DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Donderdag 28 Juli 1927 No. 14923 Dit nimmer bestaat uit drie Waden STADSNIEUWS I Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- eit aankondigingen van het Gemeentebestuur STRAATNAMEN PROCESSIE NAAR KEVELAER HET 25-JARIG PRIESTERFEEST VAN PATER ZOETMULDER EUCHARISTISCH TRIDUÜM VOOR ZIEKEN DE H. B. S.-KWESTIE R. K. MIDDENSTANDSVER EEN IG ING DE TENTOONSTELLING IN DE R. K. MEISJESSCHOLEN VAN DE GORZEN PAROCHIE AGENDA, Heden. DE GESTOLEN-ALCOHOL-AFFAIRE Spiritus EXAMEN FRANSCHE HANDELS CORRESPONDENTIE EXAMENS M. U. L. O. EXAMEN ENGELSCH M. O. AKTE A'. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN R. K. S. V. EXCELSIOR BURGERLIJKE STAND CORRESPONDENTIE DE VROEGERE VERKEERSAGENT. ~c. I U l V - Buiean KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus 39. ABONNEMENTENper 3 maanden 3.25, per maand 1-10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postchèijue en Girodienst no 81440. Ad verten tiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 cf. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 ct<! elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, lOreg.' 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend^' Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim- 75 bii verliet van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afvedrntó De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. atöeclrukt< Burgemeester en "Wethouders van Schiedam; Brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 22 Juli 1.1.: a. aan het nieuwe park in West-Franke- land den naam heeft gegeven van „Juliana- park" en de beide straten daaromheen de namen van „Penninglaan" en „Arij Prins laan" b. aan ontworpen straten in de om geving van de Westfrankelandschestraat de navolgende namen heeft verbonden: J. A. Alberdingk Thijmstraat; Nicolaas Beetsstraat; Bilderdijkstraat; Da Costastraat; De Genestetstraat; Jacob van Lennepstraat; Potgieterstraat Tollensstraat Vondellaan en Philips van Bourgondiestraat. c. aan de straat, loopende o.m. langs de voor eenigen tijd aan de Gehrs. Vincent en de N.V. Sehelling's Oliehandel uitgegeven perceelen den naam heeft gegeven van „Ad miraal de Ruyterstraat" en den naam van de reeds bestaande „Admiraal de Ruyterstraat heeft veranderd In „Nieuwe Waterwegstraat Ter gemeente-secretarie afd. Algemeene zaken, Stadhuis, ligt een kaart ter Inzage "Waarop deze namen nader zijn aangegeven. SCHIEDAM, 28 Juli 1927. De processie naar Kevelaer zal Maandagmor gen om negen minuten over acht vertrekken. Omhalf zeven wordt in de kerk van den H. Johannes den Dooper een H. Mis voor de Pelgrims opgedragen. Kaarten zijn alsnog verkrijgbaar bij den broedermeester, den heer H. A. van der Meer, Boterstraat 89. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig priester feest zal Zondag 7 Augustus om half elf door den Zeereerw. Pater Joseph Zoetmulder, van de orde Minderbroeders Convertueelen, thans WeTkzaam als conrector te Kaalheide, in de mijnstreek, in de Sint Janskerk een plechtige Hoogmis worden opgedragen. Ouder groote blijjken van belangstelling heeft de WelEerw. pater Albertus Zoetmulder, con ventueel te Kaalheide, zijn zilveren priester feest gevierd. Tijdens de plechtige Hoogmis hild pat.er Stanislaus v. d. Berg, rector, de feestpredikatie. Het geheele rectoraat was ver sierd. Op de drukbezochte receptie verschenen tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Zangkoor en fanfare brachten serenades. Namens de parochianen boden bruidjes ge- Schenken aan. "We herinneren er nogmaals aan, dat Zon dag aanstaande voor het laatst in het St. Li- duina.gesticht aan de Nieuwe Haven van twee tot vier uur gelegenheid zal worden gegeven tot inschrijving voor het Eucharistisch Tri duüm voor zieken, dat van 23 tot 25 Augustus bi de kerk van O. L. Vrouw Visitatie zal wor den gehouden. Na Zondag is er beslist geen gelegenheid tot inschrijving meer. Naar