MGR. ph. van den heuvel. Nieuwe Schiedamsche Courant Maandag 1 Augustus 1927 No. (4926 DERDE BLAD t MISLUKT. mzien? DE RAADSVERKIEZINGEN TE VEENENDAAL HOOGE HOED CONTRA GLEUFHOED DE TABAKSBELASTING HOE TE HEFFEN OP DE RUWE TABAK HET RAPPORT VAN DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK DE CONCLUSIES DER COMMISSIE opmerkingen van algemeenen aaro m DE REORGANISATIE VAN DEN P. T. T. DIENST ON DERWIJZERSSALARISSEN De vloot-conferentie te Genève is de zoo- veelste samenkomst, die leiden moest tot beperking der bewapening, maar reddeloos mislukt is. Dit kwam omdat de geest van wan trouwen er sterker was dan de geest van samenwerking. Men vroeg niet: „Op welke wijze kunnen er zoo veel mogelijk oorlog schepen worden afgeschaft?" maar: „Hoe hebben we zoo goedkoop mogelijk de grootste vloot?" Tusschen Engeland en Amerika ging Vooral de strijd. „Het Britsche rijk bestaat er, wij zijn de heerschers", zei dezer dagen de conservatieve lord Birkenhead. Daarop kwam ook heel de Engelsche redeneering ter conferentie neer. Zich beroepend op de Uitgestrektheid van het Britsche rijk, dat verspreid ligt over heel de wereld, eischte Engeland de beschikking over veel lichte kruisers om zoo zijn wereldpositie te kunnen handhaven. Het is echter juist die opperheerschappij ter zee, welke Amerika met leede oogen siet. De Vereenigde Staten willen niet meer onderdoen voor Engeland. Zij kunnen niet ontkennen, dat Engeland inderdaad heel Veel kruisers moet hebben om zijn wereld- Tijk te bewaken. „Welnu", zeggen de Amerikanen, „wij nemen allebei evenveel tonnenmaat voor onze vloot en verdeelen die naar ons eigen inzien, Ik bouw groote kruisers, bouwt gij maar kleine." klaar dat kan Engeland juist niet; het heeft immers veel meer kleine kruisers noodig dan Amerika. Dit laatste zou veel meer groote kruisrrs kuunen bouwen en zoo een sterkere vloot hebben dan Engeland want 10 kruisers van vijfduizend ton kunnen immers niet op tegen 5 kruisers van 10.000 ton Dp deze kwestie is de conferentie gestrand; haar officieele mislukking staat vast, nu President Coolidge (op wiens initiatief de conferentie bijeen kwam) verklaard heeft, hat de kloof, die Amerika en Engeland scheidt, te diep is. Het is een nieuw fiasco. En wel mag men somber de a.s. Volken bondsconferentie tegemoet zien waar de beperking der bewapening moet worden be sproken. Als twee mogendheden het nog niet sens kunnen worden over een onderdeel der Weermacht, hoe zullen twintig het dan wor den bij de behandeling der veel ingewikkel der vraag van heel de bewapening? Het Zijn geen diplomaten alleen, die de weield redden. Indien de eeuwige Christe lijke beginselen niet tot leiddraad zullen worden genomen, ook in de internationale staatkunde, zullen er nog veel meer mis lukkingen worden geboekt. Wanneer zullen de politici dat willen •Van de laatste IIH. Sacramenten voorzien De Hoogeerw. heer Mgr. Ph. van den Heuvel, regent van het Klein-Seminarie te uit Michielsgestel, die de vorige week nog °P luisterrijke wijze zijn gouden priesterfeest beeft laatste gevierd, is gisteren voorzien van de H.H. Sacramenten. VERDUISTERING VAN 21.000. 8 jaar gevangenisstraf. Batavia, 20 Juli (ANETAó. Tegen den ®er "\y,, gewezen procuratiehouder van de e'l.-Indische Handelsbank te Batavia, werd °°r d6n Raa(j van justitie te Batavia eSens verduistering van 21.000, drie jaar Kevangenisstraf geëischt. VIGE-ADM. J. H. ZEEMAN, chef afdeeling materieel van het Departement van Marine, zal den dienst verlaten. Weder tot niet-toelating der nieuwe leden besloten In de te Veenendaal gehouden openbare raadsvergadering werd het onderzoek der ge loofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden we der hervat. De commissie van onderzoek ontving van den burgemeester geen nadere gegevens waar uit blijkt, dat er aanteekening van de dato van binnenkomst der geloofsbrieven is ge houden Voorts kreeg de commissie van den heer J. de Geit, die tot raadslid was gekozen, inzage van het besluit van B. en W., om hem met ingang van 1 Aug. eervol te ontslaan als op- perbrandmeester. Het bezwaar tegen de onvereenigbaarbeid van die betrekking met het lidmaatschap van den raad is hiermede dus vervallen. In zake de