genomen 471 baden, le Klasse: 24 kuipbaden, 62 regenbaden, 2e klasse: 39 kuipbaden, 354 regenbaden, 12 kin derbaden. Te bevragen aan het hoofdbureau van poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags:* schooltasch, sleuteltje, jongenspet, schoolétui met inh.h, hondje, Lip's sleutel. Bij vinders: portemonnaie met inh., J. Swarts, Mariastraat 58; moer van auto, H. Dulfer, Doelehofje 20; horloge, A. v. d. Most, Dam- laan 53; kinderportemonnaie met inh., J. Vaan drager, Villastraat 24; postduif, M. Putters, Hagastraat 39; sleutel, P. Rijden, L. Caster straat 12Aparapluie, M. Spruijt, Broersveld 128; rijwielbelastingplaatje, H. Voogd, Nieuwe Maasstraat 49B; rijwieltiaschje met sleutel, Havendienstkantoor, Hoofdstraat; heerenpor- temonnaie inh. 8 ct„ N. Vermeulen, Zwarte- waalschestraatgleufhoed, wed. Vredebregt, Mariastraat S8; R. K. Kerkboekje, mej. Ber nard, Buitenhavenweg 176-19; garneering van damesmantel, A. Korevaar, Oude Kerkhof 10-6 rozenkrans in étui, H. Hölscher, Klaaswaal- schestraat 4; rijwielbelastingplaatje, J. En- trop, Oostsingel 82; postduif, C. Verkerk, Ged. Broersvest 34-7; sleutel, H. van Vliet, Louron- straat 18; rijwielbelastingplaatje, P. Jbnas, Doelehofje, 30; capes, A. van Riksvoort, Roon- schestraat 18; medaillon, N. Snijders, Singel 158; sleutel, H. Bezemer, Ged. Broersvest 62B; kinderschoentje, N. Krumes, Lange Achterweg 37; alpacca beursje, C. Verveen, van Smalevelt- straat 33Adamesringetje, G. van t Geloof, Ged. Broersvest 34-7teekenlap, T. erdoes. Lange Haven 4. GEM. ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 68 gr. Gistermiddag te omstreeks half 7 geraakte het 3-jarig jongetje L. Groene weg, uit de Heen- vlietschestraat spelenderwijze in het Spuika- naal. De sluiswachter de Blois wist het knaap je met behulp van een haak te redden. Gisteravond te omstreeks 10 uur heeft er op den hoek Westfrankelandseheetraat en Fabristraat een botsing plaats gehad tusschen de wielrijders J. L., wonende R'damsche dijk en B. M„ uit de Kortlandstraat. Belden be kwamen ontvellingen, terwijl het rijwiel van i L. gedeeltelijk werd vernield. Zooals gewoonlijk gaven zij elkander de schuld van het ongeval. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van een aanrijding, waarbij de 20-ja- rige J. B., uit R'dam, gezeten op een rijwiel, op den R'damschen dijk is aangereden door een auto van de garage „Unique", bestuurd door den eigenaar den heer Blok. B. smakte tegen den grond, waarbij hij ont vellingen aan handen en armen bekwam; het rijwiel werd gedeeltelijk vernield. GEBOREN: 23 Juli Johanna Alida d. v. P. K. Spruijt en E. Bijloo, Nassaulaan. 24 Juli Cornelis z. v. C. v. d. Velden en J. M. G. Broxks Buitenhavenweg. Petrus z. y. P. Krommenhoek en M. P. Vredenbregt, St. Li duinastraat. 25 een als levenl. aangeg. zoon van J. Menke en C. Meyer Pr. Fred. Hendr.straat. Bezwaren van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel tegen het wetsontwerp. „DE VOORDEELEN WEGEN NIET TEGEN DE NADEELEN OP." De Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres inzake het ingediende ontwerp van wet, houdende bepalingen betref fende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschap pen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Deze nieuwe belastingwetgeving kan moei lijk tot stand worden gebracht door aanvullin gen van de op dit gebied geldende wetten, daar de nieuwe regeling een geheel ander karakter draagt dan hetgeen tot dusver in die wetten belichaamd was, aldus de Memorie van Toelichting. Dat wil dus zeggen, dat het onder havige wetsontwerp 'n aantasting is van de be ginselen, waarop onze belastingwetgeving be rust. Een wetsontwerp