wij vernemen hebben tot dusver de ouders van dertig der 34 leerlingen, die te Schiedam aan het eindexamen H. B. S. hebben deelgenomen, het adres, dat te dien aanzien t°t den Minister van Onderwijs zal worden bericht, geteekend. Het comité van actie zal ook het artikel, dat de „Nieuwe Schiedamsche Crt." gister avond aan dat adres wijdde en waarin enkele tj&n dat adres afwijkende gezichtspunten wor- ontwikkeld, aan den Minister van Onder- ja doen toekomen. INSTALLATIE KAPELAAN BEKKERS Het voor-ontwerp Winkelsluiting en Arbeidstijd. In het gebouw van den R. K. Kring aan de Lange Haven hield gisteravond de R. K. Mid- denstandsvereeniging een buitengewone alge meene ledenvergadering in hoofdzaak ter in stallatie van kapelaan J. Bekkers als geestelijk adviseur van de Schiedamsche Hanze en ter bespreking van het voorontwerp van wet op de winkelsluiting en het werktijdenbesluit. De voorzitter, de heer Brounts, opende te ruim half negen de vergadering. Na de vast stelling der notulen van de vorige bijeenkomst werd overgegaan tot de installatie van kape laan Bekkers. De voorzitter herinnerde er aan, dat in de tijden van de Fransche monarchie bij het overlijden van een koning een heraut buiten het paleis trad om den volke mede te deelen. de koning is dood. Maar oogenblikke- lijk liet hij er op volgen: leve de koning. Ka pelaan, thans pastoor, Paulussen heeft ons verlaten; we hebben zijn heengaan betreurd, van harte heeten we den nieuwen, ons door onzen bisschop gegeven adviseur welkom en hij kan er verzekerd van zijn, dat de leden van den R. K. Middenstand hun hier zullen eer biedigen als den plaatsvervanger van het hoogste, kerkelijk gezag in ons bisdom. Spre- <er vertrouwt, dat de arbeid van kapelaan el-kers zal bijdragen tot verhooging van de geestelijke en de stoffelijke welvaart van de Hanzeleden. (applaus). In zijn dankwoord herinnerde kapelaan Bek- ei s er aan, dat voor den middenstand nog steeds het bloeitijdperk niet is aangebroken. Op de magere jaren zijn nog geen vette ge volgd. Spreker zal intusschen gaarne zijn beste vrachten aan het organisatieleven van den R. K. middenstand in Schiedam, aan deszelfs vei meeding en uitbouw wijden. Een adviseur is geen dwarskijker, die komt toezien of er eens iets -niet in orde is. Integendeel hij heeft met. de organisatie samen te werken, en zulk een samenwerkini: kon vruchtbaar en heilzaam zijn. Moge God zijn zegen geven, opdat zulks hier aldus zij. (applaus). Aan de orde kwam thans het voorontwerp winkelsluiting en werktijdenbesluit. De voorzitter herinnerde er aan, dat te Haarlem op een bijeenkomst van Hanze-voor- zitters de heer Chris Jansen de verschillende hoofdpunten van het concept winkelsluiting en werktijdenbesluit heeft ingeleid en dat daarop die hoofdpunten het onderwerp van ernstige discussies zijn geweest. Vóór 15 Augustus zal thans aan de Hanze dienen te worden opgegeven tot welke opmerkingen in de verschillende afdeelingen de ontwerpen aanleiding hebben gegeven. Alvorens voor de aanwezigen de gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen open te stellen, gaf de voorzit ter het woord aan den heer H. Steens om be knopt de genesis van deze ministerieele voor stellen toe te lichten. De heer steens herinner de er aan, dat reeds tal van gemeenten een verordening op de winkelsluiting hebben en minister Slotemaker de Bruine meende dat thans het oogenblik was aangebroken om deze materie m een rijkswet vast te leggen De werktijd voor winkelbedienden is niet anders dan een uitvloeisel van de arbeidswet 1919 Die werktijd werd daarin op 55 uur per week vastgesteld, maar de maatregel van bestuur waarbij hij werd ingevoerd is tot dusverre niet afgekondigd. Men denke er echter wel aan dan zulks te allen tijde door den minister ge^ schieden kan. ,mi1Uif;tCr heeIt winkelsluiting en werk- tijdenbesluit aan elkaar vastgekoppeld en te recht, ze grijpen ineen en in zijn rapport aan den minister erkent dan ook