HB Nieuwe Schiedamsche Courant Woensdag 27 Juli 1927 No. 14922 mmÊÊÊ -<#y TWEEDE BLAD t HET DEBAT IN WEENEN. t LINDBERGH. MGR. J. POMPEN üMB ff. vHS H 11 MGR. PH. VAN DEN HEUVEL PROF. DR. R. MAGNUS f *11 WINKELSLUITING en werktijden VAN DE PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND HET NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT AANGEREDEN EN OP SLAG GEDOOD! De Nationale Raad te Weenen heeft ver gaderd en in deze volksvertegenwoordiging zijn de onlusten die zoo pas in de Oosten- rijksche hoofdstad plaats hadden bespro ken. Uit de verklaringen van bondskanselier Seipel bleek: le. dat het Schattendorfer proces geen staaltje van klassenjustitie is geweest: het gerecht daar schakelde zelfs getuigen uit welke aan een socialistisch advocaat niet bevielen; 2e. dat bij de relletjes de politie is aange vallen; de eerste gewonden waren politie mannen; 3e. de burgemeester van Weenen pleegde een verzuim, toen hij de politie geen hulp liet verleenen door de soldaten, wier komst onmiddellijk zoo kalmeerend werkte, dat ZÜ geen schot behoefden te lossen. De socialistische leider Bauer heeft een lange rede gehouden maar precies ontwe ken waar het juist, op aan kwam. Hij kon Sèipel's karakteristiek van het vonnis te Schattendorf (waar de socialisten zoo over geschreeuwd hebben) niet loochenen; bij kon evenmin het tweede en derde feit, ontkennen. Hij ging er maar niet op in. Maar hij verklaarde, dat de algemeene staking werd afgekondigd om.den bur geroorlog te voorkomen! De socialistische leider vergat, dat de staking er al was voor de socialisten haar afkondigden en hij vergat ook hoe de re geering juist daardoor geen middelen had om zich te handhaven en dat de staking mislukte door het krachtig optreden der katholieke boeren. Mgr. Seipel heeft terecht gewezen op de revolutionaire elementen, welke de Oosten- rijksche socialisten in hun rijen dulden; be bondskanselier vroeg om een scheiding le maken tusschen de mannen die langs wettigen weg wilden werken en de revolu tionairen. De leider der socialisten verklaarde ovenals ten onzent de socialisten in 1918 bat hij dit niet doen kon, Hij nam wel de vrijheid om mgr. Seipel, die, naar heel de wereld weet Oostenrijk van den ondergang redde toen de socialisten het regeerings- schip in den steek lieten, voor blind uit te krijten „ten opzichte van datgene wat er in be volksziel omgaat. De regeering was »kleinzielig-fariseesch". Groote woorden als 'altijd, doch feiten, ho maar. En dat is dan de aanvoerder van de partij die flater op flater sloeg bin nen een paar dagen en die nu in tegen stelling met de meer bescheiden leider der Nederlandsche. socialisten nog den moed had, na dit alles zich te vertoonen en zoo'n grooten mond op te zetten. De wereld blijkt nu eenmaal bedrogen te willen zijn. Men herinnert zich nog, hoe de bladen meldden dat Charles Lindbergh, de jeugdige Amerikaan die 't eerst, over den Atlantischen Oceaan vloog, op zijn gevaarlijken tocht een kippepoot, als talisman zou hebben meege komen. Het, blijkt nu, dat dit bericht verzonnen 's- Een Oostenrijksoh blad, de „Tiroler An- zeiger", zoo meldt, „Das Nèue Reich" kon bet, bericht logenstraffen door de mede- voeling van den secretaris van Mgr. Waitz een dor Oostenrijksche bisschoppen, die het Oongres te Chicago meemaakte. Mgr. Waitz kende Lindbergh te Saint bouis. 