andere geloofsbrieven besloot de commissie de beide verslagen onverwijld te doen toekomen aan Ged. Staten der provin cie Utrecht en aan dit coliege de vraag te stellen, of het ontbrekende gegeven van den datum grond oplevert tot bezwaar tegen elk van die geloofsbrieven en vervolgens het ver der onderzoek der commissie te verdagen tot de eerstvolgende raadsvergadering. De raad besloot daarop met 10 tegen 3 stemmen andermaal tot niet-toelatlng der nieuwgekozen radsleden. De kerkgangers moesten terug Na een oneenigheid met den Kerkeraad der Doi'dsch-Gereformeerde Gemeente te Rijs- sen, weigerde een van elders gekomen predi kant, een dienst in het kerkgebouw te leiden. Een poging van den Kerkeraad, om den predikant te bewegen een hoogen hoed op te zetten, taalde De kerkgangers konden onmiddellijk naar huis terugkeeren. De oneenigheid staat mede in verband met het feit, dat de predikant een gleufhoed draagt, terwijl die gemeente alleen maar den hoogen hoed of de „steek" als waardig hoofd deksel erkent. RANGEERDER BEKNELD EN GEDOOD Coupé ingedrukt EEN ONGEVAL TE ALKMAAR. Te Alkmaar is Zaterdagmiddag op het sta tionsemplacement een ernstig ongeval gebeurd, dat een rangeerder het leven heeft gekost. Even voor het vertrek van een badtrein, die om 13.36 uit Amsterdam vertrekt en om 14.14 te Alkmaar aankomt, werd de achterste wa gen door een rangeerenden trein aangereden en gedeeltelijk in elkaar gedrukt. Een rangeerder raakte bekneld en was on middellijk dood. De officier van justitie uit Alkmaar, mr. Van der Feen de Lille, was spoedig ter plaatse om een gerechtelijk onderzoek in te stellen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op den weg Etten-Princenhage werd de wiel rijder A. v. B. uit Oosterhout door een auto aangereden. Hij bekwam een hersenschudding en werd, op medisch advies, naar het gasthuis te Etten vervoerd. VAN DE ETON-SCHOOL IN ENGELAND worden in een speciaal kamp voor -Hicier opgeleid. Teder moet zijn eigen bed vullen met stroo, met welken arbeid wij heu I -u hier bezig- zien. T' .-.\ 4&_ Zaterdag is verschenen het verslag van de Commissie, ingesteld voor het onderzoek naar de wijze, waarop eene belasting ware te heffen drukkende op de ruwe tabak, beBtemd tot ver vaardiging van tabaksfabrikaten. Resumeerende komt de Commissie tot de conclusie, dat, bijaldien zou worden overgegaan tot de invoering van eene heffing op de grond stof, de vaak tegenstrijdige belangen van fiscus, tabakshandelaren, fabrikanten en kleinhande laren, zooveel mogelijk tot verzoening zouden kunnen worden gebracht door die heffing te laten rusten op de navolgende grondslagen: lo. De opbrengt der nieuwe belasting ber hoort nagenoeg 22.000.000 te bedragen. Zij zai in ongeveer dezelfde verhouding dienen te drukken op de drie groepen van fabrikaten: sigaren, rook- en pruimtabak en snuif en siga retten ,als de thans geheven wordende accijns doet. Teneinde eenerzijds deze verhouding te bestendigen, anderzijds mogelijk te maken, dat van de grondstof, respectievelijk gebezigd voor de vervaardiging van sigaren, rook- en pruim tabak en snuif hetzelfde recht kan worden ge heven, zou zoo noodig met eene opbrengst van 21.000.000 genoegen moeten worden genomen. 2o. Ter verzekering van eene opbrengst van ƒ21.000.000 êi 22.000.000, zal van de ruwe tabak, gebezigd voor elk der drie genoemde soorten van fabrikaten, moeten worden ge heven een gewichtsrecht van ƒ0.10 per kilo gram plus een waarderecht van 35 percent, en daarnaast voor sigaretten eene banderollebelas- ting van pl.m. 18 percent van den kleinhandels prijs. 3e. Het thans van de ruwe tabak gehe ven wordende invoerrecht van 1-40 per 100 kilogram, zal uit den aard der zaak moeten vervallen; daarentegen zal het krachtens de ac cijnswetgeving geheven wordende vergunnings recht ten bedrage van 5 bestendigd blijven. 4. Het fictief entrepot, zooals dit wettelijk is geregeld en met het oog op de belangen van den tabaksbandel practisch wordt toegepast, kan uit fiscale overwegingen niet gehandhaafd blijven. Uit hoofde van de belangen van den handel kan ook het particulier entrepot niet worden aanbevolen. De meerderheid van de commissie acht een fictief entrepot met verscherpte voorwaarden, als tusschenweg te aanvaarden. Naast het fictief entrepot voor den tabaks- handel zou voor de industrie, die ruwe tabak verwerkt, het in het leven roepen van een par ticulier entrepot kunnen worden overwogen. 