de middenstands- raad, dat wettelijke winkelsluiting een nood zakelijk gevolg van de invoering van het werk tijdenbesluit moet zijn. in datzelfde rapport betreurt intusschen de middenstandsraad, dat de minister op dit zoo ongelegen tijdstip met zijn maatregelen komt; immers de economi sche toestand van den middenstand is aller minst gunstig. Behalve aan den middenstandsraad heeft de minister ook aan den hoogen raad van ar beid om advies gevraagd en deze weer heeft zich tot de middenstandsorganisaties om voor lichting gewend, 't Spreekt vanzelf dat in een materie als deze de inzichten buitengewoon uiteenloopen. Iedereen, de winkelier, de be diende, de klant is er bij geïnteresseerd en heeft zijn afzonderlijke belangen. Maatschappe lijk en politiek inzicht, godsdienstige overtui ging, omstandigheden inhaerent aan het be drijf; dat al zijn ïedenen om ten aanzien van deze kwestie het spreekwoord van toepassing te vinden: zooveel hoofden, zooveel zinnen. Wat hiervan intusschen zij, het zal de taak der organisaties zijn er voor te zorgen, dat voldoende ruimte worde gelaten, om de bij zondere omstandigheden aan elke branche eigen en de plaatselijke toestanden behoorlijk tot hun recht te laten komen, Alsnu werd overgegaan tot de bespreking der verschillende hoofdpunten in de vooront werpen vervat en ter gelegenheid van de voorzittersvergadering van de Hanze gerang schikt. Door den voorzitter en den heer Steens worden telkens die hoofdpunten nader toege licht. Artikel I behelst practisch algeheel© win kelsluiting op Zondag. De Hanze is daar uit principieele overwegingen voor, de neutrale middenstandsvereeniging over het algemeen tegen. Ook sigaren- en banketbakkerswinkels zullen op Zondag gesloten mogen zijn. Ter tegemoetkoming aan de sigarenwinkeliers staat daarnaast, dat ook hotels, lunchrooms, café's enz. op den tijd dat de winkels geslo ten moeten zijn, geen sigaren, sigaretten of tabak zullen mogen verkoopen, 's Zondags in het geheel niet en 's avonds na winkelslui tingstijd slechts voor gebruik ter plaatse. Een der sprekers zou tabaksvergunning aan de café's geheel willen ontnemen. Opgemerkt wordt voorts, dat het buitengewoon moeilijk te controleeren zal zün, of gebakjes in lunch rooms alleen voor gebruik ter plaatse wor den verkocht, afgezien nog van de onbillijk heid welke er. reeds in schuilt, dat lunchrooms gebakjes mogen verkoopen en de winkels niet. Algemeen was de meening, dat verkoop van sigaren, sigaretten en tabak, waar dan ook, verboden moet zijn als de winkelsl moe ten zijn gesloten. De katholieke vak- raad heeft in dezen zin reeds aan den hoogen raad geadviseerd. Tevens werd er- op aangedrongen dat zoowel voor de banketbak kers- als voor de sigarenwinkels de regeling van groote soepelheid zou getuigen. Op de aan staande bijeenkomst van de Hanze zal naar voren worden gebracht, dat de sigarenwinke lier steeds de dupe van de regeling zal zijn, zoolang bedrijven die geen winkel zijn, een ta baksvergunning kunnen hebben. Artikel II houdt in de S-uur-sluiting be halve Zaterdags op Welken dag de winkels tót 11 uur geopend mogen blijven. Voor het afhelpen der op sluitingstijd in den winkel aanwezige klanten zal een half uur worden gegeven. Voorts zal voor bepaalde tijden een later sluitingsuur worden toegestaan. Opgemerkt wordt, dat het niet aangaat aan gemeenteraden bevoegdheid te geven om ver- koopingen toe te staan op tentoonstellingen, fancy fairs enz. in winkelsluitingstijd. Artikel III staat het venten met kleine eetwaren en alcoholvrije dranken op Zondag toe. Hiertegen rees uit billijkheidsoverwegingen scherp verzet. Al begreep men, dat er moeilijk aan zou zijn te ontkomen, algemeen werd de onbillijkheid ingezien, dat winkels die het vaak voor een groot deel van den Zondag moeten hebben, gesloten moeten zijn, terwijl op straat volop te krijgen is, wat zij niet mo gen afgeven. Artikel IV stelt een werktijd vast voor winkelbedienden van negen