31 Mei 1927 schreef de priester Ro- 'honsteiner, een hekend Amerikaansch Schrijver; aan Mgr. Waitz: „Voor zijn ver- l'°k uit Saint Louis ontving Lindbergh Vfln zijn vriend pastoor Hussmann een biedaiije van O. L. Vrouw van Loretto; de moedige vliegenier nam haar mee ais een esehermster over den Oceaan, De jongeman" Cefl een edel karakter waarvan we allen ?ec' houden; priesters, kloosterlingen en leek, ces ori hebben veel gebeden voor het suc- zijner onderneming", it is Wat anders dan hetgeen sensatio- (°'o coudanten wisten te vermelden; er 'Jkt uit hoe gemakkelijk dwaze berichten Ogenomen, geloofd en verspreid worden n zoo meteen een machtige propaganda 1 men voor dwaling en bijgeloof. DE JONGSTE ONLUSTEN IN HET BANTAMSCHE Het rapport van de Commissie Hen contra-rapport te verwachten. Volgens het Soer. Handelsblad houdt het mpport van de Commissie tot onderzoek der oczaken van de onlusten in het Bantamsche n: het voorstel om in de eerste plaats een meirw regentschap In te stellen in bet uiterste Westelijke gedeelte van Bantam; voorts wordt aarin aangedrongen op de verbetering van e Sehalte der bestuurs-ambtenaren; tenslotte °®t het dessabestuur gereorganiseerd worden eugevolge waarvan meer gelden beschikbaar zouden moeten worden voor de nieuwe heif. Hiermede zouden echter millioenen ge beid zijn. Pe Gouverneur van West-Java Is bezig met DE VIERING VAN ZIJN GOUDEN PRIESTERFEEST. Overeenkomstig zijn wensch is het gouden priesterfeest van Mgr. J. Pompen, vicaris-gene raal van het bisdom 's-Hertogenbosch, op zeer eenvoudige wijze gevierd. In de parochie wap perde van vele huizen de driekleur. Mgr. Pom pen had den wensch te kennen gegeven zijn feest bij de Eerw. Zusters „In Omnibus Charl- tas", waarvan hij directeur is, te vieren. Om half tien werd de jubilaris, gekleed in het ornaat van Protonotarius Apostolicus, de kloosterkerk binnengeleid. Voor de communiebank namen plaats Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Herto genbosch, Mgr. C. C. Prinsen en Plebaan J. L. Brekelmans, terwijl do H. Mis mede werd bij gewoond door familieleden, verscheidene Eerw. Heeren geestelijken, de Zusters en novicen. Het zusterkoor zong de Mis van W. Heijdt en na de plechtigheid eene cantate. De jubilaris gaf alle aanwezigen den pause lijken zegen. Om half 12 begon de receptie, waarop het eerst verschenen Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, mgr. Dr. Eras en de Kanunniken, mgr. Prinsen, mgr. Hermus, mgr. van Son, mgr. J. van den Heuvel, mgr. Sweens, plebaan Brekelmans en de beide secretarissen van bet bisdom. Mgr. Diepen wenschte mgr. Pompen geluk en dankte hem voor de wijze, waarop hij ge durende 50 jaren van voorbeeldig priesterle ven bet bisdom beeft gediend. Uit naam van 't geheele kapittel, de geheele geestelijkheid van het bisdom brengt mgr. den jubilaris dank en bood hem namens de clergé een vicaris J. Pompen-beurs ter opleiding van priesters aan, ten bedrage van 5700. Mgr. Pompen dankte hartelijk en hoopte zoo lang het God behaagt nog met lust en ijver voor het bisdom te blijven werken. Daarna kwamen zeer vele geestelijken en religieusen üit het bisdom, deputaties, auto riteiten en belangstellenden den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden. DE VIERING VAN HET GOUDEN PRIESTERFEEST. Met grooten luister Is gisteren het gouden priesterfeest gevierd van mgr. Ph. van den Heuvel, regent van het Kiein-Seminarie te Michiels-Gestel. Het gebouw was feestelijk versierd, vooral de groote cour, die in een lusthof van bloemen was herschapen waartusschen een fraaie eereboog. Ook de aula was schitterend opgesierd evenai3 de kapel. Maandag was de Regent feestelijk in gehaald. Nadat Z.HoogEerw. in de aula op den feestzetel had plaats genomen, boden de beschermelingen van Godsvrucht, Gehoorzaam heid, Ootmoed en Kuischheid in schoone ver zen van Prof. Van Dijk den jubilaris hun geluk wenschen aan, waarna de feestbazuinen schal den. Het