met een dergelijke strekking nu mag, naar de meening van de Kamer, slechts in het uiterste geval aanvaard worden. De Kamer zal er geen oogenblik aan denken om te verdedigen, dat het beginsel van de in woning altijd en onder alle omstandigheden behoort te worden toegepast; het is geenszins ondenkbaar, dat de maatschappelijke ontwik keling het te eeniger tijd wenschelijlc zal ma ken, dit beginsel als grondslag voor ons belas tingstelsel los te maken. Echter moet zij opko men tegen de voorstelling als men, evenals de wetgever in 1914 vrij te kiezen had tusschen het eene of het andere beginsel, ook thans het eene beginsel naar willekeur geheel of gedeel telijk in de plaats van het andere kan stellen. Wanneer men het noodzakelijk acht het begin sel van de inwoning door dat van de nationali teit te vervangen, behoort men dat principieel te doen en over de geheele linie en niet bij een gelegenheidswetgeving als thaus wordt voorgesteld. Kan dus de wijze, waarop dit wetsontwerp in onze belastingwetgeving wordt geïntrodu ceerd, op zichzelf al weinig bewondering wek ken, de Kamer is daarenboven van meening, dat de voordeelen, die, indien dit wetsontwerp wet zou worden der schatkist zullen toevloeien niet zullen opwegen tegen de nadoelen, die daartegenover staan. In de eerste plaats zal het buitengewoon bezwaarlijk zijn, om de belastingschuldigen op te sporen hetgeen trouwens één van de over wegingen is, die te onzent het beginsel van in woning heeft doen kiezen doch bovendien is er van de belastingschuldigen zeiven, daar zij, zooals reeds gebleken is, deze belasting als onbillijk voelen, niet de geringste medewer king te verwachten, zoodat zij zich zooveel mogelijk aan de werking van deze wet zullen onttrekken. Daarbij komt nog, en dit is even eens een argument voor het criterium van de inwoning, dat de dwangmiddelen, waarover de Staat tegenover deze onwiiligen beschikt, ge heel onvoldoende zijn. Tegenover de te verwachten geringe bate voor °de schatkist staat het zeer groote nadeel, dat tengevolge van deze belastingen vele Ne derlanders in het buitenland den band, die hen thans met hun vaderland verbindt, zul len verbreken, wanneer de toepassing van deze wet voor hen te bezwarend wordt. De Kamer kan niet deelen de opvatting van hen, die mee- nen, dat op het behoud van hen, die om rede nen van financieelen aard van nationaliteit veranderen, geen prijs behoort te worden ge steld. Het is zeer goed mogelijk, dat men ge dwongen wordt tot dezen stap over te gaan, bijvoorbeeld omdat men tengevolge van de thans aanhangige regeling ln totaal aan den fiscus van het land van tijdelijk verblijf en aan dien van het vaderland meer zal moeten beta len, dan het geval zou zijn, wanneer men in Nederland woonde, zonder dat de omstandig heden het toelaten om weder terug te keeren. Het wetsontwerp bepaalt wel, dat de belasting verminderd wordt met het bedrag, dat men in het buitenland in een soortgelijke belasting be taalt. Indien men -voont in een land, met een belastingstelsel geheel afwijkend van het onze, zal men weinig voordeel genieten van deze be paling. Wanueer ir zulk een land in hoofdzaak indirecte belastingen geheven worden, zal men dus aan Nederland ongeveer het geheele be drag van de belasting moeten betalen, die men verschuldigd zou zijn, indien men daar te lan- Woensdag 27 Juli. Algemeene vergadering R. K. Midden stands vereeniging „De Hanze". Bespreking:] voorontwerpen winkelsluitingswet en werk tijdenbesluit voor winkels. Gebouw R. K, Openbare Leeszaal. Aanvang half negen. Donderdag 28 Juli Concert van „Orpheus" en „O. B. K.", ter ge legenheid van de officieele ingebruikneming van de „Orpheus"-schulp. Feestterrein Volks park. Woensdag 10 Augustus. Ledenvergadering R. K. Radiovereeniging, Gebouw R. K. Leeszaal, Lange Haven. Aan vang half negen. n 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volkshond. 