uur per dag en 50 uur per week; voor bepaalde tijden mag die werktijd voor mannelijke bedienden 62 uur per week en voor vrouwelijke 55 uur bedragen. De wet van minister Aalberse bevatte een werktijd van 10 uur per dag en van 55 uur per week. De middenstandsraad heeft den mi nister er reeds op gewézen, dat deze laatste werktijd zijns inziens veel redelijker zou zijn. Met dit laatste standpunt ging de vergadering volledig accoord. Volgens artikel V zal aan de bedienden behalve een volledige vrije dag met een on onderbroken rusttijd van minstens 32 uur nog elke week een vrije morgen of middag moeten worden gegeven, en wanneer de winkel na 6 uur open is tusschen half 12 en half 4 dage lijks een rusttijd van anderhalf uur. De ge meenteraad kan voor alle winkels gezamenlijk of voor bepaalde groepen vaststellen, dat zij op een bepaalden morgen of middag gesloten moe ten zijn. Op de vergadering van Hanzevoorzitters bleek algemeen, dat hier aan ae gemeentebe sturen een bevoegdheid wordt gegeven, welke veel te ver gaat en eenstemmig ging men op deze bijeenkomst met dit standpunt accoord. Artikel VI bevat de straffen. Deze straf bepalingen gelden alleen voor de winkeliers, de verkoopers derhalve, niet voor de koopers. De groote meerderheid der aanwezigen bleek van meening, dat ook de klant, die den win kelier in de verleiding brengt, dient te wor den beboet. Ze namen ten deze derhalve 'n an der standpunt is, dan dat, door den heer van den Brule in den Rotterdamschen gemeente raad verdedigd, 't Is natuurlijk niet de bedoe ling, dat als de winkelier gestraft wordt, ook de klant niet vrijuit mag gaan, maar men verwacht van 'n dergelijke strafbepaling 'n groo te preventieve werking. Anderen intusschen maakten tegen het opleggen van straf aan den klant die in sluitingstijd koopt, bezwaar. Een der aanwezigen protesteerde heftig te gen de mogelijkheid van het opleggen van hechtenisstraf. Een ander pleitte nog, zonder bijval intusschen, voor geleidelijke vroegere sluiting op Zaterdagavond. In een slotbetoog vatten de voorzitter en de heer Steens den algemeenen indruk van de stemming ter vergadering samen en merk ten op, dat we wel gemakkelijk kunnen zeggen, dat we tegen dit heele stel van regelingen, die het winkelbedrijf aan banden leggen, zijn, maar we bereiken daarmee niets. Aan een regeling is niet te ontkomen, en we hebben het onze te doen om er voor te zorgen, dat die regeling zoo weinig drukkend zij, als slechts mogelijk is. We dienen te redden, wat er te redden valt. De voorzitter deelde nog mee dat eerlang voorstellen zullen worden gedaan betreffende de propaganda in het aanstaande seizoen. Het bestuur heeft zich daarover reeds beraden; in die propaganda zal ook de voor de leden zoo belangrijke onderlinge glasassurantie worden opgenomen. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering te Haarlem werd met den voorzitter hij stem ming de heer Steens aangewezen, terwijl de heer Schaeffer als zijn plaatsvervanger zal op- Nadat nog uit de vergadering den heer Steens onder applaus dank was gebracht voor zijn toelichting van het belangrijke agenda punt, dat de vergadering tot over elven in ge animeerde discussies had beziggehouden, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Maandag, Dinsdag en Woensdag is in een der lokalen van de R. K. parochiescholen voor meisjes in de Dwarsstraat 33 een tentoon stelling gehouden van het werk der leer lingen van de 7 klassen. Op den dag der opening gaven behalve een groot aantal bezoekers blijken van be langstelling de pastoor der parochie J. B. W. M. Möller, die zich heel verheugd toonde over de schitterende resultaten, alsmede kapelaan A. F. J. Goossens en de eerw. zuster Veronica, priorin van het klooster der zusters Dominicanessen, alhier. Ook de heer J. Pas, inspecteur van het L. O. toonde zijn belangstelling voor den ijver en den ondernemingsgeest van de zusters in het belang van de leerlingen en sprak