studentenkoor zong vervolgens de Priestercantate van v. Schaik waarop J-ozef Blomjous als eerste censor der rhetorica een toespraak hield om namens alle studenten ge voelens van vreugde en dankbaarheid te ver tolken en de priesterlijke deugden van den jubilaris in zijn verschillende priesterlijke func ties te schetsen, in het bijzonder als regent als hoedanig hij oneindig veel goeds voor het Seminarie heeft tot stand gebracht. Als feest geschenk der studenten bood spr. een tapijt voor het altaar van O. L. Vrouw aan. Hierop volgden toespraken van studenten der kleine figuur en een voordracht der studenten der Poëtica. De Regent sprak daarna een vaderlijk woord van dank tot de studenten aan wie hij om voort durend gebed vroeg. Na deze huldiging werd het oratorium „Pries terglorie" van Max Guillaume, woorden van Pater Stoks C.ss.R., uitgevoerd. Gisterenmorgen om half 8 droeg de jubilaris een H. Mis op waaronder de studenten ter H. Tafel naderden, terwijl om half 10 de Z.Eerw. Pater Symphorianus O.C. (Th. van den Heuvel) de solemneele H. Mis ter intentie van den jubilaris celebreerde. Naast de professoren en studenten waren nog verscheidene geestelijken tegenwoordig. De oud-regent de ZeerEerw. Heer A. van den Broek, pastoor te Haaren, hield de feestpredi katie. De H. Mis werd besloten met het „Te Deum" en den pauselijken zegen. Ter receptie verschenen talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten," deputaties eu be langstellenden. Namens de Studiebeurzen te Tilburg bood Deken Sanders den jubilaris twee beurzen voor opleiding van priesters uit Tilburg aan ten be drage van totaal 8.000. Mgr. A. F. Diepen verscheen met het hoog waardig kapittel en sprak den jubilaris aller hartelijkst toe. In zijn dankwoord deelde de jubilaris mede dat ook zijn familie hem een studiebeurs van 4500 heeft geschonken en dat ook een van 2500 uit Helmond te zijner beschikking is gesteld. Mocht de jubilaris zelf talrijke geschenken ontvangen, zelf schonk hij aan de kapel van het Seminarie een prachtige verguld-zilveren ciborie. In den namiddag was het feest voor de stu denten. Aan hun feestmaaltijd verscheen de Bisschop met den jubilaris, terwijl 's avonds de studenten aangenaam werden bezig gehouden. Heden werd door de studenten een bezoek gebracht aan de H, Landstichting en aan het Blindeninstituut te Grave. Te Utrecht is gisteren bericht ontvangen, dat prof. dr. T. Magnus, hoogleeraar in de pharmacologic aan de Rijksuniversiteit aldaar, to Ponte Resina, waar hij zijn vacantie door bracht, In den ouderdom van 54 jaar, plotse ling is overleden. iet samenstellen van een contra-rapport» DR. J. H. WAKKER t Te 's-Hertogenbosch is gisteren overleden, Dr. J. H. Wakker, oud-leeraar aan de Rijks H.B.S. en Gemeentelijk Gymnasium, aldaar, oud-directeur van het Proefstation voor sui kerriet te Pasoeroean. Hij was een bekend plantenkundige. k- z-b/ :'/-Zz:'bvk:: k b r PROF. MR. DR. CR. RAAMMAKERS, hoog leeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, hoopt 2G Aug zijn zilveren priesterfeest te vieren. 1 MGR. G. V. D. BOER De viering van zijn gouden priesterfeest RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU Met buitengewonen luister is gisteren het gouden priesterfeest gevierd van den Hoog- Eerw. heer Mgr. G. v. d. Boer, Geheim Kamer heer van Z. H den Paus, Deken en Pastoor te Oss. Om 8 uur werd de jubilaris van de pasto rie afgehaald door een aantal bruidjes, het zangkoor Gaecilia, het kerkbestuur, misdie naars en de fanfare. Bij aankomst in de kerk zong het zangkoor dén jubilaris het „Ecce Sacerdos" van Haller toé; Talrijk waren de geloovigen die ter H. Tafel waren