5. Van de hier te lande verbouwd wordende tabak zullen dezelfde rechten moeten worden geheven als van de uit het buitenland aan gevoerde. 6. Als waarde van de tabak, waarover do belasting moet worden betaald, zal in liet alge meen moeten worden aangenomen de prijs, dien de fabrikant, die de grondstof zal verwerken, daarvoor betaalt. Het zal dus niet kunnen worden toegestaan de belasting te heffen over den prijs, dien een handelaar in ruwe tabak daarvoor besteedt. De contröle op de betaling van de belasting over de juiste waarde, met de keuze betref fende bet entrepot, bet moeilijkste punt in deze materie, zal medebrengen het vaststellen van een reeks van bepalingen, beoogende gedeelte lijke ontduiking van de belasting te voorkomen. 7. Leveranciers van tabak aan kleine fabri kanten, de zoogenaamde „uitponders", zullen met betrekking tot de betaling van de belasting en met betrekking tot de waarde, naar welke de belasting wordt betaald, met fabrikanten moeten worden gelijkgesteld, zoodanig, dat In den prijs, waarvoor de tabak wordt verkocht, de belasting is begrepen. 8. Aan fabrikanten zal voor de In hunne fabriek ter verwerking Ingeslagen grondstof, onder het stellen van zekerheid, crediet moe ten worden verleend gedurende een termijn langer dan dien, welke thans voor het betrek ken van banderolles wordt toegestaan. 9o. Inzake de monstertrekking vóór en n& de tabaksinschrijvingen, de verantwoording der getrokken en nagetrokken monsters, de beta ling van de daarvoor verschuldigde belasting, zal de wet zich zoover mogelijk moeten aanslui ten aan de praktijken van den handel. lOo. Omtrent de wijze, waarop bij uitvoer van tabaksfabrikaten drawback moet worden ver leend voor de betaalde belasting, bestaat in de Commissie geen eenstemmigheid. Met het bovenstaande is voor de Commissie het eerste gedeelte van hare taak, het uitbren gen van een Verslag over de wijze van heffing, afgesloten. Het tweede gedeelte zal volgens de haar ver strekte opdracht hebben te bestaan in- het ont werpen van een wetsvoorstel, waarin deze be ginselen zijn nedergelegd en uitgewerkt. De Commissie heeft echter besloten reeds thans haar Verslag in te zenden, zij meende nl. Uwe Excellentie in de gelegenheid te moeten stel len haar naar aanleiding van den inhoud van het Verslag desgewenscht bepaalde inzichten kenbaar te maken, met welke de Commissie bij het samenstellen van een wetsontwerp zou kunnen rekening houden. Acht de Commissie eenstemmig de door haar voorgestelde richtlijnen voor eene belas ting op ruwe tabak, alle belangen ln aanmer- king genomen, de meest aannemelijke, zij is niet eenstemmig van gevoelen, dat de opheffing van het banderollestelsel en de invoering van eene heffing op de ruwe tabak" als door haar aan de hand gedaan, aanbeveling verdient. In tegendeel, de meerderheid der leden neemt bij afweging van do voor- en nadeelen aan elk dier heffingswijzen vastzittende of daarvan te verwachten, Uwe Excellentie verandering van stelsel te moeten ontraden.. Van die meerderheid legt een deel meer den nadruk op de Nederlandsche tabaksmarkt en den Nederlandschen handel, die dermate zul len worden geschaad, dat daartegen niet op wegen de bezwaren aan de banderolleerlng ver bonden. v:- HET NIEUWE S.S. „ILE DE FRANCE", 45.000 br. tons, het grootste schip onder Fransche vlag, dat de reis HavreNew-York in 5% dag aflegt. MEDEDEELINGEN VAN DEN DIRECTEUR- GENERAAL DER P. EN T. Voortgaande versobering van de inrichting van den dienst. Vereenvoudiging personeels organisatie. - Omzetting van hoofd- in hulp kantoren. De salarisregeling. Hoewel de Minister van Waterstaat, zooals bekend is, met het nemen van het meerendeel der beslissingen inzake de reorganisatie, be houdens onvoorziene omstandigheden wachten zal, totdat de Postraad is ingesteld en gelegen heid heeft gekregen over de desbetreffende voorstellen advies uit te brengen, heeft de Di recteur-Generaal het nuttig en gewettigd ge acht aan de Commissie van Overleg enkele