's Woensdags: repetitie Kon. Mannenzang- vereeniging „Orpheus", R.K. Volksbond. Donderdags: repetitie Gemengde Zangver- eeniging „Polyhymnia", R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 26 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteeringS H. J. JANSEN. .J Spiritus SCHIEDAM, 26 Juli. Men noteert voor* spiritus 100 pet. ƒ30. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. de verblijf hield en dat, terwijl men langs den weg van indirecte belastingen aan den fiscus van den vreemden Staat, nog een uiterst be langrijke bijdrage beeft af te staan. De bewering, da: zij, die voor hun Nederlan derschap een financlëel offer niet over heb ben, dan maar een vreemde nationaliteit moe ten aanvaarden, omdat zij toonen minderwaar dige Nederlanders te zijn, mag aanvankelijk een zekere aantrekkelijkheid hebben, bij een rustige beschouwing blijkt zij niet te handha ven. Het zou integendeel een positief verlies zijn, wanneer velen, om de hier besproken re denen, hun Nederlanderschap prijs zouden geven, nog afgezien van de kapitaalverplaat singen, die daarvan wellicht het gevolg zullen zijn. Er zijn zeer veel Nederlanders ln het bui tenland die gedurende de vele jaren, die zij daar doorbrachten, Nederlander zijn gebleven, al zou het aannemen van de vreemde nationali teit hun ook materieele voordeelen hebben ge bracht. Daar zij zich Nederlander zijn blijven gevoelen, bevorderen zij de handelsbelangen van hun vaderland. Instede van dit te waar- deeren, gaat de wetgever hun thans deswege nieuwe lasten opleggen! De Kamer moge ech ter overwegen, dat op deze wijze den Neder- landschen handel en nijverheid een verlies van beteekenis kan worden toegebracht. Men voere hier niet tegen aan, dat zij, die door de uitoefening van eenig bedrijf of beroep genoodzaakt zijn buiten het Rijk te wonen, van de belasting vrijgesteld zullen zijn, wanneer dit bedrijf of beroep voor hen het hoofdmiddel van bestaan vormt en dat de Nederlanders, die hier worden bedoeld, in den regel wel tot deze groep zullen behooren. Daargelaten nog de vraag, hoe deze vage bepaling in de practijk zal worden uitgelegd, staat het voor de Kamer vast, dat de groep personen, die men op het oog heeft, geenszins in haar geheel of ook grootendeels onder deze bepaling zal vallen. Deze groep strekt zich ver uit huiten den kring van personen, die in het buitenland recht streeks in het belang van den Nederlandscheh handel en nijverheid werkzaam zijn. Van dezen toch kan moeilijk aangenomen worden, dat zij, gesteld, dat de wet ook op hen van toepassing was, zonder meer hun Nederlanderschap pTijs zouden geven. Naar de meening van de Kamei" gaat het juist om het behoud van diegenen, did zonder onmiddellijk belang hij hun Nederlan derschap te hebben, daaraan toch zijn blijven; hechten. Het is vooTal omdat dit nadeel niet opgewo gen wordt door het voordeel, dat voor de schat kist van dit wetsontwerp ls te verwachten, dat; de Kamer meent de Kamer to moeten verzoe ken daaraan haar goedkeuring niet te verleè- MEVR. J. F. VAN KERSEN—VAN J MUYLWIJK f Gisteren Is na een korte ongesteldheid overleden het socialistisch gemeenteraadslid, mevr. J. F. van Kersenvan Muylwijk. In den gemeenteraad, waar zij bescheiden en eenvoudig haar taak vervulde, had zij zit ting sinds het jaar 1919. De teraardebestelling zal plaats vinden 0D de Algem. Begraafplaats Donderdag a.s. te a uur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1