genaderd tot intentie van hun Herder, Van 24 uur was er receptie in de nieuwe zaal van het R. K. Rondsgebouw, waar alle vereeni- gingen met vaandels, kerkbestuur en geeste lijken Mgr. hebben heen geleid. Door den voorzitter van het hoofdcomitê, den WelEerw. heer W. JJodenstaff, werd onder een toespraak het feestgeschenk aangeboden, door de parochianen bijeen gebracht tot stich ting van een priesterbeurs Mgr. v. d. Boer. Gisteravond kwam Z, D. H. Mgr. A. F. Die pen, bi/jschop te 's-Boseh, den jubilaris persoon lijk zijne gelukwenschen aanbieden. Op a-e receptie deed de burgemeester v. d. Elzen Mgr. de mededeeling dat Z.H.E. door H. -M. ge Koningin was benoemd tot ridder in de orde' van Oranje Nassau. EEN ADRES AAN DEN MINISTER VAN ARBEID, H. EN N. Waarom nu ook weer den Middenstand nadeden opgelegd? De Kamer van K-oophandel en Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn heeft een adres gezonden aan den minister van Arbeid, H. en N. inzake het voorontwerp tot regeling van de winkelsluiting en het voorontwerp werktijden besluit voor winkels. De Kamer plaatst zich in het algemeen op het standpunt, dat het voor een rustige en ge leidelijke ontwikkeling der bedrijven aanbe veling verdient, dat de Wetgeving, waarin de verschillende vormen van Overheidsbemoeiing tot uitipg komen, zoo beperkt mogelijk blijft. Eu Handel en Industrie hebben niet het minst ten aanzien van de Arbeidswet de na- deelen van die Overheidsbemoeiing ervaren. In verband hiermede oordeelt de Kamer, dat het niet goed is, die nadeelen nu ook den Mid denstand op te leggen. Hoewel aan deze voorstellen groote voordee- len verbonden zijn voor de werknemers, niet ontkend zal kunnen worden, dat er voor de werkgevers, in casü de winkeliers, groote fi nancieels en technische bezwaren aan verbon den zijn. Is de Kamer op grond van verschillende ovei-wegingen tegen de onderwerpelijke voor ontwerpen, daarnaast weet zij, dat anderen er kennen, dat ook de winkelbedienden ten slotte dienen te profiteers van de voordeelen, die deze Wet aan de arbeiders in'het algemeen heeft toegekend. Met den minister meent ook de Kamer, dat degenen, die bij het sluiten van een winkel daarin reeds aanwezig zijn, nog bediend mo gen worden. Zij is evenwel van oordeel, dat het goed zal zijn, eenige beperking op te leggen, door als uitersten tijd aan te geven een half uur na aanvang van het sluitingsuur. De aan gemeentebesturen in art. 7 sub. 3 gegeven bevoegdheid, om hoogstens 14 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij de Wet voorgeschreven bepalingen, omtrent het sluitingsuur, niet zullen gelden, of desge- wenscht voor die dagen een later sluitingsuur, dan bij deze wet aangegeven, te bepalen, wensebt de Kamer te zien uitgebreid tot een langeren termijn, b.v. tot 28 dagen. Met den meesten aandrang verzoekt de Kamer den arbeidstijd ln winkels te bepalen op maximum 10 uur per dag en 55 uur per week, en niet op resp. 9 en 50 uur, gelijk in art. 5 is voorgesteld. EEN NIEUWE PRAEFECTUUR IN OOST-JAVA. Tot prefect benoemd Pastoor v. d. Pas O. Carm. Een telegram uit Rome maakt melding van de oprichting van een praefectuur in Oost- Ja va. Tot prefect is benoemd pastoor Van der Pas te Malang. De nieuwe praefectuur omvat de residenties Pasoeroean, Besoeki en Madoera, welke in 1923 den Paters Carmelieten als mis siegebied^ weiden aangewezen, Gisteren werd de zomerzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland, in de zittingzaal der Eerste Kamer, voortgezet, onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborch. Toezicht op de waterkeeringen. Bij het verslag omtrent het toezicht op de waterkeeringen