mededeelingen te doen betreffende de voorne mens, die er bij hem thans bestaan met be trekking tot den aard der voorstellen, welke zullén zijn in te dienen. De mededeelingen laten de organisatie dor centrale organen en van den Technischen Dienst buiten beschouwing en bepalen zich derhalve ln hoofdzaak tot den kantoordienst. Ten aanzien daarvan bevatten zij slechts en kele belangrijke vraagpunten, die te zijuer tijd aangevuld zullen worden. Ook aangaande de wel behandelde onderdeelen zullen, voor zoo veel noodig, te zijner tijd uitvoeriger mededee lingen volgen, die gelegenheid zullen geven tot meer gedetailleerde beoordeeling. De leidende gedachte is, dat beschouwing van den algemeenen toestand van het bedrijf tot de conclusie voert, dat noodig zijn en zulks niet alleen in den kantoordienst: voortgaande versobering van de inrichting van den dienst, waartoe ook behoort beperking tot het noodzakelijke van de eischen omtrent ontwikkeling en vakkennis, die aan het per soneel gesteld worden; b verdere rationaliseering; c'vereenvoudiging van de personeelsorganisa ties een en ander met inachtneming van de wensclielijkheid d. eener zoodanige benutting van het perso neel, dat van ieders individueele kwaliteiten het best mogelijke gebruik wordt gemaakt, het geen medebrengt: e. behoud of opening van goede vooruitzich ten voor iedere groep; f. eerbiediging zooveel mogelijk van indivi dueel verkregen aanspraken, met dien ver stande, dat bestaande vooruitzichten slechts in beperkte mate als aanspraken worden be schouwd. Deze gedachte is voor de navolgende punten, den kantoordienst betreffende, nader uitge werkt: 1 Tot versobering van de inrichting van den dienst behoort het voortschrijden op den weg ter vereenvoudiging van kantoren en verdere P. T. T.-inrichtingen, voor zoover zulks moge lijk is zonder tekort te doen aan de goede ver vulling van de taak van den dienst. 2. Verdere uitbreiding zal daartoe worden gegeven aan het instituut der agentschappen, de omzetting van hulpkantoren in stations en de omzetting van hoofdkantoren in hulpkanto ren, voor zoover zulks bij nader onderzoek mo gelijk zal blijken. 3. Omzetting in bijkantoren is bedoeld op be perkte schaal naar een norm, waarin als hoofd factor geldt het karakter van de plaats van vestiging ten opzichte van een nabijgelegen stad, waarmede ze economisch en ook uit een bedrijfsoogpunt is verbonden. 4. Overigens zal voor de kleinere hoofdkan toren de besparing, die met de voorgenomen omzetting in bijkantoren beoogd werd, bena derd worden door, waar nog mogelijk, de di recteuren van die kantoren aan den loopenden dienst te laten deelnemen. 5. Na vaststelling der personeelsregelingen zal zoo spoedig mogelijk openstelling voor sol licitatie van de vacant zijnde kantoren, die voorshands niet voor omzetting in hulpkantoor of bijkantoor in aanmerking komen, plaats hebben. De rang van kantoorknecht blijft gehand haafd met beperkte formatie. 7. Voor bevordering tot assistent en conduc teur zal de leeftijdsgrens op 30 jaar worden gesteld. 8. Splitsing in 2 rangen van deze groepen zal vervallen. 9. Bevorderd zal worden, dat het bereikbare eindsalaris zal liggen tusschen de eindsalaris- sen der assistenten (conducteurs) en die der assistenten le klasse (conducteur le klasse). 10. Voor zoover het dienstbelang zulks zal blijken toe te laten, zal op de kleinere kantoren van locale krachten worden gebruik gemaakt. Het spreekt van zelf, dat als gevolg van den Inhoud der haar verstrekte opdracht, de com missie bulten haar onderzoek heeft gelaten of de Regeering op andere wijze dan door een heffing op de grondstof de gewenschte bate uit de tabak voor de schatkist zou kunnen verkrij gen, en evenzeer of een banderollebelasting (bijv, eene, waarbij de stuksgewijze banderol- leering wordt uitgesloten) mogelijk zou zijn, waaraan voor de belanghebbenden minder be zwaren kleven dan aan het huidig systeem inhaerent zijn. 11. Door een gewijzigde rangbevordering zal vereenvoudiging worden gebracht in de rege len voor bevordering, o.m. door het houden van één examen in vakbekwaamheid (mogelijker wijze in twee gedeelten af te leggen) voor kan toorbedienden in plaats van 2 vakexamens en 2 radicalen, en van één examen in vakbe kwaamheid voor telegrafisten in plaats van 1 vakexamen en 1 radicaal. 