zijn volle tevredenheid uit over de prestaties der kinderen. Er is gedurende de 3 dagen een door- loopende belangstelling geweest, hetgeen zeer begrijpelijk is, daar het niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de ouders een aan gename gedachte was, het werk van hun kinderen te weten, door anderen bewonderd te zien. Het is dan ook niet gering hoeveel en hoedanig practische en fraaie producten on der de peuterige knuistjes van de jeugdige leerlingen te voorschijn komen. Het is natuurlijk ondoenlijk hier te memo- reeren alles wat door de kinderen onder de bekwame leiding van de zusters is gepres teerd. Met voldoening mogen wij constateeren dat dergelijke tentoonstellingen niet weinig bijdragen tot bevestiging van den goeden roep, die uitgaat van het Katholieke onder wijs. J. H., de heler in de bekende zaak van diefstal van alcohol met hoog gehalte uit het groote ziekenhuis te Rotterdam door al daar werkzaam zijnde knechts gepleegd, is nog steeds niet aangehouden. In de woning van H. aan de Broersvest werd in een zijkamertje met behulp van de alcohol eau de cologne gemaakt; deze ver kocht hij zelf op verschillende markten. H., die eerst in Den Helder woonde, vertoeft met vrouw en kinderen eerst sedert een jaar in Schiedam. Concert van „Orpheus" en „O. B. K.", ter gé- legéhheid van de officieele ingebruikneming; van de „Orpheus"-schulp. Feestterrein Volkli park. Woensdag 3 Augustus Bijeenkomst van belanghebbende leden van den R. K. Volksbond ter bespreking van goedi koope kolenlevering, gebouw R. K. Volksbond;! Aanvang acht uur. Woensdag 10 Augustus. Ledenvergadering R. K. Radiovereeniging, Gebouw R. K. Leeszaal, Lange Haven. Aan-1 vang half negen. i j 's Maandags: repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannen zang vereeni- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 28 Juli. Officieele notèeringi van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteering:] H. J. JANSEN. Geslaagd te Rotterdam voor het examen Fransche handelscorrespondentie de heeren P. Ritman en R. Ritman, beiden van hier Te Rotterdam geslaagd voor diploma B: M. Bos; diploma A: W. K. Eggens, beiden alhier. Te Utrecht is geslaagd de heer H. C. Dek, alhier. Te Rotterdam is geslaagd mej. IC J. Janse, alhier. treden. jJ-Ji. j „t-a j j.f UaetiOwbkiJa.iL-.1... SCHIEDAM, 28 Juli Men noteert voor spiritus 100 pet. 30. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereeniging". Heden ƒ1,60 per ketel. Zooals gemeld, organiseert bovengenoemde sportvereeniging een zomertoer en wel naar Nijmegen. Het gezelschap, bestaande uit pl.m. 25 leden vertrekt a.s. Zaterdagmiddag en. keert Dinsdag a.s. weer terug. Zondag zullen zich nog andere leden bij het gezelschap aan sluiten, die thans reeds een vacantietoer on dernemen zoodat in Nijmegen pl.m. 30 Excel sior leden bij elkander zijn. Tegen de R. K. S. V. „Union", die als gastr vrouw optreedt, zullen eenige cricket en voet balwedstrijden gespeeld worden. Zondagmorgen zal de H. Landstichting wor den bezocht en in de kerk aldaar de H. Mis worden bijgewoond. Aangifte van 2528 Juli GEBOREN: Hendrika P., d. v. H. B. Schra en H. M. van der A, Puttershoekschestraat Pieter H., z. v. A. C. G. van Meurs en M. J. Verhagen, Pr. Mauritsstraat Anna M„ 6- J. B, W. Koole en A. H. van Stijn, Rotterd.dijk Dorothea J. M., d. v. J. T. Dingenouts en H. G. M. Blommestijn, Zwartew.str. Pieter, z. v. J. Kiela en J. van Kampen, Brugmanstr. OVERLEDEN: P. Barrett, 39 j„ Nassau- laan H de Roos, 91 j„ Brielschestraat. J. S., alhier. De kortste weg gaat over, Rotterdam, Dordrecht, Gorinchem, Geldermal- sen, Tiel. Tweemaal zult u van een pontveer gebruik moeten maken. Aannemend, dat u in het gebruikelijk tempo rijdt en onderweg eenige malen zult afstappen, zal de reis on geveer elf a twaalf uur duren. r' JF- „SONDAGSNISSE STRIX". Als een op pensioen gestelde verkeersagent gaat hoeren, f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1