wees de heer Trouw (V.B.) op de waterkeeringen op Voorne. De duinen slaan daar steeds meer weg en hebben als waterkee- ring niet voldoende beteekenis. Het helpt niet of men daaraan gaat werken, tenzij er een bazaltglooiing gemaakt wordt. De heer v. Staveren (S.D.A.P.) stelde voor aan Ged. Staten te verzoeken een commissie in te stellen tot het onderzoeken van den toe stand der zeeweringen in Zuid-Holland. De heer Schaper (Ged. St.) kwam er tegen op, dat de motie reeds werd ingediend nog voor dat Ged. Staten geantwoord hadden. De motie is het schieten op musschen met kanonnen. Het betreft hier een klein stukje, de Kruinin gergors. De dijken op Voorne zijn in orde, maar de menschen gaan buiten die waterkeering wonen in de Kruiningergors en worden dan natuurlijk bedreigd. Overigens verwachtte spr., dat het hoogheemraadschap Voorne niet achter zal blijven. Ged. Staten zullen alles doen wat noodig is, doch de motie noemde spr. ontijdig en een blijk van wantrouwen. De heer v. Staveren ontkende, dat in de motie wantrouwen zou zijn uitgesproken. Hij handhaafde de motie, die slechts bedoelt inlich tingen te verkrijgen. De voorzitter zag in de motie inderdaad een gebrek aan vertrouwen en gaf in overweging het voorstel, als zijnde ontijdig, in te trekken. De heer De Visser (C.P.) merkte op, dat, in dien den menschen vergunning wordt gegeven in de Kruiningergors te bouwen, de overheid den plicht heeft voor de waterkeering te zor gen. De heer v. Staveren trok de motie in. De heer Schaper erkende, dat de provincie er iets mee te maken heeft en zegde toe, dat de aandacht op de zaak gevestigd blijft. Restauratie Spinozahuis te 's Gravenhage. Bij het voorstel om subsidie te geven voor restauratie van den gevel van het perceel Paviljoensgraoht 72/74 te 's Gravenhage (Spi nozahuis) betoogde de heer Lingbeek (H.G.S.P.) de groote gaven van Spinoza erkennende, dat hij de vader was van de vrijgeesten en voor het land van geen groote beteekenis. De heer Kersten (S.G.P.) sloot zich bij den heer Lingbeek aan. De heer Braat (PI. B.) zeide, dat het hem persoonlijk koud laat of er vroeger een wijs geer geweest is, die Benedictus de Spinoza heette. Spr. verzocht aanteelcening, dat hij tégen het voorstel was. De heer Bergmeijer (S.D.A.P.) merkte op, dat het er niet op aan komt wie Spinoza is ge weest maar of hij is geweest een groot Neder lander. De heer Schokking (CH.) wilde niet diep ingaan op de prlacipieele kwestie. Hij rekende zich overigens tot de tegenstanders van Spinoza, doch daarom ging het niet. Waar door restau ratie en behoud van tal van kerkgebouwen en woonhuizen grootere piëteit getoond wordt jegens het verleden, meende spr., dat ook voor dit gebouw gelden belmoren te worden uit getrokken. De heer Hoffmann (R.K.) meende, dat het hier niet gaat om een gevel maar om den geest van Spinoza, die vrij wat hooger is. Spinoza is een der grootste denkers en een prachtfiguur geweest, maar hij Ts door zijh monisme de ver nietiger geweest van de joodsche leer en een anti-christelijke kracht. Spr. zou daarom tegen stemmen. De heer v. Burink (Comm.) vroeg, hoe ds. Lingbeek kan verwachten, dat de R. K. cn anderen straks zullen stemmen voor restau ratie van de Ned. Herv. Kerk te Rijswijk, als zij stonden op hetzelfde enghartige, kleinzielige standpunt als deze dominé. De heer Veraart (R.K.) sprekende namens de meerderheid zijner fractie, verdedigde een standpunt, afwijkende van dat van den heer Hoffman. Wanneer men in die richting gaat kan er nauwelijks nog sprake zijn van histo rische waardeéring. Wij moeten dat verleden nemen, met zijn fouten en tekortkomingen, breed Nederlandsch, zooals wij