12. In te stellen overgangsbepalingen zullen o.m. de rangbevordering 1922 nog korten tijd van kracht laten. 13. Afgelegde vakexamens en radicalen zul- '.en niet als gelijkwaardig worden beschouwd. 14. Uit het middelbaar personeel zullen wor den gekozen, op grond van gebleken geschikt heid, de beheerders van de hij- en wijkkantoren (behoudens wellicht snlcele uitzonderingen) en de directeuren van eenige nader hekend te stellen hoofdkantoren. 15. Overwogen wordt de benoeming tot den rang van directeur te vervangen door een aan wijzing voor de functie van directeur. De te genwoordige afzonderlijke salarisregeling voor directies zal dan vervallen. Voor de nieuwe bezoldigingen zullen voor zoover (voor groo- tere kantoren) geen vaste salarissen worden bepaald tot grondslag dienen de salarisscha len voor commies-titulair, resp. commies-hoofd commies, eventueel de schalen, die annex aan de gewijzigde titulatuur zullen zijn vast te stellen met dien verstande, dat voor sommige groepen van kantoren verhooging op de schaal- salarissen wordt toegepast. Het Is de bedoe ling, dat bij de aanwijzing zal worden reke ning gehouden met de belangen van het per soneel, o.a. ten aanzien van vrijwaring tegen achteruitgang van inkomsten. 16. Inkrimping van het aantal functies voor hooger personeel zal voortgang hebben, totdat een naar behoefte vast te stellen formatie zal zijn bereikt. Vergoeding voor waarnomwrf van het hoofdschap. DE MINISTER STELT HET HAAGSCHE GEMEENTEBESTUUR IN HET ONGELIJK. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Zadellioff betreffende liet resultaat van het gehouden overleg met den waarnemend directeur van het Centraal Bureau van Voorbereiding voor Ambtenaren zaken, in verband met de weigering van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage tot uitbe taling van het hun toekomende salaris aan een aantal onderwijzers, die tijdelijk waren belast met de waarneming van het hoofdschap, heeft de heer Waszink, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het volgende ge antwoord: Het overleg is inderdaad afgeloopen. Het issultaat is, dat ook de ondergeteekende meent, dat de berekening dsr salarissen van de onder wijzers, die op 1 Januari 1925 tijdelijk belast waren met de waarneming van de betrekking van hoofd eener school, door het gemeente bestuur van 's-Gravenhage niet is geschied over eenkomstig de regelen, vastgesteld in het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren De wet doet den ondergeteekende geen mid del aan de hand om het gemeentebestuur van 's-Gravenhage te verplichten, de salarissen, be rekend overeenkomstig bovenaangegeven ziens wijze, uit te betalen. Indien de belanghebbende onderwijzers van meening zijn, dat het gemeentebestuur hun salarissen op een te laag bedrag heeft vastge steld, kunnen zij zich met hun bezwaren tot den burgerlijken Techter wenden. BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID TE EMMEN. Een nieuwe proef met tewerkstelling; van Drentshe arbeiders in België. In verband met de toenemende werkloosheid in de gemeente Emmen heeft de Min. van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw bepaald, dat opnieuw een proef zal worden genomen met tewerkstelling van Drentsche arbeiders in Bel gië. Het loon bedraagt aldaar 4 frs. per uur en er wordt gerekend op een 60 urige werk week. Daar echter dit loon onvoldoende is voor het levensonderhoud van het achterblijvende gezin, heeft de Minister bepaald, dat aan het gezin een toeslag zal worden verleend van 7 per week, welk bedrag stijgt wanneer tot het gezin kinderen behooren. Voor vrijen over tocht wordt van regeeringswege gezorgd, ter wijl eens in de drie maanden de arbeiders voor rijksrekening eenige dagen naar Drenthe mogen komen. De aanwijzing geschiedt voorloopig tot November en de proef wordt genomen met 50 arbeiders, die nog deze week vertrekken. Hij die zonder gegronde redenen weigert aan deze oproeping te voldoen, wordt voor goed, dat wil zeggen, behoudens ministerieele toe stemming, van de werkverschaffing uitgeslo ten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9