mogen hopen, dat het nageslacht ons veel zal vergeven. Spinoza is een groote historische figuur, dat zal niemand betwijfelen. De heer De Visser (C.P.) trok uit de woor den van den heer Lingbeek de conclusie, dat tal van monumenten door de vandalen zouden moeten worden gesloopt. Indien men zich op dit standpunt stelde, zou er van historische waardeering geen sprake zijn, evenmin als van het bewaren van de historie voor het nageslacht. Na de pauze repliceerden de heeren Kersten, Lingbeek, Bergmeyer, Hofmann, waarna het Voorstel van Ged. Staten om een subsidie van 500 te geven, wérd aangenomen met 5815 stemmen. Tegen de heeren Lingbeek (H. St. P.), C Warnaer (A.R.), Alblas (H. G. S. P.), Guit (R K.), Rutgers (A.R.), Hofmann (R.K.), v d. Vijver (R.K!), v. Houdt (S. G. P.), Braat (PI. B.), v. Muyswinkel (A.R.), Bergshoeff; (S.G.P.), Kersten (S.G.P.), Mast (S.G.P.), de Wilde (A.R.) en Mooyman (R.K.). Krankzinnigenverpleging. Bij het voorstel tot verhooging van het aan tal plaatsen in het krankzinnigengesticht te Utrecht betoogde de heer ter Laan (S.D.A.P.), dat de provincie de verpleging van krank- ziunigen uit handen heeft gegeven en uit besteed heeft aan particuliere gestichten, die meerendeels van confessioneel karakter zijn. Slechts vier niet-confessioneele gestichten zijn er in Zuid-Holland, nl. Maasoord te Rotterdam, Oud Rosenburg te 's-Gravenhage, St. Jori3 te Delft en het gesticht te Endegeest. Deze ge stichten zijn regelmatig bezet, zoodat men krankzinnigen moet onderbrengen in particu liere gestichten. Een oplossing zou liggen in uitbreiding van bestaande of bouw van een nieuw neutraal gesticht. 'De heer v. Baren (A.R.) merkte op, dat de Staten geen provinciaal gesticht willen. De provincie heeft niet te zorgen voor de ver pleging der krankzinnigen, maar krachtens de wet voor ruimte en het is dus de vraag of die ruimte er is. Eu nu meende spr., dat er in St. Joris nog een 150 plaatsen open zijn, terwijl hij voorts wees op de contracten met Utrecht. Er is dus voor neutrale patiënten ruimte genoeg. Doch aan uitbreiding der Clir. gestichten is dringend behoefte. De heer Borghels (Ged. St.), wees erop, dat het onderhavige contract weer ruimte schept voor neutrale patiënten. Spr. begreep dan ook niet, dat de heer ter Laan voor een provinciaal gesticht bleef pleiten. In de neutrale gestich ten zijn 218 katholieke patiënten ondergebracht, die daar niet hooren. Er is dus behoefte aan ruimte voor confessioneele patiënten. Na replieken werd het voorstel z. h. s. aan,- genomen. Subsidie-voorstellen. Bij het voorstel tot het verleenen van subsidies over 1927 en 1928 .voor het op leidingsschip voor de handelsvaart te Rotter dam, betoogde de heer Brautigam (S.D.A.P.)' dat de vakbekwaamheid voor den matroosl binnen het jaar in de gewone vaart kan wor den verkregen en dat daarvoor geen opleidings schip noodig is. Bovendien vaart van de opge leiden geen enkele als matroos. Weliswaar zijn er 32 stuurman geworden, doch om dat te worden is de opleiding voor matroos niet noodig, omdat men daarvoor twee jaren dek- dienst moet hebben gehad als men geen H.B.S.- opleiding heeft. De meeste jongens mislukken, worden havenarbeider, bootwerker. De ver- eeniging moet dan ook de bakens verzetten, zij moet een opleiding voor stuurman openen. De heer Heukels -(Ged.) wees erop, dat een groot aantal jongens, dank zij deze opleiding, in hoogere rangen gekomen zijn. Het heerlijke van het vakonderwijs is juist, dat de leerlin gen voor wat meer geschikt worden gemaakt dan voor het eenvoudigste werk. Het voorste] werd z. h. s. aangenomen. Aan de orde was daarna het voorstel om aan Schiedam, ten behoeve van de avondhandels- school aldaar een subsidie te verleenen. Dit werd aangenomen z. h. s. De heer v. Houdt (S.G.P.) vroeg aanhouding van het voorstel tot verleening van subsidie aan de Prins-Hendrikvereeniging te Rotter dam, voor huisvesting van schoolgaande schip perskinderen, tot de winterzitting, teneinde Ged. St. gelegenheid te geven de financieele gestie van de vereeniging te onderzoeken, die blijkens een officieel rapport niet in orde schijnt te zijn. De secretaris-penningmeester is niet bij machte behoorlijke inlichtingen te geven en erkende, dat verschillende bedragen in da rekening en verantwoording niet juist waren. De heer Heukels (Ged.) meende, dat de heei; v. Houdt gelegenheid moet hebben het rap» port, waaruit hij citeerde, aan Ged. St. over; te leggen. De heer v. Houdt merkte op, dat het eed officieel rapport is, uitgebracht aan B. en W, van Rotterdam. De heer Heukels: Door wie! De heer v. Houdt: Dat kan men bij B. en W. van Rotterdam informeeren. Spr. wist niet of hij recht heeft het officieele lichaam, dat het raport uitbracht, te noemen. De heer Heukels dupliceerde. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) meende, daÉ Ged. St. in deze omstandigheden uit eigen be» weging een rapport aan den Staten moeten overleggen, waaruit blijkt, dat de financieels gestie in orde is. De heer Heukels bleef bij zijn standpunt. Het punt werd aangehouden tot de volgende zitting.. - De vergadering werd te 5.40 uur verdaagd tot heden 11 uur. Om spoedige inwerkingtreding verzocht. EEN ADRES VAN BEDRIJFS AUTOHOUDERS De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land heeft een adres gezonden aan den Minis ter van Waterstaat, waarin hij erop aandringt, dat het nieuwe motor- en rijwielreglement, al thans de bepalingen daarvan, die betrekking hebben op het zware autoverkeer, zoo spoedig mogelijk in werking treedt, waardoor een eind gemaakt zou worden aan de vele gemeentelijke en provinciale voorschriften en bepalingen, die voor het zware autoverkeer zeer hinderlijk en kostbaar zijn. In een ander adres aan den Minister vaö Waterstaat, wijst het bestuur op den eisch, ver vat in de nieuwe Motor- en Rijwielwet, dat voor het verkrijgen van een rijbewijs een dol& tersverklaring noodig is, volgens welke da aanvrager niet zoodanige lichaams- of zielsge breken heeft, welke hem zouden kunnen belet ten om een motorrijtuig naar bebooren te be sturen. Volgens adressant weigeren vele doktoren en artsen afgiften van een zoodanige verklaring, omdat zij zich daartoe niet bevoegd achten,- VERDUISTERING VAN RUIM TWEE TON Vijf jaar gcëisclit De notaris te Ambon, de heer P., bekent, dat hij 230.000 verduisterd heeft, waarvan hij 165.000 uitgegeven heeft aan voorschotten aan koelies van zijn eigen houtzaak. Tegen den heer P. werd 5 jaar gevangenis straf geëischt. Het slachtoffer zag den vrachtauto niet aankomen j Gistermorgen is op den hoek van de Pa leisstraat en den N.Z. Voorburgwal te Am sterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een, dame, die den rijweg wilde oversteken, en daar bij blijkbaar een grooten vrachtauto, die van de zijde van den N. Z. Voorburgwal naderdey niet had zien aankomen, werd door dezen auto) aangereden. De chauffeur bemerkte het gevaar eerst t$ laat en kon den auto eerst tot stilstand bren gen toen de voorwielen over het lichaam van) het slachtoffer waren heengegaan. De aangeredene werd deerlijk verminkt en' was op slag dood. De politie was onmiddellijk met een vijftal manschappen ter plaatse. De G. G. e» G. D. vervoerde het lijk naa5 het Binnengasthuis. -> i k U-A _.i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5